11.9
8.9
25.8
26.9
6.9
6.9
25.9
23.9
25.9
23.9
19.9
16.9
5.9
25.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
26.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
25.9
24.9
23.9
23.9
19.9
18.9
18.9
12.9
8.9
5.9
22.9
19.9
4.9
25.9
18‐19.9
25.9
25.9
18.9
18.9
23.9
12.8
22.9
22.9
22.9
22.9
23.9
22.9
22.9
18.9
19.9
22.9
22.9
16.9
11.9
19.9
11.9
21.9
25.6
22.9
16.9
11‐12.9
29.8
18.9
16.9
12.9
18‐19.9
19.9
20.9
19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
15.9
5.9
12.9
18.9
18‐19.9
18.9
18‐19.9
19.9
19.9
18.9
16.9
13.9
16.9
16.9
14.9
13.9
12.9
16.9
16.9
2.9
18.9
18.9
Arena: Högby IP   Arrangör: Högby IF
Tävlande: 225 (103+122)   Starter: 552 (232+320)

Män
M 200 m     
Final A
Vind: +3.7
Vind: +3.7
1Jeroen PerssonIFK Lund
22.33w
  
2Murtesa Malakzadeh
22.79w
Oskarshamns SK
22.79w
  
3Casper Gustafsson
23.28w
Hanvikens SK
23.28w
  
4Akilles TeglbjaergKA 2 IF
23.55w
  
Final B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Erik Gustafsson
23.51
Södra Vi IF
23.51
PB
  
2Erik Petersson
Erik Petersson 07, Färjestaden
24.86
FIK Färjestaden
24.86
PB
  
3Anton Olsson
Anton Olsson 99, Färjestaden
25.25
FIK Färjestaden
25.25
PB
  
4Sam Grimheden
27.20
Högby IF
27.20
PB
  
Final C
Vind: +3.9
Vind: +3.9
1Bence Skärlund
24.53w
KA 2 IF
24.53w
  
2Erik Dahlin
25.32w
IF Udd
25.32w
  
3Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
26.41w
Oskarshamns SK
26.41w
  
M 800 m     


Final A

Final

1Omar Ismail
1:55.16
Högby IF
1:55.16
PB
  
2Markus Brodin
1:59.02
Danderyds SK
1:59.02
  
3Lukas Holm
2:00.09
Gefle IF
2:00.09
PB
  
4Vidar Arvidsson
2:00.70
Upsala IF
2:00.70
PB
  
5Noa Anemyr
Noa Anemyr 02, Södra Vi
2:05.07
Södra Vi IF
2:05.07
PB
  
6Alfons Råwall
2:09.05
Sävedalens AIK
2:09.05
PB
  
7Djamal Abdelkarim
2:13.22
Högby IF
2:13.22
PB
  
M 5000 m     
Final A
1Andreas Davidsson
15:10.85
Högby IF
15:10.85
  
2Damian Nevins
15:51.66
Högby IF
15:51.66
SB
  
3Isak Hagberg
16:15.79
Högby IF
16:15.79
PB
  
4Stefan Engelbrektsson
17:13.17
Alingsås IF
17:13.17
SB
  
5Ida Nilsson
17:29.57
Högby IF
17:29.57
SB
  
K 1
6Simon Westerberg
18:16.08
Högby IF
18:16.08
PB
  
7Erika Lindeblad
18:49.41
Högby IF
18:49.41
SB
  
K 2
8Stina Johansson
19:18.12
Tranås AIF
19:18.12
  
K 3
9Albin Andersson
19:37.71
IFK Växjö
19:37.71
PB
  
Abakar AbdelkarimHögby IF
DNF
  
Final B
1Magnus Lövgren
Magnus Lövgren 69, Oskarshamn RC
17:58.05
Oskarshamn RC
17:58.05
PB
  
2Niklas Wikner
Niklas Wikner 64, Eksjö Södra
18:42.14
Eksjö Södra IK
18:42.14
SB
  
3Johan Bjurelid
Johan Bjurelid 74, Oskarshamn RC
18:56.94
Oskarshamn RC
18:56.94
SB
  
4Pär Wanby
19:13.03
Högby IF
19:13.03
PB
  
5Viktor Gustavsson
19:54.44
Glasrikets RC
19:54.44
PB
  
6Torbjörn Westman
20:11.55
PB
  
7Christer Svensson
20:17.41
Växjö AIS
20:17.41
PB
  
8Anders Rehn
20:23.16
Högby IF
20:23.16
PB
  
9Niklas Malmström
22:12.27
Södra Vi IF
22:12.27
PB
  
10Ann-Katrin LundqvistIK Sisu
22:51.23
SB
  
K 1
11Anna-Stina Wanby
23:25.00
Högby IF
23:25.00
PB
  
K 2
12Dan Rundqvist
32:48.73
Skruvs IF
32:48.73
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Anton Olsson
Anton Olsson 99, Färjestaden
2.01
FIK Färjestaden
2.01
PB
  
2Hugo Schoug
1.83
Wärnamo SK
1.83
  
3William Peiro
1.80
Turebergs FK
1.80
=PB
  
4Erik Gustafsson
1.75
Södra Vi IF
1.75
PB
  
M Stav     


Final A

Final

1Viktor Rahm
Viktor Rahm 05, Västerås
4.40
Västerås FK
4.40
  
2Linus Jönsson
4.40
IF Tjalve
4.40
  
3Johan JuranderMotala AIF
4.20
  
4Chakkrit Chanprakhon
4.20
FIK Färjestaden
4.20
SB
  
5Henrik Renz
Henrik Renz 01, IF Tjalve
4.20
IF Tjalve
4.20
PB
  
6Oliver Nilsson
Oliver Nilsson 03, Linköpings GIF
4.00
Linköpings GIF
4.00
  
7Axel Nilsson
3.90
F Bålsta IK
3.90
PB
  
8Viggo BergströmIFK Växjö
3.70
  
9Isak BergströmIFK Växjö
3.50
PB
  
10Jack Forsberg
Jack Forsberg 06, Västerås
3.20
Västerås FK
3.20
  
M Längd     


Final A

Final

1Erik Gustafsson
6.71w
Södra Vi IF
6.71w
+2.1
  
2Anton Olsson
Anton Olsson 99, Färjestaden
6.11
FIK Färjestaden
6.11
+1.8 SB
  
3Emil Quick
6.02w
IFK Växjö
6.02w
+2.4
  
4Erik DahlinIF Udd
5.51
+2.0
  
5Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
5.49w
Oskarshamns SK
5.49w
+2.8
  
