Förening:
KFUM Örebro
24.12.2018–
Tidigare förening(ar):

Thorengruppen TFC –23.12.2018

Henrik Franzén

Född: 15 december 2003

Ålder: 18 år 161 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
 24.12.2018–

Tidigare förening(ar):
Thorengruppen TFC –23.12.2018



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

1500 m (1)
4:12.56i
PB  IJSMSkellefteåIJSM, Skellefteå6.3.22

2021

800 m (10)
1:58.94
SB  HuddingeHuddinge29.5.21
1:53.22
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
1:53.35
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:52.67
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1:54.43
  GöteborgGöteborg4.7.21
DNF
  HallsbergHallsberg7.8.21
DNF
  HallsbergHallsberg7.8.21
1:58.38
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
1:55.74
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
1:54.61
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3x800 m (1)
5:52.01
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 KFUM Örebro
1000 m stafett (2)
2:00.76
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 KFUM Örebro
Stefan Franzén, Ludvig Molinder
Henrik Franzén, Kevin Bodén
1:59.68
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 KFUM Örebro
Stefan Franzén, Ludvig Molinder
Kevin Bodén, Henrik Franzén

2020

60 m (1)
52.94i
PB  VästeråsVästerås19.1.20
400 m (3)
51.21i
PB  UppsalaUppsala7.2.20
51.43i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH29.2.20
50.98i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
800 m (3)
1:55.31
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
1:54.23
PB  (95) Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
2:00.18
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20

2019

400 m (1)
54.63i
PB  ÖrebroÖrebro12.1.19
800 m (3)
1:58.96
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:04.35
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
1:57.85
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
1000 m (1)
2:38.12i
PB  (53) (13) ÖrebroÖrebro24.11.18
1500 m (3)
4:25.34i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:29.10i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:14.00
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3x800 m (1)
6:10.57
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 KFUM Örebro

2018

800 m (3)
2:11.56i
PB  ÖrebroÖrebro18.11.17
2:03.80
PB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2:07.49
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
1000 m (3)
2:50.05i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
2:50.66i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
2:47.57i
PB  (24) IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:47.87
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
3x800 m (1)
6:13.23
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Thoren Track and Field Örebro

2017

800 m (1)
2:12.84
PB  GävleGävle9.9.17
2000 m (1)
6:54.06
PB  (69) GävleGävle10.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

60 m
Inne
52.94
Västerås19.1.20
400 m
Inne
50.98
Göteborg/FH1.3.20
800 m
Ute
1:52.67
Göteborg/S27.6.21
Inne
2:11.56
Örebro18.11.17
1000 m
Inne
2:38.12
Örebro24.11.18
1500 m
Ute
4:14.00
Göteborg/U29.6.19
Inne
4:12.56
Skellefteå6.3.22
2000 m
Ute
6:54.06
Gävle10.9.17

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:47.87
Enskede5.8.18
800 m
1:52.67
4
Göteborg/S27.6.21
1:53.22
6
B
Sollentuna13.6.21
1:53.35
2
C
Karlstad22.6.21
1:54.23
3
B
Göteborg/S25.7.20
1:54.43
2
Göteborg4.7.21
1:54.61
6
h1
SMBorås28.8.21
1:55.31
3
Göteborg/S27.6.20
1:55.74
4
19
JSMLinköping22.8.21
1:57.85
2
16
USMTrollhättan10.8.19
1:58.38
3
19
h1
JSMLinköping21.8.21
Visa/dölj alla resultat
1:58.94
1
Huddinge29.5.21
1:58.96
2
17
B
VUSGöteborg/U28.6.19
2:00.18
2
17
USMLinköping23.8.20
2:03.80
3
15
h1
USMEnskede3.8.18
2:04.35
1
16
h1
USMTrollhättan10.8.19
2:07.49
4
16
USMEnskede4.8.18
2:11.56i
1
15
Örebro18.11.17
2:12.84
6
14
Gävle9.9.17
10-bästasnitt: 1:54.979

Total results in database: 40
By event:
60 m:1
400 m:4
800 m:20
1000 m:4
1500 m:4
2000 m:1
1500 m hinder (76.2 cm):1
3x800 m:3
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
52.94
1h2-19
Västerås
19.1
 
400 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
54.63
 1
Örebro
12.1
 
2020
50.98
2-17
Göteborg/FH
1.3
 
51.21
2-17
Uppsala
7.2
 
51.43
1h2-17
Göteborg/FH
29.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:12.84
 6-14
Gävle
9.9
 
2018
2:03.80
 3h1-15
Enskede
3.8
 
2:07.49
4 -16
Enskede
4.8
 
2019
1:57.85
 2-16
Trollhättan
10.8
 
1:58.96
2rB-17
Göteborg/U
28.6
 
2:04.35
1h1-16
Trollhättan
10.8
 
2020
1:54.23
 3rB
Göteborg/S
25.7
 
1:55.31
3
Göteborg/S
27.6
 
2:00.18
2-17
Linköping
23.8
 
2021
1:52.67
4
Göteborg/S
27.6
 
1:53.22
6rB
Sollentuna
13.6
 
1:53.35
2rC
Karlstad
22.6
 
1:54.43
2
Göteborg
4.7
 
1:54.61
6h1
Borås
28.8
 
1:55.74
4-19
Linköping
22.8
 
1:58.38
3h1-19
Linköping
21.8
 
1:58.94
1
Huddinge
29.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:11.56
1-15
Örebro
18.11
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:47.57
 5-15
Växjö
3.3
 
2:50.05
1-15
Örebro
14.1
 
2:50.66
3h2-15
Växjö
3.3
 
2019
2:38.12
2-17
Örebro
24.11
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4:14.00
3rB-17
Göteborg/U
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:25.34
 2h2-16
Västerås
9.3
 
4:29.10
4-16
Västerås
9.3
 
2022
4:12.56
4-19
Skellefteå
6.3
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:54.06
7-14
Gävle
10.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:47.87
3-15
Enskede
5.8
 

Ute
800 m
SM 2021
6
h1
1:54.61

Junior-ungdom
800 m
USM 2018 4
16
2:07.49
USM 2019 2
16
1:57.85
USM 2020 2
17
2:00.18
JSM 2021 4
19
1:55.74
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2018 3
15
4:47.87
1000 m stafett
JSM 2021 5
19
1:59.68
3x800 m
USM 2018 5
17
6:13.23
USM 2019 1
17
6:10.57
JSM 2021 2
19
5:52.01
Inne
400 m
IUSM 2020 2
17
50.98
1500 m
IUSM 2019 4
16
4:29.10
IJSM 2022 4
19
4:12.56
Ute
800 m
USM 2018
3
15
h1
2:03.80
USM 2019
1
16
h1
2:04.35
JSM 2021
3
19
h1
1:58.38
1000 m stafett
JSM 2021
2
19
h2
2:00.76
Inne
400 m
IUSM 2020
1
17
h2
51.43
1500 m
IUSM 2019
2
16
h2
4:25.34