Förening:
IFK Göteborg

Agnes Thundal

Född: 11 april 2005

Ålder: 17 år 44 dagar

Förening:
 IFK Göteborg
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

800 m (3)
2:11.68i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.1.22
2:10.44i
PB  (65) (16) Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
2:22.41
SB  LerumLerum15.5.22
1500 m (2)
4:33.33i
PB  (73) (20) ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
4:34.78i
  IUSMSkellefteåIUSM, Skellefteå6.3.22

2021

800 m (3)
2:16.38mxi
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.21
2:13.80
PB  MölndalMölndal1.6.21
2:16.63
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
1500 m (9)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21
4:40.39i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH28.2.21
4:28.23
PB  (81) FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
4:32.64
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
4:33.92
  MölndalMölndal7.8.21
4:54.96
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21
4:36.79
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
4:35.05
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
4:46.33
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3000 m (1)
10:15.72
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
1500 m hinder (2)
5:01.20
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
4:54.27
PB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
3000 m hinder (3)
10:44.14
PB  Göteborg/SGöteborg/S15.5.21
10:32.57
PB  (47) (14) Göteborg/SGöteborg/S8.6.21
11:10.62
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST15.7.21
4x800 m (1)
8:53.04
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 IFK Göteborg
Agnes Thundal, Madeleine Björlin-Delmar
Nicole Tiourine, Saga Provci
3x800 m (1)
6:46.38
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 IFK Göteborg
3.64 km terräng (1)
12:42
  USMHöganäsUSM, Höganäs23.10.21

2020

800 m (4)
2:25.40i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
2:23.90
SB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
2:27.75
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:20.85
PB  BohusBohus15.8.20
1000 m (3)
3:13.73i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.19
3:06.56i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
3:07.69i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
1500 m (3)
4:50.29
PB  Göteborg/SGöteborg/S15.6.20
4:45.44
PB  MölndalMölndal8.8.20
4:51.94
  Göteborg/SGöteborg/S3.9.20
2000 m (2)
6:38.45mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S20.8.20
DNF
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
1500 m hinder (2)
5:19.48mx
PB  SävedalenSävedalen9.8.20
5:16.71
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
Längd (1)
4.22
  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20+1.5
 
4.22
+2.1
3.86
+1.1
X
0.0
Kula (3.0 kg) (1)
6.58
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
6.58XX
Spjut (500 g) (1)
16.17
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
X16.17X
4x400 m (1)
4:15.66
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 IFK Göteborg
Ivana Pekic, Ida Kühnel Pappila
Agnes Thundal, Elin Pettersson
3x800 m (1)
7:09.28
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 IFK Göteborg
Alva Thunberg, Agnes Thundal, Nicole Tiourine,
4 km terräng (1)
15:58
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

800 m (3)
2:24.72
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:23.86
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:21.09
PB  KalmarKalmar7.9.19
1500 m (1)
4:50.64
PB  Nadderud, NORNadderud, NOR16.6.19
2000 m (2)
6:48.62
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
6:39.68
PB  (20) KalmarKalmar8.9.19
400 m häck (1)
1:09.09
PB  LjungbyLjungby17.8.19
Stav (2)
2.15i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.11.18
2.07i
  VäxjöVäxjö20.1.19
3x800 m (1)
7:44.30
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 IFK Göteborg

2018

800 m (3)
2:33.30i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.12.17
2:34.90i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
2:37.42i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
1500 m (1)
5:05.93
PB  EslövEslöv16.9.18

2017

1500 m (1)
5:23.69
PB  KungsbackaKungsbacka27.8.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

800 m
Ute
2:13.80
Mölndal1.6.21
Inne
2:10.44
Göteborg/FH5.2.22
1000 m
Inne
3:06.56
Göteborg/FH2.2.20
1500 m
Ute
4:28.23
Göteborg/S2.6.21
Inne
4:33.33
Växjö26.2.22
2000 m
Ute
6:38.45mx
Göteborg/S20.8.20
3000 m
Ute
10:15.72
Norrköping15.8.21
1500 m hinder
Ute
4:54.27
Stockholm/S4.9.21
3000 m hinder
Ute
10:32.57
Göteborg/S8.6.2132
400 m häck
Ute
1:09.09
Ljungby17.8.19
Stav
Inne
2.15
Göteborg/FH18.11.18

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Ute
6.58
Göteborg/S6.6.20
Spjut (500 g)
Ute
16.17
Göteborg/S6.6.20
800 m
2:10.44i
5
Göteborg/FH5.2.22
2:11.68i
1
Göteborg/FH30.1.22
2:13.80
2
Mölndal1.6.21
2:16.63
8
h2
SMBorås28.8.21
2:20.85
1
15
Bohus15.8.20
2:21.09
4
Kalmar7.9.19
2:22.41
2
Lerum15.5.22
2:23.86
7
15
Folksam GPVarberg15.7.19
2:23.90
2
15
Göteborg/S6.6.20
2:24.72
3
14
B
VUSGöteborg/U28.6.19
Visa/dölj alla resultat
2:25.40i
2
C
Göteborg/FH1.2.20
2:27.75
7
C
Göteborg/S27.6.20
2:33.30i
4
Göteborg/FH2.12.17
2:34.90i
3
13
Göteborg/FH13.1.18
2:37.42i
6
13
Göteborg/FH4.2.18
10-bästasnitt: 2:18.938
1500 m
4:28.23
2
B
Göteborg/S2.6.21
4:32.64
6
B
Sollentuna13.6.21
4:33.33i
6
h1
ISMVäxjö26.2.22
4:33.92
2
Mölndal7.8.21
4:34.78i
2
17
IUSMSkellefteå6.3.22
4:35.05
6
h2
SMBorås27.8.21
4:36.79
2
16
USMNorrköping14.8.21
4:40.39i
1
16
Göteborg/FH28.2.21
4:45.44
8
Mölndal8.8.20
4:46.33
10
SMBorås28.8.21
Visa/dölj alla resultat
4:50.29
8
Göteborg/S15.6.20
4:50.64
4
13
Bærum, NOR16.6.19
4:51.94
4
Göteborg/S3.9.20
4:54.96
5
16
h2
USMNorrköping13.8.21
5:05.93
5
Eslöv16.9.18
5:23.69
3
12
Kungsbacka27.8.17
10-bästasnitt: 4:36.69