M Kula     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Viktor GardenkransUpsala IF
18.06
  
2Magnus Schütz
Magnus Schütz 79, Färjestaden
10.71
FIK Färjestaden
10.71
PB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Simon Strand
32.40
Högby IF
32.40
PB
  
2Gustaf Nilsson
29.23
KA 2 IF
29.23
PB
  
3Simon Bjärnlöf SegerlindEksjö Södra IK
28.65
SB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Anton Olsson
Anton Olsson 99, Färjestaden
50.06
FIK Färjestaden
50.06
SB
  
2Magnus Schütz
Magnus Schütz 79, Färjestaden
34.43
FIK Färjestaden
34.43
SB
  
P19 3000 m     


Final A

Final

1Abdirahman Ali
9:41.02
Högby IF
9:41.02
PB
  
2Elvis Eckerberg
10:15.01
Högby IF
10:15.01
PB
  
3Ebba Cronholm
10:16.06
Ljungby FIK
10:16.06
PB
  
F 1
4Truls Andersson
10:25.30
IS Göta
10:25.30
PB
  
5Nelly Össmar
10:26.23
Högby IF
10:26.23
PB
  
F 2
6Towa Nilsson
10:40.70
Högby IF
10:40.70
PB
  
F 3
P17 100 m     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Jeroen PerssonIFK Lund
11.29
PB
  
2Casper Gustafsson
11.53
Hanvikens SK
11.53
SB
  
3Gabriel DarinIF Udd
11.55
PB
  
4James Mostert
11.56
KA 2 IF
11.56
PB
  
5Markus Brodin
11.87
Danderyds SK
11.87
PB
  
6Sam Grimheden
12.72
Högby IF
12.72
PB
  
P17 Höjd     


Final A

Final

1Edvin Unger
1.70
IFK Lidingö
1.70
  
2Sebastian HåårdhSödra Vi IF
1.70
PB
  
3Hugo Frisesdal
1.60
KA 2 IF
1.60
  
P17 Längd     


Final A

Final

1Edvin Unger
6.23w
IFK Lidingö
6.23w
+4.6
  
2James Mostert
6.21w
KA 2 IF
6.21w
+2.6
  
3Sebastian Håårdh
6.08w
Södra Vi IF
6.08w
+2.3
  
4Gabriel DarinIF Udd
6.08w
+2.9
  
5Hugo Frisesdal
5.52w
KA 2 IF
5.52w
+2.8
  
6Algot HallbergÅhus FIK
5.45
+1.7 PB
  
7Sam Grimheden
5.19w
Högby IF
5.19w
+2.1
  
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Ted Lennartsson
10.93
Kalmar SK
10.93
  
2Sebastian Håårdh
10.75
Södra Vi IF
10.75
PB
  
3Sam Grimheden
8.68
Högby IF
8.68
PB
  
P17 Diskus (1.5 kg)     


Final A

Final

1Alexander KarlssonSkruvs IF
40.46
  
2Ted Lennartsson
38.87
Kalmar SK
38.87
PB
  
3Algot HallbergÅhus FIK
32.76
PB
  
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Algot HallbergÅhus FIK
51.32
  
2Einar Sörensen
37.85
IFK Växjö
37.85
  
3Sebastian Håårdh
32.74
Södra Vi IF
32.74
PB
  
4Ted Lennartsson
31.94
Kalmar SK
31.94
PB
  
P15 80 m     

Vind: +3.0

Final A

Final

Vind: +3.0
1Oliver Mostert
9.64w
KA 2 IF
9.64w
  
2Bence Skärlund
9.89w
KA 2 IF
9.89w
  
3Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
9.96w
Leksands FIK
9.96w
  
4Joel Härensjö
10.10w
Kalmar SK
10.10w
  
P15 800 m     


Final A

Final

1Hector Bergström
2:15.46
IF Tjalve
2:15.46
PB
  
2Viggo Bergström
2:19.91
IFK Växjö
2:19.91
PB
  
3Erik Karlsson
2:24.74
Skruvs IF
2:24.74
PB
  
4Arvid Åberg
2:26.68
IF Tjalve
2:26.68
PB
  
P15 2000 m     


Final A

Final

1Hector Bergström
6:49.15
IF Tjalve
6:49.15
PB
  
2Theo Eriksson
6:52.64
IFK Växjö
6:52.64
PB
  
3Joar Andersson
7:08.54
IFK Växjö
7:08.54
PB
  
4Erik Karlsson
7:43.25
Skruvs IF
7:43.25
PB
  
5Lova Elwing
7:49.82
Ljungby FIK
7:49.82
PB
  
F 1
6Louice Holgersson
7:56.23
KA 2 IF
7:56.23
PB
  
F 2
7Tuva Grimheden
8:22.33
Högby IF
8:22.33
PB
  
F 3
P15 80 m häck (83.8 cm)     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Akilles TeglbjaergKA 2 IF
11.17
PB
  
