Jonathan Carbe

Född: 22 mars 1990

Ålder: 31 år 212 dagar

Förening:
 Örgryte IS
 

  •  1 SM‐guld, 2 SM‐silver, 2 SM‐brons

Inom parentes efter årsbästa: topp-100-placeringen på världsbästalistan.
Grön parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 19-årsklassen.
Orange parentes: topp-100-placering på världsbästalistan i 17-årsklassen.

2021

100 m (1)
11.17w
  SMLjungbySM, Ljungby7.8.21+2.5
400 m (1)
50.83
SB  SMLjungbySM, Ljungby7.8.21
1500 m (1)
4:50.63
SB  SMLjungbySM, Ljungby8.8.21
110 m häck (3)
15.63w
  Lag-SMHalmstadLag-SM, Halmstad29.6.21+2.1
15.43
SB  SMLjungbySM, Ljungby8.8.21+1.4
15.63
  SMBoråsSM, Borås28.8.21-2.3
Höjd (1)
1.82
SB  SMLjungbySM, Ljungby7.8.21
 
1.76
O
1.82
XXO
      
Stav (1)
3.80
SB  SMLjungbySM, Ljungby8.8.21
 
3.30
O
3.50
XO
3.70
XXO
3.80
XO
3.90
XXX
   
Längd (1)
6.69
SB  SMLjungbySM, Ljungby7.8.210.0
 
6.69
0.0
6.55
+1.9
6.69
+2.6
Kula (3)
11.54
SB  SMLjungbySM, Ljungby7.8.21
 
10.2910.9311.54
11.87
SB  Göteborg/SGöteborg/S7.9.21
11.59
  Göteborg/SGöteborg/S18.9.21
 
11.0511.1511.4711.59
Diskus (3)
34.33
SB  SMLjungbySM, Ljungby8.8.21
 
34.33X33.44
35.51
SB  Göteborg/SGöteborg/S7.9.21
34.78
  Göteborg/SGöteborg/S18.9.21
Slägga (2)
26.69
SB  Göteborg/SGöteborg/S7.9.21
28.63
SB  Göteborg/SGöteborg/S18.9.21
Spjut (3)
41.24
SB  SMLjungbySM, Ljungby8.8.21
 
36.8040.8841.24
38.86
  Göteborg/SGöteborg/S7.9.21
39.26
  Göteborg/SGöteborg/S18.9.21
Tiokamp (1)
6.549
SB  SMLjungbySM, Ljungby8.8.21
Castorama (2)
2.085
PB  Göteborg/SGöteborg/S7.9.21
2.094
PB  Göteborg/SGöteborg/S18.9.21

2020

100 m (2)
11.10w
  SkaraSkara11.7.20+2.6
11.25
SB  SMLjungbySM, Ljungby1.8.20-0.4
110 m häck (2)
15.49
SB  Göteborg/SGöteborg/S25.7.20+0.2
15.11
SB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20-0.4
400 m häck (1)
54.45
SB  SMUppsalaSM, Uppsala15.8.20
Längd (3)
6.82w
  Göteborg/SGöteborg/S5.7.20+3.1
 
6.82
+3.1
6.79
+4.1
6.65
+2.8
6.68
SB  SMLjungbySM, Ljungby1.8.20+1.6
 
6.68
+1.6
6.56
+3.2
6.80
SB  Göteborg/SGöteborg/S21.8.20+1.7
 
6.55
+0.3
6.68
+1.3
6.65
+1.7
6.77
0.0
6.80
+1.7
Stående längd (1)
3.12i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH27.3.20
 
3.103.033.103.103.123.10
Kula (4)
12.37i
SB  VäxjöVäxjö18.1.20
11.91i
  Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.20
 
11.91
11.39
SB  SMLjungbySM, Ljungby1.8.20
 
11.3911.3910.79
11.71
SB  Göteborg/SGöteborg/S16.9.20
Diskus (2)
37.18
SB  Göteborg/SGöteborg/S21.6.20
 
36.5637.1836.4437.01XX
33.84
  Göteborg/SGöteborg/S16.9.20
Slägga (1)
27.09
SB  Göteborg/SGöteborg/S16.9.20
Spjut (1)
37.02
SB  Göteborg/SGöteborg/S16.9.20
Tiokamp (1)
DNF
  SMLjungbySM, Ljungby2.8.20
Castorama (1)
2.019
PB  Göteborg/SGöteborg/S16.9.20
4x100 m (2)
40.97
PB  Lag-SMGöteborg/SLag-SM, Göteborg/S6.8.20
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alex Apelgrim
Carl Bengtström, Jonathan Carbe
40.59
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S12.9.20
 Örgryte IS
Jonatan Hirsh, Alexander Andreasson
Carl Bengtström, Jonathan Carbe
4x400 m (1)
DNF
  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S13.9.20
 Örgryte IS
Samuel Wiik, Jonathan Carbe
Chris Gray, Carl Bengtström

2019

100 m (1)
10.84w
  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR5.7.19+3.7
200 m (1)
22.30w
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+2.5
400 m (1)
49.67
SB  (24)Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR5.7.19
1500 m (1)
4:47.72
SB  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
110 m häck (1)
15.52
SB  (22)Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19-1.3
Höjd (1)
1.89
SB  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR5.7.19
Stav (1)
3.90
PB  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
Längd (3)
6.86i
PB  ISMNorrköpingISM, Norrköping17.2.19
7.33
PB  (12)FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19+0.4
7.05
  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR5.7.19-1.3
Kula (3)
12.62i
PB  (22)Göteborg/FHGöteborg/FH2.2.19
12.41
PB  FGPSollentunaFGP, Sollentuna18.6.19
12.05
  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR5.7.19
Diskus (3)
36.91
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg26.6.19
 
36.91X35.5036.5136.01X
34.06
  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
38.56
SB  GöteborgGöteborg26.9.19
Spjut (1)
41.91
PB  Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
Tiokamp (1)
6.892
PB  (5)Lag-EM Div 1Ribeira Brava, PORLag-EM Div 1, Ribeira Brava, POR6.7.19
4x400 m (1)
3:14.72
SB  SMStockholm/SSM, Stockholm/S26.5.19
 Örgryte IS
Jonathan Carbe, Felix Francois
Samuel Wiik, Carl Bengtström

2018

100 m (1)
11.17
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla8.9.18-1.9
400 m (2)
49.44
SB  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
49.57
  SMUddevallaSM, Uddevalla8.9.18
800 m (1)
DNF
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.18
1500 m (1)
4:42.53
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla9.9.18
110 m häck (2)
14.89w
  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18+3.0
15.25
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla9.9.18-2.7
400 m häck (5)
52.85
SB  Göteborg/SGöteborg/S2.6.18
52.95
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U29.6.18
52.72
SB  Lag-SMHelsingborgLag-SM, Helsingborg6.7.18
53.82
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna25.8.18
52.89
  SMEskilstunaSM, Eskilstuna26.8.18
Höjd (1)
1.93
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla8.9.18
Stav (1)
3.73
PB  SMUddevallaSM, Uddevalla9.9.18
Längd (1)
7.00
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla8.9.18-0.4
Kula (2)
11.31
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla8.9.18
11.45
SB  GöteborgGöteborg23.9.18
Diskus (3)
33.22
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla9.9.18
35.22
SB  GöteborgGöteborg23.9.18
35.37
SB  GöteborgGöteborg29.9.18
Spjut (1)
41.20
PB  SMUddevallaSM, Uddevalla9.9.18
Tiokamp (1)
6.792
SB  SMUddevallaSM, Uddevalla9.9.18
4x100 m (2)
41.94
SB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Jonathan Carbe
Carl Bengtström, Samuel Wiik
41.19
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S26.5.18
 Örgryte IS
Alexander Andreasson, Jonathan Carbe
Carl Bengtström, Samuel Wiik
4x400 m (1)
3:13.15
PB  SMGöteborg/SSM, Göteborg/S27.5.18
 Örgryte IS
Samuel Wiik, Felix Francois
Jonathan Carbe, Carl Bengtström

