9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
24.7
23‐24.7
23‐24.7
23.7
21.7
20.7
20.7
20.7
19.7
21.7
21.7
21.7
Arena: Malmö Stadion   Arrangör: Malmö AI
Tävlande: 236 (120+116)   Starter: 283 (142+141)

 Män 
1Sverige203
2Norge193
3Finland176
4Denmark/Iceland100
 Kvinnor 
1Sverige204
2Finland204
3Norge187
4Denmark/Iceland84
Män
P19 100 m     
16 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
16 jul
Vind: +1.2
1Niko Kangasoja
Niko Kangasoja 03, FIN
10.47
03FIN
10.47
PB
  
2Erik ErlandssonIFK Lund
10.50
PB
  
9 SWE P19 AT
3Valtteri Louko
Valtteri Louko 03, FIN
10.54
03FIN
10.54
PB
  
4Viktor Wall
10.76
Hammarby IF
10.76
PB
  
5Christian Daniel Nørskov
Christian Daniel Nørskov 04, DEN
10.85
04DEN
10.85
PB
  
6Sander Werge Nilsen
Sander Werge Nilsen 03, NOR
10.88
03NOR
10.88
PB
  
7Valentin Jensen
Valentin Jensen 05, DEN
10.98
05DEN
10.98
  
8Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde 03, NOR
11.00
03NOR
11.00
  
P19 200 m     
17 jul
Vind: 0.0

Final A

Final
17 jul
Vind: 0.0
1Erik ErlandssonIFK Lund
20.97
PB
  
18 SWE AT, 6 SWE P19 AT
2Kenny Emi Tijani-Ajayi
Kenny Emi Tijani-Ajayi 03, NOR
21.16
03NOR
21.16
PB
  
3Niko Kangasoja
Niko Kangasoja 03, FIN
21.24
03FIN
21.24
PB
  
4Valtteri Louko
Valtteri Louko 03, FIN
21.54
03FIN
21.54
=PB
  
5Anthony Vilhjálmur Vilhjálmsson
Anthony Vilhjálmur Vilhjálmsson 03, ISL
21.86
03ISL
21.86
PB
  
6Isak HolgerssonIFK Lund
21.93
PB
  
7Thomas Strønstad Løseth
Thomas Strønstad Løseth 03, NOR
22.15
03NOR
22.15
SB
  
8Christian Andersson
Christian Andersson 06, DEN
22.82
06DEN
22.82
  
P19 400 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Andreas Grimerud
Andreas Grimerud 03, NOR
47.38
03NOR
47.38
  
2Alexander NyströmRehns BK
48.04
  
3Alexander Pilgrim
48.82
Hammarby IF
48.82
  
4Luis F. Maillet
Luis F. Maillet 04, DEN
49.31
04DEN
49.31
  
5Thomas Strønstad Løseth
Thomas Strønstad Løseth 03, NOR
49.67
03NOR
49.67
  
6Benjamin Lee
Benjamin Lee 03, FIN
49.77
03FIN
49.77
  
7Jónas Gunnleivsson Isaksen
Jónas Gunnleivsson Isaksen 05, DEN
49.89
05DEN
49.89
  
8Samuli Takkunen
Samuli Takkunen 04, FIN
50.92
04FIN
50.92
  
P19 800 m     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Jonathan Drechsler Sigvardsen
Jonathan Drechsler Sigvardsen 04, DEN
1:54.60
04DEN
1:54.60
  
2Benjamin Lee
Benjamin Lee 03, FIN
1:54.70
03FIN
1:54.70
  
3Alexander NyströmRehns BK
1:54.71
  
4Veikko Korpikallio
Veikko Korpikallio 04, FIN
1:55.17
04FIN
1:55.17
  
5Benjamin Olsen
Benjamin Olsen 04, NOR
1:55.67
04NOR
1:55.67
  
6Valter Kjellberg
1:55.68
Turebergs FK
1:55.68
  
7John Petter Stevik
John Petter Stevik 03, NOR
1:56.66
03NOR
1:56.66
  
8Rasmus Jæger
Rasmus Jæger 04, DEN
1:58.26
04DEN
1:58.26
  
P19 1500 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Esten Hansen-Møllerud Hauen
Esten Hansen-Møllerud Hauen 03, NOR
3:54.99
03NOR
3:54.99
  
2Jonathan Grahn
3:55.02
Mölndals AIK
3:55.02
  
3Benjamin Olsen
Benjamin Olsen 04, NOR
3:59.36
04NOR
3:59.36
  
4Malthe Bøgebjerg
Malthe Bøgebjerg 03, DEN
4:00.63
03DEN
4:00.63
  
5Jonas Magnusson
4:00.85
Hälle IF
4:00.85
  
6Samuel Emil Gobina Sigala
Samuel Emil Gobina Sigala 03, DEN
4:01.72
03DEN
4:01.72
  
7Veikko Korpikallio
Veikko Korpikallio 04, FIN
4:04.24
04FIN
4:04.24
PB
  
8Joel Vuohtoniemi
Joel Vuohtoniemi 04, FIN
4:19.10
04FIN
4:19.10
  
P19 5000 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Mikko Kauppinen
Mikko Kauppinen 03, FIN
14:58.90
03FIN
14:58.90
PB
  
