Emil Sörqvist

Född: 6 oktober 2003

Ålder: 17 år 357 dagar

Förening:
 Huddinge AIS
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (4)
11.72
PB  HuddingeHuddinge12.5.21+1.0
11.64
PB  HuddingeHuddinge5.6.21+1.1
11.80
  SollentunaSollentuna7.8.21-1.5
11.76
  HuddingeHuddinge10.8.21-0.5
200 m (3)
23.41
PB  HuddingeHuddinge12.5.21+1.9
23.06
PB  HuddingeHuddinge5.6.21-0.4
23.22
  HuddingeHuddinge10.8.21+0.4
400 m (2)
51.69
PB  HuddingeHuddinge19.6.21
51.29
PB  SollentunaSollentuna8.8.21
400 m häck (4)
57.61
PB  HuddingeHuddinge22.5.21
57.31
PB  HuddingeHuddinge11.6.21
56.93
PB  TäbyTäby16.6.21
1:01.06
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
4x100 m (5)
43.57
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
 Huddinge AIS
Dennis Elms Jansson, Ludvig Hillenfjärd
Emil Sörqvist, Linus Simmerlein
45.69
  HuddingeHuddinge3.7.21
 Huddinge AIS
Sebastian Sandblom, Casper Elliot
Marcus Adrian, Emil Sörqvist
45.87
  HuddingeHuddinge3.7.21
 Huddinge AIS
Sebastian Sandblom, Casper Elliot
Marcus Adrian, Emil Sörqvist
43.85q
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Emil Sörqvist
Joakim Hellbratt, Linus Simmerlein
43.88
  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Emil Sörqvist
Joakim Hellbratt, Albin Jakobsson
1000 m stafett (2)
2:02.21
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Joakim Hellbratt
Emil Sörqvist, Albin Jakobsson
1:59.58
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Joakim Hellbratt
Emil Sörqvist, Linus Simmerlein

2020

60 m (5)
7.60i
PB  NorrköpingNorrköping6.1.20
7.61i
  NorrköpingNorrköping6.1.20
7.45i
PB  SätraSätra16.2.20
7.52i
  SätraSätra16.2.20
7.44i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
100 m (3)
11.84
PB  HuddingeHuddinge9.5.20-0.4
11.78
PB  HuddingeHuddinge3.6.20+0.2
11.77
PB  NorrköpingNorrköping8.8.200.0
200 m (6)
24.30i
PB  NorrköpingNorrköping6.1.20
24.08i
PB  SätraSätra19.1.20
23.75i
PB  UppsalaUppsala9.2.20
23.78
PB  HuddingeHuddinge21.6.20-1.1
23.61
PB  HuddingeHuddinge27.6.20-1.1
23.85
  HuddingeHuddinge27.8.20+0.2
400 m (6)
54.20i
PB  ÖrebroÖrebro11.1.20
52.87i
PB  HuddingeHuddinge26.1.20
53.19i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
53.27
PB  HuddingeHuddinge23.5.20
53.55
  HuddingeHuddinge21.6.20
52.46
PB  HuddingeHuddinge26.9.20
800 m (1)
2:08.12
PB  HuddingeHuddinge30.5.20
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (2)
9.34i
PB  HuddingeHuddinge24.1.20
9.49i
  HuddingeHuddinge24.1.20
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (1)
16.57
PB  HuddingeHuddinge13.5.20-0.9
300 m häck (83.8 cm) (6)
40.96
PB  HuddingeHuddinge16.5.20
40.42
PB  HuddingeHuddinge14.6.20
41.04
  HuddingeHuddinge28.6.20
40.86
  HuddingeHuddinge25.7.20
41.71
  NorrköpingNorrköping8.8.20
41.88
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
4x100 m (2)
44.85
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Casper Elliot
Emil Sörqvist, Joakim Hellbratt
44.39
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Casper Elliot
Emil Sörqvist, Joakim Hellbratt
1000 m stafett (2)
2:04.02
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Joakim Hellbratt
Casper Elliot, Emil Sörqvist
2:02.65
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Joakim Hellbratt
Casper Elliot, Emil Sörqvist

2019

100 m (1)
11.96
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+1.9
200 m (2)
24.05
PB  SollentunaSollentuna9.6.19+0.9
24.13
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-0.5
400 m (2)
55.94i
PB  VästeråsVästerås9.2.19
55.94i
=PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
300 m häck (83.8 cm) (3)
42.62
PB  HuddingeHuddinge14.6.19
43.99
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
42.49
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
Tresteg (5)
11.19i
PB  GävleGävle8.12.18
11.53i
PB  SätraSätra17.2.19
10.86i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås10.3.19
11.28
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-0.3
11.52
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19+1.6
4x100 m (3)
44.78
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Anton Säll
Emil Sörqvist, Linus Simmerlein
44.71
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Huddinge AIS
Johan Sundgren, Anton Säll
Emil Sörqvist, Linus Simmerlein
46.23
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
 Huddinge AIS
Josh Routh, Joakim Hellbratt
Emil Sörqvist, Anton Säll
1000 m stafett (1)
DQ
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Huddinge AIS
Joakim Hellbratt, Marcus Adrian
Sebastian Sandblom, Emil Sörqvist