2017

60 m (1)
7.16i
PB  ISMUddevallaISM, Uddevalla11.2.17
100 m (2)
11.31
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP1.7.17-2.0
11.10
SB  SMLinköpingSM, Linköping9.9.17+1.0
200 m (1)
22.45
SB  SundsvallSundsvall30.7.17+0.5
400 m (2)
50.23
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP1.7.17
DNF
  SMLinköpingSM, Linköping9.9.17
1500 m (1)
5:01.08
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP2.7.17
110 m häck (1)
15.67
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP2.7.17-1.2
400 m häck (4)
52.87
SB  Lag-SMBoråsLag-SM, Borås7.7.17
53.91
  FGPKarlstadFGP, Karlstad25.7.17
53.08
  SMHelsingborgSM, Helsingborg26.8.17
53.27
  SMHelsingborgSM, Helsingborg27.8.17
Höjd (3)
1.91i
SB  ISMUddevallaISM, Uddevalla11.2.17
1.86
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP1.7.17
1.75
  SMLinköpingSM, Linköping9.9.17
Stav (1)
3.30
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP2.7.17
Längd (3)
6.82i
PB  (22)ISMUddevallaISM, Uddevalla11.2.17
7.05
PB  (24)Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP1.7.17+1.6
6.60
  SMLinköpingSM, Linköping9.9.17+1.7
Kula (3)
11.17i
SB  ISMUddevallaISM, Uddevalla11.2.17
11.40
SB  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP1.7.17
11.08
  SMLinköpingSM, Linköping9.9.17
Diskus (2)
34.10
SB  LerumLerum21.6.17
28.17
  Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP2.7.17
Sjukamp (1)
DNFi
  ISMUddevallaISM, Uddevalla12.2.17
Tiokamp (2)
5.856
SB  (8)Lag-EM Div 1Monzón, ESPLag-EM Div 1, Monzón, ESP2.7.17
DNF
  SMLinköpingSM, Linköping10.9.17

2016

100 m (3)
11.02w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+3.0
10.97w
  Snabba KlippSkaraSnabba Klipp, Skara19.6.16+2.3
11.25
SB  SMFalunSM, Falun10.9.16+1.0
200 m (1)
22.05
SB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.160.0
400 m (1)
49.45
SB  SMFalunSM, Falun10.9.16
1500 m (1)
4:31.84
PB  SMFalunSM, Falun11.9.16
110 m häck (1)
15.55
SB  SMFalunSM, Falun11.9.16+1.5
400 m häck (8)
54.09
SB  LinköpingLinköping14.5.16
52.36
SB  BuyleOordegem, BELBuyle, Oordegem, BEL4.6.16
53.37
  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S16.6.16
51.75
SB  (2)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U1.7.16
53.13
  Lag-SMNorrköpingLag-SM, Norrköping13.7.16
53.55
  SMSollentunaSM, Sollentuna27.8.16
52.62
  SMSollentunaSM, Sollentuna28.8.16
51.97
  vFINTampere, FINvFIN, Tampere, FIN4.9.16
Höjd (1)
1.96
SB  SMFalunSM, Falun10.9.16
 
1.75
O
1.81
O
1.87
O
1.93
XO
1.96
XO
   
Stav (1)
3.45
PB  SMFalunSM, Falun11.9.16
 
2.85
O
3.05
O
3.25
O
3.35
O
3.45
O
3.55
XXX
  
Längd (1)
6.85
SB  SMFalunSM, Falun10.9.16+1.3
 
6.786.74
+1.1
6.85
+1.3
Kula (2)
11.02
SB  SMFalunSM, Falun10.9.16
 
10.9111.0210.91
11.40
SB  MölndalMölndal27.9.16
Diskus (3)
40.94
PB  SMFalunSM, Falun11.9.16
 
38.8437.9740.94
37.54
  SMFalunSM, Falun11.9.16
37.98
  Göteborg/S-KGöteborg/S-K21.9.16
Slägga (1)
31.65
PB  MölndalMölndal27.9.16
Spjut (1)
40.95
PB  SMFalunSM, Falun11.9.16
 
39.8840.5540.95
Tiokamp (1)
6.795
PB  SMFalunSM, Falun11.9.16

2015

100 m (1)
10.95
PB  TanumshedeTanumshede8.7.15+1.1
200 m (1)
21.34
PB  (11)SkaraSkara29.8.15-1.0
400 m (4)
49.41i
SB  ISMSätraISM, Sätra21.2.15
DNSi
  ISMSätraISM, Sätra22.2.15
48.44
PB  BauhausStockholm/SBauhaus, Stockholm/S30.7.15
47.85
PB  (10)Folksam GPGöteborg/SFolksam GP, Göteborg/S5.9.15
110 m häck (1)
15.06
PB  (18)LinköpingLinköping16.8.15+1.1
400 m häck (7)
52.28
SB  UppsalaUppsala7.6.15
51.89
SB  (3)Lag-EM Super LCheboksary, RUSLag-EM Super L, Cheboksary, RUS20.6.15
52.08
  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U3.7.15
52.61
  FGPKarlstadFGP, Karlstad22.7.15
53.26
  SMSöderhamnSM, Söderhamn8.8.15
52.02
  SMSöderhamnSM, Söderhamn9.8.15
52.12
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S13.9.15
Kula (1)
12.19
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K19.9.15
Diskus (1)
34.34
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K19.9.15
Slägga (1)
31.64
PB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K19.9.15
4x400 m (2)
3:18.34
SB  SMSollentunaSM, Sollentuna17.5.15
 Örgryte IS
Oliwer Åstrand, Daniel Skatt
Felix Francois, Jonathan Carbe
3:08.83
SB  Lag-EM Super LCheboksary, RUSLag-EM Super L, Cheboksary, RUS21.6.15
 Sweden
Felix Francois, Dennis Forsman
Alexander Nordkvist, Jonathan Carbe

2014

100 m (1)
11.24
PB  SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby6.9.14-0.7
200 m (1)
23.30+i
SB  (22)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.14
400 m (5)
48.96i
SB  (6)Göteborg/FHGöteborg/FH1.2.14
49.04i
  Göteborg/FHGöteborg/FH15.2.14
49.55i
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
DNSi
  ISMGöteborg/FHISM, Göteborg/FH22.2.14
48.93
SB  (19)SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby6.9.14
110 m häck (1)
15.58
PB  (24)SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby7.9.14-1.3
400 m häck (4)
53.62
SB  SMUmeåSM, Umeå2.8.14
52.27
SB  SMUmeåSM, Umeå3.8.14
52.66
  DN GalanStockholm/SDN Galan, Stockholm/S21.8.14
52.69
  vFINHelsinki, FINvFIN, Helsinki, FIN30.8.14
Höjd (1)
1.80
SB  SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby6.9.14
Stav (1)
3.23
SB  SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby7.9.14
Längd (1)
6.50
SB  SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby6.9.14+0.2
Kula (1)
11.52
SB  SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby6.9.14
Diskus (1)
33.65
PB  GöteborgGöteborg5.10.14
Tiokamp (1)
6.428
PB  SMUpplands VäsbySM, Upplands Väsby7.9.14
4x400 m (1)
3:18.59
SB  SMKilSM, Kil25.5.14
 Örgryte IS
Oliwer Åstrand, Felix Francois
Daniel Skatt, Jonathan Carbe

2013

200 m (2)
22.28i
PB  (9)Malmö/AMalmö/A27.1.13
22.66i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
400 m (4)
48.75i
PB  (5)Wien, AUTWien, AUT9.2.13
49.71i
  ISMNorrköpingISM, Norrköping16.2.13
49.18
SB  HaboHabo1.6.13
48.79
SB  (18)Göteborg/UGöteborg/U29.6.13
400 m häck (6)
53.07
SB  Folksam GPUppsalaFolksam GP, Uppsala16.6.13
52.06
PB  VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U28.6.13
54.27
  VarbergVarberg24.8.13
53.34
  SMBoråsSM, Borås31.8.13
51.69
PB  SMBoråsSM, Borås1.9.13
52.08
  vFINStockholm/SvFIN, Stockholm/S8.9.13
Kula (1)
11.45
SB  GöteborgGöteborg11.10.13
4x400 m (1)
DNS
  SMHuddingeSM, Huddinge26.5.13
 Örgryte IS
Jonathan Carbe, Oliwer Åstrand
Daniel Skatt, Felix Francois

