Förening:
IFK Göteborg

Ivana Pekic

Född: 30 maj 2005

Ålder: 16 år 232 dagar

Förening:
 IFK Göteborg
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

Längd (1)
5.07i
  Göteborg/FHGöteborg/FH18.12.21
 
5.07
4x200 m (1)
1:49.63i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.21
 IFK Göteborg
Filippa Palmås, Tyra Rydén
Isabella Petrusic, Ivana Pekic

2021

100 m (1)
13.23
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21-1.0
200 m (3)
27.31i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.21
26.80
PB  LerumLerum23.6.210.0
26.93
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+1.4
Längd (9)
4.99i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.2.21
 
4.904.854.994.98
5.02
SB  MölndalMölndal22.5.21-1.8
 
X
0.0
X
0.0
4.99
-0.9
X
0.0
5.02
-1.8
4.99
0.0
5.28
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.21+0.1
5.19
  LerumLerum23.6.21+0.5
 
4.905.19
+0.5
X
0.0
5.15
+0.4
5.19
0.0
5.14
-0.3
5.14
  KungälvKungälv27.6.21+2.0
 
5.09
+1.7
5.12
+0.3
5.10
+1.9
5.10
+3.3
X5.14
+2.0
4.94
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.210.0
5.12
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+1.0
5.13w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping13.8.21+2.2
 
X
+2.4
5.12
+1.0
5.13
+2.2
5.39w
  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21+2.6
 
X
+4.3
1.81
+2.6
5.23
+2.4
5.35
+2.7
5.39
+2.6
X
+1.8
5.16
  KungsbackaKungsbacka29.8.21+0.9
 
5.16
+0.9
X
0.0
4.91
+0.9
X
0.0
X
0.0
4.62
+1.1
Kula (1)
5.58
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Diskus (1)
16.75
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Slägga (1)
21.38
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Spjut (1)
15.14
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
Castorama (1)
1.193
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K20.9.21
5.58   15.14   16.75   21.38
4x100 m (1)
52.67
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 IFK Göteborg
Isabella Petrusic, Isabel Lessmark
Filippa Palmås, Ivana Pekic
1000 m stafett (2)
2:27.36
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 IFK Göteborg
Filippa Palmås, Ivana Pekic
Jonna Säwström, Alva Thunberg
2:21.40
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge31.7.21
 IFK Göteborg
Filippa Palmås, Ivana Pekic
Alva Thunberg, Saga Provci

2020

60 m (2)
8.50i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
8.45i
SB  VäxjöVäxjö18.1.20
200 m (2)
27.18i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
27.48i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
300 m (3)
45.44
SB  SävedalenSävedalen9.8.20
43.75
SB  Göteborg/SGöteborg/S20.8.20
43.11
SB  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
400 m (1)
1:03.59i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
800 m (2)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
2:38.73
PB  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20
300 m häck (3)
49.80mx
SB  Göteborg/SGöteborg/S16.5.20
DQ
  Göteborg/SGöteborg/S2.8.20
48.17
SB  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (2)
13.54
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20-0.3
13.47
PB  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20+1.0
Längd (10)
5.45i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH14.12.19
5.08i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
5.02i
  VäxjöVäxjö18.1.20
5.03i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
5.30i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
 
5.254.835.255.185.305.15
Okända vindförhållanden:
5.05
  Göteborg/SGöteborg/S16.5.20
 
5.054.84XX
5.16
  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20+1.2
 
4.70
+0.5
5.01
0.0
5.16
+2.0
4.81
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+0.9
 
4.81
+0.9
XX3.11
+1.3
3.70
+1.3
3.02
+2.4
4.95
  Göteborg/SGöteborg/S2.8.20+0.1
 
4.95
+0.1
XXX4.76
+0.2
X
4.98
  BohusBohus16.8.20-0.6
 
X
0.0
X
+1.3
X
0.0
4.98
-0.6
X
+1.7
3.81
0.0
Tresteg (1)
10.42i
SB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
 
10.2410.4210.0210.3210.33X
Kula (3.0 kg) (2)
6.68
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
6.686.64X
7.00
PB  Göteborg/SGöteborg/S5.9.20
 
