Noah Bucht Wesslén

Född: 24 januari 2003

Ålder: 19 år 201 dagar

Förening:
Hammarby IF
Förening:
 Hammarby IF
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

60 m (1)
7.64i
PB  HuddingeHuddinge29.1.22
400 m (1)
55.20
SB  ÅkersbergaÅkersberga29.6.22
400 m häck (4)
59.13
SB  BoråsBorås5.6.22
58.16
SB  SollentunaSollentuna11.6.22
56.65
SB  HalmstadHalmstad3.7.22
58.06
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S16.7.22
4x100 m (2)
43.85
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Hammarby IF
Noah Bucht Wesslén, Filip Engström
Teodor Borgius, Niklas Wall
43.43
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Hammarby IF
Noah Bucht Wesslén, Filip Engström
Teodor Borgius, Niklas Wall
4x400 m (1)
3:17.39
  NordicCMalmö/SNordicC, Malmö/S17.7.22
 Sweden
Alexander Pilgrim, Olle Billgren
Markus Brodin, Noah Bucht Wesslén
1000 m stafett (1)
1:58.58
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S28.5.22
 Hammarby IF
Alexander Pilgrim, Jonatan Borg
Markus Moberg, Noah Bucht Wesslén

2021

100 m (1)
11.77
PB  EnskedeEnskede29.5.21+1.5
200 m (4)
23.41
PB  TäbyTäby16.6.21+1.5
23.66
  HuddingeHuddinge19.6.21-0.7
23.89
  EnskedeEnskede3.7.21-3.4
23.25
PB  HuddingeHuddinge10.8.21+0.1
400 m (5)
53.99
SB  EnskedeEnskede5.6.21
53.95
SB  MölndalMölndal10.6.21
51.56
PB  SollentunaSollentuna8.8.21
52.11
  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
51.10
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
3000 m hinder (1)
12:12.37
PB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
400 m häck (1)
56.02
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
4x100 m (1)
43.32
SB  DanderydDanderyd19.6.21
 Hammarby IF
Sabiti Nahimana, Niklas Wall
Noah Bucht Wesslén, Alexander Pilgrim
1000 m stafett (2)
2:01.96
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Mikael Agge, Alexander Pilgrim
Niklas Wall, Noah Bucht Wesslén
1:57.78
  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Hammarby IF
Mikael Agge, Niklas Wall
Noah Bucht Wesslén, Alexander Pilgrim

2020

100 m (1)
12.16
SB  EnskedeEnskede6.6.20-1.5
200 m (2)
23.98
SB  EnskedeEnskede14.6.20-0.5
24.13
  SollentunaSollentuna9.8.20-2.5
400 m (5)
DNFi
  SätraSätra15.2.20
52.37
SB  SollentunaSollentuna5.7.20
53.72
  SpångaSpånga9.7.20
52.70
  VästeråsVästerås2.8.20
52.52
  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
300 m häck (83.8 cm) (3)
40.68
PB  EnskedeEnskede13.6.20
40.51
PB  EnskedeEnskede28.6.20
41.33
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
1000 m stafett (1)
1:56.89
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S12.9.20
 Hammarby IF
Jonatan Borg, Viktor Wall
Noah Bucht Wesslén, Markus Moberg

2019

100 m (1)
12.14
PB  SundsvallSundsvall28.7.19-0.1
200 m (3)
23.78
PB  DanderydDanderyd19.5.190.0
24.44
  SundsvallSundsvall28.7.19+1.1
24.13w
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19+2.1
400 m (5)
55.81i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
53.20
PB  HuddingeHuddinge15.6.19
52.30
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
51.64
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
54.25
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
4x100 m (2)
44.54
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Hammarby IF
Jonatan Borg, André Barroso Johansson
David Thid, Noah Bucht Wesslén
44.26
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Hammarby IF
Jonatan Borg, André Barroso Johansson
David Thid, Noah Bucht Wesslén
1000 m stafett (2)
2:02.09
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Hammarby IF
Mikael Agge, David Thid
Noah Bucht Wesslén, Markus Moberg
2:01.11
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Hammarby IF
Mikael Agge, David Thid
Noah Bucht Wesslén, Markus Moberg

2018

80 m (3)
9.92
PB  DanderydDanderyd13.5.18+0.3
9.72w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+3.1
9.67w
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18+4.1
200 m (2)
25.18i
PB  SätraSätra21.1.18
24.25
PB  DanderydDanderyd13.5.18+0.5
300 m (3)
37.81
PB  Sollentuna/ESollentuna/E3.6.18
39.98
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
37.95
  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
800 m (1)
2:13.06
PB  LinköpingLinköping1.9.18
4x80 m (2)
36.84
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Hammarby IF
Jonatan Borg, Markus Moberg
Teodor Borgius, Noah Bucht Wesslén
36.33
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Hammarby IF
Jonatan Borg, Markus Moberg
Teodor Borgius, Noah Bucht Wesslén

2017

80 m (1)
10.23
PB  GävleGävle9.9.17-1.7
300 m (1)
39.54
PB  GävleGävle10.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
7.64
Huddinge29.1.22
80 m
Ute
9.92
Danderyd13.5.18+0.3
100 m
Ute
11.77
Enskede29.5.21+1.5
200 m
Ute
23.25
Huddinge10.8.21+0.1
Inne
25.18
Sätra21.1.18
300 m
Ute
37.81
Sollentuna/E3.6.18
400 m
Ute
51.10
Linköping21.8.21
Inne
55.81
Västerås9.3.19
800 m
Ute
2:13.06
Linköping1.9.18
3000 m hinder
Ute
12:12.37
Halmstad29.6.21
400 m häck
Ute
56.02
Linköping22.8.21