2Oliver Mostert
11.83
KA 2 IF
11.83
  
3Isak Bergström
12.33
IFK Växjö
12.33
PB
  
4Joel Härensjö
12.41
Kalmar SK
12.41
PB
  
P15 Höjd     


Final A

Final

1Joel Härensjö
1.73
Kalmar SK
1.73
PB
  
2Ture Lindell
1.73
KA 2 IF
1.73
  
3Oliver Mostert
1.65
KA 2 IF
1.65
  
4Gabriel MattssonRånäs 4H
1.65
PB
  
5Viggo BergströmIFK Växjö
1.60
PB
  
6Bence SkärlundKA 2 IF
1.45
  
7Erik KarlssonSkruvs IF
1.45
  
P15 Längd     


Final A

Final

1Ture Lindell
6.15w
KA 2 IF
6.15w
+2.6
  
2Oliver Mostert
6.12
KA 2 IF
6.12
+1.9 PB
  
3Bence Skärlund
5.64w
KA 2 IF
5.64w
+2.6
  
4Joel Härensjö
5.58w
Kalmar SK
5.58w
+2.8
  
5Isak Bergström
5.52w
IFK Växjö
5.52w
+2.7
  
6Gabriel Mattsson
5.19w
Rånäs 4H
5.19w
+2.4
  
7Erik Karlsson
4.86w
Skruvs IF
4.86w
+2.6
  
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Daniel Birgersson
13.23
Nyköpings BIS
13.23
PB
  
2Bo Rydstrand
12.52
Rånäs 4H
12.52
  
3Gabriel Mattsson
12.19
Rånäs 4H
12.19
  
4Joel Härensjö
11.83
Kalmar SK
11.83
PB
  
5Dante Lennartsson
11.01
Kalmar SK
11.01
PB
  
6Viggo Bergström
10.40
IFK Växjö
10.40
PB
  
7Isak BergströmIFK Växjö
9.43
  
8Tinh Lundström
Tinh Lundström 06, Leksands FIK
9.31
Leksands FIK
9.31
  
P15 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

1Akilles TeglbjaergKA 2 IF
54.79
PB
  
2Dante Lennartsson
40.31
Kalmar SK
40.31
PB
  
3Daniel Birgersson
40.11
Nyköpings BIS
40.11
  
4Gabriel Mattsson
37.09
Rånäs 4H
37.09
PB
  
5Viggo Bergström
32.44
IFK Växjö
32.44
PB
  
6Isak Bergström
32.06
IFK Växjö
32.06
PB
  
7Bo Rydstrand
31.54
Rånäs 4H
31.54
  
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Akilles TeglbjaergKA 2 IF
47.56
  
2Daniel Birgersson
47.25
Nyköpings BIS
47.25
  
3Dante Lennartsson
37.32
Kalmar SK
37.32
PB
  
4Joel Härensjö
36.91
Kalmar SK
36.91
PB
  
5Ture Lindell
33.22
KA 2 IF
33.22
PB
  
6Bo Rydstrand
32.28
Rånäs 4H
32.28
  
7Bence Skärlund
27.67
KA 2 IF
27.67
  
P14 80 m     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Erik Petersson
Erik Petersson 07, Färjestaden
9.63w
FIK Färjestaden
9.63w
  
2Bram PerssonIFK Lund
9.71w
  
3Edvin Persson
10.10w
Högby IF
10.10w
  
4Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
10.34w
FIK Färjestaden
10.34w
  
5Oskar Andersson
10.45w
Mölndals AIK
10.45w
  
6Viggo Mattsson
10.48w
Södra Vi IF
10.48w
  
Heat 1
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Bram PerssonIFK Lund
9.67
PB
  
2Edvin Persson
10.21
Högby IF
10.21
PB
  
3Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
10.47
FIK Färjestaden
10.47
PB
  
4Erik SethssonIK Sisu
11.09
PB
  
5Liam Belo Da SilvaIFK Växjö
11.47
PB
  
6Erik Blomgren
Erik Blomgren 07, Färjestaden
11.81
FIK Färjestaden
11.81
PB
  
Heat 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Erik Petersson
Erik Petersson 07, Färjestaden
9.78
FIK Färjestaden
9.78
PB
  
2Viggo Mattsson
10.35
Södra Vi IF
10.35
PB
  
3Oskar Andersson
10.49
Mölndals AIK
10.49
PB
  
4Noah Tholson
Noah Tholson 07, IFK Göteborg
10.93
IFK Göteborg
10.93
PB
  
5Arvid Åberg
11.86
IF Tjalve
11.86
PB
  
P14 Höjd     


Final A

Final

1Edvin Persson
1.77
Högby IF
1.77
PB
  
2Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
1.66
FIK Färjestaden
1.66
PB
  
3Henrik Deresiewicz
1.60
Sundbybergs IK
1.60
PB
  
4Elias Andersson
1.55
Wärnamo SK
1.55
  
5Viggo Mattsson
1.55
Södra Vi IF
1.55
PB
  
6Philip GunnarssonIF Udd
1.50
=PB
  
7Hugo Sjösten
1.40
IFK Växjö
1.40
PB
  
P14 Längd     


Final A

Final

1Edvin Persson
6.17w
Högby IF
6.17w
+2.2
  
2Erik Petersson
Erik Petersson 07, Färjestaden
6.03w
FIK Färjestaden
6.03w
+2.5
  
3Bram PerssonIFK Lund
5.48w
+2.5
  
4Viggo Mattsson
5.12
Södra Vi IF
5.12
+1.9 PB
  
5Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
5.04w
FIK Färjestaden
5.04w
+2.8
  
6Erik SethssonIK Sisu
4.93
+1.3 PB
  
7Liam Belo Da SilvaIFK Växjö
4.91w
+3.0
  
8Hugo Sjösten
4.53w
IFK Växjö
4.53w
+2.7
  
9Erik Blomgren
Erik Blomgren 07, Färjestaden
3.95
FIK Färjestaden
3.95
+1.3 PB
  
10Arvid Åberg
3.89
IF Tjalve
3.89
+1.7
  
P14 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
13.82
FIK Färjestaden
13.82
  
2Elias Andersson
12.04
Wärnamo SK
12.04
  
P14 Diskus (1.0 kg)     


Final A

Final

1Elias Andersson
44.29
Wärnamo SK
44.29
PB
  
2Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
32.67
FIK Färjestaden
32.67
PB
  
3Liam Belo Da SilvaIFK Växjö
31.17
PB
  
4Hugo Sjösten
27.36
IFK Växjö
27.36
PB
  
5Noah Tholson
Noah Tholson 07, IFK Göteborg
21.52
IFK Göteborg
21.52
  
6Erik Blomgren
Erik Blomgren 07, Färjestaden
17.09
FIK Färjestaden
17.09
PB
  
P14 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Otto Ejderstedt
Otto Ejderstedt 07, Färjestaden
35.73
FIK Färjestaden
35.73
PB
  