7.006.546.56
Spjut (500 g) (1)
18.45
PB  Göteborg/SGöteborg/S6.6.20
 
18.4514.0413.86
4x80 m (1)
DQ
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 IFK Göteborg
Moa Bertilsson, Kajsa Roth
Isabella Petrusic, Ivana Pekic
4x400 m (1)
4:15.66
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 IFK Göteborg
Ivana Pekic, Ida Kühnel Pappila
Agnes Thundal, Elin Pettersson

2019

60 m (2)
8.16i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.18
8.22i
  VäxjöVäxjö19.1.19
80 m (3)
10.76
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.19-1.2
10.65w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+2.2
10.94
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19-1.0
200 m (4)
26.90i
WL WJL WYL PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.11.18
26.67i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH16.12.18
26.81i
  VäxjöVäxjö20.1.19
26.94
PB  Nadderud, NORNadderud, NOR14.6.19+1.5
300 m (1)
43.06
PB  VarbergVarberg17.8.19
400 m (1)
1:01.15
PB  LjungbyLjungby30.5.19
300 m häck (1)
47.62
PB  KalmarKalmar7.9.19
Längd (4)
5.09i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.11.18
5.21i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.19
5.20
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19+0.2
NM
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
Tresteg (2)
10.51i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.18
10.52i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.19
4x80 m (2)
39.52
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Göteborg
Moa Bertilsson, Ida Kühnel Pappila
Filippa Palmås, Ivana Pekic
DNF
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Göteborg
Moa Bertilsson, Ida Kühnel Pappila
Filippa Palmås, Ivana Pekic

2018

60 m (3)
8.47i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
8.42i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
8.25
PB  StenungsundStenungsund13.5.18+1.8
200 m (4)
28.29i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
27.52i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
27.17i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
27.06
PB  EslövEslöv26.5.18+0.3
800 m (2)
2:32.47i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
2:32.15i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH10.2.18
60 m häck (68.6 cm, 7.65 m) (2)
10.29i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
10.25i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
400 m häck (1)
1:14.03
PB  OskarshamnOskarshamn19.8.18
Längd (zon) (3)
5.08i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
5.01i
  VäxjöVäxjö20.1.18
5.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
Tresteg (zon) (2)
10.66i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
10.25i
  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18

2017

800 m (1)
2:31.42i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.3.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Ute
8.25
Stenungsund13.5.18+1.8
Inne
8.16
Göteborg/FH15.12.18
100 m
Ute
13.23
Göteborg/U11.7.21-1.0
200 m
Ute
26.80
Lerum23.6.210.0
Inne
26.67
Göteborg/FH16.12.18
300 m
Ute
43.06
Varberg17.8.19
400 m
Ute
1:01.15
Ljungby30.5.19
Inne
1:03.59
Växjö18.1.20
800 m
Ute
2:38.73
Göteborg/S5.9.20
Inne
2:31.42
Göteborg/FH8.3.17
300 m häck
Ute
47.62
Kalmar7.9.19
400 m häck
Ute
1:14.03
Oskarshamn19.8.18
Längd
Ute
5.28
Göteborg/S6.6.21+0.1
Inne
5.45
Göteborg/FH14.12.19
Tresteg
Inne
10.52
Göteborg/FH13.1.19
Kula
Ute
5.58
Göteborg/S-K20.9.21
Diskus
Ute
16.75
Göteborg/S-K20.9.21
Slägga
Ute
21.38
Göteborg/S-K20.9.21
Spjut
Ute
15.14
Göteborg/S-K20.9.21
Castorama
Ute
1.193
Göteborg/S-K20.9.21