2Mikkel Blikstad Thomassen
Mikkel Blikstad Thomassen 03, NOR
14:58.93
03NOR
14:58.93
SB
  
3Victor Tvistholm Jørgensen
Victor Tvistholm Jørgensen 04, DEN
15:06.14
04DEN
15:06.14
PB
  
4August Da Silva Sveen
August Da Silva Sveen 04, NOR
15:08.90
04NOR
15:08.90
  
5Arash Ahmad Gul
Arash Ahmad Gul 03, FIN
15:10.74
03FIN
15:10.74
PB
  
6Joakim Bertelsen
Joakim Bertelsen 04, DEN
15:47.97
04DEN
15:47.97
  
7Lukas Jakobsson
15:48.30
Mölndals AIK
15:48.30
  
8Nils Holm
Nils Holm 04, Hammarby
16:33.66
Hammarby IF
16:33.66
  
P19 3000 m hinder     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Vebjørn Hovdejord
Vebjørn Hovdejord 03, NOR
9:07.57
03NOR
9:07.57
  
2Vegard Vesterhaug Warnes
Vegard Vesterhaug Warnes 03, NOR
9:10.22
03NOR
9:10.22
  
3Oscar Nyholm
Oscar Nyholm 04, FIN
9:36.85
04FIN
9:36.85
PB
  
4Nils Olsson
9:36.87
IK Lerum FI
9:36.87
PB
  
5Albin Gezelius
10:00.53
IFK Mora
10:00.53
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
17 jul
Vind: +1.8

Final A

Final
17 jul
Vind: +1.8
1Markus Moberg
13.77
Hammarby IF
13.77
PB
  
2Arvid Wändesjö
14.10
Hammarby IF
14.10
PB
  
3Joonas Lapinkero
Joonas Lapinkero 04, FIN
14.11
04FIN
14.11
PB
  
4Jonathan Hertwig-øDegaard
Jonathan Hertwig-øDegaard 05, NOR
14.43
05NOR
14.43
PB
  
5Julian Skimmeland Aasheim
Julian Skimmeland Aasheim 03, NOR
14.69
03NOR
14.69
SB
  
6Sofus Peter Lassen
Sofus Peter Lassen 03, DEN
17.18
03DEN
17.18
  
Juho Koivisto
Juho Koivisto 03, FIN
DNF
03FIN
DNF
  
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner 03, DEN
DQ
03DEN
DQ
  
P19 400 m häck     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Joonas Lapinkero
Joonas Lapinkero 04, FIN
52.31
04FIN
52.31
PB
  
2Jaakko Linnus
Jaakko Linnus 03, FIN
53.81
03FIN
53.81
  
3Olle Billgren
54.91
Hellas FK
54.91
SB
  
4Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent 04, NOR
56.48
04NOR
56.48
  
5Tobias Roed Garza
Tobias Roed Garza 04, DEN
56.84
04DEN
56.84
PB
  
6Sigurd Clementsen
Sigurd Clementsen 03, NOR
57.33
03NOR
57.33
  
7Noah Bucht WesslénHammarby IF
58.06
  
8Tobias Feldborg Nielsen
Tobias Feldborg Nielsen 03, DEN
1:02.03
03DEN
1:02.03
  
P19 Höjd     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Melwin Lycke HolmKils AIK
2.16
=SB
  
2Elías Óli Hilmarsson
Elías Óli Hilmarsson 04, ISL
2.06
04ISL
2.06
PB
  
3Adam Svensson
2.00
Malmö AI
2.00
  
4Teodor Heldal
Teodor Heldal 04, NOR
2.00
04NOR
2.00
PB
  
5Johan Grönroos
Johan Grönroos 04, FIN
2.00
04FIN
2.00
  
6Tobias Heldal
Tobias Heldal 06, NOR
1.90
06NOR
1.90
  
7Jonas Strunge
Jonas Strunge 04, DEN
1.80
04DEN
1.80
  
8Joonas Lapinkero
Joonas Lapinkero 04, FIN
1.75
04FIN
1.75
  
1.75
2.20
1.80
1.85
1.90
1.95
2.00
2.03
2.06
2.09
2.12
2.16
Lycke Holm-
xxx
-
-
o
o
o
xo
xo
o
o
xxo
Óli Hilmarsson-
-
o
o
o
o
xo
xo
xxx


Svensson-
-
-
o
o
o
xxx




Heldal-
o
o
xo
xo
o
xxx




Grönroos-
-
-
o
o
xxo
xxx




Heldalo
xo
o
xxo
xxx






Strungeo
o
xxx








Lapinkeroxo
xxx









P19 Stav     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Juho Alasaari
Juho Alasaari 03, FIN
5.00
03FIN
5.00
  
2Teodor Borgius
5.00
Hammarby IF
5.00
  
3Philip Andreas Kubon
Philip Andreas Kubon 04, NOR
4.80
04NOR
4.80
  
4William Asker
4.70
Örgryte IS
4.70
  
5Sebastian Røed Hovland
Sebastian Røed Hovland 04, NOR
4.60
04NOR
4.60
  
6Mäkelä Eerik
Mäkelä Eerik 04, FIN
4.60
04FIN
4.60
PB
  
7Sebastian Højriis Monneret
Sebastian Højriis Monneret 03, DEN
4.40
03DEN
4.40
PB
  
