21.9
5.10
2.10
15.9
1.10
1.10
5.10
25.9
10.9
1.10
17.9
6.8
1.10
4.10
9.7
28.9
17.6
23‐24.9
1.10
25.9
25.9
25.9
18.9
21.9
17.9
2.10
3.10
3.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
2.10
29.9
26.9
25.9
18.9
13.8
2.10
2.10
24.9
1.10
28.9
1.10
2.10
25.9
18.9
8.9
2.10
2.10
2.10
1.10
1.10
1.10
1.10
24.9
18.9
5.9
30.7
29.9
3.9
3.9
6.9
27.9
28.9
11.9
12.9
22.9
26.9
20.9
13.9
24.9
26.9
25.9
6.9
24.9
21.9
18.9
24.9
24.9
22.9
25.9
24.9
28.9
28.9
22.9
24.9
10.9
7.9
25.9
24.9
24.9
21.9
17.9
26.9
25.9
25.9
25.9
17.9
Arena: Stadion   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 173 (139+34)   Starter: 176 (142+34)

Män
M 5000 m     


Final A

Final

1Arvid Öhrn
14:05.99
Hälle IF
14:05.99
PB
  
2Oliver Löfqvist
14:09.20
Spårvägens FK
14:09.20
SB
  
3John Kingstedt
14:10.49
Hässelby SK
14:10.49
PB
  
4Axel Granqvist
14:22.05
OK Ravinen
14:22.05
PB
  
5Amaury Gouverneur
14:39.09
Spårvägens FK
14:39.09
PB
  
6Rickard Emilsson
14:39.37
IK Akele
14:39.37
SB
  
7Tom Honig
14:42.41
Keep Up RC
14:42.41
  
8Erik Barr Zeilon
14:48.26
Örgryte IS
14:48.26
PB
  
9Ludvig Johansson
14:56.91
IFK Lidingö
14:56.91
  
10Simon Sundström
14:56.97
IFK Lidingö
14:56.97
  Pace
11Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
15:12.54
Spårvägens FK
15:12.54
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Andreas Jansson
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Johan Fagerberg
DNF
Spårvägens FK
DNF
  Pace
Final B
1Albin Sjöblom
14:56.41
PB
  
2Yassin Abdi
Yassin Abdi 99, Hässelby
15:10.10
Hässelby SK
15:10.10
SB
  
3Henrik Zeffer
Henrik Zeffer 84, Kungsholmen
15:19.03
Kungsholmen BBK
15:19.03
PB
  
4Patrik Jennings
15:21.91
Umara SC
15:21.91
PB
  
5Andreas Lundegård
15:22.31
FK Studenterna
15:22.31
SB
  
6Hannes Bjernhagen
15:26.97
Fredrikshofs FIF
15:26.97
PB
  
7Damian Nevins
Damian Nevins 80, Studenterna
15:29.46
FK Studenterna
15:29.46
  
8Einar Johansson
15:42.92
Ärla IF
15:42.92
  
9Christofer Salmén
15:43.97
Spårvägens FK
15:43.97
SB
  
10Martin Jarbeck
Martin Jarbeck 87, Studenterna
15:44.39
FK Studenterna
15:44.39
PB
  
11Markus Vall
Markus Vall 92, Fredrikshof
15:48.65
Fredrikshofs FIF
15:48.65
PB
  
12Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås FK
15:52.09
Västerås FK
15:52.09
SB
  
13Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
15:57.87
Spårvägens FK
15:57.87
  
Isak Hellström
DNF
FK Studenterna
DNF
  Pace
Final C
1Oskar Arvidsson
15:38.69
Fredrikshofs FIF
15:38.69
PB
  
2Sebastian Lörstad
15:43.58
IFK Lidingö
15:43.58
PB
  
3Nils Torkelsson
15:44.89
Danderyds SK
15:44.89
PB
  
4Jens Ljunggren
15:47.64
PB
  
5Andreas McConville
15:48.73
FK Studenterna
15:48.73
SB
  Pace
6Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
15:51.87
FK Studenterna
15:51.87
PB
  