2012

400 m häck (4)
52.87
PB  (4)VUSGöteborg/UVUS, Göteborg/U9.7.12
54.28
  Jessheim, NORJessheim, NOR21.7.12
54.55
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S24.8.12
DNF
  SMStockholm/SSM, Stockholm/S25.8.12
Kula (1)
11.31
SB  Göteborg/SGöteborg/S11.9.12
Diskus (1)
32.74
PB  Göteborg/SGöteborg/S11.9.12
4x400 m (1)
3:20.55
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje8.9.12
 Örgryte IS
Daniel Norgren, Andreas Petersson
Jonathan Carbe, Felix Francois
3x800 m (1)
5:59.31
SB  JSMSödertäljeJSM, Södertälje9.9.12
 Örgryte IS

2011

200 m (1)
22.23
PB  FGPKarlstadFGP, Karlstad2.8.11+1.3
300 m (1)
35.00
PB  Göteborg/SGöteborg/S24.5.11
400 m (5)
49.32i
PB  (6)Göteborg/FHGöteborg/FH12.2.11
51.29i
  IJSMSätraIJSM, Sätra19.2.11
50.96i
  IJSMSätraIJSM, Sätra19.2.11
49.52i
  IJSMSätraIJSM, Sätra20.2.11
49.65
SB  VästeråsVästerås7.8.11
600 m (1)
1:24.15
PB  LerumLerum12.5.11
400 m häck (7)
53.59
PB  PoksHässleholmPoks, Hässleholm12.6.11
53.73
  MölndalMölndal18.6.11
54.15
  FGPSollentunaFGP, Sollentuna28.6.11
53.55
PB  SMGävleSM, Gävle12.8.11
54.13
  SMGävleSM, Gävle13.8.11
55.13
  JSMVellingeJSM, Vellinge27.8.11
DNS
  JSMVellingeJSM, Vellinge28.8.11
Höjd (1)
1.92i
SB  Göteborg/FHGöteborg/FH26.3.11
Kula (1)
11.39
SB  Göteborg/S-KGöteborg/S-K17.9.11
4x400 m (1)
3:18.14
PB  JSMVäxjöJSM, Växjö2.6.11
 Örgryte IS
3x800 m (1)
5:59.69
SB  JSMVäxjöJSM, Växjö3.6.11
 Örgryte IS

2010

300 m (1)
35.13
PB  HalmstadHalmstad18.7.10
400 m (3)
48.91
SB  (18)Stockholm/SStockholm/S6.8.10
49.88
  JSMKarlstadJSM, Karlstad13.8.10
49.00
  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.10
800 m (1)
2:01.30
PB  LerumLerum24.6.10
110 m häck (1)
54.02
PB  JSMKarlstadJSM, Karlstad15.8.10
400 m häck (1)
57.48
SB  JSMKarlstadJSM, Karlstad14.8.10
Höjd (3)
2.01i
PB  (13)Göteborg/FHGöteborg/FH13.2.10
1.97i
  IJSMMalmö/AIJSM, Malmö/A21.2.10
1.97
=PB  (24)UddevallaUddevalla24.7.10
Kula (1)
11.73
PB  LerumLerum24.6.10
4x400 m (1)
3:23.94
SB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje29.5.10
 Örgryte IS
Andreas Petersson, Mathias Berglund
Jonathan Carbe, Daniel Norgren

2009

Kula (6.0 kg) (1)
13.08
PB  Toruń, POLToruń, POL12.9.09
Kula (1)
11.23i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH7.2.09

2008

60 m (2)
7.20i
PB  Malmö/AMalmö/A26.1.08
7.24
PB  JSMGöteborg/FHJSM, Göteborg/FH15.3.08
100 m (1)
11.35
SB  SävedalenSävedalen15.5.08+1.4
200 m (1)
22.44
PB  UddevallaUddevalla27.7.08+0.5
400 m (6)
49.40
PB  DNG-NatStockholm/SDNG-Nat, Stockholm/S22.7.08
49.40
=PB  SMVästeråsSM, Västerås2.8.08
48.81
PB  SMVästeråsSM, Västerås3.8.08
51.22
  SMVästeråsSM, Västerås3.8.08
49.94
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje8.8.08
48.49
PB  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.08
1000 m (1)
2:58.86
PB  JSMGöteborg/FHJSM, Göteborg/FH16.3.08
60 m häck (1)
9.22
PB  LerumLerum13.9.08-0.1
60 m häck (99.1 cm) (1)
8.67
PB  JSMGöteborg/FHJSM, Göteborg/FH16.3.08
110 m häck (99.1 cm) (1)
15.98
PB  KalmarKalmar24.8.08-0.9
200 m häck (1)
26.15
PB  LerumLerum13.9.08+1.0
300 m häck (2)
39.78
PB  Stockholm/SStockholm/S23.7.08
DNS
  JSMNorrtäljeJSM, Norrtälje9.8.08
400 m häck (1)
56.32
PB  (18)BoråsBorås14.6.08
Höjd (2)
1.97
PB  JSMGöteborgJSM, Göteborg15.3.08
1.92
  KalmarKalmar23.8.08
Stav (2)
3.24
PB  JSMGöteborg/FHJSM, Göteborg/FH16.3.08
3.36
PB  KalmarKalmar24.8.08
Längd (2)
6.63i
PB  IJSMGöteborg/FHIJSM, Göteborg/FH15.3.08
6.87
PB  KalmarKalmar23.8.08+0.6
Tresteg (1)
14.08i
PB  (13)Göteborg/ScGöteborg/Sc29.1.08
Kula (6.0 kg) (2)
12.40
PB  JSMGöteborgJSM, Göteborg15.3.08
12.37
  KalmarKalmar23.8.08
Sjukamp (P19) (1)
4.844
PB  JSMGöteborg/FHJSM, Göteborg/FH16.3.08
Tiokamp (1)
4.512
PB  (25)KalmarKalmar24.8.08
Tiokamp (P19) (1)
6.369
PB  KalmarKalmar24.8.08
4x100 m (1)
45.10
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S25.5.08
 Örgryte IS
Erik Olsson, Jonathan Carbe
Michael Skalenius, Erik Lindahl
4x400 m (1)
3:23.44
PB  JSMGöteborg/SJSM, Göteborg/S24.5.08
 Örgryte IS
Erik Lindahl, Mathias Berglund
Eric Senorski, Jonathan Carbe

2007

60 m (1)
7.33i
PB  LerumLerum20.1.07
100 m (1)
11.27
PB  UddevallaUddevalla28.7.07+1.9
200 m (1)
22.55
PB  UddevallaUddevalla29.7.07+1.5
400 m (2)
50.15
PB  SMEskilstunaSM, Eskilstuna10.8.07
49.92
PB  VarbergVarberg12.8.07
300 m häck (83.8 cm) (1)
40.22
SB  UddevallaUddevalla28.7.07
Höjd (1)
1.98i
PB  IUSMNyköpingIUSM, Nyköping18.2.07
 
1.80
O
1.86
O
1.92
O
1.95
O
1.98
O
2.00
XXX
  
Längd (1)
6.17i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.2.07
Kula (5.0 kg) (1)
12.74
PB  USMUddevallaUSM, Uddevalla26.8.07
Diskus (1.5 kg) (1)
35.20
PB  HalmstadHalmstad15.7.07

