Förening:
Hälle IF
4.8.2020–
Tidigare förening(ar):

Bohus IF 29.6.2018–3.8.2020

Ale FK –28.6.2018

Julia Svennblad

Född: 16 mars 2003

Ålder: 19 år 63 dagar

Förening:
 Hälle IF
 4.8.2020–

Tidigare förening(ar):
Bohus IF 29.6.2018–3.8.2020
Ale FK –28.6.2018

  •  1 ISM‐brons


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

800 m (5)
2:06.68i
PB  VäxjöVäxjö23.1.22
2:06.51i
PB  (15) Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
2:07.15i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala13.2.22
2:10.70i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.22
2:08.30i
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
1000 m (1)
DNFi
  UddevallaUddevalla1.3.22
1500 m (3)
4:30.11i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.22
4:29.74i
PB  ISMVäxjöISM, Växjö27.2.22
4:26.46i
PB  (21) IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22
3000 m (2)
9:58.3m mxi
PB  UddevallaUddevalla27.12.21
9:38.21mxi
PB  SollentunaSollentuna29.1.22

2021

800 m (4)
2:08.16
PB  HallsbergHallsberg7.8.21
2:20.47
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
2:09.07
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
2:13.93
  UddevallaUddevalla6.9.21
1500 m (7)
4:25.14
PB  UddevallaUddevalla15.6.21
4:31.88
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U11.7.21
4:21.78mx
PB  VästeråsVästerås24.7.21
4:19.61
PB  (51) Göteborg/SGöteborg/S11.8.21
4:33.08
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
4:38.55
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
4:35.43
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3000 m (2)
9:40.78
PB  UddevallaUddevalla27.5.21
DNF
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST15.7.21
5000 m (1)
17:05.72
PB  LerumLerum23.6.21
5 km (1)
17:12
PB  Oderzo, ITAOderzo, ITA4.9.21
10 km (1)
37:38
PB  Røyse, NORRøyse, NOR16.10.21
7.8 km (1)
29:31
  GöteborgGöteborg3.4.21
Kula (1)
7.15
PB  GöteborgGöteborg24.9.21
Diskus (1)
15.82
SB  GöteborgGöteborg24.9.21
Slägga (1)
17.70
PB  GöteborgGöteborg24.9.21
Spjut (1)
21.66
SB  GöteborgGöteborg24.9.21
Castorama (1)
1.370
SB  GöteborgGöteborg24.9.21
7.15   21.66   15.82   17.70
3.64 km terräng (1)
12:07
  SMHöganäsSM, Höganäs23.10.21
4 km terräng (1)
14:23
  EMDublin, IRLEM, Dublin, IRL12.12.21
5.9 km terräng (1)
21:22
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21
6 km terräng (1)
23:48
  NordicCTullingeNordicC, Tullinge7.11.21

2020

200 m (1)
28.12i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
400 m (1)
1:00.09i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.12.19
800 m (5)
2:17.98
SB  TrollhättanTrollhättan2.8.20
2:12.17
PB  BohusBohus15.8.20
2:13.87
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
2:11.73
PB  (96) FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
2:26.14
  UddevallaUddevalla8.9.20
1500 m (5)
4:39.54i
WL WU20L WU18L SB  (50) (14)Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:48.34i
  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
4:50.80
SB  MölndalMölndal6.6.20
4:36.75
SB  MölndalMölndal8.8.20
4:36.02
SB  Göteborg/SGöteborg/S3.9.20
1 mile (1)
5:09.77
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
3000 m (1)
10:19.26
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
5 km (1)
19:15
PB  LjungskileLjungskile2.5.20
1500 m hinder (1)
4:59.46
SB  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
Kula (1)
6.93
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Diskus (1)
18.28
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Slägga (1)
16.17
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Spjut (1)
22.85
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Castorama (1)
1.408
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
6.93   22.85   18.28   16.17
4 km terräng (1)
15:21
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

400 m (1)
1:00.10i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
800 m (5)
2:12.86i
PB  (49) (11)VäxjöVäxjö20.1.19
2:12.96
PB  (19)HalmstadHalmstad16.6.19
2:13.59
  MölndalMölndal3.8.19
2:21.40
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
2:17.52
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
1500 m (7)
4:38.45i
WL WJL WYL PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.18
4:36.88i
PB  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
4:58.70i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:34.82i
PB  (66) (21) (14)IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:34.76
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:45.77
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
4:32.68
PB  (16)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1500 m hinder (3)
4:56.53
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
5:11.08
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
5:02.33
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S24.8.19
2000 m hinder (1)
6:50.96
PB (68) (36) (18) EYOFBaku, AZEEYOF, Baku, AZE25.7.19
Tresteg (2)
11.21i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
11.17i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19