7Henrik Brattander
15:53.53
Huddinge AIS
15:53.53
PB
  
8Oskar Bergström
15:57.81
AC Salt Lake
15:57.81
PB
  
9Mika Sällinen
15:58.28
Ununge IF
15:58.28
SB
  
10Philip Seweling
16:02.01
Fredrikshofs FIF
16:02.01
SB
  
11Edvin Karlström
16:13.03
Rehns BK
16:13.03
PB
  
12Edvin Ahlgren
Edvin Ahlgren 94, Fredrikshof
16:19.47
Fredrikshofs FIF
16:19.47
  
13Maximilian Lohm Isberg
16:19.70
FK Studenterna
16:19.70
PB
  
14Daniel Elinder
Daniel Elinder 77, Fredrikshof
16:26.67
Fredrikshofs FIF
16:26.67
PB
  
15Charles McFadzeean
16:28.86
FK Studenterna
16:28.86
PB
  
16Kim Oskarsson
16:31.31
Enhörna IF
16:31.31
PB
  
17El Mehdi Amirate
16:32.09
Uppsala LK
16:32.09
PB
  
18Ebba Kuylenstierna
16:32.66
Spårvägens FK
16:32.66
PB
  
K 1
19Linnéa Sennström
16:34.27
Hässelby SK
16:34.27
PB
  
K 2
20Joel Björkenbeck
16:35.24
IF Göta Karlstad
16:35.24
PB
  
21Markus Smed
Markus Smed 88, Fredrikshof
16:36.53
Fredrikshofs FIF
16:36.53
SB
  
22Mikael Lundberg
16:37.86
FK Studenterna
16:37.86
PB
  
23Stefan Wahlström
16:41.15
FK Studenterna
16:41.15
PB
  
24Patrik Persson
16:41.29
PB
  
25Erwan Weber
Erwan Weber 90, Fredrikshof
16:42.60
Fredrikshofs FIF
16:42.60
PB
  
26Fredrik Nybäck
16:47.58
Spårvägens FK
16:47.58
  
27Filip Ainouz
Filip Ainouz 84, Fredrikshof
16:58.91
Fredrikshofs FIF
16:58.91
PB
  
28Mattias Ung
Mattias Ung 71, Studenterna
17:08.52
FK Studenterna
17:08.52
SB
  
29Anders Holmén
Anders Holmén 84, Studenterna
17:14.27
FK Studenterna
17:14.27
SB
  
Final D
1André Hermansson
16:40.31
Fredrikshofs FiF
16:40.31
PB
  
2Erik Stenberg
Erik Stenberg 90, Studenterna
16:40.43
FK Studenterna
16:40.43
PB
  
3Henrik Engström
16:42.66
Fredrikshofs FIF
16:42.66
SB
  
4Isak Hellström
16:44.01
FK Studenterna
16:44.01
  Pace
5Joakim Ståhl
16:44.09
Gefle IF
16:44.09
PB
  
6Fredrik Tedborn
16:48.45
FK Studenterna
16:48.45
PB
  
7Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
16:50.17
Spårvägens FK
16:50.17
PB
  
8Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
16:52.33
Malungs SoFK
16:52.33
SB
  
9Simon Gustafsson
16:53.12
Turebergs FK
16:53.12
PB
  
10Marcus Hassel
17:02.56
Bromma IF
17:02.56
PB
  
11Martin Appelqvist
17:03.15
FK Studenterna
17:03.15
PB
  
12Petter More
Petter More 84, Studenterna
17:03.64
FK Studenterna
17:03.64
PB
  
13Simon Rowland
17:07.13
Hammarby IF
17:07.13
PB
  
14Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
17:07.79
Saltsjöbadens IF
17:07.79
SB
  
15Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
17:12.64
PB
  
16Simon Wahlström
17:16.06
FK Studenterna
17:16.06
SB
  
17Fredrick Lee Ohlsson
17:16.84
FK Studenterna
17:16.84
SB
  
18Louise Wiker
17:21.29
Hässelby SK
17:21.29
SB
  
K 1
19Tobias Gustafsson
17:24.49
Täby IS
17:24.49
PB
  
20Alva Malmsten Nilsson
17:24.71
Upsala IF
17:24.71
SB
  
K 2
21Anton Karlsson
Anton Karlsson 90, Studenterna
17:31.42
FK Studenterna
17:31.42
PB
  
Olof Plan
Olof Plan 87, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Johan Forsman
Johan Forsman 84, Fredrikshof
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Final E
1Marcus Lindström
17:10.25
PB
  
2Jose Taveras
Jose Taveras 91, Studenterna
17:17.50
FK Studenterna
17:17.50
PB
  
3Emilia Siltanen
17:18.05
FK Studenterna
17:18.05
PB
  
K 1
4Marcus Tiger
Marcus Tiger 85, Roslagsbro
17:21.49
Roslagsbro IF
17:21.49
PB
  
5Oscar Claeson
17:27.05
PB
  
6Andreas McConville
17:27.93
FK Studenterna
17:27.93
  Pace
7Ludwing Franquiz
17:29.63
FK Studenterna
17:29.63
PB
  
8Cecilia Norrbom
17:30.32
Spårvägens FK
17:30.32
SB
  
K 2
9Tobias Lidving
Tobias Lidving 78, Studenterna
17:30.99
FK Studenterna
17:30.99
PB
  
10Andreas Huss
Andreas Huss 74, Studenterna
17:32.33
FK Studenterna
17:32.33
PB
  
11Edvard Lundberg
17:36.70
Fredrikshofs FIF
17:36.70
SB
  
12John Kärrbrink
17:42.72
PB
  
13David Källström Howding
17:50.32
PB
  
14Edith Blomqvist
Edith Blomqvist 94, Västerås FK
17:59.84
Västerås FK
17:59.84
PB
  
K 3
15Erik Adeler
Erik Adeler 79, NOR
18:05.64
79NOR
18:05.64
SB
  
16Vilma Jonsson
Vilma Jonsson 99, Spårvägen
18:19.46
Spårvägens FK
18:19.46
PB
  
K 4
Final F
1Jimmie Espling
Jimmie Espling 75, Studenterna
17:37.46
FK Studenterna
17:37.46
SB
  
2Lisa Clark
Lisa Clark 88, Studenterna
17:38.07
FK Studenterna
17:38.07
PB
  
K 1
3Anders Nordlander
17:39.22
Fredrikshofs FIF
17:39.22
PB
  
4Sven Jönson
17:45.06
IF Linnéa
17:45.06
PB
  
5Axel Bojrup
Axel Bojrup 93, Studenterna
17:46.24
FK Studenterna
17:46.24
PB
  
6Kevin McCloy
Kevin McCloy 86, Sthlm Frontrunners
17:46.41
Stockholm Frontrunners IF
17:46.41
SB
  
7Joakim Svederman
17:46.49
Hässelby SK
17:46.49
SB
  Pace
8Ulf Ellingsen
17:50.73
PB
  
9Anton Helgman
17:52.12
AXA SC
17:52.12
PB
  
10Benjamin Balck-Norman
17:52.69
Fredrikshofs FIF
17:52.69
PB
  
11Fredrik Hugo
17:52.97
PB
  
12Pontus Wretman
17:58.77
Bromma IF
17:58.77
PB
  
13Filipa Rodrigues
18:05.65
FK Studenterna
18:05.65
PB
  
K 2
14Eskil Svensson
Eskil Svensson 64, Fredrikshof
18:12.34
Fredrikshofs FIF
18:12.34
SB
  
15Vilhelm Öström
18:16.05
FK Studenterna
18:16.05
SB
  
16Ulf Yngvesson
Ulf Yngvesson 64, Studenterna
18:16.26
FK Studenterna
18:16.26
SB
  
