0



Tobias Eknor

Född: 4 januari 2000

Ålder: 24 år 112 dagar

Förening:
 Spårvägens FK
Förening:
 Spårvägens FK
 



Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2024

Inga resultat 2024. Senaste resultatet är från 2023.

2023

800 m (4)
DNF
  Stockholm/SStockholm/S18.5.23
1:53.80
SB  LidingöLidingö28.5.23
1:54.70
  FGPKarlstadFGP, Karlstad5.7.23
1:52.40
PB  SMSöderhamnSM, Söderhamn29.7.23
1500 m (3)
DNFi
  SollentunaSollentuna4.2.23
3:59.67
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna11.6.23
3:54.26
SB  UppsalaUppsala27.8.23
10 km väg (1)
32:40
PB  HässelbyHässelby1.10.23
4x800 m (1)
7:43.13
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje9.9.23
 Spårvägens FK
Abdelfath Yassin, Daniel Gleimar
Walid Oussalah, Tobias Eknor
4x1500 m (1)
16:40.96
SB  SMSödertäljeSM, Södertälje10.9.23
 Spårvägens FK
Daniel Gleimar, Walid Oussalah
Tobias Eknor, Abdelfath Yassin
4 km terräng (2)
14:02
  StockholmStockholm14.10.23
12:48
  SMHalmstadSM, Halmstad21.10.23

2022

800 m (4)
DNFi
  SollentunaSollentuna19.2.22
1:54.76
SB  LidingöLidingö21.8.22
1:58.41
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22
1:55.47
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna28.8.22
1500 m (2)
DNFi
  SollentunaSollentuna19.2.22
3:52.76
PB  JSMSollentunaJSM, Sollentuna27.8.22

2021

400 m (1)
51.79
SB  SollentunaSollentuna3.7.21
800 m (3)
1:53.59
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
DNF
  UppsalaUppsala4.7.21
1:54.33
  JSMLinköpingJSM, Linköping22.8.21
1500 m (2)
DNF
  SollentunaSollentuna3.7.21
3:55.10
PB  VästeråsVästerås24.7.21
4x800 m (1)
7:33.46
SB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Spårvägens FK
Tobias Eknor, Abdelfath Yassin
Emil Danielsson, Joakim Andersson
3.6 km terräng (1)
11:41
  SMHöganäsSM, Höganäs23.10.21

2020

400 m (1)
51.01
PB  TäbyTäby5.8.20
800 m (3)
1:55.38
PB  SollentunaSollentuna9.8.20
1:58.37
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
1:59.08
  HuddingeHuddinge27.8.20
4 km (1)
14:19
  SollentunaSollentuna10.10.20
3x800 m (1)
5:55.95
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Spårvägens FK
8 km terräng (1)
28:51
  JSMVällingbyJSM, Vällingby25.10.20

2019

800 m (4)
1:56.01
PB  SollentunaSollentuna8.6.19
1:58.37
  KarlstadKarlstad3.7.19
2:00.45
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
2:01.0m
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1000 m stafett (1)
2:00.57
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 Spårvägens FK
Lukas Guerrero, Sidrak Afework
Tobias Eknor, Anton Sjölund

2018

400 m (2)
53.54i
PB  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
52.98
PB  SollentunaSollentuna1.6.18
800 m (5)
2:06.47i
PB  SätraSätra3.2.18
1:58.69
SB  TäbyTäby20.5.18
1:59.57
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.18
1:59.66
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
2:00.62
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.9.18
3x800 m (1)
6:02.48
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Spårvägens FK
1000 m stafett (2)
2:04.70
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S26.5.18
 Spårvägens FK
Fabian Engström, Lukas Guerrero
Jesper Sjölund, Tobias Eknor
2:03.40
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S26.5.18
 Spårvägens FK
Fabian Engström, Lukas Guerrero
Jesper Sjölund, Tobias Eknor
6 km terräng (1)
20:39
  JSMEkerumJSM, Ekerum28.10.18

2017

800 m (3)
2:00.63
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
2:01.15
  USMGävleUSM, Gävle12.8.17
1:57.83
PB  USMGävleUSM, Gävle13.8.17
3x800 m (1)
6:05.23
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S28.5.17
 Spårvägens FK
1000 m stafett (2)
2:06.29
  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 Spårvägens FK
Lukas Guerrero, Sidrak Afework
Anton Sjölund, Tobias Eknor
2:05.38
  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 Spårvägens FK
Lukas Guerrero, Sidrak Afework
Anton Sjölund, Tobias Eknor
4 km terräng (1)
14:17
  USMFlemingsbergUSM, Flemingsberg28.10.17

