Julius Mördrup

Född: 30 april 2002

Ålder: 19 år 51 dagar

Förening:
 IFK Lidingö
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (1)
1:56.81
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1500 m (1)
4:11.89
SB  HuddingeHuddinge29.5.21

2020

800 m (5)
2:00.1m
PB  Stockholm/SStockholm/S22.6.20
1:57.50
PB  SollentunaSollentuna28.6.20
1:58.08
  SollentunaSollentuna9.8.20
1:59.11
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1:57.32
PB  HuddingeHuddinge27.8.20
1500 m (13)
4:12.78i
WU18L PB  SätraSätra13.12.19
4:10.92i
PB  HuddingeHuddinge26.1.20
4:09.96i
PB  UppsalaUppsala9.2.20
4:06.54i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
4:08.31i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
4:15.9m
SB  HässelbyHässelby17.5.20
4:06.45
PB  SollentunaSollentuna14.6.20
4:07.13
  VästeråsVästerås25.7.20
4:11.53
  VästeråsVästerås2.8.20
4:04.06
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
4:07.30
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
4:00.80
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
4:08.91
  VästeråsVästerås1.9.20
3000 m (1)
9:13.9m i
PB  LidingöLidingö21.3.20
3x800 m (1)
6:00.84
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 IFK Lidingö
15 km terräng (1)
35:46
  LidingöLidingö26.9.20

2019

800 m (2)
2:03.19
PB  DanderydDanderyd19.5.19
2:01.29
PB  HuddingeHuddinge27.8.19
1500 m (3)
4:24.72i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö23.2.19
4:21.68i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö24.2.19
4:13.82
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN8.6.19
3000 m (4)
9:08.46
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN9.6.19
9:16.30
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19
9:19.60
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S9.8.19
9:26.49
  Lag-USMUppsalaLag-USM, Uppsala18.8.19
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:24.35
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
6:23.88
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S11.8.19
2000 m hinder (1)
6:20.28
PB  VästeråsVästerås14.5.19
Höjd (1)
1.73i
PB  SollentunaSollentuna16.3.19
3x800 m (1)
6:21.16
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 IFK Lidingö
1000 m stafett (1)
2:06.40
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 IFK Lidingö
Colin Von Hofsten, Jonathan Westerberg
Oscar Taha, Julius Mördrup
4 km terräng (1)
13:25
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

400 m (2)
55.76i
PB  UppsalaUppsala5.1.18
55.80
PB  Stockholm/SStockholm/S9.9.18
800 m (1)
2:03.91
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN9.6.18
1500 m (5)
4:31.07i
SB  SätraSätra21.1.18
4:27.23i
PB  VästeråsVästerås28.1.18
4:25.55i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
4:26.26i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö4.3.18
4:16.54
PB  VästeråsVästerås29.7.18
3000 m (2)
9:21.54
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.18
9:42.90
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
5000 m (1)
16:30.16
PB  LidingöLidingö29.8.18
2000 m hinder (3)
6:38.41
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
6:27.69
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
6:27.69
PB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
4 km terräng (1)
13:56
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18

2017

800 m (3)
2:07.96i
PB  SollentunaSollentuna11.3.17
Ej sanktionerad tävling:
2:09.51
  LidingöLidingö13.5.17
2:10.21
PB  NorrköpingNorrköping4.6.17
1000 m (2)
2:48.11
PB  (41) (15) USMUppsalaUSM, Uppsala4.3.17
2:48.19
  USMUppsalaUSM, Uppsala5.3.17
1500 m (1)
4:27.33i
PB  ÖrebroÖrebro26.3.17
2000 m (2)
6:10.33
PB  (6) VästeråsVästerås6.8.17
6:15.70
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
3000 m (2)
9:55.63i
PB  FalunFalun3.12.16
9:44.59i
PB  SätraSätra27.1.17
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:45.84
PB  USMFalunUSM, Falun13.8.17
Höjd (1)
1.68i
PB  VästeråsVästerås22.4.17
3x800 m (1)
6:26.19
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 IFK Lidingö
4 km terräng (1)
15:11
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

2016

800 m (1)
2:14.09
PB  Stockholm/SStockholm/S19.6.16
2000 m (1)
6:27.68
PB  (27) VisbyVisby11.9.16
3x800 m (1)
7:29.39
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S28.5.16
 IFK Lidingö

2015

2000 m (1)
6:36.36
PB  (50) VarbergVarberg8.8.15
3000 m (1)
10:18.06
PB  Hvidovre, DENHvidovre, DEN14.6.15