2006

100 m (2)
11.61w
  SävedalenSävedalen3.6.06+2.8
11.64
PB  SävedalenSävedalen3.6.06+2.0
200 m (1)
24.01
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.8.06
300 m (1)
37.72
PB  LerumLerum20.8.06
400 m (1)
53.03
PB  Göteborg/RGöteborg/R15.8.06
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (1)
9.09i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås3.3.06
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m) (1)
16.01
PB  HalmstadHalmstad23.7.06+0.7
300 m häck (76.2 cm) (2)
39.98
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping6.8.06
40.04
  USMNyköpingUSM, Nyköping6.8.06
300 m häck (83.8 cm) (2)
40.21
PB  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.06
39.98
PB  NyköpingNyköping6.8.06
Höjd (5)
1.89i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH11.12.05
1.92i
PB  IUSMVästeråsIUSM, Västerås3.3.06
1.90
PB  UddevallaUddevalla30.7.06
1.84
  USMNyköpingUSM, Nyköping5.8.06
DNS
  USMNyköpingUSM, Nyköping6.8.06
Längd (1)
6.08
PB  Göteborg/SGöteborg/S27.8.060.0
Tresteg (2)
13.12
PB  Göteborg/RGöteborg/R15.8.06+1.4
13.21w
  Göteborg/RGöteborg/R15.8.06+2.1

2005

300 m (1)
39.39
PB  LerumLerum18.9.05
60 m häck (83.8 cm) (1)
9.29i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.05
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m) (1)
14.51
PB  LerumLerum7.8.05-1.3
300 m häck (76.2 cm) (2)
41.67
PB  USMHudiksvallUSM, Hudiksvall13.8.05
DNS
  USMHudiksvallUSM, Hudiksvall14.8.05
100 m häck (83.8 cm) (1)
14.88
PB  USMHudiksvallUSM, Hudiksvall13.8.05-1.4
Höjd (2)
1.81i
PB  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH27.2.05
1.87
PB  USMHudiksvallUSM, Hudiksvall13.8.05
Längd (2)
5.57i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH5.12.04
5.72i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH6.2.05
Tresteg (4)
12.43i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH4.12.04
12.89i
PB  (21)Malmö/AMalmö/A29.1.05
11.82i
  IUSMGöteborg/FHIUSM, Göteborg/FH25.2.05
12.36
PB  Göteborg/UGöteborg/U2.7.05+1.7
Åttakamp (P15) (1)
=PB  LerumLerum29.5.05

2004

300 m (1)
40.05
PB  HalmstadHalmstad18.7.04
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m) (1)
15.46
PB  Göteborg/UGöteborg/U4.7.04+0.4
300 m häck (76.2 cm) (1)
43.48
PB  HalmstadHalmstad28.8.04
Höjd (2)
1.62i
PB  Göteborg/FHGöteborg/FH7.12.03
1.77
PB  HalmstadHalmstad28.8.04
Längd (2)
5.50
PB  LerumLerum12.9.04+0.7
5.73w
  LerumLerum12.9.04+3.6
Tresteg (1)
12.04
PB  Göteborg/SGöteborg/S19.9.04+1.1
Åttakamp (P15) (1)
PB  LerumLerum30.5.04

Längst till höger topp-50-placering i den svenska genom-tiderna-statistiken

SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat105160.Eventname AS Eventeng, alltat105160.*, 0 AS auto, CONCAT(DAY(alltat105160.Date),'.',MONTH(alltat105160.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat105160.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat105160 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat105160.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat105160.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat105160.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.Age=99 AND alltat105160.Ind=referenceswe.Ind AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat105160.Eventname AS Eventeng, alltat105160.*, 1 AS auto, CONCAT(DAY(alltat105160.Date),'.',MONTH(alltat105160.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat105160.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat105160 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat105160.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat105160.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat105160.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age<23) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat105160.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age<23 AND alltat105160.Age<20 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' UNION SELECT sweevents2.EventName AS Eventswe, alltat105160.Eventname AS Eventeng, alltat105160.*, 2 AS auto, CONCAT(DAY(alltat105160.Date),'.',MONTH(alltat105160.Date),'.',SUBSTRING(YEAR(alltat105160.Date),-2)) AS Datu FROM `2010`.referenceswe, tempdb.alltat105160 INNER JOIN `2010`.menpbest ON menpbest.iid = alltat105160.iid INNER JOIN `2010`.sweevents2 ON alltat105160.Event=sweevents2.tilastopajaevent WHERE alltat105160.Ord=referenceswe.ENumber AND referenceswe.ENumber IN (SELECT DISTINCT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age BETWEEN 35 AND 95) AND referenceswe.ENumber NOT IN (SELECT ENumber FROM `2010`.referenceswe WHERE Age=99) AND alltat105160.Ind=referenceswe.Ind AND referenceswe.Age>34 AND alltat105160.Age>34 AND Standing = 1 AND Roundi IS NULL AND referenceswe.Event NOT LIKE '%x%' ORDER BY auto, Ord, Ind

60 m
Ute
7.24
Göteborg/FH15.3.08
Inne
7.16
Uddevalla11.2.17
100 m
Ute
10.95
Tanumshede8.7.15+1.1
200 m
Ute
21.34
Skara29.8.15-1.0
Inne
22.28
Malmö/A27.1.13
300 m
Ute
35.00
Göteborg/S24.5.11
400 m
Ute
47.85
Göteborg/S5.9.15
Inne
48.75
Wien, AUT9.2.13
600 m
Ute
1:24.15
Lerum12.5.11
800 m
Ute
2:01.30
Lerum24.6.10
1000 m
Ute
2:58.86
Göteborg/FH16.3.08
1500 m
Ute
4:31.84
Falun11.9.16
60 m häck
Ute
9.22
Lerum13.9.08-0.1
110 m häck
Ute
15.06
Linköping16.8.15+1.1
200 m häck
Ute
26.15
Lerum13.9.08+1.0
300 m häck
Ute
39.78
Stockholm/S23.7.08
400 m häck
Ute
51.69
Borås1.9.1342
Höjd
Ute
1.97
Göteborg15.3.08
Inne
2.01
Göteborg/FH13.2.10
Stav
Ute
3.90
Ribeira Brava, POR6.7.19
Längd
Ute
7.33
Sollentuna18.6.19+0.4
Inne
6.86
Norrköping17.2.19
Tresteg
Ute
13.12
Göteborg/R15.8.06+1.4
Inne
14.08
Göteborg/Sc29.1.08
Kula
Ute
12.41
Sollentuna18.6.19
Inne
12.62
Göteborg/FH2.2.19
Diskus
Ute
40.94
Falun11.9.16
Slägga
Ute
31.65
Mölndal27.9.16
Spjut
Ute
41.91
Ribeira Brava, POR6.7.19
Tiokamp
Ute
6.892
Ribeira Brava, POR6.7.19
Castorama
Ute
2.094
Göteborg/S18.9.21

