Odain Rose

Född: 19 juli 1992

Ålder: 29 år 132 dagar

Förening:
 Upsala IF
 8.7.2021–

Tidigare förening(ar):
Spårvägens FK 15.11.2018–7.7.2021
Thorengruppen TFC 20.1.2017–14.11.2018
IFK Umeå –19.1.2017

  •  1 SM‐guld, 1 SM‐silver, 1 SM‐brons
  •  4 ISM‐guld, 2 ISM‐silver


Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

60 m (6)
6.90i
SB  SätraSätra6.2.21
6.79i
SB  SätraSätra6.2.21
6.77i
SB  SollentunaSollentuna13.2.21
6.77i
=SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
6.73i
SB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A20.2.21
6.81i
  IEMToruń, POLIEM, Toruń, POL6.3.21
100 m (10)
10.59w
  Stockholm/SStockholm/S22.5.21+3.1
10.78
SB  SkaraSkara6.6.21-1.8
10.67
SB  SkaraSkara6.6.21-0.9
10.68
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21+0.3
10.56
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna13.6.21+1.8
10.71w
  TäbyTäby16.6.21+2.7
10.76
  UppsalaUppsala20.6.21-0.5
10.68
  UppsalaUppsala20.6.21+0.5
10.59
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+1.1
10.66
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S4.7.21+0.5
200 m (3)
21.69w
  TäbyTäby16.6.21+3.2
21.79
SB  UppsalaUppsala20.6.21+0.7
22.05
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+0.1
4x100 m (2)
41.90
SB  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21
 Spårvägens FK
Odain Rose, Marcus Berggren
Grigorios Kyriakoudis, Sidrak Afework
40.99
PB  SMHuddingeSM, Huddinge31.7.21
 Upsala IF
Simon Plesse, Desmond Rogo
Oskar Motta, Odain Rose

2020

60 m (8)
6.84i
SB  UppsalaUppsala8.2.20
6.80i
SB  UppsalaUppsala8.2.20
6.87i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.82i
  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.80i
=SB  FGPSätraFGP, Sätra11.2.20
6.81i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.81i
  ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20
6.74i
SB  (4)ISMVäxjöISM, Växjö22.2.20

2019

60 m (9)
6.77i
SB  NorrköpingNorrköping26.1.19
6.75i
SB  (4)NorrköpingNorrköping26.1.19
6.80i
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
6.78i
  FGPSätraFGP, Sätra4.2.19
6.83i
  v3NatBærum, NORv3Nat, Bærum, NOR10.2.19
6.85i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.81i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.81i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.19
6.88i
  IEMGlasgow, GBRIEM, Glasgow, GBR2.3.19
100 m (9)
10.73
SB  SollentunaSollentuna7.6.19+1.7
10.61
SB  SollentunaSollentuna7.6.19+0.3
10.68
  HuddingeHuddinge15.6.19+1.1
10.74
  HuddingeHuddinge15.6.19-1.4
10.69
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.9
10.56
SB  (8)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+1.3
10.80
  FGPVarbergFGP, Varberg15.7.19+1.1
10.80
  SMKarlstadSM, Karlstad30.8.19+1.6
200 m (2)
21.88
SB  (21)SollentunaSollentuna9.6.19+1.3
22.22w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19+4.1

2018

60 m (7)
6.72i
SB  (3)Reykjavik, ISLReykjavik, ISL3.2.18
6.72i
=SB  Reykjavik, ISLReykjavik, ISL3.2.18
6.76i
  v3NatUppsalav3Nat, Uppsala11.2.18
6.86i
  ISMGävleISM, Gävle17.2.18
6.75i
  IVMBirmingham, GBRIVM, Birmingham, GBR3.3.18
6.74i
  IVMBirmingham, GBRIVM, Birmingham, GBR3.3.18
100 m (3)
10.77
SB  SollentunaSollentuna1.6.18+1.5
10.73
SB  (19)SollentunaSollentuna1.6.18+0.1
10.74
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S10.6.18+2.0

2017

60 m (11)
6.80i
SB  BauhausUlvsundaBauhaus, Ulvsunda28.1.17
6.74i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.17
6.71i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.17
6.85i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
6.68i
SB  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
6.76i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN11.2.17
6.77i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
6.80i
  ISMVäxjöISM, Växjö25.2.17
6.72i
  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB4.3.17
6.66i
SB  IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB4.3.17
6.63i
SB (61) (1)IEMBeograd, SRBIEM, Beograd, SRB4.3.17
100 m (14)
10.51
SB  SkaraSkara6.6.17+1.4
10.51w
  SkaraSkara6.6.17+2.2
10.57
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN13.6.17+1.2
10.74
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17-1.9
10.56
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17+0.7
10.45
SB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S18.6.17+1.7
10.61
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17-1.2
10.51
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna29.6.17-0.5
10.47w
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+3.2
10.37
SB  (3)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.17+1.1
10.62
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17-0.6
10.55
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17+1.6
10.43
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17+1.9
10.34w
  SMHelsingborgSM, Helsingborg25.8.17+2.2
4x100 m (2)
42.41
PB  SMMalmö/SSM, Malmö/S27.5.17
 Thoren Track and Field Örebro
Braulio Ribeiro, Eric Larsson
Alexander Andersson, Odain Rose
39.61
SB  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S2.9.17
 Sweden
Odain Rose, Nil de Oliveira
Tom Kling-Baptiste, Austin Hamilton

2016

60 m (12)
6.81i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.68i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A30.1.16
6.78i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
6.72i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN6.2.16
6.73i
  v3NatVäxjöv3Nat, Växjö13.2.16
6.72i
  GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
6.62i
=PB (56) (1)GlobenStockholm/GGloben, Stockholm/G17.2.16
6.72i
  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
6.62i
=PB  ISMMalmö/AISM, Malmö/A27.2.16
6.74i
  Jablonec, CZEJablonec, CZE5.3.16
6.70i
  Jablonec, CZEJablonec, CZE5.3.16
6.69i
  IVMPortland, ORIVM, Portland, OR18.3.16
100 m (15)
10.49
SB  SkaraSkara6.6.16+0.8
10.49w
  SkaraSkara6.6.16+2.1
10.83
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S16.6.16-0.8
10.56w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+3.4
10.47w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+2.2
10.59
  Folksam GPUmeåFolksam GP, Umeå21.6.16+0.6
10.49
=SB  Folksam GPUmeåFolksam GP, Umeå21.6.16+1.0
10.57
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16+0.3
10.44
SB  (3)FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.16+1.5
10.54
  Göteborg/SGöteborg/S15.7.16+1.6
10.64
  FGPKarlstadFGP, Karlstad27.7.16-0.3
10.54w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+2.8
10.57
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+1.0
10.37w
  SMSollentunaSM, Sollentuna26.8.16+2.9
10.59
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN3.9.16+1.9

