Milla Svanberg

Född: 20 juli 2003

Ålder: 18 år 95 dagar

Förening:
 Malmö AI
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (3)
12.36w
  VellingeVellinge19.6.21+2.9
12.55
PB  KristianstadKristianstad25.7.21-0.4
12.55
=PB  KristianstadKristianstad25.7.21-0.8
200 m (4)
24.94
PB  VellingeVellinge19.6.21+1.3
25.43
  Malmö/SMalmö/S14.8.21-0.8
25.39
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21+0.5
25.46
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21-0.4
400 m (2)
58.37
PB  Malmö/SMalmö/S29.5.21
59.33
  KristianstadKristianstad25.7.21
100 m häck (1)
15.69
PB  KristianstadKristianstad11.9.21+0.8
400 m häck (3)
1:04.01
PB  MölndalMölndal10.6.21
1:04.36
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
1:06.90
  KristianstadKristianstad11.9.21
4x100 m (3)
48.53Q
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ella Uddenäs, Emilia Mandl
47.61
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ella Uddenäs, Emilia Mandl
50.69
  KristianstadKristianstad11.9.21
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Wilma Rosenquist, Luna Johannsen
1000 m stafett (2)
2:23.96
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Joy Thulin, Ella Uddenäs
Milla Svanberg, Emilia Mandl
2:13.01
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Malmö AI
Joy Thulin, Ella Uddenäs
Milla Svanberg, Emilia Mandl

2020

200 m (1)
25.53i
PB  VäxjöVäxjö17.1.20
400 m (2)
59.39i
SB  Malmö/AMalmö/A12.1.20
58.98i
SB  VäxjöVäxjö18.1.20
300 m häck (2)
46.06
SB  Malmö/HeMalmö/He5.8.20
44.68
SB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
4x100 m (2)
47.53
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ida Staafgård, Ella Uddenäs
47.50
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Milla Svanberg
Ida Staafgård, Ella Uddenäs
1000 m stafett (2)
2:22.43
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Ida Staafgård
Ella Uddenäs, Milla Svanberg
2:15.18
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Malmö AI
Joy Thulin, Ida Staafgård
Milla Svanberg, Emilia Mandl

2019

200 m (4)
25.67
PB  EslövEslöv18.5.19+0.2
26.09
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19+0.2
25.79
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19+1.4
26.78
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19-1.8
400 m (3)
59.40i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
58.87i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
1:05.74
PB  LjungbyLjungby30.5.19
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m) (4)
14.90
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19+1.0
14.70
PB  HässleholmHässleholm27.7.19+0.1
15.51
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19-4.5
15.64
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19-2.5
300 m häck (4)
45.22
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
47.17
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
44.31
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
44.24
PB  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
4x100 m (3)
47.98
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Malmö AI
Joy Thulin, Nikki Anderberg
Milla Svanberg, Ida Staafgård
48.68
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Malmö AI
Joy Thulin, Nikki Anderberg
Milla Svanberg, Ida Staafgård
47.27
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Malmö AI
Olivia Stridh, Nikki Anderberg
Milla Svanberg, Ida Staafgård
1000 m stafett (2)
2:19.80
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Malmö AI
Olivia Stridh, Ida Staafgård
Amanda Sörensson, Milla Svanberg
2:22.82
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Malmö AI
Olivia Stridh, Ida Staafgård
Amanda Sörensson, Milla Svanberg

2018

60 m (1)
8.29i
PB  Malmö/AMalmö/A10.2.18
200 m (5)
26.98i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
26.87i
PB  Malmö/AMalmö/A27.1.18
26.35i
PB  Malmö/AMalmö/A11.2.18
26.49i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
26.88
PB  HässleholmHässleholm28.7.18-1.1
300 m (1)
43.11
PB  LundLund26.8.18
60 m häck (76.2 cm, 8 m) (5)
9.80i
PB  LundLund13.1.18
9.87i
  LundLund13.1.18
9.71i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
9.64i
PB  VäxjöVäxjö21.1.18
9.69i
  Malmö/AMalmö/A28.1.18
300 m häck (2)
45.89
PB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
44.72
PB  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
80 m häck (76.2 cm, 8 m) (1)
12.75
PB  HalmstadHalmstad17.6.18+0.6

2017

300 m häck (1)
47.97
PB  UddevallaUddevalla9.9.17
Tresteg (2)
10.07
PB  UddevallaUddevalla10.9.17+1.2
10.13w
  UddevallaUddevalla10.9.17+2.6

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217100.Eventname AS Eventeng, alltwat217100.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217100.Date),'.',MONTH(alltwat217100.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217100.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat217100 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217100.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217100.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217100.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat217100.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217100.Eventname AS Eventeng, alltwat217100.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217100.Date),'.',MONTH(alltwat217100.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217100.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat217100 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217100.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217100.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217100.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217100.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat217100.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat217100.Eventname AS Eventeng, alltwat217100.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat217100.Date),'.',MONTH(alltwat217100.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat217100.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat217100 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat217100.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat217100.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat217100.Ord=referenceswew.ENumber AND referenceswew.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat217100.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat217100.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
8.29
Malmö/A10.2.18
100 m
Ute
12.55
Kristianstad25.7.21-0.4
200 m
Ute
24.94
Vellinge19.6.21+1.3
Inne
25.53
Växjö17.1.20
300 m
Ute
43.11
Lund26.8.18
400 m
Ute
58.37
Malmö/S29.5.21
Inne
58.87
Västerås9.3.19
100 m häck
Ute
15.69
Kristianstad11.9.21+0.8
300 m häck
Ute
44.24
Uppsala18.8.19
400 m häck
Ute
1:04.01
Mölndal10.6.21
Tresteg
Ute
10.07
Uddevalla10.9.17+1.2

