0

10.4
27.3
7.4
6.4
9.4
7.4
1.4
6.4
7.4
6.4
28.3
23.3
16.3
4.2
16.3
29.3
29.3
23.3
26.3
21.3
19.3
23‐24.3
23‐24.3
23‐24.3
23.3
22.3
23.3
23.3
23.3
23.3
23‐24.3
19‐21.3
15‐16.3
15‐16.3
21.3
19.3
17.3
10.3
3.3
16.3
9.3
9.3
17.3
16‐17.3
16‐17.3
16.3
16.3
9.3
2.3
14.3
9.3
24.2
27.2
5.3
10.3
9‐10.3
9.3
9.3
9.3
9.3
3.3
21.2
5.3
2.3
2‐3.3
3.3
2‐3.3
2‐3.3
1‐3.3
2.3
29.2
27.2
29.2
27.2
14.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
Arena: Midgårdsvallen   Arrangör: IFK Märsta
Tävlande: 373 (147+226)   Starter: 1109 (458+651)

1Gotland-Stockholm Väst1551
2Gotland-Stockholm Öst1476
3Södra Svealand1427
4Mittsvenska1275
Män
P14 80 m     
16 sep
Vind: -1.9

Final A

Final
16 sep
Vind: -1.9
1Tim Franc
Tim Franc 09, Sundbyberg
9.85
Sundbybergs IK
9.85
  
2Oliver TidlundGefle IF
9.98
  
3Gusten Berglund
10.15
Söderhamns IF
10.15
  
4Joar Larsson
10.16
Huddinge AIS
10.16
  
5Jonatan Borg
10.27
Hammarby IF
10.27
  
5Wilton Furubom
10.27
IF Linden
10.27
  
7Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
10.37
Sundbybergs IK
10.37
  
8Teodor Mattsson
Teodor Mattsson 09, KFUM Örebro
10.39
KFUM Örebro
10.39
  
Final B
16 sep Vind: -2.2
16 sepVind: -2.2
1Mustapha Jagana
10.12
Spårvägens FK
10.12
PB
  
2Alex Lundgren
10.41
IFK Lidingö
10.41
  
3Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
10.54
Västerås FK
10.54
PB
  
3Bill Gibson
Bill Gibson 09, Upsala IF
10.54
Upsala IF
10.54
PB
  
5Kasper Langevoort
10.74
Sundbybergs IK
10.74
  
6Jim Ogden
Jim Ogden 09, Upsala IF
10.76
Upsala IF
10.76
  
7Oskar Källström
11.10
Turebergs FK
11.10
  
Final C
16 sep Vind: -2.1
16 sepVind: -2.1
1Gunnar Linder
11.26
Upsala IF
11.26
PB
  
2Axel Jonell
11.45
Täby IS
11.45
PB
  
3Gustav Forsling
Gustav Forsling 09, KFUM Örebro
11.58
KFUM Örebro
11.58
  
4Frans Jorbrant
Frans Jorbrant 09, KFUM Örebro
12.14
KFUM Örebro
12.14
  
5Max Haraldsson
12.41
Upsala IF
12.41
  
6Alex Nordh
Alex Nordh 09, KFUM Örebro
12.79
KFUM Örebro
12.79
  
P14 300 m     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Tim Franc
Tim Franc 09, Sundbyberg
38.70
Sundbybergs IK
38.70
  
2Jonatan Borg
39.32
Hammarby IF
39.32
  
3Nicholas Chang
41.24
Hammarby IF
41.24
PB
  
4Teodor Mattsson
Teodor Mattsson 09, KFUM Örebro
41.34
KFUM Örebro
41.34
  
5William Daun
William Daun 09, Katrineholm
41.92
Katrineholms SK
41.92
  
6Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
43.44
Hässelby SK
43.44
  
Final B
17 sep
17 sep
1Bill Gibson
Bill Gibson 09, Upsala IF
43.13
Upsala IF
43.13
PB
  
2William Edlund TuraIFK Märsta
43.17
PB
  
3Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
44.76
Leksands FIK
44.76
  
4Linus Ahlin
Linus Ahlin 09, Karlskoga
44.95
Karlskoga FIF
44.95
PB
  
5Jeppe Karlsson
46.02
IFK Lidingö
46.02
  
6Frans Jorbrant
Frans Jorbrant 09, KFUM Örebro
47.96
KFUM Örebro
47.96
PB
  
P14 800 m     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1David Ahlberg
2:07.94
Bromma IF
2:07.94
  
2Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås FK
2:08.30
Västerås FK
2:08.30
  
3Samuel Oliveira
2:09.36
Hanvikens SK
2:09.36
PB
  
4Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
2:13.38
Hässelby SK
2:13.38
PB
  
5Thomas Moussay
2:13.67
Sundbybergs IK
2:13.67
PB
  
6William Edlund Tura
2:14.92
IFK Märsta
2:14.92
PB
  
7Anton Drufva
Anton Drufva 09, Mälarhöjden
2:16.03
Mälarhöjdens IK
2:16.03
  
8Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
2:16.49
  
9Lukas Haraldsson
2:25.34
Alunda SK
2:25.34
  
10Gabriel Laine
2:33.35
Karlskoga FIF
2:33.35
PB
  
11Viktor Berg
2:34.06
Turebergs FK
2:34.06
  
12Edvin Dannfeldt
2:54.99
Ludvika FFI
2:54.99
  
P14 2000 m     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Emil Corlevi
6:04.43
IFK Lidingö
6:04.43
PB
  
2Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås FK
6:08.47
Västerås FK
6:08.47
  
3Luca Garavini
6:13.42
IFK Lidingö
6:13.42
  
4Oskar Bonnevier
6:21.94
IFK Lidingö
6:21.94
PB
  
5William Edlund Tura
6:22.62
IFK Märsta
6:22.62
  
6Samuel Oliveira
6:33.91
Hanvikens SK
6:33.91
  
7Alvin Daniels
6:34.17
Hässelby SK
6:34.17
PB
  
8Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
6:46.31
Hässelby SK
6:46.31
  
9Thomas Moussay
6:50.56
Sundbybergs IK
6:50.56
PB
  
10Lukas Haraldsson
6:51.45
Alunda SK
6:51.45
  
11Tor Zettergren
Tor Zettergren 09, Mälarhöjden
6:58.13
Mälarhöjdens IK
6:58.13
PB
  
12Linus Ahlin
Linus Ahlin 09, Karlskoga
7:33.70
Karlskoga FIF
7:33.70
PB
  
P14 1500 m hinder (76.2 cm)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Erik Jansson
Erik Jansson 09, Västerås FK
4:45.07
Västerås FK
4:45.07
PB
  
2Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
4:48.02
PB
  
3Oskar Bonnevier
4:51.43
IFK Lidingö
4:51.43
PB
  
4Luca Garavini
4:53.61
IFK Lidingö
4:53.61
PB
  
5William Edlund Tura
5:02.89
IFK Märsta
5:02.89
PB
  
6Anton Drufva
Anton Drufva 09, Mälarhöjden
5:05.96
Mälarhöjdens IK
5:05.96
PB
  
7Alvin Daniels
5:08.54
Hässelby SK
5:08.54
PB
  
8Samuel Oliveira
5:10.09
Hanvikens SK
5:10.09
  
9Karl Pell
Karl Pell 09, Hässelby
5:24.69
Hässelby SK
5:24.69
PB
  
10Thomas Moussay
5:25.54
Sundbybergs IK
5:25.54
PB
  
11Lukas Haraldsson
5:25.69
Alunda SK
5:25.69
  
12Tor Zettergren
Tor Zettergren 09, Mälarhöjden
5:39.59
Mälarhöjdens IK
5:39.59
  
P14 80 m häck (83.8 cm)     
17 sep
Vind: +2.1

Final A

Final
17 sep
Vind: +2.1
1Alessandro MancinellaHammarby IF
11.67w
  
2Nils Grufman
11.93w
Täby IS
11.93w
  
3Ville Mårtensson
12.07w
Huddinge AIS
12.07w
  
4Nicholas Chang
12.88w
Hammarby IF
12.88w
  
5Valter Wallner
13.33w
Gefle IF
13.33w
  
6Alvin Daniels
13.36w
Hässelby SK
13.36w
  
7Nils Porsby
Nils Porsby 09, Västerås FK
14.58w
Västerås FK
14.58w
  
8Jeppe Karlsson
14.98w
IFK Lidingö
14.98w
  
Heat 1
17 sep Vind: +3.2
17 sepVind: +3.2
1Nils Grufman
11.88w
Täby IS
11.88w
q
  
2Alvin Daniels
13.26w
Hässelby SK
13.26w
q
  
3Jeppe Karlsson
15.49w
IFK Lidingö
15.49w
q
  
Heat 2
17 sep Vind: +4.0
17 sepVind: +4.0
1Alessandro MancinellaHammarby IF
11.88w
q
  
2Ville Mårtensson
12.46w
Huddinge AIS
12.46w
q
  
3Nicholas Chang
12.98w
Hammarby IF
12.98w
q
  
4Valter Wallner
13.31w
Gefle IF
13.31w
q
  
5Nils Porsby
Nils Porsby 09, Västerås FK
15.48w
Västerås FK
15.48w
q
  
P14 300 m häck (76.2 cm)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Alessandro MancinellaHammarby IF
43.59
  
2Nicholas Chang
44.95
Hammarby IF
44.95
PB
  
3David Ahlberg
45.04
Bromma IF
45.04
  
4William Daun
William Daun 09, Katrineholm
46.14
Katrineholms SK
46.14
PB
  
5Alvin Daniels
46.98
Hässelby SK
46.98
  
Final B
16 sep
16 sep
1Ville Mårtensson
47.55
Huddinge AIS
47.55
  
2Max Linell
48.00
F Bålsta IK
48.00
PB
  
3Alexander Hulthén GylleredIF Linnéa
49.19
  
4Edvin Dannfeldt
57.82
Ludvika FFI
57.82
PB
  
P14 Höjd     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Alexander Brändeborn
1.78
Råby-Rekarne FIF
1.78
PB
  
2Joar Larsson
1.76
Huddinge AIS
1.76
PB
  
3Hugo Wiklund
1.68
Hanvikens SK
1.68
PB
  
4David Ahlberg
1.65
Bromma IF
1.65
  
5Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
1.62
Sundbybergs IK
1.62
  
6Alex Lundgren
1.62
IFK Lidingö
1.62
  
7Gunnar Linder
1.62
Upsala IF
1.62
  
8Milo EnanderTierps IF
1.62
  
9Valter WallnerGefle IF
1.58
  
10Emil Larshagen
Emil Larshagen 09, Åkersberga
1.54
Åkersberga SK
1.54
PB
  
11Castor SvanelidIF Linnéa
1.48
PB
  
12Theodor Gutke
1.48
Hammarby IF
1.48
  
13Viktor Berg
1.42
Turebergs FK
1.42
  
14Mustapha Jagana
1.42
Spårvägens FK
1.42
PB
  
15Rufus Butler
1.33
Upsala IF
1.33
PB
  
15Nils Porsby
Nils Porsby 09, Västerås FK
1.33
Västerås FK
1.33
  
15Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
1.33
Västerås FK
1.33
SB
  
18Theodore Butler
1.33
Upsala IF
1.33
PB
  
1.24
1.68
1.33
1.70
1.42
1.72
1.48
1.74
1.54
1.76
1.58
1.78
1.62
1.80
1.65
Brändeborn-
o
-
xo
-
o
-
xxo
o
xo
o
o
o
xxx
xo
Larsson-
o
-
o
-
o
-
xo
-
xo
-
xxx
-
xo
Wiklund-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
xo
o
Ahlberg-
xxx
-
-
o
xo
o
o
xxo
Wincent-
-
-
o
-
o
o
xxx
Lundgren-
-
-
o
-
xxo
o
xxx
Linder-
-
o
xo
o
xxo
xo
xxx
Enander-
-
-
o
o
xo
xxo
xxx
Wallner-
-
-
-
o
o
xxx

