9.8
9.8
6.8
3.8
9.8
9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
24.7
23‐24.7
23‐24.7
23.7
21.7
20.7
20.7
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 105 (57+48)   Starter: 138 (69+69)

Män
M 100 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Henrik Larsson
10.52
IF Göta Karlstad
10.52
  
2Dennis Otieno
10.53
Hammarby IF
10.53
  
3Jean-Christian ZirignonMalmö AI
10.84
  
4Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.90
KFUM Örebro
10.90
  
5Grigorios Kyriakoudis
10.92
Spårvägens FK
10.92
SB
  
6Alexander Oliver
11.14
IF Göta Karlstad
11.14
  
7Marcus Berggren
11.26
Spårvägens FK
11.26
  
8Tim Singmandeewised
11.38
Västerås FK
11.38
=SB
  
Final B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1Elias BouloussaaBromma IF
11.73
  
2Preeda Tantimethakun
12.07
Eskilstuna FI
12.07
  
3Senay Tadesse
12.49
Turebergs FK
12.49
PB
  
M 200 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Grigorios Kyriakoudis
21.85
Spårvägens FK
21.85
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
22.16
KFUM Örebro
22.16
  
3Alexander Oliver
22.34
IF Göta Karlstad
22.34
SB
  
4Rasmus Hugosson
22.68
Hässelby SK
22.68
SB
  
5David Axelsson
22.94
Upsala IF
22.94
  
6Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
22.98
KFUM Örebro
22.98
  
Final B
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1William Brändeborn
22.24
Råby-Rekarne FIF
22.24
PB
  
2David Mattiasson
22.30
Turebergs FK
22.30
PB
  
3Simon MartinssonMalmö AI
22.49
PB
  
4Marcus Berggren
22.72
Spårvägens FK
22.72
SB
  
5August Kallin
August Kallin 02, Västerås FK
23.08
Västerås FK
23.08
  
6Evan Laing
Evan Laing 04, Västerås FK
23.59
Västerås FK
23.59
PB
  
7Elias BouloussaaBromma IF
24.41
  
Final C
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1Preeda Tantimethakun
24.51
Eskilstuna FI
24.51
PB
  
2Hilding Hanberg
Hilding Hanberg 06, Västerås FK
24.69
Västerås FK
24.69
PB
  
3Jacob Rune
24.96
Täby IS
24.96
PB
  
4Oscar Dahlén
Oscar Dahlén 06, Västerås FK
26.14
Västerås FK
26.14
  
5Julius Rydin
28.46
Ärla IF
28.46
PB
  
M 300 m     


Final A

Final

1Douglas HellbrattMalmö AI
35.22
PB
  
2Simon MartinssonMalmö AI
36.61
PB
  
3Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
37.14
KFUM Örebro
37.14
PB
  
4Viggo Olsson
Viggo Olsson 06, KFUM Örebro
38.24
KFUM Örebro
38.24
SB
  
5Niclas HesselgrenIK Sisu
42.69
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Benjamin Cefo
Benjamin Cefo 05, Västerås FK
2:06.16
Västerås FK
2:06.16
  
2Sebastian ThysellÄrla IF
2:06.53
PB
  
3Michael Negasi
Michael Negasi 06, Löparnas vänner
2:09.53
Löparnas vänner IF
2:09.53
PB
  
4Joakim Rosendal
2:10.01
Ärla IF
2:10.01
PB
  
5Emil Ellervik
Emil Ellervik 02, Tjalve FIF
2:10.26
Tjalve FIF
2:10.26
PB
  
6Tage Häggmark
2:11.68
Ärla IF
2:11.68
PB
  
7John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
2:13.24
Turebergs FK
2:13.24
  
8Fredrik Nybäck
2:14.43
Spårvägens FK
2:14.43
  
9Tor Agnvall
2:15.77
Turebergs FK
2:15.77
PB
  
10Daniel Förberg
2:16.37
Fredrikshofs FIF
2:16.37
PB
  
11Pär Johansson
Pär Johansson 74, Örebro AIK
2:16.73
Örebro AIK
2:16.73
SB
  
12Robin Göransson
2:17.02
Turebergs FK
2:17.02
PB
  
M 110 m häck     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.78
Eskilstuna FI
14.78
  
