Rasmus Hugosson

Född: 16 april 2001

Ålder: 20 år 102 dagar

Förening:
 KFUM Örebro
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (3)
48.30
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21
49.48
  LerumLerum23.6.21
49.56
  Göteborg/SGöteborg/S27.6.21
4x400 m (1)
3:10.25
  JEM22Tallinn, ESTJEM22, Tallinn, EST11.7.21
 Sweden
Vidar Stenqvist, Gustav Gahne
Carl Bengtström, Rasmus Hugosson

2020

100 m (2)
11.13
SB  SkaraSkara11.7.20+2.0
11.10w
  SkaraSkara11.7.20+2.2
200 m (8)
22.54i
SB  (17)ÖrebroÖrebro11.1.20
22.60i
  VäxjöVäxjö17.1.20
22.02
SB  Göteborg/SGöteborg/S4.7.20+1.7
22.34
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+0.1
22.61
  SöderhamnSöderhamn8.8.20-0.7
22.36
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20-2.4
22.55
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+1.7
DNS
  JSMLinköpingJSM, Linköping23.8.20+0.6
Längd (4)
6.72i
SB  ÖrebroÖrebro12.1.20
6.39i
  VäxjöVäxjö19.1.20
6.63i
  SätraSätra15.2.20
6.57i
  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH29.2.20
 
6.436.406.496.526.566.57

2019

60 m (1)
7.29i
SB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö24.2.19
100 m (2)
11.31
SB  HuddingeHuddinge15.6.19-1.9
11.38
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19+0.1
200 m (4)
22.19
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U30.6.19-1.7
22.54
  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S10.8.19-1.0
22.02
SB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S11.8.19-1.6
22.52
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR18.8.19-1.9
Höjd (1)
1.75
PB  NorrköpingNorrköping2.6.19
4x100 m (1)
41.83
  V3NatKristiansand, NORV3Nat, Kristiansand, NOR17.8.19
 Sweden
William Thor, Viktor Thor
William Gardell, Rasmus Hugosson
1000 m stafett (1)
1:59.90
PB  JSMStockholm/SJSM, Stockholm/S25.5.19
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Simon Sharapo
Rasmus Hugosson, Gustav Karlsson

2018

60 m (2)
7.16i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
7.16i
=PB  VäxjöVäxjö20.1.18
100 m (1)
11.52
SB  Sollentuna/ESollentuna/E2.6.18-1.8
200 m (4)
22.41i
PB  (19)ÖrebroÖrebro13.1.18
22.71i
  SätraSätra3.2.18
22.60
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18-0.3
22.47
SB  VästeråsVästerås28.7.18-2.6
400 m (3)
51.55i
PB  VäxjöVäxjö20.1.18
51.12i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala24.2.18
51.56i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala25.2.18
Höjd (1)
1.89i
=PB  SollentunaSollentuna11.3.18
Längd (3)
6.93i
PB  (24)ÖrebroÖrebro14.1.18
6.53i
  SätraSätra3.2.18
6.16i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala24.2.18
 
6.166.094.65
Kula (5.0 kg) (1)
12.37i
PB  SollentunaSollentuna11.3.18
Spjut (700 g) (1)
36.74
PB  SkaraSkara19.8.18
4x100 m (2)
43.01
PB  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Amir Musa
Simon Sharapo, Rasmus Hugosson
44.08
  USMGöteborg/SUSM, Göteborg/S27.5.18
 KFUM Örebro
Bimo Soenarso, Amir Musa
Simon Sharapo, Rasmus Hugosson

2017

60 m (5)
7.41i
PB  ÖrebroÖrebro12.11.16
7.40i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
7.33i
PB  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
7.37i
  IUSMUppsalaIUSM, Uppsala5.3.17
7.30i
PB  LinköpingLinköping12.3.17
100 m (3)
11.02w
  SkaraSkara6.6.17+2.4
11.14
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+1.6
11.07
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17+1.4
200 m (8)
23.86i
PB  ÖrebroÖrebro26.11.16
21.99
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17+1.2
22.09
  EYOFGyőr, HUNEYOF, Győr, HUN26.7.17+1.2
22.37
  EYOFGyőr, HUNEYOF, Győr, HUN26.7.17-1.3
22.16w
  EYOFGyőr, HUNEYOF, Győr, HUN27.7.17+2.5
22.92
  USMFalunUSM, Falun11.8.17-0.6
22.47
  USMFalunUSM, Falun13.8.17-3.4
22.33
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S3.9.17-0.6
400 m (2)
51.62
PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
51.62
=PB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
Höjd (1)
1.89i
PB  LinköpingLinköping12.3.17
Längd (1)
6.90
PB  USMFalunUSM, Falun12.8.17+0.4
 
