Gustav Bivstedt

Född: 5 december 1996

Ålder: 24 år 130 dagar

Förening:
 Hässelby SK
 

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

400 m (1)
54.52+i
SB  SollentunaSollentuna13.2.21
800 m (1)
1:52.20i
PB  SollentunaSollentuna13.2.21

2020

800 m (6)
1:52.32
SB  Göteborg/SGöteborg/S10.7.20
1:53.71
  VästeråsVästerås18.7.20
1:53.13
  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20
1:52.82
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna10.8.20
1:53.35
  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
1:51.27
PB  FGPGöteborg/SFGP, Göteborg/S29.8.20
4x800 m (1)
7:42.85
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Hässelby SK
Emil Blomberg, Gustav Bivstedt
Gustav Berlin, Anton Persson

2019

400 m (2)
50.33
SB  Lag-SMMalmö/SLag-SM, Malmö/S26.6.19
50.46
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.19
800 m (6)
1:55.07
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
1:55.20
  KarlstadKarlstad3.7.19
1:54.06
SB  Oslo, NOROslo, NOR5.7.19
1:54.55
  BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR10.8.19
DNF
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S16.8.19
1:53.99
SB  SMKarlstadSM, Karlstad31.8.19

2018

400 m (1)
50.18
SB  SollentunaSollentuna1.6.18
800 m (8)
1:52.97i
PB  (9)SätraSätra3.2.18
DNFi
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
1:54.54
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18
1:55.31
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1:57.26
  JSMHuddingeJSM, Huddinge4.8.18
1:56.60
  JSMHuddingeJSM, Huddinge5.8.18
1:54.91
  Göteborg/SGöteborg/S18.8.18
1:54.20
SB  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18

2017

400 m (1)
49.84
SB  Göteborg/UGöteborg/U1.7.17
800 m (10)
1:52.39
PB  HuddingeHuddinge20.5.17
1:52.20
PB  Nijmegen, NEDNijmegen, NED2.6.17
1:51.51
PB  (11)BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL3.6.17
1:52.27
  Göteborg/SGöteborg/S10.6.17
1:55.20
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17
1:54.54
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U2.7.17
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
1:54.56
  JSMGävleJSM, Gävle13.8.17
1:53.01
  BMCStretford, GBRBMC, Stretford, GBR19.8.17
1:54.96
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17

2016

400 m (2)
51.03i
PB  IJSMVäxjöIJSM, Växjö20.2.16
50.28
SB  SollentunaSollentuna3.6.16
800 m (7)
1:54.32
SB  HuddingeHuddinge21.5.16
1:54.79
  Folksam GPUmeåFolksam GP, Umeå21.6.16
1:53.28
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16
1:55.27
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16
1:57.53
  JSMHässleholmJSM, Hässleholm6.8.16
1:55.97
  HuddingeHuddinge10.8.16
1:54.67
  SMCGöteborg/SSMC, Göteborg/S13.8.16

2015

400 m (1)
49.72
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.15
800 m (8)
1:55.57i
PB  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
1:53.30
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15
1:54.61
  VUGGöteborg/UVUG, Göteborg/U5.7.15
1:54.71
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
1:52.84
PB  (24)BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
1:55.32
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
1:58.50
  JSMKalmarJSM, Kalmar22.8.15
1:54.71
  JSMKalmarJSM, Kalmar23.8.15

2014

400 m (1)
51.14
PB  GävleGävle20.7.14
800 m (5)
1:59.20i
PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
1:55.58
PB  Göteborg/UGöteborg/U29.6.14
1:57.57
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14
1:58.10
  JSMGävleJSM, Gävle9.8.14
1:57.34
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14

2013

400 m (2)
52.89
SB  USMVästeråsUSM, Västerås10.8.13
52.09
PB  Huddinge/JHuddinge/J21.9.13
800 m (3)
2:02.39
SB  USMVästeråsUSM, Västerås11.8.13
1:58.92
PB  Stockholm/SStockholm/S25.8.13
1:59.74
  SMBoråsSM, Borås31.8.13

