Förening:
KFUM Örebro
12.12.2021–
Tidigare förening(ar):

Upsala IF 15.11.2020–11.12.2021

AIK 13.4.2020–14.11.2020

Spårvägens FK –12.4.2020

Rasmus Ahlgren

Född: 10 juni 1999

Ålder: 22 år 223 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
 12.12.2021–

Tidigare förening(ar):
Upsala IF 15.11.2020–11.12.2021
AIK 13.4.2020–14.11.2020
Spårvägens FK –12.4.2020



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

1500 m (1)
3:57.09i
PB  ÖrebroÖrebro16.1.22
1 mile (1)
4:24.77i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.22

2021

5 km (3)
16:25
PB  VintrosaVintrosa21.8.21
16:02
PB  ÖrebroÖrebro3.10.21
15:32
PB  ÖrebroÖrebro9.10.21

2020

800 m (5)
1:59.78i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
2:00.45
PB  VästeråsVästerås18.7.20
1:58.73
PB  HallsbergHallsberg1.8.20
1:58.88
  SollentunaSollentuna9.8.20
2:00.37
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20

2019

800 m (1)
2:01.39
PB  HuddingeHuddinge27.8.19

2018

800 m (1)
2:01.47
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1500 m (4)
4:14.74i
PB  SätraSätra3.2.18
4:16.79i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
4:09.13
PB  Huddinge/JHuddinge/J17.6.18
4:13.06
  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3000 m (1)
DNFi
  HuddingeHuddinge26.1.18
3x800 m (1)
6:02.48
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Spårvägens FK

2017

800 m (1)
2:01.69
PB  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
1500 m (3)
4:18.98i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
4:13.90
PB  VästeråsVästerås6.8.17
4:17.50
  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
3000 m (1)
9:28.17
PB  SollentunaSollentuna9.6.17
6 km terräng (1)
21:36
  JSMFlemingsbergJSM, Flemingsberg29.10.17

2016

800 m (2)
2:10.85i
PB  SätraSätra30.1.16
2:12.49
PB  GävleGävle17.7.16
1500 m (2)
4:30.89i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö21.2.16
4:26.80
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
DNF
  USMHässleholmUSM, Hässleholm5.8.16
6:57.64
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
4 km terräng (1)
13:48
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

2015

14:00
  USMUddevallaUSM, Uddevalla24.10.15
1500 m (1)
4:36.71i
PB  IUSMÖrebroIUSM, Örebro7.3.15

2014

14:11
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
800 m (2)
2:14.05
PB  HuddingeHuddinge14.6.14
2:15.61
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
2000 m (2)
6:42.85
PB  (45) HuddingeHuddinge15.6.14
6:44.59
  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

800 m
Ute
1:58.73
Hallsberg1.8.20
Inne
1:59.78
Örebro11.1.20
1500 m
Ute
4:09.13
Huddinge/J17.6.18
Inne
3:57.09
Örebro16.1.22
1 mile
Inne
4:24.77
Örebro11.1.22
2000 m
Ute
6:42.85
Huddinge15.6.14
3000 m
Ute
9:28.17
Sollentuna9.6.17
5 km
Ute
15:32
Örebro9.10.21

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:57.64
Huddinge20.8.16
800 m
1:58.73
4
C
Hallsberg1.8.20
1:58.88
6
Sollentuna9.8.20
1:59.78i
3
Örebro11.1.20
2:00.37
3
22
B
JSMLinköping23.8.20
2:00.45
2
C
Västerås18.7.20
2:01.39
2
B
Huddinge27.8.19
2:01.47
4
Karlstad25.7.18
2:01.69
6
19
h3
JSMGävle12.8.17
2:10.85i
6
Sätra30.1.16
2:12.49
2
17
Gävle17.7.16
Visa/dölj alla resultat
2:14.05
6
15
Huddinge14.6.14
2:15.61
6
15
h2
NC-ySöderhamn9.8.14
10-bästasnitt: 2:02.61
1500 m
3:57.09i
3
Örebro16.1.22
4:09.13
1
B
Huddinge/J17.6.18
4:13.06
7
19
h1
JSMHuddinge3.8.18
4:13.90
1
Västerås6.8.17
4:14.74i
6
C
Sätra3.2.18
4:16.79i
5
19
h1
IJSMUppsala24.2.18
4:17.50
7
19
h1
JSMGävle11.8.17
4:18.98i
9
19
h2
IJSMGöteborg/FH18.2.17
4:26.80
1
B
Göteborg/U2.7.16
4:30.89i
11
17
IUSMVäxjö21.2.16
Visa/dölj alla resultat
4:36.71i
6
16
h2
NC-yÖrebro7.3.15
10-bästasnitt: 4:15.888

Total results in database: 38
By event:
800 m:12
1500 m:11
1 mile:1
2000 m:2
3000 m:2
5 km:3
2000 m hinder (83.8 cm):2
3x800 m:1
km terräng:4
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:14.05
 6-15
Huddinge
14.6
 
2:15.61
6h2-15
Söderhamn
9.8
 
2016
2:12.49
 2-17
Gävle
17.7
 
2017
2:01.69
 6h3-19
Gävle
12.8
 
2018
2:01.47
 4J
Karlstad
25.7
 
2019
2:01.39
 2rB
Huddinge
27.8
 
2020
1:58.73
4rC
Hallsberg
1.8
 
1:58.88
6
Sollentuna
9.8
 
2:00.37
3rB-22
Linköping
23.8
 
2:00.45
2rC
Västerås
18.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
2:10.85
 6
Sätra
30.1
 
2020
1:59.78
3
Örebro
11.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:26.80
 1rB
Göteborg/U
2.7
 
2017
4:13.90
 1
Västerås
6.8
 
4:17.50
7h1-19
Gävle
11.8
 
2018
4:09.13
1rB
Huddinge/J
17.6
 
4:13.06
7 h1-19
Huddinge
3.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
4:36.71
 6h2-16
Örebro
7.3
 
2016
4:30.89
 11-17
Växjö
21.2
 
2017
4:18.98
 9h2-19
Göteborg/FH
18.2
 
2018
4:14.74
 6rC
Sätra
3.2
 
4:16.79
5h1-19
Uppsala
24.2
 
2022
3:57.09
3
Örebro
16.1
 
1 mile
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
4:24.77
1rA
Örebro
11.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
6:42.85
1-15
Huddinge
15.6
 
6:44.59
9-15
Söderhamn
10.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
9:28.17
1
Sollentuna
9.6
 
5 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15:32
1
Örebro
9.10
 
16:02
3
Örebro
3.10
 
16:25
1
Vintrosa
21.8
 

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6:57.64
6-17
Huddinge
20.8
 

Ute
800 m
JSM 2020 8
22
2:00.37
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2016
17
DNF
3x800 m
JSM 2018 3
19
6:02.48
km terräng
USM 2014 7
15
14:11
USM 2015 31
17
14:00
4 km terräng
USM 2016 20
17
13:48
6 km terräng
JSM 2017 11
19
21:36
Inne
1500 m
IUSM 2016 11
17
4:30.89
Ute
800 m
JSM 2017
6
19
h3
2:01.69
1500 m
JSM 2017
7
19
h1
4:17.50
JSM 2018
7
19
h1
4:13.06
Inne
1500 m
IJSM 2017
9
19
h2
4:18.98
IJSM 2018
5
19
h1
4:16.79