Omar Ismail

Född: 18 februari 2000

Ålder: 21 år 245 dagar

Förening:
 Högby IF
 

  •  1 ISM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

800 m (1)
1:55.16
PB  HögbyHögby17.7.21
1500 m (5)
3:54.28i
SB  SätraSätra6.2.21
3:44.69
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
3:51.73
  JSMLinköpingJSM, Linköping21.8.21
3:48.89
  SMBoråsSM, Borås27.8.21
3:55.87
  SMBoråsSM, Borås28.8.21
3000 m (1)
8:15.27i
PB  SollentunaSollentuna30.1.21
5000 m (5)
14:08.14
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
14:25.05
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST10.7.21
14:53.45
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
14:05.33
PB  SMBoråsSM, Borås29.8.21
14:37.89
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S4.9.21
10 km (1)
30:17
PB  KalmarKalmar28.7.21
10 km terräng (1)
33:06
  EkerumEkerum9.10.21

2020

1500 m (8)
3:50.57i
PB  (8)Malmö/AMalmö/A25.1.20
3:53.76i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
3:52.49i
  ISMVäxjöISM, Växjö23.2.20
3:49.52
PB  Malmö/HeMalmö/He1.7.20
3:53.39
  SöderhamnSöderhamn8.8.20
3:52.33
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
3:51.28
  SMUppsalaSM, Uppsala14.8.20
4:00.79
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20

2019

800 m (2)
1:59.70
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:56.43
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (4)
4:02.14i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö23.2.19
3:58.27i
SB  (14)IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
3:53.06
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
4:06.70
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
6 km terräng (1)
19:10
  JSMUmeåJSM, Umeå13.10.19
6.3 km terräng (1)
19:52
  EMLisboa, POREM, Lisboa, POR8.12.19
6.09 km terräng (1)
19:16
  ECCCAlbufeira, PORECCC, Albufeira, POR3.2.19
7.73 km terräng (1)
DNF
  VMAarhus, DENVM, Aarhus, DEN30.3.19

2018

800 m (2)
1:58.28i
PB  (25)VäxjöVäxjö21.1.18
1:57.60
SB  SkruvSkruv19.5.18
1500 m (9)
4:06.90i
SB  VäxjöVäxjö20.1.18
3:56.81i
PB  IDMVäxjöIDM, Växjö3.2.18
3:56.81i
=PB  (12)IDMVäxjöIDM, Växjö3.2.18
4:06.33i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
4:04.34i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala25.2.18
4:07.57
SB  JSMHuddingeJSM, Huddinge3.8.18
3:52.60
PB  (20)JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
3:54.07
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna24.8.18
4:03.00
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
3000 m (3)
8:36.80i
PB  (78) VäxjöVäxjö4.2.18
8:36.80i
=PB  (78) IDMVäxjöIDM, Växjö4.2.18
8:41.71
SB  NybroNybro26.5.18
5000 m (3)
14:52.37
PB  (21)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
15:11.56
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
16:20.90
  NMHvidovre, DENNM, Hvidovre, DEN11.8.18
10 000 m (1)
31:10.63
PB  (85) (20)LLKStockholm/SLLK, Stockholm/S20.6.18
6 km terräng (2)
19:01
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18
19:59
  NordicCReykjavik, ISLNordicC, Reykjavik, ISL10.11.18
10 km terräng (1)
32:48
  LidingöloppetLidingöLidingöloppet, Lidingö29.9.18
6.3 km terräng (1)
19:02
  EMTilburg, NEDEM, Tilburg, NED9.12.18

2017

800 m (2)
2:04.08
SB  USMGävleUSM, Gävle12.8.17
1:56.04
PB  USMGävleUSM, Gävle13.8.17
1500 m (3)
4:15.76i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH18.2.17
4:04.96i
PB  (25)IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH19.2.17
4:01.50
PB  USMGävleUSM, Gävle12.8.17
3000 m (3)
DQi
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
8:36.60
PB  (82) VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
8:58.25
  USMGävleUSM, Gävle11.8.17
3x800 m (1)
6:13.46
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 Högby IF
6 km terräng (1)
19:55
  NordicCMiddelfart, DENNordicC, Middelfart, DEN11.11.17
4 km terräng (1)
13:21
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17
6.28 km terräng (1)
19:55
  EMŠamorín, SVKEM, Šamorín, SVK10.12.17