Junior-ungdom
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Inne
9.09
Västerås3.3.06
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute
16.01
Halmstad23.7.06+0.7
110 m häck (99.1 cm)
Ute
15.98
Kalmar24.8.08-0.9
300 m häck (76.2 cm)
Ute
39.98
Nyköping6.8.06
300 m häck (83.8 cm)
Ute
39.98
Nyköping6.8.06
100 m häck (83.8 cm)
Ute
14.88
Hudiksvall13.8.05-1.4
Kula (5.0 kg)
Ute
12.74
Uddevalla26.8.07
Kula (6.0 kg)
Ute
13.08
Toruń, POL12.9.09
Diskus (1.5 kg)
Ute
35.20
Halmstad15.7.07
Tiokamp (P19)
Ute
6.369
Kalmar24.8.08
Åttakamp (P15)
Ute
Lerum30.5.04
100 m
10.95
1
Tanumshede8.7.15+1.1
11.10
dec
SMLinköping9.9.17+1.0
11.17
dec
SMUddevalla8.9.18-1.9
11.24
dec
SMUpplands Väsby6.9.14-0.7
11.25
dec
SMFalun10.9.16+1.0
11.25
dec
SMLjungby1.8.20-0.4
11.27
2
17
h3
Uddevalla28.7.07+1.9
11.31
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP1.7.17-2.0
11.35
2
Sävedalen15.5.08+1.4
11.64
5
17
Sävedalen3.6.06+2.0
10-bästasnitt: 11.253
200 m
21.34
2
Skara29.8.15-1.0
22.05
9
VUSGöteborg/U3.7.160.0
22.23
1
E
Folksam GPKarlstad2.8.11+1.3
22.28i
1
C
Malmö/A27.1.13
22.44
1
B
Uddevalla27.7.08+0.5
22.45
4
Sundsvall30.7.17+0.5
22.55
1
Uddevalla29.7.07+1.5
22.66i
2
h2
ISMNorrköping16.2.13
23.30+i
3
Göteborg/FH1.2.14
24.01
2
17
Göteborg/S27.8.06
10-bästasnitt: 22.531
400 m
47.85
1
B
Folksam GPGöteborg/S5.9.15
48.44
1
B
BauhausStockholm/S30.7.15
48.49
2
19
JSMNorrtälje9.8.08
48.75i
1
Wien, AUT9.2.13
48.79
4
Göteborg/U29.6.13
48.81
3
s2
SMVästerås3.8.08
48.91
4
B
Stockholm/S6.8.10
48.93
dec
SMUpplands Väsby6.9.14
48.96i
3
Göteborg/FH1.2.14
49.00
4
22
JSMKarlstad14.8.10
Visa/dölj alla resultat
49.04i
3
Göteborg/FH15.2.14
49.18
1
Habo1.6.13
49.32i
3
Göteborg/FH12.2.11
49.40
4
C
DNG-NatStockholm/S22.7.08
49.40
3
h3
SMVästerås2.8.08
49.41i
2
h2
ISMSätra21.2.15
49.44
4
B
Karlstad25.7.18
49.45
dec
SMFalun10.9.16
49.52i
2
22
IJSMSätra20.2.11
49.55i
2
h5
ISMGöteborg/FH22.2.14
49.57
dec
SMUddevalla8.9.18
49.65
2
Västerås7.8.11
49.67
dec
Lag-EM Div 1Ribeira Brava, POR5.7.19
49.71i
2
h1
ISMNorrköping16.2.13
49.88
3
22
h2
JSMKarlstad13.8.10
49.92
2
19
Varberg12.8.07
49.94
1
19
h1
JSMNorrtälje8.8.08
50.15
5
h1
SMEskilstuna10.8.07
50.23
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP1.7.17
50.83
dec
SMLjungby7.8.21
50.96i
2
22
s2
IJSMSätra19.2.11
51.22
6
SMVästerås3.8.08
51.29i
1
22
h3
IJSMSätra19.2.11
53.03
2
C
Göteborg/R15.8.06
10-bästasnitt: 48.693
110 m häck
15.06
1
Linköping16.8.15+1.1
15.11
3
Club ChGöteborg/S6.8.20-0.4
15.25
dec
SMUddevalla9.9.18-2.7
15.43
dec
SMLjungby8.8.21+1.4
15.49
2
Göteborg/S25.7.20+0.2
15.52
dec
Lag-EM Div 1Ribeira Brava, POR6.7.19-1.3
15.55
dec
SMFalun11.9.16+1.5
15.58
dec
SMUpplands Väsby7.9.14-1.3
15.63
6
h2
SMBorås28.8.21-2.3
15.67
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP2.7.17-1.2
Visa/dölj alla resultat
54.02
3
22
JSMKarlstad15.8.10
10-bästasnitt: 15.429
400 m häck
51.69
1
SMBorås1.9.13
51.75
2
VUSGöteborg/U1.7.16
51.89
6
B
Lag-EM Super LCheboksary, RUS20.6.15
51.97
4
vFINTampere, FIN4.9.16
52.02
3
SMSöderhamn9.8.15
52.06
5
VUSGöteborg/U28.6.13
52.08
1
vFINStockholm/S8.9.13
52.08
3
VUSGöteborg/U3.7.15
52.12
3
vFINStockholm/S13.9.15
52.27
3
SMUmeå3.8.14
Visa/dölj alla resultat
52.28
1
Uppsala7.6.15
52.36
3
B
BuyleOordegem, BEL4.6.16
52.61
2
Folksam GPKarlstad22.7.15
52.62
2
SMSollentuna28.8.16
52.66
1
B
DN GalanStockholm/S21.8.14
52.69
5
vFINHelsinki, FIN30.8.14
52.72
1
Lag-SMHelsingborg6.7.18
52.85
2
Göteborg/S2.6.18
52.87
3
VUSGöteborg/U9.7.12
52.87
3
Lag-SMBorås7.7.17
52.89
5
SMEskilstuna26.8.18
52.95
7
VUSGöteborg/U29.6.18
53.07
3
Folksam GPUppsala16.6.13
53.08
1
h1
SMHelsingborg26.8.17
53.13
2
teamNCNorrköping13.7.16
53.26
2
h1
SMSöderhamn8.8.15
53.27
4
SMHelsingborg27.8.17
53.34
1
h1
SMBorås31.8.13
53.37
6
BauhausStockholm/S16.6.16
53.55
4
h1
SMGävle12.8.11
53.55
1
h1
SMSollentuna27.8.16
53.59
1
PoksHässleholm12.6.11
53.62
3
h2
SMUmeå2.8.14
53.73
2
Mölndal18.6.11
53.82
5
h1
SMEskilstuna25.8.18
53.91
5
Karlstad25.7.17
54.09
1
Linköping14.5.16
54.13
4
SMGävle13.8.11
54.15
4
B
Folksam GPSollentuna28.6.11
54.27
1
Varberg24.8.13
54.28
5
22
Jessheim, NOR21.7.12
54.45
5
h1
SMUppsala15.8.20
54.55
4
h2
SMStockholm/S24.8.12
55.13
2
22
h2
JSMVellinge27.8.11
56.32
2
Borås14.6.08
57.48
2
22
h2
JSMKarlstad14.8.10
10-bästasnitt: 51.993
Höjd
2.01i
5
Göteborg/FH13.2.10
1.98i
2
17
IUSMNyköping18.2.07
1.97
1
19
JSMGöteborg15.3.08
1.97i
4
22
IJSMMalmö/A21.2.10
1.97
4
Uddevalla24.7.10
1.96
dec
SMFalun10.9.16
1.93
dec
SMUddevalla8.9.18
1.92i
2
17
IUSMVästerås3.3.06
1.92
dec
Kalmar23.8.08
1.92i
6
Göteborg/FH26.3.11
Visa/dölj alla resultat
1.91i
hep
ISMUddevalla11.2.17
1.90
3
17
Uddevalla30.7.06
1.89i
2
17
Göteborg/FH11.12.05
1.89
dec
Lag-EM Div 1Ribeira Brava, POR5.7.19
1.87
2
15
NC-yHudiksvall13.8.05
1.86
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP1.7.17
1.84
=1
17
Q
USMNyköping5.8.06
1.82
dec
SMLjungby7.8.21
1.81i
2
15
IUSMGöteborg/FH27.2.05
1.80
dec
SMUpplands Väsby6.9.14
1.77
2
14
Halmstad28.8.04
1.75
dec
SMLinköping9.9.17
1.62i
2
14
Göteborg/FH7.12.03
10-bästasnitt: 1.955
Längd
7.33
1
B
Folksam GPSollentuna18.6.19+0.4
7.05
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP1.7.17+1.6
7.05
dec
Lag-EM Div 1Ribeira Brava, POR5.7.19-1.3
7.00
dec
SMUddevalla8.9.18-0.4
6.87
dec
Kalmar23.8.08+0.6
6.86i
4
B
ISMNorrköping17.2.19
6.85
dec
SMFalun10.9.16+1.3
6.82i
hep
ISMUddevalla11.2.17
6.80
2
Göteborg/S21.8.20+1.7
6.69
dec
SMLjungby7.8.210.0
Visa/dölj alla resultat
6.68
dec
SMLjungby1.8.20+1.6
6.63i
hep
19
IJSMGöteborg/FH15.3.08
6.60
dec
SMLinköping9.9.17+1.7
6.50
dec
SMUpplands Väsby6.9.14+0.2
6.17i
1
17
Göteborg/FH4.2.07
6.08
1
17
Göteborg/S27.8.060.0
5.72i
1
15
Göteborg/FH6.2.05
5.57i
3
15
Göteborg/FH5.12.04
5.50
+
15
Lerum12.9.04+0.7
10-bästasnitt: 6.932
Kula
12.62i
2
Göteborg/FH2.2.19
12.41
4
Folksam GPSollentuna18.6.19
12.37i
6
Växjö18.1.20
12.19
com
Göteborg/S-K19.9.15
12.05
dec
Lag-EM Div 1Ribeira Brava, POR5.7.19
11.91i
4
Göteborg/FH1.2.20
11.87
com
Göteborg/S7.9.21
11.73
1
Lerum24.6.10
11.71
com
Göteborg/S16.9.20
11.59
com
Göteborg/S18.9.21
Visa/dölj alla resultat
11.54
dec
SMLjungby7.8.21
11.52
dec
SMUpplands Väsby6.9.14
11.45
com
Göteborg11.10.13
11.45
com
Göteborg23.9.18
11.40
com
Mölndal27.9.16
11.40
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP1.7.17
11.39
com
Göteborg/S-K17.9.11
11.39
dec
SMLjungby1.8.20
11.31
com
Göteborg/S11.9.12
11.31
dec
SMUddevalla8.9.18
11.23i
7
Göteborg/FH7.2.09
11.17i
hep
ISMUddevalla11.2.17
11.08
dec
SMLinköping9.9.17
11.02
dec
SMFalun10.9.16
10-bästasnitt: 12.045
Diskus
40.94
dec
SMFalun11.9.16
38.56
com
Göteborg26.9.19
37.98
com
Göteborg/S-K21.9.16
37.54
dec
SMFalun11.9.16
37.18
1
Göteborg/S21.6.20
36.91
6
Lag-SMHelsingborg26.6.19
35.51
com
Göteborg/S7.9.21
35.37
com
Göteborg29.9.18
35.22
dec
Göteborg23.9.18
34.78
com
Göteborg/S18.9.21
Visa/dölj alla resultat
34.34
com
Göteborg/S-K19.9.15
34.33
dec
SMLjungby8.8.21
34.10
5
Lerum21.6.17
34.06
dec
Lag-EM Div 1Ribeira Brava, POR6.7.19
33.84
com
Göteborg/S16.9.20
33.65
com
Göteborg5.10.14
33.22
dec
SMUddevalla9.9.18
32.74
com
Göteborg/S11.9.12
28.17
dec
Lag-EM Div 1Monzón, ESP2.7.17
10-bästasnitt: 36.999