2012

400 m (1)
52.37
PB  GävleGävle22.7.12
800 m (3)
2:00.05
PB  GävleGävle21.7.12
2:02.22
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby11.8.12
2:02.78
  USMUpplands VäsbyUSM, Upplands Väsby12.8.12

2011

300 m (1)
39.05
PB  VästeråsVästerås7.8.11
800 m (4)
2:07.79
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.11
2:03.92
PB  VästeråsVästerås5.8.11
2:09.49
  USMYstadUSM, Ystad26.8.11
2:04.45
  USMYstadUSM, Ystad27.8.11
2000 m (1)
6:31.26
PB  USMYstadUSM, Ystad28.8.11

2010

800 m (1)
2:11.06
PB  Stockholm/SStockholm/S8.8.10
2000 m (1)
6:33.16
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.10

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat131364.Eventname AS Eventeng, alltat131364.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat131364.Date),'.',MONTH(alltat131364.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat131364.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat131364 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat131364.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat131364.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat131364.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat131364.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat131364.Eventname AS Eventeng, alltat131364.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat131364.Date),'.',MONTH(alltat131364.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat131364.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat131364 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat131364.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat131364.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat131364.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat131364.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat131364.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat131364.Eventname AS Eventeng, alltat131364.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat131364.Date),'.',MONTH(alltat131364.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat131364.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat131364 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat131364.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat131364.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat131364.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat131364.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat131364.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