8Julius Haansbæk Mortensen
Julius Haansbæk Mortensen 05, DEN
4.00
05DEN
4.00
  
4.004.204.404.604.704.805.005.105.20
Alasaari------xo-xxx
Borgius---o-oxxoxxx
Kubon---o-xoxxx
Asker----o-xxx
Hovland---xo-xxx
Eerik--xxoxoxxx
Monneretoooxxx
Mortensenoxxx
P19 Längd     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Jacob Thelander
7.60w
Ljungby FIK
7.60w
+3.4
  
2Eetu Jokela
Eetu Jokela 03, FIN
7.37w
03FIN
7.37w
+5.1
  
3Arttu Tauriainen
Arttu Tauriainen 03, FIN
7.23w
03FIN
7.23w
+3.3
  
4Sebastian Berntsen
Sebastian Berntsen 05, NOR
7.13w
05NOR
7.13w
+3.5
  
5Carl Bruce Aabo
Carl Bruce Aabo 04, DEN
7.10w
04DEN
7.10w
+2.5
  
6Noa Skomorowski
7.08w
Kvarnsvedens GoIF
7.08w
+3.8
  
7Christian Thomassen
Christian Thomassen 03, NOR
6.94w
03NOR
6.94w
+2.6
  
8Eiri Jógvansson Glerfoss
Eiri Jógvansson Glerfoss 05, DEN
6.71w
05DEN
6.71w
+5.0
  
Thelander7.22w
+3.3
x7.49w
+2.8
7.60w
+3.4
Jokelax7.37w
+5.1
7.12w
+3.8
7.24w
+3.2
7.06
+1.5
x
Tauriainen7.07w
+4.9
7.23w
+3.3
7.06
+1.6
x7.07w
+2.1
7.17w
+5.0
Berntsen6.89w
+3.5
7.07w
+3.1
7.13w
+3.5
6.95w
+2.2
6.74w
+4.3
7.10w
+5.1
Aabo6.74w
+2.9
6.82w
+4.5
7.10w
+2.5
6.83w
+2.4
xx
Skomorowski7.08w
+3.8
xxx5.46w
+2.8
x
Thomassenx6.94w
+2.6
xx6.93w
+3.5
x
Glerfoss3.82w
+2.5
x6.71w
+5.0
xxx
P19 Tresteg     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Christian Thomassen
Christian Thomassen 03, NOR
14.81w
03NOR
14.81w
+2.5
  
2Miro Tanninen
Miro Tanninen 03, FIN
14.71w
03FIN
14.71w
+3.2
  
3Aron Swartz
Aron Swartz 04, Östersunds GIF
14.38
Östersunds GIF
14.38
+1.7 PB
  
4Nils Thorin
14.08
Örgryte IS
14.08
+1.6
  
5Guðjón Dunbar Diaquoi
Guðjón Dunbar Diaquoi 05, ISL
14.00
05ISL
14.00
+1.7 =PB
  
6Deshawn Holopainen
Deshawn Holopainen 04, FIN
13.89w
04FIN
13.89w
+2.5
  
7Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde 03, NOR
12.81
03NOR
12.81
+1.7 SB
  
Dhruv Mehrotra
Dhruv Mehrotra 03, DEN
NM
03DEN
NM
  
Thomassen14.34
+1.7
xx14.81w
+2.5
14.42
+1.5
x
Tanninen13.70w
+2.7
14.28
+1.8
x14.71w
+3.2
xx
Swartzx14.38
+1.7
x13.88
+0.1
xx
Thorinxx11.56
+1.9
14.08
+1.6
13.64
+1.4
13.70w
+2.6
Dunbar Diaquoi14.00
+1.7
13.82
+1.8
x13.82
+0.3
Holopainenxx13.48w
+3.2
13.89w
+2.5
x
Steinsland Gulbrandsen Lunde12.81
+1.7
12.01w
+2.2
12.19
+0.1
x12.52
+0.9
12.65
+1.1
Mehrotraxxxxxx
P19 Kula (6.0 kg)     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Jesper Ahlin
18.93
Turebergs FK
18.93
  
2Leo Zikovic
17.63
Örgryte IS
17.63
  
3Mathias Reksten Dale
Mathias Reksten Dale 03, NOR
17.39
03NOR
17.39
  
4Henrik Vesterlid
Henrik Vesterlid 04, NOR
17.35
04NOR
17.35
PB
  
5Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen 04, DEN
17.29
04DEN
17.29
  
6Linus Nurminen
Linus Nurminen 03, FIN
16.63
03FIN
16.63
PB
  
7Miika Lahtonen
Miika Lahtonen 03, FIN
16.38
03FIN
16.38
  
8Max Kørner Andersen
Max Kørner Andersen 03, DEN
14.96
03DEN
14.96
PB
  
Ahlin18.4418.8718.4818.72x18.93
Zikovic17.6117.42xxx17.63
Reksten Dalexx17.2017.3917.0816.73
Vesterlidx17.1717.1517.35xx
Nielsenxxx16.5917.29x
Nurminen14.6615.5016.2516.5016.6316.51
Lahtonen16.1815.75xx16.2116.38
Andersen14.6814.4714.3113.1714.9614.63
P19 Diskus (1.75 kg)     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Steffen Melheim
Steffen Melheim 03, NOR
58.48
03NOR
58.48
  
