0

24.2
27.2
27.2
27.2
25.2
25.2
24‐25.2
24.2
24‐25.2
21.2
22.2
22.2
21.2
16.2
19.2
19.2
18.2
18.2
13.2
18.2
18.2
18.2
18.2
18.2
17‐18.2
16‐18.2
17.2
17.2
17.2
17.2
10.2
14.2
14.2
14.2
12.2
13.2
12.2
10.2
7.2
12.2
11.2
10‐11.2
10‐11.2
10‐11.2
9‐11.2
11.2
10‐11.2
10.2
8.2
10.2
8.2
4.1
7.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
6.2
27.1
1.2
5.2
5.2
1.2
5.2
3.2
2‐4.2
4.2
4.2
3.2
4.2
3.2
3.2
3.2
3‐4.2
3.2
2‐4.2
29.1
18.12
22.1
18.12
31.1
31.1
30.1
29.1
26‐28.1
27.1
28.1
27.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
27‐28.1
26‐28.1
27.1
25.1
24.1
24.1
24.1
23.1
Tävlande: 211 (141+70)   Starter: 283 (188+95)

Män
M 100 m     
2 jul
Vind: +1.1

Final A

Final
2 jul
Vind: +1.1
1Clement Zambon
Clement Zambon 00, FRA
10.69
00FRA
10.69
  
2Thomas Gignoux
Thomas Gignoux 00, FRA
10.72
00FRA
10.72
  
3Marc Kouadio
Marc Kouadio 98, FRA
10.82
98FRA
10.82
SB
  
4Quentin Debelley
Quentin Debelley 01, FRA
10.83
01FRA
10.83
  
5Robin Couvet
Robin Couvet 03, FRA
10.84
03FRA
10.84
  
6Matteo Lemarchand
Matteo Lemarchand 99, FRA
10.91
99FRA
10.91
  
7Jean-Christophe Duranty
Jean-Christophe Duranty 02, FRA
10.92
02FRA
10.92
  
Final B
2 jul Vind: +1.0
2 julVind: +1.0
1Caleb Adonai
Caleb Adonai 01, FRA
10.78
01FRA
10.78
PB
  
2Matheo Levillain
Matheo Levillain 04, FRA
10.82
04FRA
10.82
PB
  
3William Reppert
William Reppert 99, FRA
10.83
99FRA
10.83
  
4Robin Halix
Robin Halix 00, FRA
10.88
00FRA
10.88
PB
  
5Jordan Miezi
Jordan Miezi 00, FRA
10.98
00FRA
10.98
  
6Hugo Biget
Hugo Biget 99, FRA
11.03
99FRA
11.03
  
7Ludovic Caprice
Ludovic Caprice 02, FRA
11.10
02FRA
11.10
PB
  
Final C
2 jul Vind: +0.6
2 julVind: +0.6
1Merlin Silveri
Merlin Silveri 02, FRA
11.06
02FRA
11.06
  
Heat 1
2 jul Vind: +0.7
2 julVind: +0.7
1Antoine Thoraval
Antoine Thoraval 01, FRA
10.59
01FRA
10.59
PB
  
2Thomas Gignoux
Thomas Gignoux 00, FRA
10.60
00FRA
10.60
SB
  
3Clement Zambon
Clement Zambon 00, FRA
10.71
00FRA
10.71
  
4Quentin Debelley
Quentin Debelley 01, FRA
10.84
01FRA
10.84
  
5Robin Couvet
Robin Couvet 03, FRA
10.90
03FRA
10.90
  
6Jean-Christophe Duranty
Jean-Christophe Duranty 02, FRA
10.92
02FRA
10.92
  
7Caleb Adonai
Caleb Adonai 01, FRA
10.95
01FRA
10.95
PB
  
8Hugo Biget
Hugo Biget 99, FRA
10.96
99FRA
10.96
PB
  
Heat 2
2 jul Vind: +0.3
2 julVind: +0.3
1Marc Kouadio
Marc Kouadio 98, FRA
10.88
98FRA
10.88
SB
  
2Robin Halix
Robin Halix 00, FRA
10.93
00FRA
10.93
PB
  
3William Reppert
William Reppert 99, FRA
10.93
99FRA
10.93
  
4Jordan Miezi
Jordan Miezi 00, FRA
11.03
00FRA
11.03
  
Heat 3
2 jul Vind: +1.8
2 julVind: +1.8
1Matteo Lemarchand
Matteo Lemarchand 99, FRA
10.86
99FRA
10.86
PB
  
2Lilian Caron-Douillard
Lilian Caron-Douillard 04, FRA
10.88
04FRA
10.88
PB
  
3Luqman Keyta
Luqman Keyta 05, FRA
10.90
05FRA
10.90
PB
  
4Betuel Mansila
Betuel Mansila 99, FRA
11.04
99FRA
11.04
  
5Valery Moyong
Valery Moyong 96, CMR
11.10
96CMR
11.10
PB
  
Heat 4
2 jul Vind: +0.1
2 julVind: +0.1
1Matheo Levillain
Matheo Levillain 04, FRA
10.94
04FRA
10.94
PB
  