Junior-ungdom
300 m häck (83.8 cm)
Ute
40.51
Enskede28.6.20
200 m
23.25
1
B
Huddinge10.8.21+0.1
23.41
2
B
Täby16.6.21+1.5
23.66
6
Huddinge19.6.21-0.7
23.78
2
B
Danderyd19.5.190.0
23.89
4
Enskede3.7.21-3.4
23.98
2
B
Enskede14.6.20-0.5
24.13
1
19
B
Sollentuna9.8.20-2.5
24.25
4
15
Danderyd13.5.18+0.5
24.44
5
F
Sundsvall28.7.19+1.1
25.18i
1
15
B
Sätra21.1.18
10-bästasnitt: 23.997
400 m
51.10
6
19
JSMLinköping21.8.21
51.56
3
19
Sollentuna8.8.21
51.64
3
16
USMTrollhättan10.8.19
52.11
4
19
h1
JSMLinköping20.8.21
52.30
2
16
h1
USMTrollhättan10.8.19
52.37
5
Sollentuna5.7.20
52.52
4
17
USMLinköping22.8.20
52.70
2
Västerås2.8.20
53.20
-
Huddinge15.6.19
53.72
2
19
Spånga9.7.20
Visa/dölj alla resultat
53.95
4
B
Mölndal10.6.21
53.99
4
Enskede5.6.21
54.25
3
17
r1
Lag-SMUppsala18.8.19
55.20
6
Åkersberga29.6.22
55.81i
3
16
h6
IUSMVästerås9.3.19
10-bästasnitt: 52.322

Total results in database: 63
By event:
60 m:1
80 m:4
100 m:3
200 m:11
300 m:4
400 m:16
800 m:1
3000 m hinder:1
300 m häck (83.8 cm):3
400 m häck:5
4x100 m:5
4x80 m:2
4x400 m:1
1000 m stafett:6
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
7.64
4h2
Huddinge
29.1
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
10.23
 3h3-14
Gävle
9.9
-1.7
2018
9.92
4h1
Danderyd
13.5
 +0.3
9.67w
 5s1-15
Enskede
3.8
 +4.1
9.72w
 3 h3-15
Enskede
3.8
 +3.1
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
12.14
 2h1
Sundsvall
28.7
-0.1
2020
12.16
 3rB-18
Enskede
6.6
-1.5
2021
11.77
5
Enskede
29.5
 +1.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
24.25
 4-15
Danderyd
13.5
 +0.5
2019
23.78
 2rB
Danderyd
19.5
 0.0
24.44
5rF
Sundsvall
28.7
 +1.1
24.13w
 4h3-16
Trollhättan
10.8
 +2.1
2020
23.98
 2rB
Enskede
14.6
-0.5
24.13
1rB-19
Sollentuna
9.8
-2.5
2021
23.25
1rB
Huddinge
10.8
 +0.1
23.41
2rB
Täby
16.6
 +1.5
23.66
6
Huddinge
19.6
-0.7
23.89
4
Enskede
3.7
-3.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
25.18
1rB-15
Sätra
21.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
39.54
 2
Gävle
10.9
 
2018
37.81
3-15
Sollentuna/E
3.6
 
37.95
3 -15
Enskede
5.8
 
39.98
1 h4-16
Enskede
4.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
51.64
 3-16
Trollhättan
10.8
 
52.30
2h1-16
Trollhättan
10.8
 
53.20
Huddinge
15.6
 
54.25
3r1-17
Uppsala
18.8
 
2020
52.37
 5
Sollentuna
5.7
 
52.52
4-17
Linköping
22.8
 
52.70
2
Västerås
2.8
 
53.72
2-19
Spånga
9.7
 
2021
51.10
6-19
Linköping
21.8
 
51.56
3-19
Sollentuna
8.8
 
52.11
4h1-19
Linköping
20.8
 
53.95
4rB
Mölndal
10.6
 
53.99
4
Enskede
5.6
 
2022
55.20
 6
Åkersberga
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
55.81
3h6-16
Västerås
9.3
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
2:13.06
1rH
Linköping
1.9
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
12:12.37
7
Halmstad
29.6
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
56.02
2-19
Linköping
22.8
 
2022
56.65
 2
Halmstad
3.7
 
58.06
7-19
Malmö/S
16.7
 
58.16
3
Sollentuna
11.6
 
59.13
1-19
Borås
5.6
 

Junior-ungdom
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
40.51
3-17
Enskede
28.6
 
40.68
3-17
Enskede
13.6
 
41.33
5-17
Linköping
23.8
 

Ute
300 m
USM 2018 3
15
37.95
400 m
USM 2019 3
16
51.64
USM 2020 5
17
52.52
JSM 2021 6
19
51.10
300 m häck (83.8 cm)
USM 2020 7
17
41.33
400 m häck
JSM 2021 2
19
56.02
4x80 m
USM 2018 3
15
36.33
4x100 m
USM 2019 4
17
44.26
JSM 2022 4
19
43.43
1000 m stafett
USM 2019 2
17
2:01.11
USM 2020 1
17
1:56.89
JSM 2021 2
19
1:57.78
80 m
USM 2018
5
15
s1
9.67w
3
15
h3
9.72w
200 m
USM 2019
4
16
h3
24.13w
300 m
USM 2018
1
16
h4
39.98
400 m
USM 2019
2
16
h1
52.30
JSM 2021
4
19
h1
52.11
4x80 m
USM 2018
2
15
h1
36.84
4x100 m
USM 2019
2
17
h3
44.54
JSM 2022
2
19
h1
43.85
1000 m stafett
USM 2019
2
17
h1
2:02.09
JSM 2021
2
19
h1
2:01.96
JSM 2022
2
19
h2
1:58.58
Inne
400 m
IUSM 2019
3
16
h6
55.81