9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
24.7
23‐24.7
23‐24.7
23.7
21.7
20.7
20.7
20.7
19.7
21.7
21.7
21.7
Arena: Nyabvallen   Arrangör: Luleå FIF
Tävlande: 48 (19+29)   Starter: 110 (36+74)

Män
M 100 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Henrik Åkeblom
11.55
Upsala IF
11.55
  
2Hjalmar Sundvall
11.67
Riviera FI
11.67
SB
  
3Joel Reinholdsson
12.41
Umedalens IF
12.41
  
4Mikael Larsson
13.76
Luleå FIF
13.76
PB
  
M 200 m     

Vind: -0.1

Final A

Final

Vind: -0.1
1Felix Ridderstråle
22.75
Piteå IF
22.75
PB
  
2Henrik Åkeblom
23.71
Upsala IF
23.71
  
3Ville MakslahtiLuleå FIF
25.13
  
4Joel Reinholdsson
25.54
Umedalens IF
25.54
SB
  
Final B
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1Robin Blomgren
24.44
Riviera FI
24.44
  
2Mikael Larsson
29.06
Luleå FIF
29.06
PB
  
Carl ErikssonLuleå FIF
DNF
  
M 400 m     


Final A

Final

1Felix Ridderstråle
50.25
Piteå IF
50.25
PB
  
2Joel BergenstråleLuleå FIF
56.86
  
M 800 m     


Final A

Final

1Tobias Backeström
2:14.84
Umedalens IF
2:14.84
SB
  
2Martin Engkvist
Martin Engkvist 82, Lulekamraterna
2:18.66
Lulekamraternas MLK
2:18.66
PB
  
3Maja Stridsman
2:38.85
Luleå FIF
2:38.85
  
F 1
4Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
2:49.05
Tväråselets AIF
2:49.05
PB
  
5Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
2:51.09
Gällivare SK
2:51.09
  
F 2
6Svea Andersson-Junkka
2:57.75
IFK Umeå
2:57.75
  
F 3
7Adina Aidanpää
3:04.35
Luleå FIF
3:04.35
SB
  
F 4
8Miranda Nordmark-Niska
3:07.10
Tullinge FI
3:07.10
PB
  
F 5
M Kula     


Final A

Final

1Nils Pettersson
11.18
Boden FI
11.18
SB
  
2Martin Sundström
Martin Sundström 73, Gällivare SK
7.84
Gällivare SK
7.84
PB
  
Pettersson10.8611.1211.03x11.1810.68
Sundström7.147.717.847.477.357.47
M Diskus     


Final A

Final

1Nils Pettersson
35.09
Boden FI
35.09
SB
  
2Martin Sundström
Martin Sundström 73, Gällivare SK
22.05
Gällivare SK
22.05
PB
  
Petterssonx31.6433.4733.9735.0931.77
Sundström22.05xx19.3619.2919.97
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Anton StrömbergLuleå FIF
52.26
  
Strömberg49.9951.49x52.2650.3751.89
P15 80 m     

Vind: -2.7

Final A

Final

Vind: -2.7
1Joar Eriksson
10.02
Turebergs FK
10.02
  
2Carl Eriksson
10.44
Luleå FIF
10.44
  
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Joar Eriksson
9.62
Turebergs FK
9.62
SB
  
Eriksson8.778.989.029.539.629.61
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Joar Eriksson
34.17
Turebergs FK
34.17
  
Eriksson32.7032.8732.9034.1731.5234.11
P13 60 m     
Final B
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Svea Andersson-JunkkaIFK Umeå
9.23
PB
  
F 1
2Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
9.27
Gällivare SK
9.27
PB
  
3Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
9.84
Nedre Soppero IK
9.84
PB
  
4Torsten PetterssonBoden FI
10.40
  
P13 200 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Nora Hjertz
30.09
Alunda SK
30.09
PB
  F13 1
F 1
2Miranda Nordmark-Niska
31.37
Tullinge FI
31.37
PB
  F13 2
F 2
3Adina AidanpääLuleå FIF
32.36
PB
  F13 3
F 3
4Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
33.23
Gällivare SK
33.23
PB
  
5Svea Andersson-JunkkaIFK Umeå
33.66
PB
  F13 4
F 4
6Torsten PetterssonBoden FI
38.87
PB
  
