Carl Erixon

Född: 4 april 2003

Ålder: 18 år 197 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

600 m (1)
1:28.62
PB  MölndalMölndal22.5.21
800 m (2)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S17.6.21
1:59.32
PB  UddevallaUddevalla6.7.21
1500 m (4)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.21
4:03.91
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
4:03.89
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
DNF
  MölndalMölndal7.8.21
5000 m (1)
15:58.65
PB  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
2000 m hinder (1)
6:32.48
SB  JSMLinköpingJSM, Linköping20.8.21
3000 m hinder (3)
10:12.30
PB  NorrköpingNorrköping29.5.21
9:41.99
PB  Göteborg/SGöteborg/S8.6.21
9:53.27
  LidköpingLidköping20.6.21
Kula (1)
7.57
PB  GöteborgGöteborg24.9.21
Diskus (1)
16.27
SB  GöteborgGöteborg24.9.21
Slägga (1)
15.90
PB  GöteborgGöteborg24.9.21
Spjut (1)
25.20
PB  GöteborgGöteborg24.9.21
Castorama (1)
821
PB  GöteborgGöteborg24.9.21
7.57   25.20   16.27   15.90
11 km terräng (1)
38:52
  LöttorpLöttorp24.7.21

2020

800 m (3)
2:08.00i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
2:06.32
PB  MölndalMölndal30.5.20
2:05.85
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.7.20
1500 m (7)
4:19.73i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH30.11.19
4:22.49i
  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
4:18.28i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH23.2.20
4:21.78i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.20
4:24.02
PB  MölndalMölndal6.6.20
4:17.07
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
4:12.69
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
1 mile (1)
4:48.52
PB  LöttorpLöttorp11.7.20
3000 m (2)
9:33.54
PB  Göteborg/SGöteborg/S13.6.20
9:23.76
PB  USMLinköpingUSM, Linköping23.8.20
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:23.33
PB  USMLinköpingUSM, Linköping22.8.20
2000 m hinder (2)
6:29.16
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.6.20
6:31.80
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
Kula (1)
7.13
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
 
5.836.386.697.13
Diskus (1)
17.64
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Slägga (1)
12.68
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Spjut (1)
20.58
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
Castorama (1)
649
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K23.9.20
7.13   20.58   17.64   12.68
3x800 m (1)
6:00.27
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
4 km terräng (1)
13:26
  USMVällingbyUSM, Vällingby24.10.20
15 km terräng (1)
35:57
  LidingöLidingö26.9.20

2019

800 m (1)
2:13.8m
SB  MölndalMölndal3.8.19
1500 m (2)
4:27.01i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH1.12.18
4:36.99i
  IUSMVästeråsIUSM, Västerås9.3.19
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:51.94
PB  USMTrollhättanUSM, Trollhättan11.8.19
4 km terräng (1)
14:26
  USMUmeåUSM, Umeå12.10.19

2018

800 m (2)
2:11.17
PB  ÖSPHelsingborgÖSP, Helsingborg8.7.18
2:15.76
  USMEnskedeUSM, Enskede3.8.18
1000 m (4)
2:52.43i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH13.1.18
2:50.84i
PB  (35) Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
2:52.43i
  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.18
DQi
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö3.3.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:56.30
PB  USMEnskedeUSM, Enskede5.8.18
3x800 m (1)
6:30.71
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK

2017

800 m (1)
2:14.19
PB  UddevallaUddevalla9.9.17
2000 m (1)
6:56.59
PB  (72) Göteborg/SGöteborg/S18.8.17
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
5:28.51
PB  UddevallaUddevalla9.9.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292907.Eventname AS Eventeng, alltat292907.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292907.Date),'.',MONTH(alltat292907.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292907.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat292907 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292907.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292907.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292907.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat292907.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292907.Eventname AS Eventeng, alltat292907.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292907.Date),'.',MONTH(alltat292907.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292907.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat292907 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292907.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292907.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292907.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292907.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat292907.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat292907.Eventname AS Eventeng, alltat292907.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat292907.Date),'.',MONTH(alltat292907.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat292907.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat292907 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat292907.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat292907.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat292907.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat292907.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat292907.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

600 m
Ute
1:28.62
Mölndal22.5.21
800 m
Ute
1:59.32
Uddevalla6.7.21
Inne
2:08.00
Göteborg/FH1.2.20
1000 m
Inne
2:50.84
Göteborg/FH27.1.18
1500 m
Ute
4:03.89
Göteborg/S27.6.21
Inne
4:18.28
Göteborg/FH23.2.20
1 mile
Ute
4:48.52
Löttorp11.7.20
2000 m
Ute
6:56.59
Göteborg/S18.8.17
3000 m
Ute
9:23.76
Linköping23.8.20
5000 m
Ute
15:58.65
Linköping22.8.21
2000 m hinder
Ute
6:29.16
Göteborg/S27.6.20
3000 m hinder
Ute
9:41.99
Göteborg/S8.6.21
Kula
Ute
7.57
Göteborg24.9.21
Diskus
Ute
17.64
Göteborg/S-K23.9.20
Slägga
Ute
15.90
Göteborg24.9.21
Spjut
Ute
25.20
Göteborg24.9.21
Castorama
Ute
821
Göteborg24.9.21