2018

200 m (2)
27.42i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH17.12.17
27.35i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
300 m (2)
43.89
SB  HelsingborgHelsingborg7.7.18
5:01.27
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
400 m (1)
1:00.12
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.18
800 m (4)
2:14.56
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
2:14.28
PB  Oslo, NOROslo, NOR5.7.18
2:22.12
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
NT
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
1000 m (2)
3:07.51i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
2:59.27i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
1500 m (1)
4:35.19
PB  (21)Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
3000 m (1)
10:30.83
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.18
1500 m hinder (2)
5:07.21
PB  HässleholmHässleholm27.7.18
5:01.27
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
300 m häck (1)
47.47
SB  HässleholmHässleholm27.7.18
Längd (1)
4.90
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.18+1.0
Tresteg (4)
11.43i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH25.2.18
11.02i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
 
10.8510.8110.88X10.7711.02
11.32
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.18+1.1
11.06
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18+1.2
 
10.46
-0.3
10.60
+1.5
10.23
-0.3
X
+1.1
10.76
+0.7
11.06
+1.2
Kula (3.0 kg) (1)
8.28i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18

2017

300 m (1)
42.09
PB  KungälvKungälv25.6.17
800 m (1)
2:23.92
PB  Göteborg/UGöteborg/U30.6.17
1000 m (1)
3:06.34i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.3.17
1500 m hinder (1)
5:26.08
PB  HelsingborgHelsingborg7.7.17
300 m häck (1)
45.63
PB  UddevallaUddevalla9.9.17
Tresteg (2)
9.84i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH18.12.16
10.87
PB  HässleholmHässleholm29.7.17+1.4

2016

800 m (1)
2:24.96i
PB  BoråsBorås13.3.16
1500 m (1)
5:20.27
PB  KungsbackaKungsbacka4.9.16
Tresteg (1)
9.52
PB  LerumLerum28.8.160.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

200 m
Inne
27.35
Göteborg/FH3.2.18
300 m
Ute
42.09
Kungälv25.6.17
400 m
Ute
1:00.12
Göteborg/S9.6.18
Inne
1:00.09
Göteborg/FH15.12.19
800 m
Ute
2:08.16
Hallsberg7.8.21
Inne
2:06.51
Göteborg/FH5.2.22
1000 m
Inne
2:59.27
Göteborg/FH27.1.18
1500 m
Ute
4:19.61
Göteborg/S11.8.21
Inne
4:26.46
Skellefteå6.3.22
1 mile
Ute
5:09.77
Göteborg/S25.7.20
3000 m
Ute
9:40.78
Uddevalla27.5.21
Inne
9:38.21mx
Sollentuna29.1.22
5000 m
Ute
17:05.72
Lerum23.6.21
5 km
Ute
17:12
Oderzo, ITA4.9.21
10 km
Ute
37:38
Hole, NOR16.10.21
1500 m hinder
Ute
4:56.53
Göteborg/U28.6.19
2000 m hinder
Ute
6:50.96
Baku, AZE25.7.19
300 m häck
Ute
45.63
Uddevalla9.9.17
Längd
Ute
4.90
Göteborg/S9.6.18+1.0
Tresteg
Ute
11.32
Helsingborg7.7.18+1.1
Inne
11.43
Göteborg/FH25.2.18
Kula
Ute
7.15
Göteborg24.9.21
Diskus
Ute
18.28
Göteborg/S-K23.9.20
Slägga
Ute
17.70
Göteborg24.9.21
Spjut
Ute
22.85
Göteborg/S-K23.9.20
Castorama
Ute
1.408
Göteborg/S-K23.9.20

