11.8
11.8
11.8
9.8
10.8
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
3.8
9.8
9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
Arena: Björknäsvallen   Arrangör: Boden FI
Tävlande: 106 (43+63)   Starter: 462 (199+263)

Män
M 100 m     
19 jun
Vind: +2.9

Final A

Final
19 jun
Vind: +2.9
1Felix Ridderstråle
11.25w
Piteå IF
11.25w
  
2Robin Blomgren
11.63w
Riviera FI
11.63w
  
3Wisdom Enoghama
12.14w
Riviera FI
12.14w
  
M 200 m     
18 jun
Vind: +3.0

Final A

Final
18 jun
Vind: +3.0
1Felix Ridderstråle
22.41w
Piteå IF
22.41w
  
2Robin Blomgren
24.06w
Riviera FI
24.06w
  
3Abdihamiid Nur
Abdihamiid Nur 04, HaparandaTornio
24.38w
HaparandaTornio TFC
24.38w
  
4Yonas Mehari
Yonas Mehari 01, HaparandaTornio
24.77w
HaparandaTornio TFC
24.77w
  
5Simon Styrman
Simon Styrman 91, Haparanda SKT
25.02w
Haparanda SKT
25.02w
  
6Björn Nilsson
27.06w
Umedalens IF
27.06w
  
M 800 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Liam Jakobsson
2:08.87
Kalix FI
2:08.87
  
2Mats Olsson
2:12.98
Morjärvs SK
2:12.98
  
3Felix Hedström
Felix Hedström 05, Skellefteå AIK
2:22.47
Skellefteå AIK
2:22.47
PB
  
4Eddie Ljungwe
2:24.02
Piteå IF
2:24.02
PB
  
5Melker Tuvemyr
2:34.06
Kalix FI
2:34.06
PB
  
6Albin Oja
Albin Oja 06, Nedre Soppero
2:36.69
Nedre Soppero IK
2:36.69
SB
  
7Tor Almqvist
2:38.23
Umedalens IF
2:38.23
PB
  
8Love Frid Svenlin
2:47.74
Piteå IF
2:47.74
PB
  
9Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
2:58.09
PB
  
M Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Felix RidderstrålePiteå IF
6.33
–0.3 PB
  
M Diskus     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Anders Eriksson
17.20
Boden FI
17.20
PB
  
M Slägga     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Anders Eriksson
16.88
Boden FI
16.88
PB
  
P17 100 m     
19 jun
Vind: +2.7

Final A

Final
19 jun
Vind: +2.7
1Albin Oja
Albin Oja 06, Nedre Soppero
12.29w
Nedre Soppero IK
12.29w
  
2Felix Hedström
Felix Hedström 05, Skellefteå AIK
12.70w
Skellefteå AIK
12.70w
  
3Hugo Hakeberg
12.98w
Luleå FIF
12.98w
  
P17 200 m     
18 jun
Vind: +0.7

Final A

Final
18 jun
Vind: +0.7
1Liam JakobssonKalix FI
25.09
PB
  
2Albin Oja
Albin Oja 06, Nedre Soppero
26.15
Nedre Soppero IK
26.15
PB
  
P17 3000 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Albin Oja
Albin Oja 06, Nedre Soppero
11:25.39
Nedre Soppero IK
11:25.39
PB
  
P17 2000 m hinder (83.8 cm)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Albin Oja
Albin Oja 06, Nedre Soppero
8:09.58
Nedre Soppero IK
8:09.58
PB
  
P17 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Hugo Hakeberg
2.74
Luleå FIF
2.74
PB
  
P17 Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Albin Oja
Albin Oja 06, Nedre Soppero
5.40w
Nedre Soppero IK
5.40w
+2.2
  
2Hugo Hakeberg
5.19
Luleå FIF
5.19
+0.7 PB
  
P15 80 m     
19 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
19 jun
Vind: +1.2
1Carl Eriksson
10.10
Luleå FIF
10.10
PB
  
2Robin Jansson
10.28
Boden FI
10.28
PB
  
3Samuel Bergkvist
10.41
Boden FI
10.41
PB
  
4Melker TuvemyrKalix FI
10.55
PB
  
5Tor Almqvist
10.96
Umedalens IF
10.96
PB
  
6Vilmer Jonsson
11.08
Umedalens IF
11.08
  
7Love Frid Svenlin
11.89
Piteå IF
11.89
PB
  
P15 300 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Carl Eriksson
40.93
Luleå FIF
40.93
PB
  
2Vilmer Jonsson
41.87
Umedalens IF
41.87
PB
  
3Mats Olsson
41.97
Morjärvs SK
41.97
PB
  
4Samuel Bergkvist
42.49
Boden FI
42.49
PB
  
5Melker TuvemyrKalix FI
42.71
PB
  
6Tor Almqvist
43.89
Umedalens IF
43.89
  
7Arvid Nilsson
44.72
Umedalens IF
44.72
PB
  
8Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
53.42
PB
  
P15 2000 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Vilmer Jonsson
7:32.86
Umedalens IF
7:32.86
PB
  
2Olivia Jonsson
7:40.28
Boden FI
7:40.28
SB
  
F 1
3Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
8:30.28
PB
  
P15 1500 m hinder (76.2 cm)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
7:14.74
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
18 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
18 jun
Vind: +1.2
1Tor Almqvist
15.32
Umedalens IF
15.32
  
2Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
17.50
PB
  
P15 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Sehran Nazarov
1.54
Boden FI
1.54
PB
  
2Isak Bengtsson
1.50
Umedalens IF
1.50
PB
  
3Carl Eriksson
1.41
Luleå FIF
1.41
  
4Samuel Bergkvist
1.36
Boden FI
1.36
PB
  
4Vilmer Jonsson
1.36
Umedalens IF
1.36
PB
  
6Tor Almqvist
1.36
Umedalens IF
1.36
PB
  
7Arvid Nilsson
1.26
Umedalens IF
1.26
  
P15 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Tor Almqvist
2.24
Umedalens IF
2.24
PB
  
2Vilmer Jonsson
2.14
Umedalens IF
2.14
  
3Isak Bengtsson
1.84
Umedalens IF
1.84
PB
  
4Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
1.64
PB
  
P15 Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Samuel Bergkvist
5.30
Boden FI
5.30
+1.7 PB
  
2Sehran Nazarov
4.75w
Boden FI
4.75w
+2.1
  
3Vilmer Jonsson
4.54
Umedalens IF
4.54
+1.0
  
4Tor Almqvist
4.42w
Umedalens IF
4.42w
+2.4
  
5Carl Eriksson
4.32
Luleå FIF
4.32
+0.5
  
6Arvid Nilsson
4.27
Umedalens IF
4.27
+0.5 PB
  
7Isak Bengtsson
3.85
Umedalens IF
3.85
+0.4 PB
  
P15 Tresteg     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Samuel Bergkvist
9.59w
Boden FI
9.59w
+3.2
  
2Isak Bengtsson
9.58w
Umedalens IF
9.58w
+2.7
  
P15 Kula (4.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Isak Bengtsson
8.55
Umedalens IF
8.55
PB
  
2Vilmer Jonsson
7.57
Umedalens IF
7.57
PB
  
3Samuel Bergkvist
7.51
Boden FI
7.51
PB
  
4Tor Almqvist
6.27
Umedalens IF
6.27
PB
  
P15 Diskus (1.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Arvid Nilsson
20.37
Umedalens IF
20.37
PB
  
2Tor Almqvist
20.18
Umedalens IF
20.18
PB
  
3Isak Bengtsson
20.02
Umedalens IF
20.02
PB
  
4Vilmer Jonsson
17.14
Umedalens IF
17.14
PB
  
5Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
10.35
PB
  
P15 Slägga (4.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Isak Bengtsson
19.23
Umedalens IF
19.23
PB
  
2Tor Almqvist
9.44
Umedalens IF
9.44
PB
  
P15 Spjut (600 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Robin Jansson
25.90
Boden FI
25.90
SB
  
2Vilmer Jonsson
21.69
Umedalens IF
21.69
PB
  
3Tor Almqvist
21.53
Umedalens IF
21.53
  
4Isak Bengtsson
18.17
Umedalens IF
18.17
PB
  
5Nils Gustafsson TengmanUmedalens IF
18.00
PB
  
P13 60 m     
19 jun
Vind: +1.5

Final A

Final
19 jun
Vind: +1.5
1Axel Åhlberg
9.20
Luleå FIF
9.20
  
2Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
9.29
Nedre Soppero IK
9.29
  
3Lucas Jonsson
9.38
Boden FI
9.38
  
4Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
9.43
Gällivare SK
9.43
PB
  
5Arvid WennbergLuleå FIF
9.60
PB
  
6Alex Koivuranta
Alex Koivuranta 09, HaparandaTornio
9.61
HaparandaTornio TFC
9.61
PB
  
7Olle Nordström
9.86
Boden FI
9.86
PB
  
8Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
9.95
Nedre Soppero IK
9.95
PB
  
Heat 1
19 jun Vind: +1.6
19 junVind: +1.6
1Axel Åhlberg
9.19
Luleå FIF
9.19
PB
  
2Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
9.28
Nedre Soppero IK
9.28
PB
  
3Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
9.58
Gällivare SK
9.58
PB
  
4Arvid WennbergLuleå FIF
9.61
PB
  
5Olle Nordström
9.90
Boden FI
9.90
PB
  
6Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
10.16
Nedre Soppero IK
10.16
PB
  
7Laara-Issat Fjellgren
11.94
Gällivare SK
11.94
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: +1.4
19 junVind: +1.4
1Lucas Jonsson
9.36
Boden FI
9.36
PB
  
2Alex Koivuranta
Alex Koivuranta 09, HaparandaTornio
9.73
HaparandaTornio TFC
9.73
PB
  
3Torsten PetterssonBoden FI
10.18
PB
  
4Emil Jönsson
10.20
Umedalens IF
10.20
PB
  
5Ludvig Johansson
Ludvig Johansson 10, Nedre Soppero
10.71
Nedre Soppero IK
10.71
PB
  
6Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
10.73
Gällivare SK
10.73
PB
  
7Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
11.65
Gällivare SK
11.65
PB
  
P13 200 m     
19 jun
Vind: +2.8

Final A

Final
19 jun
Vind: +2.8
1Lucas Jonsson
30.54w
Boden FI
30.54w
  
2Arvid Wennberg
30.70w
Luleå FIF
30.70w
  
3Alex Koivuranta
Alex Koivuranta 09, HaparandaTornio
31.94w
HaparandaTornio TFC
31.94w
  
4Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
32.02w
Gällivare SK
32.02w
  
5Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
34.10w
Nedre Soppero IK
34.10w
  
6Olle Nordström
35.99w
Boden FI
35.99w
  
Heat 1
19 jun Vind: +2.9
19 junVind: +2.9
1Lucas Jonsson
31.13w
Boden FI
31.13w
  
2Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
32.42w
Gällivare SK
32.42w
  
3Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
34.15w
Nedre Soppero IK
34.15w
  
4Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
40.67w
Gällivare SK
40.67w
  
Heat 2
19 jun Vind: +3.0
19 junVind: +3.0
1Alex Koivuranta
Alex Koivuranta 09, HaparandaTornio
33.48w
HaparandaTornio TFC
33.48w
  
2Olle Nordström
34.69w
Boden FI
34.69w
  
3Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
37.30w
Gällivare SK
37.30w
  
4Laara-Issat Fjellgren
42.28w
Gällivare SK
42.28w
  
Heat 3
19 jun Vind: +2.3
19 junVind: +2.3
1Arvid Wennberg
31.59w
Luleå FIF
31.59w
  
2Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
33.89w
Nedre Soppero IK
33.89w
  
3Torsten Pettersson
35.07w
Boden FI
35.07w
  
4Ludvig Johansson
Ludvig Johansson 10, Nedre Soppero
35.64w
Nedre Soppero IK
35.64w
  
P13 600 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Isac Rahmberg
1:54.16
Boden FI
1:54.16
PB
  
2Arvid Wennberg
1:56.61
Luleå FIF
1:56.61
PB
  
3Arvid Lundblom
1:57.73
Kalix FI
1:57.73
PB
  
4Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
2:04.37
Nedre Soppero IK
2:04.37
PB
  
5Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
2:06.38
Tväråselets AIF
2:06.38
SB
  
6Ludvig Johansson
Ludvig Johansson 10, Nedre Soppero
2:16.66
Nedre Soppero IK
2:16.66
PB
  
7Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
2:29.33
Nedre Soppero IK
2:29.33
PB
  
8Olle Nordström
2:29.50
Boden FI
2:29.50
PB
  
9Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
2:30.79
Gällivare SK
2:30.79
PB
  
P13 1500 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
6:06.43
Tväråselets AIF
6:06.43
PB
  
2Arvid Wennberg
6:11.42
Luleå FIF
6:11.42
SB
  
3Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
7:14.15
Gällivare SK
7:14.15
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
18 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
18 jun
Vind: +0.1
1Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
11.49
Tväråselets AIF
11.49
PB
  
2Arvid Wennberg
11.58
Luleå FIF
11.58
PB
  
3Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
12.15
Gällivare SK
12.15
PB
  
4Isac Rahmberg
12.25
Boden FI
12.25
PB
  
5Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
12.78
Nedre Soppero IK
12.78
PB
  
6Torsten PetterssonBoden FI
13.63
PB
  
7Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
14.61
Gällivare SK
14.61
PB
  
8Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
14.80
Gällivare SK
14.80
PB
  
P13 200 m häck (68.6 cm)     
18 jun
Vind: +2.2

Final A

Final
18 jun
Vind: +2.2
1Isac Rahmberg
32.47w
Boden FI
32.47w
  
2Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
32.80w
Tväråselets AIF
32.80w
  
3Lucas Jonsson
33.54w
Boden FI
33.54w
  
4Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
37.07w
Nedre Soppero IK
37.07w
  
5Olle Nordström
37.55w
Boden FI
37.55w
  
P13 Höjd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Lucas Jonsson
1.33
Boden FI
1.33
PB
  
2Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
1.29
Gällivare SK
1.29
PB
  
3Olle Nordström
1.29
Boden FI
1.29
PB
  
4Arvid WennbergLuleå FIF
1.21
PB
  
5Torsten PetterssonBoden FI
1.21
PB
  
6Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
1.21
Nedre Soppero IK
1.21
PB
  
7Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
1.16
Nedre Soppero IK
1.16
PB
  
P13 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Axel Åhlberg
1.84
Luleå FIF
1.84
PB
  
2Arvid WennbergLuleå FIF
1.54
PB
  
P13 Längd (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Lucas Jonsson
4.25w
Boden FI
4.25w
+2.9
  
2Arvid WennbergLuleå FIF
4.09
+1.4 PB
  
3Emil Jönsson
3.98w
Umedalens IF
3.98w
+4.0
  
4Olle Nordström
3.93w
Boden FI
3.93w
+2.7
  
5Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
3.92w
Tväråselets AIF
3.92w
+3.0
  
6Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
3.65w
Nedre Soppero IK
3.65w
+3.4
  
7Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
3.65w
Gällivare SK
3.65w
+2.2
  
8Axel Åhlberg
3.60
Luleå FIF
3.60
+1.0 PB
  
9Torsten PetterssonBoden FI
3.55
+1.8 PB
  
10Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
3.32w
Nedre Soppero IK
3.32w
+2.2
  
11Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
3.02w
Gällivare SK
3.02w
+4.1
  
12Ludvig Johansson
Ludvig Johansson 10, Nedre Soppero
2.90w
Nedre Soppero IK
2.90w
+3.5
  
13Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
2.87w
Gällivare SK
2.87w
+2.4
  