2Jesper Ahlin
56.16
Turebergs FK
56.16
PB
  
3Håkon Hansesæter
Håkon Hansesæter 04, NOR
54.91
04NOR
54.91
  
4Juho Suominen
Juho Suominen 04, FIN
53.93
04FIN
53.93
PB
  
5Teo Paganus
50.24
Turebergs FK
50.24
  
6Miika Lahtonen
Miika Lahtonen 03, FIN
48.28
03FIN
48.28
  
7Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen 04, DEN
45.79
04DEN
45.79
  
8Bjarni Hauksson
Bjarni Hauksson 04, ISL
40.20
04ISL
40.20
  
Melheim57.98x58.48x58.1358.11
Ahlin51.41xx54.3656.16x
Hansesæter48.5554.9151.7550.64x53.55
Suominen51.8053.9352.76x51.6348.71
Paganus48.46x50.24x49.08x
Lahtonen48.28xxxxx
Nielsen44.92xxx45.79x
Haukssonx40.09xx40.20x
P19 Slägga (6.0 kg)     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Max Lampinen
Max Lampinen 04, FIN
71.26
04FIN
71.26
  
2Arttu Härkönen
Arttu Härkönen 03, FIN
69.40
03FIN
69.40
SB
  
3Leo Bystedt
Leo Bystedt 03, Västerås FK
65.96
Västerås FK
65.96
  
4Øystein Solheim Hytten
Øystein Solheim Hytten 04, NOR
57.86
04NOR
57.86
  
5Truls Engen Olsen
Truls Engen Olsen 03, NOR
57.26
03NOR
57.26
  
6Albin Silén
56.17
Strands IF
56.17
  
7Theodor Hennecke
Theodor Hennecke 04, DEN
51.42
04DEN
51.42
  
8Lucas Søvang
Lucas Søvang 03, DEN
51.16
03DEN
51.16
  
Lampinen69.6971.2669.9169.1671.0970.26
Härkönenx68.2068.57x66.8169.40
Bystedtxx65.1165.9665.45x
Hyttenx57.76x57.86xx
Engen Olsen52.8757.26xxx55.99
Silén50.59xx56.1754.1356.07
Hennecke50.42xxxx51.42
Søvang44.6946.3650.0551.1650.46x
P19 Spjut     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner 03, DEN
62.83
03DEN
62.83
  
2Tommi Aslaksrud Pasanen
Tommi Aslaksrud Pasanen 04, NOR
60.79
04NOR
60.79
  
3Hugo Karsamo
56.15
Skruvs IF
56.15
  
4Theodor Hennecke
Theodor Hennecke 04, DEN
56.11
04DEN
56.11
  
5Aiden Floyd Vincent
Aiden Floyd Vincent 04, NOR
54.22
04NOR
54.22
PB
  
Meissner62.8357.5459.65x60.13
Aslaksrud Pasanen58.4257.4960.79x59.13
Karsamo55.4756.1554.4253.7453.9454.58
Hennecke56.11xxxxx
Vincent53.8254.22x48.47x49.19
P19 4x100 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Finland 
Finland  
40.49
FIN
40.49
  
  Topi Huttunen, Valtteri Louko, Niko Kangasoja, Rasmus Martin
2Sverige SWE
40.73
  
  Isak Holgersson  04, Erik Erlandsson  04, Zacharias Parmatow  03, Viktor Wall  03
3Norge 
Norge  
41.25
NOR
41.25
  
  Timo Helland, Sebastian Berntsen, Sander Werge Nilsen, Johannes Steinsland Gulbrandsen Lunde
DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
DNF
MIX
DNF
  
  Valentin Jensen, Christian Daniel Nørskov, Sofus Peter Lassen, Christian Andersson
P19 4x400 m     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Norge 
Norge  
3:15.20
NOR
3:15.20
  
  Timo Helland, Thomas Strønstad Løseth, Aiden Floyd Vincent, Andreas Grimerud
2Sverige SWE
3:17.39
  
  Alexander Pilgrim  03, Olle Billgren  04, Markus Brodin  04, Noah Bucht Wesslén  03
3Finland 
Finland  
3:19.35
FIN
3:19.35
  
  Sebastian Nordberg, Eemil Porvari, Benjamin Lee, Samuli Takkunen
4DenmarkIceland 
DenmarkIceland  
3:20.24
MIX
3:20.24
  
  Jónas Gunnleivsson Isaksen, Luis F. Maillet, Tobias Roed Garza, Jonathan Drechsler Sigvardsen
P19 Gång 5000 m     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Jonathan Ekberg
Jonathan Ekberg 03, FIN
22:23.91
03FIN
22:23.91
PB
  
2Andreas Pedersen Døske
Andreas Pedersen Døske 03, NOR
23:39.29
03NOR
23:39.29
PB
  
