0

24.8
16.10
11.9
13.11
12.11
27.11
26.11
26.11
27.11
26.11
19.11
5.11
19.11
23.10
5.11
15.11
12.11
16.8
19‐20.11
19‐20.11
19‐20.11
19.11
20.11
19‐20.11
29.10
15.10
6.10
12.11
11‐13.11
12.11
22.10
5.11
5.11
30.10
15.10
8.9
1.9
30.8
25.8
23.8
30.10
29.10
15.10
6.8
29.10
24.9
20.9
16.10
9.10
22.10
15.10
29.10
10.9
2.10
16.10
23.10
15.10
18.9
10.9
8‐9.10
22‐23.10
22.10
23.10
23.10
23.10
22.10
8.10
1.10
15.10
16.10
16.10
22.10
18.9
23.10
23.10
23.10
22.10
15.10
20.10
19.10
15.10
16.10
16.10
18.10
15.10
25.9
23‐25.9
18.9
15.10
15.10
8.10
19‐20.8
27.8
18.9
15.10
8.10
15.10
15.10
16.10
16.10
Arena: Terräng   Arrangör: IFK Lidingö

Män
M 1.7 km terräng     
23 sep

Final A

Final
23 sep
1Martin JanssonRehns BK
5:18
  
2Yavar Biranvand
Yavar Biranvand 90, Västerås LK
5:53
Västerås LK
5:53
  
3Jonatan Rooth
7:03
  
M 4 km terräng     
23 sep

Final A

Final
23 sep
1Martin JanssonRehns BK
14:18
  
1Erik Öhman
17:23
  
2Victor Häggh
14:59
Enhörna IF
14:59
  
2Arvid Edwardsson
18:10
  
3Yavar Biranvand
Yavar Biranvand 90, Västerås LK
15:42
Västerås LK
15:42
  
3Jonas Alkman
20:35
  
4Daniel Franck
17:34
  
5Abdi Aledawi
18:39
  
6Pontus Hamrin
18:51
  
7Patrik Göthlin
20:04
  
8Philip AnderssonKA 2 IF
21:37
  
9Anton Westerlund
22:09
  
10Oliver Kamraj
23:01
  
11Julius Tamimi
23:06
  
12Farid Paezi
23:52
  
13Marcus Gauri
24:24
  
14Prince Asante
24:36
  
15Charlie Storfält
25:00
  
16Colin Kelloniemi
25:14
Tyresö FK
25:14
  
17Ruheel Ehsan
25:51
  
18Mukke Singh
26:36
  
19Milano Josef
26:36
  
20Julius Puka
26:36
  
M 5 km terräng     
23 sep

Final A

Final
23 sep
1Joris Hochstetter
18:51
  
2Gustav Westeson
18:53
Borås sk
18:53
  
3René Naarmann
20:45
  
M 10 km terräng     
25 sep

Final A

Final
25 sep
1Claes Ekblom
42:29
  
2Håkan Svedberg
42:52
Brunflo IF
42:52
  
3Timo Mähönen
Timo Mähönen 86, FIN
43:04
86FIN
43:04
  
4Jonas Enebro
43:05
  
5Anders Nilsson
43:35
  
6Philip Byman
43:44
IFK Lidingö
43:44
  
7Michael Lieberherr
43:57
  
8Ola Gramer
44:14
  
9Niclas Pettersson
44:26
Uddevalla SK
44:26
  
10Andreas Ryberg
44:50
  
M 15 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1David Nilsson
46:45
Högby IF
46:45
  
2Axel Djurberg
48:07
Hässelby SK
48:07
  
3Tim Robertson
Tim Robertson 95, Tjalve FIF
48:11
Tjalve FIF
48:11
  
4Abdelfath Yassin
48:17
Spårvägens FK
48:17
  
5Fredrik JohanssonIK Akele
49:12
  
6Rickard EmilssonIK Akele
49:41
  
7Erik Djurberg
50:10
Hässelby SK
50:10
  
8Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
50:12
Spårvägens FK
50:12
  
9Samuel Eriksson LidbrinkSpårvägens FK
50:47
  
10Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås FK
51:41
Västerås FK
51:41
  
11Ole Hennseler
Ole Hennseler 98, GER
53:39
98GER
53:39
  
12El Mehdi Amirate
55:09
Uppsala LK
55:09
  
13Sebastian Graf
Sebastian Graf 94, SUI
55:48
94SUI
55:48
  
14Josef Murray
56:49
  
15Joel Spratt
Joel Spratt 92, Studenterna
57:12
FK Studenterna
57:12
  
16Mattias Axelsson-WillimVallentuna FK
57:39
  
17Alexander Gustafsson
57:58
IKHP Huskvarna
57:58
  
18Fredrik Johnsson
57:58
Örebro AIK
57:58
  
19Lars Ljungquist
58:16
  
20Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
58:54
Saltsjöbadens IF
58:54
  
