Johan Lamm

Född: 18 januari 1998

Ålder: 23 år 244 dagar

Förening:
 Mölndals AIK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

600 m (1)
1:23.52
SB  MölndalMölndal22.5.21
800 m (4)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.21
1:58.61
SB  NorrköpingNorrköping29.5.21
1:56.42
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.6.21
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S15.8.21
1500 m (2)
DNFi
  Göteborg/FHGöteborg/FH28.1.21
3:59.86
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S2.6.21
10 000 m (1)
32:19.18
PB  Göteborg/SGöteborg/S1.5.21

2020

800 m (5)
1:55.69i
PB  (21)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:56.30
SB  HallsbergHallsberg1.8.20
1:56.89
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20
DNF
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
1500 m (4)
4:01.61i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH8.2.20
DNF
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
DNF
  MölndalMölndal8.8.20
DNF
  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
4x100 m (1)
45.24
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S13.9.20
 Mölndals AIK
Johan Lamm, Richard Heikkilä
Philip Bayer, Vilmer Elovsson

2019

300 m (1)
1:22.76i
PB  KungälvKungälv23.6.19
400 m (2)
51.26
SB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.19
51.92
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
600 m (1)
1:22.76
PB  KungälvKungälv23.6.19
800 m (7)
1:54.68
SB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.19
2:00.97
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.5.19
1:53.25
PB  KarlstadKarlstad3.7.19
1:54.72
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19
1:53.16
PB  (24)MölndalMölndal3.8.19
1:59.77
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19
1:55.18
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19
1500 m (2)
DNF
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
DNF
  KarlstadKarlstad3.7.19
10 km (1)
Höjdskillnad start-mål mer än en promille:
32:31
  Madrid, ESPMadrid, ESP31.12.19
4x800 m (1)
7:46.72
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.5.19
 Mölndals AIK
Michael Rosenqvist, Alexander Nilsson
Johan Lamm, Simon Wallenlind
3x800 m (1)
5:58.23
SB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S26.5.19
 Mölndals AIK

2018

200 m (1)
23.50
PB  MölndalMölndal19.7.18-0.3
400 m (3)
51.31i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH3.2.18
51.57i
  IJSMUppsalaIJSM, Uppsala24.2.18
50.82
PB  Göteborg/SGöteborg/S9.6.18
800 m (8)
1:56.42i
PB  (17)Göteborg/FHGöteborg/FH27.1.18
2:03.32i
  ISMGävleISM, Gävle18.2.18
1:54.10
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
1:54.73
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1:57.53
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
1:55.17
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1:54.62
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
1:54.34
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
400 m häck (1)
57.04
PB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
4x100 m (1)
DQ
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK
Elias Martinsson, Filip Schwartz
Richard Heikkilä, Johan Lamm
4x800 m (1)
7:46.18
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Mölndals AIK
Johan Lamm, Miguel Palm
Sebastian Nilsson, Alexander Nilsson
3x800 m (1)
5:58.53
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S27.5.18
 Mölndals AIK

2017

400 m (3)
52.19i
PB  VäxjöVäxjö21.1.17
52.46i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH18.2.17
52.65
SB  LinköpingLinköping25.5.17
800 m (5)
1:55.45
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.5.17
1:59.51
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1:57.27
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1:59.30
  JSMGävleJSM, Gävle12.8.17
2:06.36
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
1500 m (1)
4:13.90
PB  JSMGävleJSM, Gävle11.8.17
4x800 m (1)
7:48.90
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Mölndals AIK
Filip Wadman, Miguel Palm
Johan Lamm, Alexander Nilsson
3x800 m (1)
6:21.05
  JSMMalmö/SJSM, Malmö/S28.5.17
 Mölndals AIK

2016

200 m (1)
23.94
PB  Göteborg/SGöteborg/S12.6.16+2.0
400 m (2)
52.60i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö21.2.16
52.35
PB  SollentunaSollentuna3.6.16
800 m (2)
1:57.34
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.6.16
1:59.94
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1500 m (1)
4:15.95
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.16
3000 m hinder (1)
10:26.0m
PB  (21)LinköpingLinköping14.5.16
4x800 m (1)
7:57.48
PB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S28.5.16
 Mölndals AIK
Filip Wadman, Sebastian Nilsson
Alexander Nilsson, Johan Lamm
3x800 m (1)
5:51.14
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S29.5.16
 Mölndals AIK

