Omar Nuur

Född: 12 januari 2001

Ålder: 20 år 200 dagar

Förening:
 IFK Växjö
 

  •  1 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

1500 m (2)
3:56.83i
SB  VäxjöVäxjö23.1.21
4:00.68i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
3000 m (3)
8:17.8mi
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
8:14.44i
PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A19.2.21
8:45.3m+
SB  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
5000 m (2)
14:35.4m+
SB  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
DNF
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
10 000 m (1)
29:18.80
PB  Stockholm/SStockholm/S4.5.21
3000 m hinder (4)
8:48.28
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
8:54.25
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
9:00.60
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
9:08.46
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST9.7.21

2020

1500 m (6)
3:54.87i
PB  VäxjöVäxjö18.1.20
4:12.53i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
3:52.05i
PB  (18) (11)IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH1.3.20
3:55.39
PB  VäxjöVäxjö8.7.20
3:51.25
PB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
3:57.26
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m (2)
8:21.56i
PB  (17) (19)FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
DNFi
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
5000 m (2)
14:18.81
SB  SMUppsalaSM, Uppsala16.8.20
14:45.68
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
10 000 m (2)
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S14.6.20
29:22.61
PB  (38) Stockholm/SStockholm/S23.6.20
2000 m hinder (1)
5:53.16
SB (44) (8) JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.20
3000 m hinder (2)
8:53.77
PB  (11) Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
DNF
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
15 km terräng (1)
51:30
  LidingöLidingö26.9.20

2019

1500 m (2)
4:21.43
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
4:02.03
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
3000 m (1)
8:34.96
SB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
5000 m (5)
14:37.75
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.19
DNF
  Oordegem, BELOordegem, BEL25.5.19
14:34.82
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
14:40.83
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
14:17.11
PB  (71) (14)V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19
10 000 m (1)
29:30.21
PB  (24) (6)SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19
2000 m hinder (1)
5:43.01
PB (15) (5) JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder (6)
9:13.42
SB  NorrköpingNorrköping2.6.19
9:08.43
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
9:06.57
PB  JEM19BoråsJEM19, Borås19.7.19
8:58.79
PB  JEM19BoråsJEM19, Borås21.7.19
9:06.16
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
8:53.94
PB  (21) (6)SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19
4 km terräng (1)
12:21
  SMUmeåSM, Umeå12.10.19
6 km terräng (2)
18:57
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19
18:22
  NordicCHeinola, FINNordicC, Heinola, FIN10.11.19
10 km terräng (1)
31:57
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö28.9.19
6.3 km terräng (1)
19:18
  EMLisboa, POREM, Lisboa, POR8.12.19

2018

800 m (3)
1:56.03i
PB  (16)ÖrebroÖrebro13.1.18
DNFi
  VäxjöVäxjö21.1.18
1:59.09
SB  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
1500 m (5)
4:02.11i
PB  ÖrebroÖrebro14.1.18
4:04.61i
  VäxjöVäxjö20.1.18
4:02.45i
  IDMVäxjöIDM, Växjö3.2.18
3:58.33i
PB  (15)IUSMUppsalaIUSM, Uppsala25.2.18
4:03.84
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
3000 m (3)
8:35.94i
PB  (73) (9) ÖrebroÖrebro13.1.18
8:38.93i
  IDMVäxjöIDM, Växjö4.2.18
8:26.12
PB  (90) (25) USMHuddingeUSM, Huddinge3.8.18
10 000 m (1)
30:16.84
PB  (47) (7) (11)JönköpingJönköping21.9.18
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
5:55.05
PB  SollentunaSollentuna3.6.18
5:50.90
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge5.8.18
1500 m hinder (76.2 cm) (1)
4:03.84
PB  USMHuddingeUSM, Huddinge4.8.18
2000 m hinder (5)
6:03.44
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
5:53.24
PB  UEMGyőr, HUNUEM, Győr, HUN6.7.18
5:56.66
  UEMGyőr, HUNUEM, Győr, HUN8.7.18
6:05.45
  Lag-USMMalmö/SLag-USM, Malmö/S19.8.18
5:53.48
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN1.9.18
3000 m hinder (2)
9:19.44
PB  LinköpingLinköping6.6.18
9:07.14
PB  (63) (6) (8)SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
4x100 m (1)
45.12
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 IFK Växjö
Mahdi Ahmadi, Emil Carlsson
Edvin Månsson, Omar Nuur
1000 m stafett (1)
2:07.40
SB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S26.5.18
 IFK Växjö
Mahdi Ahmadi, Emil Carlsson
Edvin Månsson, Omar Nuur
4 km terräng (1)
12:27
  USMEkerumUSM, Ekerum28.10.18
10 km terräng (1)
32:16
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18
12 km terräng (1)
38:37
  SMEkerumSM, Ekerum28.10.18