300 m
Ute
39.05
Västerås7.8.11
400 m
Ute
49.72
Stockholm/S25.8.15
Inne
51.03
Växjö20.2.16
800 m
Ute
1:51.27
Göteborg/S29.8.20
Inne
1:52.20
Sollentuna13.2.21
2000 m
Ute
6:31.26
Ystad28.8.11
400 m
49.72
1
Stockholm/S25.8.15
49.84
5
B
Göteborg/U1.7.17
50.18
8
Sollentuna1.6.18
50.28
7
Sollentuna3.6.16
50.33
6
Team ChMalmö/S26.6.19
50.46
6
B
VUSGöteborg/U29.6.19
51.03i
3
22
h1
IJSMVäxjö20.2.16
51.14
6
Gävle20.7.14
52.09
2
17
Huddinge/J21.9.13
52.37
6
17
Gävle22.7.12
Visa/dölj alla resultat
52.89
5
17
USMVästerås10.8.13
54.52+i
-
Sollentuna13.2.21
10-bästasnitt: 50.744
800 m
1:51.27
4
B
Göteborg/S29.8.20
1:51.51
7
D
BuyleOordegem, BEL3.6.17
1:52.20
5
C
Nijmegen, NED2.6.17
1:52.20i
3
Sollentuna13.2.21
1:52.27
5
Göteborg/S10.6.17
1:52.32
2
Göteborg/S10.7.20
1:52.39
2
Huddinge20.5.17
1:52.82
4
B
Sollentuna10.8.20
1:52.84
8
B
BauhausStockholm/S30.7.15
1:52.97i
4
Sätra3.2.18
Visa/dölj alla resultat
1:53.01
4
C
BMCStretford, GBR19.8.17
1:53.13
2
B
Göteborg/S25.7.20
1:53.28
6
B
Folksam GPSollentuna28.6.16
1:53.30
7
C
Folksam GPSollentuna25.6.15
1:53.35
5
h1
SMUppsala15.8.20
1:53.71
5
Västerås18.7.20
1:53.99
5
h1
SMKarlstad31.8.19
1:54.06
9
B
Oslo, NOR5.7.19
1:54.20
3
h3
SMEskilstuna25.8.18
1:54.32
3
Huddinge21.5.16
1:54.54
4
VUSGöteborg/U2.7.17
1:54.54
6
BauhausStockholm/S10.6.18
1:54.55
7
E
BMCStretford, GBR10.8.19
1:54.56
4
22
JSMGävle13.8.17
1:54.61
7
B
VUGGöteborg/U5.7.15
1:54.67
5
B
SMCGöteborg/S13.8.16
1:54.71
6
C
Folksam GPKarlstad22.7.15
1:54.71
4
19
JSMKalmar23.8.15
1:54.79
1
Folksam GPUmeå21.6.16
1:54.91
3
C
Göteborg/S18.8.18
1:54.96
4
h2
SMHelsingborg26.8.17
1:55.07
3
C
Folksam GPSollentuna18.6.19
1:55.20
5
B
Folksam GPSollentuna29.6.17
1:55.20
2
D
Karlstad3.7.19
1:55.27
9
D
Folksam GPKarlstad27.7.16
1:55.31
7
D
Karlstad25.7.18
1:55.32
5
h1
SMSöderhamn8.8.15
1:55.57i
4
h1
ISMSätra21.2.15
1:55.58
8
Göteborg/U29.6.14
1:55.97
3
Huddinge10.8.16
1:56.60
6
22
JSMHuddinge5.8.18
1:57.26
3
22
h2
JSMHuddinge4.8.18
1:57.34
8
D
DN GalanStockholm/S21.8.14
1:57.53
3
22
h2
JSMHässleholm6.8.16
1:57.57
4
C
Folksam GPKarlstad16.7.14
1:58.10
5
19
h2
JSMGävle9.8.14
1:58.50
1
19
h3
JSMKalmar22.8.15
1:58.92
5
17
Stockholm/S25.8.13
1:59.20i
5
h2
ISMGöteborg/FH22.2.14
1:59.74
7
h3
SMBorås31.8.13
2:00.05
2
19
Gävle21.7.12
2:02.22
1
16
h1
NC-yUpplands Väsby11.8.12
2:02.39
5
17
USMVästerås11.8.13
2:02.78
5
16
NC-yUpplands Väsby12.8.12
2:03.92
2
15
Västerås5.8.11
2:04.45
5
15
NC-yYstad27.8.11
2:07.79
9
D
Folksam GPSollentuna28.6.11
2:09.49
2
15
h1
NC-yYstad26.8.11
2:11.06
7
14
Stockholm/S8.8.10
10-bästasnitt: 1:52.279

Total results in database: 78
By event:
300 m:1
400 m:12
800 m:62
2000 m:2
4x800 m:1
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
39.05
3-15
Västerås
7.8
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
52.37
 6-17
Gävle
22.7
 
2013
52.09
 2-17
Huddinge/J
21.9
 
52.89
5-17
Västerås
10.8
 
2014
51.14
 6
Gävle
20.7
 
2015
49.72
1
Stockholm/S
25.8
 
2016
50.28
 7
Sollentuna
3.6
 
2017
49.84
 5rB
Göteborg/U
1.7
 
2018
50.18
 8
Sollentuna
1.6
 
2019
50.33
 6
Malmö/S
26.6
 
50.46
6rB
Göteborg/U
29.6
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2016
51.03
3h1-22
Växjö
20.2
 
2021
54.52+
 
Sollentuna
13.2
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
2:11.06
 7-14
Stockholm/S
8.8
 
