Ellinor Aurell

Född: 19 januari 2001

Ålder: 20 år 314 dagar

Förening:
 Ängelholms IF
 

  •  1 ISM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2020

400 m (6)
58.61i
WL WU20L SB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
58.62i
  VäxjöVäxjö18.1.20
58.16i
SB  (23)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
58.31i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
1:00.73
SB  ÄngelholmÄngelholm9.8.20
59.19
SB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
800 m (5)
2:12.09i
PB  (83) (3)ÖrebroÖrebro11.1.20
2:12.88i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
2:12.32i
  ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
2:13.51
SB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:16.47
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1500 m (3)
4:34.28i
SB  (73) (8)v3NatHelsinki, FINv3Nat, Helsinki, FIN9.2.20
4:37.30i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
4:35.27
SB  Göteborg/SGöteborg/S15.6.20

2019

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2018

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2017

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2016

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2015

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

2014

Inga resultat 2021. Senaste resultatet är från 2020.

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat171273.Eventname AS Eventeng, alltwat171273.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat171273.Date),'.',MONTH(alltwat171273.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat171273.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat171273 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat171273.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat171273.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat171273.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.Age=99 AND alltwat171273.Ind=referenceswew.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat171273.Eventname AS Eventeng, alltwat171273.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat171273.Date),'.',MONTH(alltwat171273.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat171273.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat171273 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat171273.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat171273.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat171273.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age<23) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat171273.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age<23 AND alltwat171273.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2w.EventName AS Eventswe, alltwat171273.Eventname AS Eventeng, alltwat171273.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltwat171273.Date),'.',MONTH(alltwat171273.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltwat171273.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswew, tempdb2.alltwat171273 INNER JOIN `2010`.womenpbestSWEDEN ON womenpbestSWEDEN.iid = alltwat171273.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2w ON alltwat171273.Event=sweevents2w.tilastopajaevent WHERE alltwat171273.Ord=referenceswew.enumber AND referenceswew.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswew.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswew WHERE Age=99) AND alltwat171273.Ind=referenceswew.Ind AND referenceswew.Age>34 AND alltwat171273.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswew.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Ute
27.24
Eslöv26.5.18+0.4
300 m
Ute
43.87
Eslöv22.5.16
400 m
Ute
58.02
Göteborg/S10.8.19
Inne
57.82
Växjö23.2.19
800 m
Ute
2:10.09
Varberg15.7.19
Inne
2:12.09
Örebro11.1.20
1000 m
Inne
3:00.23
Uddevalla5.3.16
1500 m
Ute
4:34.28
Eskilstuna25.8.18
Inne
4:33.23
Norrköping17.2.19
2000 m
Ute
6:45.39
Lidköping6.9.15
1500 m hinder
Ute
5:01.47
Vellinge7.8.16
2000 m hinder
Ute
6:47.12
Göteborg/S11.8.19
3000 m hinder
Ute
10:45.77
Oordegem, BEL25.5.19
300 m häck
Ute
45.40
Halmstad18.6.17
400 m häck
Ute
1:05.88
Helsingborg5.7.19