17Ola Söderblom
Ola Söderblom 76, Studenterna
18:25.11
FK Studenterna
18:25.11
SB
  
18Emil Eldebrink
Emil Eldebrink 85, Studenterna
18:26.45
FK Studenterna
18:26.45
PB
  
19Daniel Förberg
18:28.19
Fredrikshofs FIF
18:28.19
PB
  
20Andreas Bylund
Andreas Bylund 77, Studenterna
18:32.21
FK Studenterna
18:32.21
SB
  
21Jonas Hellström
Jonas Hellström 61, Terrible Tuesday
18:34.93
Terrible Tuesdays AC
18:34.93
SB
  
22Alexander Blank
18:36.43
Atlas Copco IF
18:36.43
PB
  
23Johan Lindblom
Johan Lindblom 71, Fredrikshof
18:36.99
Fredrikshofs FIF
18:36.99
SB
  
24Kristin Nyström
18:37.55
IK Akele
18:37.55
SB
  
K 3
25Jimmy Mårdell
Jimmy Mårdell 78, Fredrikshof
18:41.69
Fredrikshofs FIF
18:41.69
PB
  
26Robert Joule
Robert Joule 89, Studenterna
18:53.35
FK Studenterna
18:53.35
PB
  
27Frank-Johan Ahlberg
18:59.42
IF Linnéa
18:59.42
PB
  
28Thoralf Lindström
19:13.59
PB
  
Final G
1Lukas Dahl
Lukas Dahl 96, Studenterna
18:16.96
FK Studenterna
18:16.96
PB
  
2Sabina Korpela
Sabina Korpela 82, Studenterna
18:20.08
FK Studenterna
18:20.08
PB
  
K 1
3Erik Larm
18:21.21
PB
  
4Malin Österman
18:23.46
LK Roslagen
18:23.46
PB
  
K 2
5Carin Brink
Carin Brink 71, Studenterna
18:39.17
FK Studenterna
18:39.17
SB
  
K 3
6Joakim Svederman
18:39.37
Hässelby SK
18:39.37
  Pace
7David Gustafsson
18:51.03
PB
  
8Karl De Geer
18:53.26
PB
  
9Magnus Marthinsson
18:53.44
Åkersberga SK
18:53.44
PB
  
10Thomas Sandin
18:53.86
PB
  
11Javier Cabello
18:54.62
Turebergs FK
18:54.62
PB
  
12Jesper Dahlquist
18:55.72
PB
  
13Martin Olsson
Martin Olsson 74, Runacademy
18:56.29
Runacademy IF
18:56.29
PB
  
14Erik Arnman
Erik Arnman 80, Vegan Runners
18:56.43
Vegan Runners IK
18:56.43
PB
  
15Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
18:56.93
FK Studenterna
18:56.93
SB
  
K 4
16Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
18:57.00
Fredrikshofs FIF
18:57.00
  Pace
K 5
17Stefan Danielsson
18:57.39
Uppsala LK
18:57.39
PB
  
18Madeleine Larsson
19:00.45
Fredrikshofs FIF
19:00.45
PB
  
K 6
19Christoffer Olsson
19:06.62
FK Studenterna
19:06.62
SB
  
20Evelina Elmgren
19:07.07
FK Studenterna
19:07.07
PB
  
K 7
21Håkan Wiman
19:19.48
IF Linnéa
19:19.48
PB
  
22Alana Vannay
Alana Vannay 99, Studenterna
19:24.69
FK Studenterna
19:24.69
PB
  
K 8
23Ahmed Al-Mayahi
Ahmed Al-Mayahi 87, IRQ
19:24.78
87IRQ
19:24.78
PB
  
24Anders Björk
Anders Björk 77, Vegan Runners
19:25.01
Vegan Runners IK
19:25.01
PB
  