14Laara-Issat Fjellgren
2.65w
Gällivare SK
2.65w
+2.9
  
P13 Tresteg (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Elias Hellström
Elias Hellström 09, Tväråselet
8.90
Tväråselets AIF
8.90
+2.0 PB
  
2Torsten PetterssonBoden FI
7.91w
+2.7
  
P13 Kula (3.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Laara-Issat Fjellgren
8.67
Gällivare SK
8.67
PB
  
2Arvid WennbergLuleå FIF
7.34
PB
  
3Alex Koivuranta
Alex Koivuranta 09, HaparandaTornio
7.12
HaparandaTornio TFC
7.12
PB
  
4Gustav Oja
Gustav Oja 10, Nedre Soppero
6.82
Nedre Soppero IK
6.82
PB
  
5Wilmer Lantto
Wilmer Lantto 10, Nedre Soppero
6.44
Nedre Soppero IK
6.44
PB
  
6Torsten PetterssonBoden FI
6.41
PB
  
7Olle Nordström
6.17
Boden FI
6.17
PB
  
8Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
4.93
Gällivare SK
4.93
PB
  
P13 Diskus (0.6 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
18.74
Gällivare SK
18.74
PB
  
2Torsten PetterssonBoden FI
17.93
PB
  
3Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
14.75
Gällivare SK
14.75
PB
  
P13 Slägga (2.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Laara-Issat Fjellgren
18.20
Gällivare SK
18.20
PB
  
2Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
9.72
Gällivare SK
9.72
PB
  
P13 Spjut (400 g)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Axel Åhlberg
20.60
Luleå FIF
20.60
  
2Arvid Wennberg
19.84
Luleå FIF
19.84
PB
  
3Jon Nilas
Jon Nilas 11, Gällivare SK
18.41
11Gällivare SK
18.41
PB
  
4Lucas Jonsson
17.04
Boden FI
17.04
PB
  
5Frey Johansson
Frey Johansson 09, Gällivare SK
16.10
Gällivare SK
16.10
PB
  
6Torsten PetterssonBoden FI
14.86
PB
  
7Laara-Issat Fjellgren
13.32
Gällivare SK
13.32
PB
  
8Olle Fjellgren
Olle Fjellgren 10, Gällivare SK
13.25
Gällivare SK
13.25
PB
  
9Gustav Lindmark
Gustav Lindmark 10, Gällivare SK
8.95
Gällivare SK
8.95
PB
  
Kvinnor
K 100 m     
19 jun
Vind: +2.1

Final A

Final
19 jun
Vind: +2.1
1Erika Gustafsson
13.10w
Boden FI
13.10w
  
2Julia Johansson
13.96w
Piteå IF
13.96w
  
3Nellie Senbom
14.10w
Boden FI
14.10w
  
4Ksanet Asefa
Ksanet Asefa , Boden FI
15.30w
Boden FI
15.30w
  
K 200 m     
18 jun
Vind: 0.0

Final A

Final
18 jun
Vind: 0.0
1Amanda Isaksson
25.87
Boden FI
25.87
PB
  
2Ida Albrecktsson
Ida Albrecktsson 06, Haparanda SKT
28.16
Haparanda SKT
28.16
PB
  
3Anna-Sofia Orajärvi
Anna-Sofia Orajärvi 05, FIN
28.17
05FIN
28.17
PB
  
4Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
30.65
Gällivare SK
30.65
PB
  
5Maija Keinil
Maija Keinil 06, Nedre Soppero
31.44
Nedre Soppero IK
31.44
PB
  
6Elise Johansson
Elise Johansson 06, Nedre Soppero
31.73
Nedre Soppero IK
31.73
PB
  
K Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Amanda Isaksson
5.27
Boden FI
5.27
+1.1 SB
  
K Tresteg     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Fia Viklund
Fia Viklund 03, Skellefteå AIK
11.51w
Skellefteå AIK
11.51w
+2.7
  
2Miranda Rosenius
Miranda Rosenius 02, Skellefteå AIK
10.23w
Skellefteå AIK
10.23w
+2.8
  
K Diskus     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Eva-Lena Bergkvist
23.81
Piteå IF
23.81
SB
  
2Emilia Hannerfors
Emilia Hannerfors 99, Haparanda SKT
22.42
Haparanda SKT
22.42
SB
  
K Slägga     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Linda Hedlund
44.73
Boden FI
44.73
  
K Spjut     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Amanda Isaksson
39.20
Boden FI
39.20
PB
  
2Nellie Senbom
24.89
Boden FI
24.89
SB
  
3Emilia Hannerfors
Emilia Hannerfors 99, Haparanda SKT
23.56
Haparanda SKT
23.56
SB
  
F17 100 m     
19 jun
Vind: +3.0

Final A

Final
19 jun
Vind: +3.0
1Maija Keinil
Maija Keinil 06, Nedre Soppero
14.49w
Nedre Soppero IK
14.49w
  
2Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
14.63w
Gällivare SK
14.63w
  
F17 800 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Olivia Jonsson
2:40.54
Boden FI
2:40.54
  
2Maja Stridsman
2:42.03
Luleå FIF
2:42.03
PB
  
3Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
2:48.55
Gällivare SK
2:48.55
SB
  
4Märtha Hovila
2:53.22
Kalix FI
2:53.22
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
18 jun
Vind: +0.2