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296833.Eventname AS Eventeng, alltat296833.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296833.Date),'.',MONTH(alltat296833.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296833.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat296833 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296833.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296833.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296833.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat296833.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296833.Eventname AS Eventeng, alltat296833.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296833.Date),'.',MONTH(alltat296833.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296833.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat296833 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296833.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296833.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296833.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat296833.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat296833.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat296833.Eventname AS Eventeng, alltat296833.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat296833.Date),'.',MONTH(alltat296833.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat296833.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat296833 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat296833.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat296833.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat296833.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat296833.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat296833.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
55.80
Stockholm/S9.9.18
Inne
55.76
Uppsala5.1.18
800 m
Ute
1:56.81
Sollentuna13.6.21
Inne
2:07.96
Sollentuna11.3.17
1000 m
Ute
2:48.11
Uppsala4.3.17
1500 m
Ute
4:00.80
Göteborg/S29.8.20
Inne
4:06.54
Göteborg/FH29.2.20
2000 m
Ute
6:10.33
Västerås6.8.17
3000 m
Ute
9:08.46
Hvidovre, DEN9.6.19
Inne
9:13.9m
Lidingö21.3.20
5000 m
Ute
16:30.16
Lidingö29.8.18
2000 m hinder
Ute
6:20.28
Västerås14.5.19
Höjd
Inne
1.73
Sollentuna16.3.19

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:23.88
Göteborg/S11.8.19
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:45.84
Falun13.8.17
800 m
1:56.81
6
C
Sollentuna13.6.21
1:57.32
2
Huddinge27.8.20
1:57.50
1
C
Sollentuna28.6.20
1:58.08
3
Sollentuna9.8.20
1:59.11
6
19
JSMLinköping23.8.20
2:00.1m
1
19
Stockholm/S22.6.20
2:01.29
1
B
Huddinge27.8.19
2:03.19
-
Danderyd19.5.19
2:03.91
1
17
Hvidovre, DEN9.6.18
2:07.96i
2
Sollentuna11.3.17
Visa/dölj alla resultat
2:10.21
1
Norrköping4.6.17
2:14.09
3
14
Stockholm/S19.6.16
10-bästasnitt: 2:00.527
1500 m
4:00.80
1
C
Göteborg/S29.8.20
4:04.06
9
Sollentuna10.8.20
4:06.45
4
Sollentuna14.6.20
4:06.54i
2
19
h3
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:07.13
8
Västerås25.7.20
4:07.30
5
19
JSMLinköping22.8.20
4:08.31i
7
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
4:08.91
14
Västerås1.9.20
4:09.96i
2
Uppsala9.2.20
4:10.92i
2
B
Huddinge26.1.20
Visa/dölj alla resultat
4:11.53
6
Västerås2.8.20
4:11.89
3
Huddinge29.5.21
4:12.78i
1
Sätra13.12.19
4:13.82
2
Hvidovre, DEN8.6.19
4:15.9m
1
Hässelby17.5.20
4:16.54
2
17
Västerås29.7.18
4:21.68i
5
17
IUSMVäxjö24.2.19
4:24.72i
1
17
h1
IUSMVäxjö23.2.19
4:25.55i
1
16
h1
NC-yVäxjö3.3.18
4:26.26i
3
16
NC-yVäxjö4.3.18
4:27.23i
1
16
Västerås28.1.18
4:27.33i
1
15
Örebro26.3.17
4:31.07i
1
17
Sätra21.1.18
10-bästasnitt: 4:07.038
3000 m
9:08.46
1
17
Hvidovre, DEN9.6.19
9:13.9m i
1
Lidingö21.3.20
9:16.30
5
17
VUSGöteborg/U30.6.19
9:19.60
4
17
USMGöteborg/S9.8.19
9:21.54
10
17
VUSGöteborg/U1.7.18
9:26.49
2
17
Lag-SMUppsala18.8.19
9:42.90
4
16
USMEnskede3.8.18
9:44.59i
5
Sätra27.1.17
9:55.63i
3
Falun3.12.16
10:18.06
3
15
Hvidovre, DEN14.6.15
10-bästasnitt: 9:32.747

Total results in database: 73
By event:
400 m:2
800 m:13
1000 m:2
1500 m:23
2000 m:4
3000 m:10
5000 m:1
2000 m hinder (83.8 cm):2
1500 m hinder (76.2 cm):1
2000 m hinder:4
Höjd:2
3x800 m:4
1000 m stafett:1
4 km terräng:2
km terräng:1
15 km terräng:1
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
55.80
3
Stockholm/S
9.9
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
55.76
2rC-17
Uppsala
5.1
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
2:14.09
 3-14
Stockholm/S
19.6
 