Larshagen-
o
o
xxo
xxo
xxx


Svanelid-
-
o
o
xxx



Gutke-
-
xo
o
xxx



Berg-
o
o
xxx




Jagana-
-
xo
xxx




Butlero
o






Porsbyo
o






Åkerlund-
o






Butler-
xo
xxx





P14 Stav     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Samuel Härkegård WulffMälarhöjdens IK
3.34
PB
  
2Hugo Wiklund
3.26
Hanvikens SK
3.26
  
3Oskar Liwell
Oskar Liwell 09, Södertälje IF
3.26
Södertälje IF
3.26
PB
  
4Jumanne Hackett
2.94
Hammarby IF
2.94
PB
  
5Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
2.78
Sundbybergs IK
2.78
  
6Alex Nordh
Alex Nordh 09, KFUM Örebro
2.62
KFUM Örebro
2.62
=PB
  
7Viktor Berg
2.40
Turebergs FK
2.40
  
8Alfred Lorentzon
Alfred Lorentzon 09, Mälarhöjden
2.40
Mälarhöjdens IK
2.40
  
9Hugo Dahl
Hugo Dahl 09, Hässelby
2.18
Hässelby SK
2.18
  
10Carl Berggren
1.90
F Bålsta IK
1.90
SB
  
1.90
3.26
2.18
3.34
2.40
3.40
2.62
2.78
2.94
3.06
3.18
Härkegård Wulff-
o
-
xo
-
xxx
-
-
xo
xo
xo
Wiklund-
o
-
xxx
-
-
-
xxo
xo
o
Liwell-
xo
-
xxx
-
-
xo
xo
xxo
xo
Hackett-
-
-
-
o
o
xxx

Wincent-
-
-
o
o
xxx


Nordh-
o
o
o
xxx



Berg-
o
o
xxx




Lorentzon-
xo
xo
xxx




Dahlo
o
xxx





Berggrenxxo
xxx






P14 Längd     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Oliver TidlundGefle IF
6.17w
+2.7
  
2Joar Larsson
5.90
Huddinge AIS
5.90
+0.7 PB
  
3Jim Ogden
Jim Ogden 09, Upsala IF
5.70w
Upsala IF
5.70w
+4.6
  
4Alessandro MancinellaHammarby IF
5.68
+1.7
  
5Alex Lundgren
5.65w
IFK Lidingö
5.65w
+2.1
  
6Milo Enander
5.41w
Tierps IF
5.41w
+2.6
  
7Hugo Wiklund
5.36
Hanvikens SK
5.36
+1.3
  
8Eskil Lärkner
5.30
Upsala IF
5.30
+1.6 PB
  
9Wilton FurubomIF Linden
5.30
+1.6 PB
  
10Filip Wincent
Filip Wincent 09, Sundbyberg
5.19
Sundbybergs IK
5.19
+0.2
  
11Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
5.19
Västerås FK
5.19
+1.9 PB
  
12Theodor Gutke
5.00w
Hammarby IF
5.00w
+2.9
  
13William Daun
William Daun 09, Katrineholm
4.99w
Katrineholms SK
4.99w
+4.3
  
14Castor Svanelid
4.99w
IF Linnéa
4.99w
+2.8
  
15Valter WallnerGefle IF
4.95
+2.0 PB
  
16Moritz Bruch
4.95w
Hässelby SK
4.95w
+2.1
  
17Axel Jonell
4.92w
Täby IS
4.92w
+4.8
  
18Oskar Källström
4.84w
Turebergs FK
4.84w
+3.6
  
19Teodor Mattsson
Teodor Mattsson 09, KFUM Örebro
4.62w
KFUM Örebro
4.62w
+2.9
  
20Gunnar Linder
4.61
Upsala IF
4.61
+1.4 PB
  
21Mustapha Jagana
4.47w
Spårvägens FK
4.47w
+2.5
  
22Frans Jorbrant
Frans Jorbrant 09, KFUM Örebro
4.43
KFUM Örebro
4.43
+2.0 PB
  
23Isak Grenegård
4.41w
IF Göta Karlstad
4.41w
+3.0
  
24Theodore Butler
4.13w
Upsala IF
4.13w
+2.7
  
25Liam Canstrén
Liam Canstrén 09, Södertälje IF
4.09w
Södertälje IF
4.09w
+2.8
  
26Alex Nordh
Alex Nordh 09, KFUM Örebro
4.08w
KFUM Örebro
4.08w
+4.2
  
27Max Haraldsson
3.85
Upsala IF
3.85
+1.6
  
Tidlund5.81w
+2.3
5.91w
+2.1
5.86
+0.5
5.99
+1.4
5.93
+1.4
6.17w
+2.7
Larsson5.47
+1.5
5.43
+0.6
5.37
+0.5
5.73
+1.1
5.74
+1.6
5.90
+0.7
Ogden5.33w
+3.1
x5.41w
+3.5
x5.70w
+4.6
x
Mancinella5.64w
+2.6
x5.68
+1.7
xx5.62
+0.9
Lundgren5.65w
+2.1
4.70w
+2.2
5.51
+1.1
4.38w
+2.8
5.47
+1.2
4.97w
+2.8
Enander5.30w
+4.9
5.41w
+2.6
5.19w
+2.2
Wiklund5.04
+1.2
5.24w
+3.7
5.36
+1.3
5.01
+1.5
5.30
+1.6
5.15
+1.3
Lärkner5.30
+1.6
5.12
+1.5
5.30w
+2.1
5.12
+0.2
x5.25
+1.8
Furubom5.11w
+2.9
5.30
+1.6
4.77w
+3.0
Wincent4.69w
+3.1
5.10w
+3.2
5.19
+0.2
Åkerlundx5.19
+1.9
5.01
+1.0
Gutke4.95
+1.1
5.00w
+2.9
4.71w
+4.8
Daun4.99w
+4.3
4.92
+2.0
Svanelid4.80w
+2.4
4.58
+1.9
4.99w
+2.8
Wallner4.75w
+3.3
4.80
+1.0
4.95
+2.0
Bruch4.78
+1.8
4.95w
+2.1
x
Jonell4.92w
+4.8
4.86w
+4.2
4.75w
+3.3
Källström4.59
+1.8
4.84w
+3.6
3.55
+1.8
Mattsson3.43
+2.0
4.62w
+3.5
4.62w
+2.9
Linder4.17
+1.6
3.29
+1.9
4.61
+1.4
Jagana4.34w
+2.7
4.47w
+2.5
4.29w
+4.5
Jorbrant4.43
+2.0
x4.19w
+3.2
Grenegård4.41w
+3.0
Butler4.13w
+2.7
3.97
+2.0
4.11w
+3.2
Canstrén4.09w
+2.8
1.83w
+2.6
x
Nordh4.08w
+4.2
x4.06w
+3.8
Haraldsson3.85
+1.6
xx
P14 Tresteg     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Milo Enander
12.22
Tierps IF
12.22
+0.8 PB
  
2David Ahlberg
12.02
Bromma IF
12.02
+1.2 PB
  
3Valter WallnerGefle IF
11.57
0.0 PB
  
4Nicholas Chang
11.32w
Hammarby IF
11.32w
+2.1
  
5Teodor Mattsson
Teodor Mattsson 09, KFUM Örebro
11.31
KFUM Örebro
11.31
+0.4 PB
  
6Castor Svanelid
11.30
IF Linnéa
11.30
0.0
  
7William Daun
William Daun 09, Katrineholm
10.88
Katrineholms SK
10.88
+1.1 PB
  
8Eskil Lärkner
10.83w
Upsala IF
10.83w
+2.4
  
9Hugo Dahl
Hugo Dahl 09, Hässelby
10.25
Hässelby SK
10.25
0.0
  
10Nils Porsby
Nils Porsby 09, Västerås FK
10.20
Västerås FK
10.20
+0.6 PB
  
11Alexander Hulthén GylleredIF Linnéa
10.07
+1.0 PB
  
12Samuel Oliveira
10.04
Hanvikens SK
10.04
0.0
  
13Moritz Bruch
9.71
Hässelby SK
9.71
+0.6
  
14Rufus Butler
9.70w
Upsala IF
9.70w
+2.1
  
15Elias Åman
Elias Åman 09, Leksands FIK
9.42
Leksands FIK
9.42
+1.0
  
16Lukas GoodbandHellas FK
8.92
+0.8
  
17Max Haraldsson
8.83
Upsala IF
8.83
+0.9
  
Jim Ogden
Jim Ogden 09, Upsala IF
NM
Upsala IF
NM
  
Enander11.88
0.0
11.94
+0.1
11.85
+1.8
11.81w
+2.2
11.64
0.0
12.22
+0.8
Ahlberg11.75
+1.9
12.02
+1.2
11.55w
+2.3
11.54
+1.1
11.94
0.0
Wallner11.57
0.0
x11.27
+0.4
11.05
0.0
x11.51
+1.6
Chang11.13
+1.5
11.05
+0.3
11.20
0.0
11.00
+1.1
11.16
+1.6
11.32w
+2.1
Mattsson11.31
+0.4
11.16w
+2.8
10.97
+1.8
11.21
0.0
11.24
0.0
11.23
+1.2
Svanelid10.66
+0.6
10.68
+1.4
11.30
0.0
10.30
+1.8
10.81
+0.3
11.23
+1.3
Daun10.74
+1.4
x10.88
+1.1
10.53
+0.1
10.73
0.0
Lärkner10.48
+1.6
10.83w
+2.4
10.67
+0.8
10.43
0.0
10.25
+0.6
10.47
+0.1
Dahl10.25
0.0
10.07
+0.1
10.21
+1.5
Porsby10.20
+0.6
xx
Hulthén Gyllered9.77
0.0
10.07
+1.0
x
Oliveiraxx10.04
0.0
Bruchxx9.71
+0.6
Butlerxx9.70w
+2.1
Åmanx9.42
+1.0
x
Goodband8.92
+0.8
8.29
+1.8
8.68
+0.2
Haraldssonxx8.83
+0.9
Ogdenxxx
P14 Kula (4.0 kg)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Anton Pranjic
Anton Pranjic 09, Kristinehamn
14.29
IFK Kristinehamn
14.29
  
2Hugo Wiklund
11.87
Hanvikens SK
11.87
  
3Gabriel Melander
11.20
Turebergs FK
11.20
  
4Felix Sjöstedt
11.19
Glanshammars IF
11.19
  
5Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
11.13
Leksands FIK
11.13
  
6Jumanne Hackett
10.54
Hammarby IF
10.54
  
7Theo Wikström
9.77
Huddinge AIS
9.77
  
8Ville MårtenssonHuddinge AIS
9.52
  
9Carl Berggren
8.94
F Bålsta IK
8.94
  
10Theodore Butler
8.94
Upsala IF
8.94
PB
  
11Gunnar Linder
8.89
Upsala IF
8.89
PB
  
12Edvin DannfeldtLudvika FFI
8.78
  
13Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
8.72
Huddinge AIS
8.72
  
14Bill Gibson
Bill Gibson 09, Upsala IF
8.54
Upsala IF
8.54
PB
  
15Eskil Lärkner
8.21
Upsala IF
8.21
  
16Gustav Forsling
Gustav Forsling 09, KFUM Örebro
7.85
KFUM Örebro
7.85
PB
  
17Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
7.56
Västerås FK
7.56
PB
  
18Isak MathiassonKils AIK
7.49
  
19Max Haraldsson
6.42
Upsala IF
6.42
  
Pranjic12.0114.29x13.5213.61x
Wiklund11.7911.8711.3511.56x11.14
Melander9.3311.2010.26x9.3310.13
Sjöstedt10.46x11.19xxx
Kvarnback10.5111.13xx10.39
Hackett10.3610.1510.5410.25xx
Wikströmx9.489.419.559.77x
Mårtensson9.089.179.33x9.039.52
Berggren8.928.94x
Butler8.948.508.25
Linder8.318.89
Dannfeldt8.158.786.77
Carls8.298.298.72
Gibson8.54
Lärkner8.21
Forsling7.85
Åkerlund7.56
Mathiasson7.11x7.49
Haraldsson6.396.42
P14 Diskus (1.0 kg)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
42.09
PB
  