2015

60 m (9)
6.77i
SB  UmeåUmeå11.1.15
6.85i
  UmeåUmeå11.1.15
6.79i
  Göteborg/FHGöteborg/FH31.1.15
6.68i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH31.1.15
6.82i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN4.2.15
6.70i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN4.2.15
6.72i
  MalmöGMalmö/MMalmöG, Malmö/M25.2.15
6.67i
SB (92) (2)IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE7.3.15
6.74i
  IEMPraha, CZEIEM, Praha, CZE8.3.15
100 m (14)
10.77
SB  EskilstunaEskilstuna23.5.15-0.2
10.55
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna25.6.15+0.5
10.64
  WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR8.7.15+0.6
10.75
  WUGGwangju, KORWUG, Gwangju, KOR8.7.15-1.1
10.40w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15+2.7
10.46
SB  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall26.7.15+1.0
10.49
SB  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall26.7.15-0.5
10.73
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15+0.7
10.59
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15-0.5
10.50
  SMSöderhamnSM, Söderhamn7.8.15+0.7
10.46
=SB  Folksam GPUmeåFolksam GP, Umeå16.8.15+1.1
10.35
SB  (3)SkaraSkara29.8.15+1.7
10.20w
  SkaraSkara29.8.15+3.6
10.56
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S12.9.15+0.1

2014

60 m (12)
6.76i
SB  UmeåUmeå22.1.14
6.76i
=SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A25.1.14
6.73i
SB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A25.1.14
6.73i
=SB  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN1.2.14
6.68i
SB  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN1.2.14
6.87i
  v3NatTampere, FINv3Nat, Tampere, FIN8.2.14
6.79i
  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
6.70i
  IJSMSätraIJSM, Sätra15.2.14
6.77i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.64i
SB (76) ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.64i
=SB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
6.71i
  IVMSopot, POLIVM, Sopot, POL7.3.14
100 m (22)
10.43w
  MSRWalnut, CAMSR, Walnut, CA18.4.14+2.2
10.68
SB  Tritov InvLa Jolla, CATritov Inv, La Jolla, CA26.4.14+0.8
10.54
SB  Tønsberg, NORTønsberg, NOR24.5.14+1.1
10.49
=PB  Tønsberg, NORTønsberg, NOR24.5.14-0.9
10.91
  VästeråsVästerås29.5.14-1.6
10.58
  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E6.6.14+0.7
10.39
PB  SAYOSollentuna/ESAYO, Sollentuna/E6.6.14+1.4
10.39
=PB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14+1.6
10.30
PB  (2)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S13.6.14+1.8
10.56
  Lag-EM Super LBraunschweig, GERLag-EM Super L, Braunschweig, GER21.6.14-0.3
10.57
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN25.6.140.0
10.48
  PNGTurku, FINPNG, Turku, FIN25.6.14+1.0
10.67
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.14-0.7
10.48
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.14-1.3
10.55w
  FGPKarlstadFGP, Karlstad16.7.14+2.2
10.55
  NMKøbenhavn, DENNM, København, DEN26.7.14+0.5
10.51w
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14+2.3
10.49
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14+1.0
10.52
  SMUmeåSM, Umeå1.8.14-0.8
10.53
  EMZürich, SUIEM, Zürich, SUI12.8.14-0.4
10.47
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14+2.0
10.51
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.14-0.4

2013

60 m (15)
6.79i
=PB  UmeåUmeå13.1.13
6.78i
PB  ScandicIGHuddingeScandicIG, Huddinge19.1.13
6.71i
PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A26.1.13
6.68i
PB  PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A26.1.13
6.68i
=PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.13
6.65i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.13
6.69i
  v2NatVäxjöv2Nat, Växjö9.2.13
6.71i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
6.68i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
6.81i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
6.74i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
6.73i
  IJSMUddevallaIJSM, Uddevalla24.2.13
6.74i
  IEMGöteborg/ScIEM, Göteborg/Sc1.3.13
6.63i
PB  IEMGöteborg/ScIEM, Göteborg/Sc2.3.13
6.62i
PB (33) (1)IEMGöteborg/ScIEM, Göteborg/Sc2.3.13
100 m (4)
10.68
SB  AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI1.6.13-0.8
10.55
SB  SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna7.6.13+1.7
10.54
SB  (9)SAYOSollentunaSAYO, Sollentuna7.6.13+1.3
10.68
  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala16.6.13-2.1
4x100 m (1)
39.37
SB  AtletiCAGGenève, SUIAtletiCAG, Genève, SUI1.6.13
 Sweden
Odain Rose, Nil de Oliveira
Alexander Brorsson, Stefan Tärnhuvud

2012

60 m (5)
6.89i
SB  UmeåUmeå15.1.12
6.88i
SB  UmeåUmeå15.1.12
6.79i
PB  (1)PallasspMalmö/APallassp, Malmö/A28.1.12
6.90i
  BotniaGMustasaari, FINBotniaG, Mustasaari, FIN7.2.12
6.83i
  v2NatSteinkjer, NORv2Nat, Steinkjer, NOR11.2.12
100 m (17)
10.77
SB  Tampere, FINTampere, FIN10.6.12-1.1
10.64
SB  Tampere, FINTampere, FIN10.6.12-1.0
10.64
=SB  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.6.12-0.5
10.67
  SundsvallSundsvall17.6.12-0.4
10.69
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna5.7.12+0.1
10.49
PB  (4)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U7.7.12+1.2
10.51
  Donnas, ITADonnas, ITA14.7.12+1.7
10.47w
  Nordic/BalticJessheim, NORNordic/Baltic, Jessheim, NOR21.7.12+3.5
10.56
  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala28.7.12+0.5
10.71
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12-0.2
10.57
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna10.8.12-0.1
10.63
  UmeåUmeå21.8.12+1.8
10.61
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12+1.4
10.51
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12+1.8
10.62
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.120.0
10.52
  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12+0.7
10.63
  UmeåUmeå15.9.12-2.2
200 m (3)
21.65
PB  (14)Nordic/BalticJessheim, NORNordic/Baltic, Jessheim, NOR22.7.12+1.1
22.06
  JSMSollentunaJSM, Sollentuna11.8.12-0.2
4x100 m (3)
39.96
  Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S14.6.12
 Sweden
Carl Armfelt, Oskar Åberg
Patrik Andersson, Odain Rose
39.98
  Nordic/BalticJessheim, NORNordic/Baltic, Jessheim, NOR21.7.12
 Sweden
Alexander Brorsson, Benjamin Olsson
Patrik Andersson, Odain Rose
39.64
SB  vFINGöteborg/UvFIN, Göteborg/U1.9.12
 Sweden
Alexander Brorsson, Nil de Oliveira
Benjamin Olsson, Odain Rose

