0

25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
23.1
15.1
22.1
23.1
23.1
Arena: Stockholms Stadion   Arrangör: Spårvägens FK
Tävlande: 181 (144+37)   Starter: 181 (144+37)

Män
M 800 m     


Final A

Final

1Alexander NyströmRehns BK
1:52.29
SB
  
2Björn Seifert
1:52.73
Upsala IF
1:52.73
SB
  
3Samuel Berhane
1:56.36
Hässelby SK
1:56.36
PB
  
4Jacob Klinth
1:57.12
IFK Lidingö
1:57.12
PB
  
5Simon Sandkvist
1:57.55
Spårvägens FK
1:57.55
SB
  
6Jakob Bergström
2:00.88
Turebergs FK
2:00.88
PB
  
7Sebastian Thysell
2:01.44
Ärla SK
2:01.44
PB
  
8Albert Ziegler
2:06.78
Turebergs FK
2:06.78
SB
  
9Vilhelm Lood Falgén
2:07.09
Turebergs FK
2:07.09
SB
  
Tobias Eknor
Tobias Eknor 00, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Awet Nftalem Kibrab
Awet Nftalem Kibrab 95, NOR
13:18.59
95NOR
13:18.59
PB
  
2Magnus Tuv Myhre
Magnus Tuv Myhre 00, NOR
13:19.09
00NOR
13:19.09
PB
  
3Emil Danielsson
13:20.39
Spårvägens FK
13:20.39
PB
  
4Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi 03, NOR
13:34.28
03NOR
13:34.28
PB
  
5Simon Sundström
13:34.73
IFK Lidingö
13:34.73
PB
  
20 SWE AT
6Per Svela
Per Svela 92, NOR
13:37.09
92NOR
13:37.09
SB
  
7Suldan Hassan
13:38.47
Ullevi FK
13:38.47
SB
  
8Mikael Johnsen
Mikael Johnsen 92, DEN
13:44.73
92DEN
13:44.73
PB
  
9Eemil Helander
Eemil Helander 01, FIN
13:45.49
01FIN
13:45.49
PB
  
10Mohammadreza AbootorabiKeep Up RC
13:55.67
SB
  
11Jonathan Grahn
14:00.73
Mölndals AIK
14:00.73
PB
  
12Yohannes Kiflay
14:01.68
Hässelby SK
14:01.68
PB
  
13Arvid Öhrn
14:17.82
Hälle IF
14:17.82
SB
  
14Alexander Nilsson
14:19.91
Mölndals AIK
14:19.91
SB
  
15Amaury Gouverneur
14:26.64
Spårvägens FK
14:26.64
PB
  
16Karl Ottfalk
14:28.05
IFK Lidingö
14:28.05
PB NU18R
  
Emmanuel Kiprop
Emmanuel Kiprop 99, KEN
DNF
99KEN
DNF
  
Andreas KramerUllevi FK
DNF
  
Miguel Palm
Miguel Palm 98, Hässelby
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Abdelfath Yassin
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final B
1Vebjørn Hovdejord
Vebjørn Hovdejord 03, NOR
14:20.95
03NOR
14:20.95
PB
  
2Andreas Jansson
14:22.92
Hässelby SK
14:22.92
PB
  
3Matthias Gombeer
Matthias Gombeer 99, BEL
14:31.26
99BEL
14:31.26
PB
  
4Heshlu Andemariam
14:42.23
Keep Up RC
14:42.23
SB
  
5Tom Honig
14:43.37
Keep Up RC
14:43.37
SB
  
6Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
14:54.03
Spårvägens FK
14:54.03
SB
  
7Petter Svensson
14:58.92
Hälle IF
14:58.92
SB
  
8Viktor Zackrisson
15:02.77
Enhörna IF
15:02.77
SB
  
9Sebastian Lörstad
15:04.31
IFK Lidingö
15:04.31
PB
  
10Milian Hentschke
15:17.56
Tullinge FI
15:17.56
PB
  
11Fredrik Billström
15:18.40
FK Studenterna
15:18.40
SB
  
12Einar Johansson
15:19.36
Ärla SK
15:19.36
PB
  
13Carl-Fredrik Tohver
15:24.75
Spårvägens FK
15:24.75
PB
  
14Hannes Bjernhagen
15:27.75
Piteå IF
15:27.75
SB
  
15Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
15:32.53
FK Studenterna
15:32.53
SB
  