21Simon Creutz
58:57
  
22Ashley Jury
59:00
  
23Joel Sandberg
59:54
  
24Nils Dahlin
1:00:21
Öbacka LK
1:00:21
  
25Martin SundströmYstads IF
1:00:44
  
26Daniel Danielsson
1:00:52
  
27Nils Ekeroth
1:01:00
  
28Rickard Andersson
1:01:01
  
29Oliver Sanzobar
1:01:15
  
30Olle Lindeberg
1:01:31
IFK Lidingö
1:01:31
  
31Elias Thunberg
1:01:34
OK Vivill
1:01:34
  
32Jacob Halvarsson
1:01:39
Örebro AIK
1:01:39
  
33Anton Rosén Simonsson
1:01:39
  
34Simon Melinder
1:01:41
Runacademy IF
1:01:41
  
35Augustin Millet
1:01:55
  
36Petri Koski
Petri Koski 84, FIN
1:02:30
84FIN
1:02:30
  
37Peter Torsell
1:02:36
Mölndals AIK
1:02:36
  
38Calle Westberg
1:02:47
AC Salt Lake
1:02:47
  
39Alexander Dyberg
1:02:52
  
40Tomas Ring
Tomas Ring 77, Spårvägen
1:03:18
Spårvägens FK
1:03:18
  
41Ludvig Hallberg
1:03:25
  
42Svante Glaser
1:03:31
  
43Joel Sjöholm
Joel Sjöholm 94, Pan-Kristianstad
1:03:40
OK Pan-Kristianstad
1:03:40
  
44Andreas Persson
1:03:45
  
45Göran Widström
1:03:48
Vallentuna FK
1:03:48
  
46Jacob Smeds
Jacob Smeds 03, FIN
1:03:49
03FIN
1:03:49
  
47Gustav Lilja
1:04:12
  
48Lars Neufeld
1:04:12
  
49Eric Hannerz-Edmark
1:04:15
  
50Martin Olsen
Martin Olsen 94, NOR
1:04:30
94NOR
1:04:30
  
51Mikael Fransson
1:04:36
  
52Johan Kristensen
1:04:42
FK Studenterna
1:04:42
  
53Niklas Kedhammar
1:04:55
  
54Stefan Bjerström
1:05:07
Björnstorps IF
1:05:07
  
55Per Aronsson
1:05:07
  
56Johan Engström
1:05:32
Tunafors SK
1:05:32
  
57Martin Enebjörk
1:05:39
  
58Richard Sjöholm
1:05:40
  
59Kenth Andersson
1:05:41
  
60Max Wikander
1:05:41
  
M 30 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Samuel Tsegay
1:37:59
Hälle IF
1:37:59
  
2Abdi Hakin Ulad
Abdi Hakin Ulad 91, DEN
1:39:01
91DEN
1:39:01
  
3Mohammadreza AbootorabiKeep Up RC
1:39:04
  
4Emil Svensk
Emil Svensk 93, Tjalve FIF
1:39:06
Tjalve FIF
1:39:06
  
5Kristofer Låås
1:41:19
Keep Up RC
1:41:19
  
6Archibald Casteel
1:42:07
Spårvägens FK
1:42:07
  
7Adhanom Abraha
Adhanom Abraha 77, Eskilstuna FI
1:42:32
Eskilstuna FI
1:42:32
  
8Arvid Öhrn
1:42:45
Hälle IF
1:42:45
  
9Martin Nilsson
1:43:00
IFK Umeå
1:43:00
  
10Andreas McConville
1:43:20
FK Studenterna
1:43:20
  
11Axel Granqvist
1:43:36
OK Ravinen
1:43:36
  
12Petter Svensson
1:44:45
Hälle IF
1:44:45
  
13Karsten Meier
1:45:34
IFK Umeå
1:45:34
  
14Olle Ahlberg
1:46:13
Hälle IF
1:46:13
  
15Erik Barr Zeilon
1:46:18
Örgryte IS
1:46:18
  
16Niklas Wihlman
Niklas Wihlman 85, FIN
1:46:36
85FIN
1:46:36
  
17Anders Grahl
1:46:54
Hälle IF
1:46:54
  
18Rasmus Svenningsson
1:47:03
  
19Andreas Lundegård
1:47:26
FK Studenterna
1:47:26
  
20Per Arvidsson
1:47:43
IF Start
1:47:43
  
21Tom Honig
1:48:28
Keep Up RC
1:48:28
  
22Håkan Emilsson
1:48:50
Offerdals SK
1:48:50
  
23Viktor Brännmark
1:48:54
Piteå Elit SK
1:48:54
  
24Ruslan Glebov
1:49:22
OK Ravinen
1:49:22
  
25Kim Andersson
1:49:26
Umara SC
1:49:26
  
26Oskar Sandberg
1:49:31
Malungs OK Skogsmårdarna
1:49:31
  
27Elov Olsson
1:50:04
Ockelbo SK
1:50:04
  
28Esben Krogh Rasmussen
Esben Krogh Rasmussen 93, DEN
1:50:13
93DEN
1:50:13
  
29Erik Lagerlöf
Erik Lagerlöf 97, Terrible Tuesday
1:50:18
Terrible Tuesdays AC
1:50:18
  
30Niklas Henningsson
1:51:34
Sundbybergs IK
1:51:34
  
31Albin LillieströmIK Akele
1:51:42
  
32Henrik Skoog
Henrik Skoog 79, Spårvägen
1:51:54
Spårvägens FK
1:51:54
  
33Gábor Józsa
Gábor Józsa 83, HUN
1:52:05
83HUN
1:52:05
  
34Mikael Flockhart
1:52:17
  
35Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
1:52:20
IKHP Huskvarna
1:52:20
  