25Lorenzo Nesi
Lorenzo Nesi 65, Studenterna
19:27.46
FK Studenterna
19:27.46
SB
  Pace
26Madeleine Bokedal
19:27.65
FK Studenterna
19:27.65
SB
  
K 9
27Martin Jörgensen
19:59.45
FK Studenterna
19:59.45
PB
  
28Jakob Lagerdahl
20:57.41
Bromma IF
20:57.41
  
Madelaine ÖrtengrenFK Studenterna
DNF
  
K
Mikael Karlström
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Final H
1Joel Sjöstrand
Joel Sjöstrand 84, Löparnas vänner
19:16.28
Löparnas vänner IF
19:16.28
PB
  
2Daniel Nitsler
Daniel Nitsler 75, Handelsbanken
19:32.46
Handelsbanken IF
19:32.46
SB
  
3Ida Almén Lagerwall
19:33.33
FK Studenterna
19:33.33
PB
  
K 1
4Weronika Brzuchalska
19:33.60
FK Studenterna
19:33.60
  Pace
K 2
5Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
19:45.38
FK Studenterna
19:45.38
SB
  
K 3
6Nathalie Dahlqvist
19:50.96
Vegan Runners IK
19:50.96
PB
  
K 4
7Eric Nyberg
19:51.58
SB
  
8Nelly Jansson
19:53.48
PB
  
K 5
9Thomas Bäckström
20:01.39
IF Linnéa
20:01.39
PB
  
10Erica Smedberg
Erica Smedberg 87, Nacka Värmdö
20:09.53
Nacka Värmdö SK
20:09.53
PB
  
K 6
11Diane Sadik
Diane Sadik 88, Studenterna
20:22.80
FK Studenterna
20:22.80
PB
  
K 7
12Sarah-Jane Barrable
20:24.45
OK Ravinen
20:24.45
PB
  
K 8
13Parissa Keyassa
20:25.06
FK Studenterna
20:25.06
PB
  
K 9
14Märta Hallstedt
20:59.92
PB
  
K 10
15Michael Krusin
21:16.33
PB
  
16Niklas Mylfalk
Niklas Mylfalk 73, Studenterna
21:19.91
FK Studenterna
21:19.91
SB
  Pace
17Sara Kvarfordh
21:29.24
IF Linnéa
21:29.24
PB
  
K 11
18Anders Szalkai
Anders Szalkai 70, Spårvägen
21:29.32
Spårvägens FK
21:29.32
  Pace
19Louise Berlin
Louise Berlin 87, Studenterna
21:30.56
FK Studenterna
21:30.56
SB
  
K 12
20Ulrik Karlsson
23:43.66
Enhörna IF
23:43.66
PB
  
21Bo Roger Nordström
23:47.28
Dala-Järna IK
23:47.28
SB
  
Patricia LangenheimIF Linnéa
DNF
  
K
Mellantider
M 3000 m     


Final A

Final

Arvid Öhrn
8:29.04
Hälle IF
8:29.04
  
John Kingstedt
8:29.28
Hässelby SK
8:29.28
SB
  
Oliver Löfqvist
8:29.91
Spårvägens FK
8:29.91
  
Axel Granqvist
8:41.56
OK Ravinen
8:41.56
PB
  
John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
8:45.86
Spårvägens FK
8:45.86
SB
  
Amaury Gouverneur
8:49.68
Spårvägens FK
8:49.68
  
Andreas Jansson
8:50.19
Hässelby SK
8:50.19
  
Rickard Emilsson
8:50.59
IK Akele
8:50.59
  
Erik Barr Zeilon
8:51.05
Örgryte IS
8:51.05
  
Tom Honig
8:51.16
Keep Up RC
8:51.16
  
Simon Sundström
8:54.04
IFK Lidingö
8:54.04
SB
  Pace
Ludvig Johansson
8:54.46
IFK Lidingö
8:54.46
  
Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
8:54.84
Spårvägens FK
8:54.84
  

© 2022 Friidrottsstatistik