2Linus Boyer
Linus Boyer 95, Upsala IF
14.79
Upsala IF
14.79
  
3Oscar Hjerm
14.93
Ullevi FK
14.93
SB
  
4David Adrian
15.63
Huddinge AIS
15.63
  
5Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
16.98
Linköpings GIF
16.98
PB
  
M Längd     


Final A

Final

1Melker GustavssonIF Göta Karlstad
6.77
0.0 SB
  
2Josh Routh
Josh Routh 02, Huddinge
6.47
Huddinge AIS
6.47
–1.1
  
3William Brändeborn
6.33
Råby-Rekarne FIF
6.33
–0.9
  
4David Axelsson
6.32
Upsala IF
6.32
+1.5
  
5Anton Östebo
Anton Östebo 96, Linköpings GIF
6.00
Linköpings GIF
6.00
0.0 SB
  
6Gustav Malmkvist
5.74
Katrineholms SK
5.74
–0.5 PB
  
Gustavsson6.55
0.0
6.77
0.0
x
-2.1
5.17
-1.9
6.66
-1.0
5.50
-0.6
Routh5.46
-1.2
6.47
-1.1
x
+0.1
x
-0.4
x
+0.4
x
-1.7
Brändeborn6.22
0.0
6.32
-0.8
6.33
-0.9
4.49
0.0
3.83
-1.0
x
-0.8
Axelsson5.75
0.0
6.32
+1.5
6.28
-1.1
6.13
+0.1
Östebox
0.0
6.00
0.0
5.91
0.0
5.65
-0.5
Malmkvist5.51
+1.3
x
-0.7
5.74
-0.5
5.61
0.0
M Kula     


Final A

Final

1Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Eskilstuna FI
13.58
Eskilstuna FI
13.58
  
Alsaadix13.5813.43xxx
M Slägga     


Final A

Final

1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås FK
61.40
Västerås FK
61.40
  
2Jonas Hansson-Bergén
50.75
KFUM Örebro
50.75
  
Haals58.5059.1161.40xx59.09
Hansson-Bergén50.75xxxx48.15
P19 Kula (6.0 kg)     


Final A

Final

1Noel Rudberg
Noel Rudberg 04, Linköpings GIF
11.66
Linköpings GIF
11.66
PB
  
Rudbergxxxxx11.66
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Melvin Dahlén
Melvin Dahlén 06, Västerås FK
12.65
Västerås FK
12.65
PB
  
Dahlén11.23xx12.0412.65x
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Daniel Kindvall
54.20
Fjugesta IF
54.20
  
Kindvall52.5347.20x49.5354.2048.73
P15 80 m häck (83.8 cm)     

Vind: -0.4

Final A

Final

Vind: -0.4
1Jacob Rune
11.65
Täby IS
11.65
  
P15 Kula (4.0 kg)     


Final A

Final

1Samuel Rasmuson
Samuel Rasmuson 07, IFK Göteborg
12.82
IFK Göteborg
12.82
PB
  
Rasmuson12.1912.8211.9512.1012.28x
P15 Slägga (4.0 kg)     


Final A

Final

1Isak Olsson
Isak Olsson 08, Glanshammar
31.98
Glanshammars IF
31.98
PB
  
Olssonx28.6531.9828.78x31.85
P13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
4.65
Västerås FK
4.65
–0.1
  
Åkerlund4.35
-0.6
x
-0.5
x
-1.2
4.65
-0.1
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Alexander Brändeborn
9.43
Råby-Rekarne FIF
9.43
PB
  
Brändeborn9.059.159.299.43
P13 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Alexander Brändeborn
20.57
Råby-Rekarne FIF
20.57
PB
  
Brändebornx20.5718.6618.30
Kvinnor
K 100 m     

Vind: -0.1

Final A

Final

Vind: -0.1
1Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
12.87
Eskilstuna FI
12.87
  
2Marie Ebbestad
12.90
Upsala IF
12.90
SB
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
13.07
  