16Edvin Karlström
15:42.70
Rehns BK
15:42.70
PB
  
17Marcus Tolvers
Marcus Tolvers 88, Spårvägen
15:45.70
Spårvägens FK
15:45.70
SB
  
18Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
15:49.76
FK Studenterna
15:49.76
PB
  
19Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
15:51.11
FK Studenterna
15:51.11
PB
  
20Eskil Persson
15:51.54
Hammarby IF
15:51.54
SB
  
21Ludvig Hansen
16:01.11
Hanvikens SK
16:01.11
PB
  
22Christofer Salmén
16:02.96
Spårvägens FK
16:02.96
SB
  
Linus Jansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Archibald Casteel
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Isak Hellström
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Final C
1Rickard Pell
15:42.41
Hässelby SK
15:42.41
PB
  
2Lowe Fuxe Barkvall
15:59.59
Turebergs FK
15:59.59
PB
  
3Simon Rowland
16:33.58
Hammarby IF
16:33.58
PB
  
4Arnau Requena
Arnau Requena 97, ESP
16:38.27
97ESP
16:38.27
PB
  
5Joakim Ståhl
Joakim Ståhl 97, Idrottsmottagningen
16:44.41
Idrottsmottagningen SC
16:44.41
SB
  
6Simon Wahlström
16:45.32
FK Studenterna
16:45.32
PB
  
7William Desmeules
William Desmeules 06, Dalregementet
16:46.31
Dalregementets IF
16:46.31
PB
  
8Peter Lindfors
16:49.89
PB
  
9Simon Said
16:51.01
PB
  
10Martin Jansson
16:54.79
Rehns BK
16:54.79
SB
  
11Isak Steiner
Isak Steiner 08, Västerås FK
16:57.01
Västerås FK
16:57.01
PB
  
12Andreas Härjefors
17:03.76
SB
  
13Axel Rosell
17:09.39
Huddinge AIS
17:09.39
PB
  
14Robin Svedberg
Robin Svedberg 93, Studenterna
17:27.82
FK Studenterna
17:27.82
PB
  
15Daniel Eklund
Daniel Eklund 84, Sthlm Frontrunners
17:31.61
Stockholm Frontrunners IF
17:31.61
PB
  
16Ludwing Franquiz
17:32.28
FK Studenterna
17:32.28
SB
  
17Fredrik Hugo
17:34.46
PB
  
18Anton Karlsson
Anton Karlsson 90, Studenterna
17:35.99
FK Studenterna
17:35.99
SB
  
19Olle Nyman
Olle Nyman 68, Terrible Tuesday
17:39.32
Terrible Tuesdays AC
17:39.32
SB
  
20Herman Degselius
17:42.01
Fredrikshofs FIF
17:42.01
SB
  
21Henrik Ojala
Henrik Ojala 04, FIN
17:47.40
04FIN
17:47.40
PB
  
Anton Axelsson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
DNF
Malungs SoFK
DNF
  
Final D
1Joakim Rosendal
16:20.88
Ärla SK
16:20.88
PB
  
2Milton Khodr
Milton Khodr 04, Spårvägen
16:52.34
Spårvägens FK
16:52.34
PB
  
3Fredrik Nybäck
16:56.51
Spårvägens FK
16:56.51
SB
  
4Samuel Johansson
17:10.85
Växjö LK
17:10.85
PB
  
5Simon Frääs
17:17.51
PB
  
6Ulf Eriksson
17:23.65
Huddinge AIS
17:23.65
SB
  
7Svante Lenke
17:23.85
Upsala IF
17:23.85
PB
  
8Jimmy Nilsson
17:25.82
Enhörna IF
17:25.82
PB
  
9Erik Larm
17:42.43
PB
  
10Roy Amerek
17:49.61
PB
  
11Sabina Korpela
Sabina Korpela 82, Studenterna
17:51.86
FK Studenterna
17:51.86
PB
  
