27.7
24.7
27.7
26.7
25.7
21.7
21.7
19.7
27.7
25‐26.7
28.6
19.7
26.7
25.7
24.7
21.7
21.7
24.7
24‐25.7
24‐25.7
21.7
21.7
24‐25.7
25.7
25.7
25.7
24.7
24.7
23.7
22.7
24.7
24.7
24.7
24.7
22.7
20.7
17.7
24.6
24.7
22.7
22.7
19.7
22.7
21.7
20.7
16.7
21.7
21.7
20.7
17.7
10.7
3.7
20.7
17.7
14.7
17‐18.7
20.7
20.7
19.7
19.7
19.7
20.7
18.7
3.7
17‐18.7
19.7
18.7
18.7
18.7
18.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
17.7
15.7
15.7
15.7
13.7
13.7
12.7
8.7
8.7
7.7
6.7
4.7
3.7
16.7
14.7
14.7
15.7
13.7
13.7
14.7
14.7
14.7
13.7
13.7
13.7
Arena: Stockholms Stadion   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 103 (89+14)   Starter: 104 (90+14)

Män
M 10 000 m     
Final A
1Jonas Leandersson
28:58.49
IF Göta Karlstad
28:58.49
PB
  
26 SWE AT
2David Nilsson
28:59.80
Högby IF
28:59.80
SB
  
3Archibald Casteel
29:15.02
Spårvägens FK
29:15.02
  
4Robin Rohlén
29:48.87
IFK Umeå
29:48.87
  
5Arttu Vattulainen
Arttu Vattulainen 91, FIN
30:09.61
91FIN
30:09.61
SB
  
6Heshlu Andemariam
30:13.40
Keep Up RC
30:13.40
SB
  
7Otto Kingstedt
30:24.22
Hässelby SK
30:24.22
  
8Daniel Lundgren
30:36.85
Turebergs FK
30:36.85
SB
  
9Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
30:56.64
IKHP Huskvarna
30:56.64
SB
  
10Kristofer Låås
31:22.19
Keep Up RC
31:22.19
SB
  
11Adelegn Zewdu
31:32.60
Malmö AI
31:32.60
PB
  
12Andreas Davidsson
31:33.96
Högby IF
31:33.96
  
Oliver Löfqvist
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
John Kingstedt
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Stefan Iulius GavrilIFK Umeå
DNF
  
August Mollén
DNF
IF Tjalve
DNF
  
Final B
1Jacob Joh
Jacob Joh 95, IFK Umeå
30:53.41
IFK Umeå
30:53.41
PB
  
2Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
30:53.62
FK Studenterna
30:53.62
SB
  
3Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
31:25.88
Spårvägens FK
31:25.88
SB
  
4Fredrik Billström
31:30.21
FK Studenterna
31:30.21
PB
  
5Samuel Eriksson Lidbrink
31:35.06
Spårvägens FK
31:35.06
PB
  
6Nils Hammaräng GripHögby IF
31:45.24
PB
  
7Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
31:58.85
FK Studenterna
31:58.85
SB
  
8Rickard Emilsson
32:25.31
IK Akele
32:25.31
SB
  
9Ludvig Johansson
32:36.75
IFK Lidingö
32:36.75
SB
  
10Niklas Henningsson
32:46.18
Sundbybergs IK
32:46.18
PB
  
11Andreas Lundegård
32:46.60
FK Studenterna
32:46.60
SB
  
12Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
32:48.83
Fredrikshofs FIF
32:48.83
PB
  
13Patrik Wikström
32:52.38
IFK Umeå
32:52.38
PB
  
14Erik Widmark
Erik Widmark 96, Mantra Sport
33:35.11
IF Mantra Sport
33:35.11
SB
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  pace
Isak Hellström
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Viktor ZackrissonEnhörna IF
DNF
  
Tommi Hytönen
Tommi Hytönen 90, FIN
DNF
90FIN
DNF
  
Ted Armgren
DNF
Dalasjö IK Framåt
DNF
  
Final C
1Patrik Jennings
32:36.84
PB
  
2Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
33:10.22
Spårvägens FK
33:10.22
PB
  