4Thea Ädling Ring
13.18
IFK Mora
13.18
SB
  
5Moa Eklundh
Moa Eklundh 01, Råby-Rekarne
13.36
Råby-Rekarne FIF
13.36
  
6Felicia Lindberg
13.52
Hammarby IF
13.52
  
K 200 m     

Vind: +0.4

Final A

Final

Vind: +0.4
1Virva Rylander
Virva Rylander 00, Västerås FK
25.47
Västerås FK
25.47
SB
  
2Hilma Wide
Hilma Wide 04, Upsala IF
25.53
Upsala IF
25.53
SB
  
3Irma Jonhed
26.41
IF Göta Karlstad
26.41
  
4Marie Ebbestad
26.78
Upsala IF
26.78
SB
  
5Thea Ädling Ring
26.95
IFK Mora
26.95
SB
  
6Helen HesselgrenIK Sisu
27.62
PB
  
7Anelia Danielsson
27.85
Hanvikens SK
27.85
  
Final B
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1Freja Avebäck
26.67
Malmö AI
26.67
PB
  
2Sarah Van Beilen
Sarah Van Beilen 02, NED
26.93
02NED
26.93
SB
  
3Amanda Cederberg
27.28
Åkersberga SK
27.28
PB
  
4Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
28.02
Mariestads AIF
28.02
SB
  
5Emelia HesselgrenIK Sisu
32.04
PB
  
6Augusta Hesselgren
Augusta Hesselgren 12, Sisu
35.17
12IK Sisu
35.17
PB
  
K 300 m     


Final A

Final

1Ella Hagman
41.91
Huddinge AIS
41.91
SB
  
2Helen HesselgrenIK Sisu
47.27
PB
  
3Emelia HesselgrenIK Sisu
55.74
PB
  
4Augusta Hesselgren
Augusta Hesselgren 12, Sisu
57.87
12IK Sisu
57.87
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Helen HesselgrenIK Sisu
2:22.99
PB
  
2Eleonore StellansdotterÄrla IF
2:23.43
PB
  
3Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
2:26.69
Turebergs FK
2:26.69
SB
  
4Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
2:27.80
  
5Lisa Bäckdén
2:28.25
Huddinge AIS
2:28.25
PB
  
6Leira Sandvall
Leira Sandvall 09, Västerås FK
2:33.39
Västerås FK
2:33.39
PB
  
7Embla Allard
Embla Allard 12, Västerås FK
2:49.26
12Västerås FK
2:49.26
  
8Emelia HesselgrenIK Sisu
2:54.71
PB
  
9Augusta Hesselgren
Augusta Hesselgren 12, Sisu
3:06.66
12IK Sisu
3:06.66
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +0.3

Final A

Final

Vind: +0.3
1Lii Jabbour-ClarkeHammarby IF
14.59
PB
  
2Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
15.49
Eskilstuna FI
15.49
PB
  