Heat 7
2 jul Vind: +2.2
2 julVind: +2.2
1Ludovic Caprice
Ludovic Caprice 02, FRA
11.08w
02FRA
11.08w
  
Heat 8
2 jul Vind: +1.5
2 julVind: +1.5
1Yanis Lamotte
Yanis Lamotte 04, FRA
11.10
04FRA
11.10
PB
  
M 200 m     
3 jul
Vind: +1.2

Final A

Final
3 jul
Vind: +1.2
1Matteo Lemarchand
Matteo Lemarchand 99, FRA
21.77
99FRA
21.77
PB
  
2Maxime Guillou
Maxime Guillou 96, FRA
22.02
96FRA
22.02
  
3Luqman Keyta
Luqman Keyta 05, FRA
22.04
05FRA
22.04
  
4Louis Saint-Mleux
Louis Saint-Mleux 02, FRA
22.22
02FRA
22.22
PB
  
5Virgile Thomas
Virgile Thomas 04, FRA
22.32
04FRA
22.32
PB
  
6Adrien Vermet
Adrien Vermet 01, FRA
22.32
01FRA
22.32
PB
  
Heat 1
3 jul Vind: +0.5
3 julVind: +0.5
1François Coroller
François Coroller 00, FRA
21.83
00FRA
21.83
PB
  
2Maxime Guillou
Maxime Guillou 96, FRA
21.86
96FRA
21.86
SB
  
3Noah Aurelia
Noah Aurelia 02, FRA
21.92
02FRA
21.92
  
4Jean-Christophe Duranty
Jean-Christophe Duranty 02, FRA
21.92
02FRA
21.92
  
5Yoan Lasbraunias
Yoan Lasbraunias 04, FRA
22.23
04FRA
22.23
  
5Luqman Keyta
Luqman Keyta 05, FRA
22.23
05FRA
22.23
  
Heat 2
3 jul Vind: +1.2
3 julVind: +1.2
1Jordan Miezi
Jordan Miezi 00, FRA
22.14
00FRA
22.14
PB
  
2Robin Halix
Robin Halix 00, FRA
22.28
00FRA
22.28
  
3Louis Saint-Mleux
Louis Saint-Mleux 02, FRA
22.35
02FRA
22.35
  
4Gautier Loones
Gautier Loones 01, FRA
22.36
01FRA
22.36
  
Heat 3
3 jul Vind: +2.4
3 julVind: +2.4
1Matteo Lemarchand
Matteo Lemarchand 99, FRA
21.71w
99FRA
21.71w
  
2Caleb Adonai
Caleb Adonai 01, FRA
22.11w
01FRA
22.11w
  
3Adrien Vermet
Adrien Vermet 01, FRA
22.17w
01FRA
22.17w
  
Heat 5
3 jul Vind: +1.5
3 julVind: +1.5
1Virgile Thomas
Virgile Thomas 04, FRA
22.33
04FRA
22.33
PB
  
Heat 7
3 jul Vind: +0.3
3 julVind: +0.3
1Collin Lobregat
Collin Lobregat 04, FRA
22.35
04FRA
22.35
SB
  
M 400 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Louis Saint-Mleux
Louis Saint-Mleux 02, FRA
48.81
02FRA
48.81
  
2Adrien Vermet
Adrien Vermet 01, FRA
48.99
01FRA
48.99
PB
  
3Axel Hervochon
Axel Hervochon 03, FRA
49.20
03FRA
49.20
  
4Antoine Bertrand
Antoine Bertrand 03, FRA
49.39
03FRA
49.39
  
Final B
3 jul
3 jul
1Thibault Manelphe
Thibault Manelphe 94, FRA
49.75
94FRA
49.75
SB
  
Final C
3 jul
3 jul
1Hugo Raimbert
Hugo Raimbert 05, FRA
49.87
05FRA
49.87
  
Heat 1
2 jul
2 jul
1Dimitri Le Gall
Dimitri Le Gall 01, FRA
47.60
01FRA
47.60
  
2Yoann Le Moel
Yoann Le Moel 94, FRA
47.89
94FRA
47.89
  
3Ronan Philippot
Ronan Philippot 98, FRA
47.93
98FRA
47.93
PB
  
4Enzo Joly
Enzo Joly 01, FRA
48.35
01FRA
48.35
PB
  
5François Coroller
François Coroller 00, FRA
48.72
00FRA
48.72
  
6Axel Hervochon
Axel Hervochon 03, FRA
48.76
03FRA
48.76
  
Heat 2
2 jul
2 jul
1Louis Saint-Mleux
Louis Saint-Mleux 02, FRA
48.35
02FRA
48.35
PB
  
2Gautier Loones
Gautier Loones 01, FRA
48.87
01FRA
48.87
PB
  
3Enzo Granger
Enzo Granger 99, FRA
48.88
99FRA
48.88
PB
  
4Adrien Vermet
Adrien Vermet 01, FRA
49.41
01FRA
49.41
  
5Mateo Clemenceau
Mateo Clemenceau 02, FRA
49.44
02FRA
49.44
  
Heat 3
2 jul
2 jul
1Antoine Bertrand
Antoine Bertrand 03, FRA
49.20
03FRA
49.20
PB
  