Junior-ungdom
80 m
Ute
10.76
Göteborg/S11.5.19-1.2
60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)
Inne
10.25
Göteborg/FH13.1.18
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
13.47
Göteborg/S5.9.20+1.0
Längd (zon)
Inne
5.31
Göteborg/FH4.2.18
Tresteg (zon)
Inne
10.66
Göteborg/FH13.1.18
Kula (3.0 kg)
Ute
7.00
Göteborg/S5.9.20
Spjut (500 g)
Ute
18.45
Göteborg/S6.6.20
200 m
26.67i
1
Göteborg/FH16.12.18
26.80
1
B
Lerum23.6.210.0
26.81i
4
Växjö20.1.19
26.90i
2
14
Göteborg/FH18.11.18
26.93
4
16
h2
USMNorrköping14.8.21+1.4
26.94
3
Bærum, NOR14.6.19+1.5
27.06
1
13
Eslöv26.5.18+0.3
27.17i
1
13
Göteborg/FH3.2.18
27.18i
1
E
Göteborg/FH8.2.20
27.31i
1
16
Göteborg/FH27.2.21
Visa/dölj alla resultat
27.48i
2
15
h3
IUSMÖrebro7.3.20
27.52i
5
13
Växjö21.1.18
28.29i
2
13
Göteborg/FH13.1.18
10-bästasnitt: 26.977
Längd
5.45i
1
15
Göteborg/FH14.12.19
5.30i
3
15
IUSMÖrebro8.3.20
5.28
2
17
Göteborg/S6.6.21+0.1
5.21i
1
14
Göteborg/FH13.1.19
5.20
1
14
QB
VUSGöteborg/U28.6.19+0.2
5.19
1
Lerum23.6.21+0.5
5.16
1
15
Göteborg/S6.6.20+1.2
5.16
1
17
Kungsbacka29.8.21+0.9
5.14
1
17
Kungälv27.6.21+2.0
5.12
+
16
Q
USMNorrköping13.8.21+1.0
Visa/dölj alla resultat
5.09i
1
Göteborg/FH18.11.18
5.08i
1
15
Göteborg/FH11.1.20
5.07i
1
17
Göteborg/FH18.12.21
5.03i
10
Göteborg/FH8.2.20
5.02i
6
15
Växjö18.1.20
5.02
2
17
Mölndal22.5.21-1.8
4.99i
1
17
Göteborg/FH27.2.21
4.98
1
15
Bohus16.8.20-0.6
4.95
4
17
Göteborg/S2.8.20+0.1
4.94
23
17
Q
VUSGöteborg/U10.7.210.0
4.81
7
Göteborg/S25.7.20+0.9
10-bästasnitt: 5.221

Total results in database: 93
By event:
60 m:7
80 m:3
100 m:1
200 m:13
300 m:4
400 m:2
800 m:5
60 m häck (68.6 cm, 7.65 m):2
300 m häck:4
400 m häck:1
80 m häck (76.2 cm, 8 m):2
Längd:25
Längd (zon):3
Tresteg:3
Tresteg (zon):2
Kula (3.0 kg):2
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut (500 g):1
Spjut:1
Castorama:1
4x100 m:1
4x80 m:3
4x200 m:1
4x400 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
8.25
2h1
Stenungsund
13.5
 +1.8
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.42
 2-13
Göteborg/FH
4.2
 
8.47
1h2-13
Göteborg/FH
4.2
 
2019
8.16
1
Göteborg/FH
15.12
 
8.22
1rB-14
Växjö
19.1
 
2020
8.45
 4h8-15
Växjö
18.1
 
8.50
3h1-15
Göteborg/FH
11.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
13.23
7h2-17
Göteborg/U
11.7
-1.0
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
27.06
 1-13
Eslöv
26.5
 +0.3
2019
26.94
 3
Bærum, NOR
14.6
 +1.5
2021
26.80
1rB
Lerum
23.6
 0.0
26.93
4h2-16
Norrköping
14.8
 +1.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
27.17
 1-13
Göteborg/FH
3.2
 
27.52
5-13
Växjö
21.1
 
28.29
2-13
Göteborg/FH
13.1
 
2019
26.67
1
Göteborg/FH
16.12
 
26.81
4
Växjö
20.1
 
26.90
2-14
Göteborg/FH
18.11
 
2020
27.18
 1rE
Göteborg/FH
8.2
 
27.48
2h3-15
Örebro
7.3
 
2021
27.31
 1-16
Göteborg/FH
27.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
43.06
1rB-15
Varberg
17.8
 