2Liam Belo Da SilvaIFK Växjö
30.52
PB
  
3Elias Andersson
30.23
Wärnamo SK
30.23
  
4Viggo Mattsson
26.96
Södra Vi IF
26.96
PB
  
5Hugo Sjösten
26.42
IFK Växjö
26.42
  
6Noah Tholson
Noah Tholson 07, IFK Göteborg
25.43
IFK Göteborg
25.43
PB
  
7Erik Blomgren
Erik Blomgren 07, Färjestaden
22.37
FIK Färjestaden
22.37
  
8Arvid Åberg
17.38
IF Tjalve
17.38
  
P13 60 m     

Vind: +4.2

Final A

Final

Vind: +4.2
1Elias Högnelid
7.75w
IF Tjalve
7.75w
  
2Theodor RogöHabo FIF-04
7.87w
  
3Uno Stål
7.94w
KA 2 IF
7.94w
  
4Nils Wallström
8.38w
Turebergs FK
8.38w
  
5Leo Nelson
Leo Nelson 08, Kungsholmen
8.91w
Kungsholmen BBK
8.91w
  
P13 600 m     


Final A

Final

1Elias Högnelid
1:37.59
IF Tjalve
1:37.59
PB
  
2Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås
1:44.34
Västerås FK
1:44.34
PB
  
3Joar Andersson
1:47.07
IFK Växjö
1:47.07
PB
  
4Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
2:00.32
FIK Färjestaden
2:00.32
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Theodor RogöHabo FIF-04
9.00
  
2Uno Stål
9.40
KA 2 IF
9.40
PB
  
P13 Höjd     


Final A

Final

1Elias Högnelid
1.62
IF Tjalve
1.62
PB
  
2Theodor RogöHabo FIF-04
1.59
PB
  
3Leo Nelson
Leo Nelson 08, Kungsholmen
1.50
Kungsholmen BBK
1.50
PB
  
P13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Uno Stål
5.62
KA 2 IF
5.62
+1.2
  
2Elias Högnelid
5.50
IF Tjalve
5.50
0.0 PB
  
3Nils Wallström
4.66
Turebergs FK
4.66
+0.8 PB
  
4Leo Nelson
Leo Nelson 08, Kungsholmen
4.57
Kungsholmen BBK
4.57
+1.7 PB
  
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Albin Påfvelsson
8.58
Alingsås IF
8.58
PB
  
P13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Uno Stål
33.51
KA 2 IF
33.51
  
2Albin Påfvelsson
22.94
Alingsås IF
22.94
PB
  
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Theodor RogöHabo FIF-04
36.40
  
2Bruno Gianneschi
32.77
Sävedalens AIK
32.77
  
3Albin Påfvelsson
30.61
Alingsås IF
30.61
PB
  
4Ludvig HallbergÅhus FIK
26.92
  
5Nils Wallström
16.75
Turebergs FK
16.75
PB
  
P12 60 m     

Vind: +2.4

Final A

Final

Vind: +2.4
1Svante Rignell
8.73w
Bromma IF
8.73w
  
2Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås
8.88w
Västerås FK
8.88w
  
3Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
8.93w
FIK Färjestaden
8.93w
  
P12 Höjd     


Final A

Final

1Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås
1.40
Västerås FK
1.40
PB
  
2Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
1.40
FIK Färjestaden
1.40
PB
  
P12 Längd (zon)     


Final A

Final

1Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås
4.41
Västerås FK
4.41
+1.7 PB
  
2Svante RignellBromma IF
4.38
+1.1 PB
  
3Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
4.34
FIK Färjestaden
4.34
0.0 PB
  
4Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
3.98
Lidköpings IS
3.98
+1.5 PB
  
P12 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
8.31
FIK Färjestaden
8.31
PB
  
2Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
8.02
Lidköpings IS
8.02
PB
  
P12 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
22.86
FIK Färjestaden
22.86
  
2Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
22.07
Lidköpings IS
22.07
  
P12 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Sixten Schütz
Sixten Schütz 09, Färjestaden
20.99
FIK Färjestaden
20.99
  
Kvinnor
K 200 m     

Vind: +2.4

Final A

Final

Vind: +2.4
1Lisen Rignell
25.80w
Bromma IF
25.80w
  
2Karin Bengtsson
26.28w
Hanvikens SK
26.28w
  
3Amanda LennartssonIFK Växjö
26.34w
  
4Maja Westhoff
27.65w
IFK Växjö
27.65w
  
K 100 m häck     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Elin Westerlund
14.12
Spårvägens FK
14.12
SB
  
2Jonna Lindéen
14.15
Kalmar SK
14.15
=PB
  
3Elin Lindeblad
14.31
Kalmar SK
14.31
  
4Tove Larsson
16.59
IFK Växjö
16.59
SB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Milla Ekstrand
1.45
KA 2 IF
1.45
SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Ellida StengårdKA 2 IF
3.10
  