2Naem Amara
Naem Amara 03, FRA
49.60
03FRA
49.60
PB
  
3Valery Moyong
Valery Moyong 96, CMR
49.89
96CMR
49.89
  
Heat 4
2 jul
2 jul
1Bastien Fert
Bastien Fert 04, FRA
50.00
04FRA
50.00
  
Heat 5
2 jul
2 jul
1Adrien Peralta
Adrien Peralta 02, FRA
49.71
02FRA
49.71
SB
  
M 800 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Alex Ngouari-Mouissi
Alex Ngouari-Mouissi 91, CGO
1:51.04
91CGO
1:51.04
SB
  
2Antoine Tshimanga
Antoine Tshimanga 04, FRA
1:51.30
04FRA
1:51.30
  
3Yoann Guegan
Yoann Guegan 04, FRA
1:51.39
04FRA
1:51.39
PB
  
4Yvan Le Fur
Yvan Le Fur 04, FRA
1:51.40
04FRA
1:51.40
PB
  
5Germain Lemaitre
Germain Lemaitre 02, FRA
1:51.42
02FRA
1:51.42
SB
  
6Naoufel Oukkal
Naoufel Oukkal 02, FRA
1:52.46
02FRA
1:52.46
  
7Simon Germaine
Simon Germaine 99, FRA
1:52.55
99FRA
1:52.55
  
8Gregoire Schveitzer
Gregoire Schveitzer 01, FRA
1:53.09
01FRA
1:53.09
  
9Paul Chesnais
Paul Chesnais 94, FRA
1:53.25
94FRA
1:53.25
PB
  
10Brice Rodrigue
Brice Rodrigue 05, FRA
1:54.35
05FRA
1:54.35
PB
  
11Isaac De Buyst
Isaac De Buyst 01, FRA
1:55.28
01FRA
1:55.28
  
Final B
2 jul
2 jul
1Alann Moreau
Alann Moreau 02, FRA
1:55.46
02FRA
1:55.46
PB
  
Final C
2 jul
2 jul
1Pinon Timeo Cambaud
Pinon Timeo Cambaud 05, FRA
1:55.87
05FRA
1:55.87
PB
  
2Mathis Rodrigue
Mathis Rodrigue 05, FRA
1:55.90
05FRA
1:55.90
  
M 1500 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Nicolas Guezennec
Nicolas Guezennec 00, FRA
3:46.10
00FRA
3:46.10
PB
  
2Corentin Peron
Corentin Peron 96, FRA
3:47.51
96FRA
3:47.51
PB
  
3Tanguy Lemoy
Tanguy Lemoy 99, FRA
3:47.69
99FRA
3:47.69
  
4Alexis Gueroc
Alexis Gueroc 98, FRA
3:48.34
98FRA
3:48.34
PB
  
5Tiago Ribeiro
Tiago Ribeiro 97, POR
3:48.85
97POR
3:48.85
  
6Romain Garrivier
Romain Garrivier 87, FRA
3:50.09
87FRA
3:50.09
PB
  
7Gregoire Schveitzer
Gregoire Schveitzer 01, FRA
3:50.60
01FRA
3:50.60
PB
  
8Thibaut Hocquette
Thibaut Hocquette 98, FRA
3:51.82
98FRA
3:51.82
PB
  
9Loann Brelivet
Loann Brelivet 03, FRA
3:52.11
03FRA
3:52.11
  
10Florent Rouaud
Florent Rouaud 94, FRA
3:55.56
94FRA
3:55.56
SB
  
11Gabin Menoret
Gabin Menoret 03, FRA
3:56.19
03FRA
3:56.19
  
12Ilias Addar
Ilias Addar 99, FRA
3:58.11
99FRA
3:58.11
  
13Jean-Valentin Buffet
Jean-Valentin Buffet 91, FRA
3:59.90
91FRA
3:59.90
  
Final B
3 jul
3 jul
1Kristen Beaumanoir
Kristen Beaumanoir 04, FRA
3:55.68
04FRA
3:55.68
PB
  
2Yvan Le Fur
Yvan Le Fur 04, FRA
3:56.11
04FRA
3:56.11
PB
  
3Nicolas Pelluau
Nicolas Pelluau 97, FRA
3:57.04
97FRA
3:57.04
  
4Enzo Ouisse
Enzo Ouisse 02, FRA
3:57.48
02FRA
3:57.48
PB
  
5Marek Wolinski
Marek Wolinski 01, FRA
3:57.65
01FRA
3:57.65
  
6Guillaume Bonnet
Guillaume Bonnet 99, FRA
3:58.84
99FRA
3:58.84
  
7Clement Rabin-Boutin
Clement Rabin-Boutin 06, FRA
3:59.05
06FRA
3:59.05
PB
  
8Similian Grimaud
Similian Grimaud 04, FRA
3:59.30
04FRA
3:59.30
  
Final C
3 jul
3 jul
1Simon Trehout
Simon Trehout 00, FRA
3:58.65
00FRA
3:58.65
PB
  
