Simon Wikell

Född: 11 december 2003

Ålder: 18 år 245 dagar

Förening:
Mölndals AIK
Förening:
 Mölndals AIK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2022

200 m (1)
23.77i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
400 m (2)
52.26i
PB  VäxjöVäxjö22.1.22
50.70
PB  JönköpingJönköping15.5.22
800 m (4)
1:57.40i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.1.22
1:57.16i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.2.22
1:58.69
SB  Göteborg/SGöteborg/S7.6.22
1:58.19
SB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S30.7.22
1500 m (1)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.1.22
3x800 m (1)
5:59.67
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S29.5.22
 Mölndals AIK

2021

400 m (3)
51.50
PB  NorrköpingNorrköping29.5.21
51.53
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U10.7.21
52.26
  KungsbackaKungsbacka28.8.21
600 m (1)
1:24.04
PB  MölndalMölndal22.5.21
800 m (8)
1:56.26
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
1:56.51
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
1:56.69
  LerumLerum23.6.21
1:55.48
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
1:55.03
PB  UddevallaUddevalla6.7.21
1:58.09
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
1:56.99
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
1500 m (1)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S15.8.21
Kula (1)
6.68
SB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K24.9.21
Diskus (1)
16.97
SB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K24.9.21
Slägga (1)
15.87
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K24.9.21
Spjut (1)
27.06
SB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K24.9.21
Castorama (1)
799
SB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K24.9.21
6.68   27.06   16.97   15.87
3x800 m (1)
5:44.83
PB  JSMHuddingeJSM, Huddinge1.8.21
 Mölndals AIK
1000 m stafett (2)
2:02.98
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
David Ulstein, Marcus Blixt
Simon Wikell, Michael Rosenqvist
2:04.58
  JSMHuddingeJSM, Huddinge31.7.21
 Mölndals AIK
David Ulstein, Marcus Blixt
Simon Wikell, Michael Rosenqvist
3.3 km terräng (1)
14:04
  GöteborgGöteborg11.12.21
5 km terräng (1)
17:46
  RuddalenRuddalen13.11.21
5.9 km terräng (1)
20:30
  JSMHöganäsJSM, Höganäs24.10.21
6 km terräng (1)
23:07
  TuveTuve27.11.21

2020

400 m (2)
53.95i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
53.03i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH22.2.20
800 m (9)
2:00.93
SB  MölndalMölndal30.5.20
1:59.17
PB  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
1:56.75
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
2:02.16
  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
1:58.98
  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1:59.47
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:58.31
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
2:00.99
  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
1:57.01
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
1500 m (6)
4:19.85i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:17.81i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4:18.45i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
4:15.07i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
4:20.97
SB  MölndalMölndal6.6.20
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S23.6.20
Kula (1)
6.78
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
 
5.516.786.506.78
Diskus (1)
18.00
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Slägga (1)
13.85
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Spjut (1)
31.65
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Castorama (1)
868
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
6.78   31.65   18.00   13.85
4x800 m (1)
7:58.82
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Mölndals AIK
Jonathan Grahn, Simon Wikell
Victor Wahlgren, Alexander Nilsson
3x800 m (1)
6:00.27
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
14:04
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20

2019

400 m (2)
53.54i
WYL PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.12.18
52.66
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
800 m (7)
2:01.48
SB  LerumLerum19.6.19
2:04.72
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.19
2:03.35
  KarlstadKarlstad3.7.19
2:00.54
PB  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
1:59.7m
PB  MölndalMölndal3.8.19
2:07.15
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
2:02.37
  USMTrollhättanUSM, Trollhättan10.8.19
1500 m (5)
4:23.71i
WL WJL WYL PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.18
4:25.59i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:29.24i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
4:29.02
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
4:16.38
PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
3x800 m (1)
6:10.84
  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK
1000 m stafett (1)
2:06.22
SB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Felix Ljung, Marcel Schweikart
Simon Wikell, Victor Wahlgren

2018

80 m (1)
9.89
PB  LerumLerum2.9.18+0.6
200 m (1)
24.99i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
300 m (1)
38.16
PB  KungsbackaKungsbacka25.8.18
800 m (4)
2:03.28
PB  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
2:06.50
  USMEnskedeUSM, Enskede4.8.18
2:01.19
PB  MölndalMölndal11.8.18
2:04.94
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
1000 m (4)
2:52.45i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
2:49.67i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
2:52.24i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
2:44.12i
PB  (77) (16) IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
2000 m (1)
6:09.59
PB  (7) Göteborg/SGöteborg/S3.6.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:45.28
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
4x80 m (1)
37.58
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK
David Ulstein, Isak Liljenberg
Simon Wikell, Martin Allansson
3x800 m (1)
6:30.71
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
14:24
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18