3Kristian Ek
Kristian Ek 89, Terrible Tuesday
33:13.04
Terrible Tuesdays TC
33:13.04
PB
  
4Adam Stenman
Adam Stenman 86, Terrible Tuesday
33:14.36
Terrible Tuesdays TC
33:14.36
PB
  
5Anastasia Denisova
33:27.33
Sävedalens AIK
33:27.33
PB
  
K 1
6Alexander Berg Rendahl
33:44.74
FK Studenterna
33:44.74
SB
  
7Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
33:50.50
Spårvägens FK
33:50.50
SB
  
8Eskil Persson
33:52.53
Hammarby IF
33:52.53
  
9Hannes Bjernhagen
33:55.93
Fredrikshofs FIF
33:55.93
SB
  
10Erik Linnér
34:08.55
IFK Umeå
34:08.55
PB
  
11Philip Seweling
34:09.41
Fredrikshofs FIF
34:09.41
SB
  
12Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
34:37.43
Västerås FK
34:37.43
SB
  
13Robin Pino
Robin Pino 82, Uppsala LK
34:50.25
Uppsala LK
34:50.25
SB
  
14Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
35:04.44
Västerås FK
35:04.44
PB
  
15Magnus Svensson
35:27.98
IK Nocout.se
35:27.98
SB
  
16Tore Glas
35:31.57
IK Akele
35:31.57
SB
  
Martin Öhman
DNF
Hässelby SK
DNF
  pace
Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
DNF
Källbottens IK
DNF
  
Mikkel Knif
Mikkel Knif 82, IFK Umeå
DNF
IFK Umeå
DNF
  
Lars Drageryd
Lars Drageryd 89, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Johan Hydén
DNF
  
Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
DNF
Västerås LK
DNF
  
Final D
1Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
33:56.44
FK Studenterna
33:56.44
SB
  pace
2Henrik Brattander
33:56.54
Huddinge AIS
33:56.54
PB
  
3Rasmus Lygner
34:17.08
Hässelby SK
34:17.08
PB
  
4Oskar Hjärpe
34:20.84
34:20.84
PB
  
5Joel Grönwall
34:26.36
Ingarö IF
34:26.36
SB
  
6Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
34:50.77
FK Studenterna
34:50.77
PB
  
7Camilla Elofsson
35:04.82
Huddinge AIS
35:04.82
SB
  
K 1
8David Gidén Hember
35:26.34
FK Studenterna
35:26.34
PB
  
9Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
35:33.32
FK Studenterna
35:33.32
PB
  
K 2
10Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
35:52.84
Saltsjöbadens IF
35:52.84
  
11Emil Ellervik
35:54.30
IF Tjalve
35:54.30
SB
  
12Fredrik Liw
Fredrik Liw 78, Vallentuna
36:04.66
Vallentuna FK
36:04.66
PB
  
13Anders Holmén
Anders Holmén 84, Studenterna
36:20.10
FK Studenterna
36:20.10
PB
  
Tomas JennerstålLK Roslagen
DNF
  
Johan Lidström
DNF
  
Linus Gustafsson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Åsa Wiklund
Åsa Wiklund 88, Trångsviken
DNF
Trångsvikens IF
DNF
  
K
Final E
1Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
34:16.10
FK Studenterna
34:16.10
  pace
2Nina Chydenius
Nina Chydenius 90, FIN
34:16.28
90FIN
34:16.28
  
K 1
3Johanna Salminen
34:30.00
FK Studenterna
34:30.00
SB
  
K 2
4Jens Ljunggren
34:35.20
34:35.20
PB
  
5Anders Hedman
34:48.78
34:48.78
PB
  
6Thomas Aldheimer
35:07.22
Fredrikshofs FIF
35:07.22
PB
  
7Joakim Svederman
35:16.69
PB
  
8Mattias Willim
35:28.02
Vallentuna FK
35:28.02
SB
  
9Daniel Elinder
Daniel Elinder 77, Fredrikshof
35:31.56
Fredrikshofs FIF
35:31.56
SB
  
10Fredrik Tedborn
35:33.06
FK Studenterna
35:33.06
SB
  
11Tomas ÄngshammarRoma IF
35:36.37
SB
  
12Thomas Emilsson
Thomas Emilsson 80, Terrible Tuesday
35:48.17
Terrible Tuesdays TC
35:48.17
PB
  