2016

4 km terräng (1)
14:08
  USMVästeråsUSM, Västerås22.10.16

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

400 m
Ute
51.01
Täby5.8.20
Inne
53.54
Uppsala24.2.18
800 m
Ute
1:52.40
Söderhamn29.7.23
Inne
2:06.47
Sätra3.2.18
1500 m
Ute
3:52.76
Sollentuna27.8.22
10 km väg
Ute
32:40
Hässelby1.10.23
800 m
1:52.40
6
h2
SMSöderhamn29.7.23
1:53.59
1
C
Sollentuna13.6.21
1:53.80
3
Lidingö28.5.23
1:54.33
5
22
JSMLinköping22.8.21
1:54.70
5
B
Karlstad5.7.23
1:54.76
1
Lidingö21.8.22
1:55.38
1
Sollentuna9.8.20
1:55.47
3
22
JSMSollentuna28.8.22
1:56.01
5
Sollentuna8.6.19
1:57.83
5
17
USMGävle13.8.17
Visa/dölj alla resultat
1:58.37
9
D
Karlstad3.7.19
1:58.37
5
22
JSMLinköping23.8.20
1:58.41
2
22
h1
JSMSollentuna27.8.22
1:58.69
1
B
Täby20.5.18
1:59.08
5
Huddinge27.8.20
1:59.57
2
E
Sollentuna28.6.18
1:59.66
4
19
h1
JSMHuddinge4.8.18
2:00.45
5
19
h2
JSMGöteborg/S10.8.19
2:00.62
7
19
JSMHuddinge5.9.18
2:00.63
7
D
Folksam GPSollentuna29.6.17
2:01.0m
6
19
JSMGöteborg/S11.8.19
2:01.15
1
17
h2
USMGävle12.8.17
2:06.47i
6
B
Sätra3.2.18
10-bästasnitt: 1:54.827

Total results in database: 60
By event:
400 m:4
800 m:26
1500 m:7
10 km väg:1
Väg:1
4x800 m:2
3x800 m:3
4x1500 m:1
1000 m stafett:5
Terräng lag:3
terräng:7
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
52.98
 8rB
Sollentuna
1.6
 
2020
51.01
1rB
Täby
5.8
 
2021
51.79
 8rA
Sollentuna
3.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
53.54
4h2-19
Uppsala
24.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
1:57.83
 5-17
Gävle
13.8
 
2:00.63
7rD
Sollentuna
29.6
 
2:01.15
1h2-17
Gävle
12.8
 
2018
1:58.69
 1rB
Täby
20.5
 
1:59.57
2rE
Sollentuna
28.6
 
1:59.66
4 h1-19
Huddinge
4.8
 
2:00.62
7 -19
Huddinge
5.9
 
2019
1:56.01
 5
Sollentuna
8.6
 
1:58.37
9rD
Karlstad
3.7
 
2:00.45
5 h2-19
Göteborg/S
10.8
 
2:01.0m
6 -19
Göteborg/S
11.8
 
2020
1:55.38
 1
Sollentuna
9.8
 
1:58.37
5-22
Linköping
23.8
 
1:59.08
5
Huddinge
27.8
 
2021
1:53.59
 1rC
Sollentuna
13.6
 
1:54.33
5-22
Linköping
22.8
 
2022
1:54.76
 1
Lidingö
21.8
 
1:55.47
3-22
Sollentuna
28.8
 
1:58.41
2h1-22
Sollentuna
27.8
 
2023
1:52.40
6h2
Söderhamn
29.7
 
1:53.80
3
Lidingö
28.5
 
1:54.70
5rB
Karlstad
5.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
2:06.47
6rB
Sätra
3.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2021
3:55.10
 1rB
Västerås
24.7
 
2022
3:52.76
3-22
Sollentuna
27.8
 
2023
3:54.26
 2rA
Uppsala
27.8
 
3:59.67
13rB
Sollentuna
11.6
 
10 km väg
Ute Visa/dölj alla resultat
2023
32:40
13
Hässelby
1.10
 

Ute
800 m
SM 2023
6
h2
1:52.40
4x800 m
SM 2021 4
7:33.46
SM 2023 2
7:43.13
4x1500 m
SM 2023 1
16:40.96
3.6 km terräng
SM 2021 54
11:41
4 km terräng
SM 2023 23
12:48
Terräng lag
SM 2021 12
1
SM 2023 6
70

Junior-ungdom
800 m
USM 2017 5
17
1:57.83
1
17
h2
2:01.15
JSM 2018 7
19
2:00.62
4
19
h1
1:59.66
JSM 2019 6
19
2:01.0m
5
19
h2
2:00.45
JSM 2020 6
22
1:58.37
JSM 2021 5
22
1:54.33
JSM 2022 3
22
1:55.47
2
22
h1
1:58.41
1500 m
JSM 2022 3
22
3:52.76
1000 m stafett
USM 2017 5
17
2:05.38
3
17
h3
2:06.29
JSM 2018 6
19
2:03.40
3
19
h2
2:04.70
JSM 2019 5
22
2:00.57
3x800 m
USM 2017 2
17
6:05.23
JSM 2018 3
19
6:02.48
JSM 2020 1
22
5:55.95
4 km terräng
USM 2016 28
17
14:08
USM 2017 8
17
14:17
6 km terräng
JSM 2018 17
19
20:39
8 km terräng
JSM 2020 25
22
28:51
Terräng lag
JSM 2020 4
22
Inne
400 m
IJSM 2018
4
19
h2
53.54