2Maxence Ralu
Maxence Ralu 01, FRA
3:58.70
01FRA
3:58.70
PB
  
3Erwan Rabe
Erwan Rabe 03, FRA
3:59.35
03FRA
3:59.35
PB
  
4Ewann Pouteau
Ewann Pouteau 03, FRA
3:59.79
03FRA
3:59.79
PB
  
5Mathis De Cacheleu
Mathis De Cacheleu 05, FRA
3:59.80
05FRA
3:59.80
PB
  
M 5000 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Mustapha Salmi
Mustapha Salmi 99, ALG
14:44.11
99ALG
14:44.11
  
2Paul Mareschal
Paul Mareschal 00, FRA
14:46.11
00FRA
14:46.11
  
3Lucas Villechevrolle
Lucas Villechevrolle 00, FRA
14:46.31
00FRA
14:46.31
PB
  
4Lucas Beurel
Lucas Beurel 02, FRA
14:46.34
02FRA
14:46.34
PB
  
M 3000 m hinder     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Mustapha Salmi
Mustapha Salmi 99, ALG
8:54.21
99ALG
8:54.21
PB
  
2Vincent Le Gac
Vincent Le Gac 97, FRA
8:56.54
97FRA
8:56.54
PB
  
3Allan Bourieau
Allan Bourieau 91, FRA
8:57.70
91FRA
8:57.70
  
4Clement Panche
Clement Panche 99, FRA
9:00.87
99FRA
9:00.87
PB
  
5Mathis Perron
Mathis Perron 01, FRA
9:01.86
01FRA
9:01.86
PB
  
6Kenan Delestre
Kenan Delestre 02, FRA
9:02.13
02FRA
9:02.13
PB
  
7Gwen Duval
Gwen Duval 02, FRA
9:17.66
02FRA
9:17.66
  
9Giovanni Betin
Giovanni Betin 97, FRA
9:28.91
97FRA
9:28.91
  
M 110 m häck (91.4 cm)     
Final B
3 jul Vind: +1.8
3 julVind: +1.8
1Lilian Thibault
Lilian Thibault 05, FRA
14.93
05FRA
14.93
  
M 110 m häck     
3 jul
Vind: +0.1

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.1
1Matteo Ngo
Matteo Ngo 98, FRA
14.30
98FRA
14.30
  
2Alexandre Landinaff
Alexandre Landinaff 02, MRI
14.99
02MRI
14.99
  
3Elio Previtali
Elio Previtali 00, FRA
15.28
00FRA
15.28
  
Heat 1
3 jul Vind: +0.4
3 julVind: +0.4
1Matteo Ngo
Matteo Ngo 98, FRA
14.03
98FRA
14.03
SB
  
2Matthieu Viot
Matthieu Viot 91, FRA
14.97
91FRA
14.97
  
4Elio Previtali
Elio Previtali 00, FRA
16.26
00FRA
16.26
  
M 400 m häck     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Oumar Babou
Oumar Babou 94, SEN
52.34
94SEN
52.34
  
2Victorien Bouchet
Victorien Bouchet 97, FRA
53.83
97FRA
53.83
  
3Simon Taudiere
Simon Taudiere 98, FRA
54.88
98FRA
54.88
  
Heat 1
2 jul
2 jul
1Oumar Babou
Oumar Babou 94, SEN
52.74
94SEN
52.74
  
2Victorien Bouchet
Victorien Bouchet 97, FRA
52.99
97FRA
52.99
  
M Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Noe Del Proposto
Noe Del Proposto 01, FRA
2.10
01FRA
2.10
PB
  
2Samuel Namilos
Samuel Namilos 99, FRA
2.01
99FRA
2.01
  
3Ethan Djomo
Ethan Djomo 06, FRA
1.98
06FRA
1.98
PB
  
1.85
2.15
1.90
1.95
1.98
2.01
2.04
2.07
2.10
Del Proposto-
xxx
-
o
o
-
o
xo
xo
Namilos-
-
xo
-
o
-
xxx

Djomoo
o
xxo
xo
xxx



M Stav     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Tristan Despres
Tristan Despres 03, FRA
4.90
03FRA
4.90
  
2Ismaila Sawaneh
Ismaila Sawaneh 04, FRA
4.80
04FRA
4.80
=PB
  
3Aubin Lucas
Aubin Lucas 03, FRA
4.70
03FRA
4.70
  
4Theo Derobert
Theo Derobert 96, FRA
4.60
96FRA
4.60
SB
  
5Emanuel Gallon
Emanuel Gallon 97, FRA
4.60
97FRA
4.60
  
7Raynald Loizeau
Raynald Loizeau 03, FRA
4.50
03FRA
4.50
=PB
  
4.20
5.10
4.30
4.40
4.50
4.60
4.70
4.80
4.90
Despres-
xxx
-
-
-
-
o
-
o
Sawaneh-
-
-
o
-
xo
xo
xxx
Lucas-
-
-
xo
xo
xxo
-
xxx
Derobert-
-
o
-
o
xxx