13Edvin Karlström
35:57.71
Turebergs FK
35:57.71
PB
  
14Pernilla Elmgren
36:05.53
Ärla IF
36:05.53
PB
  
K 3
15Ida Esperi
Ida Esperi 00, Haparanda SKT
36:16.54
Haparanda SKT
36:16.54
PB
  
K 4
16Staffan Westerdahl
36:18.57
Fredrikshofs FIF
36:18.57
SB
  
17Sofia Hjert
36:36.57
Torsby LK
36:36.57
SB
  
K 5
18Evelina Henriksson
36:36.68
IFK Umeå
36:36.68
PB
  
K 6
19Weronika Brzuchalska
36:37.78
FK Studenterna
36:37.78
SB
  
K 7
20Joel Spratt
Joel Spratt 92, Studenterna
36:53.93
FK Studenterna
36:53.93
SB
  
21Joakim Röstlund
37:14.61
FK Studenterna
37:14.61
SB
  
22Kalle Zidén
38:02.34
Falu IK
38:02.34
SB
  
23Johan Säfström
38:27.16
IF Linnéa
38:27.16
PB
  
Fredrick Lee OhlssonFK Studenterna
DNF
  
Andreas HardeströmIF Linnéa
DNF
  
Fredrik Sohlberg
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Joakim Ekström
DNF
  
Mellantider
M 3000 m     


Final A

Final

Oliver Löfqvist
8:43.9m
Spårvägens FK
8:43.9m
  
Archibald Casteel
8:44.1m
Spårvägens FK
8:44.1m
  
Arttu Vattulainen
Arttu Vattulainen 91, FIN
8:44.4m
91FIN
8:44.4m
SB
  
Stefan Iulius Gavril
8:44.7m
IFK Umeå
8:44.7m
SB
  
Jonas Leandersson
8:45.0m
IF Göta Karlstad
8:45.0m
SB
  
David Nilsson
8:45.3m
Högby IF
8:45.3m
SB
  
Robin Rohlén
8:45.6m
IFK Umeå
8:45.6m
  
Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
8:45.9m
IKHP Huskvarna
8:45.9m
SB
  
John Kingstedt
8:53.3m
Hässelby SK
8:53.3m
  
Otto Kingstedt
8:53.6m
Hässelby SK
8:53.6m
  
Mellantider
M 5000 m     


Final A

Final

Oliver Löfqvist
14:34.1m
Spårvägens FK
14:34.1m
  
Archibald Casteel
14:34.5m
Spårvägens FK
14:34.5m
SB
  
Jonas Leandersson
14:34.7m
IF Göta Karlstad
14:34.7m
SB
  
David Nilsson
14:38.1m
Högby IF
14:38.1m
SB
  
Robin Rohlén
14:39.2m
IFK Umeå
14:39.2m
  
Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
14:39.5m
IKHP Huskvarna
14:39.5m
SB
  
Arttu Vattulainen
Arttu Vattulainen 91, FIN
14:40.3m
91FIN
14:40.3m
SB
  
Stefan Iulius Gavril
14:47.0m
IFK Umeå
14:47.0m
  
Otto Kingstedt
14:58.6m
Hässelby SK
14:58.6m
  
John Kingstedt
14:58.8m
Hässelby SK
14:58.8m
  
Heshlu Andemariam
14:59.0m
Keep Up RC
14:59.0m
  
Daniel Lundgren
15:04.6m
Turebergs FK
15:04.6m
SB
  
Kristofer Låås
15:12.1m
Keep Up RC
15:12.1m
SB
  
August Mollén
15:12.4m
IF Tjalve
15:12.4m
SB
  
Kvinnor
K 5000 m     


Final A

Final

1Tilda Månsson
Tilda Månsson 04, Fredrikshof
17:04.64
Fredrikshofs FIF
17:04.64
  
2Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
19:16.51
Fredrikshofs FIF
19:16.51
  
3Julia Rennermalm
20:36.27
Fredrikshofs FIF
20:36.27
PB