X
-0.7
6.90
+0.4
X6.41
+1.7
6.55
Tresteg (1)
12.90
SB  EskilstunaEskilstuna25.5.17+1.7
Kula (5.0 kg) (1)
11.30
PB  GlanshammarGlanshammar13.5.17
4x100 m (4)
45.37
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 KFUM Örebro
Karl Hällgren, Axel Sandberg
Amir Musa, Rasmus Hugosson
45.36
SB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 KFUM Örebro
Karl Hällgren, Axel Sandberg
Amir Musa, Rasmus Hugosson
45.27
SB  Lag-USMTanumshedeLag-USM, Tanumshede19.8.17
 KFUM Örebro
Marcus Führ, Karl Hällgren
Axel Sandberg, Rasmus Hugosson
41.93
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
 Sweden
Oliwer Danielsson, Omar Chaaban
Viktor Thor, Rasmus Hugosson
1000 m stafett (1)
2:08.36
PB  USMMalmö/SUSM, Malmö/S27.5.17
 KFUM Örebro
Amir Musa, Axel Sandberg
Rasmus Hugosson, Melker Forsberg

2016

80 m (4)
9.43
PB  HallsbergHallsberg4.6.16+1.9
NT
  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
9.33
PB  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
9.46
  USMVellingeUSM, Vellinge5.8.16
100 m (1)
11.73
PB  GävleGävle22.5.16+1.6
200 m (2)
24.48i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
24.53i
  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
300 m (1)
37.72
PB  Göteborg/UGöteborg/U3.7.16
Höjd (2)
1.75i
PB  ÖrebroÖrebro12.3.16
1.67
PB  GarphyttanGarphyttan28.8.16
Längd (2)
6.40
PB  USMVellingeUSM, Vellinge6.8.160.0
 
5.94X
+1.3
5.85
+0.1
X
+0.6
6.30
+0.9
6.40
5.48
  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.160.0
 
4.98
+0.8
5.28
+2.2
5.29
+0.9
5.48
0.0
Tresteg (5)
12.62i
PB  ÖrebroÖrebro28.11.15
13.39i
PB  IUSMUddevallaIUSM, Uddevalla6.3.16
 
12.8612.5613.1713.39
13.08
PB  GävleGävle22.5.16+1.9
13.14w
  GävleGävle22.5.16+2.6
12.99
  USMVellingeUSM, Vellinge7.8.16+0.1
 
12.99
+0.1
X
-1.2
12.5012.99
+0.2
10.63
+0.1
Kula (5.0 kg) (1)
9.24
PB  Lag-USMHuddingeLag-USM, Huddinge20.8.16
 
9.248.758.14
4x80 m (1)
39.12
PB  USMStockholm/SUSM, Stockholm/S29.5.16
 KFUM Örebro
Karl Hällgren, Philip Wilhelmsson
Linus Strand, Rasmus Hugosson

2015

80 m (1)
10.17w
  GarphyttanGarphyttan29.8.15+2.9
Längd (1)
5.57
PB  TäbyTäby12.9.15-0.2
Tresteg (1)
11.70
PB  FalunFalun6.9.15-1.9

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat275536.Eventname AS Eventeng, alltat275536.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat275536.Date),'.',MONTH(alltat275536.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat275536.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat275536 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat275536.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat275536.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat275536.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat275536.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat275536.Eventname AS Eventeng, alltat275536.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat275536.Date),'.',MONTH(alltat275536.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat275536.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat275536 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat275536.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat275536.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat275536.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat275536.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat275536.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat275536.Eventname AS Eventeng, alltat275536.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat275536.Date),'.',MONTH(alltat275536.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat275536.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat275536 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat275536.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat275536.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat275536.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat275536.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat275536.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
7.16
Växjö20.1.18
80 m
Ute
9.33
Vellinge5.8.16
100 m
Ute
11.07
Tanumshede19.8.17+1.4
200 m
Ute
21.99
Göteborg/U2.7.17+1.2
Inne
22.41
Örebro13.1.18
300 m
Ute
37.72
Göteborg/U3.7.16
400 m
Ute
48.30
Sollentuna13.6.21
Inne
51.12
Uppsala24.2.18
Höjd
Ute
1.75
Norrköping2.6.19
Inne
1.89
Linköping12.3.17
Längd
Ute
6.90
Falun12.8.17+0.4
Inne
6.93
Örebro14.1.18
Tresteg
Ute
13.08
Gävle22.5.16+1.9
Inne
13.39
Uddevalla6.3.16