Gallon-
-
-
-
xo
-
xxx

Loizeauo
o
o
xxo
xxx



M Längd     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Gregoire Villain
Gregoire Villain 03, FRA
7.27
03FRA
7.27
+0.5
  
2Hugo Biget
Hugo Biget 99, FRA
7.13
99FRA
7.13
0.0
  
3Ange Ganga
Ange Ganga 02, FRA
7.11
02FRA
7.11
+0.3
  
4Paul Thauvin
Paul Thauvin 04, FRA
7.01
04FRA
7.01
+0.1
  
5Titouan Lamezec
Titouan Lamezec 04, FRA
6.90
04FRA
6.90
+0.3
  
Villain7.27
+0.5
7.17
-0.4
7.01
0.0
7.20
0.0
7.12
0.0
7.19
-0.2
Bigetx
+1.1
x
0.0
x
+1.9
7.13
0.0
x
-0.5
x
-0.1
Ganga7.11
+0.3
x
-0.4
x
+1.2
x
+0.8
5.94
-0.7
x
+0.8
Thauvin6.92
+0.6
6.95
-0.3
6.92
0.0
7.01
+0.1
6.95
-1.1
x
0.0
Lamezec6.90
+0.3
6.65
-0.8
x
-0.6
6.70
0.0
6.53
-0.8
6.56
+0.3
M Tresteg     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Marcel Mayack
Marcel Mayack 90, CMR
15.36
90CMR
15.36
+1.2
  
2Axel Tanic
Axel Tanic 94, FRA
15.14
94FRA
15.14
+2.0
  
3Nathan Boulay
Nathan Boulay 02, FRA
14.70
02FRA
14.70
+0.7 PB
  
4Titouan Bizet
Titouan Bizet 04, FRA
14.70w
04FRA
14.70w
+2.4
  
5Charles Mehay
Charles Mehay 98, FRA
14.59
98FRA
14.59
0.0
  
6Esteban Kerhamon
Esteban Kerhamon 02, FRA
14.39
02FRA
14.39
+1.7
  
7Elie Vinet
Elie Vinet 00, FRA
14.29
00FRA
14.29
+1.5
  
8Rest Youn Le
Rest Youn Le 05, FRA
14.04
05FRA
14.04
0.0 =PB
  
9Quentin Simon
Quentin Simon 97, FRA
13.93
97FRA
13.93
0.0
  
Mayackx
+1.2
14.87
0.0
15.36
+1.2
15.12
+1.2
15.29
+2.0
x
+0.4
Tanicx
+0.7
14.63
+1.1
14.55
0.0
14.94
+0.5
14.60
0.0
15.14
+2.0
Boulay14.18w
+3.0
14.04
0.0
x
+1.4
14.29
0.0
14.39
0.0
14.70
+0.7
Bizet14.04
+0.4
x
+0.9
x
+1.8
13.57
+0.6
x
-0.1
14.70w
+2.4
Mehay13.92
0.0
x
+0.3
x
+0.5
14.59
0.0
x
+0.3
14.19
0.0
Kerhamonx
0.0
x
+2.2
13.89
+1.9
14.39
+1.7
x
0.0
x
+0.4
Vinet14.29
+1.5
14.07
+0.6
x
0.0
14.26
0.0
14.16
-0.5
x
0.0
Le14.04
0.0
x
0.0
x
0.0
13.70
+0.4
x
0.0
x
+0.1
Simonx
0.0
13.93
0.0
x
0.0
x
+1.6
13.83
+1.4
13.72
+2.0
M Diskus     
3 jul

Final A

Final
3 jul
4Maxence Pecatte
Maxence Pecatte 97, FRA
40.38
97FRA
40.38
  
Pecatte37.8240.38xx40.0439.82
M Slägga     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Nicolas Fradet
Nicolas Fradet 92, FRA
56.77
92FRA
56.77
SB
  
Fradetx53.6055.1756.4656.77x
M Gång 5000 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Martin Gaudre
Martin Gaudre 04, FRA
22:18.68
04FRA
22:18.68
PB
  
2Maxime Mazure
Maxime Mazure 02, FRA
22:18.70
02FRA
22:18.70
PB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
3 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.8
1Morgan Lejas
Morgan Lejas 03, FRA
14.44
03FRA
14.44
  
2Julien Angot
Julien Angot 04, FRA
14.60
04FRA
14.60
PB
  
Heat 1
3 jul Vind: +1.7
3 julVind: +1.7
1Morgan Lejas
Morgan Lejas 03, FRA
14.41
03FRA
14.41
  
2Tristan Dutarte
Tristan Dutarte 04, FRA
14.76
04FRA
14.76
  
3Julien Angot
Julien Angot 04, FRA
14.92
04FRA
14.92
  
Heat 2
3 jul Vind: +0.2
3 julVind: +0.2
1Enzo Rogerie
Enzo Rogerie 04, FRA
15.13
04FRA
15.13
PB
  
P19 Diskus (1.75 kg)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Mael Courcelles
Mael Courcelles 04, FRA
41.78
04FRA
41.78
  