3Silvia Popa
Silvia Popa 03, Mariestads AIF
15.80
Mariestads AIF
15.80
SB
  
Thea Ädling RingIFK Mora
DNF
  
Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
K Längd     


Final A

Final

1Emilia Kjellberg
5.79
IF Göta Karlstad
5.79
0.0
  
2Izabella Ripsweden
5.30
Råby-Rekarne FIF
5.30
–1.6
  
3Irma Jonhed
5.23
IF Göta Karlstad
5.23
–1.2
  
4Felicia Lindberg
5.18
Hammarby IF
5.18
–0.3
  
5Isabelle Malmborg
5.03
Hässelby SK
5.03
–0.1
  
6Anelia DanielssonHanvikens SK
5.02
0.0 PB
  
7Victoria DavidssonTyresö FK
4.97
0.0
  
8Sophie SäweKils AIK
4.87
–0.7
  
9Johanna Fernberg
4.78
IK Westmannia
4.78
0.0
  
10Rashel Yousef
Rashel Yousef 06, Eskilstuna FI
3.76
Eskilstuna FI
3.76
0.0 PB
  
Kjellbergx
-0.3
5.79
0.0
x
0.0
5.20
-1.4
5.66
-1.0
x
-1.2
Ripsweden5.12
0.0
5.28
+1.5
3.19
-0.8
5.22
0.0
5.30
-1.6
x
-0.3
Jonhed4.83
-2.5
5.23
-1.2
4.89
0.0
4.76
0.0
4.87
-0.3
Lindberg4.98
-1.5
x
-0.4
5.03
0.0
5.16
0.0
4.92
0.0
5.18
-0.3
Malmborg4.61
-0.3
4.58
0.0
5.03
-0.1
4.81
0.0
4.60
-0.7
4.84
0.0
Danielssonx
-0.6
5.02
0.0
4.71
-1.1
x
-0.7
3.36
-0.8
Davidsson4.78
-1.3
4.71
-1.5
4.79
0.0
4.97
0.0
x
-1.0
4.81
0.0
Säwe4.75
-0.8
x
-0.6
4.86
0.0
4.75
-1.0
x
-1.1
4.87
-0.7
Fernberg4.72
-0.9
4.78
0.0
x
0.0
Yousefx
0.0
3.67
-0.6
3.76
0.0
K Kula     


Final A

Final

1Felicia Lindberg
12.07
Hammarby IF
12.07
  
Lindberg11.72x12.07x11.8611.85
K Slägga     


Final A

Final

1Emma Palmgren
54.64
IF Göta Karlstad
54.64
  
2Jonna Geiryd
Jonna Geiryd 00, Spårvägen
50.45
Spårvägens FK
50.45
PB
  
3Tilde Jönsson
47.50
Tjalve FIF
47.50
  
4Caroline Wallin
46.42
Spårvägens FK
46.42
  
5Ilva Gunnarsson
44.26
Glanshammars IF
44.26
PB
  
6Ella Asplund
41.90
IF Göta Karlstad
41.90
PB
  
7Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
39.34
Råby-Rekarne FIF
39.34
  
Palmgren53.7852.0152.6554.6453.2853.00
Geiryd48.6050.45xx48.40x
Jönssonxx47.5046.0846.9746.38
Wallin46.4245.1545.1144.2844.69x
Gunnarsson44.26x42.33x42.1043.66
Asplundx41.9041.88x41.6240.00
Essman38.8839.34xxx36.88
F17 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
10.64
Råby-Rekarne FIF
10.64
  
2Carolina Nyblom
Carolina Nyblom 06, Västerås FK
8.27
Västerås FK
8.27
PB
  
Essman10.449.4410.649.379.969.95
Nyblom7.68xx8.27x7.86
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Emma Krantz
56.52
Ullevi FK
56.52
  
2Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
55.75
  
3Ilva Gunnarsson
53.02
Glanshammars IF
53.02
PB
  
4Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
46.25
Råby-Rekarne FIF
46.25
SB
  
5Joanna Ek
Joanna Ek 05, Helsingborg
45.58
IFK Helsingborg
45.58
  
Krantzx53.9755.27x54.5356.52
Gabrielli Gustafssonx55.7555.1354.8245.5853.21
Gunnarsson50.46xx52.1553.0250.13
Essman38.60x46.2541.66x45.01
Ek44.7344.0244.77x45.5844.13
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
10.80
Västerås FK
10.80
PB
  
2Beatrice LindbergHellas FK
10.52
  
Allard10.1110.1810.4710.4010.8010.39
Lindberg10.419.799.89x10.529.80
F15 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
46.33
Västerås FK
46.33
  
2Beatrice LindbergHellas FK
44.13
  
Allard43.42x44.6744.1046.33x
Lindbergx39.73x44.13xx
F13 Längd (zon)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
4.04
Eskilstuna FI
4.04
–0.1
  
2Fredrika Nyblom
Fredrika Nyblom 09, Västerås FK
3.75
Västerås FK
3.75
0.0
  
Dekreon3.90
-0.1
4.04
-0.1
4.00
0.0
3.61
-1.7
Nyblom3.60
-1.9
x
0.0
x
-0.4
3.75
0.0
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
11.45
Eskilstuna FI
11.45
PB
  
Dekreonxx11.45x

© 2022 Friidrottsstatistik