Alma Svantesson

Född: 8 oktober 2004

Ålder: 17 år 12 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (2)
2:17.85
SB  LerumLerum23.6.21
2:16.78
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
1500 m (2)
4:42.07
PB  MölndalMölndal7.8.21
4:41.56
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping14.8.21
3000 m (4)
10:08.61+
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
10:08.35
PB  USMNorrköpingUSM, Norrköping15.8.21
10:10.28
  ÄngelholmÄngelholm29.8.21
10:12.45
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S5.9.21
5000 m (1)
29:34.45
SB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
Kula (1)
5.35
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Diskus (1)
12.39
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Slägga (1)
11.65
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Spjut (1)
13.31
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
Castorama (1)
756
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K22.9.21
4x800 m (1)
9:10.31
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
Sara Dädeby, Saga Hagelin
Alma Svantesson, Elin Brink
3x800 m (1)
6:54.21
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge1.8.21
 Mölndals AIK

2020

400 m (2)
1:01.99i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
1:02.57i
  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
800 m (5)
2:20.22i
PB  VäxjöVäxjö19.1.20
2:19.20mx
SB  MölndalMölndal30.5.20
2:14.95
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:16.81
  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
2:20.92
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1500 m (12)
4:49.49i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:53.77i
  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.20
4:50.74i
  VäxjöVäxjö18.1.20
4:48.71i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.20
4:46.81mxi
PB  (20)Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
4:50.09i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
5:03.08i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.20
4:56.93i
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro8.3.20
4:53.75
SB  MölndalMölndal6.6.20
4:42.36
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
4:46.99
  Göteborg/SGöteborg/S9.7.20
4:47.34
  USMNorrköpingUSM, Norrköping30.8.20
3000 m (4)
10:28.39mx
PB  Göteborg/SGöteborg/S13.6.20
10:13.91
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
10:23.94
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
10:18.56
  USMNorrköpingUSM, Norrköping29.8.20
Kula (1)
4.50
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Diskus (1)
11.05
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Slägga (1)
7.00
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Spjut (1)
12.77
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
Castorama (1)
463
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.20
3x800 m (1)
7:10.43
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
Wilma Holmén, Saga Hagelin, Alma Svantesson,
4 km terräng (1)
15:32
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

600 m (1)
1:37.83
PB  KungälvKungälv23.6.19
800 m (4)
2:19.06
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:17.21
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
2:22.40
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
2:17.39
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
1000 m (4)
3:06.48i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.12.18
3:02.23i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.19
3:05.07i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
3:03.29i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
1500 m (1)
4:45.90
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
2000 m (3)
6:41.28
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
6:34.89
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan9.8.19
6:34.69
PB  (15) LerumLerum31.8.19
3x800 m (1)
7:54.86
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
15:12
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

800 m (1)
2:24.50
PB  MölndalMölndal11.8.18
1000 m (3)
3:12.57i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
3:09.55i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
3:11.45i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
1500 m (1)
5:03.10i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH25.2.18
2000 m (1)
6:49.99
PB  (24) EslövEslöv16.9.18
3000 m (1)
10:50.97
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.18
5000 m (1)
18:50.64
PB  LerumLerum20.6.18
1500 m hinder (1)
5:33.92
PB  EslövEslöv15.9.18
4x80 m (1)
7:26.60
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK

2017

800 m (2)
2:33.15i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.12.16
2:31.13i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.3.17
1500 m (1)
5:02.22
PB  UddevallaUddevalla10.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217342.Eventname AS Eventeng, alltwat217342.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217342.Date),'.',MONTH(alltwat217342.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217342.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217342 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217342.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217342.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217342.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat217342.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217342.Eventname AS Eventeng, alltwat217342.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217342.Date),'.',MONTH(alltwat217342.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217342.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217342 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217342.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217342.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217342.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217342.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat217342.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217342.Eventname AS Eventeng, alltwat217342.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217342.Date),'.',MONTH(alltwat217342.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217342.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb.alltwat217342 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217342.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217342.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217342.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217342.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat217342.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Inne
1:01.99
Göteborg/FH15.12.19
600 m
Ute
1:37.83
Kungälv23.6.19
800 m
Ute
2:14.95
Göteborg/S27.6.20
Inne
2:20.22
Växjö19.1.20
1000 m
Inne
3:02.23
Göteborg/FH23.2.19
1500 m
Ute
4:41.56
Norrköping14.8.21
Inne
4:46.81mx
Göteborg/FH8.2.20
2000 m
Ute
6:34.69
Lerum31.8.19
3000 m
Ute
10:08.35
Norrköping15.8.21
5000 m
Ute
18:50.64
Lerum20.6.18
1500 m hinder
Ute
5:33.92
Eslöv15.9.18
Kula
Ute
5.35
Göteborg/S-K22.9.21
Diskus
Ute
12.39
Göteborg/S-K22.9.21
Slägga
Ute
11.65
Göteborg/S-K22.9.21
Spjut
Ute
13.31
Göteborg/S-K22.9.21
Castorama
Ute
756
Göteborg/S-K22.9.21
800 m
2:14.95
2
C
Göteborg/S27.6.20
2:16.78
5
17
VUSGöteborg/U11.7.21
2:16.81
3
B
Göteborg/S10.7.20
2:17.21
4
15
Folksam GPVarberg15.7.19
2:17.39
4
15
USMTrollhättan9.8.19
2:17.85
2
Lerum23.6.21
2:19.06
3
15
VUSGöteborg/U28.6.19
2:20.22i
7
Växjö19.1.20
2:20.92
7
B
Göteborg/S25.7.20
2:22.40
2
15
h2
USMTrollhättan9.8.19
Visa/dölj alla resultat
2:24.50
1
Mölndal11.8.18
2:31.13i
1
Göteborg/FH8.3.17
2:33.15i
3
13
Göteborg/FH17.12.16
10-bästasnitt: 2:18.359
1500 m
4:41.56
3
17
USMNorrköping14.8.21
4:42.07
8
Mölndal7.8.21
4:42.36
2
Göteborg/S23.6.20
4:45.90
11
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:46.99
3
Göteborg/S9.7.20
4:47.34
4
16
USMNorrköping30.8.20
4:48.71i
6
17
Göteborg/FH2.2.20
4:49.49i
1
16
Göteborg/FH30.11.19
4:50.09i
3
17
Göteborg/FH23.2.20
4:50.74i
2
17
Växjö18.1.20
Visa/dölj alla resultat
4:53.75
3
18
Mölndal6.6.20
4:53.77i
2
17
Göteborg/FH11.1.20
4:56.93i
5
16
IUSMÖrebro8.3.20
5:02.22
1
Uddevalla10.9.17
5:03.08i
1
16
h1
IUSMÖrebro7.3.20
5:03.10i
2
Göteborg/FH25.2.18
10-bästasnitt: 4:46.525

Total results in database: 75
By event:
400 m:2
600 m:1
800 m:14
1000 m:7
1500 m:17
2000 m:4
3000 m:9
5000 m:2
1500 m hinder:1
Kula:2
Diskus:2
Slägga:2
Spjut:2
Castorama:2
4x80 m:1
4x800 m:1
3x800 m:3
Terräng Lagresultat:1
4 km terräng:2
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
1:01.99
1rB-17
Göteborg/FH
15.12
 
1:02.57
4rB-17
Göteborg/FH
22.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:37.83
4
Kungälv
23.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:24.50
 1
Mölndal
11.8
 