2Anton Pranjic
Anton Pranjic 09, Kristinehamn
40.11
IFK Kristinehamn
40.11
PB
  
3Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
38.29
Leksands FIK
38.29
PB
  
4Gabriel Melander
36.12
Turebergs FK
36.12
  
5Felix Sjöstedt
34.29
Glanshammars IF
34.29
PB
  
6Jumanne Hackett
32.74
Hammarby IF
32.74
  
7Carl Berggren
31.45
F Bålsta IK
31.45
  
8Theo Wikström
31.33
Huddinge AIS
31.33
  
9Alexander Brändeborn
25.76
Råby-Rekarne FIF
25.76
  
10Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
25.48
Huddinge AIS
25.48
  
11Rufus Butler
25.27
Upsala IF
25.27
PB
  
12Isak MathiassonKils AIK
22.89
PB
  
13Castor Svanelid
21.37
IF Linnéa
21.37
  
14Alexander Hulthén GylleredIF Linnéa
20.79
  
Nils GrufmanTäby IS
NM
  
Willén Holgersson34.9342.09x34.5839.06x
Pranjic40.11xxxxx
Kvarnbackx27.5338.29xx33.88
Melanderx35.72xxx36.12
Sjöstedt33.53x31.2534.29xx
Hackettx29.7932.74xx32.27
Berggrenx31.45xx27.29x
Wikströmx22.3827.65x31.33x
Brändebornx25.76
Carlsx25.48x
Butler25.2723.70
Mathiassonx22.89x
Svanelidx21.3718.63
Hulthén Gylleredx20.7919.52
Grufmanxxx
P14 Slägga (4.0 kg)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Felix Sjöstedt
43.39
Glanshammars IF
43.39
PB
  
2Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
41.26
Huddinge AIS
41.26
PB
  
3Anton Pranjic
Anton Pranjic 09, Kristinehamn
40.03
IFK Kristinehamn
40.03
PB
  
4Theo Wikström
39.18
Huddinge AIS
39.18
PB
  
5Carl Berggren
35.93
F Bålsta IK
35.93
PB
  
6Gabriel Melander
31.05
Turebergs FK
31.05
  
7Isak MathiassonKils AIK
24.84
  
8Alfred Lorentzon
Alfred Lorentzon 09, Mälarhöjden
23.41
Mälarhöjdens IK
23.41
PB
  
9Edvin Dannfeldt
22.68
Ludvika FFI
22.68
PB
  
10Oskar Källström
21.80
Turebergs FK
21.80
  
Jumanne HackettHammarby IF
NM
  
Sjöstedtxx39.6243.39x42.15
Carls37.6941.2639.3538.87x40.14
Pranjic39.0836.7237.1940.0339.90x
Wikström37.7135.66xx39.18x
Berggrenx35.93xx33.83x
Melander28.4428.4629.4731.05x30.54
Mathiasson24.8423.13x22.9924.07x
Lorentzon20.7123.4122.09xxx
Dannfeldt18.3122.6821.32
Källström21.55x21.80
Hackettxxx
P14 Spjut (600 g)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Nils Grufman
42.07
Täby IS
42.07
  
2Arvid Kvarnback
Arvid Kvarnback 09, Leksands FIK
39.05
Leksands FIK
39.05
  
3Jeppe Karlsson
37.71
IFK Lidingö
37.71
PB
  
4Alexander Brändeborn
37.35
Råby-Rekarne FIF
37.35
  
5Samuel Härkegård Wulff
36.65
Mälarhöjdens IK
36.65
PB
  
6Isak Grenegård
35.53
IF Göta Karlstad
35.53
  
7Theodore Butler
34.58
Upsala IF
34.58
PB
  
8Gabriel Melander
29.90
Turebergs FK
29.90
  
9Rufus Butler
28.67
Upsala IF
28.67
  
10Åke Grönnesby
26.68
Hässelby SK
26.68
  
11Theo Wikström
26.08
Huddinge AIS
26.08
  
12Bill Gibson
Bill Gibson 09, Upsala IF
24.43
Upsala IF
24.43
PB
  
13Isak MathiassonKils AIK
24.10
  
14Leo Carls
Leo Carls 09, Huddinge
23.78
Huddinge AIS
23.78
  
15Lukas Goodband
22.90
Hellas FK
22.90
  
16Nils Porsby
Nils Porsby 09, Västerås FK
21.86
Västerås FK
21.86
  
17Eskil Lärkner
21.14
Upsala IF
21.14
PB
  
18Oskar Liwell
Oskar Liwell 09, Södertälje IF
19.43
Södertälje IF
19.43
  
19Julian Boström BjörkmanUpsala IF
14.90
PB
  
Grufman41.8642.07
Kvarnback32.8635.2439.0534.3638.82x
Karlsson31.7835.1033.8337.7133.5237.32
Brändeborn33.9337.3532.7734.4935.40
Härkegård Wulffx36.65x33.21
Grenegård32.4927.5931.5835.0935.53
Butler33.1729.8934.3233.4633.9334.58
Melander28.4323.6229.9029.3726.6728.37
Butler28.6727.2628.51
Grönnesby24.4826.6821.73
Wikström23.0726.0823.79
Gibson24.43
Mathiassonx22.7324.10
Carls23.7823.21x
Goodband19.7221.6722.90
Porsby21.86
Lärkner21.1420.2519.81
Liwellx19.43
Boström Björkmanx14.90
P13 60 m     
16 sep
Vind: +1.3

Final A

Final
16 sep
Vind: +1.3
1Hanwen Dong
7.87
Turebergs FK
7.87
  
2Max Unger
8.06
IF Linnéa
8.06
  
3Edvin Möller
8.10
IF Linden
8.10
  
4Malte Nyqvist
Malte Nyqvist 10, Västerås FK
8.18
Västerås FK
8.18
  
5Henrik Östlind
8.22
Åkersberga SK
8.22
  
6Anton Wärre
8.42
Danderyds SK
8.42
  
7Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
8.47
KFUM Örebro
8.47
  
Final B
16 sep Vind: -1.4
16 sepVind: -1.4
1Elias Riml
Elias Riml 10, Mälarhöjden
8.49
Mälarhöjdens IK
8.49
  
2Viktor MagnussonHellas FK
8.54
  
3Eliah Hallberg HossainTurebergs FK
8.59
  
4Malte Sandén
8.60
Turebergs FK
8.60
  
5Arvid Johansson
8.70
Karlskoga FIF
8.70
  
6Erik Uddegård
14.44
IF Göta Karlstad
14.44
  
7Leon Engelbertsson
14.52
Västerås FK
14.52
  
Final C
16 sep Vind: -3.7
16 sepVind: -3.7
1Nils Haglind
Nils Haglind 10, Kvarnsveden
8.55
Kvarnsvedens GoIF
8.55
PB
  
2Jean Näsberg
8.56
F Bålsta IK
8.56
PB
  
3Erik Isebrink
Erik Isebrink 10, Kvarnsveden
8.59
Kvarnsvedens GoIF
8.59
  
4Edvin Unosson
Edvin Unosson 10, KFUM Örebro
8.85
KFUM Örebro
8.85
  
5Gabriel Dahlberg
8.92
Hammarby IF
8.92
  
6Jonas Longrée
9.08
IF Göta Karlstad
9.08
  
7Geronimo Hultén
9.22
IF Triangeln
9.22
  
Final D
16 sep Vind: -3.5
16 sepVind: -3.5
1Svante Djurstedt
9.01
Hammarby IF
9.01
  
2Bror-Erik PerssonIFK Märsta
9.10
  
3Melvin Bergvall
Melvin Bergvall 10, Södertälje IF
9.45
Södertälje IF
9.45
  
4Aron Warnquist
Aron Warnquist 10, Södertälje IF
10.36
Södertälje IF
10.36
  
5Wilhelm Rander
11.06
Upsala IF
11.06
  
P13 200 m     
17 sep
Vind: +1.5

Final A

Final
17 sep
Vind: +1.5
1Hanwen Dong
24.82
Turebergs FK
24.82
PB
  
2Max Unger
25.45
IF Linnéa
25.45
PB
  
3Henrik Östlind
26.22
Åkersberga SK
26.22
PB
  
4Erik Isebrink
Erik Isebrink 10, Kvarnsveden
26.98
Kvarnsvedens GoIF
26.98
  
Final B
17 sep Vind: +0.6
17 sepVind: +0.6
1Eliah Hallberg HossainTurebergs FK
26.68
PB
  
2Elias Riml
Elias Riml 10, Mälarhöjden
27.10
Mälarhöjdens IK
27.10
PB
  
3Fritiof Wärn
27.28
Bromma IF
27.28
PB
  
4Bobo Sewall Bärnarp
27.52
Spårvägens FK
27.52
PB
  
5Arvid Johansson
27.54
Karlskoga FIF
27.54
PB
  
Final C
17 sep Vind: +1.3
17 sepVind: +1.3
1Karl Vinblad
Karl Vinblad 10, KFUM Örebro
27.22
KFUM Örebro
27.22
PB
  
2Edvin Unosson
Edvin Unosson 10, KFUM Örebro
27.53
KFUM Örebro
27.53
PB
  
3Viktor MagnussonHellas FK
28.35
PB
  
4Love Lindberg
28.73
Turebergs FK
28.73
  
5Melvin Bergvall
Melvin Bergvall 10, Södertälje IF
30.91
Södertälje IF
30.91
PB
  
Final D
17 sep Vind: +1.8
17 sepVind: +1.8
1Jean Näsberg
27.89
F Bålsta IK
27.89
PB
  
2Erik Uddegård
28.79
IF Göta Karlstad
28.79
PB
  
3Geronimo Hultén
32.72
IF Triangeln
32.72
PB
  
4Leon Engelbertsson
1:01.11
Västerås FK
1:01.11
PB
  
P13 600 m     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Ivar Janson
1:34.53
Hammarby IF
1:34.53
PB
  
2William Davidsson ErikssonDanderyds SK
1:36.71
PB
  
3Oliver Kjellin
1:39.85
Hässelby SK
1:39.85
PB
  
4Leon Engelbertsson
1:41.10
Västerås FK
1:41.10
PB
  
5Alvar Engström
1:41.73
Turebergs FK
1:41.73
  
6Kelian Rocque Berg
1:44.02
IFK Märsta
1:44.02
PB
  
7Erik Uddegård
1:44.72
IF Göta Karlstad
1:44.72
  
8Gustaf Törnquist
1:45.52
Gottsunda IF
1:45.52
PB
  
Final B
16 sep
16 sep
1Malte Sandén
1:46.82
Turebergs FK
1:46.82
PB
  
2Gustaf Malm
1:46.86
Täby IS
1:46.86
PB
  
3Edvin Unosson
Edvin Unosson 10, KFUM Örebro
1:47.12
KFUM Örebro
1:47.12
PB
  
4Anton Wärre
1:47.91
Danderyds SK
1:47.91
PB
  
5Noel Seger
Noel Seger 10, Glanshammar
1:48.00
Glanshammars IF
1:48.00
PB
  
6Victor Herge
1:49.30
Bromma IF
1:49.30
PB
  
7Jonas Kimpe
1:54.24
Ludvika FFI
1:54.24
PB
  
8Isak Öhrn
Isak Öhrn 10, Örbyhus
1:54.36
Örbyhus IF
1:54.36
PB
  
P13 1500 m     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Ivar Janson
4:44.37
Hammarby IF
4:44.37
PB
  