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Inne
8.28
Göteborg/FH3.2.18
800 m
2:06.51i
2
Göteborg/FH5.2.22
2:06.68i
2
Växjö23.1.22
2:07.15i
3
v3NatUppsala13.2.22
2:08.16
2
Hallsberg7.8.21
2:08.30i
5
ISMVäxjö26.2.22
2:09.07
2
19
JSMLinköping22.8.21
2:10.70i
2
h2
ISMVäxjö25.2.22
2:11.73
1
B
Göteborg/S29.8.20
2:12.17
1
Bohus15.8.20
2:12.86i
3
Växjö20.1.19
Visa/dölj alla resultat
2:12.96
1
Halmstad16.6.19
2:13.59
2
Mölndal3.8.19
2:13.87
1
17
USMLinköping23.8.20
2:13.93
1
Uddevalla6.9.21
2:14.28
1
B
Oslo, NOR5.7.18
2:14.56
1
15
Göteborg/S2.6.18
2:17.52
1
16
USMTrollhättan10.8.19
2:17.98
1
Trollhättan2.8.20
2:20.47
3
19
h2
JSMLinköping21.8.21
2:21.40
1
16
h1
USMTrollhättan10.8.19
2:22.12
1
15
h1
USMEnskede3.8.18
2:23.92
1
B
Göteborg/U30.6.17
2:24.96i
1
13
Borås13.3.16
2:26.14
1
Uddevalla8.9.20
10-bästasnitt: 2:09.333
1500 m
4:19.61
4
Göteborg/S11.8.21
4:25.14
1
Uddevalla15.6.21
4:26.46i
1
19
IJSMSkellefteå6.3.22
4:29.74i
3
ISMVäxjö27.2.22
4:30.11i
3
h2
ISMVäxjö26.2.22
4:31.88
1
VUSGöteborg/U11.7.21
4:32.68
4
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:33.08
1
19
JSMLinköping21.8.21
4:34.76
1
17
VUSGöteborg/U29.6.19
4:34.82i
1
16
IUSMVästerås9.3.19
Visa/dölj alla resultat
4:35.19
1
Göteborg/S18.8.18
4:35.43
4
SMBorås28.8.21
4:36.02
1
Göteborg/S3.9.20
4:36.75
3
Mölndal8.8.20
4:36.88i
5
Folksam GPSätra4.2.19
4:38.45i
1
17
Göteborg/FH1.12.18
4:38.55
3
h1
SMBorås27.8.21
4:39.54i
1
Göteborg/FH30.11.19
4:45.77
1
16
USMTrollhättan10.8.19
4:48.34i
1
17
Göteborg/FH23.2.20
4:50.80
1
18
Mölndal6.6.20
4:58.70i
2
16
h1
IUSMVästerås9.3.19
5:20.27
1
13
Kungsbacka4.9.16
10-bästasnitt: 4:29.828

Total results in database: 114
By event:
200 m:3
300 m:3
400 m:3
800 m:25
1000 m:4
1500 m:24
1 mile:1
3000 m:6
5000 m:1
5 km:2
10 km:1
Väg:1
1500 m hinder:7
2000 m hinder:1
300 m häck:2
Längd:1
Tresteg:9
Kula (3.0 kg):1
Kula:2
Diskus:2
Slägga:2
Spjut:2
Castorama:2
Terräng lag:4
terräng:5
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
27.35
2rB-15
Göteborg/FH
3.2
 
27.42
1
Göteborg/FH
17.12
 
2020
28.12
 1rB-17
Göteborg/FH
15.12
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
42.09
1
Kungälv
25.6
 
2018
43.89
 6-15
Helsingborg
7.7
 
5:01.27
1 r2-16
Enskede
5.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
1:00.12
2-17
Göteborg/S
9.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
1:00.10
 1-16
Göteborg/FH
2.2
 
2020
1:00.09
1rC-17
Göteborg/FH
15.12
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:23.92
 1rB
Göteborg/U
30.6
 
2018
2:14.28
 1rB
Oslo, NOR
5.7
 
2:14.56
1-15
Göteborg/S
2.6
 
2:22.12
1 h1-15
Enskede
3.8
 
NT
1 -15
Enskede
4.8
 
2019
2:12.96
 1
Halmstad
16.6
 
2:13.59
2
Mölndal
3.8
 
2:17.52
1-16
Trollhättan
10.8
 
2:21.40
1h1-16
Trollhättan
10.8
 
2020
2:11.73
 1rB
Göteborg/S
29.8
 
2:12.17
1
Bohus
15.8
 
2:13.87
1-17
Linköping
23.8
 
2:17.98
1
Trollhättan
2.8
 
2:26.14
1
Uddevalla
8.9
 
2021
2:08.16
2
Hallsberg
7.8
 
2:09.07
2-19
Linköping
22.8
 
2:13.93
1
Uddevalla
6.9
 
2:20.47
3h2-19
Linköping
21.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2:24.96
 1-13
Borås
13.3
 
2019
2:12.86
 3
Växjö
20.1
 
2022
2:06.51
2
Göteborg/FH
5.2
 
2:06.68
2
Växjö
23.1
 
2:07.15
3
Uppsala
13.2
 
2:08.30
5
Växjö
26.2
 
2:10.70
2h2
Växjö
25.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
3:06.34
 1-15
Göteborg/FH
8.3
 
2018
2:59.27
2-15
Göteborg/FH
27.1
 
3:07.51
1-15
Göteborg/FH
13.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
5:20.27
 1-13
Kungsbacka
4.9
 