2011

60 m (8)
6.89i
SB  UmeåUmeå18.1.11
6.86i
PB  Road to 2013Göteborg/FHRoad to 2013, Göteborg/FH12.2.11
6.82i
PB  (27) (3)Road to 2013Göteborg/FHRoad to 2013, Göteborg/FH12.2.11
6.94i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
6.97i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
6.85i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
6.84i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
6.82i
=PB  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH26.2.11
100 m (16)
10.54w
  SkellefteåSkellefteå18.6.11+3.4
10.58w
  SkellefteåSkellefteå18.6.11+2.6
10.79
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.11+0.3
10.73
PB  BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER2.7.110.0
10.75
  BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER2.7.11+0.5
10.74
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U9.7.11+1.2
10.80
  JEM19Tallinn, ESTJEM19, Tallinn, EST21.7.11-0.5
10.63
PB  Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall31.7.11+1.0
10.55
PB  (91) (5)Wind SprintSundsvallWind Sprint, Sundsvall31.7.11+2.0
10.84
  SMGävleSM, Gävle12.8.11-0.9
10.88
  SMGävleSM, Gävle12.8.11-1.2
10.91
  SMGävleSM, Gävle12.8.11-0.9
10.94w
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11+3.3
10.76
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11
10.63w
  JSMVellingeJSM, Vellinge26.8.11+2.6
10.83
  NordicCKøbenhavn, DENNordicC, København, DEN3.9.11-1.9
200 m (6)
21.89
SB  (14)SollentunaSollentuna21.5.110.0
22.61
  SMGävleSM, Gävle13.8.11-0.5
22.88
  SMGävleSM, Gävle14.8.11-1.6
22.29
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11+0.3
21.94
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11+1.6
21.58w
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11+4.2
4x100 m (1)
40.03
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN9.9.11
 Sweden
David Sennung, Nil de Oliveira
Tom Kling-Baptiste, Odain Rose

2010

60 m (6)
6.87i
PB  (61) (8)Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.10
6.97i
  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
6.93i
  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
6.87i
=PB  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
7.05i
  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
6.92i
  ISMSätraISM, Sätra27.2.10
100 m (16)
10.73w
  VattenfallKuortane, FINVattenfall, Kuortane, FIN26.6.10+2.2
11.05
SB  VattenfallKuortane, FINVattenfall, Kuortane, FIN26.6.10-2.6
10.88
SB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna1.7.10+0.6
10.74
PB  (11)BauhausMannheim, GERBauhaus, Mannheim, GER3.7.10+1.7
10.66w
  GävleGävle16.7.10+3.1
10.71w
  BarentskampenBodenBarentskampen, Boden25.7.10+2.7
10.74w
  ÖrnsköldsvikÖrnsköldsvik31.7.10+2.5
10.80
  DNG-NatStockholm/SDNG-Nat, Stockholm/S6.8.10-0.2
10.81
  WindsprintSundsvallWindsprint, Sundsvall8.8.10+1.4
10.79
  WindsprintSundsvallWindsprint, Sundsvall8.8.10+1.8
11.03
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10-1.0
10.96
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10-0.8
10.78
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10-1.3
10.86
  SMFalunSM, Falun20.8.10-0.8
10.83
  SMFalunSM, Falun20.8.10-0.9
10.67w
  NMAkureyri, ISLNM, Akureyri, ISL28.8.10+5.2
200 m (5)
22.33
PB  LänkenGKristiinankaupunki, FINLänkenG, Kristiinankaupunki, FIN6.7.10+0.1
22.13
PB  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.100.0
22.34
  JSMKarlstadJSM, Karlstad15.8.10-1.3
21.71
PB  JSMKarlstadJSM, Karlstad15.8.100.0
21.85
  NMAkureyri, ISLNM, Akureyri, ISL29.8.10-1.3

2009

60 m (3)
6.7m
  UmeåUmeå24.1.09
7.07i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH8.3.09
6.98i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH8.3.09
100 m (3)
10.87
PB  (17)GävleGävle17.7.09+1.7
11.17
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona14.8.09-0.8
10.89w
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona14.8.09+3.1
200 m (4)
22.33w
  GävleGävle18.7.09+4.0
22.41
=PB  Stockholm/SStockholm/S2.8.09-0.4
22.78
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona15.8.09+1.2
22.88
  USMKarlskronaUSM, Karlskrona16.8.09+1.3

2008

60 m (4)
7.11i
PB  SkellefteåSkellefteå16.2.08
7.24i
  IUSMSätraIUSM, Sätra9.3.08
7.20i
  IUSMSätraIUSM, Sätra9.3.08
7.12i
  IUSMSätraIUSM, Sätra9.3.08
100 m (2)
10.9m
  Umeå/VUmeå/V30.8.08-0.4
11.03
PB  HS ChSollentunaHS Ch, Sollentuna12.9.08-0.8
200 m (1)
22.41
PB  ÖrebroÖrebro1.6.08+1.6

2007

60 m (1)
7.20i
PB  Malmö/AMalmö/A10.3.07
100 m (1)
11.36
PB  SkellefteåSkellefteå2.6.07+0.2
Kula (4.0 kg) (1)
12.92
PB  UmeåUmeå9.9.07

2006

60 m (1)
7.39i
PB  SkellefteåSkellefteå18.2.06
100 m (1)
11.72
PB  GävleGävle2.9.06+0.7
300 m (1)
39.06
PB  GävleGävle3.9.06
Längd (1)
5.77
PB  ÖrnsköldsvikÖrnsköldsvik25.5.06+0.2

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat112402.Eventname AS Eventeng, alltat112402.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat112402.Date),'.',MONTH(alltat112402.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat112402.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat112402 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat112402.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat112402.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat112402.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat112402.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat112402.Eventname AS Eventeng, alltat112402.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat112402.Date),'.',MONTH(alltat112402.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat112402.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat112402 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat112402.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat112402.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat112402.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat112402.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat112402.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat112402.Eventname AS Eventeng, alltat112402.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat112402.Date),'.',MONTH(alltat112402.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat112402.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb2.alltat112402 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat112402.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat112402.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat112402.Ord=referenceswe.enumber AND referenceswe.enumber IN (SELECT DISTINCT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.enumber NOT IN (SELECT enumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat112402.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat112402.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Inne
6.62
Göteborg/Sc2.3.136
100 m
Ute
10.30
Göteborg/S13.6.14+1.89
200 m
Ute
21.65
Jessheim, NOR22.7.12+1.1
300 m
Ute
39.06
Gävle3.9.06
Längd
Ute
5.77
Örnsköldsvik25.5.06+0.2

