0

27.2
14.2
24.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
Arena: Sandskogens IP   Arrangör: Ystads IF
Tävlande: 74 (62+12)   Starter: 74 (62+12)

Män
M 3000 m     


Final A

Final

1Oscar Lilja
Oscar Lilja 04, Frosta MSK
9:03.13
Frosta MSK
9:03.13
PB
  
P19 1
2Mikael Seger
9:03.46
IS Göta
9:03.46
PB
  
3Karl Dannestam
Karl Dannestam 80, Björnstorp
9:18.83
Björnstorps IF
9:18.83
SB
  
M40 1
4Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
9:19.42
Björnstorps IF
9:19.42
SB
  
M45 1
5Henrik Nord
9:25.06
Ystads IF
9:25.06
SB
  
M50 1
6Eerik Nöu Wihlborg
9:26.52
IS Göta
9:26.52
PB
  
P19 2
7Alfred Hansson
Alfred Hansson 01, Björnstorp
9:30.79
Björnstorps IF
9:30.79
PB
  
M22 1
8Magnus Håkansson
9:31.51
Heleneholms IF
9:31.51
PB
  
M35 1
9Mattias Larsson
9:36.72
IS Göta
9:36.72
PB
  
M40 2
10Olle Hallsten
Olle Hallsten 07, Björnstorp
9:45.90
Björnstorps IF
9:45.90
PB
  
P16 1
11Marcus Sollvén
9:54.83
Björnstorps IF
9:54.83
SB
  
M40 3
12Mikael Stagling
10:13.94
IS Göta
10:13.94
PB
  
M45 2
13Anders Nilsson
10:24.41
Ystads IF
10:24.41
SB
  
M40 5
Final B
1Johan Svaxén
10:00.57
Åhus FIK
10:00.57
PB
  
M40 4
2Babak Lindberg
10:14.72
Ystads IF
10:14.72
PB
  
P16 2
3Lucas Carlsson
10:20.62
IS Göta
10:20.62
SB
  
M22 2
4Erik Ehrenborg
Erik Ehrenborg 77, Björnstorp
10:30.56
Björnstorps IF
10:30.56
PB
  
M45 3
5Rickard Andersson
10:31.32
Heleneholms IF
10:31.32
SB
  
M50 2
6Martin Sundström
10:33.01
Ystads IF
10:33.01
PB
  
M35 2
7Christan Hallsten
10:34.70
Björnstorps IF
10:34.70
PB
  
M50 3
8Annelie Blomquist
10:36.23
IS Göta
10:36.23
SB
  
K 1
9Anders Persson
10:36.45
Ystads IF
10:36.45
PB
  
M50 4
10David Waller
10:40.72
Ystads IF
10:40.72
PB
  
M40 6
11Henric Höglind
10:45.45
Åhus FIK
10:45.45
SB
  
M55 1
Final C
1Abel Grmay
Abel Grmay 00, GF Idrott
10:40.68
GF Idrott
10:40.68
PB
  
2Bo-Göran Nilensjö
10:43.47
IS Göta
10:43.47
SB
  
M60 1
3Andreas Strandberg
10:57.77
IS Göta
10:57.77
PB
  
M35 3
4Florentina Stojakovic
11:01.58
IFK Helsingborg
11:01.58
SB
  
K45 1
5Elin Hintze
Elin Hintze 06, Björnstorp
11:15.97
Björnstorps IF
11:15.97
PB
  
F17 1
6Anders Olsson
11:18.82
IS Göta
11:18.82
SB
  
M60 2
7Thomas Fredriksson
11:20.89
GF Idrott
11:20.89
SB
  
M55 2
8Håkan Ekfors
Håkan Ekfors 68, Björnstorp
11:25.47
Björnstorps IF
11:25.47
SB
  
M55 3
9Mats Berglund
11:28.20
Andrarums IF
11:28.20
SB
  
M60 3
10Mikael Nilsson
Mikael Nilsson 74, Björnstorp
11:39.99
Björnstorps IF
11:39.99
SB
  
