Erik Guander

Född: 23 januari 2002

Ålder: 19 år 33 dagar

Förening:
 Sävedalens AIK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (4)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.21
1:53.53i
PB  (43) Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
1:55.32i
  Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.21

2020

800 m (6)
1:53.75
PB  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
1:52.97
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
DNF
  HallsbergHallsberg1.8.20
1:54.39
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
1:57.00
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1:56.25
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1500 m (2)
4:08.17
PB  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
4:03.95
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.7.20
Kula (1)
7.42
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
 
6.417.427.39
Diskus (1)
12.10
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
Slägga (1)
12.67
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
Spjut (1)
20.95
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
Castorama (1)
526
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K25.9.20
7.42   20.95   12.10   12.67
Terräng (1)
21
(6 km)  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

400 m (1)
52.27
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
800 m (7)
1:55.85
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:59.00
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
1:59.71
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
1:56.14
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
2:00.49
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1:58.16
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S25.8.19
1:56.56
  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
Terräng (1)
13
(4 km)  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19
 
4.704.90

2018

800 m (3)
2:05.96
SB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2:05.07
SB  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
2:02.12
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
1500 m (1)
4:48.00i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18

2017

300 m (1)
38.52
=PB  Göteborg/SGöteborg/S11.6.17
800 m (3)
2:01.17
PB  LerumLerum21.6.17
2:10.71
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
2:01.35
  USMFalunUSM, Falun12.8.17
1000 m (2)
2:52.63
PB  USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
2:46.55
PB  (38) (12) USMUppsalaUSM, Uppsala5.3.17
2000 m (2)
6:11.8m
PB  (10) MölndalMölndal30.7.17
6:14.31
  USMFalunUSM, Falun11.8.17

2016

300 m (1)
38.52
PB  HögbyHögby11.9.16
800 m (1)
2:10.08
PB  HögbyHögby10.9.16
2000 m (1)
6:32.5m
PB  (32) Göteborg/SGöteborg/S30.8.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

300 m
Ute
38.52
Högby11.9.16
400 m
Ute
52.27
Göteborg/S9.6.19
800 m
Ute
1:52.97
Göteborg/S18.7.20
Inne
1:53.53
Göteborg/FH6.2.21
1000 m
Ute
2:46.55
Uppsala5.3.17
1500 m
Ute
4:03.95
Göteborg/S9.7.20
Inne
4:48.00
Göteborg/FH27.1.18
2000 m
Ute
6:11.8m
Mölndal30.7.17
Kula
Ute
7.42
Göteborg/S-K25.9.20
Diskus
Ute
12.10
Göteborg/S-K25.9.20
Slägga
Ute
12.67
Göteborg/S-K25.9.20
Spjut
Ute
20.95
Göteborg/S-K25.9.20
Castorama
Ute
526
Göteborg/S-K25.9.20
800 m
1:52.97
2
Göteborg/S18.7.20
1:53.53i
1
B
Göteborg/FH6.2.21
1:53.75
4
Göteborg/S10.7.20
1:54.39
2
22
Söderhamn8.8.20
1:55.32i
2
Göteborg/FH13.2.21
1:55.85
2
D
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:56.14
1
17
USMGöteborg/S11.8.19
1:56.25
1
19
JSMLinköping23.8.20
1:56.56
8
h1
SMKarlstad31.8.19
1:57.00
6
h2
SMUppsala15.8.20
Visa/dölj alla resultat
1:58.16
3
17
vFINStockholm/S25.8.19
1:59.00
6
17
VUSGöteborg/U28.6.19
1:59.71
5
B
Folksam GPVarberg15.7.19
2:00.49
8
C
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
2:01.17
2
B
Lerum21.6.17
2:01.35
1
15
NC-yFalun12.8.17
2:02.12
9
D
Göteborg/S18.8.18
2:05.07
2
16
USMEnskede4.8.18
2:05.96
2
16
h2
USMEnskede3.8.18
2:10.08
1
14
Högby10.9.16
2:10.71
2
15
h2
NC-yFalun11.8.17
10-bästasnitt: 1:55.176

Total results in database: 43
By event:
300 m:2
400 m:1
800 m:24
1000 m:2
1500 m:3
2000 m:3
Kula:1
Diskus:1
Slägga:1
Spjut:1
Castorama:1
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:1
6 km terräng:1
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
38.52
3
Högby
11.9
 
2017
38.52
 1rB
Göteborg/S
11.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
52.27
1rB
Göteborg/S
9.6
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:10.08
 1-14
Högby
10.9
 
2017
2:01.17
 2rB
Lerum
21.6
 
2:01.35
1-15
Falun
12.8
 
2:10.71
2h2-15
Falun
11.8
 
2018
2:02.12
 9rD
Göteborg/S
18.8
 
2:05.07
2 -16
Enskede
4.8
 
2:05.96
2 h2-16
Enskede
3.8
 
2019
1:55.85
 2rD
Sollentuna
18.6
 
1:56.14
1 -17
Göteborg/S
11.8
 
1:56.56
8h1
Karlstad
31.8
 
1:58.16
3-17
Stockholm/S
25.8
 
1:59.00
6-17
Göteborg/U
28.6
 
1:59.71
5rB
Varberg
15.7
 
2:00.49
8rC
Göteborg/S
16.8
 
2020
1:52.97
2
Göteborg/S
18.7
 
1:53.75
4
Göteborg/S
10.7
 
1:54.39
2-22
Söderhamn
8.8
 
1:56.25
1-19
Linköping
23.8
 
1:57.00
6h2
Uppsala
15.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2021
1:53.53
1rB
Göteborg/FH
6.2
 
1:55.32
2
Göteborg/FH
13.2
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:46.55
2-15
Uppsala
5.3
 
2:52.63
1h1-15
Uppsala
4.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:03.95
3
Göteborg/S
9.7
 
4:08.17
5rB
Göteborg/S
23.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4:48.00
2-17
Göteborg/FH
27.1
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
6:32.5m
 2-15
Göteborg/S
30.8
 
2017
6:11.8m
1-15
Mölndal
30.7
 
6:14.31
1-15
Falun
11.8
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
7.42
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.10
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.67
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
20.95
Com
Göteborg/S-K
25.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
526
7
Göteborg/S-K
25.9
 
Ute
800 m
SM 2019
8
h1
1:56.56
SM 2020
6
h2
1:57.00

Junior-ungdom
800 m
USM 2018 2
16
2:05.07
2
16
h2
2:05.96
USM 2019 1
17
1:56.14
JSM 2020 1
19
1:56.25
Terräng lagresultat
JSM 2020 3
19
4 km terräng
USM 2019 8
17
13:54
6 km terräng
JSM 2020 15
19
21:25