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute
12.92
Umeå9.9.07
60 m
6.62i
5
IEMGöteborg/Sc2.3.13
6.62i
4
GlobenStockholm/G17.2.16
6.62i
1
ISMMalmö/A27.2.16
6.63i
3
s2
IEMGöteborg/Sc2.3.13
6.63i
4
IEMBeograd, SRB4.3.17
6.64i
1
s1
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.64i
1
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.65i
1
Göteborg/FH2.2.13
6.66i
4
s2
IEMBeograd, SRB4.3.17
6.67i
4
h5
IEMPraha, CZE7.3.15
Visa/dölj alla resultat
6.68i
1
PallasspMalmö/A26.1.13
6.68i
1
h2
Göteborg/FH2.2.13
6.68i
1
ISMNorrköping16.2.13
6.68i
1
BotniaGMustasaari, FIN1.2.14
6.68i
1
Göteborg/FH31.1.15
6.68i
1
PallasspMalmö/A30.1.16
6.68i
1
v3NatTampere, FIN11.2.17
6.69i
1
v2NatVäxjö9.2.13
6.69i
4
h4
IVMPortland, OR18.3.16
6.70i
1
22
IJSMSätra15.2.14
6.70i
1
BotniaGMustasaari, FIN4.2.15
6.70i
5
Jablonec, CZE5.3.16
6.71i
1
h4
PallasspMalmö/A26.1.13
6.71i
1
h2
ISMNorrköping16.2.13
6.71i
6
h2
IVMSopot, POL7.3.14
6.71i
3
Göteborg/FH4.2.17
6.72i
5
h1
MalmöGMalmö/M25.2.15
6.72i
1
BotniaGMustasaari, FIN6.2.16
6.72i
2
h2
GlobenStockholm/G17.2.16
6.72i
1
h2
ISMMalmö/A27.2.16
6.72i
3
h4
IEMBeograd, SRB4.3.17
6.72i
1
h1
Reykjavik, ISL3.2.18
6.72i
1
h1
Reykjavik, ISL3.2.18
6.73i
1
22
IJSMUddevalla24.2.13
6.73i
1
PallasspMalmö/A25.1.14
6.73i
1
h4
BotniaGMustasaari, FIN1.2.14
6.73i
2
v3NatVäxjö13.2.16
6.73i
1
ISMMalmö/A20.2.21
6.74i
1
22
s2
IJSMUddevalla24.2.13
6.74i
4
h2
IEMGöteborg/Sc1.3.13
6.74i
7
s1
IEMPraha, CZE8.3.15
6.74i
5
h1
Jablonec, CZE5.3.16
6.74i
1
h1
Göteborg/FH4.2.17
6.74i
6
s2
IVMBirmingham, GBR3.3.18
6.74i
2
ISMVäxjö22.2.20
6.75i
2
h1
IVMBirmingham, GBR3.3.18
6.75i
2
Norrköping26.1.19
6.76i
1
Umeå22.1.14
6.76i
1
h2
PallasspMalmö/A25.1.14
6.76i
4
v3NatTampere, FIN11.2.17
6.76i
2
v3NatUppsala11.2.18
6.77i
1
h3
ISMGöteborg/FH22.2.14
6.77i
1
B
Umeå11.1.15
6.77i
1
h1
ISMVäxjö25.2.17
6.77i
2
h1
Norrköping26.1.19
6.77i
1
Sollentuna13.2.21
6.77i
1
h1
ISMMalmö/A20.2.21
6.78i
1
ScandicIGHuddinge19.1.13
6.78i
1
h3
BotniaGMustasaari, FIN6.2.16
6.78i
6
Folksam GPSätra4.2.19
6.79i
1
PallasspMalmö/A28.1.12
6.79i
1
Umeå13.1.13
6.79i
1
22
h3
IJSMSätra15.2.14
6.79i
1
h7
Göteborg/FH31.1.15
6.79i
1
Sätra6.2.21
6.80i
2
h2
BauhausUlvsunda28.1.17
6.80i
5
ISMVäxjö25.2.17
6.80i
3
h2
Folksam GPSätra4.2.19
6.80i
2
Uppsala8.2.20
6.80i
4
Folksam GPSätra11.2.20
6.81i
1
22
h1
IJSMUddevalla24.2.13
6.81i
1
h1
PallasspMalmö/A30.1.16
6.81i
2
s2
ISMNorrköping16.2.19
6.81i
3
s2
ISMNorrköping16.2.19
6.81i
2
s2
ISMVäxjö22.2.20
6.81i
1
h2
ISMVäxjö22.2.20
6.81i
6
h4
IEMToruń, POL6.3.21
6.82i
3
Road to 2013Göteborg/FH12.2.11
6.82i
2
ISMGöteborg/FH26.2.11
6.82i
2
h1
BotniaGMustasaari, FIN4.2.15
6.82i
4
h2
Folksam GPSätra11.2.20
6.83i
3
v2NatSteinkjer, NOR11.2.12
6.83i
5
v3NatBærum, NOR10.2.19
6.84i
1
h1
ISMGöteborg/FH26.2.11
6.84i
1
h4
Uppsala8.2.20
6.85i
1
19
IJSMSätra20.2.11
6.85i
1
Umeå11.1.15
6.85i
5
v3NatTampere, FIN11.2.17
6.85i
1
h4
ISMNorrköping16.2.19
6.86i
2
h5
Road to 2013Göteborg/FH12.2.11
6.86i
2
h1
ISMGävle17.2.18
6.87i
3
Göteborg/FH13.2.10
6.87i
3
19
IJSMMalmö/A21.2.10
6.87i
3
v3NatTampere, FIN8.2.14
6.87i
1
p1
Folksam GPSätra11.2.20
6.88i
1
Umeå15.1.12
6.88i
6
h4
IEMGlasgow, GBR2.3.19
6.89i
1
Umeå18.1.11
6.89i
1
h1
Umeå15.1.12
6.90i
5
BotniaGMustasaari, FIN7.2.12
6.90i
3
h1
Sätra6.2.21
6.92i
4
ISMSätra27.2.10
6.93i
1
19
s2
IJSMMalmö/A21.2.10
6.94i
1
19
h3
IJSMSätra20.2.11
6.97i
1
19
h2
IJSMMalmö/A21.2.10
6.97i
1
19
s2
IJSMSätra20.2.11
6.98i
2
17
IUSMGöteborg/FH8.3.09
7.05i
4
h1
ISMSätra27.2.10
7.07i
1
17
h3
IUSMGöteborg/FH8.3.09
7.11i
2
Skellefteå16.2.08
7.12i
3
16
IUSMSätra9.3.08
7.20i
2
15
Malmö/A10.3.07
7.20i
2
16
s2
IUSMSätra9.3.08
7.24i
1
16
h1
IUSMSätra9.3.08
7.39i
2
15
Skellefteå18.2.06
10-bästasnitt: 6.638
100 m
10.30
1
Folksam GPGöteborg/S13.6.14+1.8
10.35
1
h5
Skara29.8.15+1.7
10.37
2
VUSGöteborg/U1.7.17+1.1
10.39
1
SAYOSollentuna/E6.6.14+1.4
10.39
2
h2
Folksam GPGöteborg/S13.6.14+1.6
10.43
2
s1
SMHelsingborg25.8.17+1.9
10.44
4
Folksam GPSollentuna28.6.16+1.5
10.45
6
B
BauhausStockholm/S18.6.17+1.7
10.46
3
Wind SprintSundsvall26.7.15+1.0
10.46
1
Folksam GPUmeå16.8.15+1.1
Visa/dölj alla resultat
10.47
7
DN GalanStockholm/S21.8.14+2.0
10.48
4
PNGTurku, FIN25.6.14+1.0
10.48
1
VUSGöteborg/U28.6.14-1.3
10.49
1
VUSGöteborg/U7.7.12+1.2
10.49
1
Tønsberg, NOR24.5.14-0.9
10.49
1
s2
SMUmeå1.8.14+1.0
10.49
1
Wind SprintSundsvall26.7.15-0.5
10.49
2
h12