2015

13:32
  USMUddevallaUSM, Uddevalla24.10.15
400 m (2)
55.40i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH7.12.14
53.62
PB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
800 m (3)
1:59.36
PB  Stockholm/SStockholm/S2.8.15
2:03.18
  USMKalmarUSM, Kalmar22.8.15
2:00.35
  USMKalmarUSM, Kalmar23.8.15
1500 m (3)
4:15.29i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH28.2.15
4:15.76i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH1.3.15
4:16.24
PB  Stockholm/SStockholm/S1.8.15
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:41.58
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.15
4x100 m (1)
46.38
=SB  Lag-USMEnskedeLag-USM, Enskede29.8.15
 Mölndals AIK
Filip Schwartz, Richard Heikkilä
Johan Lamm, Jona Askelund
3x800 m (1)
6:07.55
  USMSollentunaUSM, Sollentuna17.5.15
 Mölndals AIK

2014

13:30
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna18.10.14
800 m (1)
2:07.77
PB  MölndalMölndal8.5.14
1500 m (4)
4:34.95i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH24.11.13
4:23.04i
PB  IUSMVäxjöIUSM, Växjö8.3.14
4:35.94i
  IUSMVäxjöIUSM, Växjö9.3.14
4:20.07
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn9.8.14
2000 m (1)
6:41.96
PB  (44) Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede16.8.14
3000 m (1)
9:30.57
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn8.8.14
10 000 m (1)
34:50.13
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.9.14
2000 m hinder (83.8 cm) (1)
6:43.30
PB  USMSöderhamnUSM, Söderhamn10.8.14
Tresteg (1)
11.08i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.1.14
3x800 m (1)
5:58.82
PB  JSMKilJSM, Kil25.5.14
 Mölndals AIK

2013

2000 m (1)
6:46.74
PB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.13
3000 m (1)
10:01.6m
PB  Göteborg/SGöteborg/S20.8.13
1500 m hinder (76.2 cm) (2)
4:53.25
PB  VarbergVarberg4.8.13
4:57.65
  USMEskilstunaUSM, Eskilstuna9.8.13
3x800 m (1)
6:58.23
SB  USMHuddingeUSM, Huddinge25.5.13
 Mölndals AIK

2012

2000 m (1)
6:58.18
PB  SävedalenSävedalen3.6.12

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277934.Eventname AS Eventeng, alltat277934.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277934.Date),'.',MONTH(alltat277934.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277934.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat277934 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277934.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277934.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277934.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat277934.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277934.Eventname AS Eventeng, alltat277934.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277934.Date),'.',MONTH(alltat277934.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277934.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat277934 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277934.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277934.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277934.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat277934.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat277934.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat277934.Eventname AS Eventeng, alltat277934.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat277934.Date),'.',MONTH(alltat277934.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat277934.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat277934 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat277934.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat277934.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat277934.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat277934.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat277934.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

200 m
Ute
23.50
Mölndal19.7.18-0.3
300 m
Inne
1:22.76
Kungälv23.6.19
400 m
Ute
50.82
Göteborg/S9.6.18
Inne
51.31
Göteborg/FH3.2.18
600 m
Ute
1:22.76
Kungälv23.6.19
800 m
Ute
1:53.16
Mölndal3.8.19
Inne
1:55.69
Växjö22.2.20
1500 m
Ute
3:59.86
Göteborg/S2.6.21
Inne
4:01.61
Göteborg/FH8.2.20
2000 m
Ute
6:41.96
Tanumshede16.8.14
3000 m
Ute
9:30.57
Söderhamn8.8.14
10 000 m
Ute
32:19.18
Göteborg/S1.5.21
3000 m hinder
Ute
10:26.0m
Linköping14.5.16
400 m häck
Ute
57.04
Helsingborg6.7.18
Tresteg
Inne
11.08
Göteborg/FH11.1.14