2017

400 m (2)
52.15
=PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
52.15
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
800 m (1)
1:57.91
PB  HaboHabo4.6.17
1500 m (3)
4:07.66i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
4:01.94
PB  HelsingborgHelsingborg8.7.17
4:03.45
  USMFalunUSM, Falun12.8.17
3000 m (4)
8:49.77
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
DNF
  USMFalunUSM, Falun11.8.17
9:01.96
  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
8:37.86
PB  (91) vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
2000 m hinder (83.8 cm) (2)
6:10.52
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.17
6:09.60
PB  USMFalunUSM, Falun13.8.17
2000 m hinder (1)
6:14.10
PB  HässleholmHässleholm28.7.17
4 km terräng (1)
13:45
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat278241.Eventname AS Eventeng, alltat278241.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat278241.Date),'.',MONTH(alltat278241.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat278241.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat278241 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat278241.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat278241.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat278241.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat278241.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat278241.Eventname AS Eventeng, alltat278241.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat278241.Date),'.',MONTH(alltat278241.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat278241.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat278241 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat278241.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat278241.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat278241.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat278241.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat278241.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat278241.Eventname AS Eventeng, alltat278241.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat278241.Date),'.',MONTH(alltat278241.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat278241.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat278241 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat278241.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat278241.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat278241.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat278241.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat278241.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

400 m
Ute
52.15
Tanumshede19.8.17
800 m
Ute
1:57.91
Habo4.6.17
Inne
1:56.03
Örebro13.1.18
1500 m
Ute
3:51.25
Göteborg/S25.7.20
Inne
3:52.05
Göteborg/FH1.3.20
3000 m
Ute
8:26.12
Huddinge3.8.18
Inne
8:14.44
Malmö/A19.2.21
5000 m
Ute
14:17.11
Kristiansand, NOR18.8.19
10 000 m
Ute
29:18.80
Stockholm/S4.5.2148
2000 m hinder
Ute
5:43.01
Göteborg/S9.8.19
3000 m hinder
Ute
8:48.28
Sollentuna13.6.21