Skara6.6.16+0.8
10.49
2
Folksam GPUmeå21.6.16+1.0
10.50
4
SMSöderhamn7.8.15+0.7
10.51
1
h6
Donnas, ITA14.7.12+1.7
10.51
2
s2
SMStockholm/S24.8.12+1.8
10.51
2
vFINHelsinki, FIN30.8.14-0.4
10.51
5
h1
Skara6.6.17+1.4
10.51
1
Folksam GPSollentuna29.6.17-0.5
10.52
4
vFINGöteborg/U1.9.12+0.7
10.52
1
SMUmeå1.8.14-0.8
10.53
6
h2
EMZürich, SUI12.8.14-0.4
10.54
1
SAYOSollentuna7.6.13+1.3
10.54
1
h1
Tønsberg, NOR24.5.14+1.1
10.54
6
h1
Göteborg/S15.7.16+1.6
10.55
2
B
Wind SprintSundsvall31.7.11+2.0
10.55
1
h4
SAYOSollentuna7.6.13+1.7
10.55
2
22
NMKøbenhavn, DEN26.7.14+0.5
10.55
5
Folksam GPSollentuna25.6.15+0.5
10.55
2
h4
SMHelsingborg25.8.17+1.6
10.56
2
Folksam GPUppsala28.7.12+0.5
10.56
6
B
Lag-EM Super LBraunschweig, GER21.6.14-0.3
10.56
4
vFINStockholm/S12.9.15+0.1
10.56
1
B
BauhausStockholm/S18.6.17+0.7
10.56
7
Folksam GPSollentuna18.6.19+1.3
10.56
7
Sollentuna13.6.21+1.8
10.57
1
22
JSMSollentuna10.8.12-0.1
10.57
2
h2
PNGTurku, FIN25.6.140.0
10.57
1
B
Folksam GPSollentuna28.6.16+0.3
10.57
3
s1
SMSollentuna26.8.16+1.0
10.57
5
h3
PNGTurku, FIN13.6.17+1.2
10.58
1
h1
SAYOSollentuna/E6.6.14+0.7
10.59
2
s1
SMSöderhamn7.8.15-0.5
10.59
1
h1
Folksam GPUmeå21.6.16+0.6
10.59
6
vFINTampere, FIN3.9.16+1.9
10.59
3
Halmstad29.6.21+1.1
10.61
1
h3
SMStockholm/S24.8.12+1.4
10.61
2
B
Folksam GPSollentuna29.6.17-1.2
10.61
1
Sollentuna7.6.19+0.3
10.62
3
SMStockholm/S24.8.120.0
10.62
3
Karlstad25.7.17-0.6
10.63
3
h5
Wind SprintSundsvall31.7.11+1.0
10.63
1
Umeå21.8.12+1.8
10.63
1
Umeå15.9.12-2.2
10.64
3
Tampere, FIN10.6.12-1.0
10.64
3
Folksam GPGöteborg/S14.6.12-0.5
10.64
6
h9
WUGGwangju, KOR8.7.15+0.6
10.64
2
Folksam GPKarlstad27.7.16-0.3
10.66
8
BauhausStockholm/S4.7.21+0.5
10.67
4
h5
Sundsvall17.6.12-0.4
10.67
1
h5
VUSGöteborg/U28.6.14-0.7
10.67
1
B
Skara6.6.21-0.9
10.68
2
h3
AtletiCAGGenève, SUI1.6.13-0.8
10.68
3
Folksam GPUppsala16.6.13-2.1
10.68
2
Tritov InvLa Jolla, CA26.4.14+0.8
10.68
1
h5
Huddinge15.6.19+1.1
10.68
1
C
Sollentuna13.6.21+0.3
10.68
1
Uppsala20.6.21+0.5
10.69
4
Folksam GPSollentuna5.7.12+0.1
10.69
3
B
Folksam GPSollentuna18.6.19+0.9
10.71
1
22
h2
JSMSollentuna10.8.12-0.2
10.73
1
19
h2
BauhausMannheim, GER2.7.110.0
10.73
1
h1
SMSöderhamn7.8.15+0.7
10.73
3
Sollentuna1.6.18+0.1
10.73
1
h2
Sollentuna7.6.19+1.7
10.74
4
19
h3
BauhausMannheim, GER3.7.10+1.7
10.74
1
19
VUSGöteborg/U9.7.11+1.2
10.74
1
h1
BauhausStockholm/S18.6.17-1.9
10.74
7
BauhausStockholm/S10.6.18+2.0
10.74
1
Huddinge15.6.19-1.4
10.75
5
19
BauhausMannheim, GER2.7.11+0.5
10.75
4
q3
WUGGwangju, KOR8.7.15-1.1
10.76
1
19
s2
JSMVellinge26.8.11
10.76
1
A
Uppsala20.6.21-0.5
10.77
2
h2
Tampere, FIN10.6.12-1.1
10.77
1
Eskilstuna23.5.15-0.2
10.77
2
h1
Sollentuna1.6.18+1.5
10.78
1
19
JSMKarlstad13.8.10-1.3
10.78
3
h10
Skara6.6.21-1.8
10.79
4
B
WindsprintSundsvall8.8.10+1.8
10.79
2
B
Folksam GPSollentuna28.6.11+0.3
10.80
1
DNG-NatStockholm/S6.8.10-0.2
10.80
4
19
h2
JEM19Tallinn, EST21.7.11-0.5
10.80
3
Folksam GPVarberg15.7.19+1.1
10.80
4
h1
SMKarlstad30.8.19+1.6
10.81
4
h1
WindsprintSundsvall8.8.10+1.4
10.83
6
SMFalun20.8.10-0.9
10.83
2
19
NordicCKøbenhavn, DEN3.9.11-1.9
10.83
7
BauhausStockholm/S16.6.16-0.8
10.84
2
h3
SMGävle12.8.11-0.9
10.86
4
h1
SMFalun20.8.10-0.8
10.87
4
Gävle17.7.09+1.7
10.88
7
Sollentuna GPSollentuna1.7.10+0.6
10.88
4
s2
SMGävle12.8.11-1.2
10.91
5
SMGävle12.8.11-0.9
10.91
1
Västerås29.5.14-1.6
10.96
2
19
s2
JSMKarlstad13.8.10-0.8
11.03
1
16
HS ChSollentuna12.9.08-0.8
11.03
1
19
h1
JSMKarlstad13.8.10-1.0
11.05
5
VattenfallKuortane, FIN26.6.10-2.6
11.17
1
17
h1
USMKarlskrona14.8.09-0.8
11.36
3
Skellefteå2.6.07+0.2
11.72
1
14
Gävle2.9.06+0.7
10-bästasnitt: 10.404
200 m
21.65
5
22
r1
Nordic/BalticJessheim, NOR22.7.12+1.1
21.71
1
19
JSMKarlstad15.8.100.0
21.79
1
A
Uppsala20.6.21+0.7
21.85
2
19
NMAkureyri, ISL29.8.10-1.3
21.88
6
Sollentuna9.6.19+1.3
21.89
2
Sollentuna21.5.110.0
21.94
1
19
s3
JSMVellinge28.8.11+1.6
22.05
7
Halmstad29.6.21+0.1
22.06
2
22
h1
JSMSollentuna11.8.12-0.2
22.13
1
19
h1
JSMKarlstad14.8.100.0
Visa/dölj alla resultat
22.29
1
19
h2
JSMVellinge27.8.11+0.3
22.33
3
LänkenGKristiinankaupunki, FIN6.7.10+0.1
22.34
1
19
s2
JSMKarlstad15.8.10-1.3
22.41
3
Örebro1.6.08+1.6
22.41
1
17
h2
Stockholm/S2.8.09-0.4
22.61
3
h1
SMGävle13.8.11-0.5
22.78
1
17
h3
USMKarlskrona15.8.09+1.2
22.88
4
17
USMKarlskrona16.8.09+1.3
22.88
7
s1
SMGävle14.8.11-1.6
10-bästasnitt: 21.895