Junior-ungdom
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne
9.64
Växjö21.1.18
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute
14.70
Hässleholm27.7.19+0.1
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
12.75
Halmstad17.6.18+0.6
200 m
24.94
2
19
Vellinge19.6.21+1.3
25.39
2
19
h1
JSMLinköping21.8.21+0.5
25.43
2
Malmö/S14.8.21-0.8
25.46
3
19
JSMLinköping22.8.21-0.4
25.53i
1
E
Växjö17.1.20
25.67
1
Eslöv18.5.19+0.2
25.79
1
16
h2
USMTrollhättan10.8.19+1.4
26.09
9
16
B
VUSGöteborg/U30.6.19+0.2
26.35i
1
15
Malmö/A11.2.18
26.49i
1
15
h4
NC-yVäxjö3.3.18
Visa/dölj alla resultat
26.78
5
16
USMTrollhättan10.8.19-1.8
26.87i
2
15
B
Malmö/A27.1.18
26.88
1
Hässleholm28.7.18-1.1
26.98i
1
15
B
Växjö21.1.18
10-bästasnitt: 25.714

Total results in database: 65
By event:
60 m:1
100 m:3
200 m:14
300 m:1
400 m:7
60 m häck (76.2 cm, 8 m):5
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m):4
100 m häck:1
300 m häck:9
400 m häck:3
80 m häck (76.2 cm, 8 m):1
Tresteg:2
4x100 m:8
1000 m stafett:2
1000 m stafett:4
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.29
4h1
Malmö/A
10.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
12.55
5
Kristianstad
25.7
-0.8
2021
12.55
2h3
Kristianstad
25.7
-0.4
12.36w
 1
Vellinge
19.6
 +2.9
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
26.88
 1
Hässleholm
28.7
-1.1
2019
25.67
 1
Eslöv
18.5
 +0.2
25.79
1h2-16
Trollhättan
10.8
 +1.4
26.09
9rB-16
Göteborg/U
30.6
 +0.2
26.78
5-16
Trollhättan
10.8
-1.8
2021
24.94
2-19
Vellinge
19.6
 +1.3
25.39
2h1-19
Linköping
21.8
 +0.5
25.43
2
Malmö/S
14.8
-0.8
25.46
3-19
Linköping
22.8
-0.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
26.35
 1-15
Malmö/A
11.2
 
26.49
1h4-15
Växjö
3.3
 
26.87
2rB-15
Malmö/A
27.1
 
26.98
1rB-15
Växjö
21.1
 
2020
25.53
1rE
Växjö
17.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
43.11
1-15
Lund
26.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:05.74
 3
Ljungby
30.5
 
2021
58.37
2
Malmö/S
29.5
 
59.33
2
Kristianstad
25.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
58.87
3r2-16
Västerås
9.3
 
59.40
1h3-16
Västerås
9.3
 
2020
58.98
 1-17
Växjö
18.1
 
59.39
1
Malmö/A
12.1
 
100 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15.69
1
Kristianstad
11.9
 +0.8
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
47.97
 2h1-14
Uddevalla
9.9
 
2018
44.72
 2-15
Enskede
4.8
 
45.89
1 h1-15
Enskede
3.8
 
2019
44.24
1r1-17
Uppsala
18.8
 
44.31
2-16
Trollhättan
10.8
 
45.22
6-17
Göteborg/U
28.6
 
47.17
1h2-16
Trollhättan
10.8
 
2020
44.68
 3-17
Linköping
23.8
 
46.06
2-17
Malmö/He
5.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:04.01
2rB
Mölndal
10.6
 
1:04.36
4
Göteborg/U
10.7
 
1:06.90
2
Kristianstad
11.9
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.07
+-14
Uddevalla
10.9
 +1.2
10.13w
 7-14
Uddevalla
10.9
 +2.6

Junior-ungdom
60 m häck (76.2 cm, 8 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
9.64
6-15
Växjö
21.1
 
9.69
3h4-15
Malmö/A
28.1
 
9.71
3h4-15
Växjö
21.1
 
9.80
2h1-15
Lund
13.1
 
9.87
4-15
Lund
13.1
 
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
12.75
2h3-15
Halmstad
17.6
 +0.6
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
14.70
1-17
Hässleholm
27.7
 +0.1
14.90
2-17
Varberg
15.7
 +1.0
15.51
1h1-16
Trollhättan
11.8
-4.5
15.64
6-16
Trollhättan
11.8
-2.5


Junior-ungdom
Ute
200 m
USM 2019 5
16
26.78
1
16
h2
25.79
JSM 2021 3
19
25.46
2
19
h1
25.39
100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)
USM 2019 6
16
15.64
1
16
h1
15.51
300 m häck
USM 2018 2
15
44.72
1
15
h1
45.89
USM 2019 2
16
44.31
1
16
h2
47.17
USM 2020 3
17
44.68
4x100 m
USM 2019 1
17
48.68
1
17
h1
47.98
USM 2020 1
17
47.50
1
17
h2
47.53
JSM 2021 1
19
47.61
1
19
h1
48.53Q
1000 m stafett
USM 2020 1
17
2:15.18
1
17
h2
2:22.43
1000 m stafett
USM 2019 8
17
2:22.82
1
17
h1
2:19.80
JSM 2021 1
19
2:13.01
1
19
h1
2:23.96
Inne
400 m
IUSM 2019 3
16
r2
58.87
1
16
h3
59.40