3Carl-Filip Köld JohanssonSK Svängen
26:46.81
PB
  
Sajan Irincheev
Sajan Irincheev 04, FIN
DNS
04FIN
DNS
  
Kvinnor
F19 100 m     
16 jul
Vind: +4.2

Final A

Final
16 jul
Vind: +4.2
1Anna Pursiainen
Anna Pursiainen 03, FIN
11.51w
03FIN
11.51w
  
2Nora Lindahl
11.60w
Hässelby SK
11.60w
  
3Elvira Tanderud
11.65w
Ullevi FK
11.65w
  
4Maren Bakke Amundsen
Maren Bakke Amundsen 03, NOR
11.77w
03NOR
11.77w
  
5Laura Tietje Johanna Van Der Veen
Laura Tietje Johanna Van Der Veen 03, NOR
12.01w
03NOR
12.01w
  
6Cecilie Gedsø Færge
Cecilie Gedsø Færge 03, DEN
12.15w
03DEN
12.15w
  
7Minea Fogelholm
Minea Fogelholm 04, FIN
12.15w
04FIN
12.15w
  
8Alma Søby Witt
Alma Søby Witt 04, DEN
12.39w
04DEN
12.39w
  
F19 200 m     
17 jul
Vind: +2.9

Final A

Final
17 jul
Vind: +2.9
1Nora Lindahl
23.41w
Hässelby SK
23.41w
  
2Anna Pursiainen
Anna Pursiainen 03, FIN
23.50w
03FIN
23.50w
  
3Maren Bakke Amundsen
Maren Bakke Amundsen 03, NOR
23.66w
03NOR
23.66w
  
4Elvira Tanderud
23.68w
Ullevi FK
23.68w
  
5Ida Andrea Breigan
Ida Andrea Breigan 04, NOR
24.09w
04NOR
24.09w
  
6Cecilie Gedsø Færge
Cecilie Gedsø Færge 03, DEN
24.61w
03DEN
24.61w
  
7Line Grønbæk Andersen
Line Grønbæk Andersen 04, DEN
24.79w
04DEN
24.79w
  
8Julia Ihantola
Julia Ihantola 03, FIN
24.82w
03FIN
24.82w
  
F19 400 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Henriette Jæger
Henriette Jæger 03, NOR
53.45
03NOR
53.45
SB NU20R
  
2Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
54.58
Vallentuna FK
54.58
SB
  
3Ronja Koskela
Ronja Koskela 03, FIN
54.71
03FIN
54.71
  
4Veera Mattila
Veera Mattila 03, FIN
55.19
03FIN
55.19
  
5Nora Haugen
Nora Haugen 03, NOR
55.86
03NOR
55.86
SB
  
6Amanda Sondrup Henriques
Amanda Sondrup Henriques 04, DEN
56.84
04DEN
56.84
SB
  
7Elin Joabsson
Elin Joabsson 04, IFK Växjö
57.05
IFK Växjö
57.05
PB
  
8Line Grønbæk Andersen
Line Grønbæk Andersen 04, DEN
57.41
04DEN
57.41
  
F19 800 m     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård 03, NOR
2:10.40
03NOR
2:10.40
  
2Veera Mattila
Veera Mattila 03, FIN
2:10.56
03FIN
2:10.56
  
3Ronja Koskela
Ronja Koskela 03, FIN
2:11.14
03FIN
2:11.14
  
4Anne Gine Løvnes
Anne Gine Løvnes 03, NOR
2:11.54
03NOR
2:11.54
  
5Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
2:12.74
IFK Göteborg
2:12.74
  
6Elvira Bredin
2:14.54
Turebergs FK
2:14.54
  
7Laura G. Andersen
Laura G. Andersen 04, DEN
2:18.65
04DEN
2:18.65
  
8Emma Kiplagat Kondrup
Emma Kiplagat Kondrup 04, DEN
2:19.01
04DEN
2:19.01
  
F19 1500 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Ingeborg Østgård
Ingeborg Østgård 03, NOR
4:23.45
03NOR
4:23.45
  
2Ilona Mononen
Ilona Mononen 03, FIN
4:23.75
03FIN
4:23.75
  
3Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen 03, NOR
4:23.78
03NOR
4:23.78
  
4Saga Provci
Saga Provci 04, IFK Göteborg
4:28.95
IFK Göteborg
4:28.95
  
5Elvira Bredin
4:40.34
Turebergs FK
4:40.34
  
6Emilie Kirk Langschwager
Emilie Kirk Langschwager 04, DEN
4:46.33
04DEN
4:46.33
  
7Iiris Koski
Iiris Koski 03, FIN
4:47.58
03FIN
4:47.58
  
8Terese Uhre Kristiansen
Terese Uhre Kristiansen 06, DEN
5:03.73
06DEN
5:03.73
  
F19 3000 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Nelli Viskari
Nelli Viskari 04, FIN
10:11.44
04FIN
10:11.44
  
2Ida Knutsson
10:11.68
Upsala IF
10:11.68
  
3Anna Marie Nordengen Sirevåg
Anna Marie Nordengen Sirevåg 04, NOR
10:14.47
04NOR
10:14.47
  