2011
2:03.92
 2-15
Västerås
5.8
 
2:04.45
5-15
Ystad
27.8
 
2:07.79
9rD
Sollentuna
28.6
 
2:09.49
2h1-15
Ystad
26.8
 
2012
2:00.05
 2-19
Gävle
21.7
 
2:02.22
1h1-16
Upplands Väsby
11.8
 
2:02.78
5-16
Upplands Väsby
12.8
 
2013
1:58.92
 5-17
Stockholm/S
25.8
 
1:59.74
7 h3
Borås
31.8
 
2:02.39
5-17
Västerås
11.8
 
2014
1:55.58
 8
Göteborg/U
29.6
 
1:57.34
8rD
Stockholm/S
21.8
 
1:57.57
4rC
Karlstad
16.7
 
1:58.10
5h2-19
Gävle
9.8
 
2015
1:52.84
 8rB
Stockholm/S
30.7
 
1:53.30
7rC
Sollentuna
25.6
 
1:54.61
7rB
Göteborg/U
5.7
 
1:54.71
6rC
Karlstad
22.7
 
1:54.71
4-19
Kalmar
23.8
 
1:55.32
5 h1
Söderhamn
8.8
 
1:58.50
1h3-19
Kalmar
22.8
 
2016
1:53.28
 6rB
Sollentuna
28.6
 
1:54.32
3
Huddinge
21.5
 
1:54.67
5rB
Göteborg/S
13.8
 
1:54.79
1
Umeå
21.6
 
1:55.27
9rD
Karlstad
27.7
 
1:55.97
3
Huddinge
10.8
 
1:57.53
3h2-22
Hässleholm
6.8
 
2017
1:51.51
 7rD
Oordegem, BEL
3.6
 
1:52.20
5rC
Nijmegen, NED
2.6
 
1:52.27
5
Göteborg/S
10.6
 
1:52.39
2
Huddinge
20.5
 
1:53.01
4rC
Stretford, GBR
19.8
 
1:54.54
4
Göteborg/U
2.7
 
1:54.56
4-22
Gävle
13.8
 
1:54.96
4h2
Helsingborg
26.8
 
1:55.20
5rB
Sollentuna
29.6
 
2018
1:54.20
 3h3
Eskilstuna
25.8
 
1:54.54
6
Stockholm/S
10.6
 
1:54.91
3rC
Göteborg/S
18.8
 
1:55.31
7rD
Karlstad
25.7
 
1:56.60
6 -22
Huddinge
5.8
 
1:57.26
3 h2-22
Huddinge
4.8
 
2019
1:53.99
 5h1
Karlstad
31.8
 
1:54.06
9rB
Oslo, NOR
5.7
 
1:54.55
7rE
Stretford, GBR
10.8
 
1:55.07
3rC
Sollentuna
18.6
 
1:55.20
2rD
Karlstad
3.7
 
2020
1:51.27
4rB
Göteborg/S
29.8
 
1:52.32
2
Göteborg/S
10.7
 
1:52.82
4rB
Sollentuna
10.8
 
1:53.13
2rB
Göteborg/S
25.7
 
1:53.35
5h1
Uppsala
15.8
 
1:53.71
5
Västerås
18.7
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2014
1:59.20
 5h2
Göteborg/FH
22.2
 
2015
1:55.57
 4h1
Sätra
21.2
 
2018
1:52.97
 4
Sätra
3.2
 
2021
1:52.20
3
Sollentuna
13.2
 
2000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
6:33.16
 1rB
Göteborg/U
4.7
 
2011
6:31.26
11-15
Ystad
28.8
 
Ute
800 m
SM 2013
7
h3
1:59.74
SM 2015
5
h1
1:55.32
SM 2017
4
h2
1:54.96
SM 2018
3
h3
1:54.20
SM 2019
5
h1
1:53.99
SM 2020
5
h1
1:53.35
4x800 m
SM 2020 2
7:42.85
Inne
800 m
ISM 2014
5
h2
1:59.20
ISM 2015
4
h1
1:55.57

Junior-ungdom
Ute
400 m
USM 2013 5
17
52.89
800 m
USM 2013 5
17
2:02.39
JSM 2014
5
19
h2
1:58.10
JSM 2015 4
19
1:54.71
1
19
h3
1:58.50
JSM 2016
3
22
h2
1:57.53
JSM 2017 4
22
1:54.56
JSM 2018 6
22
1:56.60
3
22
h2
1:57.26
Inne
400 m
IJSM 2016
3
22
h1
51.03