2020
43.11
 3rB-15
Norrköping
30.8
 
43.75
1-15
Göteborg/S
20.8
 
45.44
2-15
Sävedalen
9.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:01.15
1
Ljungby
30.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:03.59
2rD-17
Växjö
18.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2:38.73
3-15
Göteborg/S
5.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:31.42
2
Göteborg/FH
8.3
 
2018
2:32.15
 2
Göteborg/FH
10.2
 
2:32.47
2-13
Göteborg/FH
4.2
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
47.62
2-14
Kalmar
7.9
 
2020
48.17
 1rB-15
Norrköping
29.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:14.03
1
Oskarshamn
19.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
5.20
 1qB-14
Göteborg/U
28.6
 +0.2
2020
5.16
 1-15
Göteborg/S
6.6
 +1.2
4.98
1-15
Bohus
16.8
-0.6
4.95
4-17
Göteborg/S
2.8
 +0.1
4.81
7
Göteborg/S
25.7
 +0.9
2021
5.28
2-17
Göteborg/S
6.6
 +0.1
5.19
1
Lerum
23.6
 +0.5
5.16
1-17
Kungsbacka
29.8
 +0.9
5.14
1-17
Kungälv
27.6
 +2.0
5.12
-q-16
Norrköping
13.8
 +1.0
5.02
2-17
Mölndal
22.5
-1.8
4.94
23q-17
Göteborg/U
10.7
 0.0
5.39w
 6-16
Norrköping
14.8
 +2.6
5.13w
 8q-16
Norrköping
13.8
 +2.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
5.21
 1-14
Göteborg/FH
13.1
 
5.09
1
Göteborg/FH
18.11
 
2020
5.45
1-15
Göteborg/FH
14.12
 
5.30
3-15
Örebro
8.3
 
5.08
1-15
Göteborg/FH
11.1
 
5.03
10
Göteborg/FH
8.2
 
5.02
6-15
Växjö
18.1
 
2021
4.99
 1-17
Göteborg/FH
27.2
 
2022
5.07
 1-17
Göteborg/FH
18.12
 
Tresteg
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
10.52
1-14
Göteborg/FH
13.1
 
10.51
1-14
Göteborg/FH
1.12
 
2020
10.42
 7-15
Örebro
7.3
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
5.58
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
16.75
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
21.38
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15.14
Com
Göteborg/S-K
20.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1.193
5
Göteborg/S-K
20.9
 

Junior-ungdom
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10.76
1h1-14
Göteborg/S
11.5
-1.2
10.94
8rB-14
Göteborg/U
29.6
-1.0
10.65w
 3h10-14
Göteborg/U
29.6
 +2.2
60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
10.25
1-13
Göteborg/FH
13.1
 
10.29
1h1-13
Göteborg/FH
13.1
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
13.47
3rB-15
Göteborg/S
5.9
 +1.0
13.54
4-15
Göteborg/S
6.6
-0.3
Längd (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
5.31
1-13
Göteborg/FH
4.2
 
5.08
1-13
Göteborg/FH
13.1
 
5.01
3-13
Växjö
20.1
 
Tresteg (zon)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
10.66
1-13
Göteborg/FH
13.1
 
10.25
1-13
Göteborg/FH
3.2
 
Kula (3.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
7.00
10-15
Göteborg/S
5.9
 
6.68
5-15
Göteborg/S
6.6
 
Spjut (500 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.45
5-15
Göteborg/S
6.6
 

Ute
4x400 m
SM 2020 3
4:15.66

Junior-ungdom
Längd
USM 2021 6
16
5.39w
4x80 m
USM 2019
15
DNF
1000 m stafett
USM 2021 3
17
2:21.40
Inne
Längd
IUSM 2020 3
15
5.30
Tresteg
IUSM 2020 7
15
10.42
Ute
200 m
USM 2021
4
16
h2
26.93
300 m
USM 2020 3
15
B
43.11
300 m häck
USM 2020 1
15
B
48.17
Längd
USM 2021
8
16
Q
5.13w
4x80 m
USM 2019
1
15
h1
39.52
USM 2020
15
h1
DQ
4x100 m
USM 2021
4
17
h1
52.67
1000 m stafett
USM 2021
4
17
h2
2:27.36
Inne
200 m
IUSM 2020
2
15
h3
27.48