Junior-ungdom
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute
13.24
København, DEN21.8.16+1.8
400 m
57.82i
1
19
h3
IJSMVäxjö23.2.19
58.02
5
19
JSMGöteborg/S10.8.19
58.16i
1
19
h1
IJSMGöteborg/FH29.2.20
58.26i
1
17
Växjö20.1.18
58.31i
4
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
58.37
2
19
h2
JSMGöteborg/S9.8.19
58.41i
2
19
IJSMVäxjö24.2.19
58.61i
1
Göteborg/FH30.11.19
58.62i
2
B
Växjö18.1.20
58.65
2
17
København, DEN18.8.18
Visa/dölj alla resultat
58.77i
2
17
h2
IUSMUppsala24.2.18
59.19
2
19
B
JSMLinköping22.8.20
59.29i
2
16
h2
NC-yUppsala4.3.17
1:00.73
1
Ängelholm9.8.20
1:00.90i
4
16
B
NC-yUppsala5.3.17
1:01.24i
1
Göteborg/FH3.12.16
10-bästasnitt: 58.323
800 m
2:10.09
1
B
Folksam GPVarberg15.7.19
2:12.09i
1
Örebro11.1.20
2:12.32i
2
ISMVäxjö23.2.20
2:12.61
1
Mölndal3.8.19
2:12.88i
1
h1
ISMVäxjö22.2.20
2:13.51
7
Göteborg/S27.6.20
2:14.69
1
København, DEN19.8.18
2:15.25
2
Göteborg/S10.6.17
2:15.53
1
C
Sollentuna28.6.18
2:15.74i
1
Växjö21.1.18
Visa/dölj alla resultat
2:16.25
1
C
VUSGöteborg/U2.7.17
2:16.47
5
19
JSMLinköping23.8.20
2:17.97
5
B
Göteborg/S13.8.16
2:22.83
2
15
Lund29.8.15
10-bästasnitt: 2:13.471
1500 m
4:33.23i
7
ISMNorrköping17.2.19
4:34.28
6
SMEskilstuna25.8.18
4:34.28i
5
v3NatHelsinki, FIN9.2.20
4:34.75
1
B
København, DEN20.7.19
4:35.27
3
Göteborg/S15.6.20
4:35.64i
3
Folksam GPSätra4.2.19
4:35.89
3
19
V3NatKristiansand, NOR17.8.19
4:36.75i
8
Sätra3.2.18
4:37.30i
1
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:38.23
2
19
VUSGöteborg/U29.6.19
Visa/dölj alla resultat
4:38.83i
3
16
NC-yUppsala5.3.17
4:39.52i
3
17
IUSMUppsala25.2.18
4:39.90i
5
19
IJSMVäxjö24.2.19
4:48.29
1
Tårnby, DEN6.10.17
4:51.24
4
16
NC-yFalun12.8.17
4:51.64i
2
16
Göteborg/FH4.12.16
4:54.07
1
15
Greve, DEN2.10.16
5:13.86
6
13
Uddevalla14.9.14
10-bästasnitt: 4:35.562

Total results in database: 91
By event:
200 m:1
300 m:2
400 m:16
800 m:14
1000 m:3
1500 m:18
2000 m:2
1500 m hinder:8
2000 m hinder:7
3000 m hinder:5
60 m häck (76.2 cm, 8.5 m):1
300 m häck:5
400 m häck:2
80 m häck (76.2 cm, 8 m):2
km terräng:5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
27.24
1
Eslöv
26.5
 +0.4
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
44.36
 3rB
Göteborg/S
7.6
 
2016
43.87
3
Eslöv
22.5
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
58.65
 2-17
København, DEN
18.8
 
2019
58.02
5 -19
Göteborg/S
10.8
 
58.37
2 h2-19
Göteborg/S
9.8
 
2020
59.19
 2rB-19
Linköping
22.8
 
1:00.73
1
Ängelholm
9.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
59.29
 2h2-16
Uppsala
4.3
 
1:00.90
4rB-16
Uppsala
5.3
 
1:01.24
1E-16
Göteborg/FH
3.12
 
2018
58.26
 1-17
Växjö
20.1
 
58.77
2h2-17
Uppsala
24.2
 
2019
57.82
1h3-19
Växjö
23.2
 
58.41
2-19
Växjö
24.2
 
2020
58.16
 1h1-19
Göteborg/FH
29.2
 
58.31
4-19
Göteborg/FH
1.3
 
58.61
1
Göteborg/FH
30.11
 
58.62
2rB
Växjö
18.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
2:22.83
 2-15
Lund
29.8
 
2016
2:17.97
 5rB
Göteborg/S
13.8
 
2017
2:15.25
 2
Göteborg/S
10.6
 
2:16.25
1rC
Göteborg/U
2.7
 
2018
2:14.69
 1
København, DEN
19.8
 
2:15.53
1rC
Sollentuna
28.6
 
2019
2:10.09
1rB
Varberg
15.7
 
2:12.61
1
Mölndal
3.8
 
2020
2:13.51
 7
Göteborg/S
27.6
 
2:16.47
5-19
Linköping
23.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:15.74
 1
Växjö
21.1
 