Total results in database: 320
By event:
60 m:4
100 m:16
200 m:11
300 m:5
400 m:37
600 m:1
800 m:2
1000 m:1
1500 m:5
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m):1
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m):1
60 m häck (83.8 cm):1
60 m häck:1
60 m häck (99.1 cm):1
100 m häck (83.8 cm, 8.25 m):2
110 m häck (99.1 cm):1
110 m häck:13
200 m häck:1
300 m häck (76.2 cm):5
300 m häck:2
300 m häck (83.8 cm):3
100 m häck (83.8 cm):1
400 m häck:48
Höjd:24
Stav:8
Längd:21
Stående längd:1
Tresteg:8
Kula (5.0 kg):1
Kula (6.0 kg):3
Kula:24
Diskus (1.5 kg):1
Diskus:19
Slägga:5
Spjut:7
Sjukamp:1
Sjukamp (P19):1
Tiokamp:9
Tiokamp (P19):1
Åttakamp (P15):2
Castorama:3
4x100 m:5
4x400 m:11
3x800 m:2
60 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
7.24
H-19
Göteborg/FH
15.3
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2007
7.33
 4
Lerum
20.1
 
2008
7.20
 1h4-19
Malmö/A
26.1
 
2017
7.16
H
Uddevalla
11.2
 
100 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
11.64
 5-17
Sävedalen
3.6
 +2.0
11.61w
 1h2-17
Sävedalen
3.6
 +2.8
2007
11.27
 2h3-17
Uddevalla
28.7
 +1.9
2008
11.35
 2
Sävedalen
15.5
 +1.4
2014
11.24
 D
Upplands Väsby
6.9
-0.7
2015
10.95
1
Tanumshede
8.7
 +1.1
2016
11.25
 D
Falun
10.9
 +1.0
10.97w
 2rC
Skara
19.6
 +2.3
11.02w
 3h5
Skara
19.6
 +3.0
2017
11.10
 D
Linköping
9.9
 +1.0
11.31
D
Monzón, ESP
1.7
-2.0
2018
11.17
 D
Uddevalla
8.9
-1.9
2019
10.84w
 D
Ribeira Brava, POR
5.7
 +3.7
2020
11.25
 D
Ljungby
1.8
-0.4
11.10w
 6rB
Skara
11.7
 +2.6
2021
11.17w
 D
Ljungby
7.8
 +2.5
200 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
24.01
 2-17
Göteborg/S
27.8
 
2007
22.55
 1
Uddevalla
29.7
 +1.5
2008
22.44
 1rB
Uddevalla
27.7
 +0.5
2011
22.23
 1rE
Karlstad
2.8
 +1.3
2015
21.34
2
Skara
29.8
-1.0
2016
22.05
 9
Göteborg/U
3.7
 0.0
2017
22.45
 4
Sundsvall
30.7
 +0.5
2019
22.30w
 2i
Sollentuna
18.6
 +2.5
Inne Visa/dölj alla resultat
2013
22.28
1rC
Malmö/A
27.1
 
22.66
2 h2
Norrköping
16.2
 
2014
23.30+
 3
Göteborg/FH
1.2
 
300 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
40.05
 1rB
Halmstad
18.7
 
2005
39.39
 3
Lerum
18.9
 
2006
37.72
 2-17
Lerum
20.8
 
2010
35.13
 3
Halmstad
18.7
 
2011
35.00
1
Göteborg/S
24.5
 
400 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
53.03
 2rC
Göteborg/R
15.8
 
2007
49.92
 2-19
Varberg
12.8
 
50.15
5h1
Eskilstuna
10.8
 
2008
48.49
 2-19
Norrtälje
9.8
 
48.81
3s2
Västerås
3.8
 
49.40
4rC
Stockholm/S
22.7
 
49.40
3h3
Västerås
2.8
 
49.94
1h1-19
Norrtälje
8.8
 
51.22
6
Västerås
3.8
 
2010
48.91
 4rB
Stockholm/S
6.8
 
49.00
4-22
Karlstad
14.8
 
49.88
3h2-22
Karlstad
13.8
 
2011
49.65
 2
Västerås
7.8
 
2013
48.79
 4
Göteborg/U
29.6
 
49.18
1
Habo
1.6
 
2014
48.93
 D
Upplands Väsby
6.9
 
2015
47.85
1rB
Göteborg/S
5.9
 
48.44
1rB
Stockholm/S
30.7
 
2016
49.45
 D
Falun
10.9
 
2017
50.23
 D
Monzón, ESP
1.7
 
2018
49.44
 4rB
Karlstad
25.7
 
49.57
D
Uddevalla
8.9
 
2019
49.67
 D
Ribeira Brava, POR
5.7
 
2021
50.83
 D
Ljungby
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2011
49.32
 3
Göteborg/FH
12.2
 
49.52
2-22
Sätra
20.2
 
50.96
2s2-22
Sätra
19.2
 
51.29
1h3-22
Sätra
19.2
 
2013
48.75
1J
Wien, AUT
9.2
 
49.71
2 h1
Norrköping
16.2
 
2014
48.96
 3
Göteborg/FH
1.2
 
49.04
3
Göteborg/FH
15.2
 
49.55
2h5
Göteborg/FH
22.2
 
2015
49.41
 2h2
Sätra
21.2
 
600 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2011
1:24.15
4
Lerum
12.5
 
800 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
2:01.30
4
Lerum
24.6
 
1000 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
2:58.86
H-19
Göteborg/FH
16.3
 
1500 m
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
4:31.84
D
Falun
11.9
 