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
5:50.90
Huddinge5.8.18
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:03.84
Huddinge4.8.18
1500 m
3:51.25
2
Göteborg/S25.7.20
3:52.05i
1
19
IJSMGöteborg/FH1.3.20
3:54.87i
1
Växjö18.1.20
3:55.39
1
Växjö8.7.20
3:56.83i
1
Växjö23.1.21
3:57.26
2
19
JSMLinköping22.8.20
3:58.33i
1
17
IUSMUppsala25.2.18
4:00.68i
10
h2
ISMMalmö/A20.2.21
4:01.94
1
Helsingborg8.7.17
4:02.03
2
19
VUSGöteborg/U29.6.19
Visa/dölj alla resultat
4:02.11i
1
17
Örebro14.1.18
4:02.45i
1
17
IDMVäxjö3.2.18
4:03.45
1
16
NC-yFalun12.8.17
4:03.84
2
17
USMHuddinge4.8.18
4:04.61i
1
17
C
Växjö20.1.18
4:07.66i
1
16
NC-yUppsala5.3.17
4:12.53i
1
19
h2
IJSMGöteborg/FH29.2.20
4:21.43
5
Lag-SMHelsingborg26.6.19
10-bästasnitt: 3:57.063
3000 m
8:14.44i
1
B
ISMMalmö/A19.2.21
8:17.8mi
9
Sollentuna30.1.21
8:21.56i
2
Folksam GPSätra11.2.20
8:26.12
1
17
USMHuddinge3.8.18
8:34.96
5
Göteborg/S9.6.19
8:35.94i
1
Örebro13.1.18
8:37.86
1
17
vFINStockholm/S2.9.17
8:38.93i
2
IDMVäxjö4.2.18
8:45.3m+
-
B
Stockholm/S4.5.21
8:49.77
4
17
VUSGöteborg/U2.7.17
Visa/dölj alla resultat
9:01.96
1
17
Lag-SMTanumshede19.8.17
10-bästasnitt: 8:32.268
3000 m hinder
8:48.28
1
Sollentuna13.6.21
8:53.77
1
Club ChGöteborg/S6.8.20
8:53.94
3
SMKarlstad31.8.19
8:54.25
6
Karlstad22.6.21
8:58.79
2
19
JEM19Borås21.7.19
9:00.60
1
Halmstad29.6.21
9:06.16
1
19
V3NatKristiansand, NOR17.8.19
9:06.57
4
19
h1
JEM19Borås19.7.19
9:07.14
6
SMEskilstuna25.8.18
9:08.43
2
Lag-SMHelsingborg26.6.19
Visa/dölj alla resultat
9:08.46
7
22
h1
JEM22Tallinn, EST9.7.21
9:13.42
1
Norrköping2.6.19
9:19.44
2
Linköping6.6.18
10-bästasnitt: 8:59.793

Total results in database: 90
By event:
400 m:2
800 m:4
1500 m:18
3000 m:13
5000 m:9
10 000 m:5
2000 m hinder (83.8 cm):4
1500 m hinder (76.2 cm):1
2000 m hinder:8
3000 m hinder:14
4x100 m:1
1000 m stafett:1
4 km terräng:2
6 km terräng:2
10 km terräng:2
12 km terräng:1
6.3 km terräng:1
km terräng:1
15 km terräng:1
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
52.15
1rB-17
Tanumshede
19.8
 
2017
52.15
1rB-17
Tanumshede
19.8
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:57.91
1
Habo
4.6
 
2018
1:59.09
 2 -17
Malmö/S
19.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:56.03
2
Örebro
13.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
4:01.94
 1
Helsingborg
8.7
 
4:03.45
1-16
Falun
12.8
 
2018
4:03.84
 2-17
Huddinge
4.8
 
2019
4:02.03
 2-19
Göteborg/U
29.6
 
4:21.43
5
Helsingborg
26.6
 
2020
3:51.25
2
Göteborg/S
25.7
 
3:55.39
1
Växjö
8.7
 
3:57.26
2-19
Linköping
22.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:07.66
 1-16
Uppsala
5.3
 
2018
3:58.33
 1-17
Uppsala
25.2
 
4:02.11
1-17
Örebro
14.1
 
4:02.45
1-17
Växjö
3.2
 
4:04.61
1rC-17
Växjö
20.1
 
2020
3:52.05
1-19
Göteborg/FH
1.3
 
3:54.87
1
Växjö
18.1
 
4:12.53
1h2-19
Göteborg/FH
29.2
 
2021
3:56.83
 1
Växjö
23.1
 
4:00.68
10h2
Malmö/A
20.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
8:37.86
 1-17
Stockholm/S
2.9
 
8:49.77
4-17
Göteborg/U
2.7
 
9:01.96
1-17
Tanumshede
19.8
 
2018
8:26.12
1-17
Huddinge
3.8
 
2019
8:34.96
 5
Göteborg/S
9.6
 
2021
8:45.3m+
 rB
Stockholm/S
4.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8:35.94
 1
Örebro
13.1
 
8:38.93
2
Växjö
4.2
 
2020
8:21.56
 2
Sätra
11.2
 
2021
8:14.44
1rB
Malmö/A
19.2
 
8:17.8m
9
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
14:17.11
1-19
Kristiansand, NOR
18.8
 