2016

800 m (2)
2:03.82
PB  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
1:59.06
PB  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16
1500 m (2)
4:12.66
PB  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.16
4:07.97
PB  VäxjöVäxjö23.8.16
3000 m (1)
9:03.01
PB  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
4 km terräng (1)
13:06
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat278239.Eventname AS Eventeng, alltat278239.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat278239.Date),'.',MONTH(alltat278239.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat278239.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat278239 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat278239.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat278239.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat278239.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat278239.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat278239.Eventname AS Eventeng, alltat278239.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat278239.Date),'.',MONTH(alltat278239.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat278239.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat278239 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat278239.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat278239.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat278239.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat278239.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat278239.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat278239.Eventname AS Eventeng, alltat278239.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat278239.Date),'.',MONTH(alltat278239.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat278239.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat278239 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat278239.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat278239.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat278239.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat278239.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat278239.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

800 m
Ute
1:55.16
Högby17.7.21
Inne
1:58.28
Växjö21.1.18
1500 m
Ute
3:44.69
Sollentuna13.6.21
Inne
3:50.57
Malmö/A25.1.20
3000 m
Ute
8:36.60
Göteborg/U2.7.17
Inne
8:15.27
Sollentuna30.1.21
5000 m
Ute
14:05.33
Borås29.8.21
10 000 m
Ute
31:10.63
Stockholm/S20.6.18
10 km
Ute
30:17
Kalmar28.7.21
1500 m
3:44.69
2
B
Sollentuna13.6.21
3:48.89
3
h2
SMBorås27.8.21
3:49.52
1
Malmö/He1.7.20
3:50.57i
5
Malmö/A25.1.20
3:51.28
3
h2
SMUppsala14.8.20
3:51.73
2
22
JSMLinköping21.8.21
3:52.33
3
Sollentuna10.8.20
3:52.49i
3
ISMVäxjö23.2.20
3:52.60
1
19
JSMHuddinge4.8.18
3:53.06
1
19
JSMGöteborg/S10.8.19
Visa/dölj alla resultat
3:53.39
1
22
Söderhamn8.8.20
3:53.76i
3
h1
ISMVäxjö22.2.20
3:54.07
4
h2
SMEskilstuna24.8.18
3:54.28i
10
Sätra6.2.21
3:55.87
7
SMBorås28.8.21
3:56.81i
1
IDMVäxjö3.2.18
3:56.81i
1
19
IDMVäxjö3.2.18
3:58.27i
1
19
IJSMVäxjö24.2.19
4:00.79
9
SMUppsala15.8.20
4:01.50
1
17
USMGävle12.8.17
4:02.14i
1
19
h2
IJSMVäxjö23.2.19
4:03.00
6
SMEskilstuna25.8.18
4:04.34i
1
19
IJSMUppsala25.2.18
4:04.96i
1
17
IUSMGöteborg/FH19.2.17
4:06.33i
1
19
h2
IJSMUppsala24.2.18
4:06.70
4
19
V3NatKristiansand, NOR17.8.19
4:06.90i
1
Växjö20.1.18
4:07.57
1
19
h2
JSMHuddinge3.8.18
4:07.97
1
Växjö23.8.16
4:12.66
2
16
NC-yVellinge6.8.16
4:15.76i
1
17
h2
IUSMGöteborg/FH18.2.17
10-bästasnitt: 3:50.716

Total results in database: 72
By event:
800 m:9
1500 m:31
3000 m:8
5000 m:8
10 000 m:1
10 km:1
3x800 m:1
6 km terräng:4
10 km terräng:1
6.3 km terräng:2
km terräng:3
6.09 km terräng:1
6.28 km terräng:1
7.73 km terräng:1
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1:59.06
 1-16
Vellinge
7.8
 
2:03.82
1h2-16
Vellinge
6.8
 
2017
1:56.04
 2-17
Gävle
13.8
 
2:04.08
4h2-17
Gävle
12.8
 
2018
1:57.60
 1
Skruv
19.5
 
2019
1:56.43
 1 -19
Göteborg/S
11.8
 
1:59.70
2 h2-19
Göteborg/S
10.8
 
2021
1:55.16
1
Högby
17.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:58.28
3
Växjö
21.1
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:07.97
 1
Växjö
23.8
 