2Oliver Kjellin
4:48.23
Hässelby SK
4:48.23
PB
  
3Alvar Engström
4:54.32
Turebergs FK
4:54.32
  
4Leon Engelbertsson
5:00.47
Västerås FK
5:00.47
PB
  
5Gustaf Malm
5:01.55
Täby IS
5:01.55
PB
  
6Benjamin Karlsson
5:05.66
Huddinge AIS
5:05.66
PB
  
7Tage Lood Falgén
5:10.17
Turebergs FK
5:10.17
PB
  
8Karl Vinblad
Karl Vinblad 10, KFUM Örebro
5:26.16
KFUM Örebro
5:26.16
PB
  
9Vilhelm Askehed
5:40.88
Täby IS
5:40.88
  
10Bror-Erik Persson
5:49.39
IFK Märsta
5:49.39
PB
  
11Jonas Kimpe
5:50.63
Ludvika FFI
5:50.63
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
17 sep
Vind: +3.9

Final A

Final
17 sep
Vind: +3.9
1Emil Ribacke
9.12w
Turebergs FK
9.12w
  
2Malte Nyqvist
Malte Nyqvist 10, Västerås FK
9.25w
Västerås FK
9.25w
  
3Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
9.73w
KFUM Örebro
9.73w
  
4Anton Wärre
10.09w
Danderyds SK
10.09w
  
5Tristan Back
10.39w
Turebergs FK
10.39w
  
6Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
10.51w
  
7Gabriel Dahlberg
10.71w
Hammarby IF
10.71w
  
8Vincent Lundvall
10.91w
Hellas FK
10.91w
  
Heat 1
17 sep Vind: +1.9
17 sepVind: +1.9
1Malte Nyqvist
Malte Nyqvist 10, Västerås FK
9.55
Västerås FK
9.55
q
  
2Anton Wärre
10.13
Danderyds SK
10.13
PB
q
  
3Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
10.51
PB
q
  
4Gabriel Dahlberg
10.56
Hammarby IF
10.56
PB
q
  
5Love Lindberg
11.07
Hellas FK
11.07
  
6Victor Herge
11.41
Bromma IF
11.41
PB
  
7Sidney Kwinten
11.78
Huddinge AIS
11.78
PB
  
Heat 2
17 sep Vind: +2.7
17 sepVind: +2.7
1Emil Ribacke
9.18w
Turebergs FK
9.18w
q
  
2Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
9.97w
KFUM Örebro
9.97w
q
  
3Tristan Back
10.52w
Turebergs FK
10.52w
q
  
4Vincent Lundvall
10.78w
Hellas FK
10.78w
q
  
5Joel Köhn
Joel Köhn 10, Sundbyberg
11.44w
Sundbybergs IK
11.44w
  
6Aston Norrenge
11.73w
Huddinge AIS
11.73w
  
7Jonatan Torssell
12.62w
Bromma IF
12.62w
  
8Wilhelm Rander
14.49w
Upsala IF
14.49w
  
P13 200 m häck (68.6 cm)     
16 sep
Vind: -1.3

Final A

Final
16 sep
Vind: -1.3
1Emil Ribacke
27.02
Turebergs FK
27.02
PB
  
2Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
28.89
KFUM Örebro
28.89
PB
  
3Erik Isebrink
Erik Isebrink 10, Kvarnsveden
29.15
Kvarnsvedens GoIF
29.15
PB
  
4Benjamin Karlsson
30.97
Huddinge AIS
30.97
PB
  
5Love Lindberg
31.06
Turebergs FK
31.06
PB
  
6Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
31.16
PB
  
Final B
16 sep Vind: -1.0
16 sepVind: -1.0
1Loe Asph Hennerdal
30.50
Västerås FK
30.50
PB
  
1Anton Wärre
30.50
Danderyds SK
30.50
PB
  
3Victor Herge
32.55
Bromma IF
32.55
PB
  
4Kelian Rocque BergIFK Märsta
32.63
  
5Aston Norrenge
33.99
Huddinge AIS
33.99
PB
  
6Wilhelm Rander
44.01
Upsala IF
44.01
PB
  
P13 Höjd     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Jakob LindbergHellas FK
1.63
PB
  
2Petter Borgstrand
Petter Borgstrand 10, Mälarhöjden
1.50
Mälarhöjdens IK
1.50
PB
  
3Tage Lood FalgénTurebergs FK
1.47
  
4Jonas Longrée
1.43
IF Göta Karlstad
1.43
=PB
  
5Hugo Klingvall BerglundHässelby SK
1.43
  
6Noel Seger
Noel Seger 10, Glanshammar
1.43
Glanshammars IF
1.43
  
7Jonatan TorssellBromma IF
1.39
  
8Tristan Back
1.33
Turebergs FK
1.33
  
8Ivar Janson
1.33
Hammarby IF
1.33
  
10Ruben Bos
Ruben Bos 10, Tureberg
1.27
Turebergs FK
1.27
  
11Anton GruszczynskiAlunda SK
1.27
  
12Bror-Erik PerssonIFK Märsta
1.18
  
1.18
1.63
1.27
1.65
1.33
1.39
1.43
1.47
1.50
1.53
Lindberg-
xo
-
xxx
-
-
o
o
o
o
Borgstrand-
o
o
o
o
xo
o
xxx
Lood Falgén-
-
-
-
xo
o
xxx

Longréeo
o
o
xxo
o
xxx


Klingvall Berglund-
-
-
o
xxo
xxx


Segero
-
o
xo
xxo
xxx


Torssell-
-
xo
xo
xxx



Back-
-
o
xxx




Jansono
o
o
xxx




Bosxxo
xo
xxx





Gruszczynskio
xxo
xxx





Perssono
xxx






P13 Stav     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Tristan Back
2.90
Turebergs FK
2.90
PB
  
2Jakob LindbergHellas FK
2.74
PB
  
3Loe Asph Hennerdal
2.54
Västerås FK
2.54
PB
  
4Hugo Klingvall BerglundHässelby SK
2.38
PB
  
5Petter Borgstrand
Petter Borgstrand 10, Mälarhöjden
2.32
Mälarhöjdens IK
2.32
PB
  
6Linus Bergsten
Linus Bergsten 10, Kvarnsveden
2.32
Kvarnsvedens GoIF
2.32
PB
  
7Love Lindberg
2.24
Hellas FK
2.24
PB
  
8Per Lomakka
2.16
Hellas FK
2.16
  
9Malte Sandén
2.04
Turebergs FK
2.04
PB
  
10Klaus Heinonen
2.04
Hammarby IF
2.04
SB
  
11Ruben Bos
Ruben Bos 10, Tureberg
1.92
Turebergs FK
1.92
  
1.40
2.38
1.60
2.44
1.76
2.49
1.92
2.54
2.04
2.59
2.16
2.64
2.24
2.69
2.32
2.74
Back-
o
-
o
-
o
-
o
-
o
-
o
-
o
o
xxo
Lindberg-
o
-
o
-
o
-
o
o
o
o
xo
o
xxo
o
xo
Asph Hennerdal-
o
-
xxo
-
o
o
o
o
xxx
o
xo
o
Klingvall Berglund-
o
-
xxx
-
-
xo
o
o
xo
Borgstrand-
xxx
-
o
o
o
o
o
o
Bergsten-
xxx
-
o
o
o
o
xo
xo
Lindberg-
-
o
o
o
xo
o
xxx
Lomakka-
-
-
-
o
o
xxx

Sandéno
o
o
o
o
xxx


Heinonen-
-
xo
o
o
xxx


Boso
o
o
o
xxx



P13 Längd (zon)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Hanwen Dong
6.04
Turebergs FK
6.04
0.0 PB
  
2Henrik Östlind
5.47
Åkersberga SK
5.47
–1.3 PB
  
3Edvin Möller
5.30
IF Linden
5.30
0.0 PB
  
4Jakob LindbergHellas FK
5.29
0.0 PB
  
5Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
5.17
0.0 PB
  
6Loe Asph Hennerdal
5.15
Västerås FK
5.15
0.0
  
7Eliah Hallberg HossainTurebergs FK
5.12
+0.7 =PB
  
8Max Unger
5.08
IF Linnéa
5.08
–1.3
  
9Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
5.02
KFUM Örebro
5.02
0.0 PB
  
10Arvid Johansson
4.89
Karlskoga FIF
4.89
–0.3
  
11Ivar Janson
4.80
Hammarby IF
4.80
0.0
  
12Anton GruszczynskiAlunda SK
4.79
+0.2 PB
  
13Gabriel Dahlberg
4.71
Hammarby IF
4.71
–1.8 PB
  
14Noel Seger
Noel Seger 10, Glanshammar
4.68
Glanshammars IF
4.68
0.0
  
15Vincent LundvallHellas FK
4.61
0.0
  
16Tage Lood FalgénTurebergs FK
4.57
0.0
  
17Elias Riml
Elias Riml 10, Mälarhöjden
4.55
Mälarhöjdens IK
4.55
–0.4
  
18Edvin Unosson
Edvin Unosson 10, KFUM Örebro
4.47
KFUM Örebro
4.47
0.0
  
19Jean Näsberg
4.20
F Bålsta IK
4.20
+1.6
  
20Melvin Bergvall
Melvin Bergvall 10, Södertälje IF
3.99
Södertälje IF
3.99
–0.5
  
21Sidney Kwinten
3.92
Huddinge AIS
3.92
+1.6
  
22Wilhelm Rander
3.42
Upsala IF
3.42
0.0
  
Dong5.77
0.0
5.57
0.0
6.04
0.0
5.83
-0.4
5.87
0.0
5.85
+1.0
Östlind5.11
0.0
4.80
-1.2
5.06
-0.5
3.46
+0.4
5.47
-1.3
2.41
0.0
Möller5.12
+0.1
4.82
0.0
5.24
0.0
5.30
0.0
5.12
-1.0
5.26
0.0
Lindbergx5.21
0.0
5.29
0.0
4.51
0.0
5.13
-0.5
5.24
0.0
Van Der Meijden4.97
0.0
5.00
+0.2
5.17
0.0
4.74
-0.2
4.86
0.0
4.94
0.0
Asph Hennerdal4.99
0.0
5.09
0.0
5.15
0.0
4.96
-0.5
xx
Hallberg Hossain5.05
0.0
5.00
0.0
5.09
0.0
4.93
0.0
5.12
+0.7
4.98
0.0
Unger4.79
-0.3
5.08
-1.3
4.74
+0.4
4.54
0.0
4.55
-0.1
4.86
+1.5
Sjöholm5.02
0.0
4.68
-0.2
4.96
0.0
Johansson4.72
-1.2
4.85
-1.3
4.89
-0.3
Janson4.80
0.0
4.05
0.0
4.71
-0.8
Gruszczynski4.39
0.0
4.79
+0.2
4.39
-0.2
Dahlberg4.63
-0.6
4.71
-1.8
4.45
+0.3
Seger4.56w
+2.1
4.64
0.0
4.68
0.0
Lundvall4.43
-1.5
3.77
-0.2
4.61
0.0
Lood Falgén4.47
+0.4
4.57
0.0
4.31
0.0
Riml4.39
-1.7
4.55
-0.4
4.45
0.0
Unosson4.43
-0.2
4.47
0.0
Näsberg4.15
+1.7
4.20
+1.6
4.18
0.0
Bergvall3.95
-2.0
3.99
-0.5
3.88
0.0
Kwinten3.87
+1.4
3.79
-2.2
3.92
+1.6
Rander2.22
0.0
3.20
-3.5
3.42
0.0
P13 Tresteg (zon)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Hanwen Dong
11.51
Turebergs FK
11.51
–1.1
  