2018
4:35.19
 1
Göteborg/S
18.8
 
2019
4:32.68
 4
Göteborg/S
16.8
 
4:34.76
1-17
Göteborg/U
29.6
 
4:45.77
1-16
Trollhättan
10.8
 
2020
4:36.02
 1
Göteborg/S
3.9
 
4:36.75
3
Mölndal
8.8
 
4:50.80
1-18
Mölndal
6.6
 
2021
4:19.61
4
Göteborg/S
11.8
 
4:25.14
1
Uddevalla
15.6
 
4:31.88
1
Göteborg/U
11.7
 
4:33.08
1-19
Linköping
21.8
 
4:35.43
4
Borås
28.8
 
4:38.55
3h1
Borås
27.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:34.82
 1-16
Västerås
9.3
 
4:36.88
5
Sätra
4.2
 
4:38.45
1 -17
Göteborg/FH
1.12
 
4:58.70
2h1-16
Västerås
9.3
 
2020
4:39.54
 1
Göteborg/FH
30.11
 
4:48.34
1-17
Göteborg/FH
23.2
 
2022
4:26.46
1-19
Skellefteå
6.3
 
4:29.74
3
Växjö
27.2
 
4:30.11
3h2
Växjö
26.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
5:09.77
3
Göteborg/S
25.7
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
10:30.83
 1-15
Kungsbacka
25.8
 
2020
10:19.26
 9
Hallsberg
1.8
 
2021
9:40.78
1-19
Uddevalla
27.5
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
17:05.72
3
Lerum
23.6
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
19:15
 3-18
Ljungskile
2.5
 
2021
17:12
4-19
Oderzo, ITA
4.9
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
37:38
23
Hole, NOR
16.10
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:26.08
 1-17
Helsingborg
7.7
 
2018
5:01.27
 1-15
Enskede
5.8
 
5:07.21
1-15
Hässleholm
27.7
 
2019
4:56.53
2-17
Göteborg/U
28.6
 
5:02.33
2-17
Stockholm/S
24.8
 
5:11.08
1-16
Trollhättan
11.8
 
2020
4:59.46
 1-17
Linköping
22.8
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:50.96
5-17
Baku, AZE
25.7
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
45.63
1-14
Uddevalla
9.9
 
2018
47.47
 2-15
Hässleholm
27.7
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4.90
4
Göteborg/S
9.6
 +1.0
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9.52
 4
Lerum
28.8
 0.0
2017
10.87
 1-14
Hässleholm
29.7
 +1.4
2018
11.32
1
Helsingborg
7.7
 +1.1
11.06
5 -15
Enskede
5.8
 +1.2
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
9.84
 1-15
Göteborg/FH
18.12
 
2018
11.43
1-15
Göteborg/FH
25.2
 
11.02
2-15
Växjö
4.3
 
2019
11.21
 2-17
Göteborg/FH
2.2
 
11.17
5-16
Västerås
9.3
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.93
 Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
7.15
Com
Göteborg
24.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.28
Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
15.82
 Com
Göteborg
24.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
16.17
 Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
17.70
Com
Göteborg
24.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
22.85
Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
21.66
 Com
Göteborg
24.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
1.408
4
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
1.370
 3
Göteborg
24.9
 

Junior-ungdom
Kula (3.0 kg)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.28
11-15
Göteborg/FH
3.2
 

Ute
1500 m
SM 2021 4
4:35.43
3
h1
4:38.55
3.64 km terräng
SM 2021 7
12:07
Terräng lag
SM 2021 1
13.00
Inne
800 m
ISM 2022 5
2:08.30
2
h2
2:10.70
1500 m
ISM 2022 3
4:29.74
3
h2
4:30.11

Junior-ungdom
Ute
300 m
USM 2018 1
16
5:01.27
800 m
USM 2018 1
15
NT
USM 2019 1
16
2:17.52
USM 2020 1
17
2:13.87
JSM 2021 2
19
2:09.07
1500 m
USM 2019 1
16
4:45.77
JSM 2021 1
19
4:33.08
1500 m hinder
USM 2018 1
15
5:01.27
USM 2019 1
16
5:11.08
USM 2020 1
17
4:59.46
Tresteg
USM 2018 5
15
11.06
4 km terräng
USM 2020 6
17
15:21
5.9 km terräng
JSM 2021 2
19
21:22
Terräng lag
USM 2020 2
17
Inne
1500 m
IUSM 2019 1
16
4:34.82
IJSM 2022 1
19
4:26.46
Tresteg
IUSM 2019 5
16
11.17
Ute
800 m
USM 2018
1
15
h1
2:22.12
USM 2019
1
16
h1
2:21.40
JSM 2021
3
19
h2
2:20.47
Inne
1500 m
IUSM 2019
2
16
h1
4:58.70

Junior-ungdom
Ute
3000 m
JEM19 2021
-
19
h2
DNF
2000 m hinder
EYOF 2019 5
17
6:50.96
terräng
EM 2021 39
19
14:23