2017
2:10.21
 1
Norrköping
4.6
 
2018
2:03.91
 1-17
Hvidovre, DEN
9.6
 
2019
2:01.29
 1rB
Huddinge
27.8
 
2:03.19
Danderyd
19.5
 
2020
1:57.32
 2
Huddinge
27.8
 
1:57.50
1rC
Sollentuna
28.6
 
1:58.08
3
Sollentuna
9.8
 
1:59.11
6-19
Linköping
23.8
 
2:00.1m
1-19
Stockholm/S
22.6
 
2021
1:56.81
6rC
Sollentuna
13.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
2:07.96
2
Sollentuna
11.3
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:48.11
1h2-15
Uppsala
4.3
 
2:48.19
4-15
Uppsala
5.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:16.54
 2-17
Västerås
29.7
 
2019
4:13.82
 2
Hvidovre, DEN
8.6
 
2020
4:00.80
1rC
Göteborg/S
29.8
 
4:04.06
9
Sollentuna
10.8
 
4:06.45
4
Sollentuna
14.6
 
4:07.13
8
Västerås
25.7
 
4:07.30
5-19
Linköping
22.8
 
4:08.91
14
Västerås
1.9
 
4:11.53
6
Västerås
2.8
 
4:15.9m
1
Hässelby
17.5
 
2021
4:11.89
 3
Huddinge
29.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:27.33
 1-15
Örebro
26.3
 
2018
4:25.55
 1h1-16
Växjö
3.3
 
4:26.26
3-16
Växjö
4.3
 
4:27.23
1-16
Västerås
28.1
 
4:31.07
1-17
Sätra
21.1
 
2019
4:21.68
 5-17
Växjö
24.2
 
4:24.72
1h1-17
Växjö
23.2
 
2020
4:06.54
2h3-19
Göteborg/FH
29.2
 
4:08.31
7-19
Göteborg/FH
1.3
 
4:09.96
2
Uppsala
9.2
 
4:10.92
2rB
Huddinge
26.1
 
4:12.78
1
Sätra
13.12
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
6:36.36
 6-15
Varberg
8.8
 
2016
6:27.68
 3-14
Visby
11.9
 
2017
6:10.33
2-15
Västerås
6.8
 
6:15.70
3-15
Falun
11.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
10:18.06
 3-15
Hvidovre, DEN
14.6
 
2018
9:21.54
 10-17
Göteborg/U
1.7
 
9:42.90
4 -16
Enskede
3.8
 
2019
9:08.46
1-17
Hvidovre, DEN
9.6
 
9:16.30
5-17
Göteborg/U
30.6
 
9:19.60
4 -17
Göteborg/S
9.8
 
9:26.49
2-17
Uppsala
18.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
9:44.59
 5
Sätra
27.1
 
9:55.63
3
Falun
3.12
 
2020
9:13.9m
1
Lidingö
21.3
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
16:30.16
3
Lidingö
29.8
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
6:27.69
 3-17
Malmö/S
19.8
 
6:27.69
 3 -17
Malmö/S
19.8
 
6:38.41
1 -16
Enskede
5.8
 
2019
6:20.28
1
Västerås
14.5
 
Höjd
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
1.68
 1-15
Västerås
22.4
 
2019
1.73
9-17
Sollentuna
16.3
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
4:45.84
3-15
Falun
13.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:23.88
4 -17
Göteborg/S
11.8
 
6:24.35
1-17
Göteborg/U
28.6
 

Junior-ungdom
Ute
800 m
JSM 2020 6
19
1:59.11
1500 m
JSM 2020 5
19
4:07.30
3000 m
USM 2018 4
16
9:42.90
USM 2019 4
17
9:19.60
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2019 4
17
6:23.88
2000 m hinder
USM 2018 1
16
6:38.41
1000 m stafett
USM 2019
6
17
h2
2:06.40
3x800 m
USM 2016 7
15
7:29.39
USM 2017 2
15
6:26.19
USM 2019 3
17
6:21.16
JSM 2020 2
19
6:00.84
km terräng
USM 2017 11
15
15:11
4 km terräng
USM 2018 5
16
13:56
USM 2019 5
17
13:25
Inne
1500 m
IUSM 2019 5
17
4:21.68
1
17
h1
4:24.72
IJSM 2020 7
19
4:08.31
2
19
h3
4:06.54