2Amina FältmarsIK Sisu
3.00
  
3Izabella OlofssonKA 2 IF
2.90
  
3Leonie MörstamIFK Växjö
2.90
  
5Klara DahlinIF Udd
2.80
PB
  
6Freja Strenius
2.80
KA 2 IF
2.80
PB
  
7Lina ÅsenstrandMotala AIF
2.80
PB
  
8Maja Forss
Maja Forss 04, IF Tjalve
2.70
IF Tjalve
2.70
  
9Lova Jonsson
Lova Jonsson 06, Västerås
2.60
Västerås FK
2.60
PB
  
10Alessia Balla
2.60
Finspångs AIK
2.60
SB
  
11Ellen RosenbergIFK Växjö
2.60
SB
  
12Ebba Mårtensson VikstenIF Udd
2.50
SB
  
13Tuva GrimhedenHögby IF
2.50
PB
  
K Längd     


Final A

Final

1Jonna Lindéen
5.84
Kalmar SK
5.84
+1.5 SB
  
2Lisen Rignell
5.63w
Bromma IF
5.63w
+2.3
  
3Moa Ullgren
5.62
Högby IF
5.62
+1.8 SB
  
4Tyra Tunander CedreniusBromma IF
5.61w
+2.7
  
5Frida BergvallHögby IF
5.05
+1.9 SB
  
K Kula     


Final A

Final

1Jenny Jonsson
Jenny Jonsson 02, Lidköpings IS
12.00
Lidköpings IS
12.00
PB
  
2Frida Bergvall
12.00
Högby IF
12.00
  
3Lovisa KarlssonHögby IF
10.72
  
4Linnea Persson
Linnea Persson 03, IFK Göteborg
10.45
IFK Göteborg
10.45
PB
  
5Amina FältmarsIK Sisu
8.72
PB
  
6Anna-Carin Jonsson
Anna-Carin Jonsson 71, Lidköpings IS
7.84
Lidköpings IS
7.84
PB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Jennifer Rudberg
50.74
IFK Växjö
50.74
  
2Nina Pyrell
38.41
IFK Växjö
38.41
  
3Jenny Jonsson
Jenny Jonsson 02, Lidköpings IS
38.34
Lidköpings IS
38.34
  
4Freja Olofsson
36.19
UF Contact
36.19
  
5Anna-Carin Jonsson
Anna-Carin Jonsson 71, Lidköpings IS
22.20
Lidköpings IS
22.20
  
K Spjut     


Final A

Final

1Jenny Jonsson
Jenny Jonsson 02, Lidköpings IS
34.26
Lidköpings IS
34.26
PB
  
2Frida Bergvall
34.03
Högby IF
34.03
  
F17 100 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Amanda LennartssonIFK Växjö
12.52
PB
  
2Anna BergdénIF Udd
12.70
  
3Karin Bengtsson
12.71
Hanvikens SK
12.71
  
4Hilda Lindell
12.75
KA 2 IF
12.75
=PB
  
5Tyra Tunander CedreniusBromma IF
12.75
PB
  
6Clara Nilsson
13.95
Hovslätts IK
13.95
PB
  
Heat 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1Amanda LennartssonIFK Växjö
12.55
PB
  
2Anna BergdénIF Udd
12.68
PB
  
3Karin Bengtsson
12.75
Hanvikens SK
12.75
  
4Linnéa Lind
14.07
Södra Vi IF
14.07
PB
  
5Tuva Svensson Swärdh
14.39
Eksjö Södra IK
14.39
PB
  
Heat 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1Hilda Lindell
12.90
KA 2 IF
12.90
  
2Tyra Tunander CedreniusBromma IF
12.93
  
3Clara Nilsson
13.97
Hovslätts IK
13.97
PB
  
F17 800 m     


Final A

Final

1Frida Berglin
2:16.07
KA 2 IF
2:16.07
PB
  
2Elin Joabsson
2:18.02
IFK Växjö
2:18.02
SB
  
3Hilda Lindell
2:21.82
KA 2 IF
2:21.82
  
4Hanna Joabsson
2:22.13
IFK Växjö
2:22.13
SB
  
5Ebba Hennings
Ebba Hennings 05, Trångsviken
2:37.88
Trångsvikens IF
2:37.88
  
6Emma Jonsson
2:48.23
Södra Vi IF
2:48.23
  
7Emilia Wikner
Emilia Wikner 01, Eksjö Södra
3:10.02
Eksjö Södra IK
3:10.02
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     

Vind: +0.9

Final A

Final

Vind: +0.9
1Linnéa SvanhallHögby IF
14.02
SB
  
2Izabella OlofssonKA 2 IF
14.92
  
3Ebba Cronholm
16.56
Ljungby FIK
16.56
  
4Jonna LundgrenSkruvs IF
22.95
  
F17 Höjd     


Final A

Final

1Lina Bjerkestam
1.69
Huddinge AIS
1.69
PB
  
1Linnéa SvanhallHögby IF
1.69
PB
  
3Moa Ringqvist
1.60
Hanvikens SK
1.60
PB
  
4Stina Larsson
1.55
IK Wilske
1.55
  
4Jonna LundgrenSkruvs IF
1.55
  
6Ebba Cronholm
1.55
Ljungby FIK
1.55
  
7Ellida StengårdKA 2 IF
1.50
=SB
  
8Linnéa Lind
1.40
Södra Vi IF
1.40
PB
  
Tuva Svensson SwärdhEksjö Södra IK
NH
  
F17 Längd     


Final A

Final

1Linnéa SvanhallHögby IF
5.73
+0.7 PB
  
2Hilda Lindell
5.56w
KA 2 IF
5.56w
+2.2
  
3Elin Joabsson
5.37
IFK Växjö
5.37
+1.3 PB
  
4Lina Bjerkestam
5.08w
Huddinge AIS
5.08w
+2.2
  
5Linnéa Lind
4.95w
Södra Vi IF
4.95w
+2.2
  
6Anna BergdénIF Udd
4.81
+1.1
  
7Hanna Joabsson
4.80w
IFK Växjö
4.80w
+2.4
  
8Amanda CederlöfIFK Växjö
4.75
+1.4 PB
  
9Clara Nilsson
4.71w
Hovslätts IK
4.71w
+2.5
  
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Jonna LundgrenSkruvs IF
14.89
  
2Ronja RickardssonIFK Växjö
11.86
  
3Linnéa SvanhallHögby IF
11.50
SB
  
4Ellida StengårdKA 2 IF
9.63
PB
  
5Almida KarlssonFIF Gnistan
8.92
SB
  
F17 Diskus     


Final A

Final

1Ronja RickardssonIFK Växjö
30.34
  
2Almida Karlsson
26.09
FIF Gnistan
26.09
PB
  
3Moa Persson
Moa Persson 06, Kongahälla
24.54
Kongahälla AIK
24.54
PB
  
4Amanda Cederlöf
23.98
IFK Växjö
23.98
  
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Linnéa SvanhallHögby IF
35.70
SB
  