Junior-ungdom
Kula (5.0 kg)
Ute
11.30
Glanshammar13.5.17
Inne
12.37
Sollentuna11.3.18
Spjut (700 g)
Ute
36.74
Skara19.8.18
200 m
21.99
3
16
VUSGöteborg/U2.7.17+1.2
22.02
1
19
JSMGöteborg/S11.8.19-1.6
22.02
1
B
Göteborg/S4.7.20+1.7
22.09
2
16
h3
EYOFGyőr, HUN26.7.17+1.2
22.19
1
19
B
VUSGöteborg/U30.6.19-1.7
22.33
3
17
vFINStockholm/S3.9.17-0.6
22.34
7
Göteborg/S25.7.20+0.1
22.36
5
h3
SMUppsala15.8.20-2.4
22.37
3
16
s2
EYOFGyőr, HUN26.7.17-1.3
22.41i
2
Örebro13.1.18
Visa/dölj alla resultat
22.47
1
16
NC-yFalun13.8.17-3.4
22.47
1
h2
Västerås28.7.18-2.6
22.52
5
19
V3NatKristiansand, NOR18.8.19-1.9
22.54
1
19
h1
JSMGöteborg/S10.8.19-1.0
22.54i
2
Örebro11.1.20
22.55
2
19
h1
JSMLinköping23.8.20+1.7
22.60
6
C
Karlstad25.7.18-0.3
22.60i
1
D
Växjö17.1.20
22.61
6
22
Söderhamn8.8.20-0.7
22.71i
3
Sätra3.2.18
22.92
1
16
h1
NC-yFalun11.8.17-0.6
23.86i
1
17
Örebro26.11.16
24.48i
1
15
h1
NC-yUddevalla6.3.16
24.53i
4
15
NC-yUddevalla6.3.16
10-bästasnitt: 22.212
Längd
6.93i
1
17
Örebro14.1.18
6.90
5
16
NC-yFalun12.8.17+0.4
6.72i
2
Örebro12.1.20
6.63i
2
Sätra15.2.20
6.57i
7
19
IJSMGöteborg/FH29.2.20
6.53i
2
17
Sätra3.2.18
6.40
2
15
NC-yVellinge6.8.160.0
6.39i
8
Växjö19.1.20
6.16i
12
17
IUSMUppsala24.2.18
5.57
1
15
Täby12.9.15-0.2
Visa/dölj alla resultat
5.48
11
17
Lag-SMHuddinge20.8.160.0
10-bästasnitt: 6.48

Total results in database: 95
By event:
60 m:8
80 m:5
100 m:9
200 m:26
300 m:1
400 m:8
Höjd:5
Längd:11
Tresteg:7
Kula (5.0 kg):3
Spjut (700 g):1
4x100 m:7
4x80 m:1
4x400 m:1
1000 m stafett:2
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2017
7.30
 2
Linköping
12.3
 
7.33
2s2-16
Uppsala
5.3
 
7.37
7-16
Uppsala
5.3
 
7.40
2h1-16
Uppsala
5.3
 
7.41
1
Örebro
12.11
 
2018
7.16
1h1-17
Växjö
20.1
 
2018
7.16
2-17
Växjö
20.1
 
2019
7.29
 5h1-19
Växjö
24.2
 
80 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
10.17w
 1-15
Garphyttan
29.8
 +2.9
2016
9.33
1s2-15
Vellinge
5.8
 