2Loe Asph Hennerdal
11.09
Västerås FK
11.09
–2.1 PB
  
3Jakob Lindberg
10.75
Hellas FK
10.75
–1.7 PB
  
4Albin Holmer
Albin Holmer 10, Mälarhöjden
10.56
Mälarhöjdens IK
10.56
–3.0 PB
  
5Maximilian Van Der MeijdenTäby IS
10.31
–1.4 PB
  
6Gabriel Dahlberg
10.12
Hammarby IF
10.12
–1.0
  
7Vincent LundvallHellas FK
10.02
–2.4
  
8Love Lindberg
9.21
Turebergs FK
9.21
–1.9
  
9Gustaf Malm
8.90
Täby IS
8.90
–0.9
  
10Love Lindberg
8.86
Hellas FK
8.86
–2.2
  
11Klaus Heinonen
8.82
Hammarby IF
8.82
0.0
  
12Ruben Bos
Ruben Bos 10, Tureberg
8.81
Turebergs FK
8.81
–1.3
  
13Karl Vinblad
Karl Vinblad 10, KFUM Örebro
8.73
KFUM Örebro
8.73
–3.1 PB
  
14Jonas Longrée
8.59
IF Göta Karlstad
8.59
–2.6 PB
  
15Sidney Kwinten
8.55
Huddinge AIS
8.55
–2.0
  
16Bror-Erik PerssonIFK Märsta
8.55
–1.8 =PB
  
17Aston Norrenge
7.97
Huddinge AIS
7.97
–2.2
  
Dong11.13
-2.7
10.59
-1.1
10.85
-2.0
11.17
-2.8
11.51
-1.1
Asph Hennerdal10.62
-1.4
10.37
-2.9
x10.85
-0.2
11.09
-2.1
11.01
-1.1
Lindberg9.99
-2.9
10.08
-1.8
10.24
-4.7
10.22
-0.5
10.75
-1.7
10.28
-1.9
Holmer10.08
-2.5
9.83
-2.4
10.02
-2.0
10.11
-0.9
7.94
-0.3
10.56
-3.0
Van Der Meijden9.79
-1.9
9.90
-2.3
10.31
-1.4
10.22
-0.1
10.16
-1.1
10.12
-1.9
Dahlberg9.73
-0.4
9.67
-2.4
9.96
-2.2
10.12
-1.0
9.94
-1.8
Lundvall9.70
-2.3
10.02
-2.4
9.47
-1.2
10.02
0.0
9.75
-1.3
9.77
-2.2
Lindberg8.79
-2.0
8.90
-1.6
8.79
-3.4
9.05
-2.2
x9.21
-1.9
Malm7.93
-2.9
8.28
-2.8
8.90
-0.9
Lindberg8.86
-2.2
8.62
-3.2
8.42
-1.6
Heinonen8.31
-2.2
8.42
-3.1
8.82
0.0
Bos8.81
-1.3
xx
Vinblad8.70
-2.5
8.54
-2.5
8.73
-3.1
Longrée8.41
-3.7
8.54
-2.8
8.59
-2.6
Kwinten8.55
-2.0
8.27
-2.3
8.41
-1.8
Persson8.40
-1.2
7.89
-3.6
8.55
-1.8
Norrenge7.60
-2.7
7.97
-2.2
7.77
-2.5
P13 Kula (3.0 kg)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Emil Ribacke
13.32
Turebergs FK
13.32
  
2Vincent LundvallHellas FK
11.37
  
3David Bonnevier
11.11
Turebergs FK
11.11
  
4Fritiof Wärn
11.10
Bromma IF
11.10
  
5Hugo Klingvall BerglundHässelby SK
11.03
  
6Petter Borgstrand
Petter Borgstrand 10, Mälarhöjden
10.43
Mälarhöjdens IK
10.43
PB
  
7Kelian Rocque BergIFK Märsta
10.30
PB
  
8Albin Holmer
Albin Holmer 10, Mälarhöjden
10.30
Mälarhöjdens IK
10.30
PB
  
9Jakob Bonnevier
9.82
Turebergs FK
9.82
  
10Anton Elmqvist
9.69
Turebergs FK
9.69
PB
  
11Ruben Tesell
Ruben Tesell 10, Glanshammar
8.98
Glanshammars IF
8.98
  
12Valter Elenäs
8.94
Örbyhus IF
8.94
  
13Jonas Longrée
8.58
IF Göta Karlstad
8.58
PB
  
14Linus Bergsten
Linus Bergsten 10, Kvarnsveden
8.42
Kvarnsvedens GoIF
8.42
  
15Jean Näsberg
7.93
F Bålsta IK
7.93
PB
  
16Jonas Kimpe
6.69
Ludvika FFI
6.69
  
Ribacke13.3213.3213.1712.97
Lundvall10.5510.7611.3710.7410.0110.22
Bonnevierx11.1111.0910.8411.0910.97
Wärn10.7410.1010.1611.1011.0710.67
Klingvall Berglund10.4210.3810.979.3211.0310.99
Borgstrand10.028.409.51xx10.43
Rocque Berg9.8310.2010.3010.059.99x
Holmer10.30x9.96x8.359.36
Bonnevier9.82
Elmqvist9.088.849.69
Tesell8.988.798.35
Elenäs8.348.588.94
Longrée5.987.538.58
Bergsten7.948.427.28
Näsbergx7.937.68
Kimpe6.336.436.69
P13 Diskus (0.6 kg)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Emil Ribacke
51.34
Turebergs FK
51.34
PB
  
2Valter Elenäs
39.47
Örbyhus IF
39.47
PB
  
3Jakob Bonnevier
37.06
Turebergs FK
37.06
  
4David Bonnevier
36.54
Turebergs FK
36.54
  
5Albin Holmer
Albin Holmer 10, Mälarhöjden
34.65
Mälarhöjdens IK
34.65
PB
  
6Isak Öhrn
Isak Öhrn 10, Örbyhus
33.53
Örbyhus IF
33.53
PB
  
7Benjamin Karlsson
33.48
Huddinge AIS
33.48
  
8Love Lindberg
28.82
Turebergs FK
28.82
PB
  
9Ruben Tesell
Ruben Tesell 10, Glanshammar
26.07
Glanshammars IF
26.07
  
10Per Lomakka
24.40
Hellas FK
24.40
PB
  
11Petter Borgstrand
Petter Borgstrand 10, Mälarhöjden
24.14
Mälarhöjdens IK
24.14
  
12Klaus Heinonen
23.08
Hammarby IF
23.08
PB
  
13Axel Storm Johansen
22.64
Västerås FK
22.64
PB
  
14Fritiof Wärn
22.42
Bromma IF
22.42
  
Anton ElmqvistTurebergs FK
NM
  
Ribacke51.34x29.97xx49.85
Elenäsxx39.4736.0334.8538.67
Bonnevierx37.06xx29.1434.81
Bonnevierxx30.58xx36.54
Holmer31.0132.3734.6532.7232.7733.51
Öhrnx33.53x30.4828.24x
Karlsson33.4233.48x32.24xx
Lindbergxx26.62xx28.82
Tesell26.07xx
Lomakkax23.7624.40
Borgstrandx21.5524.14
Heinonenx23.0822.58
Storm Johansenx22.64x
Wärn22.42xx
Elmqvistxxx
P13 Slägga (3.0 kg)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1David Bonnevier
39.70
Turebergs FK
39.70
  
2Fritiof Wärn
38.66
Bromma IF
38.66
PB
  
3Jakob Bonnevier
37.16
Turebergs FK
37.16
PB
  
4Anton GruszczynskiAlunda SK
36.11
  
5Ruben Tesell
Ruben Tesell 10, Glanshammar
35.79
Glanshammars IF
35.79
PB
  
6Love Lindberg
33.03
Hellas FK
33.03
PB
  
7Benjamin Karlsson
32.53
Huddinge AIS
32.53
PB
  
8Svante Djurstedt
28.73
Hammarby IF
28.73
PB
  
9Linus Bergsten
Linus Bergsten 10, Kvarnsveden
23.31
Kvarnsvedens GoIF
23.31
PB
  
10Joel Köhn
Joel Köhn 10, Sundbyberg
19.56
Sundbybergs IK
19.56
  
Bonnevierx39.70xxxx
Wärn35.4638.1735.4038.66xx
Bonnevier33.39x35.6033.6036.4337.16
Gruszczynski36.11xxxxx
Tesell31.2235.79x33.66xx
Lindberg27.17xxx31.6033.03
Karlsson32.53xxxxx
Djurstedt21.99x28.7323.4428.0322.57
Bergstenxx23.31
Köhn18.50x19.56
P13 Spjut (400 g)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1David Bonnevier
40.44
Turebergs FK
40.44
  
2Tristan Back
38.82
Turebergs FK
38.82
  
3Jakob Bonnevier
37.75
Turebergs FK
37.75
  
4Nils Haglind
Nils Haglind 10, Kvarnsveden
30.17
Kvarnsvedens GoIF
30.17
PB
  
5Kelian Rocque BergIFK Märsta
28.87
  
6Erik Isebrink
Erik Isebrink 10, Kvarnsveden
27.26
Kvarnsvedens GoIF
27.26
PB
  
7Ruben Tesell
Ruben Tesell 10, Glanshammar
26.85
Glanshammars IF
26.85
PB
  
8Linus Bergsten
Linus Bergsten 10, Kvarnsveden
26.76
Kvarnsvedens GoIF
26.76
PB
  
9Arvid Johansson
25.50
Karlskoga FIF
25.50
PB
  
10Gustaf Malm
25.47
Täby IS
25.47
PB
  
11Joel Köhn
Joel Köhn 10, Sundbyberg
24.11
Sundbybergs IK
24.11
PB
  
12Klaus Heinonen
24.01
Hammarby IF
24.01
  
13Hugo Klingvall BerglundHässelby SK
23.59
  
14Karl Vinblad
Karl Vinblad 10, KFUM Örebro
23.42
KFUM Örebro
23.42
  
15Anton Elmqvist
22.78
Turebergs FK
22.78
  
16Anton GruszczynskiAlunda SK
22.31
  
17Svante Djurstedt
18.13
Hammarby IF
18.13
  
18Jonatan TorssellBromma IF
16.89
  
Bonnevier35.9034.5430.1736.9040.4439.41
Back31.8534.4437.4334.0237.3738.82
Bonnevier31.5633.41x28.3737.75
Haglind27.4129.0427.4127.6730.1722.50
Rocque Bergx26.4326.0028.87x
Isebrink26.6527.2622.4821.8425.8225.70
Tesell23.7526.85
Bergsten23.3026.7621.9623.6326.69x
Johansson23.6825.5024.33
Malm25.4723.19
Köhn24.1120.9821.30
Heinonen15.7624.0121.70
Klingvall Berglund20.1923.59
Vinblad23.4222.1423.30
Elmqvist20.9522.7819.25
Gruszczynski18.7621.2322.31
Djurstedt18.1315.5612.17
Torssellx16.8915.60
Kvinnor
F14 80 m     
16 sep
Vind: -3.1

Final A

Final
16 sep
Vind: -3.1
1Gwen Fagerström
10.46
Hammarby IF
10.46
  
2Nova Hedlund CarlsonBromma IF
10.76
  
3Nellie Garmland
10.82
Katrineholms SK
10.82
  
4Malva Lönn
10.99
Hammarby IF
10.99
  
5Louisa Lilja
Louisa Lilja 09, Mälarhöjden
11.09
Mälarhöjdens IK
11.09
  
5Trulsa Lech
11.09
SK Bore
11.09
  
7Tuva EckerbergTäby IS
11.47
  
Final B
16 sep Vind: -2.9
16 sepVind: -2.9
1Lisa Palmheden
11.05
Hammarby IF
11.05
  