2Jonna LundgrenSkruvs IF
33.71
  
3Amanda Cederlöf
26.54
IFK Växjö
26.54
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
Final A
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Ida Fogdeson
12.41
IF Tjalve
12.41
PB
  
2Siri Vrethammar
Siri Vrethammar 07, Eksjö Södra
12.64
Eksjö Södra IK
12.64
PB
  
3Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås
13.92
Västerås FK
13.92
PB
  
Freja StreniusKA 2 IF
DNF
  
Emma-Lisa JohanssonKA 2 IF
DNF
  
Final B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
12.60
Turebergs FK
12.60
  
2Tuva Grimheden
13.24
Högby IF
13.24
PB
  
3Clara Unnerud WallhagenHuddinge AIS
14.25
  
4Lova Elwing
15.49
Ljungby FIK
15.49
PB
  
F15 80 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Freja Strenius
10.32w
KA 2 IF
10.32w
  
2Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
10.52w
Turebergs FK
10.52w
  
3Clara Unnerud WallhagenHuddinge AIS
10.94w
  
4Siri Vrethammar
Siri Vrethammar 07, Eksjö Södra
10.97w
Eksjö Södra IK
10.97w
  
5Tilda Holgersson
11.10w
IFK Växjö
11.10w
  
6Linnea Odéhn
11.23w
Malmö AI
11.23w
  
Heat 1
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Freja Strenius
10.45
KA 2 IF
10.45
PB
  
2Siri Vrethammar
Siri Vrethammar 07, Eksjö Södra
11.06
Eksjö Södra IK
11.06
  
3Tilda Holgersson
11.21
IFK Växjö
11.21
  
4Ebba Michelsberg
11.47
FiF Gnistan
11.47
PB
  
5Lova Elwing
11.51
Ljungby FIK
11.51
PB
  
Heat 2
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
10.47w
Turebergs FK
10.47w
  
2Clara Unnerud WallhagenHuddinge AIS
10.99w
  
3Linnea Odéhn
11.12w
Malmö AI
11.12w
  
4Ellen AdolfssonIK Sisu
11.85w
  
F15 800 m     


Final A

Final

1Clara Jansson
Clara Jansson 06, Västerås
2:37.68
Västerås FK
2:37.68
  
2Elise Hagelberg
2:37.76
IFK Växjö
2:37.76
PB
  
3Louice Holgersson
2:40.48
KA 2 IF
2:40.48
SB
  
4Linnea Odéhn
2:51.70
Malmö AI
2:51.70
SB
  
F15 Höjd     


Final A

Final

1Tilde Persson
1.57
IFK Växjö
1.57
=PB
  
2Tilda HolgerssonIFK Växjö
1.50
  
3Lovisa BlomstenRånäs 4H
1.45
  
4Leonie MörstamIFK Växjö
1.45
  
F15 Längd     


Final A

Final

1Ida Fogdeson
5.36w
IF Tjalve
5.36w
+2.7
  
2Leonie MörstamIFK Växjö
4.98
+1.9 PB
  
3Tilde Persson
4.78w
IFK Växjö
4.78w
+2.1
  
4Ebba Michelsberg
4.63w
FiF Gnistan
4.63w
+2.5
  
5Ellen AdolfssonIK Sisu
4.59w
+2.6
  
6Ella Gianneschi
4.53w
Sävedalens AIK
4.53w
+2.1
  
7Lova Elwing
4.46w
Ljungby FIK
4.46w
+2.1
  
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Anna Askencrantz
11.56
IFK Växjö
11.56
  
2Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
10.90
Turebergs FK
10.90
  
3Ellen AdolfssonIK Sisu
9.81
SB
  
4Ida MalmrosIF Udd
8.11
  
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Anna Askencrantz
40.13
IFK Växjö
40.13
  
2Moa Persson
Moa Persson 06, Kongahälla
29.84
Kongahälla AIK
29.84
PB
  
3Ellen AdolfssonIK Sisu
27.11
  
4Ida MalmrosIF Udd
26.05
  
5Misa WidetoftHabo FIF-04
25.91
PB
  
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Ida Chrifi
Ida Chrifi 06, Tureberg
34.11
Turebergs FK
34.11
  
2Julia Elofsson
Julia Elofsson 07, Eksjö Södra
27.13
Eksjö Södra IK
27.13
  
3Ellen AdolfssonIK Sisu
26.46
  
4Moa Persson
Moa Persson 06, Kongahälla
24.60
Kongahälla AIK
24.60
  
F14 80 m     

Vind: +1.9

Final A

Final

Vind: +1.9
1Julia Falk
10.61
Skruvs IF
10.61
PB
  
2Filippa Engström
10.65
Västerås FK
10.65
PB
  
3Siri Vrethammar
Siri Vrethammar 07, Eksjö Södra
11.09
Eksjö Södra IK
11.09
  
4Wilma Herranen
11.10
Högby IF
11.10
PB
  
5Ebba Mårtensson VikstenIF Udd
11.51
PB
  
6Ida Henricsson
11.53
Ljungby FIK
11.53
  
Heat 1
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1Julia Falk
10.76
Skruvs IF
10.76
PB
  