2017
5:01.08
 D
Monzón, ESP
2.7
 
2018
4:42.53
 D
Uddevalla
9.9
 
2019
4:47.72
 D
Ribeira Brava, POR
6.7
 
2021
4:50.63
 D
Ljungby
8.8
 
60 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
9.22
2rB
Lerum
13.9
-0.1
110 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
54.02
 3-22
Karlstad
15.8
 
2014
15.58
 D
Upplands Väsby
7.9
-1.3
2015
15.06
1
Linköping
16.8
 +1.1
2016
15.55
 D
Falun
11.9
 +1.5
2017
15.67
 D
Monzón, ESP
2.7
-1.2
2018
15.25
 D
Uddevalla
9.9
-2.7
14.89w
 4
Helsingborg
6.7
 +3.0
2019
15.52
 D
Ribeira Brava, POR
6.7
-1.3
2020
15.11
 3
Göteborg/S
6.8
-0.4
15.49
2
Göteborg/S
25.7
 +0.2
2021
15.43
 D
Ljungby
8.8
 +1.4
15.63
6h2
Borås
28.8
-2.3
15.63w
 6
Halmstad
29.6
 +2.1
200 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
26.15
2
Lerum
13.9
 +1.0
300 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
39.78
3-19
Stockholm/S
23.7
 
400 m häck
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
56.32
 2
Borås
14.6
 
2010
57.48
 2h2-22
Karlstad
14.8
 
2011
53.55
 4h1
Gävle
12.8
 
53.59
1
Hässleholm
12.6
 
53.73
2
Mölndal
18.6
 
54.13
4
Gävle
13.8
 
54.15
4rB
Sollentuna
28.6
 
55.13
2h2-22
Vellinge
27.8
 
2012
52.87
 3
Göteborg/U
9.7
 
54.28
5-22
Jessheim, NOR
21.7
 
54.55
4h2
Stockholm/S
24.8
 
2013
51.69
1
Borås
1.9
 
52.06
5
Göteborg/U
28.6
 
52.08
1
Stockholm/S
8.9
 
53.07
3
Uppsala
16.6
 
53.34
1 h1
Borås
31.8
 
54.27
1
Varberg
24.8
 
2014
52.27
 3
Umeå
3.8
 
52.66
1rB
Stockholm/S
21.8
 
52.69
5
Helsinki, FIN
30.8
 
53.62
3 h2
Umeå
2.8
 
2015
51.89
 6rB
Cheboksary, RUS
20.6
 
52.02
3
Söderhamn
9.8
 
52.08
3
Göteborg/U
3.7
 
52.12
3
Stockholm/S
13.9
 
52.28
1
Uppsala
7.6
 
52.61
2
Karlstad
22.7
 
53.26
2 h1
Söderhamn
8.8
 
2016
51.75
 2
Göteborg/U
1.7
 
51.97
4
Tampere, FIN
4.9
 
52.36
3rB
Oordegem, BEL
4.6
 
52.62
2
Sollentuna
28.8
 
53.13
2
Norrköping
13.7
 
53.37
6
Stockholm/S
16.6
 
53.55
1h1
Sollentuna
27.8
 
54.09
1
Linköping
14.5
 
2017
52.87
 3
Borås
7.7
 
53.08
1h1
Helsingborg
26.8
 
53.27
4
Helsingborg
27.8
 
53.91
5
Karlstad
25.7
 
2018
52.72
 1
Helsingborg
6.7
 
52.85
2
Göteborg/S
2.6
 
52.89
5
Eskilstuna
26.8
 
52.95
7
Göteborg/U
29.6
 
53.82
5h1
Eskilstuna
25.8
 
2020
54.45
 5h1
Uppsala
15.8
 
Höjd
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
1.77
 2-14
Halmstad
28.8
 
2005
1.87
 2-15
Hudiksvall
13.8
 
2006
1.90
 3-17
Uddevalla
30.7
 
1.84
1=q-17
Nyköping
5.8
 
2008
1.97
1-19
Göteborg
15.3
 
1.92
D
Kalmar
23.8
 
2010
1.97
 4
Uddevalla
24.7
 
2014
1.80
 D
Upplands Väsby
6.9
 
2016
1.96
 D
Falun
10.9
 
2017
1.86
 D
Monzón, ESP
1.7
 
1.75
D
Linköping
9.9
 
2018
1.93
 D
Uddevalla
8.9
 
2019
1.89
 D
Ribeira Brava, POR
5.7
 
2021
1.82
 D
Ljungby
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2004
1.62
 2-14
Göteborg/FH
7.12
 
2005
1.81
 2-15
Göteborg/FH
27.2
 
2006
1.92
 2-17
Västerås
3.3
 
1.89
2-17
Göteborg/FH
11.12
 
2007
1.98
 2-17
Nyköping
18.2
 
2010
2.01
5
Göteborg/FH
13.2
 
1.97
4-22
Malmö/A
21.2
 
2011
1.92
 6
Göteborg/FH
26.3
 
2017
1.91
 H
Uddevalla
11.2
 
Stav
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
3.36
 D
Kalmar
24.8
 
3.24
H-19
Göteborg/FH
16.3
 
2014
3.23
 D
Upplands Väsby
7.9
 
2016
3.45
 D
Falun
11.9
 
2017
3.30
 D
Monzón, ESP
2.7
 
2018
3.73
 D
Uddevalla
9.9
 
2019
3.90
D
Ribeira Brava, POR
6.7
 
2021
3.80
 D
Ljungby
8.8
 
Längd
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
5.50
 +-15
Lerum
12.9
 +0.7
5.73w
 1-15
Lerum
12.9
 +3.6
2006
6.08
 1-17
Göteborg/S
27.8
 0.0
2008
6.87
 D
Kalmar
23.8
 +0.6
2014
6.50
 D
Upplands Väsby
6.9
 +0.2
2016
6.85
 D
Falun
10.9
 +1.3
2017
7.05
 D
Monzón, ESP
1.7
 +1.6
6.60
D
Linköping
9.9
 +1.7
2018
7.00
 D
Uddevalla
8.9
-0.4
2019
7.33
1cB
Sollentuna
18.6
 +0.4
7.05
D
Ribeira Brava, POR
5.7
-1.3
2020
6.80
 2
Göteborg/S
21.8
 +1.7
6.68
D
Ljungby
1.8
 +1.6
6.82w
 2
Göteborg/S
5.7
 +3.1
2021
6.69
 D
Ljungby
7.8
 0.0
Inne Visa/dölj alla resultat
2005
5.72
 1-15
Göteborg/FH
6.2
 
5.57
3-15
Göteborg/FH
5.12
 
2007
6.17
 1-17
Göteborg/FH
4.2
 
2008
6.63
 H-19
Göteborg/FH
15.3
 
2017
6.82
 H
Uddevalla
11.2
 
2019
6.86
4cB
Norrköping
17.2
 
Tresteg
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
12.04
 1-14
Göteborg/S
19.9
 +1.1
2005
12.36
 3Q-15
Göteborg/U
2.7
 +1.7
2006
13.12
+
Göteborg/R
15.8
 +1.4
13.21w
 2
Göteborg/R
15.8
 +2.1
Inne Visa/dölj alla resultat
2005
12.89
 1-15
Malmö/A
29.1
 