36Erik Anfält
Erik Anfält 76, Örebro AIK
1:52:22
Örebro AIK
1:52:22
  
37Johan Ek Larsson
1:52:47
Enhörna IF
1:52:47
  
38Markus Vall
Markus Vall 92, Fredrikshof
1:52:48
Fredrikshofs FIF
1:52:48
  
39Lukas Segersten
1:53:05
Enköpings AI
1:53:05
  
40Johan Ställberg
1:53:29
Tullinge SK
1:53:29
  
41Daniel Roos
1:53:37
  
42Maxwell Dumbrell
1:53:44
Örgryte IS
1:53:44
  
43Gustav Myrberg
Gustav Myrberg 89, Lidköpings VSK
1:53:54
Lidköpings VSK
1:53:54
  
44Oscar Andersson
1:53:55
  
45Mattias Jonsson
1:54:17
F Bålsta IK
1:54:17
  
46Björn Hammar
Björn Hammar 92, Sävedalen
1:54:19
Sävedalens AIK
1:54:19
  
47Maximilian Lohm Isberg
1:54:28
FK Studenterna
1:54:28
  
48Simon Öberg
1:54:45
Kalix SK
1:54:45
  
49Alexander Söderberg
1:55:25
Spårvägens FK
1:55:25
  
50Christian Seeger
1:55:44
Uppsala LK
1:55:44
  
51Fredrik Überbacher
Fredrik Überbacher 87, Triathlon Väst
1:55:47
F Triathlon Väst
1:55:47
  
52Rasmus Nilsson
1:55:53
IFK Umeå
1:55:53
  
53Thomas Edström
1:56:13
Jalles TC
1:56:13
  
54Jimmy Axelsson
1:56:27
Karlslunds IF
1:56:27
  
55Oskar Grip
Oskar Grip 83, Fredrikshof
1:56:35
Fredrikshofs FIF
1:56:35
  
56Rasmus Hörnfeldt
1:56:50
Sockertoppen IF
1:56:50
  
57Henrik Brattander
1:56:54
Huddinge AIS
1:56:54
  
58Martin LundqvistIK Sisu
1:56:56
  
59Emil Bäcklund
1:56:58
Uppsala LK
1:56:58
  
60William Nordström
1:57:07
  
61Daniel Elinder
Daniel Elinder 77, Fredrikshof
1:57:14
Fredrikshofs FIF
1:57:14
  
62David Kasselstrand
1:57:17
Gamleby OK
1:57:17
  
63Ted Armgren
1:57:23
Dalasjö IK Framåt
1:57:23
  
64Oscar Pettersson
1:57:25
Sköldinge IF
1:57:25
  
65Mathias Hall
1:57:29
Järla IF
1:57:29
  
66Oliver Wykman
1:57:36
Högby IF
1:57:36
  
67Alexander Berg Rendahl
1:57:39
FK Studenterna
1:57:39
  
68Jonatan Alvaeus
1:57:45
Upsala IF
1:57:45
  
69Pontus Risberg
1:57:58
  
70Andreas Berthagen
1:58:10
IF Mantra Sport
1:58:10
  
71Nils Rapp
1:58:24
Falu IK
1:58:24
  
72Simon SchagerströmHälle IF
1:58:25
  
73Andreas Ingberg
1:58:27
Örebro AIK
1:58:27
  
74Axel Björkman
1:58:44
IF Hallby
1:58:44
  
75Kim Rörvik
Kim Rörvik 84, Studenterna
1:58:49
FK Studenterna
1:58:49
  
76Albin Remäng
1:58:51
Majornas IK
1:58:51
  
77Daniel Franco Cereceda
1:58:54
IKJ Haninge
1:58:54
  
78Jens Halvarsson
1:58:55
Hälle IF
1:58:55
  
79Björn Wärn
Björn Wärn 77, Terrible Tuesday
1:58:57
Terrible Tuesdays AC
1:58:57
  
80Christian Ahlö
Christian Ahlö 77, FIN
1:58:58
77FIN
1:58:58
  
81Fredrik Tedborn
1:59:00
FK Studenterna
1:59:00
  
82Jonas Austad
Jonas Austad 96, NOR
1:59:21
96NOR
1:59:21
  
83Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
1:59:22
Källbottens IK
1:59:22
  
84Anton Öhman
Anton Öhman 89, Örebro AIK
1:59:27
Örebro AIK
1:59:27
  
85Erwan Weber
Erwan Weber 90, Fredrikshof
1:59:27
Fredrikshofs FIF
1:59:27
  
86Simon Hector
1:59:27
Huddinge AIS
1:59:27
  
87Philip Järpehag
1:59:35
IFK Halmstad
1:59:35
  
88Daniel Oltegen
Daniel Oltegen 77, Lidköpings VSK
1:59:46
Lidköpings VSK
1:59:46
  
89Joonas Lämsä
1:59:47
  
M22 15 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Yohannes Kiflay
48:35
Hässelby SK
48:35
  