2Selma Tjernström MilioneHässelby SK
11.13
  
3Stephanie Rimer
11.16
Turebergs FK
11.16
  
4Sophie Adolfsson
11.27
Hässelby SK
11.27
  
5Thea Högberg
Thea Högberg 09, Kvarnsveden
11.47
Kvarnsvedens GoIF
11.47
  
6Amanda JörbeckTäby IS
11.56
  
7Agnes SchröderKFUM Arvika
11.61
  
Final C
16 sep Vind: -2.2
16 sepVind: -2.2
1Ella Högman SkagerIF Göta Karlstad
11.22
  
2Clara Hisved Spers
11.24
Kvarnsvedens GoIF
11.24
  
3Meja Ahrne
Meja Ahrne 09, Upsala IF
11.28
Upsala IF
11.28
  
4Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
11.30
Eskilstuna FI
11.30
  
5Julia HillerströmKils AIK
11.63
  
6Vera Neovius
Vera Neovius 09, Mälarhöjden
11.74
Mälarhöjdens IK
11.74
  
7Emelie Rasmussen
Emelie Rasmussen 09, KFUM Örebro
11.78
KFUM Örebro
11.78
  
Final D
16 sep Vind: -1.9
16 sepVind: -1.9
1Bianca Haraldsson CebrianUpsala IF
11.51
  
2Isolde Hallman
Isolde Hallman 09, Leksands FIK
11.69
Leksands FIK
11.69
  
3Liv Schuisky
11.78
Gefle IF
11.78
  
4Leia Kjellbom
Leia Kjellbom 09, KFUM Örebro
11.94
KFUM Örebro
11.94
  
5Julia Eriksson
Julia Eriksson 09, KFUM Örebro
12.15
KFUM Örebro
12.15
  
6Siri KullanderGefle IF
12.32
  
Final E
16 sep Vind: -2.3
16 sepVind: -2.3
1Filippa Cassman
11.65
Upsala IF
11.65
  
2Tyra Levin
11.72
IFK Märsta
11.72
  
3Avani Kirabo
12.51
Upsala IF
12.51
PB
  
3Linn Nordlander
12.51
Upsala IF
12.51
PB
  
5Elisabeth Baffoe
12.54
Spårvägens FK
12.54
  
6Ester EnockssonGefle IF
12.86
PB
  
7Hanna Gren
Hanna Gren 09, Glanshammar
13.37
Glanshammars IF
13.37
PB
  
F14 300 m     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Nellie Garmland
42.55
Katrineholms SK
42.55
  
2Rebecka Albinsson
42.91
Karlskoga FIF
42.91
  
3My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
42.95
IF Göta Karlstad
42.95
  
4Nora Karlsson
43.28
IF Göta Karlstad
43.28
  
5Molly Törnqvist
43.55
Upsala IF
43.55
PB
  
Final B
17 sep
17 sep
1Louisa Lilja
Louisa Lilja 09, Mälarhöjden
44.09
Mälarhöjdens IK
44.09
  
2Trulsa Lech
44.56
SK Bore
44.56
PB
  
3Amanda JörbeckTäby IS
44.82
  
4Thea Högberg
Thea Högberg 09, Kvarnsveden
45.23
Kvarnsvedens GoIF
45.23
  
5Selma Tjernström MilioneHässelby SK
45.69
  
6Sophie Adolfsson
46.28
Hässelby SK
46.28
  
Final C
17 sep
17 sep
1Tyra Levin
46.03
IFK Märsta
46.03
PB
  
2Meja Ahrne
Meja Ahrne 09, Upsala IF
46.74
Upsala IF
46.74
PB
  
3Hedda Mossberg
46.78
IF Linnéa
46.78
  
4Amanda Oja
Amanda Oja 09, Tureberg
46.86
Turebergs FK
46.86
  
5Tove Norrby
46.97
F Bålsta IK
46.97
  
6Filippa Cassman
48.78
Upsala IF
48.78
PB
  
Final D
17 sep
17 sep
1Gwen Fagerström
42.28
Hammarby IF
42.28
PB
  
2Lovisa Fischer
48.47
Upsala IF
48.47
PB
  
3Alice Forsberg
Alice Forsberg 09, Västerås FK
49.22
Västerås FK
49.22
PB
  
F14 800 m     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Freja Kagevik
2:18.10
Turebergs FK
2:18.10
  
2Molly Törnqvist
2:20.73
Upsala IF
2:20.73
PB
  
3Elsa Danielsson
2:21.44
IFK Lidingö
2:21.44
PB
  
4Moa Kjöraas
2:22.65
F Bålsta IK
2:22.65
  
5Amanda Broberg RydqvistHammarby IF
2:28.54
  
6Freja Ahlepil
2:28.81
Turebergs FK
2:28.81
  
7Tyra Svensson
Tyra Svensson 09, Västerås FK
2:29.70
Västerås FK
2:29.70
  
8Rebecka Albinsson
2:30.36
Karlskoga FIF
2:30.36
  
9Hilda Hellner HågstrandHässelby SK
2:36.43
  
Final B
16 sep
16 sep
1Elin Bergh
2:32.33
Gefle IF
2:32.33
PB
  
2Nellie Krantz
2:38.43
Turebergs FK
2:38.43
PB
  
3Saga Rincon
Saga Rincon 09, Upsala IF
2:41.37
Upsala IF
2:41.37
PB
  
4Hedda Mossberg
2:47.55
IF Linnéa
2:47.55
PB
  
5Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
2:52.14
Upsala IF
2:52.14
PB
  
6Fredrika Nyblom
Fredrika Nyblom 09, Västerås FK
2:54.61
Västerås FK
2:54.61
PB
  
F14 2000 m     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Leira Sandvall
Leira Sandvall 09, Västerås FK
6:33.13
Västerås FK
6:33.13
PB
  
2Freja Kagevik
6:42.47
Turebergs FK
6:42.47
PB
  
3Moa Kjöraas
7:08.80
F Bålsta IK
7:08.80
  
4Hilda Hellner HågstrandHässelby SK
7:18.98
  
5Saga Rincon
Saga Rincon 09, Upsala IF
7:54.02
Upsala IF
7:54.02
PB
  
6Louisa Lilja
Louisa Lilja 09, Mälarhöjden
8:27.98
Mälarhöjdens IK
8:27.98
PB
  
7Fredrika Nyblom
Fredrika Nyblom 09, Västerås FK
8:44.51
Västerås FK
8:44.51
PB
  
F14 1500 m hinder     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Freja Kagevik
5:14.02
Turebergs FK
5:14.02
PB
  
2Moa Kjöraas
5:15.46
F Bålsta IK
5:15.46
PB
  
3Freja Ahlepil
5:24.84
Turebergs FK
5:24.84
PB
  
4Molly Törnqvist
5:35.61
Upsala IF
5:35.61
PB
  
5Tyra Svensson
Tyra Svensson 09, Västerås FK
5:48.61
Västerås FK
5:48.61
PB
  
6Hilda Hellner HågstrandHässelby SK
5:59.81
PB
  
F14 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
17 sep
Vind: +1.3

Final A

Final
17 sep
Vind: +1.3
1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
12.06
IF Göta Karlstad
12.06
  
2Nora Karlsson
12.47
IF Göta Karlstad
12.47
  
3Klara Johansson
12.50
Stocksäters IF
12.50
PB
  
4Malva Lönn
12.77
Hammarby IF
12.77
  
5Meja Ahrne
Meja Ahrne 09, Upsala IF
13.09
Upsala IF
13.09
  
6Amanda Broberg RydqvistHammarby IF
13.15
PB
  
Heat 1
17 sep Vind: +2.0
17 sepVind: +2.0
1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
12.33
IF Göta Karlstad
12.33
q
  
2Nellie Krantz
13.11
Turebergs FK
13.11
PB
q
  
3Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
13.17
Eskilstuna FI
13.17
  
4Pixie Lento
13.89
Bromma IF
13.89
  
5Vendela VickbergBoo IF
13.98
  
6Filippa Cassman
14.38
Upsala IF
14.38
PB
  
7Lovisa WahlbergTäby IS
15.40
  
Heat 2
17 sep Vind: +3.8
17 sepVind: +3.8
1Malva Lönn
12.30w
Hammarby IF
12.30w
q
  
2Meja Ahrne
Meja Ahrne 09, Upsala IF
12.80w
Upsala IF
12.80w
q
  
3Svea Strand
13.50w
Täby IS
13.50w
  
4Elin Abelin
13.79w
Säffle FIK
13.79w
  
5Sofia Deresiewicz
14.14w
Sundbybergs IK
14.14w
  
Heat 3
17 sep Vind: +4.8
17 sepVind: +4.8
1Nora Karlsson
12.41w
IF Göta Karlstad
12.41w
q
  
2Klara Johansson
12.60w
Stocksäters IF
12.60w
q
  
3Elvira Larsson
12.95w
Upsala IF
12.95w
q
  
4Amanda Broberg RydqvistHammarby IF
13.02w
q
  
5Amanda Oja
Amanda Oja 09, Tureberg
13.66w
Turebergs FK
13.66w
  
6Avani Kirabo
14.37w
Upsala IF
14.37w
  
F14 300 m häck     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1My Olsson
My Olsson 09, IF Göta
46.12
IF Göta Karlstad
46.12
  
2Nora Karlsson
47.95
IF Göta Karlstad
47.95
  
3Molly Törnqvist
48.28
Upsala IF
48.28
PB
  
4Elvira Larsson
50.19
Upsala IF
50.19
PB
  
5Amanda JörbeckTäby IS
51.35
PB
  
6Filippa Cassman
53.21
Upsala IF
53.21
  
Final B
16 sep
16 sep
1Pixie Lento
52.25
Bromma IF
52.25
PB
  
2Vendela VickbergBoo IF
54.71
  
3Vera Neovius
Vera Neovius 09, Mälarhöjden
55.93
Mälarhöjdens IK
55.93
PB
  
4Agnes Hjertzell
57.94
Huddinge AIS
57.94
PB
  
5Julia Eriksson
Julia Eriksson 09, KFUM Örebro
1:01.83
KFUM Örebro
1:01.83
PB
  
6Svea Strand
1:01.88
Täby IS
1:01.88
  
F14 Höjd     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Elvira Larsson
1.55
Upsala IF
1.55
  
2Elin Strandberg
1.51
Huddinge AIS
1.51
  
3Edla Danielsson
1.47
IK Westmannia
1.47
  
4Elin Abelin
1.47
Säffle FIK
1.47
PB
  
4Vera StolpenTäby IS
1.47
  
4Svea Strand
1.47
Täby IS
1.47
  
7Amanda Broberg RydqvistHammarby IF
1.41
  
7Stella Tuzovic
1.41
Hammarby IF
1.41
  
9Bella Lundh-HållénStrands IF
1.41
PB
  
9Agnes SchröderKFUM Arvika
1.41
  
11Klara GunnarssonAlunda SK
1.41
  
12Amanda Oja
Amanda Oja 09, Tureberg
1.35
Turebergs FK
1.35
  
12Vera Neovius
Vera Neovius 09, Mälarhöjden
1.35
Mälarhöjdens IK
1.35
  
12Freja Wilén
Freja Wilén 09, KFUM Örebro
1.35
KFUM Örebro
1.35
  
12Agnes Roslund
1.35
Hammarby IF
1.35
  
16Milla Svensson
Milla Svensson 09, Glanshammar
1.35
Glanshammars IF
1.35
  
17Yana Halubouskaya
1.35
Spårvägens FK
1.35
  
18Linn Nordlander
1.26
Upsala IF
1.26
  
18Meja Åsbrink
1.26
Upsala IF
1.26
  
20Leia Finbom HöglundHammarby IF
1.26
  
21Julia HillerströmKils AIK
1.17
  
Pixie LentoBromma IF
NH
  
1.171.261.351.411.471.511.551.58
Larsson---oooxxoxxx
Strandberg---oooxxx
Danielsson---xooxxx
Abelin--ooxxoxxx
Stolpen--ooxxoxxx
Strand--ooxxoxxx
Broberg Rydqvist-oooxxx
Tuzovic--ooxxx
Lundh-Hållén-ooxoxxx
Schröder-ooxoxxx
Gunnarsson--oxxoxxx
Oja-ooxxx
Neovius-ooxxx
Wilén-ooxxx
Roslund-ooxxx
Svensson-oxoxxx
Halubouskaya-oxxoxxx
Nordlander-oxxx
Åsbrinkooxxx
Finbom Höglundoxoxxx
Hillerströmo
Lento--xxx
F14 Stav     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Klara Johansson
3.15
Stocksäters IF
3.15
  