4Maiken Homlung Prøitz
Maiken Homlung Prøitz 04, NOR
10:17.37
04NOR
10:17.37
  
5Marie-Louise Jørgensen
Marie-Louise Jørgensen 03, DEN
10:22.97
03DEN
10:22.97
  
6Alma Svantesson
10:24.14
Mölndals AIK
10:24.14
  
7Emma Ranta
Emma Ranta 03, FIN
10:31.96
03FIN
10:31.96
  
8Katrine Risvig
Katrine Risvig 03, DEN
10:37.87
03DEN
10:37.87
  
F19 3000 m hinder     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Maiken Homlung Prøitz
Maiken Homlung Prøitz 04, NOR
10:45.20
04NOR
10:45.20
PB
  
2Filippa Hägglund
11:00.80
Upsala IF
11:00.80
SB
  
3Saga Hagelin
11:01.64
Mölndals AIK
11:01.64
PB
  
4Vilma Pere
Vilma Pere 03, FIN
11:06.75
03FIN
11:06.75
  
5Melissa Kykyri
Melissa Kykyri 04, FIN
11:10.63
04FIN
11:10.63
  
6Thea Charlotte Knutsen
Thea Charlotte Knutsen 04, NOR
11:37.97
04NOR
11:37.97
  
7Lærke F. Thygesen
Lærke F. Thygesen 05, DEN
11:51.29
05DEN
11:51.29
PB
  
8Ida Tveen Høgsberg
Ida Tveen Høgsberg 04, DEN
12:22.04
04DEN
12:22.04
  
F19 100 m häck     
17 jul
Vind: +0.9

Final A

Final
17 jul
Vind: +0.9
1Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen 03, DEN
13.62
03DEN
13.62
PB NU20R
  
2Josefina Maria Biernacki
Josefina Maria Biernacki 03, NOR
13.74
03NOR
13.74
SB
  
3Vilma Väliharju
Vilma Väliharju 04, FIN
13.78
04FIN
13.78
  
4Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
13.82
Vallentuna FK
13.82
PB
  
5Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo 03, DEN
13.85
03DEN
13.85
  
6Vilma Itälinna
Vilma Itälinna 03, FIN
13.87
03FIN
13.87
  
7Madeleine SöderqvistHuddinge AIS
14.47
PB
  
F19 400 m häck     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Hanna Karlsson
59.13
IF Göta Karlstad
59.13
  
2Aada Aho
Aada Aho 03, FIN
59.78
03FIN
59.78
  
3Amanda Sondrup Henriques
Amanda Sondrup Henriques 04, DEN
1:00.36
04DEN
1:00.36
SB
  
4Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
1:00.59
Vallentuna FK
1:00.59
  
5Marin Stray Gautadottir
Marin Stray Gautadottir 03, NOR
1:01.35
03NOR
1:01.35
  
6Cassandra Ødegård Nilsen
Cassandra Ødegård Nilsen 06, NOR
1:05.36
06NOR
1:05.36
  
7Betty Marie Ramsgaard Jensen
Betty Marie Ramsgaard Jensen 04, DEN
1:06.28
04DEN
1:06.28
  
F19 Höjd     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Ingrid RongeIF Rigor
1.76
=SB
  
2Hedvik Kallåk
Hedvik Kallåk 04, NOR
1.76
04NOR
1.76
  
3Johanna Nieminen
Johanna Nieminen 03, FIN
1.73
03FIN
1.73
  
4Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
1.73
Glanshammars IF
1.73
  
5Michelle Marie Nyberget
Michelle Marie Nyberget 03, NOR
1.70
03NOR
1.70
  
6Janna Siegfrids
Janna Siegfrids 03, FIN
1.70
03FIN
1.70
  
1.551.601.651.701.731.761.79
Ronge-oooxoxoxxx
Kallåk--oxxooxoxxx
Nieminen--oxxooxxx
Frykholm--ooxoxxx
Nyberget-oooxxx
Siegfridsoooxxoxxx
F19 Stav     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Sara WinbergTäby IS
4.07
SB
  
2Silja Andersson
Silja Andersson 03, FIN
4.00
03FIN
4.00
  
3Myra Eriksson
Myra Eriksson 03, Stocksäter
3.70
Stocksäters IF
3.70
=PB
  
4Agnes Elisabeth Morud
Agnes Elisabeth Morud 03, NOR
3.55
03NOR
3.55
  
5Sara Guttormsen
Sara Guttormsen 05, NOR
3.40
05NOR
3.40
  
6Sophie Bagger Bohn
Sophie Bagger Bohn 04, DEN
3.25
04DEN
3.25
  
Miisa Koskiaho
Miisa Koskiaho 03, FIN
NH
03FIN
NH
  
2.953.103.253.403.553.703.803.904.004.074.15
Winberg----o-o-xooxxx
Andersson-------ooxxx
Eriksson---oxoxxoxxx
Elisabeth Morud--ooxoxxx
Guttormsen--ooxxx
Bohnooxoxxx
Koskiaho---xxx
F19 Längd     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Katharina Gråman
6.44w
Spårvägens FK
6.44w
+3.1
  