Final A

Final
18 jun
Vind: +0.2
1Cajsa Edelbro
16.18
Luleå FIF
16.18
PB
  
2Anna-Sofia Orajärvi
Anna-Sofia Orajärvi 05, FIN
16.29
05FIN
16.29
PB
  
3Ida Albrecktsson
Ida Albrecktsson 06, Haparanda SKT
20.10
Haparanda SKT
20.10
PB
  
F17 300 m häck     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Alice Ridderstråle
48.78
Piteå IF
48.78
PB
  
2Maja Stridsman
53.09
Luleå FIF
53.09
PB
  
F17 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Cajsa Edelbro
1.55
Luleå FIF
1.55
SB
  
2Maija Keinil
Maija Keinil 06, Nedre Soppero
1.35
Nedre Soppero IK
1.35
PB
  
F17 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Julia Kanto
Julia Kanto 05, Haparanda SKT
2.34
Haparanda SKT
2.34
PB
  
2Ida Albrecktsson
Ida Albrecktsson 06, Haparanda SKT
2.24
Haparanda SKT
2.24
  
3Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
2.04
Gällivare SK
2.04
SB
  
4Felicia Sannerborg
1.84
Haparanda SKT
1.84
PB
  
F17 Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Cajsa Edelbro
5.08
Luleå FIF
5.08
+1.7 PB
  
2Ida Albrecktsson
Ida Albrecktsson 06, Haparanda SKT
4.50
Haparanda SKT
4.50
+0.4 PB
  
3Elise Johansson
Elise Johansson 06, Nedre Soppero
4.14
Nedre Soppero IK
4.14
+0.3 PB
  
4Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
4.09
Gällivare SK
4.09
+1.2 PB
  
5Maija Keinil
Maija Keinil 06, Nedre Soppero
4.04
Nedre Soppero IK
4.04
+0.3 PB
  
6Julia Kanto
Julia Kanto 05, Haparanda SKT
3.74w
Haparanda SKT
3.74w
+3.0
  
7Felicia Sannerborg
3.72
Haparanda SKT
3.72
+0.7 PB
  
F17 Tresteg     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Ida Albrecktsson
Ida Albrecktsson 06, Haparanda SKT
9.91w
Haparanda SKT
9.91w
+4.0
  
2Elise Johansson
Elise Johansson 06, Nedre Soppero
8.51w
Nedre Soppero IK
8.51w
+3.3
  
3Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
8.33w
Gällivare SK
8.33w
+3.6
  
4Maija Keinil
Maija Keinil 06, Nedre Soppero
8.10
Nedre Soppero IK
8.10
+2.0 PB
  
F17 Kula (3.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Cajsa Edelbro
8.98
Luleå FIF
8.98
PB
  
1Ida Ljungwe
Ida Ljungwe 83, Piteå IF
6.01
Piteå IF
6.01
PB
  
F17 Diskus     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Maija Keinil
Maija Keinil 06, Nedre Soppero
14.74
Nedre Soppero IK
14.74
PB
  
F17 Slägga (3.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Tova Lindbäck
39.51
Luleå FIF
39.51
SB
  
2Julia Kanto
Julia Kanto 05, Haparanda SKT
20.59
Haparanda SKT
20.59
PB
  
F17 Spjut (500 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Elise Johansson
Elise Johansson 06, Nedre Soppero
20.62
Nedre Soppero IK
20.62
SB
  
2Elise Eneris
Elise Eneris 06, Gällivare SK
17.77
Gällivare SK
17.77
PB
  
3Julia Kanto
Julia Kanto 05, Haparanda SKT
16.10
Haparanda SKT
16.10
PB
  
5Ida Albrecktsson
Ida Albrecktsson 06, Haparanda SKT
12.69
Haparanda SKT
12.69
PB
  
6Felicia Sannerborg
9.97
Haparanda SKT
9.97
PB
  
F15 80 m     
19 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
19 jun
Vind: +1.7
1Alice Ridderstråle
10.78
Piteå IF
10.78
PB
  
2Tindra StrandbergLuleå FIF
10.93
PB
  
3Tilda Fridenborg
Tilda Fridenborg 08, Skellefteå AIK
11.11
Skellefteå AIK
11.11
PB
  
4Olivia Uvemo
11.11
Luleå FIF
11.11
PB
  
5Estelle Mjöbring
11.51
Umedalens IF
11.51
  
6Saga Engfors
Saga Engfors 08, Gällivare SK
11.76
Gällivare SK
11.76
PB
  
7Liv Sannerborg
Liv Sannerborg 08, Haparanda SKT
11.93
Haparanda SKT
11.93
PB
  
Heat 1
19 jun Vind: +2.3
19 junVind: +2.3
1Tindra StrandbergLuleå FIF
10.96w
  
2Alice Ridderstråle
10.97w
Piteå IF
10.97w
  
3Estelle Mjöbring
11.57w
Umedalens IF
11.57w
  
4Liv Sannerborg
Liv Sannerborg 08, Haparanda SKT
11.77w
Haparanda SKT
11.77w
  
5Thea Täikkö
Thea Täikkö 08, Haparanda SKT
14.49w
Haparanda SKT
14.49w
  
Heat 2
19 jun Vind: +3.0
19 junVind: +3.0
1Olivia Uvemo
11.07w
Luleå FIF
11.07w
  
2Tilda Fridenborg
Tilda Fridenborg 08, Skellefteå AIK
11.14w
Skellefteå AIK
11.14w
  