2Meja Ahrne
Meja Ahrne 09, Upsala IF
2.99
Upsala IF
2.99
PB
  
3Tuva EckerbergTäby IS
2.89
PB
  
4Freja Ahlepil
2.84
Turebergs FK
2.84
PB
  
5Freja Wilén
Freja Wilén 09, KFUM Örebro
2.79
KFUM Örebro
2.79
PB
  
6Jasmine GustafssonIFK Märsta
2.74
  
7Josefine Strand
Josefine Strand 09, KFUM Örebro
2.74
KFUM Örebro
2.74
PB
  
8Stephanie Rimer
2.64
Turebergs FK
2.64
=PB
  
9Lily Kylefjord
Lily Kylefjord 09, Mälarhöjden
2.59
Mälarhöjdens IK
2.59
PB
  
10Majken Norgren
Majken Norgren 09, Kvarnsveden
2.49
Kvarnsvedens GoIF
2.49
  
11Alice LindblomGefle IF
2.44
  
12Yana Halubouskaya
2.24
Spårvägens FK
2.24
PB
  
13Lovisa Fischer
2.24
Upsala IF
2.24
PB
  
14Julia Eriksson
Julia Eriksson 09, KFUM Örebro
2.24
KFUM Örebro
2.24
PB
  
15Emelie LagerdahlBromma IF
2.24
PB
  
16Astrid BergströmHammarby IF
2.16
=PB
  
17Hanna MårtenssonIF Göta Karlstad
2.04
SB
  
17Anna Brodd
Anna Brodd 09, Västerås FK
2.04
Västerås FK
2.04
PB
  
19Linn Nordlander
2.04
Upsala IF
2.04
PB
  
20Leia Finbom HöglundHammarby IF
1.92
  
1.40
2.38
1.60
2.44
1.76
2.49
1.92
2.54
2.04
2.59
2.16
2.64
2.24
2.69
2.32
2.74
Johansson-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Ahrne-
-
-
-
-
-
-
o
-
o
-
-
-
o
-
o
Eckerberg-
-
-
xo
-
-
-
o
-
-
-
o
-
-
o
o
Ahlepil-
-
-
o
-
o
-
o
-
-
-
xxo
-
o
-
xo
Wilén-
o
-
o
-
-
-
o
-
-
-
o
-
o
-
o
Gustafsson-
-
-
o
-
-
-
o
-
o
-
o
-
o
o
o
Strand-
xo
-
o
-
-
-
xo
-
-
-
o
-
o
-
xo
Rimer-
o
-
o
-
o
-
o
-
o
-
xo
-
xxx
o
Kylefjord-
-
-
o
-
-
-
xxo
-
xo
-
xxx
o
o
Norgren-
xo
-
xxo
-
o
-
-
-
xxx
-
o
xxo
Lindblom-
o
-
o
-
xxx
-
-
o
xo
xxo
Halubouskaya-
-
o
o
o
o
o
xxx
Fischer-
-
-
o
xxo
o
o
xxx
Eriksson-
o
o
o
o
o
xo
xxx
Lagerdahl-
o
o
o
o
xo
xxo
xxx
Bergström-
o
o
o
o
o
xxx

Mårtensson-
-
o
o
o
xxx


Brodd-
-
o
o
o
xxx


Nordlandero
o
o
o
xo
xxx


Finbom Höglund-
-
o
o
xxx



F14 Längd     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Gwen Fagerström
5.51w
Hammarby IF
5.51w
+3.1
  
2Lisa Palmheden
5.14w
Hammarby IF
5.14w
+2.8
  
3Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
5.06w
Eskilstuna FI
5.06w
+4.7
  
4Ella Högman SkagerIF Göta Karlstad
5.04
+1.6
  
5Tuva EckerbergTäby IS
5.03w
+3.1
  
6Nellie Garmland
5.00w
Katrineholms SK
5.00w
+2.2
  
7Julia HillerströmKils AIK
4.77w
+2.4
  
8Bianca Haraldsson CebrianUpsala IF
4.76w
+2.5
  
9Nova Hedlund CarlsonBromma IF
4.75
+1.3
  
10Tyra Sternlind
4.74w
Hammarby IF
4.74w
+2.7
  
11Emelie Rasmussen
Emelie Rasmussen 09, KFUM Örebro
4.70w
KFUM Örebro
4.70w
+2.2
  
12Liv Schuisky
4.61w
Gefle IF
4.61w
+3.0
  
13Josefine Strand
Josefine Strand 09, KFUM Örebro
4.60w
KFUM Örebro
4.60w
+4.2
  
14Stephanie Rimer
4.60w
Turebergs FK
4.60w
+4.5
  
15Sophie Adolfsson
4.55w
Hässelby SK
4.55w
+3.0
  
16Trulsa Lech
4.53w
SK Bore
4.53w
+3.8
  
17Amanda JörbeckTäby IS
4.51
+2.0
  
18Vendela VickbergBoo IF
4.45
+1.8
  
19Natalie JohanssonHuddinge AIS
4.42
+1.3
  
20Tuvalie Medberg
Tuvalie Medberg 09, KFUM Örebro
4.40
KFUM Örebro
4.40
+1.3
  
21Agnes Hjertzell
4.36w
Huddinge AIS
4.36w
+2.3
  
22Thea Högberg
Thea Högberg 09, Kvarnsveden
4.32
Kvarnsvedens GoIF
4.32
+1.7
  
23Avani Kirabo
4.29w
Upsala IF
4.29w
+4.7
  
24Clara Hisved Spers
4.28
Kvarnsvedens GoIF
4.28
+1.9 PB
  
25Emma Wennerbo
4.16w
Gefle IF
4.16w
+2.1
  
26Siri KullanderGefle IF
4.11w
+3.7
  
27Agnes SchröderKFUM Arvika
4.10w
+4.8
  
28Ester EnockssonGefle IF
4.03w
+3.0
  
29Tove Norrby
4.01
F Bålsta IK
4.01
+1.7
  
30Olivia Ledin
Olivia Ledin 09, Västerås FK
3.99w
Västerås FK
3.99w
+2.6
  
31Lovisa Fischer
3.98w
Upsala IF
3.98w
+3.2
  
32Leonie Käll
Leonie Käll 09, Glanshammar
3.83
Glanshammars IF
3.83
+1.1 =PB
  
33Hedvig Alexandersson
3.61
Glanshammars IF
3.61
+1.7
  
34Agnes Linder
3.41w
Upsala IF
3.41w
+4.2
  
35Malva Lönn
1.91
Hammarby IF
1.91
+2.0
  
Fagerström5.15
+1.7
5.32w
+2.6
x4.75
+2.0
5.40w
+2.3
5.51w
+3.1
Palmheden5.14w
+2.8
4.66w
+4.4
5.04w
+2.6
xx4.81w
+2.2
Östholm5.06w
+4.7
4.97w
+4.4
4.80w
+2.1
4.98
+2.0
4.94w
+2.1
4.79w
+2.1
Högman Skager5.04
+1.6
5.04
+1.7
4.97
+1.2
4.89w
+2.2
xx
Eckerberg4.76
+1.6
4.81w
+2.3
5.03w
+3.1
4.99
+1.9
xx
Garmland4.82
+2.0
4.70
+1.4
5.00w
+2.2
4.88w
+2.2
4.89
+1.9
Hillerström4.77w
+2.4
4.70w
+4.7
4.59w
+2.4
4.66w
+2.1
x4.67
+1.9
Haraldsson Cebrian4.61w
+2.3
4.48w
+2.4
4.76w
+2.5
3.99
+2.0
3.92w
+3.3
3.92w
+4.4
Hedlund Carlsonx4.75
+1.3
4.49w
+2.8
Sternlind3.82
+1.7
4.74w
+2.7
3.03
+1.3
Rasmussen4.17w
+2.4
4.68w
+2.5
4.70w
+2.2
Schuisky4.30
+0.5
x4.61w
+3.0
Strandx4.35w
+4.8
4.60w
+4.2
Rimerx4.60w
+4.5
x
Adolfsson4.35
+1.9
4.27w
+2.2
4.55w
+3.0
Lech4.08
+1.5
4.53w
+3.8
4.47
+0.7
Jörbeck4.51
+2.0
xx
Vickberg4.24w
+2.4
4.45
+1.8
4.34w
+2.2
Johansson4.30
+1.1
4.41w
+4.7
4.42
+1.3
Medberg4.40
+1.3
4.32w
+2.5
x
Hjertzell4.36w
+2.3
xx
Högberg4.32
+1.7
3.93w
+2.7
4.29
+1.2
Kirabo4.27w
+2.4
3.42w
+2.9
4.29w
+4.7
Hisved Spers4.07
+1.6
3.61w
+2.5
4.28
+1.9
Wennerbo3.98w
+2.8
4.16w
+2.1
4.12
+1.8
Kullander4.02w
+2.4
4.11w
+3.7
3.99
+1.5
Schröder4.10w
+4.8
Enocksson4.03w
+3.0
3.85
+0.9
3.88w
+4.0
Norrby4.01
+1.7
4.01
+1.9
3.98w
+3.2
Ledin3.99w
+2.6
3.78w
+2.6
3.52
+1.8
Fischer3.73
+1.5
3.98w
+3.2
2.48w
+2.6
Käll3.83w
+2.1
3.83
+1.1
3.80w
+2.6
Alexandersson3.61
+1.7
x3.23
+1.8
Linder2.67w
+2.2
x3.41w
+4.2
Lönnxx1.91
+2.0
F14 Tresteg     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Gwen Fagerström
11.43
Hammarby IF
11.43
+1.1 =PB
  