2019
2:17.21
 4-15
Varberg
15.7
 
2:17.39
4-15
Trollhättan
9.8
 
2:19.06
3-15
Göteborg/U
28.6
 
2:22.40
2h2-15
Trollhättan
9.8
 
2020
2:14.95
2rC
Göteborg/S
27.6
 
2:16.81
3rB
Göteborg/S
10.7
 
2:20.92
7rB
Göteborg/S
25.7
 
2021
2:16.78
 5-17
Göteborg/U
11.7
 
2:17.85
2
Lerum
23.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:31.13
 1
Göteborg/FH
8.3
 
2:33.15
3-13
Göteborg/FH
17.12
 
2020
2:20.22
7
Växjö
19.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3:09.55
 6-15
Göteborg/FH
27.1
 
3:11.45
3-14
Göteborg/FH
4.2
 
3:12.57
2-14
Göteborg/FH
13.1
 
2019
3:02.23
2
Göteborg/FH
23.2
 
3:03.29
5-15
Västerås
9.3
 
3:05.07
1h2-15
Västerås
9.3
 
3:06.48
2
Göteborg/FH
2.12
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:02.22
 1
Uddevalla
10.9
 
2019
4:45.90
 11
Göteborg/S
16.8
 
2020
4:42.36
 2
Göteborg/S
23.6
 
4:46.99
3
Göteborg/S
9.7
 
4:47.34
4-16
Norrköping
30.8
 
4:53.75
3-18
Mölndal
6.6
 
2021
4:41.56
3-17
Norrköping
14.8
 
4:42.07
8
Mölndal
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
5:03.10
 2
Göteborg/FH
25.2
 
2020
4:48.71
6-17
Göteborg/FH
2.2
 
4:49.49
1-16
Göteborg/FH
30.11
 
4:50.09
3-17
Göteborg/FH
23.2
 
4:50.74
2-17
Växjö
18.1
 
4:53.77
2-17
Göteborg/FH
11.1
 
4:56.93
5-16
Örebro
8.3
 
5:03.08
1h1-16
Örebro
7.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:49.99
 2
Eslöv
16.9
 
2019
6:34.69
1-15
Lerum
31.8
 
6:34.89
2-15
Trollhättan
9.8
 
6:41.28
9-15
Göteborg/U
30.6
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10:50.97
 2-15
Kungsbacka
25.8
 
2020
10:13.91
 8
Hallsberg
1.8
 
10:18.56
3-16
Norrköping
29.8
 
10:23.94
4-22
Söderhamn
8.8
 
2021
10:08.35
2-17
Norrköping
15.8
 
10:08.61+
Göteborg/S
27.6
 
10:10.28
1
Ängelholm
29.8
 
10:12.45
2-17
Stockholm/S
5.9
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
18:50.64
8
Lerum
20.6
 
2021
29:34.45
 6
Göteborg/S
27.6
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
5:33.92
3
Eslöv
15.9
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4.50
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
5.35
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
11.05
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
12.39
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
7.00
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
11.65
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.77
 Com
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
13.31
Com
Göteborg/S-K
22.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
463
 8
Göteborg/S-K
21.9
 
2021
756
6
Göteborg/S-K
22.9
 

Ute
4x800 m
SM 2021 6
9:10.31

Junior-ungdom
800 m
USM 2019 4
15
2:17.39
2
15
h2
2:22.40
1500 m
USM 2020 4
16
4:47.34
USM 2021 3
17
4:41.56
2000 m
USM 2019 2
15
6:34.89
3000 m
USM 2020 3
16
10:18.56
USM 2021 2
17
10:08.35
4x80 m
USM 2018
3
15
h3
7:26.60
3x800 m
USM 2019 14
15
7:54.86
USM 2020 2
17
7:10.43
USM 2021 3
17
6:54.21
Terräng Lagresultat
USM 2020 3
17
4 km terräng
USM 2019 3
15
15:12
USM 2020 3
16
15:32
Inne
1000 m
IUSM 2019 5
15
3:03.29
1
15
h2
3:05.07
1500 m
IUSM 2020 5
16
4:56.93
1
16
h1
5:03.08