Vilma Jonsson

Född: 15 mars 1999

Ålder: 23 år 156 dagar

Förening:
Spårvägens FK
15.11.2019–
Tidigare förening(ar):

IFK Lidingö 16.5.2015–14.11.2019

Danderyds SK –15.5.2015
Förening:
 Spårvägens FK
 15.11.2019–

Tidigare förening(ar):
IFK Lidingö 16.5.2015–14.11.2019
Danderyds SK –15.5.2015



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

400 m häck (1)
1:06.61
PB  Lag-SMUppsalaLag-SM, Uppsala21.6.22

2021

3000 m (1)
DNF
  Stockholm/SStockholm/S22.5.21
10 km (1)
40:20
PB  StockholmStockholm16.10.21
3000 m hinder (1)
11:12.97
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21

2019

800 m (2)
2:24.30
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
2:19.85
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (2)
DNFi
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
4:45.34
SB  VästeråsVästerås4.8.19
4x800 m (1)
9:18.92
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Lidingö
Rebecka Öberg, Vilma Jonsson
Mika Söderström, Charlotte Schönbeck

2017

1500 m (2)
4:37.93i
PB  (100) IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH19.2.17
DNFi
  ISMVäxjöISM, Växjö26.2.17

2016

400 m (1)
1:00.54i
SB  HuddingeHuddinge15.1.16
800 m (3)
2:15.60i
SB  (15)VäxjöVäxjö24.1.16
2:15.57
SB  EnskedeEnskede14.5.16
2:13.63
SB  (22)SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E4.6.16
1500 m (5)
4:38.79i
PB  (41) (16)VäxjöVäxjö23.1.16
DNFi
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö21.2.16
4:30.89
PB  (20)Göteborg/SGöteborg/S8.6.16
4:31.07
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
DNF
  UEMTbilisi, GEOUEM, Tbilisi, GEO17.7.16
4x800 m (1)
8:44.08
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 IFK Lidingö
Vilma Jonsson, Charlotte Schönbeck
Sofia Öberg, Anna Silvander
3x800 m (1)
7:01.63
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 IFK Lidingö
4 km terräng (1)
15:02
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

400 m (2)
1:00.21i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.12.14
59.97i
PB  SätraSätra8.2.15
800 m (7)
2:13.47i
PB  (94) (32) ISMSätraISM, Sätra21.2.15
2:15.36i
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
2:15.50
SB  Lag-SMSundsvallLag-SM, Sundsvall1.7.15
2:12.00
PB  (14)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U5.7.15
2:25.25
  EYOFTbilisi, GEOEYOF, Tbilisi, GEO28.7.15
2:14.72
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona23.8.15
2:12.30
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
1000 m (1)
3:07.8mi
SB  HuddingeHuddinge18.1.15
1500 m (4)
5:04.94i
SB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
DNSi
  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15
4:41.95
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
4:33.22
PB  USMKarlskronaUSM, Karlskrona22.8.15
300 m häck (1)
45.36
SB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
4x100 m (1)
56.09
  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 IFK Lidingö
Lotta Blomquist, Vilma Jonsson
Karin Boestad, Klara Tvede-Jensen
4x800 m (1)
9:01.44
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna16.5.15
 IFK Lidingö
Isabelle Eriksson, Vilma Jonsson
Sofia Öberg, Anna Silvander
3x800 m (1)
7:18.19
  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 IFK Lidingö

2014

300 m (1)
42.21
PB  UppsalaUppsala5.7.14
800 m (3)
2:12.41
PB  (19)Sollentuna/ESollentuna/E6.6.14
2:30.32
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14
2:14.84
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
1000 m (3)
2:57.08i
PB  SätraSätra1.3.14
3:09.11i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
2:58.43i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
1500 m (1)
4:43.14i
PB  (15)Stockholm/GStockholm/G6.2.14
2000 m (2)
6:18.80
PB  (2) Göteborg/UGöteborg/U29.6.14
6:48.04
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
1500 m hinder (2)
4:55.10
PB  HuddingeHuddinge13.6.14
4:59.84
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14
300 m häck (1)
44.56
SB  Stockholm/SStockholm/S24.8.14
3x800 m (1)
7:28.26
SB  USMKilUSM, Kil24.5.14
 Danderyds SK
4 km terräng (1)
15:51
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14

2013

200 m (1)
27.68i
PB  VästeråsVästerås16.3.13
300 m (1)
42.38
PB  UppsalaUppsala6.7.13
800 m (1)
2:16.61
PB  DanderydDanderyd12.5.13
1000 m (1)
3:00.91i
PB  VästeråsVästerås17.3.13
1500 m (1)
4:45.38i
PB  (21)SätraSätra27.1.13
2000 m (1)
6:25.10
PB  Göteborg/UGöteborg/U30.6.13
3000 m (1)
10:29.22i
PB  (23)HuddingeHuddinge18.1.13
1500 m hinder (2)
4:57.26
PB  HuddingespHuddingeHuddingesp, Huddinge14.6.13
4:55.83
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.13
300 m häck (1)
44.20
PB  SollentunaSollentuna8.6.13
Höjd (2)
1.62i
PB  EskilstunaEskilstuna24.11.12
1.61i
  VästeråsVästerås16.3.13
4x800 m (1)
9:46.45
PB  SMHuddingeSM, Huddinge25.5.13
 Danderyds SK
Vilma Jonsson, Josefin Edwall
Lova Rehle, Anna Silvander