2Wilma Herranen
11.20
Högby IF
11.20
PB
  
3Ida Henricsson
11.51
Ljungby FIK
11.51
PB
  
4Lilly Ståhl
12.00
Hammarby IF
12.00
PB
  
Heat 2
Vind: +3.2
Vind: +3.2
1Filippa Engström
10.61w
Västerås FK
10.61w
  
2Siri Vrethammar
Siri Vrethammar 07, Eksjö Södra
10.86w
Eksjö Södra IK
10.86w
  
3Ebba Mårtensson VikstenIF Udd
11.39w
  
4Maja Karlsson
11.64w
KA 2 IF
11.64w
  
5Engla Zobal MedinSkruvs IF
12.09w
  
F14 800 m     


Final A

Final

1Lilly Loggner
2:30.56
KA 2 IF
2:30.56
  
2Miranda Holmberg
2:52.61
KA 2 IF
2:52.61
  
F14 Höjd     


Final A

Final

1Wilma HerranenHögby IF
1.57
PB
  
2Julia Falk
1.54
Skruvs IF
1.54
PB
  
3Hedvig LindberghKA 2 IF
1.51
  
4Engla Zobal MedinSkruvs IF
1.40
PB
  
5Tuva GrimhedenHögby IF
1.35
SB
  
F14 Längd     


Final A

Final

1Julia Falk
5.12w
Skruvs IF
5.12w
+2.5
  
2Hedvig Lindbergh
4.89w
KA 2 IF
4.89w
+2.8
  
3Wilma Herranen
4.78w
Högby IF
4.78w
+2.5
  
4Siri Vrethammar
Siri Vrethammar 07, Eksjö Södra
4.45w
Eksjö Södra IK
4.45w
+2.9
  
5Tuva GrimhedenHögby IF
4.38
+1.6 PB
  
6Engla Zobal MedinSkruvs IF
4.33w
+2.9
  
7Ebba Mårtensson VikstenIF Udd
4.21
+2.0
  
8Ida Henricsson
4.05w
Ljungby FIK
4.05w
+2.9
  
9Julia Elofsson
Julia Elofsson 07, Eksjö Södra
3.72w
Eksjö Södra IK
3.72w
+3.0
  
Maja KarlssonKA 2 IF
NM
  
Filippa EngströmVästerås FK
NM
  
F14 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Elin Runemar
12.00
Turebergs FK
12.00
  
2Ida Edling
Ida Edling 07, Bollnäs
11.71
Bollnäs FIK
11.71
PB
  
3Tuva GrimhedenHögby IF
8.83
PB
  
4Vilma Klang
7.66
KA 2 IF
7.66
  
5Wilma HerranenHögby IF
7.50
PB
  
F14 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Elin Runemar
31.64
Turebergs FK
31.64
PB
  
2Engla Zobal MedinSkruvs IF
24.54
PB
  
3Misa WidetoftHabo FIF-04
24.10
SB
  
4Ida Edling
Ida Edling 07, Bollnäs
23.97
Bollnäs FIK
23.97
PB
  
5Julia Elofsson
Julia Elofsson 07, Eksjö Södra
23.09
Eksjö Södra IK
23.09
PB
  
6Vilma Klang
22.00
KA 2 IF
22.00
PB
  
7Hilma JohanssonSkruvs IF
21.75
PB
  
F14 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Julia Falk
28.38
Skruvs IF
28.38
PB
  
2Julia Elofsson
Julia Elofsson 07, Eksjö Södra
28.02
Eksjö Södra IK
28.02
  
3Engla Zobal MedinSkruvs IF
26.72
PB
  
4Misa WidetoftHabo FIF-04
24.87
  
5Hilma JohanssonSkruvs IF
21.89
PB
  
6Vilma Klang
18.59
KA 2 IF
18.59
  
F13 60 m     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Astrid Fakelius
8.08
Brattås CK
8.08
  
2Emilia Håårdh
8.54
Södra Vi IF
8.54
PB
  
3Nike BlombergHabo FIF-04
8.82
  
4Louisa Chrifi
8.98
Turebergs FK
8.98
PB
  
5Ella ÖstblomGefle IF
8.98
PB
  
6Amanda Lind
Amanda Lind 08, Södra Vi
9.25
Södra Vi IF
9.25
PB
  
Heat 1
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Astrid Fakelius
8.05
Brattås CK
8.05
PB
  
2Nike BlombergHabo FIF-04
8.80
PB
  
3Ella ÖstblomGefle IF
9.00
PB
  
4Sally Nilsson-GrenKyrkhults SK
9.48
PB
  
5Isabell Hermansson
9.93
FIK Färjestaden
9.93
PB
  
Heat 2
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Emilia Håårdh
8.49w
Södra Vi IF
8.49w
  
2Louisa Chrifi
8.89w
Turebergs FK
8.89w
  
3Amanda Lind
Amanda Lind 08, Södra Vi
9.04w
Södra Vi IF
9.04w
  
4Saga SimonssonSkruvs IF
9.46w
  
F13 600 m     


Final A

Final

1Ella Östblom
1:43.36
Gefle IF
1:43.36
PB
  
2Jenna Jonasson
1:48.60
Södra Vi IF
1:48.60
SB
  
3Nike Blomberg
1:52.82
Habo FIF-04
1:52.82
  
4Gerda Medin
1:56.64
Skruvs IF
1:56.64
PB
  
5Edith Stenberg
2:07.73
FiF Gnistan
2:07.73
PB
  
6Sally Nilsson-Gren
2:07.77
Kyrkhults SK
2:07.77
PB
  
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Astrid Fakelius
9.25
Brattås CK
9.25
PB
  
2Nike BlombergHabo FIF-04
9.93
PB
  
3Ella Östblom
10.20
Gefle IF
10.20
  
4Jenna Jonasson
10.76
Södra Vi IF
10.76
SB
  
5Mira Berglund
11.90
IFK Växjö
11.90
PB
  
6Felicia Bjärnlöv
12.28
Eksjö Södra IK
12.28
PB
  
F13 Höjd     


Final A

Final

1Saga SimonssonSkruvs IF
1.30
=PB
  
1Louisa Chrifi
1.30
Turebergs FK
1.30
PB
  
F13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Astrid Fakelius
5.56
Brattås CK
5.56
0.0
  
2Jenna Jonasson
4.59
Södra Vi IF
4.59
0.0 PB
  
3Louisa Chrifi
4.48
Turebergs FK
4.48
+1.3
  
4Amanda Lind
Amanda Lind 08, Södra Vi
4.39
Södra Vi IF
4.39
+0.8 PB
  
5Selma HagelbergIFK Växjö
4.34
+1.1 PB
  
6Gerda Medin
4.20
Skruvs IF
4.20
+1.3 PB
  
7Sally Nilsson-GrenKyrkhults SK
4.06
0.0 PB
  
8Ottilia Thorell
Ottilia Thorell 08, Eksjö Södra
3.94
Eksjö Södra IK
3.94
+1.9 PB
  