K 1
12Johannes Lörstad
17:52.39
FK Studenterna
17:52.39
SB
  
13Philip Thor
18:03.38
PB
  
14Leo Gutepil
18:13.57
Visby IF Gute
18:13.57
PB
  
15Daniel Förberg
18:29.47
Fredrikshofs FIF
18:29.47
SB
  
16Martin Omberg
18:34.44
Hammarby IF
18:34.44
PB
  
17Carl Lernberg
Carl Lernberg 76, Runacademy
18:36.99
Runacademy IF
18:36.99
PB
  
18Fredrik Bergergård
18:37.03
PB
  
19Jonas Hellström
18:40.41
Fredrikshofs FIF
18:40.41
SB
  
20Tomas Kobayashi
19:02.34
Domnarvets GoIF
19:02.34
SB
  
21Marcus Löwgren
Marcus Löwgren 85, Saltsjöbaden
19:04.71
Saltsjöbadens IF
19:04.71
PB
  
22Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
19:05.85
FK Studenterna
19:05.85
SB
  
K 2
23Stefan Jansson
19:12.37
PB
  
24Joacim Cronwall
19:30.67
PB
  
25Robert Kron
19:32.40
PB
  
26Ida Almén Lagerwall
19:34.20
FK Studenterna
19:34.20
SB
  
K 3
27Roger Reinhold
Roger Reinhold 61, Spårvägen
19:34.37
Spårvägens FK
19:34.37
SB
  
28Erik Björk Strindlund
19:45.71
FK Studenterna
19:45.71
PB
  
29Jakob Gunnarsson
19:47.68
FK Studenterna
19:47.68
PB
  
30Lena Viklund
Lena Viklund 93, Högbo GIF
20:07.50
Högbo GIF
20:07.50
PB
  
K 4
31Ludvig Dickman
Ludvig Dickman 86, Åkersberga
20:19.22
Åkersberga SK
20:19.22
SB
  
Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final E
1Jesper Stadigs
Jesper Stadigs 93, Åkersberga
16:29.38
Åkersberga SK
16:29.38
PB
  
2Jesper Forell
17:34.37
PB
  
3Vilhelm Dickman
17:40.39
Åkersberga SK
17:40.39
PB
  
4Albin Norrgård
18:25.14
PB
  
5Toni Kinnunen
18:25.27
Umara SC
18:25.27
SB
  
6Pär Andersson
18:49.95
PB
  
7Mikael Ahlinder
18:51.51
PB
  
8Göran Strömstedt
19:14.31
IF Linnéa
19:14.31
PB
  
9Oskar Cottman
19:19.24
PB
  
10Patrik Kvistrum
19:21.33
PB
  
11Léo de Riedmatten
Léo de Riedmatten 96, SUI
19:42.64
96SUI
19:42.64
PB
  
12Wang Xiyuan 
Wang Xiyuan  02, CHN
19:48.52
02CHN
19:48.52
PB
  
13Tomas Widell
Tomas Widell 68, Tullinge FI
19:54.61
Tullinge FI
19:54.61
PB
  
14Hanna Månsson
19:54.91
Väsby IK
19:54.91
PB
  
K 1
15Andreas Bozarth Fornell
19:58.49
PB
  
16Reanud Millet
20:09.62
PB
  
17Therese Munthe
20:12.33
IF Linnéa
20:12.33
PB
  
K 2
18Berta Olafsdottir
20:25.29
FK Studenterna
20:25.29
PB
  
K 3
19Sebastian Zaffarano
Sebastian Zaffarano 79, ARG
20:28.31
79ARG
20:28.31
PB
  
20Erik Orbring Svensson
20:30.87
PB
  
21Johannes Lien
Johannes Lien 77, NOR
20:33.45
77NOR
20:33.45
PB
  
22Anna Forsberg
Anna Forsberg 94, Studenterna
20:35.51
FK Studenterna
20:35.51
PB
  
K 4
23Josefin Sahlström
20:36.25
PB
  
K 5
24Mikael Karlström
20:38.90
FK Studenterna
20:38.90
SB
  
25Cajsa Sundén
20:47.46
Hellas FK
20:47.46
PB
  
K 6
26Peter Sundén
20:47.60
Hellas FK
20:47.60
PB
  
27Kristian Gullner
20:53.17
PB
  
28Jennie Lind
Jennie Lind 85, Hässelby
21:00.36
Hässelby SK
21:00.36
SB
  
K 7
29Karima Makrof
21:07.49
Majornas IK
21:07.49
PB
  
K 8
Final F
1Anders Szalkai
Anders Szalkai 70, Spårvägen
19:30.89
Spårvägens FK
19:30.89
SB
  