2018

60 m (2)
8.49i
PB  HuddingeHuddinge28.1.18
8.50i
  HuddingeHuddinge28.1.18
200 m (1)
27.62i
PB  SätraSätra21.1.18
300 m (2)
39.84
PB  Sollentuna/ESollentuna/E3.6.18
41.45
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
800 m (1)
2:18.72
PB  LinköpingLinköping1.9.18
1000 m (2)
3:17.67i
PB  SätraSätra20.1.18
3:13.52i
PB  HuddingeHuddinge27.1.18
300 m häck (76.2 cm) (2)
44.00
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
45.73
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
Längd (2)
4.71i
PB  SätraSätra20.1.18
4.68i
  HuddingeHuddinge27.1.18
Tresteg (2)
11.05
PB  KöpingKöping9.6.18-1.5
Okända vindförhållanden:
10.99
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
 
10.81
+1.3
10.76
+1.1
10.99
+1.3
4x80 m (1)
38.80
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Huddinge AIS
Emil Sörqvist, Anton Säll
Joakim Hellbratt, Casper Elliot

2017

Tresteg (1)
10.38
PB  HuddingeHuddinge20.5.17+2.0

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296869.Eventname AS Eventeng, alltat296869.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296869.Date),'.',MONTH(alltat296869.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296869.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat296869 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296869.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296869.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296869.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat296869.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296869.Eventname AS Eventeng, alltat296869.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296869.Date),'.',MONTH(alltat296869.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296869.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat296869 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296869.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296869.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296869.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat296869.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat296869.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296869.Eventname AS Eventeng, alltat296869.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296869.Date),'.',MONTH(alltat296869.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296869.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat296869 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296869.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296869.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296869.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat296869.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat296869.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.44
Göteborg/FH1.3.20
100 m
Ute
11.64
Huddinge5.6.21+1.1
200 m
Ute
23.06
Huddinge5.6.21-0.4
Inne
23.75
Uppsala9.2.20
300 m
Ute
39.84
Sollentuna/E3.6.18
400 m
Ute
51.29
Sollentuna8.8.21
Inne
52.87
Huddinge26.1.20
800 m
Ute
2:08.12
Huddinge30.5.20
1000 m
Inne
3:13.52
Huddinge27.1.18
400 m häck
Ute
56.93
Täby16.6.21
Längd
Inne
4.71
Sätra20.1.18
Tresteg
Ute
11.52
Trollhättan11.8.19+1.6
Inne
11.53
Sätra17.2.19

Junior-ungdom
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Inne
9.34
Huddinge24.1.20
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute
16.57
Huddinge13.5.20-0.9
300 m häck (76.2 cm)
Ute
44.00
Göteborg/U29.6.18
300 m häck (83.8 cm)
Ute
40.42
Huddinge14.6.20
200 m
23.06
1
Huddinge5.6.21-0.4
23.22
5
Huddinge10.8.21+0.4
23.41
3
A
Huddinge12.5.21+1.9
23.61
2
Huddinge27.6.20-1.1
23.75i
3
17
Uppsala9.2.20
23.78
4
Huddinge21.6.20-1.1
23.85
6
Huddinge27.8.20+0.2
24.05
2
C
Sollentuna9.6.19+0.9
24.08i
2
17
B
Sätra19.1.20
24.13
8
16
C
VUSGöteborg/U30.6.19-0.5
Visa/dölj alla resultat
24.30i
1
h2
Norrköping6.1.20
27.62i
4
15
D
Sätra21.1.18
10-bästasnitt: 23.694
400 m
51.29
2
19
Sollentuna8.8.21
51.69
3
Huddinge19.6.21
52.46
1
16
Huddinge26.9.20
52.87i
2
D
Huddinge26.1.20
53.19i
3
17
h2
IUSMGöteborg/FH29.2.20
53.27
2
18
Huddinge23.5.20
53.55
5
Huddinge21.6.20
54.20i
1
17
B
Örebro11.1.20
55.94i
3
16
h1
Västerås9.2.19
55.94i
3
16
h1
IUSMVästerås9.3.19
10-bästasnitt: 53.44

Total results in database: 87
By event:
60 m:7
100 m:8
200 m:12
300 m:2
400 m:10
800 m:2
1000 m:2
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m):2
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m):1
300 m häck (76.2 cm):2
300 m häck (83.8 cm):9
400 m häck:4
Längd:2
Tresteg:8
4x100 m:10
4x80 m:1
1000 m stafett:5
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8.49
 5h1-15
Huddinge
28.1
 