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:23.33
Linköping22.8.20
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:56.30
Enskede5.8.18
1500 m
4:03.89
5
B
Göteborg/S27.6.21
4:03.91
3
B
Göteborg/S2.6.21
4:12.69
6
C
Göteborg/S29.8.20
4:17.07
9
B
Göteborg/S25.7.20
4:18.28i
3
17
Göteborg/FH23.2.20
4:19.73i
3
Göteborg/FH30.11.19
4:21.78i
6
17
IUSMGöteborg/FH1.3.20
4:22.49i
10
B
Göteborg/FH8.2.20
4:24.02
5
18
Mölndal6.6.20
4:27.01i
2
16
Göteborg/FH1.12.18
Visa/dölj alla resultat
4:36.99i
6
16
h2
IUSMVästerås9.3.19
10-bästasnitt: 4:17.087

Total results in database: 59
By event:
600 m:1
800 m:9
1000 m:4
1500 m:13
1 mile:1
2000 m:1
3000 m:2
5000 m:1
2000 m hinder (83.8 cm):2
1500 m hinder (76.2 cm):2
2000 m hinder:3
3000 m hinder:3
Kula:2
Diskus:2
Slägga:2
Spjut:2
Castorama:2
3x800 m:2
Terräng lagresultat:1
4 km terräng:2
km terräng:1
15 km terräng:1
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
1:28.62
6
Mölndal
22.5
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
2:14.19
 3-14
Uddevalla
9.9
 
2018
2:11.17
 4
Helsingborg
8.7
 
2:15.76
7 h1-15
Enskede
3.8
 
2019
2:13.8m
 7rC
Mölndal
3.8
 
2020
2:05.85
 3rC
Göteborg/S
18.7
 
2:06.32
5-18
Mölndal
30.5
 
2021
1:59.32
1rB
Uddevalla
6.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2020
2:08.00
2rE
Göteborg/FH
1.2
 
1000 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:50.84
1-15
Göteborg/FH
27.1
 
2:52.43
1-15
Göteborg/FH
13.1
 
2:52.43
3-15
Göteborg/FH
4.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:12.69
 6rC
Göteborg/S
29.8
 
4:17.07
9rB
Göteborg/S
25.7
 
4:24.02
5-18
Mölndal
6.6
 
2021
4:03.89
5rB
Göteborg/S
27.6
 
4:03.91
3rB
Göteborg/S
2.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
4:27.01
 2-16
Göteborg/FH
1.12
 
4:36.99
6h2-16
Västerås
9.3
 
2020
4:18.28
3-17
Göteborg/FH
23.2
 
4:19.73
3
Göteborg/FH
30.11
 
4:21.78
6-17
Göteborg/FH
1.3
 
4:22.49
10rB
Göteborg/FH
8.2
 
1 mile
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
4:48.52
1
Löttorp
11.7
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:56.59
5-15
Göteborg/S
18.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
9:23.76
5-17
Linköping
23.8
 
9:33.54
2-18
Göteborg/S
13.6
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
15:58.65
5-19
Linköping
22.8
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
6:29.16
2-19
Göteborg/S
27.6
 
6:31.80
5-22
Söderhamn
8.8
 
2021
6:32.48
 1-19
Linköping
20.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
9:41.99
1
Göteborg/S
8.6
 
9:53.27
1
Lidköping
20.6
 
10:12.30
2
Norrköping
29.5
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
7.13
 Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
7.57
Com
Göteborg
24.9
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
17.64
Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
16.27
 Com
Göteborg
24.9
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
12.68
 Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
15.90
Com
Göteborg
24.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
20.58
 Com
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
25.20
Com
Göteborg
24.9
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
649
 2
Göteborg/S-K
23.9
 
2021
821
3
Göteborg
24.9
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
5:28.51
 3-14
Uddevalla
9.9
 
2018
4:56.30
6-15
Enskede
5.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
6:51.94
 3-16
Trollhättan
11.8
 
2020
6:23.33
1-17
Linköping
22.8
 


Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2018
7
15
h1
2:15.76
3000 m
USM 2020 5
17
9:23.76
5000 m
JSM 2021 5
19
15:58.65
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2018 6
15
4:56.30
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2019 3
16
6:51.94
USM 2020 1
17
6:23.33
2000 m hinder
JSM 2021 1
19
6:32.48
3x800 m
USM 2018 1
15
6:30.71
USM 2020 1
17
6:00.27
Terräng lagresultat
USM 2020 1
17
4 km terräng
USM 2019 6
16
14:26
USM 2020 4
17
13:26
Inne
1500 m
IUSM 2019
6
16
h2
4:36.99
IUSM 2020 6
17
4:21.78