3Lilian Mellarede
Lilian Mellarede 04, FRA
39.49
04FRA
39.49
PB
  
Courcelles38.37xxx41.78x
Mellarede39.49xx36.08xx
P19 Slägga (6.0 kg)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Jonas Bourigault
Jonas Bourigault 04, FRA
56.00
04FRA
56.00
  
Bourigault55.6153.2756.00xx52.70
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Alexis Ledean
Alexis Ledean 05, FRA
5:59.12
05FRA
5:59.12
PB
  
2Tom Autret
Tom Autret 05, FRA
6:02.37
05FRA
6:02.37
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm)     
3 jul
Vind: +2.5

Final A

Final
3 jul
Vind: +2.5
1Kilian Vinay
Kilian Vinay 06, FRA
14.83w
06FRA
14.83w
  
2Louis Sauvage
Louis Sauvage 06, FRA
14.86w
06FRA
14.86w
  
Heat 1
3 jul Vind: +1.7
3 julVind: +1.7
1Alexis Kault
Alexis Kault 05, FRA
14.65
05FRA
14.65
  
2Titouan Raveneau
Titouan Raveneau 05, FRA
14.88
05FRA
14.88
PB
  
3Kilian Vinay
Kilian Vinay 06, FRA
14.89
06FRA
14.89
  
4Idriss Diebate
Idriss Diebate 05, FRA
14.99
05FRA
14.99
  
Heat 2
3 jul Vind: +0.2
3 julVind: +0.2
1Louis Sauvage
Louis Sauvage 06, FRA
14.89
06FRA
14.89
PB
  
P17 Slägga (5.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Thomas Clement
Thomas Clement 05, FRA
57.69
05FRA
57.69
  
Clement55.4757.6955.41x56.3056.61
Kvinnor
K 100 m     
2 jul
Vind: +0.8

Final A

Final
2 jul
Vind: +0.8
1Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne 95, FRA
11.87
95FRA
11.87
  
2Jeanne Vannier
Jeanne Vannier 00, FRA
11.95
00FRA
11.95
PB
  
3Diamantis De Min
Diamantis De Min 04, FRA
12.26
04FRA
12.26
  
4Lucie Guillosseau
Lucie Guillosseau 04, FRA
12.27
04FRA
12.27
PB
  
5Lise Richard
Lise Richard 04, FRA
12.29
04FRA
12.29
PB
  
Final B
2 jul Vind: +1.0
2 julVind: +1.0
1Carla Andre
Carla Andre 97, FRA
12.14
97FRA
12.14
  
7Clara Ingoglia
Clara Ingoglia 99, FRA
12.56
99FRA
12.56
  
Heat 1
2 jul Vind: +1.2
2 julVind: +1.2
1Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne 95, FRA
11.93
95FRA
11.93
  
2Jeanne Vannier
Jeanne Vannier 00, FRA
12.03
00FRA
12.03
PB
  
3Maeva Dorsile
Maeva Dorsile 02, FRA
12.17
02FRA
12.17
PB
  
Heat 2
2 jul Vind: -0.2
2 julVind: -0.2
1Lucie Guillosseau
Lucie Guillosseau 04, FRA
12.30
04FRA
12.30
PB
  
Heat 3
2 jul Vind: +1.3
2 julVind: +1.3
4Clara Ingoglia
Clara Ingoglia 99, FRA
12.51
99FRA
12.51
PB
  
K 200 m     
3 jul
Vind: +1.3

Final A

Final
3 jul
Vind: +1.3
1Marie KimumbaSWE
24.00
  
2Camille Reinhard
Camille Reinhard 02, FRA
24.58
02FRA
24.58
PB
  
Heat 1
3 jul Vind: +1.1
3 julVind: +1.1
1Marie KimumbaSWE
24.19
  
2Camille Reinhard
Camille Reinhard 02, FRA
24.77
02FRA
24.77
PB
  
3Carla Andre
Carla Andre 97, FRA
24.98
97FRA
24.98
  
Heat 2
3 jul Vind: +1.7
3 julVind: +1.7
1Sarah Naja
Sarah Naja 05, FRA
24.94
05FRA
24.94
PB
  
K 400 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Laura Guerin
Laura Guerin 99, FRA
56.77
99FRA
56.77
  
2Lea Brien
Lea Brien 94, FRA
57.08
94FRA
57.08
  
3Gwenn Laot
Gwenn Laot 01, FRA
57.82
01FRA
57.82
  
4Romane Lecellier
Romane Lecellier 04, FRA
57.86
04FRA
57.86
  
5Emeline Delaville
Emeline Delaville 05, FRA
57.93
05FRA
57.93
  
6Lucie Duteil
Lucie Duteil 04, FRA
58.19
04FRA
58.19
  
Final B
3 jul
3 jul
1Camille Folliot
Camille Folliot 00, FRA
58.26
00FRA
58.26
  
2Maelys Latif
Maelys Latif 00, FRA
58.92
00FRA
58.92
PB
  
Heat 1
2 jul
2 jul
1Gwenn Laot
Gwenn Laot 01, FRA
56.70
01FRA
56.70
  
2Laura Guerin
Laura Guerin 99, FRA
56.70
99FRA
56.70
PB
  
3Lea Brien
Lea Brien 94, FRA
57.21
94FRA
57.21
  
4Emeline Delaville
Emeline Delaville 05, FRA
57.57
05FRA
57.57
  
5Lucie Duteil
Lucie Duteil 04, FRA
57.61
04FRA
57.61
  
6Alice Geffard
Alice Geffard 00, FRA
58.13
00FRA
58.13
  
Heat 2
2 jul
2 jul
1Romane Lecellier
Romane Lecellier 04, FRA
57.85
04FRA
57.85
PB
  