2Vilma Itälinna
Vilma Itälinna 03, FIN
6.09
03FIN
6.09
+1.3 PB
  
3Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen 03, DEN
6.08
03DEN
6.08
+1.8
  
4Miranda Lauvstad
Miranda Lauvstad 03, NOR
6.02
03NOR
6.02
+1.7 PB
  
5Meeri Elomaa
Meeri Elomaa 03, FIN
6.02w
03FIN
6.02w
+2.8
  
6Josefine Skifter Andersen
Josefine Skifter Andersen 03, DEN
5.88w
03DEN
5.88w
+2.6
  
7Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
5.84w
Kvarnsvedens GoIF
5.84w
+3.0
  
8Lillian Washington
Lillian Washington 03, NOR
5.51w
03NOR
5.51w
+3.3
  
Gråmanx6.44w
+3.1
6.15w
+2.4
x6.29w
+2.1
x
Itälinna6.07
+2.0
x5.71w
+2.7
6.03w
+3.0
5.77w
+4.1
6.09
+1.3
Boe Rasmussen5.99w
+4.4
x6.08
+1.8
x
Lauvstad5.63w
+2.4
5.98w
+2.3
5.81w
+3.0
x6.02
+1.7
5.95
+1.7
Elomaa5.95w
+2.8
6.02w
+2.8
5.95w
+2.5
5.84
+1.6
5.85w
+2.8
5.84w
+2.7
Andersen5.88w
+2.6
xxxx5.86
+1.9
Hedberg5.56
+0.7
5.82w
+3.0
x5.84w
+3.7
5.84w
+3.0
5.43
+1.6
Washington5.45
+1.0
5.51w
+3.3
5.33
+1.1
5.34w
+3.1
5.30w
+2.8
x
F19 Tresteg     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Ilona Ruohola
Ilona Ruohola 03, FIN
12.58w
03FIN
12.58w
+3.9
  
2Lillian Washington
Lillian Washington 03, NOR
12.56
03NOR
12.56
+1.1 PB
  
3Sanni Lento
Sanni Lento 04, FIN
12.38
04FIN
12.38
+1.9 PB
  
4Mathilde Sofie Klokseth
Mathilde Sofie Klokseth 03, NOR
12.27w
03NOR
12.27w
+3.6
  
5Nora Jolbäck
11.90w
Ullevi FK
11.90w
+2.6
  
6Kathrine Holst Hahn
Kathrine Holst Hahn 04, DEN
11.64w
04DEN
11.64w
+5.0
  
7Tindra Frykholm
11.56
Glanshammars IF
11.56
+0.6
  
Ruoholax12.03w
+2.5
12.35
+1.6
12.20
+0.5
12.58w
+3.9
12.26w
+4.3
Washingtonx12.56
+1.1
12.04w
+3.0
12.20w
+2.2
x12.31w
+4.3
Lento11.93
0.0
11.91
+1.3
12.11w
+3.2
12.38
+1.9
xx
Klokseth11.79
+1.3
11.73w
+3.0
x11.95w
+2.8
12.27w
+3.6
12.25w
+3.2
Jolbäck11.70w
+2.6
11.81w
+2.8
11.88
+1.8
x11.84w
+4.0
11.90w
+2.6
Holst Hahn11.64w
+5.0
11.57
+0.7
xxxx
Frykholm11.52
+1.1
xxx11.41w
+4.5
11.56
+0.6
F19 Kula     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Linn Gabrielli Gustafsson
13.87
Råby-Rekarne FIF
13.87
  
2Oona Viljanen
Oona Viljanen 03, FIN
13.50
03FIN
13.50
PB
  
3Anette Saalismaa
Anette Saalismaa 04, FIN
13.21
04FIN
13.21
  
4Victoria Wickman
12.78
Upsala IF
12.78
  
5Mariell Hetlesæter Morken
Mariell Hetlesæter Morken 03, NOR
12.00
03NOR
12.00
  
6Nanna Tveen Høgsberg
Nanna Tveen Høgsberg 03, DEN
11.43
03DEN
11.43
  
7Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes 04, NOR
11.33
04NOR
11.33
  
8Josefine Skifter Andersen
Josefine Skifter Andersen 03, DEN
11.18
03DEN
11.18
  
Gabrielli Gustafsson13.4013.7013.8713.7513.7513.83
Viljanen13.1013.0113.2013.50x13.14
Saalismaax12.6512.8313.21xx
Wickman12.1412.78x12.47xx
Hetlesæter Morkenxxxx11.5912.00
Høgsberg10.8611.4311.1811.0511.0811.20
Hjeltnesxxxx11.1711.33
Andersen11.0310.9310.8011.1811.0010.61
F19 Diskus     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Emma Sralla
Emma Sralla 04, Spårvägen
53.67
Spårvägens FK
53.67
  