Junior-ungdom
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute
6:41.58
Göteborg/U3.7.15
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute
4:53.25
Varberg4.8.13
400 m
50.82
1
B
Göteborg/S9.6.18
51.26
4
Göteborg/S9.6.19
51.31i
1
D
Göteborg/FH3.2.18
51.57i
3
22
h1
IJSMUppsala24.2.18
51.92
9
C
VUSGöteborg/U29.6.19
52.19i
5
C
Växjö21.1.17
52.35
7
B
Sollentuna3.6.16
52.46i
3
19
h1
IJSMGöteborg/FH18.2.17
52.60i
4
19
h3
IJSMVäxjö21.2.16
52.65
3
Linköping25.5.17
Visa/dölj alla resultat
53.62
2
17
C
teamNCEnskede29.8.15
55.40i
1
B
Göteborg/FH7.12.14
10-bästasnitt: 51.913
800 m
1:53.16
6
Mölndal3.8.19
1:53.25
6
C
Karlstad3.7.19
1:54.10
2
Göteborg/S2.6.18
1:54.34
4
h3
SMEskilstuna25.8.18
1:54.62
2
C
Göteborg/S18.8.18
1:54.68
2
Göteborg/S11.5.19
1:54.72
8
Folksam GPVarberg15.7.19
1:54.73
3
E
Karlstad25.7.18
1:55.17
5
22
JSMHuddinge5.8.18
1:55.18
5
22
JSMGöteborg/S11.8.19
Visa/dölj alla resultat
1:55.45
1
Göteborg/S11.5.17
1:55.69i
5
h2
ISMVäxjö22.2.20
1:56.30
3
B
Hallsberg1.8.20
1:56.42i
1
C
Göteborg/FH27.1.18
1:56.42
7
C
Karlstad22.6.21
1:56.89
3
22
JSMLinköping23.8.20
1:57.27
7
E
Karlstad25.7.17
1:57.34
2
Göteborg/S11.6.16
1:57.53
4
22
h2
JSMHuddinge4.8.18
1:58.61
3
Norrköping29.5.21
1:59.30
3
19
h2
JSMGävle12.8.17
1:59.36
3
17
Stockholm/S2.8.15
1:59.51
7
C
Folksam GPSollentuna29.6.17
1:59.77
3
22
h2
JSMGöteborg/S10.8.19
1:59.94
3
19
h2
JSMHässleholm6.8.16
2:00.35
5
17
USMKalmar23.8.15
2:00.97
8
B
BauhausStockholm/S30.5.19
2:03.18
2
17
h1
USMKalmar22.8.15
2:03.32i
7
h1
ISMGävle18.2.18
2:06.36
9
19
JSMGävle13.8.17
2:07.77
7
Mölndal8.5.14
10-bästasnitt: 1:54.395
1500 m
3:59.86
2
B
Göteborg/S2.6.21
4:01.61i
3
B
Göteborg/FH8.2.20
4:13.90
5
19
h1
JSMGävle11.8.17
4:15.29i
3
17
h2
IUSMGöteborg/FH28.2.15
4:15.76i
5
17
IUSMGöteborg/FH1.3.15
4:15.95
5
B
Göteborg/U2.7.16
4:16.24
5
19
Stockholm/S1.8.15
4:20.07
6
16
NC-ySöderhamn9.8.14
4:23.04i
5
16
h2
NC-yVäxjö8.3.14
4:34.95i
4
17
Göteborg/FH24.11.13
Visa/dölj alla resultat
4:35.94i
9
16
NC-yVäxjö9.3.14
10-bästasnitt: 4:15.667

Total results in database: 100
By event:
200 m:2
300 m:1
400 m:12
600 m:2
800 m:35
1500 m:17
2000 m:3
3000 m:2
10 000 m:2
10 km:1
2000 m hinder (83.8 cm):2
1500 m hinder (76.2 cm):2
3000 m hinder:1
400 m häck:1
Tresteg:1
4x100 m:3
4x800 m:4
3x800 m:7
km terräng:2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
23.94
 7
Göteborg/S
12.6
 +2.0
2018
23.50
2rB
Mölndal
19.7
-0.3
300 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2019
1:22.76
1
Kungälv
23.6
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
53.62
 2 rC-17
Enskede
29.8
 
2016
52.35
 7rB
Sollentuna
3.6
 
2017
52.65
 3
Linköping
25.5
 
2018
50.82
1rB
Göteborg/S
9.6
 
2019
51.26
 4
Göteborg/S
9.6
 
51.92
9rC
Göteborg/U
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2015
55.40
 1rB
Göteborg/FH
7.12
 
2016
52.60
 4h3-19
Växjö
21.2
 
2017
52.19
 5rC
Växjö
21.1
 
52.46
3h1-19
Göteborg/FH
18.2
 
2018
51.31
1rD
Göteborg/FH
3.2
 
51.57
3h1-22
Uppsala
24.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2019
1:22.76
1
Kungälv
23.6
 
2021
1:23.52
 3
Mölndal
22.5
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
2:07.77
 7
Mölndal
8.5
 