4:12.66
2-16
Vellinge
6.8
 
2017
4:01.50
 1-17
Gävle
12.8
 
2018
3:52.60
 1-19
Huddinge
4.8
 
3:54.07
4h2
Eskilstuna
24.8
 
4:03.00
6
Eskilstuna
25.8
 
4:07.57
1 h2-19
Huddinge
3.8
 
2019
3:53.06
 1 -19
Göteborg/S
10.8
 
4:06.70
4-19
Kristiansand, NOR
17.8
 
2020
3:49.52
 1
Malmö/He
1.7
 
3:51.28
3h2
Uppsala
14.8
 
3:52.33
3
Sollentuna
10.8
 
3:53.39
1-22
Söderhamn
8.8
 
4:00.79
9
Uppsala
15.8
 
2021
3:44.69
2rB
Sollentuna
13.6
 
3:48.89
3h2
Borås
27.8
 
3:51.73
2-22
Linköping
21.8
 
3:55.87
7
Borås
28.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
4:04.96
 1-17
Göteborg/FH
19.2
 
4:15.76
1h2-17
Göteborg/FH
18.2
 
2018
3:56.81
 1-19
Växjö
3.2
 
3:56.81
1
Växjö
3.2
 
4:04.34
1-19
Uppsala
25.2
 
4:06.33
1h2-19
Uppsala
24.2
 
4:06.90
1
Växjö
20.1
 
2019
3:58.27
 1-19
Växjö
24.2
 
4:02.14
1h2-19
Växjö
23.2
 
2020
3:50.57
5
Malmö/A
25.1
 
3:52.49
3
Växjö
23.2
 
3:53.76
3h1
Växjö
22.2
 
2021
3:54.28
 10
Sätra
6.2
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9:03.01
 1-16
Vellinge
5.8
 
2017
8:36.60
1-17
Göteborg/U
2.7
 
8:58.25
1-17
Gävle
11.8
 
2018
8:41.71
 1
Nybro
26.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
8:36.80
 1
Växjö
4.2
 
8:36.80
1
Växjö
4.2
 
2021
8:15.27
5rB
Sollentuna
30.1
 
5000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
14:52.37
 2
Göteborg/U
29.6
 
15:11.56
1 -19
Huddinge
5.8
 
16:20.90
2-19
Hvidovre, DEN
11.8
 
2021
14:05.33
5
Borås
29.8
 
14:08.14
5rB
Göteborg/S
2.6
 
14:25.05
8rB-22
Tallinn, EST
10.7
 
14:37.89
5
Stockholm/S
4.9
 
14:53.45
1-22
Linköping
22.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
31:10.63
7
Stockholm/S
20.6
 
10 km
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
30:17
2
Kalmar
28.7
 

Ute
1500 m
SM 2018 6
4:03.00
4
h2
3:54.07
SM 2020 9
4:00.79
3
h2
3:51.28
SM 2021 7
3:55.87
3
h2
3:48.89
5000 m
SM 2021 5
14:05.33
Inne
1500 m
ISM 2020 3
3:52.49
3
h1
3:53.76
3000 m
ISM 2017
B
DQ

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2017 2
17
1:56.04
4
17
h2
2:04.08
JSM 2019 1
19
1:56.43
2
19
h2
1:59.70
1500 m
USM 2017 1
17
4:01.50
JSM 2018 1
19
3:52.60
1
19
h2
4:07.57
JSM 2019 1
19
3:53.06
JSM 2021 2
22
3:51.73
3000 m
USM 2017 1
17
8:58.25
5000 m
JSM 2018 1
19
15:11.56
JSM 2021 1
22
14:53.45
3x800 m
USM 2017 4
17
6:13.46
km terräng
USM 2017 1
17
13:21
4 km terräng
USM 2016 5
17
13:06
6 km terräng
JSM 2018 1
19
19:01
JSM 2019 3
19
19:10
Inne
1500 m
IUSM 2017 1
17
4:04.96
1
17
h2
4:15.76
IJSM 2018 1
19
4:04.34
1
19
h2
4:06.33
IJSM 2019 1
19
3:58.27
1
19
h2
4:02.14

Junior-ungdom
Ute
5000 m
JEM22 2021 8
22
B
14:25.05
6.3 km terräng
EM 2018 20
19
19:02
EM 2019 46
19
19:52
6.28 km terräng
EM 2017 66
19
19:55
7.73 km terräng
VM 2019 -
19
DNF