14:34.82
8
Sollentuna
18.6
 
14:37.75
1
Göteborg/S
11.5
 
14:40.83
1 -19
Göteborg/S
11.8
 
2020
14:18.81
 7
Uppsala
16.8
 
14:45.68
20
Göteborg/S
29.8
 
2021
14:35.4m+
 rB
Stockholm/S
4.5
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
30:16.84
 1
Jönköping
21.9
 
2019
29:30.21
 4
Karlstad
30.8
 
2020
29:22.61
 7
Stockholm/S
23.6
 
2021
29:18.80
4rB
Stockholm/S
4.5
 
2000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:14.10
 1-19
Hässleholm
28.7
 
2018
5:53.24
 3h1-17
Győr, HUN
6.7
 
5:53.48
1-17
Tampere, FIN
1.9
 
5:56.66
12-17
Győr, HUN
8.7
 
6:03.44
1-19
Göteborg/U
29.6
 
6:05.45
1 -17
Malmö/S
19.8
 
2019
5:43.01
1 -19
Göteborg/S
9.8
 
2020
5:53.16
 1-19
Linköping
22.8
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
9:07.14
 6
Eskilstuna
25.8
 
9:19.44
2
Linköping
6.6
 
2019
8:53.94
 3
Karlstad
31.8
 
8:58.79
2-19
Borås
21.7
 
9:06.16
1-19
Kristiansand, NOR
17.8
 
9:06.57
4h1-19
Borås
19.7
 
9:08.43
2
Helsingborg
26.6
 
9:13.42
1
Norrköping
2.6
 
2020
8:53.77
 1
Göteborg/S
6.8
 
2021
8:48.28
1
Sollentuna
13.6
 
8:54.25
6
Karlstad
22.6
 
9:00.60
1
Halmstad
29.6
 
9:08.46
7h1-22
Tallinn, EST
9.7
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
4:03.84
2 -17
Huddinge
4.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
6:09.60
 1-16
Falun
13.8
 
6:10.52
2-17
Göteborg/U
30.6
 
2018
5:50.90
1-17
Huddinge
5.8
 
5:55.05
1-17
Sollentuna
3.6
 
Ute
5000 m
SM 2020 7
14:18.81
10 000 m
SM 2019 4
29:30.21
3000 m hinder
SM 2018 6
9:07.14
SM 2019 3
8:53.94
SM 2020
DNF
4 km terräng
SM 2019 17
12:21
12 km terräng
SM 2018 8
38:37
Inne
1500 m
ISM 2021
10
h2
4:00.68
3000 m
ISM 2020
DNF
ISM 2021 11
B
8:14.44

Junior-ungdom
Ute
1500 m
USM 2018 2
17
4:03.84
JSM 2020 2
19
3:57.26
3000 m
USM 2018 1
17
8:26.12
5000 m
JSM 2019 1
19
14:40.83
1500 m hinder (76.2 cm)
USM 2018 2
17
4:03.84
2000 m hinder (83.8 cm)
USM 2018 1
17
5:50.90
2000 m hinder
JSM 2019 1
19
5:43.01
JSM 2020 1
19
5:53.16
4x100 m
USM 2018
4
17
h2
45.12
1000 m stafett
USM 2018
6
17
h2
2:07.40
km terräng
USM 2017 2
16
13:45
4 km terräng
USM 2018 2
17
12:27
6 km terräng
JSM 2019 2
19
18:57
Inne
1500 m
IUSM 2018 1
17
3:58.33
IJSM 2020 1
19
3:52.05
1
19
h2
4:12.53

Junior-ungdom
Ute
2000 m hinder
UEM 2018 12
17
5:56.66
3
17
h1
5:53.24
3000 m hinder
JEM19 2019 2
19
8:58.79
4
19
h1
9:06.57
JEM22 2021
7
22
h1
9:08.46
6.3 km terräng
EM 2019 7
19
19:18