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
7.43
Gällivare SK
7.43
PB
  
2Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
6.49
Nedre Soppero IK
6.49
PB
  
3Torsten PetterssonBoden FI
6.40
  
Johansson7.056.946.197.436.776.88
Lantto6.496.086.056.266.246.09
Pettersson6.405.386.056.056.265.15
P13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
21.55
Gällivare SK
21.55
PB
  
2Torsten PetterssonBoden FI
14.62
  
Johanssonxx16.45x21.4021.55
Petterssonxxxxx14.62
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Torsten PetterssonBoden FI
14.64
  
Petterssonx14.6411.5713.1210.8413.00
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -2.4

Final A

Final

Vind: -2.4
1Erika Gustafsson
13.34
Boden FI
13.34
PB
  
2Felicia Lindberg
13.65
Hammarby IF
13.65
  
3Alicia Nordmark-Niska
13.75
Tullinge FI
13.75
  
4Amina Mrisho MrishoRiviera FI
14.94
PB
  
K 200 m     

Vind: -1.1

Final A

Final

Vind: -1.1
1Felicia Lindberg
27.70
Hammarby IF
27.70
SB
  
2Erika Gustafsson
28.16
Boden FI
28.16
PB
  
3Amina Mrisho MrishoRiviera FI
31.48
PB
  
K Kula     


Final A

Final

1Felicia Lindberg
11.75
Hammarby IF
11.75
  
Lindberg11.35x11.5511.7011.75x
K Slägga     


Final A

Final

1Anni Liikanen
Anni Liikanen 02, FIN
43.70
02FIN
43.70
PB
  
Liikanen41.3643.70xx43.13x
K Spjut     


Final A

Final

1Amanda Isaksson
36.78
Boden FI
36.78
  
Isakssonx36.78x34.97xx
F19 Slägga     


Final A

Final

1Linda Hedlund
45.01
Boden FI
45.01
  
Hedlundx45.0144.6143.7144.5841.60
F17 200 m     

Vind: -0.9

Final A

Final

Vind: -0.9
1Alice Ridderstråle
28.18
Piteå IF
28.18
PB
  F15 1
2Alicia Nordmark-Niska
28.92
Tullinge FI
28.92
PB
  F17 1
3Elvira Stark
29.30
Riviera FI
29.30
  F15 2
4Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
31.46
Gällivare SK
31.46
  F17 2
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Cajsa Edelbro
8.79
Luleå FIF
8.79
  
Edelbro8.798.148.30xxx
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
18.94
Gällivare SK
18.94
PB
  
Eneris15.7818.94x15.6417.1618.55
F15 80 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Alice Ridderstråle
11.13
Piteå IF
11.13
  
2Tindra StrandbergLuleå FIF
11.20
  
3Elvira Stark
11.55
Riviera FI
11.55
  
F15 300 m     


Final A

Final

1Ella Johansson
43.37
Hammarby IF
43.37
PB
  F15 1
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Milicia Hedman SandbergLuleå FIF
8.97
PB
  
2Tindra StrandbergLuleå FIF
8.20
  
3Ebba Wieslander
Ebba Wieslander 07, Gällivare SK
8.15
Gällivare SK
8.15
  
4Elvira Stark
7.87
Riviera FI
7.87
  
5Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
7.21
Gällivare SK
7.21
  
6Maja StridsmanLuleå FIF
7.15
  
Hedman Sandberg8.978.698.258.538.888.83
Strandberg7.817.648.197.787.918.20
Wieslander8.15x8.05xxx
Stark7.877.377.287.097.267.21
Mattsin7.03xx7.21xx
Stridsman7.15x6.745.99xx
F15 Diskus (0.75 kg)     


Final A

Final

1Ella Johansson
32.60
Hammarby IF
32.60
  
2Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
19.95
Gällivare SK
19.95
PB
  
3Milicia Hedman SandbergLuleå FIF
19.40
PB
  
4Tindra StrandbergLuleå FIF
16.68
PB
  
Johansson31.5230.84x32.6031.8030.67
Mattsinx19.95xxxx
Hedman Sandberg19.4017.18xxx17.74
Strandbergxx14.31x16.68x
F15 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
25.02
Gällivare SK
25.02
PB
  