8.50
8-15
Huddinge
28.1
 
2020
7.44
6h1-17
Göteborg/FH
1.3
 
7.45
3h3-17
Sätra
16.2
 
7.52
7rB-17
Sätra
16.2
 
7.60
3h1-17
Norrköping
6.1
 
7.61
7-17
Norrköping
6.1
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
11.96
 4h6-16
Göteborg/U
29.6
 +1.9
2020
11.77
 4h2-17
Norrköping
8.8
 0.0
11.78
1-17
Huddinge
3.6
 +0.2
11.84
2-18
Huddinge
9.5
-0.4
2021
11.64
1-19
Huddinge
5.6
 +1.1
11.72
1rB
Huddinge
12.5
 +1.0
11.76
4rB
Huddinge
10.8
-0.5
11.80
5h1-19
Sollentuna
7.8
-1.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
24.05
 2rC
Sollentuna
9.6
 +0.9
24.13
8rC-16
Göteborg/U
30.6
-0.5
2020
23.61
 2
Huddinge
27.6
-1.1
23.78
4
Huddinge
21.6
-1.1
23.85
6
Huddinge
27.8
 +0.2
2021
23.06
1
Huddinge
5.6
-0.4
23.22
5
Huddinge
10.8
 +0.4
23.41
3rA
Huddinge
12.5
 +1.9
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
27.62
 4rD-15
Sätra
21.1
 
2020
23.75
3-17
Uppsala
9.2
 
24.08
2rB-17
Sätra
19.1
 
24.30
1h2
Norrköping
6.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
39.84
2rC-15
Sollentuna/E
3.6
 
41.45
4 h3-16
Enskede
4.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
52.46
 1-16
Huddinge
26.9
 
53.27
2-18
Huddinge
23.5
 
53.55
5
Huddinge
21.6
 
2021
51.29
2-19
Sollentuna
8.8
 
51.69
3
Huddinge
19.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
55.94
 3h1-16
Västerås
9.2
 
55.94
3h1-16
Västerås
9.3
 
2020
52.87
2rD
Huddinge
26.1
 
53.19
3h2-17
Göteborg/FH
29.2
 
54.20
1rB-17
Örebro
11.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:18.72
 3rC
Linköping
1.9
 
2020
2:08.12
1-18
Huddinge
30.5
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
3:13.52
8-15
Huddinge
27.1
 
3:17.67
7rB-15
Sätra
20.1
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
56.93
3
Täby
16.6
 
57.31
5
Huddinge
11.6
 
57.61
2
Huddinge
22.5
 
1:01.06
6-19
Linköping
22.8
 
Längd
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
4.71
13-15
Sätra
20.1
 
4.68
6-15
Huddinge
27.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.38
 2-14
Huddinge
20.5
 +2.0
2018
11.05
 1-15
Köping
9.6
-1.5
2019
11.52
12-16
Trollhättan
11.8
 +1.6
11.28
15-16
Göteborg/U
30.6
-0.3
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
11.53
3-16
Sätra
17.2
 
11.19
4-17
Gävle
8.12
 
10.86
16-16
Västerås
10.3
 

Junior-ungdom
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
9.34
2rB-17
Huddinge
24.1
 
9.49
4-17
Huddinge
24.1
 
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
16.57
1-17
Huddinge
13.5
-0.9
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
44.00
5rB-15
Göteborg/U
29.6
 
45.73
5 h1-15
Enskede
3.8
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
42.49
5r1-17
Uppsala
18.8
 
42.62
Huddinge
14.6
 
43.99
5h1-16
Trollhättan
10.8
 
2020
40.42
1-17
Huddinge
14.6
 
40.86
1-17
Huddinge
25.7
 
40.96
1-17
Huddinge
16.5
 
41.04
1-17
Huddinge
28.6
 
41.71
2-17
Norrköping
8.8
 
41.88
6-17
Linköping
23.8
 


Junior-ungdom
Ute
300 m
USM 2018
4
16
h3
41.45
300 m häck (76.2 cm)
USM 2018
5
15
h1
45.73
300 m häck (83.8 cm)
USM 2019
5
16
h1
43.99
USM 2020 8
17
41.88
400 m häck
JSM 2021 6
19
1:01.06
Tresteg
USM 2018 15
15
10.99
USM 2019 12
16
11.52
4x80 m
USM 2018
6
15
h2
38.80
4x100 m
USM 2019 5
17
44.71
3
17
h2
44.78
USM 2020 5
17
44.39
4
17
h1
44.85
JSM 2021 6
19
43.88
3
19
h2
43.85q
1000 m stafett
USM 2019
17
h1
DQ
USM 2020 5
17
2:02.65
5
17
h1
2:04.02
JSM 2021 4
19
1:59.58
4
19
h1
2:02.21
Inne
60 m
IUSM 2020
6
17
h1
7.44
400 m
IUSM 2019
3
16
h1
55.94
IUSM 2020
3
17
h2
53.19
Tresteg
IUSM 2019 16
16
10.86