Total results in database: 300
By event:
60 m:117
100 m:147
200 m:24
300 m:1
Längd:1
Kula (4.0 kg):1
4x100 m:9
60 m
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
7.39
 2-15
Skellefteå
18.2
 
2007
7.20
 2-15
Malmö/A
10.3
 
2008
7.11
 2
Skellefteå
16.2
 
7.12
3-16
Sätra
9.3
 
7.20
2s2-16
Sätra
9.3
 
7.24
1h1-16
Sätra
9.3
 
2009
6.98
 2-17
Göteborg/FH
8.3
 
7.07
1h3-17
Göteborg/FH
8.3
 
2010
6.87
 3
Göteborg/FH
13.2
 
6.87
3-19
Malmö/A
21.2
 
6.92
4
Sätra
27.2
 
6.93
1s2-19
Malmö/A
21.2
 
6.97
1h2-19
Malmö/A
21.2
 
7.05
4h1
Sätra
27.2
 
2011
6.82
 3
Göteborg/FH
12.2
 
6.82
2
Göteborg/FH
26.2
 
6.84
1 h1
Göteborg/FH
26.2
 
6.85
1-19
Sätra
20.2
 
6.86
2h5
Göteborg/FH
12.2
 
6.89
1
Umeå
18.1
 
6.94
1h3-19
Sätra
20.2
 
6.97
1s2-19
Sätra
20.2
 
2012
6.79
 1
Malmö/A
28.1
 
6.83
3
Steinkjer, NOR
11.2
 
6.88
1
Umeå
15.1
 
6.89
1h1
Umeå
15.1
 
6.90
5
Mustasaari, FIN
7.2
 
2013
6.62
5
Göteborg/Sc
2.3
 
6.63
3s2
Göteborg/Sc
2.3
 
6.65
1
Göteborg/FH
2.2
 
6.68
1
Malmö/A
26.1
 
6.68
1h2
Göteborg/FH
2.2
 
6.68
1
Norrköping
16.2
 
6.69
1
Växjö
9.2
 
6.71
1h4
Malmö/A
26.1
 
6.71
1 h2
Norrköping
16.2
 
6.73
1-22
Uddevalla
24.2
 
6.74
1s2-22
Uddevalla
24.2
 
6.74
4h2
Göteborg/Sc
1.3
 
6.78
1
Huddinge
19.1
 
6.79
1
Umeå
13.1
 
6.81
1h1-22
Uddevalla
24.2
 
2014
6.64
1
Göteborg/FH
22.2
 
2014
6.64
 1s1
Göteborg/FH
22.2
 
6.68
1
Mustasaari, FIN
1.2
 
6.70
1-22
Sätra
15.2
 
6.71
6h2
Sopot, POL
7.3
 
6.73
1
Malmö/A
25.1
 
6.73
1h4
Mustasaari, FIN
1.2
 
6.76
1
Umeå
22.1
 
6.76
1h2
Malmö/A
25.1
 
6.77
1h3
Göteborg/FH
22.2
 
6.79
1h3-22
Sätra
15.2
 
6.87
3
Tampere, FIN
8.2
 
2015
6.67
 4h5
Praha, CZE
7.3
 
6.68
1
Göteborg/FH
31.1
 
6.70
1
Mustasaari, FIN
4.2
 
6.72
5h1
Malmö/M
25.2
 
6.74
7s1
Praha, CZE
8.3
 
6.77
1rB
Umeå
11.1
 
6.79
1h7
Göteborg/FH
31.1
 
6.82
2h1
Mustasaari, FIN
4.2
 
6.85
1
Umeå
11.1
 
2016
6.62
 4
Stockholm/G
17.2
 
6.62
1
Malmö/A
27.2
 
6.68
1
Malmö/A
30.1
 
6.69
4h4
Portland, OR
18.3
 
6.70
5
Jablonec, CZE
5.3
 
6.72
1
Mustasaari, FIN
6.2
 
6.72
2h2
Stockholm/G
17.2
 
6.72
1h2
Malmö/A
27.2
 
6.73
2
Växjö
13.2
 
6.74
5h1
Jablonec, CZE
5.3
 
6.78
1h3
Mustasaari, FIN
6.2
 
6.81
1h1
Malmö/A
30.1
 
2017
6.63
 4
Beograd, SRB
4.3
 
6.66
4s2
Beograd, SRB
4.3
 
6.68
1
Tampere, FIN
11.2
 
6.71
3
Göteborg/FH
4.2
 
6.72
3h4
Beograd, SRB
4.3
 
6.74
1h1
Göteborg/FH
4.2
 
6.76
4
Tampere, FIN
11.2
 
6.77
1h1
Växjö
25.2
 
6.80
2h2
Ulvsunda
28.1
 
6.80
5
Växjö
25.2
 
6.85
5
Tampere, FIN
11.2
 
2018
6.72
1h1
Reykjavik, ISL
3.2
 
2018
6.72
 1h1
Reykjavik, ISL
3.2
 
6.74
6s2
Birmingham, GBR
3.3
 
6.75
2h1
Birmingham, GBR
3.3
 
6.76
2
Uppsala
11.2
 
6.86
2h1
Gävle
17.2
 
2019
6.75
 2
Norrköping
26.1
 
6.77
2h1
Norrköping
26.1
 
6.78
6
Sätra
4.2
 
6.80
3h2
Sätra
4.2
 
6.81
2s2
Norrköping
16.2
 
6.81
3s2
Norrköping
16.2
 
6.83
5
Bærum, NOR
10.2
 
6.85
1h4
Norrköping
16.2
 
6.88
6h4
Glasgow, GBR
2.3
 
2020
6.74
 2
Växjö
22.2
 
6.80
2
Uppsala
8.2
 
6.80
4
Sätra
11.2
 
6.81
1h2
Växjö
22.2
 
6.81
2s2
Växjö
22.2
 
6.82
4h2
Sätra
11.2
 
6.84
1h4
Uppsala
8.2
 
6.87
1p1
Sätra
11.2
 
2021
6.73
 1
Malmö/A
20.2
 
6.77
1
Sollentuna
13.2
 
6.77
1h1
Malmö/A
20.2
 
6.79
1
Sätra
6.2
 
6.81
6h4
Toruń, POL
6.3
 
6.90
3h1
Sätra
6.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
11.72
 1-14
Gävle
2.9
 +0.7
2007
11.36
 3
Skellefteå
2.6
 +0.2
2008
11.03
 1-16
Sollentuna
12.9
-0.8
2009
10.87
 4
Gävle
17.7
 +1.7
11.17
1h1-17
Karlskrona
14.8
-0.8
10.89w
 2-17
Karlskrona
14.8
 +3.1
2010
10.74
 4h3-19
Mannheim, GER
3.7
 +1.7
10.78
1-19
Karlstad
13.8
-1.3
10.79
4rB
Sundsvall
8.8
 +1.8
10.80
1
Stockholm/S
6.8
-0.2
10.81
4h1
Sundsvall
8.8
 +1.4
10.83
6
Falun
20.8
-0.9
10.86
4h1
Falun
20.8
-0.8
10.88
7
Sollentuna
1.7
 +0.6
10.96
2s2-19
Karlstad
13.8
-0.8
11.03
1h1-19
Karlstad
13.8
-1.0
11.05
5
Kuortane, FIN
26.6
-2.6
10.66w
 1
Gävle
16.7
 +3.1
10.67w
 1-19
Akureyri, ISL
28.8
 +5.2
10.71w
 1
Boden
25.7
 +2.7
10.73w
 3h2
Kuortane, FIN
26.6
 +2.2
10.74w
 1
Örnsköldsvik
31.7
 +2.5
2011
10.55
 2rB
Sundsvall
31.7
 +2.0
10.63
3h5
Sundsvall
31.7
 +1.0
10.73
1h2-19
Mannheim, GER
2.7
 0.0
10.74
1-19
Göteborg/U
9.7
 +1.2
10.75
5-19
Mannheim, GER
2.7
 +0.5
10.76
1s2-19
Vellinge
26.8
 
10.79
2rB
Sollentuna
28.6
 +0.3
10.80
4h2-19
Tallinn, EST
21.7
-0.5
10.83
2-19
København, DEN
3.9
-1.9
10.84
2h3
Gävle
12.8
-0.9
10.88
4s2
Gävle
12.8
-1.2
10.91
5
Gävle
12.8
-0.9
10.54w
 1r1
Skellefteå
18.6
 +3.4
10.58w
 1r2