2020
2:12.09
1
Örebro
11.1
 
2:12.32
2
Växjö
23.2
 
2:12.88
1h1
Växjö
22.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
3:00.23
2h3-15
Uddevalla
5.3
 
3:00.27
3-15
Uddevalla
6.3
 
3:05.03
2
Göteborg/FH
21.11
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
5:13.86
 6-13
Uddevalla
14.9
 
2016
4:54.07
 1-15
Greve, DEN
2.10
 
2017
4:48.29
 1
Tårnby, DEN
6.10
 
4:51.24
4-16
Falun
12.8
 
2018
4:34.28
6
Eskilstuna
25.8
 
2019
4:34.75
 1rB
København, DEN
20.7
 
4:35.89
3-19
Kristiansand, NOR
17.8
 
4:38.23
2-19
Göteborg/U
29.6
 
2020
4:35.27
 3
Göteborg/S
15.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:38.83
 3-16
Uppsala
5.3
 
4:51.64
2-16
Göteborg/FH
4.12
 
2018
4:36.75
 8
Sätra
3.2
 
4:39.52
3-17
Uppsala
25.2
 
2019
4:33.23
7
Norrköping
17.2
 
4:35.64
3
Sätra
4.2
 
4:39.90
5-19
Växjö
24.2
 
2020
4:34.28
 5
Helsinki, FIN
9.2
 
4:37.30
1-19
Göteborg/FH
1.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:45.39
3-14
Lidköping
6.9
 
2016
6:46.4m
 2-15
Göteborg/S
30.8
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5:11.65
 1-14
Lidköping
5.9
 
2016
5:01.47
1-15
Vellinge
7.8
 
5:08.08
3-17
Göteborg/U
1.7
 
2017
5:02.47
 3-17
Stockholm/S
2.9
 
5:05.45
2-17
Göteborg/U
30.6
 
5:15.42
3-16
Falun
13.8
 
2018
5:04.63
1 -17
Huddinge
5.8
 
2018
5:04.63
 1-17
Huddinge
5.8
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
7:13.43
 1-20
Jessheim, NOR
20.6
 
2018
6:47.45
 5-17
Győr, HUN
7.7
 
6:49.92
1-17
Sollentuna/E
3.6
 
6:54.38
2-17
Tampere, FIN
1.9
 
6:55.17
1-19
Oslo, NOR
12.5
 
6:56.25
7h1-17
Győr, HUN
5.7
 
2019
6:47.12
2 -19
Göteborg/S
11.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
10:45.77
8rB
Oordegem, BEL
25.5
 
10:57.83
1
Göteborg/U
28.6
 
10:57.86
8
Nijmegen, NED
15.6
 
10:58.29
4-19
Kristiansand, NOR
18.8
 
11:19.76
2
Bagsværd, DEN
18.5
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
50.06
 2-14
Hässleholm
25.7
 
2015
47.25
 2-14
Lidköping
5.9
 
2016
45.74
 2-15
Vellinge
6.8
 
45.79
1h1-15
Vellinge
5.8
 
2017
45.40
2
Halmstad
18.6
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:06.38
 4
Borås
3.6
 
2019
1:05.88
2
Helsingborg
5.7
 

Junior-ungdom
80 m häck (76.2 cm, 8 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
13.24
1-15
København, DEN
21.8
 +1.8

Inne
800 m
ISM 2020 2
2:12.32
1
h1
2:12.88

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2020 8
19
59.19
800 m
JSM 2020 5
19
2:16.47
Inne
400 m
IJSM 2020 4
19
58.31
1
19
h1
58.16
1500 m
IJSM 2020 1
19
4:37.30

Junior-ungdom
Ute
2000 m hinder
UEM 2018 5
17
6:47.45
7
17
h1
6:56.25