2017

300 m (1)
40.65
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.6.17
800 m (1)
2:10.41
PB  UddevallaUddevalla9.9.17
2000 m (1)
6:21.08
PB  (21) UddevallaUddevalla10.9.17
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:07.35
PB  UddevallaUddevalla9.9.17
3x800 m (1)
6:38.04
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 Mölndals AIK

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

80 m
Ute
9.89
Lerum2.9.18+0.6
200 m
Inne
23.77
Göteborg/FH15.1.22
300 m
Ute
38.16
Kungsbacka25.8.18
400 m
Ute
50.70
Jönköping15.5.22
Inne
52.26
Växjö22.1.22
600 m
Ute
1:24.04
Mölndal22.5.21
800 m
Ute
1:55.03
Uddevalla6.7.21
Inne
1:57.16
Göteborg/FH5.2.22
1000 m
Inne
2:44.12
Växjö3.3.18
1500 m
Ute
4:16.38
Göteborg/S16.8.19
Inne
4:15.07
Göteborg/FH1.3.20
2000 m
Ute
6:09.59
Göteborg/S3.6.18
Kula
Ute
6.78
Göteborg/S-K23.9.20
Diskus
Ute
18.00
Göteborg/S-K23.9.20
Slägga
Ute
15.87
Göteborg/S-K24.9.21
Spjut
Ute
31.65
Göteborg/S-K23.9.20
Castorama
Ute
868
Göteborg/S-K23.9.20

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:45.28
Enskede5.8.18
800 m
1:55.03
6
Uddevalla6.7.21
1:55.48
7
Göteborg/S27.6.21
1:56.26
9
B
Göteborg/S2.6.21
1:56.51
5
C
Sollentuna13.6.21
1:56.69
3
Lerum23.6.21
1:56.75
7
Göteborg/S27.6.20
1:56.99
6
19
JSMLinköping22.8.21
1:57.01
4
C
Göteborg/S29.8.20
1:57.16i
3
B
Göteborg/FH5.2.22
1:57.40i
4
Göteborg/FH30.1.22
Visa/dölj alla resultat
1:58.09
4
19
h2
JSMLinköping21.8.21
1:58.19
5
C
Göteborg/S30.7.22
1:58.31
5
22
Söderhamn8.8.20
1:58.69
10
Göteborg/S7.6.22
1:58.98
6
B
Göteborg/S18.7.20
1:59.17
4
Göteborg/S14.6.20
1:59.47
6
C
Göteborg/S25.7.20
1:59.7m
-
Mölndal3.8.19
2:00.54
2
C
Folksam GPVarberg15.7.19
2:00.93
2
18
Mölndal30.5.20
2:00.99
3
17
USMLinköping23.8.20
2:01.19
3
C
Mölndal11.8.18
2:01.48
-
Lerum19.6.19
2:02.16
7
Göteborg/S10.7.20
2:02.37
4
16
USMTrollhättan10.8.19
2:03.28
2
15
h1
USMEnskede3.8.18
2:03.35
6
E
Karlstad3.7.19
2:04.72
11
17
B
VUSGöteborg/U28.6.19
2:04.94
6
17
Lag-SMMalmö/S19.8.18
2:06.50
3
16
USMEnskede4.8.18
2:07.15
1
16
h2
USMTrollhättan10.8.19
2:10.41
1
14
Uddevalla9.9.17
10-bästasnitt: 1:56.528
1500 m
4:15.07i
2
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
4:16.38
10
D
Folksam GPGöteborg/S16.8.19
4:17.81i
2
17
Växjö18.1.20
4:18.45i
7
B
Göteborg/FH8.2.20
4:19.85i
4
Göteborg/FH30.11.19
4:20.97
3
18
Mölndal6.6.20
4:23.71i
1
16
Göteborg/FH1.12.18
4:25.59i
3
16
h2
IUSMVästerås9.3.19
4:29.02
15
17
B
VUSGöteborg/U29.6.19
4:29.24i
5
16
IUSMVästerås9.3.19
10-bästasnitt: 4:21.609

Total results in database: 97
By event:
80 m:1
200 m:2
300 m:2
400 m:9
600 m:1
800 m:33
1000 m:4
1500 m:13
2000 m:2
1500 m hinder (76.2 cm):2
Kula:2
Diskus:2
Slägga:2
Spjut:2
Castorama:2
4x80 m:1
4x800 m:1
3x800 m:6
1000 m stafett:3
Terräng lag:1
terräng:6
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
9.89
1
Lerum
2.9
 +0.6
200 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
24.99
 1rB-15
Göteborg/FH
3.2
 
2022
23.77
1rB
Göteborg/FH
15.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
40.65
 2
Göteborg/S
11.6
 
2018
38.16
1-15
Kungsbacka
25.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
52.66
 2rB
Göteborg/S
9.6
 
2021
51.50
 4
Norrköping
29.5
 
51.53
1rC
Göteborg/U
10.7
 
52.26
3
Kungsbacka
28.8
 
2022
50.70
1
Jönköping
15.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
53.54
 1
Göteborg/FH
2.12
 