Total results in database: 62
By event:
800 m:16
1000 m:3
1500 m:17
2000 m:4
3000 m:1
1500 m hinder:4
3000 m hinder:3
400 m häck:1
Stav:2
Längd:1
Kula (3.0 kg):1
Spjut (500 g):1
4x400 m:1
4x800 m:1
3x800 m:3
Terräng lag:1
terräng:2
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
2:21.09
 4
Kalmar
7.9
 
2:23.86
7-15
Varberg
15.7
 
2:24.72
3rB-14
Göteborg/U
28.6
 
2020
2:20.85
 1-15
Bohus
15.8
 
2:23.90
2-15
Göteborg/S
6.6
 
2:27.75
7rC
Göteborg/S
27.6
 
2021
2:13.80
2-
Mölndal
1.6
 
2:16.63
8h2
Borås
28.8
 
2022
2:22.41
 2
Lerum
15.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:33.30
 4
Göteborg/FH
2.12
 
2:34.90
3-13
Göteborg/FH
13.1
 
2:37.42
6-13
Göteborg/FH
4.2
 
2020
2:25.40
 2rC
Göteborg/FH
1.2
 
2022
2:10.44
5
Göteborg/FH
5.2
 
2:11.68
1
Göteborg/FH
30.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
3:06.56
5-15
Göteborg/FH
2.2
 
3:07.69
3h3-15
Örebro
7.3
 
3:13.73
7-15
Göteborg/FH
1.12
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:23.69
 3-12
Kungsbacka
27.8
 
2018
5:05.93
 5
Eslöv
16.9
 
2019
4:50.64
 4-13
Bærum, NOR
16.6
 
2020
4:45.44
 8
Mölndal
8.8
 
4:50.29
8
Göteborg/S
15.6
 
4:51.94
4
Göteborg/S
3.9
 
2021
4:28.23
2rB
Göteborg/S
2.6
 
4:32.64
6rB
Sollentuna
13.6
 
4:33.92
2
Mölndal
7.8
 
4:35.05
6h2
Borås
27.8
 
4:36.79
2-16
Norrköping
14.8
 
4:46.33
10
Borås
28.8
 
4:54.96
5h2-16
Norrköping
13.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
4:40.39
 1-16
Göteborg/FH
28.2
 
2022
4:33.33
6h1
Växjö
26.2
 
4:34.78
2-17
Skellefteå
6.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:39.68
4-14
Kalmar
8.9
 
6:48.62
1rB-15
Göteborg/U
30.6
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10:15.72
3-16
Norrköping
15.8
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5:16.71
 8-15
Norrköping
30.8
 
2021
4:54.27
1-17
Stockholm/S
4.9
 
5:01.20
2-16
Norrköping
15.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
10:32.57
3
Göteborg/S
8.6
 
10:44.14
2-19
Göteborg/S
15.5
 
11:10.62
13h1-19
Tallinn, EST
15.7
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:09.09
2
Ljungby
17.8
 
Stav
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
2.15
4
Göteborg/FH
18.11
 
2.07
1-15
Växjö
20.1
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4.22
9-15
Göteborg/S
6.6
 +1.5

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.58
6-15
Göteborg/S
6.6
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
16.17
9-15
Göteborg/S
6.6
 

Ute
800 m
SM 2021
8
h2
2:16.63
1500 m
SM 2021 10
4:46.33
6
h2
4:35.05
4x400 m
SM 2020 3
4:15.66
4x800 m
SM 2021 3
8:53.04
Inne
1500 m
ISM 2022
6
h1
4:33.33

Junior-ungdom
Ute
1500 m
USM 2021 2
16
4:36.79
2000 m
USM 2020
15
DNF
3000 m
USM 2021 3
16
10:15.72
1500 m hinder
USM 2020 8
15
5:16.71
USM 2021 2
16
5:01.20
3x800 m
USM 2019 9
15
7:44.30
USM 2020 2
15
7:09.28
USM 2021 1
17
6:46.38
3.64 km terräng
USM 2021 3
16
12:42
4 km terräng
USM 2020 10
15
15:58
Terräng lag
USM 2021 2
17
30.00
Inne
1500 m
IUSM 2022 2
17
4:34.78
Ute
1500 m
USM 2021
5
16
h2
4:54.96
Inne
1000 m
IUSM 2020
3
15
h3
3:07.69

Junior-ungdom
Ute
3000 m hinder
JEM19 2021
13
19
h1
11:10.62