2Nellie Garmland
10.85
Katrineholms SK
10.85
+1.9
  
3Ella Högman SkagerIF Göta Karlstad
10.69
+1.7 PB
  
4Julia HillerströmKils AIK
10.25
+1.9 PB
  
5Agnes Hjertzell
10.04
Huddinge AIS
10.04
+1.4 PB
  
6Natalie Johansson
10.04
Huddinge AIS
10.04
+2.0
  
7Stephanie Rimer
9.99
Turebergs FK
9.99
+1.6
  
8Isolde Hallman
Isolde Hallman 09, Leksands FIK
9.95
Leksands FIK
9.95
+0.8 PB
  
9Vera StolpenTäby IS
9.81
+1.1
  
10Bianca Haraldsson CebrianUpsala IF
9.76
+1.5
  
11Sofia Deresiewicz
9.60
Sundbybergs IK
9.60
+0.6
  
12Vendela VickbergBoo IF
9.58w
+2.8
  
13Svea Strand
9.38
Täby IS
9.38
+1.1
  
14Emelie Rasmussen
Emelie Rasmussen 09, KFUM Örebro
9.38
KFUM Örebro
9.38
+1.9
  
15Lily Kylefjord
Lily Kylefjord 09, Mälarhöjden
9.33
Mälarhöjdens IK
9.33
+1.9
  
16Stella Tuzovic
9.30
Hammarby IF
9.30
+1.9
  
17Elin Abelin
9.25w
Säffle FIK
9.25w
+2.4
  
18Freja Wilén
Freja Wilén 09, KFUM Örebro
9.19w
KFUM Örebro
9.19w
+2.7
  
19Tuvalie Medberg
Tuvalie Medberg 09, KFUM Örebro
9.15
KFUM Örebro
9.15
0.0 PB
  
20Hilda Yong Viklander
9.14
Mälarhöjdens IK
9.14
+1.1 PB
  
21Agnes Roslund
8.91
Hammarby IF
8.91
+1.9
  
22Olivia Ledin
Olivia Ledin 09, Västerås FK
8.91
Västerås FK
8.91
+1.5 PB
  
23Ester EnockssonGefle IF
8.82
+1.7 PB
  
24Signe Estarp
Signe Estarp 09, KFUM Örebro
8.57
KFUM Örebro
8.57
+1.6 PB
  
25Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
8.32
Upsala IF
8.32
+0.5
  
26Niki HillerströmGefle IF
8.24w
+2.8
  
27Hanna MårtenssonIF Göta Karlstad
7.94
+1.4
  
Fagerström11.35w
+2.4
11.08
0.0
10.88w
+2.9
10.97
+1.4
10.98
+1.8
11.43
+1.1
Garmland10.70
+1.6
10.85
+1.9
10.61
+0.5
10.50
+1.4
10.47
+1.1
10.53w
+3.2
Högman Skager10.60w
+2.1
10.24
+0.3
10.03w
+2.2
10.40
+0.4
10.69
+1.7
10.54
+1.6
Hillerström9.93
+0.9
9.76
+0.9
9.24
+1.8
9.78w
+2.5
10.25
+1.9
9.81
+1.4
Hjertzellx9.86
+1.9
10.04
+1.4
9.64
+1.2
9.98
0.0
x
Johansson9.56
+1.0
9.57
+1.7
10.04
+2.0
9.62
0.0
9.69
+1.1
x
Rimer9.84
0.0
x9.99
+1.6
9.71
+1.2
x
Hallman9.50
+0.1
9.84
+1.6
9.55w
+2.1
9.95
+0.8
9.94
+1.6
9.83
+1.6
Stolpen9.75
+1.7
8.84w
+2.4
9.81
+1.1
Haraldsson Cebrianx9.27w
+2.8
9.76
+1.5
Deresiewicz9.51
+1.1
9.60
+0.6
9.36
+1.2
Vickberg9.58w
+2.8
x9.52
+1.0
Strand8.99w
+2.2
9.32
+1.7
9.38
+1.1
Rasmussen9.38
+1.9
x9.07w
+2.2
Kylefjord9.33
+1.9
9.29
+1.1
8.69
+0.8
Tuzovic9.30
+1.9
9.14w
+2.6
8.90
+1.2
Abelin8.62
+1.0
9.25w
+2.4
x
Wilénx8.99
+2.0
9.19w
+2.7
Medberg9.15
0.0
8.84
+1.8
8.68w
+2.1
Yong Viklander9.14
+1.1
9.11
+0.8
9.00w
+2.7
Roslund8.91
+1.9
8.51w
+2.7
8.61w
+2.5
Ledin8.56
0.0
8.38w
+2.4
8.91
+1.5
Enocksson8.82
+1.7
x8.48
+1.8
Estarp8.57
+1.6
8.14
+1.9
8.36w
+2.7
Norrby8.15
+1.5
8.32
+0.5
x
Hillerströmxx8.24w
+2.8
Mårtenssonx7.94
+1.4
F14 Kula (3.0 kg)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Lisa Holmgren
11.42
IF Göta Karlstad
11.42
  
2Eira JohannessonGefle IF
10.25
  
3Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
9.89
Västerås FK
9.89
  
4Alice LindblomGefle IF
9.80
PB
  
5Tyra Sternlind
9.67
Hammarby IF
9.67
  
6Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Råby-Rekarne
9.28
Råby-Rekarne FIF
9.28
  
7Tove Norrby
9.27
F Bålsta IK
9.27
PB
  
8Astrid LeanderssonIF Göta Karlstad
8.80
PB
  
9Nejla NumanovicGefle IF
8.71
  
10Elin Strandberg
8.58
Huddinge AIS
8.58
  
11Esther Elliot
8.45
Huddinge AIS
8.45
  
12Emma WennerboGefle IF
8.36
PB
  
13Astrid StrömTäby IS
8.30
  
14Astrid BergströmHammarby IF
8.27
  
15Livia Sandström
8.10
Turebergs FK
8.10
  
16Ebba Johansson
Ebba Johansson 09, Glanshammar
8.05
Glanshammars IF
8.05
  
17Elin Abelin
8.00
Säffle FIK
8.00
  
18Lovisa WahlbergTäby IS
7.48
  
19Agnes Nilsson
7.14
IFK Lidingö
7.14
  
20Emmy Lindblom
7.01
Hammarby IF
7.01
  
21Tuva Wistrand
Tuva Wistrand 09, Glanshammar
6.80
Glanshammars IF
6.80
  
22Mira Andersson LernmanIF Göta Karlstad
6.50
  
23Jonna Berndt
Jonna Berndt 09, KFUM Örebro
6.32
KFUM Örebro
6.32
  
24Agnes Linder
5.86
Upsala IF
5.86
PB
  
25Fredrika Nyblom
Fredrika Nyblom 09, Västerås FK
5.81
Västerås FK
5.81
  
26Alice Forsberg
Alice Forsberg 09, Västerås FK
5.54
Västerås FK
5.54
  
Holmgren10.30x10.6910.4011.2311.42
Johannesson9.5410.16x10.139.4010.25
Eriksson9.19x9.899.17xx
Lindblom9.078.988.489.349.809.01
Sternlind8.288.529.678.769.418.67
Dekreonx9.128.98xx9.28
Norrby8.449.029.018.709.278.41
Leandersson8.808.34x8.188.168.72
Numanovicx8.718.57
Strandbergx8.378.58
Elliot8.278.45x
Wennerbo7.81x8.36
Ström7.708.308.09
Bergström7.427.448.27
Sandström7.728.10x
Johansson7.877.438.05
Abelin7.698.00
Wahlberg6.287.48
Nilssonx7.146.63
Lindblom6.807.016.71
Wistrand6.316.806.55
Andersson Lernman6.506.456.46
Berndt5.966.126.32
Linder5.805.864.50
Nyblom5.755.675.81
Forsberg5.545.515.52
F14 Diskus (0.75 kg)     
17 sep

Final A

Final
17 sep
1Agnes Nilsson
33.07
IFK Lidingö
33.07
PB
  
2Eira JohannessonGefle IF
31.34
  
3Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Råby-Rekarne
31.09
Råby-Rekarne FIF
31.09
  
4Tyra Sternlind
30.17
Hammarby IF
30.17
  
5Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
28.57
Västerås FK
28.57
PB
  
6Jasmine GustafssonIFK Märsta
28.45
PB
  
7Livia Sandström
26.49
Turebergs FK
26.49
PB
  
8Elin Tam
Elin Tam 09, Mälarhöjden
25.27
Mälarhöjdens IK
25.27
  
9Felicia OttossonSK Bore
24.26
  
10Klara GunnarssonAlunda SK
22.69
PB
  
11Nejla NumanovicGefle IF
22.50
  
12Natalie Johansson
22.34
Huddinge AIS
22.34
  
13Esther Elliot
22.28
Huddinge AIS
22.28
  
14Ella Högman SkagerIF Göta Karlstad
21.86
  
15Leia Finbom HöglundHammarby IF
19.51
PB
  
16Hanna Mårtensson
15.79
IF Göta Karlstad
15.79
  
17Jonna Berndt
Jonna Berndt 09, KFUM Örebro
15.60
KFUM Örebro
15.60
  
18Fredrika Nyblom
Fredrika Nyblom 09, Västerås FK
14.47
Västerås FK
14.47
PB
  
Ella Norrby
Ella Norrby 09, Upsala IF
NM
Upsala IF
NM
  
Hilda Yong Viklander
NM
Mälarhöjdens IK
NM
  
Siri Frisk
Siri Frisk 09, IF Göta
NM
IF Göta Karlstad
NM
  
Nilssonx33.0732.05x31.8532.64
Johannesson31.34xxx29.98x
Dekreonx29.2129.7931.09xx
Sternlindx30.1728.06xxx
Eriksson21.8928.57x28.1527.16x
Gustafssonx24.5527.9428.45xx
Sandström18.7519.5324.6124.34x26.49
Tamx22.9824.39x23.8525.27
Ottosson24.26xx
Gunnarsson22.69x
Numanovic20.92x22.50
Johansson17.2119.7522.34
Elliot20.46x22.28
Högman Skager21.86xx
Finbom Höglund19.51x19.49
Mårtenssonx15.7915.72
Berndt14.7914.2915.60
Nyblomx14.4714.35
Norrbyxxx
Yong Viklanderxxx
Friskxxx
F14 Slägga (3.0 kg)     
16 sep

Final A

Final
16 sep
1Felicia OttossonSK Bore
41.57
PB
  
2Molly Eriksson
Molly Eriksson 09, Västerås FK
39.92
Västerås FK
39.92
  
3Eira JohannessonGefle IF
39.44
PB
  
4Lisa Holmgren
38.43
IF Göta Karlstad
38.43
PB
  
5Alice LindblomGefle IF
36.63
PB
  
6Siri Frisk
Siri Frisk 09, IF Göta
34.32
IF Göta Karlstad
34.32
  
7Emmy Lindblom
33.88
Hammarby IF
33.88
  
8Jasmine GustafssonIFK Märsta
33.57
  
9Elvira Karlstedt
31.71
Huddinge AIS
31.71
PB
  
10Esther Elliot
29.74
Huddinge AIS
29.74
  
11Klara GunnarssonAlunda SK
29.39
  
12Leia Finbom HöglundHammarby IF
28.53
  
13Emma Wennerbo
28.39
Gefle IF
28.39
PB
  
14Astrid Ström
27.48
Täby IS
27.48
PB
  
15Hanna Mårtensson
24.95
IF Göta Karlstad
24.95
PB
  
16Elsa Silow
Elsa Silow 09, Åkersberga
24.31
Åkersberga SK
24.31
PB
  
17Tiril GustafssonKils AIK
20.77
PB
  
18Niki HillerströmGefle IF
19.84
  
19Linnea Olsson RothHellas FK
18.54
  
Rebecca CarlssonKarlskoga FIF
NM
  
Livia SandströmTurebergs FK
NM
  
Ottossonx35.5438.5038.2041.4741.57
Eriksson38.1139.92x39.67xx
Johannesson35.90xx39.4438.45x
Holmgren38.38xxxx38.43
Lindblom34.60x32.3434.4036.63x
Frisk30.94x34.32xxx
Lindblomx33.8830.6931.9530.56x
Gustafssonxx33.57x32.41x
Karlstedt31.71xx
Elliotx27.1129.74
Gunnarsson29.3926.5625.30
Finbom Höglund28.53xx
Wennerboxx28.39
Strömx25.9727.48
Mårtensson24.95x24.25
Silow24.3124.2723.96
Gustafssonx18.7320.77
Hillerström19.84x17.62
Olsson Roth18.54x17.29
Carlssonxxx
Sandströmxxx
F14 Spjut (500 g)     
16 sep

Final A

Final
16 sep