2Jonathan Edman
49:01
IFK Umeå
49:01
  
3Hampus Månsson
49:05
Fredrikshofs FIF
49:05
  
4Linus Agervig KristianssonHälle IF
49:14
  
5Daniel Bogren
49:35
  
6Viktor Svensk
50:19
  
7Erik Linnér
51:46
IFK Umeå
51:46
  
8Valter PetterssonOK Tisaren
51:59
  
9Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
52:38
Spårvägens FK
52:38
  
10Eelis Murto
53:56
OK Sarven
53:56
  
11Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
54:13
Spårvägens FK
54:13
  
12Victor Majbäck
Victor Majbäck 02, Kiruna Skidor
54:14
Kiruna Skidor
54:14
  
13Oskar Arvidsson
56:15
Fredrikshofs FIF
56:15
  
14Kristian Lied Olsen
Kristian Lied Olsen 01, NOR
56:44
01NOR
56:44
  
15William DesmeulesFalu IK
59:16
  
P19 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Albin Gezelius
33:56
IFK Mora
33:56
  
2Gabriel Claesson
Gabriel Claesson 04, IKHP Huskvarna
33:56
IKHP Huskvarna
33:56
  
3Edvin Hellstrand AhlqvistSpårvägens FK
36:23
  
4Hugo Örn
36:46
IF Start
36:46
  
5Nils Holm
Nils Holm 04, Hammarby
36:59
Hammarby IF
36:59
  
6Jacob Henriksson
37:27
LK Roslagen
37:27
  
7Benjamin Edman
37:56
IFK Umeå
37:56
  
8Elvis EckerbergHögby IF
39:28
  
9Elias Axelsson
41:22
Upsala IF
41:22
  
10Emil Flygare
47:00
Enhörna IF
47:00
  
P17 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Karl Ottfalk
32:28
IFK Lidingö
32:28
  
2Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås FK
34:20
Västerås FK
34:20
  
3Milian Hentschke
35:21
Tullinge FI
35:21
  
4Elias Malm
Elias Malm 05, IFK Umeå
35:38
IFK Umeå
35:38
  
5Henok Ande
35:55
Hälle IF
35:55
  
6Tero Korpi
Tero Korpi 06, FIN
35:57
06FIN
35:57
  
7Felix Johnsson
36:40
Upsala IF
36:40
  
8Lowe Fuxe BarkvallTurebergs FK
36:56
  
9Alfred Jeppsson
37:00
Högbo GIF
37:00
  
10Albert Ziegler
37:05
Turebergs FK
37:05
  
11Elton Hedberg
37:06
Hammarby IF
37:06
  
12Melker Wikblom
Melker Wikblom 06, FIN
37:06
06FIN
37:06
  
13Jens-Aarne Kero
Jens-Aarne Kero 07, FIN
37:14
07FIN
37:14
  
14Leon Kvistegården
38:35
Högbo GIF
38:35
  
15Emil Wennerström
38:46
  
16Albert Söderqvist
39:33
Tullinge FI
39:33
  
17William Nilsson
39:36
IFK Lidingö
39:36
  
18Theo Eriksson
Theo Eriksson 06, IFK Växjö
39:38
IFK Växjö
39:38
  
19Oskar Flygare
39:53
Enhörna IF
39:53
  
20Isak Holmgård
40:05
IF Göta Karlstad
40:05
  
M50 15 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Jaakko Kero
Jaakko Kero 72, FIN
53:32
72FIN
53:32
  
2Göran Jonsson
54:01
IFK Umeå
54:01
  
3Anders Dahl
Anders Dahl 64, Högbo AIK
54:52
Högbo AIK
54:52
  
4Terje Olsen
Terje Olsen 67, NOR
57:03
67NOR
57:03
  
5Fredrik Sohlberg
57:55
Fredrikshofs FIF
57:55
  
6Niklas MagnfältAXA SC
59:32
  
7Kristoffer Sideby
1:00:10
Ullevi FK
1:00:10
  
8Stefan Björck
1:00:40
IFK Umeå
1:00:40
  
9Christer Lindgren
Christer Lindgren 69, Trollhättans IF
1:01:06
Trollhättans IF
1:01:06
  
10Patrick Pring
Patrick Pring 65, Tullinge FI
1:01:34
Tullinge FI
1:01:34
  
11Svante Lenke
1:01:43
Upsala IF
1:01:43
  
12Anders Berglund
1:02:01
Falu IK
1:02:01
  
13Mikael Grip
Mikael Grip 67, Tjalve FIF
1:02:06
Tjalve FIF
1:02:06
  
14Mattias Ganslandt
1:02:52
  
15Rikard Andersson
1:03:16
IK Akele
1:03:16
  
M60 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
39:04
Malungs SoFK
39:04
  
2Johan Engholm
41:36
Hässelby SK
41:36
  
3Tedh Lundstedt
41:57
  
4Jonas Hellström
Jonas Hellström 61, Terrible Tuesdays TC
42:16
Terrible Tuesdays TC
42:16
  