2Camille Folliot
Camille Folliot 00, FRA
57.92
00FRA
57.92
PB
  
3Marie Binard
Marie Binard 01, FRA
58.46
01FRA
58.46
PB
  
4Romane Morvannou
Romane Morvannou 01, FRA
58.62
01FRA
58.62
  
K 800 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Alice Seguin
Alice Seguin 02, FRA
2:10.45
02FRA
2:10.45
  
2Elise Peysson
Elise Peysson 01, FRA
2:11.86
01FRA
2:11.86
  
3Valentine Chapelotte
Valentine Chapelotte 98, FRA
2:11.96
98FRA
2:11.96
PB
  
4Camille Perronno
Camille Perronno 93, FRA
2:12.30
93FRA
2:12.30
SB
  
5Lola Fromentoux
Lola Fromentoux 00, FRA
2:13.36
00FRA
2:13.36
SB
  
6Elisa Gastineau
Elisa Gastineau 02, FRA
2:15.11
02FRA
2:15.11
SB
  
Final B
2 jul
2 jul
1Elodie Guillotel
Elodie Guillotel 98, FRA
2:15.11
98FRA
2:15.11
PB
  
K 1500 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Jeanne Chuquet
Jeanne Chuquet 04, FRA
4:35.94
04FRA
4:35.94
PB
  
2Camille Renou
Camille Renou 02, FRA
4:36.52
02FRA
4:36.52
  
3Anouk Sire
Anouk Sire 00, FRA
4:37.76
00FRA
4:37.76
PB
  
4Clelia Le Mener
Clelia Le Mener 04, FRA
4:38.84
04FRA
4:38.84
PB
  
K 3000 m     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Manon Miserette
Manon Miserette 04, FRA
10:13.10
04FRA
10:13.10
PB
  
K 3000 m hinder     
3 jul

Final A

Final
3 jul
11Candice Danjoux
Candice Danjoux 01, FRA
10:55.05
01FRA
10:55.05
PB
  
12Eloise Gasnier
Eloise Gasnier 02, FRA
11:15.92
02FRA
11:15.92
PB
  
K 100 m häck     
3 jul
Vind: +0.5

Final A

Final
3 jul
Vind: +0.5
1Clara Ingoglia
Clara Ingoglia 99, FRA
14.05
99FRA
14.05
  
4Alice Barichard
Alice Barichard 04, FRA
16.67
04FRA
16.67
  
Final B
3 jul Vind: +2.1
3 julVind: +2.1
1Lena Bourget
Lena Bourget 04, FRA
14.18w
04FRA
14.18w
  
2Cecile Robert
Cecile Robert 96, FRA
14.31w
96FRA
14.31w
  
3Ambre Deher
Ambre Deher 04, FRA
14.73w
04FRA
14.73w
  
Heat 1
3 jul Vind: +0.8
3 julVind: +0.8
1Lena Bourget
Lena Bourget 04, FRA
14.43
04FRA
14.43
  
2Cecile Robert
Cecile Robert 96, FRA
14.50
96FRA
14.50
  
Heat 2
3 jul Vind: +0.1
3 julVind: +0.1
5Alice Barichard
Alice Barichard 04, FRA
16.50
04FRA
16.50
  
K 400 m häck     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Clara Arnaud
Clara Arnaud 99, FRA
1:03.83
99FRA
1:03.83
  
5Pauline Cave
Pauline Cave 01, FRA
1:08.55
01FRA
1:08.55
  
Heat 1
2 jul
2 jul
1Marie Billaud
Marie Billaud 01, FRA
1:02.84
01FRA
1:02.84
=SB
  
2Lucile Lecomte
Lucile Lecomte 04, FRA
1:02.89
04FRA
1:02.89
PB
  
3Dekoula Leni Alicia Maitart
Dekoula Leni Alicia Maitart 00, FRA
1:02.97
00FRA
1:02.97
PB
  
4Clara Arnaud
Clara Arnaud 99, FRA
1:03.31
99FRA
1:03.31
SB
  
Heat 3
2 jul
2 jul
1Pauline Cave
Pauline Cave 01, FRA
1:07.78
01FRA
1:07.78
SB
  
K Höjd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Laura Salin-Eyike
Laura Salin-Eyike 95, FRA
1.76
95FRA
1.76
  
2Marine Vallet
Marine Vallet 93, FRA
1.73
93FRA
1.73
  
3Solenn Cadieu
Solenn Cadieu 02, FRA
1.70
02FRA
1.70
  
1.611.641.671.701.731.761.80
Salin-Eyike---xooxoxxx
Vallet---xooxxx
Cadieuooxoxoxxx
K Stav     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Romane Maugest
Romane Maugest 00, FRA
3.85
00FRA
3.85
  