M45 4
Henrik Dahlström
DNF
Söderåsens FK
DNF
  
M40
Final D
1Patrik Persson
11:30.27
Ystads IF
11:30.27
SB
  
M50 5
2Cedrik Wreme
11:32.58
IK Finish
11:32.58
SB
  
M50 6
3Jörgen Hejde
11:39.01
Genarps IF
11:39.01
PB
  
M55 4
4Jörgen Holmqvist
11:45.82
Heleneholms IF
11:45.82
SB
  
M55 5
5Stefan Magnusson
11:46.77
Heleneholms IF
11:46.77
PB
  
M55 6
6Caroline Norrsand
11:48.16
Ystads IF
11:48.16
SB
  
K35 1
7Anna Isaksson
Anna Isaksson 87, Heleneholm
11:48.25
Heleneholms IF
11:48.25
PB
  
K35 2
8Tomas Nilsson
Tomas Nilsson 69, Björnstorp
11:53.17
Björnstorps IF
11:53.17
PB
  
M50 7
9Lars Lindqvist
Lars Lindqvist 56, Björnstorp
12:00.40
Björnstorps IF
12:00.40
PB
  
M65 1
10Nils-Arvid OlofssonYstads IF
12:10.24
SB
  
M55 8
11Anders Östman
12:34.73
IK Finish
12:34.73
SB
  
M60 4
Final E
1Christian Jörgensen
12:07.63
F&S Malmö
12:07.63
PB
  
M55 7
2Jerry Olsson
Jerry Olsson 57, Björnstorp
12:59.29
Björnstorps IF
12:59.29
SB
  
M65 2
3Lisa Olsson
Lisa Olsson 02, Björnstorp
12:59.91
Björnstorps IF
12:59.91
PB
  
K22 1
4Lars-Åke Engdahl
13:01.17
GF Idrott
13:01.17
SB
  
M60 5
5Lars-Henrik OttossonYstads IF
13:02.60
PB
  
M60 6
6Tommy Arnesson
13:18.62
Simrishamns AIF
13:18.62
SB
  
M70 1
7Bo Andersson
13:30.25
Genarps IF
13:30.25
SB
  
M70 2
8Ingvar Brandt
14:02.62
Ystads IF
14:02.62
PB
  
M50 8
9Marie Olsson
14:04.82
IS Göta
14:04.82
SB
  
K55 1
10Maria Trönell
14:22.81
IS Göta
14:22.81
SB
  
K45 2
11Josefina Norman
14:23.87
Ystads IF
14:23.87
PB
  
K45 3
12Christer Wernersson
15:06.44
FK Snapphanarna
15:06.44
SB
  
M70 4
Jonny Hansson
Jonny Hansson 56, Helsingborgs LK
DNF
Helsingborgs LK-92
DNF
  
M65
Final F
1Beatrice Gölin
13:50.27
IS Göta
13:50.27
SB
  
K50 1
2Bengt Håkansson
14:15.47
IS Göta
14:15.47
PB
  
M65 3
3Gunnar Sterner
14:35.15
Heleneholms IF
14:35.15
SB
  
M75 1
4Kenneth Rosengren
14:52.40
IK Pallas
14:52.40
PB
  
M70 3
5Åke Jonson
15:28.85
Malmö AI
15:28.85
SB
  
M80 1
6Kerry Linell
Kerry Linell 50, Björnstorp
15:39.17
Björnstorps IF
15:39.17
PB
  
M70 5
7Bo-Göran Malmborg
15:46.83
Heleneholms IF
15:46.83
PB
  
M70 6
8Magnus Bergh
Magnus Bergh 49, Heleneholm
16:34.39
Heleneholms IF
16:34.39
SB
  
M70 7
9Sune Cederpil
Sune Cederpil 38, Björnstorp
23:07.70
Björnstorps IF
23:07.70
PB
  
M85 1
P15 2000 m     


Final A

Final

1Elsa Ehrenborg
6:52.99
IFK Lund
6:52.99
PB
  
F15 1
2Isak Kämpe
Isak Kämpe 09, Ängelholm
6:53.48
Ängelholms IF
6:53.48
PB
  
P14 1
3Edvin Hafsäter
7:09.94
IK Finish
7:09.94
PB
  
P14 2
4Alicia Larsson
7:26.31
IS Göta
7:26.31
PB
  
F14 1
5Tage Karlström
7:40.48
IK Finish
7:40.48
PB
  
P14 3
6Algot Sollvén
7:51.43
IFK Lund
7:51.43
PB
  
P14 4