Skellefteå
18.6
 +2.6
10.63w
 1-19
Vellinge
26.8
 +2.6
10.94w
 1h3-19
Vellinge
26.8
 +3.3
2012
10.49
 1
Göteborg/U
7.7
 +1.2
10.51
1h6
Donnas, ITA
14.7
 +1.7
10.51
2s2
Stockholm/S
24.8
 +1.8
10.52
4
Göteborg/U
1.9
 +0.7
10.56
2
Uppsala
28.7
 +0.5
10.57
1-22
Sollentuna
10.8
-0.1
10.61
1h3
Stockholm/S
24.8
 +1.4
10.62
3
Stockholm/S
24.8
 0.0
10.63
1
Umeå
21.8
 +1.8
10.63
1
Umeå
15.9
-2.2
10.64
3
Tampere, FIN
10.6
-1.0
10.64
3
Göteborg/S
14.6
-0.5
10.67
4h5
Sundsvall
17.6
-0.4
10.69
4
Sollentuna
5.7
 +0.1
10.71
1h2-22
Sollentuna
10.8
-0.2
10.77
2h2
Tampere, FIN
10.6
-1.1
10.47w
 1-22
Jessheim, NOR
21.7
 +3.5
2013
10.54
 1
Sollentuna
7.6
 +1.3
10.55
1h4
Sollentuna
7.6
 +1.7
10.68
2h3
Genève, SUI
1.6
-0.8
10.68
3
Uppsala
16.6
-2.1
2014
10.30
1
Göteborg/S
13.6
 +1.8
10.39
1
Sollentuna/E
6.6
 +1.4
10.39
2h2
Göteborg/S
13.6
 +1.6
10.47
7
Stockholm/S
21.8
 +2.0
10.48
4
Turku, FIN
25.6
 +1.0
10.48
1
Göteborg/U
28.6
-1.3
10.49
1
Tønsberg, NOR
24.5
-0.9
10.49
1 s2
Umeå
1.8
 +1.0
10.51
2
Helsinki, FIN
30.8
-0.4
10.52
1
Umeå
1.8
-0.8
10.53
6h2
Zürich, SUI
12.8
-0.4
10.54
1h1
Tønsberg, NOR
24.5
 +1.1
10.55
2-22
København, DEN
26.7
 +0.5
10.56
6rB
Braunschweig, GER
21.6
-0.3
10.57
2h2
Turku, FIN
25.6
 0.0
10.58
1h1
Sollentuna/E
6.6
 +0.7
10.67
1h5
Göteborg/U
28.6
-0.7
10.68
2
La Jolla, CA
26.4
 +0.8
10.91
1
Västerås
29.5
-1.6
10.43w
 3rC
Walnut, CA
18.4
 +2.2
10.51w
 1 h1
Umeå
1.8
 +2.3
10.55w
 6
Karlstad
16.7
 +2.2
2015
10.35
 1h5
Skara
29.8
 +1.7
10.46
3
Sundsvall
26.7
 +1.0
10.46
1
Umeå
16.8
 +1.1
10.49
1
Sundsvall
26.7
-0.5
10.50
4
Söderhamn
7.8
 +0.7
10.55
5
Sollentuna
25.6
 +0.5
10.56
4
Stockholm/S
12.9
 +0.1
10.59
2 s1
Söderhamn
7.8
-0.5
10.64
6h9
Gwangju, KOR
8.7
 +0.6
10.73
1 h1
Söderhamn
7.8
 +0.7
10.75
4q3
Gwangju, KOR
8.7
-1.1
10.77
1
Eskilstuna
23.5
-0.2
10.20w
 3
Skara
29.8
 +3.6
10.40w
 3
Karlstad
22.7
 +2.7
2016
10.44
 4
Sollentuna
28.6
 +1.5
10.49
2h12
Skara
6.6
 +0.8
10.49
2
Umeå
21.6
 +1.0
10.54
6h1
Göteborg/S
15.7
 +1.6
10.57
1rB
Sollentuna
28.6
 +0.3
10.57
3s1
Sollentuna
26.8
 +1.0
10.59
1h1
Umeå
21.6
 +0.6
10.59
6
Tampere, FIN
3.9
 +1.9
10.64
2
Karlstad
27.7
-0.3
10.83
7
Stockholm/S
16.6
-0.8
10.37w
 2
Sollentuna
26.8
 +2.9
10.47w
 1rB
Skara
19.6
 +2.2
10.49w
 1h12
Skara
6.6
 +2.1
10.54w
 1h1
Sollentuna
26.8
 +2.8
10.56w
 2h4
Skara
19.6
 +3.4
2017
10.37
 2
Göteborg/U
1.7
 +1.1
10.43
2s1
Helsingborg
25.8
 +1.9
10.45
6rB
Stockholm/S
18.6
 +1.7
10.51
5h1
Skara
6.6
 +1.4
10.51
1
Sollentuna
29.6
-0.5
10.55
2h4
Helsingborg
25.8
 +1.6
10.56
1rB
Stockholm/S
18.6
 +0.7
10.57
5h3
Turku, FIN
13.6
 +1.2
10.61
2rB
Sollentuna
29.6
-1.2
10.62
3
Karlstad
25.7
-0.6
10.74
1h1
Stockholm/S
18.6
-1.9
10.34w
 4
Helsingborg
25.8
 +2.2
10.47w
 1h4
Göteborg/U
1.7
 +3.2
10.51w
 3h1
Skara
6.6
 +2.2
2018
10.73
 3
Sollentuna
1.6
 +0.1
10.74
7
Stockholm/S
10.6
 +2.0
10.77
2h1
Sollentuna
1.6
 +1.5
2019
10.56
 7
Sollentuna
18.6
 +1.3
10.61
1
Sollentuna
7.6
 +0.3
10.68
1h5
Huddinge
15.6
 +1.1
10.69
3rB
Sollentuna
18.6
 +0.9
10.73
1h2
Sollentuna
7.6
 +1.7
10.74
1
Huddinge
15.6
-1.4
10.80
3
Varberg
15.7
 +1.1
10.80
4h1
Karlstad
30.8
 +1.6
2021
10.56
 7
Sollentuna
13.6
 +1.8
10.59
3
Halmstad
29.6
 +1.1
10.66
8
Stockholm/S
4.7
 +0.5
10.67
1rB
Skara
6.6
-0.9
10.68
1rC
Sollentuna
13.6
 +0.3
10.68
1
Uppsala
20.6
 +0.5
10.76
1rA
Uppsala
20.6
-0.5
10.78
3h10
Skara
6.6
-1.8
10.59w
 1
Stockholm/S
22.5
 +3.1
10.71w
 1
Täby
16.6
 +2.7
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
22.41
 3
Örebro
1.6
 +1.6
2009
22.41
 1h2-17
Stockholm/S
2.8
-0.4
22.78
1h3-17
Karlskrona
15.8
 +1.2
22.88
4-17
Karlskrona
16.8
 +1.3
22.33w
 2
Gävle
18.7
 +4.0
2010
21.71
 1-19
Karlstad
15.8
 0.0
21.85
2-19
Akureyri, ISL
29.8
-1.3
22.13
1h1-19
Karlstad
14.8
 0.0
22.33
3
Kristiinankaupunki, FIN
6.7
 +0.1
22.34
1s2-19
Karlstad
15.8
-1.3
2011
21.89
 2
Sollentuna
21.5
 0.0
21.94
1s3-19
Vellinge
28.8
 +1.6
22.29
1h2-19
Vellinge
27.8
 +0.3
22.61
3h1
Gävle
13.8
-0.5
22.88
7s1
Gävle
14.8
-1.6
21.58w
 3-19
Vellinge
28.8
 +4.2
2012
21.65
5r1-22
Jessheim, NOR
22.7
 +1.1
22.06
2h1-22
Sollentuna
11.8
-0.2
2019
21.88
 6
Sollentuna
9.6
 +1.3
22.22w
 5
Helsingborg
26.6
 +4.1
2021
21.79
 1rA
Uppsala
20.6
 +0.7
22.05
7
Halmstad
29.6
 +0.1
21.69w
 2
Täby
16.6
 +3.2
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
39.06
2
Gävle
3.9
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
5.77
1-15
Örnsköldsvik
25.5
 +0.2