2012

300 m (1)
43.85
PB  TäbyTäby2.9.12
800 m (2)
2:22.84i
PB  (23)SätraSätra3.12.11
2:17.31
PB  SollentunaSollentuna9.6.12
1000 m (2)
3:05.75i
PB  VästeråsVästerås15.1.12
3:05.86
PB  EnskedeEnskede26.5.12
1500 m (1)
4:50.76
PB  UppsalaUppsala1.7.12
2000 m (1)
6:41.96
PB  SollentunaSollentuna10.6.12
1500 m hinder (1)
5:19.21
PB  HuddingeHuddinge15.6.12

2011

400 m (1)
1:05.97i
PB  SätraSätra22.1.11
800 m (2)
2:34.32i
PB  SätraSätra12.12.10
2:24.00
PB  SollentunaSollentuna29.6.11
1500 m (1)
5:00.17
PB  Göteborg/UGöteborg/U9.7.11
2000 m (1)
7:09.61
PB  TrollbäckenTrollbäcken6.6.11

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

200 m
Inne
27.68
Västerås16.3.13
300 m
Ute
42.21
Uppsala5.7.14
400 m
Inne
59.97
Sätra8.2.15
800 m
Ute
2:12.00
Göteborg/U5.7.15
Inne
2:13.47
Sätra21.2.15
1000 m
Ute
3:05.86
Enskede26.5.12
Inne
2:57.08
Sätra1.3.14
1500 m
Ute
4:30.89
Göteborg/S8.6.16
Inne
4:37.93
Göteborg/FH19.2.17
2000 m
Ute
6:18.80
Göteborg/U29.6.14
3000 m
Inne
10:29.22
Huddinge18.1.13
10 km
Ute
40:20
Stockholm16.10.21
1500 m hinder
Ute
4:55.10
Huddinge13.6.14
3000 m hinder
Ute
11:12.97
Halmstad29.6.21
300 m häck
Ute
44.20
Sollentuna8.6.13
400 m häck
Ute
1:06.61
Uppsala21.6.22
Höjd
Inne
1.62
Eskilstuna24.11.12
800 m
2:12.00
3
B
VUSGöteborg/U5.7.15
2:12.30
2
17
vFINStockholm/S13.9.15
2:12.41
1
B
Sollentuna/E6.6.14
2:13.47i
3
h2
ISMSätra21.2.15
2:13.63
3
SAYOSollentuna/E4.6.16
2:14.72
2
16
NC-yKarlskrona23.8.15
2:14.84
1
15
NC-ySöderhamn9.8.14
2:15.36i
6
ISMSätra22.2.15
2:15.50
2
teamNCSundsvall1.7.15
2:15.57
1
Enskede14.5.16
Visa/dölj alla resultat
2:15.60i
2
Växjö24.1.16
2:16.61
4
Danderyd12.5.13
2:17.31
1
Sollentuna9.6.12
2:19.85
7
22
JSMGöteborg/S11.8.19
2:22.84i
1
13
Sätra3.12.11
2:24.00
1
B
Sollentuna29.6.11
2:24.30
3
C
VUSGöteborg/U30.6.19
2:25.25
6
16
h1
EYOFTbilisi, GEO28.7.15
2:30.32
1
15
h2
NC-ySöderhamn8.8.14
2:34.32i
1
Sätra12.12.10
10-bästasnitt: 2:13.98
1500 m
4:30.89
4
Göteborg/S8.6.16
4:31.07
3
Folksam GPSollentuna28.6.16
4:33.22
2
16
NC-yKarlskrona22.8.15
4:37.93i
1
19
IJSMGöteborg/FH19.2.17
4:38.79i
2
Växjö23.1.16
4:41.95
9
B
Folksam GPSollentuna25.6.15
4:43.14i
5
B
Stockholm/G6.2.14
4:45.34
7
Västerås4.8.19
4:45.38i
6
Sätra27.1.13
4:50.76
1
13
Uppsala1.7.12
Visa/dölj alla resultat
5:00.17
4
Göteborg/U9.7.11
5:04.94i
1
16
h2
NC-yÖrebro7.3.15
10-bästasnitt: 4:39.847

Total results in database: 82
By event:
200 m:1
300 m:3
400 m:4
800 m:20
1000 m:7
1500 m:17
2000 m:5
3000 m:2
10 km:1
1500 m hinder:5
3000 m hinder:1
300 m häck:3
400 m häck:1
Höjd:2
4x100 m:1
4x800 m:4
3x800 m:3
terräng:2
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
27.68
1h8-14
Västerås
16.3
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
43.85
 2-15
Täby
2.9
 
2013
42.38
 1
Uppsala
6.7
 
2014
42.21
2
Uppsala
5.7
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
1:05.97
 1
Sätra
22.1
 