5Anders Olsson
Anders Olsson 60, Trelleborg
42:39
IFK Trelleborg
42:39
  
6Roger Reinhold
Roger Reinhold 61, Spårvägen
42:46
Spårvägens FK
42:46
  
7Mats Mattes
43:10
Edsbyns IF
43:10
  
8Niko Lindberg
Niko Lindberg 62, FIN
43:43
62FIN
43:43
  
9Göran Säfverblad
45:07
Hässelby SK
45:07
  
10Terje Gautvik
Terje Gautvik 61, NOR
45:15
61NOR
45:15
  
11Ulf Jonsson
45:27
Kisa SK
45:27
  
12Anders Olsson
45:40
Hässelby SK
45:40
  
13Alf Ek
Alf Ek 60, Björnstorp
47:17
Björnstorps IF
47:17
  
14Johan Echardt
Johan Echardt 62, Studenterna
47:28
FK Studenterna
47:28
  
15Krister Kristersson
47:45
  
M70 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Sune Träskelin
Sune Träskelin 51, FIN
46:24
51FIN
46:24
  
2Jorma Ojen
Jorma Ojen 52, FIN
46:42
52FIN
46:42
  
3Vidar Myrvold
Vidar Myrvold 49, NOR
49:12
49NOR
49:12
  
4Tommy Eriksson
Tommy Eriksson 47, LK Nyköping
49:16
LK Nyköpings Runners
49:16
  
5Bo Andersson
49:30
Genarps IF
49:30
  
6Raimo Nygård
51:23
  
7Bjørn Knudsen
Bjørn Knudsen 52, NOR
53:43
52NOR
53:43
  
8Harry Bergdahl
54:08
  
9Rolf SäfströmTibro AIK
54:12
  
10Anders Windling
54:23
Söderhamns IF
54:23
  
11Arne Alexandersson
Arne Alexandersson 47, Stenungsunds OK
54:35
Stenungsunds OK
54:35
  
12Gunnar Munktelius
55:05
  
13Björn Modéer
56:10
  
14Tage Winter
56:19
  
15Håkan Aronsson
56:26
  
M80 4 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Bernt Åke Jonson
21:08
  
2Jan Förberg
Jan Förberg 42, Löparnas vänner
21:15
Löparnas vänner IF
21:15
  
3Ove Grönberg
23:24
  
4Åke Leverin
23:53
Väsby IK
23:53
  
5Per ZetterquistIFK Lund
23:59
  
6Ingvar Olausson
24:50
Björnstorps IF
24:50
  
7Ingemar Fritz
Ingemar Fritz 42, Vattudalen
26:30
Vattudalens LDK
26:30
  
8Per-Åke Lindgren
27:06
  
9Staffan Olsson
33:29
  
10Arne Evertsson
Arne Evertsson 41, Storådalen
35:47
Storådalens SK
35:47
  
11Leif Eriksson
35:55
  
12Jan Wennerberg
36:57
IF Hallby
36:57
  
13Rolf Hörnfeldt
41:44
Vallentuna FK
41:44
  
14Ola Billermark
42:15
  
15Per Holmlöv
47:15
  
16Peter Wendler
52:19
  
17Sten Odenblad
Sten Odenblad 39, Fredrikshof
53:48
Fredrikshofs FIF
53:48
  
18Ingemar Hellström
54:30
  
19Ingemar Engman
58:08
  
Kvinnor
K 1.7 km terräng     
23 sep

Final A

Final
23 sep
1Lina Hedberg
7:17
Bollnäs FIK
7:17
  
2Hannah Elert
7:17
  
3Sofie Gagnfors
7:42
  
4Johanna Ahlsund
8:58
  
5Mariyana Andersen
9:49
  
K 4 km terräng     
25 sep

Final A

Final
25 sep
1Monika Segernäs
18:21
  
1Kristin BjörfeldtIK Akele
18:44
  
2Nina Karlsson
19:30
IFK Lidingö
19:30
  
2Lina Hedberg
20:18
Bollnäs FIK
20:18
  
3Nyankuan  Kang Gai
20:36
Eskilstuna FI
20:36
  
3Charlotte Dahlbom
20:43
  
4Sara Nyström
20:42
LK Roslagen
20:42
  
4Elin Möller
20:46
  
5Anja Schwarz
21:36
  
5Elin Lundegård
24:31
  
6Sophia Ulfson
21:40
  
7Jenny Linderbert
21:43
  
8Mimmi Ljungberg
22:23
IFK Lidingö
22:23
  
9Elsa Andersson
22:27
  
10Anna Ringborg
22:43
  
K 5 km terräng     
23 sep

Final A

Final
23 sep
1Josefin Heier
18:34
  
2Carolina Johnson
Carolina Johnson 96, Linköpings GIF
18:37
Linköpings GIF
18:37
  
3Linda BrännlundHögby IF
22:18
  
K 10 km terräng     
25 sep

Final A

Final
25 sep
1Madeleine Larsson
Madeleine Larsson 81, IKHP Huskvarna
39:14
IKHP Huskvarna
39:14
  