9.43
1h1-15
Hallsberg
4.6
 +1.9
9.46
3-15
Vellinge
5.8
 
NT
1h3-15
Vellinge
5.8
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
11.73
 2
Gävle
22.5
 +1.6
2017
11.07
2rA-17
Tanumshede
19.8
 +1.4
11.14
1h1-16
Göteborg/U
1.7
 +1.6
11.02w
 1h13
Skara
6.6
 +2.4
2018
11.52
 2h2-17
Sollentuna/E
2.6
-1.8
2019
11.31
 2h2
Huddinge
15.6
-1.9
11.38
4h5-19
Göteborg/U
29.6
 +0.1
2020
11.13
 2
Skara
11.7
 +2.0
11.10w
 4
Skara
11.7
 +2.2
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
21.99
3-16
Göteborg/U
2.7
 +1.2
22.09
2h3-16
Győr, HUN
26.7
 +1.2
22.33
3-17
Stockholm/S
3.9
-0.6
22.37
3s2-16
Győr, HUN
26.7
-1.3
22.47
1-16
Falun
13.8
-3.4
22.92
1h1-16
Falun
11.8
-0.6
22.16w
 5-16
Győr, HUN
27.7
 +2.5
2018
22.47
 1h2
Västerås
28.7
-2.6
22.60
6rC
Karlstad
25.7
-0.3
2019
22.02
 1 -19
Göteborg/S
11.8
-1.6
22.19
1rB-19
Göteborg/U
30.6
-1.7
22.52
5-19
Kristiansand, NOR
18.8
-1.9
22.54
1 h1-19
Göteborg/S
10.8
-1.0
2020
22.02
 1rB
Göteborg/S
4.7
 +1.7
22.34
7
Göteborg/S
25.7
 +0.1
22.36
5h3
Uppsala
15.8
-2.4
22.55
2h1-19
Linköping
23.8
 +1.7
22.61
6-22
Söderhamn
8.8
-0.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
24.48
 1h1-15
Uddevalla
6.3
 
24.53
4-15
Uddevalla
6.3
 
2017
23.86
 1-17
Örebro
26.11
 
2018
22.41
2
Örebro
13.1
 
22.71
3
Sätra
3.2
 
2020
22.54
 2
Örebro
11.1
 
22.60
1rD
Växjö
17.1
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
37.72
1E-15
Göteborg/U
3.7
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2017
51.62
4rA-17
Tanumshede
19.8
 
2017
51.62
 4rA-17
Tanumshede
19.8
 
2021
48.30
1rC
Sollentuna
13.6
 
49.48
3
Lerum
23.6
 
49.56
1
Göteborg/S
27.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
51.12
1h2-17
Uppsala
24.2
 
51.55
1-17
Växjö
20.1
 
51.56
4-17
Uppsala
25.2
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
1.67
 2-15
Garphyttan
28.8
 
2019
1.75
5
Norrköping
2.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
1.75
 1-15
Örebro
12.3
 
2017
1.89
1-17
Linköping
12.3
 
2018
1.89
 1-17
Sollentuna
11.3
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
5.57
 1-15
Täby
12.9
-0.2
2016
6.40
 2-15
Vellinge
6.8
 0.0
5.48
11 -17
Huddinge
20.8
 0.0
2017
6.90
5-16
Falun
12.8
 +0.4
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
6.93
1-17
Örebro
14.1
 
6.53
2-17
Sätra
3.2
 
6.16
12-17
Uppsala
24.2
 
2020
6.72
 2
Örebro
12.1
 
6.63
2
Sätra
15.2
 
6.57
7-19
Göteborg/FH
29.2
 
6.39
8
Växjö
19.1
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
11.70
 3-14
Falun
6.9
-1.9
2016
13.08
+
Gävle
22.5
 +1.9
12.99
4-15
Vellinge
7.8
 +0.1
13.14w
 1
Gävle
22.5
 +2.6
2017
12.90
 3
Eskilstuna
25.5
 +1.7
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
13.39
1-15
Uddevalla
6.3
 
12.62
1-15
Örebro
28.11
 

Junior-ungdom
Kula (5.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
9.24
 14 -17
Huddinge
20.8
 
2017
11.30
1-17
Glanshammar
13.5
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2018
12.37
4-17
Sollentuna
11.3
 
Spjut (700 g)
Ute Visa/dölj alla resultat
2018
36.74
2-17
Skara
19.8
 
Ute
200 m
SM 2020
5
h3
22.36

Junior-ungdom
200 m
JSM 2019 1
19
22.02
1
19
h1
22.54
JSM 2020
2
19
h1
22.55
19
DNS
4x80 m
USM 2016
5
15
h1
39.12
4x100 m
USM 2017 6
17
45.36
4
17
h1
45.37
USM 2018 5
17
44.08
2
17
h1
43.01
1000 m stafett
USM 2017
3
17
h2
2:08.36
JSM 2019 3
22
1:59.90
Inne
60 m
IJSM 2019
5
19
h1
7.29
400 m
IUSM 2018 4
17
51.56
1
17
h2
51.12
Längd
IUSM 2018 12
17
6.16
IJSM 2020 7
19
6.57

Junior-ungdom
Ute
200 m
EYOF 2017 5
16
22.16w
3
16
s2
22.37
2
16
h3
22.09
4x400 m
JEM22 2021
6
22
h1
3:10.25