2Ebba Wieslander
Ebba Wieslander 07, Gällivare SK
23.87
Gällivare SK
23.87
PB
  
3Nomi Hjertz
22.44
Alunda SK
22.44
PB
  
Mattsin23.9925.0225.0024.78x23.48
Wieslander23.87xx23.4022.2523.86
Hjertz22.44xx18.55x
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
19.00
Gällivare SK
19.00
PB
  
2Milicia Hedman SandbergLuleå FIF
18.85
PB
  
3Tindra StrandbergLuleå FIF
9.11
  
Mattsin14.3319.00x15.9117.17x
Hedman Sandberg17.5418.6918.8518.6917.82x
Strandbergxxxxx9.11
F13 60 m     

Vind: -2.0

Final A

Final

Vind: -2.0
1Nora Hjertz
8.84
Alunda SK
8.84
PB
  
2Miranda Nordmark-NiskaTullinge FI
8.89
  
3Nova FagerqvistLuleå FIF
9.49
PB
  
4Ida Harming
11.09
Boden FI
11.09
  
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Asta StrömbergLuleå FIF
9.40
  
2Nora Hjertz
9.07
Alunda SK
9.07
PB
  
3Mira Åberg
8.28
Luleå FIF
8.28
  
4Adina AidanpääLuleå FIF
8.22
PB
  
5Ida Harming
6.83
Boden FI
6.83
PB
  
6Sara Eriksson
6.14
Boden FI
6.14
  
7Filippa Mattsin
Filippa Mattsin 10, Gällivare SK
5.43
Gällivare SK
5.43
PB
  
Strömberg8.578.719.008.489.408.85
Hjertz9.038.729.07xxx
Åberg8.287.998.128.077.368.28
Aidanpää8.227.437.087.53xx
Harming6.566.556.646.386.83x
Eriksson5.936.146.105.606.04x
Mattsin5.435.094.795.034.714.94
F13 Diskus (0.6 kg)     


Final A

Final

1Nova FagerqvistLuleå FIF
19.72
PB
  
2Adina AidanpääLuleå FIF
19.18
SB
  
3Sara Eriksson
17.17
Boden FI
17.17
  
Fagerqvist19.72x19.6118.89x19.14
Aidanpää15.4519.1814.1116.16x17.54
Eriksson17.06x14.5513.9315.0217.17
F13 Slägga (2.0 kg)     


Final A

Final

1Nora Hjertz
26.45
Alunda SK
26.45
PB
  
2Adina AidanpääLuleå FIF
20.48
PB
  
3Sara Eriksson
17.24
Boden FI
17.24
PB
  
4Filippa Mattsin
Filippa Mattsin 10, Gällivare SK
12.12
Gällivare SK
12.12
PB
  
Hjertz25.0222.6723.24x26.4525.89
Aidanpää19.6219.3620.4818.07x
Eriksson12.6217.2416.40x
Mattsinx10.6611.9611.8011.6812.12
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Asta StrömbergLuleå FIF
24.73
PB
  
2Mira Åberg
21.14
Luleå FIF
21.14
PB
  
3Adina AidanpääLuleå FIF
17.80
PB
  
4Sara Eriksson
16.70
Boden FI
16.70
  
5Ida Harming
16.52
Boden FI
16.52
PB
  
6Filippa Mattsin
Filippa Mattsin 10, Gällivare SK
9.85
Gällivare SK
9.85
PB
  
Strömberg24.7322.1820.7823.6123.2717.75
Åberg20.5021.0318.8417.9318.3821.14
Aidanpää14.3914.8917.8017.6216.1515.52
Eriksson16.0114.0516.3816.1016.7015.80
Harming15.8014.6614.8016.5214.4814.86
Mattsin8.188.229.858.228.338.11
K55 Diskus     


Final A

Final

1Eva-Lena Bergkvist
22.25
Piteå IF
22.25
  
Bergkvistx19.7421.36xx22.25
K55 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Eva-Lena Bergkvist
29.43
Piteå IF
29.43
SB
  
Bergkvist25.1028.29x27.5829.4329.32
K55 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Eva-Lena Bergkvist
21.47
Piteå IF
21.47
  
Bergkvistx21.38x20.1521.4720.83

© 2022 Friidrottsstatistik