2Evelina Niemi
39:40
Umeå TFC
39:40
  
3Weronika Brzuchalska
39:45
FK Studenterna
39:45
  
4Rebecka Öberg
39:54
IFK Lidingö
39:54
  
5Sofia Öberg
40:53
IFK Lidingö
40:53
  
6Kristin NyströmIK Akele
41:26
  
7Filippa Ramberg
41:42
Hammarby IF
41:42
  
8Kristalina Smårs
42:40
Örebro AIK
42:40
  
9Signe Käck
Signe Käck 83, Sävedalen
42:45
Sävedalens AIK
42:45
  
10Julia Venesmaa
Julia Venesmaa 85, FIN
44:31
85FIN
44:31
  
K 15 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset 88, NOR
55:11
88NOR
55:11
  
2Lovisa Modig
56:52
Torsby LK
56:52
  
3Lisa Havell
Lisa Havell 88, Spårvägen
57:03
Spårvägens FK
57:03
  
4Elin Markusson
59:10
Hässelby SK
59:10
  
5Petra Kindlund
1:00:00
Runacademy IF
1:00:00
  
6Louise Wiker
1:00:05
Hässelby SK
1:00:05
  
7Josefin Heier
1:00:10
  
8Weronika Brzuchalska
1:00:21
FK Studenterna
1:00:21
  
9Kerstin Axelsson
1:00:24
Hässelby SK
1:00:24
  
10Åsa Lundin
1:00:43
  
11Isabelle Öblom
1:01:07
FK Studenterna
1:01:07
  
12Viktoria Hägg
Viktoria Hägg 82, Simlångsdalen
1:02:37
Simlångsdalens IF
1:02:37
  
13Heidi Horttanainen
Heidi Horttanainen 88, FIN
1:03:04
88FIN
1:03:04
  
14Malin Löveborg
1:03:27
  
15Ida Lundgren
1:06:11
IFK Umeå
1:06:11
  
16Josefin SahlströmMalmö AI
1:06:30
  
17Linda Olin
1:07:21
  
18Elvira Arosell
1:07:27
Runacademy IF
1:07:27
  
19Cecilia BorgströmTäby IS
1:07:39
  
20Lovisa Lindebäck
1:07:40
  
21Emma Holstad
1:07:42
IFK Lidingö
1:07:42
  
22Susanne Gullberg
1:08:37
Sävedalens AIK
1:08:37
  
23Anna Degerman Rosén
1:08:42
  
24Elsa Olsson
1:08:46
Umedalens IF
1:08:46
  
25Olivia Lundevall
1:08:56
IFK Lidingö
1:08:56
  
26Sandra Berglund
1:09:06
IF Linnéa
1:09:06
  
27Amanda Virtanen
Amanda Virtanen 96, FIN
1:09:29
96FIN
1:09:29
  
28Sigrid Josefsson
1:09:31
Nilivaara IS
1:09:31
  
29Stina Enebjörk
1:09:48
  
30Jenny Lindblom
1:09:48
Finspångs AIK
1:09:48
  
31Anna Simlund
1:09:50
  
32Anna Hadenius
1:09:56
  
33Patricia Langenheim
1:10:19
IF Linnéa
1:10:19
  
34Marie Claréus
1:10:23
  
35Evelina de la Motte
1:10:33
IS Göta
1:10:33
  
36Wilma Björkman
1:10:56
  
37Charlotte ClaessonIF Hallby
1:11:02
  
38Maria Maripuu
Maria Maripuu 78, Trångsviken
1:11:19
Trångsvikens if
1:11:19
  
39Anna Wigren
1:11:39
  
40Magdalena Fastén
1:11:45
  
41Sara Jelvegård
1:11:50
Enhörna IF
1:11:50
  
42Ulrika Skagert
1:11:54
Team Blekinge LF
1:11:54
  
43Anna KasselstrandKisa SK
1:11:56
  
44Elin Sjöberg
Elin Sjöberg 89, Örebro AIK
1:12:00
Örebro AIK
1:12:00
  
45Hanna Czerlinski
1:12:07
OK Linné
1:12:07
  
46Pernilla Bredolt
1:12:16
  
47Josefine Engdahl
1:12:29
FK Studenterna
1:12:29
  
48Malin Danneborn
1:12:50
  
49Carina Sundén
1:12:59
Runacademy IF
1:12:59
  
50Josefina Trende
1:13:22
  
51Frida Jansson
1:13:29
  
52Dora Kock
Dora Kock 88, Järfälla OK
1:13:30
Järfälla OK
1:13:30
  
53Rebecca Källström
1:13:41
  
54Lovisa Wigertz
Lovisa Wigertz 01, Långhundra
1:13:50
Långhundra IF
1:13:50
  
55Lena Fredriksson
1:13:53
Runacademy IF
1:13:53
  
56Therése Fredriksson
1:14:02
  
57Therese Wiklöf
1:14:03
  
58Karin Kirchmeier
1:14:07
  
59Mathilda Ruus
1:14:19
  
60Helena Jonasson
1:14:21
  
K 30 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge 90, KEN
1:54:56
90KEN
1:54:56
  
2Samrawit MengsteabHälle IF
1:55:21
  
3Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
1:58:41
FK Studenterna
1:58:41
  