2Nils-Erik Berglund
19:31.30
PB
  
3Ida Jonsson
Ida Jonsson 85, Åkersberga
19:45.61
Åkersberga SK
19:45.61
PB
  
K 1
4Innocent Mugenga
20:51.76
PB
  
5Jordan Öhman
20:51.87
PB
  
6Patrik Nissen
Patrik Nissen 58, Spårvägen
22:42.39
Spårvägens FK
22:42.39
PB
  
7Lars Olsson
22:46.03
IF Hagen
22:46.03
SB
  
8Sofia Sandberg
22:48.43
Runacademy IF
22:48.43
PB
  
K 2
9Benny Eriksson
22:53.20
PB
  
10Mikael Nilsson
22:55.0m
PB
  
11Leif Petersson
23:12.78
PB
  
12Hampus Björnerfors
23:19.50
PB
  
13Sasa Juresic
Sasa Juresic 75, Sundbyberg
24:09.16
Sundbybergs IK
24:09.16
PB
  
14Mia Edvardsson
24:19.64
Hässelby SK
24:19.64
SB
  
K 3
15Jimmy Holmström
Jimmy Holmström 93, Sockertoppen
24:25.47
Sockertoppen IF
24:25.47
PB
  
16Sinan Li
24:32.49
PB
  
17Ulrik Karlsson
24:40.97
Enhörna IF
24:40.97
SB
  
18Teresa Wulff
25:17.73
PB
  
K 4
19Eugenio Åhlander
25:42.07
PB
  
20Anders Ericsson
26:17.74
PB
  
21Evelina Bonardi
26:28.77
PB
  
K 5
22Jaana Hedrén
26:57.98
PB
  
K 6
23Daniel Karlsson
29:05.32
PB
  
Kvinnor
K 5000 m     


Final A

Final

1Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset 88, NOR
15:44.21
88NOR
15:44.21
PB
  
2Tilda Månsson
Tilda Månsson 04, Fredrikshof
15:46.58
Fredrikshofs FIF
15:46.58
PB NU20R
  
14 SWE AT
3Sara Christiansson
16:03.08
Sävedalens AIK
16:03.08
SB
  
4Ebba Broms
Ebba Broms 05, Spårvägen
16:39.18
Spårvägens FK
16:39.18
PB
  
5Laura Maasik
Laura Maasik 93, EST
16:47.79
93EST
16:47.79
PB
  
6My Rundgren
My Rundgren 03, Upsala IF
17:13.00
Upsala IF
17:13.00
PB
  
7Louise Wiker
17:13.87
Hässelby SK
17:13.87
  
Ej godkända skor
8Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
17:23.14
Upsala IF
17:23.14
PB
  
9Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
17:24.22
Fredrikshofs FIF
17:24.22
SB
  
10Emilia Siltanen
17:26.02
FK Studenterna
17:26.02
SB
  
11Leira Sandvall
Leira Sandvall 09, Västerås FK
17:39.98
Västerås FK
17:39.98
  
Ej godkända skor
12Weronika Brzuchalska
17:41.79
FK Studenterna
17:41.79
  
Ej godkända skor
13Alva Malmsten Nilsson
17:42.33
Upsala IF
17:42.33
SB
  
14Fanny Szalkai
Fanny Szalkai 08, Spårvägen
17:44.99
Spårvägens FK
17:44.99
  
Ej godkända skor
15Edith Blomqvist
Edith Blomqvist 94, Västerås FK
17:46.91
Västerås FK
17:46.91
PB
  
16Rebecca Axelsson
18:13.33
Keep Up RC
18:13.33
  
Ej godkända skor
17Malin Österman
18:24.07
LK Roslagen
18:24.07
SB
  
Louise Ringström
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Mari Roligheten Ruud
Mari Roligheten Ruud 02, NOR
DNF
02NOR
DNF