2015
1:59.36
 3-17
Stockholm/S
2.8
 
2:00.35
5-17
Kalmar
23.8
 
2:03.18
2h1-17
Kalmar
22.8
 
2016
1:57.34
 2
Göteborg/S
11.6
 
1:59.94
3h2-19
Hässleholm
6.8
 
2017
1:55.45
 1
Göteborg/S
11.5
 
1:57.27
7rE
Karlstad
25.7
 
1:59.30
3h2-19
Gävle
12.8
 
1:59.51
7rC
Sollentuna
29.6
 
2:06.36
9-19
Gävle
13.8
 
2018
1:54.10
 2
Göteborg/S
2.6
 
1:54.34
4h3
Eskilstuna
25.8
 
1:54.62
2rC
Göteborg/S
18.8
 
1:54.73
3rE
Karlstad
25.7
 
1:55.17
5-22
Huddinge
5.8
 
1:57.53
4 h2-22
Huddinge
4.8
 
2019
1:53.16
6
Mölndal
3.8
 
1:53.25
6rC
Karlstad
3.7
 
1:54.68
2
Göteborg/S
11.5
 
1:54.72
8
Varberg
15.7
 
1:55.18
5 -22
Göteborg/S
11.8
 
1:59.77
3 h2-22
Göteborg/S
10.8
 
2:00.97
8rB
Stockholm/S
30.5
 
2020
1:56.30
 3rB
Hallsberg
1.8
 
1:56.89
3-22
Linköping
23.8
 
2021
1:56.42
 7rC
Karlstad
22.6
 
1:58.61
3
Norrköping
29.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
1:56.42
 1rC
Göteborg/FH
27.1
 
2:03.32
7h1
Gävle
18.2
 
2020
1:55.69
5h2
Växjö
22.2
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
4:20.07
 6-16
Söderhamn
9.8
 
2015
4:16.24
 5-19
Stockholm/S
1.8
 
2016
4:15.95
 5rB
Göteborg/U
2.7
 
2017
4:13.90
 5h1-19
Gävle
11.8
 
2021
3:59.86
2rB
Göteborg/S
2.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
4:23.04
 5h2-16
Växjö
8.3
 
4:34.95
4-17
Göteborg/FH
24.11
 
4:35.94
9-16
Växjö
9.3
 
2015
4:15.29
 3 h2-17
Göteborg/FH
28.2
 
4:15.76
5 -17
Göteborg/FH
1.3
 
2020
4:01.61
3rB
Göteborg/FH
8.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
6:58.18
 4-15
Sävedalen
3.6
 
2013
6:46.74
 5-15
Göteborg/S
2.6
 
2014
6:41.96
2-17
Tanumshede
16.8
 
3000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
10:01.6m
 1
Göteborg/S
20.8
 
2014
9:30.57
4-16
Söderhamn
8.8
 
10 000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
34:50.13
 1
Göteborg/S
2.9
 
2021
32:19.18
6
Göteborg/S
1.5
 
3000 m hinder
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
10:26.0m
2
Linköping
14.5
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
57.04
4
Helsingborg
6.7
 
Tresteg
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
11.08
5-17
Göteborg/FH
11.1
 

Junior-ungdom
1500 m hinder (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2013
4:53.25
1-15
Varberg
4.8
 
4:57.65
7-15
Eskilstuna
9.8
 
2000 m hinder (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2014
6:43.30
 5-16
Söderhamn
10.8
 
2015
6:41.58
7-17
Göteborg/U
3.7
 

Ute
800 m
SM 2018
4
h3
1:54.34
4x800 m
SM 2016 5
7:57.48
SM 2017 5
7:48.90
SM 2018 3
7:46.18
SM 2019 3
7:46.72
Inne
800 m
ISM 2018
7
h1
2:03.32
ISM 2020
5
h2
1:55.69

Junior-ungdom
Ute
800 m
USM 2015 5
17
2:00.35
2
17
h1
2:03.18
JSM 2016
3
19
h2
1:59.94
JSM 2017 9
19
2:06.36
3
19
h2
1:59.30
JSM 2018 5
22
1:55.17
4
22
h2
1:57.53
JSM 2019 5
22
1:55.18
3
22
h2
1:59.77
JSM 2020 3
22
1:56.89
1500 m
JSM 2017
5
19
h1
4:13.90
4x100 m
JSM 2018
22
DQ
JSM 2020 5
22
45.24
3x800 m
USM 2013 8
15
6:58.23
JSM 2014 5
19
5:58.82
USM 2015 3
17
6:07.55
JSM 2016 2
19
5:51.14
JSM 2017 6
19
6:21.05
JSM 2018 1
22
5:58.53
JSM 2019 2
22
5:58.23
4 km terräng
USM 2014 13
17
13:30
USM 2015 21
17
13:32
Inne
400 m
IJSM 2016
4
19
h3
52.60
IJSM 2017
3
19
h1
52.46
IJSM 2018
3
22
h1
51.57
1500 m
IUSM 2015 5
17
4:15.76
3
17
h2
4:15.29