4Noora Honkala
Noora Honkala 92, FIN
2:01:46
92FIN
2:01:46
  
5Erica Lech
Erica Lech 77, Örebro AIK
2:02:03
Örebro AIK
2:02:03
  
6Åsa Wiklund
Åsa Wiklund 88, Trångsviken
2:02:57
Trångsvikens IF
2:02:57
  
7Emilia Brangefält
2:03:14
Västerås FK
2:03:14
  
8Laura Maasik
Laura Maasik 93, EST
2:03:23
93EST
2:03:23
  
9Laila Kveli
Laila Kveli 87, NOR
2:05:19
87NOR
2:05:19
  
10Malin Starfelt
2:05:45
Runacademy IF
2:05:45
  
11Annelie Johansson
2:05:46
Hälle IF
2:05:46
  
12Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 92, Studenterna
2:05:52
FK Studenterna
2:05:52
  
13Jenny Rutström
2:07:43
Öbacka LK
2:07:43
  
14Wilma Modig
2:08:33
  
15Karin Nilsson
2:09:15
Ullevi FK
2:09:15
  
16Elmina Saksi
Elmina Saksi 80, Tjalve FIF
2:09:18
Tjalve FIF
2:09:18
  
17Annika Andersson
2:10:19
Keep Up RC
2:10:19
  
18Rebecca Axelsson
2:11:04
Keep Up RC
2:11:04
  
19My Svensson
My Svensson 86, Billingen
2:11:56
Billingen X-trail SC
2:11:56
  
20Sofia Smedman
2:12:27
Billingen X-trail SC
2:12:27
  
21Jessica Virgin
2:12:44
Umara SC
2:12:44
  
22Maria Sandström
2:12:48
  
23Jenny Björnberg
2:13:13
Falu IK
2:13:13
  
24Sofia Byhlinder
2:13:29
IFK Mora
2:13:29
  
25Emeli Söderberg
2:15:36
IFK Skövde
2:15:36
  
26Liduina van Sitteren
2:16:00
Örebro AIK
2:16:00
  
27Towa Nilsson
2:16:30
Högby IF
2:16:30
  
28Malin Österman
2:17:16
LK Roslagen
2:17:16
  
29Megan Wilson
2:17:30
  
30Elin Vinblad
2:17:33
Hagaby GoIF
2:17:33
  
31Jannike Ottosson
2:18:37
Team Blekinge LF
2:18:37
  
32Therése Reis
2:18:40
  
33Elin Johansson
2:19:36
Krokeks IF
2:19:36
  
34Beatrice Taavo
2:19:38
Umara SC
2:19:38
  
35Marit Larsson
2:19:52
  
36Frida Brogren
Frida Brogren 94, Sävedalen
2:20:14
Sävedalens AIK
2:20:14
  
37Anna Lindgren
Anna Lindgren 88, Lulekamraterna
2:20:32
Lulekamraternas MLK
2:20:32
  
38Ebba Stenbeck
2:20:44
  
39Erika Svanborg
Erika Svanborg 91, Spårvägen
2:20:46
Spårvägens FK
2:20:46
  
40Tove Bergström
2:21:03
  
41Stina Persson
2:21:18
Alingsås IF
2:21:18
  
42Emilie Dawrin
2:22:00
  
43Lise Sandebjer
2:22:12
  
44Gabriella SödermanTäby IS
2:22:17
  
45Natalie Persson
2:22:24
  
46Anne-Mette Nygaard Lindblad
Anne-Mette Nygaard Lindblad 81, DEN
2:22:56
81DEN
2:22:56
  
47Frida Olander
2:22:59
IK Stern
2:22:59
  
48Linnea Skoogh
Linnea Skoogh 85, Björnstorp
2:23:22
Björnstorps IF
2:23:22
  
49Ellen Birmingham
Ellen Birmingham 88, USA
2:23:26
88USA
2:23:26
  
50Hedwig Haas
2:23:32
OK Linné
2:23:32
  
51Olivia Lind
2:24:48
  
52Sofia Olofsson
2:24:50
  
53Karin Frimodt
2:25:10
IF Linnéa
2:25:10
  
54Sarah-Jane Barrable
2:25:34
OK Ravinen
2:25:34
  
55Signe Scharffetter
2:25:48
  
56Stina Nero
Stina Nero 95, Mullsjö
2:25:56
Mullsjö SOK
2:25:56
  
57Johanna Forsberg
2:26:13
Umeå TFC
2:26:13
  
58Lovisa Danielsson
2:26:31
Dala-Järna IK
2:26:31
  
59Vera Schultz
2:26:35
IK Lerum FI
2:26:35
  
60Stina Nilsson
Stina Nilsson 95, Malungs OK
2:26:42
Malungs OK Skogsmårdarna
2:26:42
  