2Louise Boulent
Louise Boulent 05, FRA
3.65
05FRA
3.65
  
3Nayah Cauvin
Nayah Cauvin 04, FRA
3.65
04FRA
3.65
  
3Clara Perrin
Clara Perrin 05, FRA
3.65
05FRA
3.65
PB
  
5Lison Lebreton
Lison Lebreton 05, FRA
3.55
05FRA
3.55
PB
  
3.10
4.00
3.25
3.35
3.45
3.55
3.65
3.75
3.85
Maugest-
xxx
-
-
-
-
o
-
o
Boulent-
-
o
o
o
xxo
xxx

Cauvin-
-
xo
o
xxo
xxo
xxx

Perrin-
o
o
xxo
xo
xxo
xxx

Lebretono
o
o
xxo
o
xxx


K Längd     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Alice Barichard
Alice Barichard 04, FRA
5.38
04FRA
5.38
0.0 PB
  
Barichard5.12
+1.6
5.32
+1.5
5.26
+1.6
5.04
+0.8
5.04
0.0
5.38
0.0
Final B
2 jul
2 jul
1Camille Le Roux
Camille Le Roux 06, FRA
5.87w
06FRA
5.87w
+2.3
  
2Manon Aumoitte
Manon Aumoitte 02, FRA
5.65
02FRA
5.65
0.0
  
3Shawna Quillet
Shawna Quillet 02, FRA
5.54w
02FRA
5.54w
+2.3
  
4Cecile Robert
Cecile Robert 96, FRA
5.41w
96FRA
5.41w
+3.1
  
Le Rouxx
+1.2
x
+1.8
5.87w
+2.3
x
+2.2
5.86
+0.9
Aumoitte5.62
+1.3
5.65
0.0
5.41
+0.2
x
+1.3
5.63
+1.9
x
+2.4
Quilletx
+0.7
5.54w
+2.3
x
+1.6
x
+0.5
x
0.0
x
+0.7
Robert5.32w
+2.2
5.29
+1.3
x
+0.8
5.41w
+3.1
4.89
+1.5
5.00
+1.6
K Tresteg     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Nadege Munier
Nadege Munier 93, FRA
12.18
93FRA
12.18
0.0
  
2Nolwenn Fournier
Nolwenn Fournier 99, FRA
12.05
99FRA
12.05
+1.1 PB
  
3Chloé Roupie-Briand
Chloé Roupie-Briand 01, FRA
12.01w
01FRA
12.01w
+3.0
  
Munierx
+1.4
12.18
0.0
12.14
+1.4
x
+0.2
x
+0.1
x
+1.4
Fournier11.80
0.0
12.05
+1.1
x
+0.5
11.89
+1.5
11.72
+0.9
Roupie-Briand12.00
0.0
12.01w
+3.0
x
+0.4
11.93
+1.2
x
+1.3
11.72
+1.4
K Diskus     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Aline Leclere
Aline Leclere 88, FRA
45.25
88FRA
45.25
PB
  
Leclere40.0145.2542.6141.61x42.01
K Slägga     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Gaëlle Gernigon
Gaëlle Gernigon 87, FRA
50.27
87FRA
50.27
  
2Romane Coadic
Romane Coadic 00, FRA
48.03
00FRA
48.03
  
3Emilie Lagneau
Emilie Lagneau 00, FRA
47.69
00FRA
47.69
PB
  
Gernigon48.70x50.2750.0548.1750.01
Coadicxx44.8248.03xx
Lagneau43.6247.6947.4245.21xx
K Gång 5000 m     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Lisa Guillard
Lisa Guillard 06, FRA
26:20.66
06FRA
26:20.66
PB
  
2Thais Faucon
Thais Faucon 04, FRA
26:42.29
04FRA
26:42.29
SB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
3 jul
Vind: +2.1

Final A

Final
3 jul
Vind: +2.1
1Eva Zonca
Eva Zonca 05, FRA
14.12w
05FRA
14.12w
  
2Stella Tasset
Stella Tasset 05, FRA
14.27w
05FRA
14.27w
  
3Lola Hutteau
Lola Hutteau 06, FRA
14.50w
06FRA
14.50w
  
Heat 1
3 jul Vind: +2.1
3 julVind: +2.1
1Eva Zonca
Eva Zonca 05, FRA
14.04w
05FRA
14.04w
  
2Stella Tasset
Stella Tasset 05, FRA
14.07w
05FRA
14.07w
  
3Lola Hutteau
Lola Hutteau 06, FRA
14.38w
06FRA
14.38w
  
F17 Kula (3.0 kg)     
2 jul

Final A

Final
2 jul
1Noemie Banny
Noemie Banny 06, FRA
12.18
06FRA
12.18
PB
  
Banny10.88x10.37x12.1810.81
F17 Spjut (500 g)     
3 jul

Final A

Final
3 jul
1Leila Danet
Leila Danet 06, FRA
45.94
06FRA
45.94
  
Danet42.2937.2145.9442.3542.0536.45