9Saga SimonssonSkruvs IF
3.94
+0.3
  
10Edith Stenberg
3.34
FiF Gnistan
3.34
–1.1
  
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Ottilia Thorell
Ottilia Thorell 08, Eksjö Södra
11.35
Eksjö Södra IK
11.35
  
2Emilia Håårdh
10.11
Södra Vi IF
10.11
PB
  
3Louisa Chrifi
9.95
Turebergs FK
9.95
PB
  
4Isabell Hermansson
8.95
FIK Färjestaden
8.95
  
5Edith Stenberg
8.14
FiF Gnistan
8.14
PB
  
F13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Ottilia Thorell
Ottilia Thorell 08, Eksjö Södra
31.89
Eksjö Södra IK
31.89
  
2Felicia Bjärnlöv
28.98
Eksjö Södra IK
28.98
  
3Emilia Håårdh
23.42
Södra Vi IF
23.42
PB
  
4Isabell Hermansson
21.79
FIK Färjestaden
21.79
PB
  
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Ottilia Thorell
Ottilia Thorell 08, Eksjö Södra
23.76
Eksjö Södra IK
23.76
  
2Isabell Hermansson
22.42
FIK Färjestaden
22.42
SB
  
3Nike BlombergHabo FIF-04
22.35
  
4Louisa Chrifi
21.98
Turebergs FK
21.98
PB
  
5Gerda Medin
21.12
Skruvs IF
21.12
  
6Felicia Bjärnlöv
20.41
Eksjö Södra IK
20.41
PB
  
7Saga SimonssonSkruvs IF
19.72
  
F12 60 m     

Vind: +3.8

Final A

Final

Vind: +3.8
1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
8.41w
IF Göta Karlstad
8.41w
  
2Meja Askestam
8.44w
Wärnamo SK
8.44w
  
3Ella KjellbergIF Udd
9.20w
  
4Molly Persson
9.33w
IFK Växjö
9.33w
  
5Hanna CarlssonSkruvs IF
9.36w
  
6Nova Arvidsson
9.72w
Stensjöns IF
9.72w
  
Heat 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
8.60
IF Göta Karlstad
8.60
  
2Ella KjellbergIF Udd
9.31
PB
  
3Hanna CarlssonSkruvs IF
9.42
PB
  
4Mira Berglund
9.54
IFK Växjö
9.54
  
5Tuva Seveborn
10.21
Alunda SK
10.21
  
6Joline Jansson
10.51
Högby IF
10.51
PB
  
Heat 2
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Meja Askestam
8.56
Wärnamo SK
8.56
PB
  
2Molly Persson
9.37
IFK Växjö
9.37
PB
  
3Nova Arvidsson
9.40
Stensjöns IF
9.40
  
4Hilma JohanssonSkruvs IF
9.73
PB
  
5Elin Jonsson
9.75
Södra Vi IF
9.75
PB
  
6Sofia Deresiewicz
9.83
Sundbybergs IK
9.83
PB
  
F12 600 m     


Final A

Final

1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
1:46.14
IF Göta Karlstad
1:46.14
  
2Hilma Johansson
1:59.57
Skruvs IF
1:59.57
PB
  
3Ella KjellbergIF Udd
2:00.86
PB
  
4Nova Arvidsson
2:03.07
Stensjöns IF
2:03.07
PB
  
5Joline Jansson
2:13.60
Högby IF
2:13.60
PB
  
6Hanna Carlsson
2:19.01
Skruvs IF
2:19.01
  
F12 Höjd     


Final A

Final

1Molly Persson
1.44
IFK Växjö
1.44
  
2Meja Askestam
1.41
Wärnamo SK
1.41
  
3Nova Arvidsson
1.30
Stensjöns IF
1.30
PB
  
4Hanna CarlssonSkruvs IF
1.25
  
5Joline JanssonHögby IF
1.20
PB
  
6Tuva Seveborn
1.15
Alunda SK
1.15
  
7Elin Jonsson
1.10
Södra Vi IF
1.10
PB
  
F12 Längd (zon)     


Final A

Final

1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
5.16
IF Göta Karlstad
5.16
+1.6
  
2Meja Askestam
4.92
Wärnamo SK
4.92
–0.7 PB
  
3Molly Persson
4.33
IFK Växjö
4.33
+2.0 PB
  
4Nova Arvidsson
4.23w
Stensjöns IF
4.23w
+2.2
  
5Ella KjellbergIF Udd
4.21
+1.7
  
6Hanna CarlssonSkruvs IF
3.93
+1.5 PB
  
7Tuva Seveborn
3.89
Alunda SK
3.89
0.0
  
8Sofia Deresiewicz
3.72
Sundbybergs IK
3.72
0.0 PB
  
9Joline JanssonHögby IF
3.46
+1.9 PB
  
F12 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Meja Askestam
9.54
Wärnamo SK
9.54
  
2My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
8.93
IF Göta Karlstad
8.93
  
3Elin Jonsson
8.64
Södra Vi IF
8.64
PB
  
4Tuva Seveborn
8.08
Alunda SK
8.08
PB
  
5Hilma JohanssonSkruvs IF
7.18
  
6Nova Arvidsson
7.16
Stensjöns IF
7.16
  
7Joline JanssonHögby IF
5.40
PB
  
F12 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Elin Jonsson
22.89
Södra Vi IF
22.89
PB
  
2Tuva Seveborn
20.90
Alunda SK
20.90
PB
  
3Olivia JohanssonBohus IF
19.40
PB
  
4Nova Arvidsson
15.41
Stensjöns IF
15.41
  
5Hilma JohanssonSkruvs IF
15.00
PB
  
F12 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Hilma JohanssonSkruvs IF
22.76
PB
  
2Elin Jonsson
20.81
Södra Vi IF
20.81
PB
  
3Tuva Seveborn
15.66
Alunda SK
15.66
PB
  
4Nova Arvidsson
13.80
Stensjöns IF
13.80
PB