3Saga Engfors
Saga Engfors 08, Gällivare SK
11.59w
Gällivare SK
11.59w
  
5Oona Tervahauta
Oona Tervahauta 08, Haparanda SKT
13.65w
Haparanda SKT
13.65w
  
F15 300 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Alice Ridderstråle
45.35
Piteå IF
45.35
PB
  
2Tilda Fridenborg
Tilda Fridenborg 08, Skellefteå AIK
45.68
Skellefteå AIK
45.68
PB
  
3Olivia Uvemo
46.55
Luleå FIF
46.55
PB
  
4Märtha HovilaKalix FI
46.94
PB
  
5Estelle Mjöbring
48.57
Umedalens IF
48.57
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
18 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
18 jun
Vind: +1.0
1Alice Ridderstråle
12.88
Piteå IF
12.88
PB
  
F15 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Emilia JonsdotterUmedalens IF
1.47
PB
  
2Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
1.47
Haparanda SKT
1.47
PB
  
3Olivia Jonsson
1.39
Boden FI
1.39
=PB
  
4Saga Engfors
Saga Engfors 08, Gällivare SK
1.35
Gällivare SK
1.35
PB
  
5Alice RidderstrålePiteå IF
1.35
SB
  
Elina NyströmLuleå FIF
DNF
  
F15 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Tilda Fridenborg
Tilda Fridenborg 08, Skellefteå AIK
2.34
Skellefteå AIK
2.34
PB
  
2Saga Engfors
Saga Engfors 08, Gällivare SK
2.14
Gällivare SK
2.14
PB
  
3Olivia Jonsson
2.14
Boden FI
2.14
SB
  
4Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
2.14
Haparanda SKT
2.14
SB
  
F15 Längd     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Emilia Jonsdotter
4.64w
Umedalens IF
4.64w
+3.2
  
2Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
4.48
Haparanda SKT
4.48
+1.0 PB
  
3Tilda Fridenborg
Tilda Fridenborg 08, Skellefteå AIK
4.44
Skellefteå AIK
4.44
+0.5
  
4Elvira Stark
4.22
Riviera FI
4.22
+0.4 SB
  
5Olivia Jonsson
4.22
Boden FI
4.22
+1.0 SB
  
6Saga Engfors
Saga Engfors 08, Gällivare SK
4.12
Gällivare SK
4.12
+1.5 PB
  
7Estelle MjöbringUmedalens IF
3.92
+0.3
  
8Olivia Uvemo
3.91
Luleå FIF
3.91
+1.6 SB
  
9Ebba Wieslander
Ebba Wieslander 07, Gällivare SK
3.80
Gällivare SK
3.80
+0.7 SB
  
10Tindra StrandbergLuleå FIF
3.67
+0.8
  
11Liv Sannerborg
Liv Sannerborg 08, Haparanda SKT
3.52
Haparanda SKT
3.52
+0.5 PB
  
12Maja StridsmanLuleå FIF
3.33
+0.6
  
13Oona Tervahauta
Oona Tervahauta 08, Haparanda SKT
2.96
Haparanda SKT
2.96
+1.2 PB
  
14Thea Täikkö
Thea Täikkö 08, Haparanda SKT
2.50
Haparanda SKT
2.50
+1.5 PB
  
F15 Tresteg     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Emilia Jonsdotter
9.83w
Umedalens IF
9.83w
+2.3
  
2Tilda Fridenborg
Tilda Fridenborg 08, Skellefteå AIK
9.52w
Skellefteå AIK
9.52w
+2.5
  
3Olivia Jonsson
9.15w
Boden FI
9.15w
+3.2
  
4Liv Sannerborg
Liv Sannerborg 08, Haparanda SKT
6.61
Haparanda SKT
6.61
+1.7 PB
  
5Thea Täikkö
Thea Täikkö 08, Haparanda SKT
6.14w
Haparanda SKT
6.14w
+3.3
  
F15 Kula (3.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Felicia Bojang
Felicia Bojang 08, Haparanda SKT
9.90
Haparanda SKT
9.90
PB
  
2Maja StridsmanLuleå FIF
8.66
PB
  
3Tindra StrandbergLuleå FIF
8.34
  
4Elvira Stark
8.31
Riviera FI
8.31
PB
  
5Ebba Wieslander
Ebba Wieslander 07, Gällivare SK
8.20
Gällivare SK
8.20
SB
  
6Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
7.87
Gällivare SK
7.87
PB
  
7Olivia Uvemo
7.11
Luleå FIF
7.11
PB
  
F15 Diskus (0.75 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
19.77
Gällivare SK
19.77
PB
  
F15 Slägga (3.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Ebba Wieslander
Ebba Wieslander 07, Gällivare SK
22.98
Gällivare SK
22.98
SB
  
2Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
21.35
Gällivare SK
21.35
PB
  
F15 Spjut (500 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Tindra StrandbergLuleå FIF
19.27
PB
  
2Alexandra Mattsin
Alexandra Mattsin 08, Gällivare SK
18.80
Gällivare SK
18.80
PB
  
3Olivia Uvemo
18.43
Luleå FIF
18.43
PB
  
F13 60 m     
19 jun
Vind: +2.6

Final A

Final
19 jun
Vind: +2.6
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
9.04w
Gällivare SK
9.04w
  