2015
59.97
2
Sätra
8.2
 
1:00.21
2
Göteborg/FH
6.12
 
2016
1:00.54
 3
Huddinge
15.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
2:24.00
 1rB
Sollentuna
29.6
 
2012
2:17.31
 1
Sollentuna
9.6
 
2013
2:16.61
 4
Danderyd
12.5
 
2014
2:12.41
 1rB
Sollentuna/E
6.6
 
2:14.84
1-15
Söderhamn
9.8
 
2:30.32
1h2-15
Söderhamn
8.8
 
2015
2:12.00
3rB
Göteborg/U
5.7
 
2:12.30
2-17
Stockholm/S
13.9
 
2:14.72
2-16
Karlskrona
23.8
 
2:15.50
2
Sundsvall
1.7
 
2:25.25
6h1-16
Tbilisi, GEO
28.7
 
2016
2:13.63
 3
Sollentuna/E
4.6
 
2:15.57
1
Enskede
14.5
 
2019
2:19.85
 7 -22
Göteborg/S
11.8
 
2:24.30
3rC
Göteborg/U
30.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
2:34.32
 1
Sätra
12.12
 
2012
2:22.84
 1-13
Sätra
3.12
 
2015
2:13.47
3h2
Sätra
21.2
 
2:15.36
6
Sätra
22.2
 
2016
2:15.60
 2
Växjö
24.1
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
3:05.86
1-13
Enskede
26.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2012
3:05.75
 1-14
Västerås
15.1
 
2013
3:00.91
 1-14
Västerås
17.3
 
2014
2:57.08
1-15
Sätra
1.3
 
2:58.43
1-15
Växjö
9.3
 
3:09.11
1h2-15
Växjö
8.3
 
2015
3:07.8m
 3
Huddinge
18.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
5:00.17
 4
Göteborg/U
9.7
 
2012
4:50.76
 1-13
Uppsala
1.7
 
2015
4:33.22
 2-16
Karlskrona
22.8
 
4:41.95
9rB
Sollentuna
25.6
 
2016
4:30.89
4
Göteborg/S
8.6
 
4:31.07
3
Sollentuna
28.6
 
2019
4:45.34
 7
Västerås
4.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
4:45.38
 6
Sätra
27.1
 
2014
4:43.14
 5rB
Stockholm/G
6.2
 
2015
5:04.94
 1h2-16
Örebro
7.3
 
2016
4:38.79
 2
Växjö
23.1
 
2017
4:37.93
1-19
Göteborg/FH
19.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
7:09.61
 1-13
Trollbäcken
6.6
 
2012
6:41.96
 1-15
Sollentuna
10.6
 
2013
6:25.10
 1
Göteborg/U
30.6
 
2014
6:18.80
1
Göteborg/U
29.6
 
6:48.04
2-15
Söderhamn
10.8
 
3000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
10:29.22
4
Huddinge
18.1
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
40:20
8
Stockholm
16.10
 
1500 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
5:19.21
 2-17
Huddinge
15.6
 
2013
4:55.83
 1-17
Göteborg/U
28.6
 
4:57.26
1-15
Huddinge
14.6
 
2014
4:55.10
1-15
Huddinge
13.6
 
4:59.84
1-15
Söderhamn
8.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
11:12.97
3
Halmstad
29.6
 
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
44.20
1
Sollentuna
8.6
 
2014
44.56
 1
Stockholm/S
24.8
 
2015
45.36
 5 -17
Enskede
29.8
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2022
1:06.61
7
Uppsala
21.6
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
1.62
1-15
Eskilstuna
24.11
 
1.61
1-14
Västerås
16.3
 

Ute
4x800 m
SM 2013 6
9:46.45
SM 2015 2
9:01.44
SM 2016 1
8:44.08
SM 2019 3
9:18.92
Inne
800 m
ISM 2015 6
2:15.36
3
h2
2:13.47
1500 m
ISM 2017
DNF

Junior-ungdom
Ute
800 m
NC-y 2014 1
15
2:14.84
NC-y 2015 2
16
2:14.72
JSM 2019 7
22
2:19.85
1500 m
NC-y 2015 2
16
4:33.22
2000 m
NC-y 2014 2
15
6:48.04
1500 m hinder
NC-y 2014 1
15
4:59.84
3x800 m
USM 2014 3
15
7:28.26
USM 2015 2
17
7:18.19
USM 2016 1
17
7:01.63
4 km terräng
USM 2014 3
15
15:51
USM 2016 2
17
15:02
Inne
1000 m
NC-y 2014 1
15
2:58.43
1500 m
NC-y 2015
16
DNS
IUSM 2016
17
DNF
IJSM 2017 1
19
4:37.93
Ute
800 m
NC-y 2014
1
15
h2
2:30.32
Inne
1000 m
NC-y 2014
1
15
h2
3:09.11
1500 m
NC-y 2015
1
16
h2
5:04.94

Junior-ungdom
Ute
800 m
EYOF 2015
6
16
h1
2:25.25
1500 m
UEM 2016 -
17
DNF