12.43
1-15
Göteborg/FH
4.12
 
11.82
11-15
Göteborg/FH
25.2
 
2008
14.08
1-19
Göteborg/Sc
29.1
 
Kula
Ute Visa/dölj alla resultat
2010
11.73
 1
Lerum
24.6
 
2011
11.39
 Com
Göteborg/S-K
17.9
 
2012
11.31
 Com
Göteborg/S
11.9
 
2013
11.45
 Com
Göteborg
11.10
 
2014
11.52
 D
Upplands Väsby
6.9
 
2015
12.19
 Com
Göteborg/S-K
19.9
 
2016
11.40
 Com
Mölndal
27.9
 
11.02
D
Falun
10.9
 
2017
11.40
 D
Monzón, ESP
1.7
 
11.08
D
Linköping
9.9
 
2018
11.45
 Com
Göteborg
23.9
 
11.31
D
Uddevalla
8.9
 
2019
12.41
4i
Sollentuna
18.6
 
12.05
D
Ribeira Brava, POR
5.7
 
2020
11.71
 Com
Göteborg/S
16.9
 
11.39
D
Ljungby
1.8
 
2021
11.87
 Com
Göteborg/S
7.9
 
11.59
Com
Göteborg/S
18.9
 
11.54
D
Ljungby
7.8
 
Inne Visa/dölj alla resultat
2009
11.23
 7
Göteborg/FH
7.2
 
2017
11.17
 H
Uddevalla
11.2
 
2019
12.62
2
Göteborg/FH
2.2
 
2020
12.37
 6
Växjö
18.1
 
11.91
4
Göteborg/FH
1.2
 
Diskus
Ute Visa/dölj alla resultat
2012
32.74
 Com
Göteborg/S
11.9
 
2014
33.65
 Com
Göteborg
5.10
 
2015
34.34
 Com
Göteborg/S-K
19.9
 
2016
40.94
D
Falun
11.9
 
37.98
Com
Göteborg/S-K
21.9
 
37.54
D
Falun
11.9
 
2017
34.10
 5
Lerum
21.6
 
28.17
D
Monzón, ESP
2.7
 
2018
35.37
 Com
Göteborg
29.9
 
35.22
D
Göteborg
23.9
 
33.22
D
Uddevalla
9.9
 
2019
38.56
 Com
Göteborg
26.9
 
36.91
6
Helsingborg
26.6
 
34.06
D
Ribeira Brava, POR
6.7
 
2020
37.18
 1
Göteborg/S
21.6
 
33.84
Com
Göteborg/S
16.9
 
2021
35.51
 Com
Göteborg/S
7.9
 
34.78
Com
Göteborg/S
18.9
 
34.33
D
Ljungby
8.8
 
Slägga
Ute Visa/dölj alla resultat
2015
31.64
 Com
Göteborg/S-K
19.9
 
2016
31.65
Com
Mölndal
27.9
 
2020
27.09
 Com
Göteborg/S
16.9
 
2021
28.63
 Com
Göteborg/S
18.9
 
26.69
Com
Göteborg/S
7.9
 
Spjut
Ute Visa/dölj alla resultat
2016
40.95
 D
Falun
11.9
 
2018
41.20
 D
Uddevalla
9.9
 
2019
41.91
D
Ribeira Brava, POR
6.7
 
2020
37.02
 Com
Göteborg/S
16.9
 
2021
41.24
 D
Ljungby
8.8
 
39.26
Com
Göteborg/S
18.9
 
38.86
Com
Göteborg/S
7.9
 
Tiokamp
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
4.512
 -19
Kalmar
24.8
 
2014
6.428
 4
Upplands Väsby
7.9
 
2016
6.795
 4
Falun
11.9
 
2017
5.856
 26
Monzón, ESP
2.7
 
2018
6.792
 2
Uddevalla
9.9
 
2019
6.892
17
Ribeira Brava, POR
6.7
 
2021
6.549
 5
Ljungby
8.8
 
Castorama
Ute Visa/dölj alla resultat
2020
2.019
 3
Göteborg/S
16.9
 
2021
2.094
4
Göteborg/S
18.9
 
2.085
3
Göteborg/S
7.9
 

Junior-ungdom
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Inne Visa/dölj alla resultat
2006
9.09
4h1-17
Västerås
3.3
 
110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
16.01
5-17
Halmstad
23.7
 +0.7
110 m häck (99.1 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
15.98
D
Kalmar
24.8
-0.9
300 m häck (76.2 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
43.48
 1-14
Halmstad
28.8
 
2005
41.67
 2h2-15
Hudiksvall
13.8
 
2006
39.98
2s1-17
Nyköping
6.8
 
40.04
4-17
Nyköping
6.8
 
300 m häck (83.8 cm)
Ute Visa/dölj alla resultat
2006
39.98
2s1-17
Nyköping
6.8
 
40.21
1h4-17
Nyköping
5.8
 
2007
40.22
 1-17
Uddevalla
28.7
 
Kula (5.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
12.74
11-17
Uddevalla
26.8
 
Kula (6.0 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
12.40
 3-19
Göteborg
15.3
 
12.37
D
Kalmar
23.8
 
2009
13.08
1-19
Toruń, POL
12.9
 
Diskus (1.5 kg)
Ute Visa/dölj alla resultat
2007
35.20
8-17
Halmstad
15.7
 
Åttakamp (P15)
Ute Visa/dölj alla resultat
2004
8-15
Lerum
30.5
 
2005
9-15
Lerum
29.5
 
Tiokamp (P19)
Ute Visa/dölj alla resultat
2008
6.369
3-19
Kalmar
24.8
 

Ute
400 m
SM 2007
5
h1
50.15
SM 2008 6
51.22
3
s2
48.81
3
h3
49.40
110 m häck
SM 2021
6
h2
15.63
400 m häck
SM 2011 4
54.13
4
h1
53.55
SM 2012
4
h2
54.55
DNF
SM 2013 1
51.69
1
h1
53.34
SM 2014 3
52.27
3
h2
53.62
SM 2015 3
52.02
2
h1
53.26
SM 2016 2
52.62
1
h1
53.55
SM 2017 4
53.27
1
h1
53.08
SM 2018 5
52.89
5
h1
53.82
SM 2020
5
h1
54.45
Tiokamp
SM 2014 4
6.428
SM 2016 4
6.795
SM 2017
DNF
SM 2018 2
6.792
SM 2020
DNF
SM 2021 5
6.549
4x100 m
SM 2018 3
41.19
3
h2
41.94
SM 2020 3
40.59
4x400 m
SM 2013
DNS
SM 2014
2
h2
3:18.59
SM 2015 4
3:18.34
SM 2018 1
3:13.15
SM 2019 2
3:14.72
SM 2020
DNF
Inne
200 m
ISM 2013
2
h2
22.66
400 m
ISM 2013
2
h1
49.71
ISM 2014
s2
DNS
2
h5
49.55
ISM 2015
B
DNS
2
h2
49.41
Längd
ISM 2019 4
B
6.86
Sjukamp
ISM 2017
DNF

Junior-ungdom
Ute
400 m
JSM 2008 2
19
48.49
1
19
h1
49.94
JSM 2010 4
22
49.00
3
22
h2
49.88
110 m häck
JSM 2010 3
22
54.02
300 m häck (76.2 cm)
USM 2006 4
17
40.04
2
17
s1
39.98
300 m häck (83.8 cm)
USM 2006
1
17
h4
40.21
300 m häck
JSM 2008
19
h2
DNS
400 m häck
JSM 2010
2
22
h2
57.48
JSM 2011
2
22
h2
55.13
22
DNS
Höjd
USM 2006
1=
17
Q
1.84
17
DNS
JSM 2008 1
19
1.97
Kula (5.0 kg)
USM 2007 11
17
12.74
Kula (6.0 kg)
JSM 2008 3
19
12.40
Sjukamp (P19)
JSM 2008 1
19
4.844
4x100 m
JSM 2008 5
19
45.10
4x400 m
JSM 2008 3
19
3:23.44
JSM 2010 3
22
3:23.94
JSM 2011 1
22
3:18.14
JSM 2012 2
22
3:20.55
3x800 m
JSM 2011 4
22
5:59.69
JSM 2012 4
22
5:59.31
Inne
400 m
IJSM 2011 2
22
49.52
2
22
s2
50.96
1
22
h3
51.29
60 m häck (83.8 cm)
IUSM 2005
4
15
h2
9.29
60 m häck (91.4 cm, 8.9 m)
IUSM 2006
4
17
h1
9.09
Höjd
IUSM 2005 2
15
1.81
IUSM 2006 2
17
1.92
IUSM 2007 2
17
1.98
IJSM 2010 4
22
1.97
Tresteg
IUSM 2005 11
15
11.82

Lag-EM och Europacupen
400 m häck
Super L 2015 12
51.89
Tiokamp
Div 1 2017 26
5.856
Div 1 2019 17
6.892
4x400 m
Super L 2015 9
3:08.83