Junior-ungdom
Kula (4.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
12.92
1-15
Umeå
9.9
 

Ute
100 m
SM 2010 6
10.83
4
h1
10.86
SM 2011 5
10.91
4
s2
10.88
2
h3
10.84
SM 2012 3
10.62
2
s2
10.51
1
h3
10.61
SM 2014 1
10.52
1
s2
10.49
1
h1
10.51w
SM 2015 4
10.50
2
s1
10.59
1
h1
10.73
SM 2016 2
10.37w
3
s1
10.57
1
h1
10.54w
SM 2017 4
10.34w
2
s1
10.43
2
h4
10.55
SM 2019
4
h1
10.80
DNS
200 m
SM 2011
7
s1
22.88
3
h1
22.61
4x100 m
SM 2017 4
42.41
SM 2021 4
40.99
Inne
60 m
ISM 2010 4
6.92
4
h1
7.05
ISM 2011 2
6.82
1
h1
6.84
ISM 2013 1
6.68
1
h2
6.71
ISM 2014 1
6.64
1
s1
6.64
1
h3
6.77
ISM 2016 1
6.62
1
h2
6.72
ISM 2017 5
6.80
1
h1
6.77
ISM 2018
2
h1
6.86
DQ
ISM 2019
3
s2
6.81
2
s2
6.81
1
h4
6.85
ISM 2020 2
6.74
2
s2
6.81
1
h2
6.81
ISM 2021 1
6.73
1
h1
6.77

Junior-ungdom
Ute
100 m
USM 2009 2
17
10.89w
1
17
h1
11.17
JSM 2010 1
19
10.78
2
19
s2
10.96
1
19
h1
11.03
JSM 2011 1
19
10.63w
1
19
s2
10.76
1
19
h3
10.94w
JSM 2012 1
22
10.57
1
22
h2
10.71
200 m
USM 2009 4
17
22.88
1
17
h3
22.78
JSM 2010 1
19
21.71
1
19
s2
22.34
1
19
h1
22.13
JSM 2011 3
19
21.58w
1
19
s3
21.94
1
19
h2
22.29
JSM 2012
2
22
h1
22.06
22
DNSw
Inne
60 m
IUSM 2008 3
16
7.12
2
16
s2
7.20
1
16
h1
7.24
IUSM 2009 2
17
6.98
1
17
h3
7.07
IJSM 2010 3
19
6.87
1
19
s2
6.93
1
19
h2
6.97
IJSM 2011 1
19
6.85
1
19
s2
6.97
1
19
h3
6.94
IJSM 2013 1
22
6.73
1
22
s2
6.74
1
22
h1
6.81
IJSM 2014 1
22
6.70
1
22
h3
6.79
Ute
100 m
EM 2014 30
6
h2
10.53
Inne
60 m
IEM 2013 5
6.62
3
s2
6.63
4
h2
6.74
IVM 2014 28
6
h2
6.71
IEM 2015 21
7
s1
6.74
4
h5
6.67
IVM 2016 26
4
h4
6.69
IEM 2017 4
6.63
4
s2
6.66
3
h4
6.72
IVM 2018 20
6
s2
6.74
2
h1
6.75
IEM 2019 33
6
h4
6.88
IEM 2021
6
h4
6.81

Lag-EM och Europacupen
100 m
Super L 2014 12
10.56

Junior-ungdom
100 m
JEM19 2011 12
4
19
h2
10.80