2Vilma Räsänen
Vilma Räsänen 03, FIN
49.02
03FIN
49.02
  
3Enni Aula
Enni Aula 03, FIN
47.30
03FIN
47.30
  
4Anne Juul Jensen
Anne Juul Jensen 06, DEN
46.50
06DEN
46.50
  
5Ebba Salomonsson LindHanvikens SK
45.42
  
6Hanna Emilie Hjeltnes
Hanna Emilie Hjeltnes 04, NOR
43.44
04NOR
43.44
  
7Freja Veicherts
Freja Veicherts 05, DEN
37.68
05DEN
37.68
  
8Ellevine Skare
Ellevine Skare 05, NOR
36.20
05NOR
36.20
  
Srallax53.6747.4248.7551.15x
Räsänen44.96x44.4549.02x48.21
Aulaxx44.81x47.30x
Jensen35.1741.33x46.5043.4544.53
Salomonsson Lind44.3545.2042.8045.42x43.12
Hjeltnes41.2642.46x39.1443.44x
Veicherts32.5337.68x35.6035.61x
Skarex36.20xxxx
F19 Slägga     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Charlotta Sandkulla
Charlotta Sandkulla 04, FIN
54.89
04FIN
54.89
  
2Marika Virtanen
Marika Virtanen 03, FIN
53.79
03FIN
53.79
  
3Thea Löfman
52.64
Malmö AI
52.64
  
4Saga Berg
Saga Berg 04, Upsala IF
52.01
Upsala IF
52.01
  
5Ruth-Margrethe Austad Nilsen
Ruth-Margrethe Austad Nilsen 03, NOR
51.25
03NOR
51.25
  
6Iben Pusle Dahl
Iben Pusle Dahl 05, DEN
48.73
05DEN
48.73
  
7Annika Mejls Ramsgaard
Annika Mejls Ramsgaard 03, DEN
46.13
03DEN
46.13
  
8Tiril Lappegård
Tiril Lappegård 03, NOR
44.64
03NOR
44.64
  
Sandkullax52.4852.2354.89xx
Virtanen48.78xx53.79xx
Löfmanxxxx52.64x
Bergxxx52.01xx
Austad Nilsen49.78x51.2549.37xx
Dahlx48.73xxx46.71
Ramsgaard43.4146.1345.96x45.80x
Lappegårdx42.89xx44.6441.69
F19 Spjut     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Emilia Karell
Emilia Karell 03, FIN
51.17
03FIN
51.17
  
2Vivian Suominen
Vivian Suominen 03, FIN
50.52
03FIN
50.52
  
3Amanda Olsson
45.53
Säffle FIK
45.53
  
4Vår Eik Litland
Vår Eik Litland 03, NOR
45.13
03NOR
45.13
  
5Ellevine Skare
Ellevine Skare 05, NOR
45.09
05NOR
45.09
  
6Tilda Bernhult
Tilda Bernhult 04, KFUM Örebro
43.60
KFUM Örebro
43.60
  
7Arndís Diljá Óskarsdóttir
Arndís Diljá Óskarsdóttir 04, ISL
42.07
04ISL
42.07
  
8Iben Pusle Dahl
Iben Pusle Dahl 05, DEN
38.66
05DEN
38.66
PB
  
Karell50.0151.1748.6648.93xx
Suominen47.2250.52x
Olsson44.3343.7043.9943.3144.5745.53
Litlandx45.1340.2842.6744.75x
Skare44.2245.09xxx41.91
Bernhult43.6041.6641.0840.74x42.96
Diljá Óskarsdóttir42.07x41.08xx39.28
Dahlx37.5938.45x37.8838.66
F19 4x100 m     
16 jul

Final A

Final
16 jul
1Norge 
Norge  
45.91
NOR
45.91
  
 Laura Tietje Johanna Van Der Veen, Maren Bakke Amundsen, Lovise Skarbøvik Andresen, Nora Aune
2Finland 
Finland  
45.96
FIN
45.96
  
 Minea Fogelholm, Anna Pursiainen, Emma Tainio, Nelli Anttonen
3Sverige SWE
46.46
  
 Alva von Gerber  00, Cajsa Augustsson  02, Julia Henriksson  00, Filippa Sivnert  01
Denmark/Iceland 
Denmark/Iceland  
DNF
MIX
DNF
  
 Annika Baun Haldbo, Cecilie Gedsø Færge, Alma Søby Witt, Ida Boe Rasmussen
F19 4x400 m     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Norge 
Norge  
3:41.21
NOR
3:41.21
  
 Henriette Jæger, Nora Haugen, Marin Stray Gautadottir
1Sverige SWE
3:41.34
  
 Hanna Karlsson  03, Elin Joabsson  04, Tilde Bjerager  04, Moa Granat  04
3Finland 
Finland  
3:44.45
FIN
3:44.45
  
 Aada Aho, Veera Mattila, Julia Ihantola, Ronja Koskela
4DEN-ISL 
DEN-ISL  
3:50.93
MIX
3:50.93
  
 Line Grønbæk Andersen, Amanda Sondrup Henriques, Betty Marie Ramsgaard Jensen
F19 Gång 5000 m     
17 jul

Final A

Final
17 jul
1Maren Karlsen Bekkestad
Maren Karlsen Bekkestad 03, NOR
23:41.75
03NOR
23:41.75
PB
  
2Anna Kokko
Anna Kokko 04, FIN
26:55.26
04FIN
26:55.26
  
3Lisa Nyberg
31:49.32
SK Svängen
31:49.32
PB
  

© 2022 Friidrottsstatistik