2020
53.03
 3-17
Göteborg/FH
22.2
 
53.95
2-17
Göteborg/FH
1.2
 
2022
52.26
3rB
Växjö
22.1
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:24.04
4
Mölndal
22.5
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:10.41
 1-14
Uddevalla
9.9
 
2018
2:01.19
 3rC
Mölndal
11.8
 
2:03.28
2 h1-15
Enskede
3.8
 
2:04.94
6 -17
Malmö/S
19.8
 
2:06.50
3 -16
Enskede
4.8
 
2019
1:59.7m
 
Mölndal
3.8
 
2:00.54
2rC
Varberg
15.7
 
2:01.48
Lerum
19.6
 
2:02.37
4-16
Trollhättan
10.8
 
2:03.35
6rE
Karlstad
3.7
 
2:04.72
11rB-17
Göteborg/U
28.6
 
2:07.15
1h2-16
Trollhättan
10.8
 
2020
1:56.75
 7
Göteborg/S
27.6
 
1:57.01
4rC
Göteborg/S
29.8
 
1:58.31
5-22
Söderhamn
8.8
 
1:58.98
6rB
Göteborg/S
18.7
 
1:59.17
4
Göteborg/S
14.6
 
1:59.47
6rC
Göteborg/S
25.7
 
2:00.93
2-18
Mölndal
30.5
 
2:00.99
3-17
Linköping
23.8
 
2:02.16
7
Göteborg/S
10.7
 
2021
1:55.03
6
Uddevalla
6.7
 
1:55.48
7
Göteborg/S
27.6
 
1:56.26
9rB
Göteborg/S
2.6
 
1:56.51
5rC
Sollentuna
13.6
 
1:56.69
3
Lerum
23.6
 
1:56.99
6-19
Linköping
22.8
 
1:58.09
4h2-19
Linköping
21.8
 
2022
1:58.19
 5rC
Göteborg/S
30.7
 
1:58.69
10
Göteborg/S
7.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2022
1:57.16
3rB
Göteborg/FH
5.2
 
1:57.40
4
Göteborg/FH
30.1
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:44.12
4-15
Växjö
3.3
 
2:49.67
1-15
Göteborg/FH
4.2
 
2:52.24
2h1-15
Växjö
3.3
 
2:52.45
2-15
Göteborg/FH
13.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
4:16.38
10rD
Göteborg/S
16.8
 
4:29.02
15rB-17
Göteborg/U
29.6
 
2020
4:20.97
 3-18
Mölndal
6.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:23.71
 1-16
Göteborg/FH
1.12
 
4:25.59
3h2-16
Västerås
9.3
 
4:29.24
5-16
Västerås
9.3
 
2020
4:15.07
2-17
Göteborg/FH
1.3
 
4:17.81
2-17
Växjö
18.1
 
4:18.45
7rB
Göteborg/FH
8.2
 
4:19.85
4
Göteborg/FH
30.11
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:21.08
 1-14
Uddevalla
10.9
 
2018
6:09.59
1-15
Göteborg/S
3.6
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6.78
Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
6.68
 Com
Göteborg/S-K
24.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
18.00
Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
16.97
 Com
Göteborg/S-K
24.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
13.85
 Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
15.87
Com
Göteborg/S-K
24.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
31.65
Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
27.06
 Com
Göteborg/S-K
24.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
868
1
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
799
 4
Göteborg/S-K
24.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:07.35
 1-14
Uddevalla
9.9
 
2018
4:45.28
2-15
Enskede
5.8
 

Ute
4x800 m
SM 2020 3
7:58.82

Junior-ungdom
800 m
USM 2018 3
16
2:06.50
USM 2019 4
16
2:02.37
USM 2020 3
17
2:00.99
JSM 2021 6
19
1:56.99
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2018 2
15
4:45.28
1000 m stafett
JSM 2021 7
19
2:04.58
3x800 m
USM 2017 3
15
6:38.04
USM 2018 1
15
6:30.71
USM 2019 2
17
6:10.84
USM 2020 1
17
6:00.27
JSM 2021 1
19
5:44.83
JSM 2022 2
19
5:59.67
4 km terräng
USM 2018 6
15
14:24
USM 2020 10
17
14:04
5.9 km terräng
JSM 2021 22
19
20:30
Terräng lag
USM 2020 1
17
Inne
1500 m
IUSM 2019 5
16
4:29.24
IUSM 2020 2
17
4:15.07
Ute
800 m
USM 2018
2
15
h1
2:03.28
USM 2019
1
16
h2
2:07.15
JSM 2021
4
19
h2
1:58.09
4x80 m
USM 2018
5
15
h2
37.58
1000 m stafett
USM 2019
5
17
h1
2:06.22
JSM 2021
5
19
h1
2:02.98
Inne
1500 m
IUSM 2019
3
16
h2
4:25.59