61Malin Johansson
2:26:43
  
62Ida Anemo
2:27:12
  
63Marielle Sinclair
2:27:14
  
64Åsa Bäck
2:27:26
  
65Johanna Svalstedt
2:27:55
Sundbybergs IK
2:27:55
  
66Annika Larsson
Annika Larsson 84, Örebro AIK
2:28:06
Örebro AIK
2:28:06
  
67Malin Löfgren
Malin Löfgren 73, Atlas Copco
2:28:14
Atlas Copco IF
2:28:14
  
68Johanna Dyremark
2:28:24
Huddinge AIS
2:28:24
  
69Isabelle Persson
2:28:41
  
70Hanna Eriksson
2:28:43
  
71Sofia Holmgård
2:28:55
Kils OK
2:28:55
  
72Susanne Svärd
2:29:01
  
73Sara Rendahl
2:29:05
  
74Hanna Fernandez
2:29:05
  
75Hannele Kurra
Hannele Kurra 84, FIN
2:29:10
84FIN
2:29:10
  
76Lisa Abrahamsson
2:29:11
  
77Anna Licht
Anna Licht 77, Mölndal
2:29:11
Mölndals AIK
2:29:11
  
78Elin Ekholm
2:29:19
  
79Suzanna Eckerhall
2:29:21
Axa SC
2:29:21
  
80Märta Hallstedt
2:29:28
  
81Thea Emilsson
2:29:33
  
82Jenny Bolander
2:29:34
Tjalve FIF
2:29:34
  
83Hanna Johnson
2:29:40
  
84Carlotta Bieler
Carlotta Bieler 01, GER
2:29:41
01GER
2:29:41
  
85Moa Widjer
Moa Widjer 81, Örgryte
2:29:44
Örgryte IS
2:29:44
  
86Johanna Gustafsson
2:29:54
  
87Filipa Rodrigues
2:29:55
FK Studenterna
2:29:55
  
88Benita Månsson
2:29:58
  
89Sandra Lind
Sandra Lind 85, Östersunds SK
2:30:12
Östersunds SK
2:30:12
  
90Annica Wernersson
2:30:44
Kvänums IF
2:30:44
  
K22 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Tilda Östberg
Tilda Östberg 01, Borlänge LK
37:25
Borlänge LK
37:25
  
2Malin Agervig KristianssonIFK Göteborg
38:06
  
3Ida Andersson
39:42
  
4Tilde Backlund
Tilde Backlund 01, OK Södertörn
41:01
OK Södertörn
41:01
  
5Ebba Karlsson
42:54
IFK Lidingö
42:54
  
6Julia Löfström
45:22
  
7Moa Backlund
Moa Backlund 01, Högbo GIF
46:10
Högbo GIF
46:10
  
8Agnes Broman
47:05
Rånäs 4H
47:05
  
F19 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Tilda Månsson
Tilda Månsson 04, Fredrikshof
36:55
Fredrikshofs FIF
36:55
  
2Alva Malmsten NilssonUpsala IF
37:49
  
3My Rundgren
37:58
Luleå FIF
37:58
  
4Johanna HofvendahlIS Göta
40:10
  
5Filippa Hägglund
41:53
Upsala IF
41:53
  
6Klara Borg
Klara Borg 04, Enhörna
42:07
Enhörna IF
42:07
  
7Ella Högberg
42:43
IF Vingarna
42:43
  
8Nelly Össmar
42:52
Högby IF
42:52
  
9Linnea Björkvald
43:01
Björnstorps IF
43:01
  
10Alice Widholm
Alice Widholm 03, Lidköpings VSK
43:02
Lidköpings VSK
43:02
  
F17 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Cajsa Alenius
Cajsa Alenius 06, Nyköpings BIS
37:18
Nyköpings BIS
37:18
  
2Meija Peterson
38:36
IF Göta Karlstad
38:36
  
3Ella Laine
Ella Laine 06, Karlskoga
38:40
Karlskoga FI
38:40
  
4Alva Björk
40:35
Hälle IF
40:35
  
5Tilde AdolfssonMotala AIF
40:42
  
6Felicia Jansson
42:24
Upsala IF
42:24
  
7Sofia Rinne
Sofia Rinne 06, FIN
42:38
06FIN
42:38
  
8Hanna VikströmTäby IS
44:25
  
9Svea Eklundh
44:35
Motala AIF
44:35
  
10Tyra Hedin
Tyra Hedin 05, Lidingö
45:32
IFK Lidingö
45:32
  
K50 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
44:20
FK Studenterna
44:20
  
2Katarina Löf HagströmSpårvägens FK
44:52
  
3Anna Gustafsson
45:58
IFK Arvidsjaur
45:58
  
4Sofie BergendahlIF Thor
46:17
  
5Mari Gustafsson
46:20
Hässelby SK
46:20
  
K60 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Synnøve Brox
Synnøve Brox 59, NOR
43:25
59NOR
43:25
  
2Laila Höglund
49:25
FK Herkules
49:25
  
3Agneta Adriansson
51:45
  
4Åsa Edman
52:00
Roma IF
52:00
  
5Kerstin Adolfsson
52:33
  
K70 10 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Britt Hellmark
Britt Hellmark 50, Lidköpings IS
1:00:02
Lidköpings IS
1:00:02
  
2Gullan Björnström
1:01:15
Hemlingby LK
1:01:15
  
3Gunilla Juthback
1:03:53
Hemlingby LK
1:03:53
  
4Gunvor Sandberg
1:05:43
  
5Lena Idermark
1:06:44
Älvdalens IF
1:06:44
  
K80 4 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Eivor Lindgren
24:24
  
2Birgitta Jansson
25:10
Storådalens SK
25:10
  
3Ingrid Benson
30:03
  
4Kristina Stannow
34:37
  
5Viveka Swedenborg
36:54
  

© 2022 Friidrottsstatistik