2Felicia Lindvall
9.13w
Boden FI
9.13w
  
3Nova FagerqvistLuleå FIF
9.17w
  
4Elvira Brännström
9.18w
Haparanda SKT
9.18w
  
5Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
9.19w
Haparanda SKT
9.19w
  
6Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
9.22w
Nedre Soppero IK
9.22w
  
7Alicia Engman
Alicia Engman 10, Gällivare SK
9.25w
Gällivare SK
9.25w
  
8Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
9.56w
Haparanda SKT
9.56w
  
Heat 1
19 jun Vind: 0.0
19 junVind: 0.0
1Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
8.98
Gällivare SK
8.98
PB
  
2Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
9.14
Nedre Soppero IK
9.14
PB
  
3Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
9.35
Haparanda SKT
9.35
PB
  
4Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
9.36
Haparanda SKT
9.36
PB
  
5Fanny Barchéus
9.91
Boden FI
9.91
PB
  
6Kiira Rasimus
Kiira Rasimus 09, Haparanda SKT
10.07
Haparanda SKT
10.07
PB
  
Heat 2
19 jun Vind: +1.4
19 junVind: +1.4
1Elvira Brännström
9.24
Haparanda SKT
9.24
PB
  
2Alicia Engman
Alicia Engman 10, Gällivare SK
9.38
Gällivare SK
9.38
PB
  
3Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
9.54
Gällivare SK
9.54
PB
  
4Inez Johansson
Inez Johansson 09, Nedre Soppero
10.43
Nedre Soppero IK
10.43
PB
  
5Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
10.67
Haparanda SKT
10.67
PB
  
6Ida Harming
10.99
Boden FI
10.99
PB
  
7Sara Eriksson
11.34
Boden FI
11.34
PB
  
Heat 3
19 jun Vind: +2.3
19 junVind: +2.3
1Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
9.06w
Haparanda SKT
9.06w
  
2Felicia Lindvall
9.18w
Boden FI
9.18w
  
3Nova FagerqvistLuleå FIF
9.21w
  
4Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
9.43w
Gällivare SK
9.43w
  
5Isabelle Norén
Isabelle Norén 09, Tväråselet
9.91w
Tväråselets AIF
9.91w
  
6Kiira Kalasniemi
Kiira Kalasniemi 10, Haparanda SKT
10.37w
Haparanda SKT
10.37w
  
F13 200 m     
19 jun
Vind: +2.1

Final A

Final
19 jun
Vind: +2.1
1Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
30.58w
Haparanda SKT
30.58w
  
2Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
31.35w
Gällivare SK
31.35w
  
3Alicia Engman
Alicia Engman 10, Gällivare SK
31.71w
Gällivare SK
31.71w
  
4Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
32.22w
Haparanda SKT
32.22w
  
5Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
32.53w
Gällivare SK
32.53w
  
6Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
33.51w
Gällivare SK
33.51w
  
Heat 1
19 jun Vind: +2.5
19 junVind: +2.5
1Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
30.63w
Haparanda SKT
30.63w
  
2Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
32.29w
Haparanda SKT
32.29w
  
3Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
34.82w
Nedre Soppero IK
34.82w
  
4Elsa Åström
Elsa Åström 09, Nedre Soppero
35.42w
Nedre Soppero IK
35.42w
  
Heat 2
19 jun Vind: +2.1
19 junVind: +2.1
1Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
31.15w
Gällivare SK
31.15w
  
2Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
31.98w
Gällivare SK
31.98w
  
3Alicia Engman
Alicia Engman 10, Gällivare SK
32.36w
Gällivare SK
32.36w
  
4Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
33.08w
Gällivare SK
33.08w
  
5Fanny Barchéus
34.42w
Boden FI
34.42w
  
F13 600 m     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
2:01.50
Haparanda SKT
2:01.50
PB
  
2Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
2:04.41
Nedre Soppero IK
2:04.41
PB
  
3Elsa Åström
Elsa Åström 09, Nedre Soppero
2:04.91
Nedre Soppero IK
2:04.91
PB
  
4Elvira Brännström
2:05.25
Haparanda SKT
2:05.25
PB
  
5Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
2:07.17
Gällivare SK
2:07.17
PB
  
6Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
2:09.67
Gällivare SK
2:09.67
PB
  
7Fanny Barchéus
2:11.89
Boden FI
2:11.89
PB
  
8Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
2:15.46
Haparanda SKT
2:15.46
PB
  
F13 1500 m     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
6:15.09
Nedre Soppero IK
6:15.09
PB
  
2Elsa Åström
Elsa Åström 09, Nedre Soppero
6:27.53
Nedre Soppero IK
6:27.53
PB
  
3Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
6:34.18
Gällivare SK
6:34.18
PB
  
4Fanny Barchéus
6:46.15
Boden FI
6:46.15
PB
  
F13 60 m häck (68.6 cm, 7.65 m)     
18 jun
Vind: +0.3

Final A

Final
18 jun
Vind: +0.3
1Isabelle Norén
Isabelle Norén 09, Tväråselet
11.53
Tväråselets AIF
11.53
PB
  
2Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
12.02
Nedre Soppero IK
12.02
PB
  
3Fanny Barchéus
12.89
Boden FI
12.89
PB
  
4Kiira Rasimus
Kiira Rasimus 09, Haparanda SKT
13.11
Haparanda SKT
13.11
PB
  
5Kiira Kalasniemi
Kiira Kalasniemi 10, Haparanda SKT
13.75
Haparanda SKT
13.75
PB
  
6Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
13.88
Nedre Soppero IK
13.88
PB
  
7Sara Eriksson
14.08
Boden FI
14.08
PB
  
F13 200 m häck (68.6 cm)     
18 jun
Vind: +2.7

Final A

Final
18 jun
Vind: +2.7
1Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
33.21w
Gällivare SK
33.21w
  
2Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
34.88w
Nedre Soppero IK
34.88w
  
3Isabelle Norén
Isabelle Norén 09, Tväråselet
36.16w
Tväråselets AIF
36.16w
  
4Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
37.34w
Nedre Soppero IK
37.34w
  
5Fanny Barchéus
38.39w
Boden FI
38.39w
  
F13 Höjd     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
1.39
Gällivare SK
1.39
PB
  
2Mira Åberg
1.39
Luleå FIF
1.39
PB
  
3Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
1.33
Gällivare SK
1.33
PB
  
4Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
1.29
Gällivare SK
1.29
  
5Alicia Engman
Alicia Engman 10, Gällivare SK
1.25
Gällivare SK
1.25
PB
  
6Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
1.21
Nedre Soppero IK
1.21
PB
  
7Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
1.16
Gällivare SK
1.16
PB
  
8Elvira Brännström
1.16
Haparanda SKT
1.16
PB
  
9Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
1.11
Nedre Soppero IK
1.11
PB
  
10Agnes Niskala Blick
1.11
Haparanda SKT
1.11
PB
  
11Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
1.11
Haparanda SKT
1.11
PB
  
12Sara Eriksson
0.96
Boden FI
0.96
PB
  
13Kiira Kalasniemi
Kiira Kalasniemi 10, Haparanda SKT
0.96
Haparanda SKT
0.96
  
F13 Stav     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
2.04
Haparanda SKT
2.04
PB
  
2Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
1.84
Gällivare SK
1.84
PB
  
3Agnes Niskala Blick
1.44
Haparanda SKT
1.44
PB
  
4Sara Eriksson
1.24
Boden FI
1.24
PB
  
F13 Längd (zon)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
4.47
Haparanda SKT
4.47
+2.0 PB
  
2Mira Åberg
4.35w
Luleå FIF
4.35w
+2.5
  
3Felicia Lindvall
4.35
Boden FI
4.35
+1.3 PB
  
4Nova FagerqvistLuleå FIF
4.18
+0.7 PB
  
5Eira Keränen
Eira Keränen 09, Gällivare SK
4.04
Gällivare SK
4.04
+1.7 PB
  
6Nelli Kumpula
Nelli Kumpula 09, Haparanda SKT
4.03
Haparanda SKT
4.03
+1.3 PB
  
7Elvira Brännström
3.96
Haparanda SKT
3.96
+1.7 PB
  
8Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
3.95
Nedre Soppero IK
3.95
+0.9 PB
  
9Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
3.90
Gällivare SK
3.90
+1.4 PB
  
10Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
3.82
Gällivare SK
3.82
+1.7 PB
  
11Isabelle Norén
Isabelle Norén 09, Tväråselet
3.70w
Tväråselets AIF
3.70w
+2.4
  
12Inez Johansson
Inez Johansson 09, Nedre Soppero
3.51
Nedre Soppero IK
3.51
–0.2 PB
  
13Kiira Rasimus
Kiira Rasimus 09, Haparanda SKT
3.46
Haparanda SKT
3.46
+1.2 PB
  
14Ida Harming
3.43w
Boden FI
3.43w
+2.2
  
15Agnes Niskala Blick
3.41w
Haparanda SKT
3.41w
+2.9
  
16Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
3.29w
Haparanda SKT
3.29w
+2.4
  
17Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
3.24w
Nedre Soppero IK
3.24w
+2.4
  
18Elsa Åström
Elsa Åström 09, Nedre Soppero
3.18
Nedre Soppero IK
3.18
+1.4 PB
  
19Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
3.15
Haparanda SKT
3.15
+0.3 PB
  
20Filippa Sundström MattsinGällivare SK
3.02
+1.8 PB
  
21Kiira Kalasniemi
Kiira Kalasniemi 10, Haparanda SKT
3.02w
Haparanda SKT
3.02w
+3.2
  
22Sara Eriksson
2.78w
Boden FI
2.78w
+2.4
  
F13 Tresteg (zon)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Mira Åberg
9.01w
Luleå FIF
9.01w
+3.3
  
2Isabelle Norén
Isabelle Norén 09, Tväråselet
8.01
Tväråselets AIF
8.01
+1.1 PB
  
3Elvira Brännström
7.74
Haparanda SKT
7.74
+1.6 PB
  
4Kiira Rasimus
Kiira Rasimus 09, Haparanda SKT
7.62
Haparanda SKT
7.62
+0.8 PB
  
5Agnes Niskala Blick
7.53w
Haparanda SKT
7.53w
+3.8
  
6Kiira Kalasniemi
Kiira Kalasniemi 10, Haparanda SKT
6.82
Haparanda SKT
6.82
+0.9 PB
  
7Sara Eriksson
6.19
Boden FI
6.19
+1.7 PB
  
F13 Kula (2.0 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Felicia Lindvall
8.43
Boden FI
8.43
PB
  
2Mira Åberg
8.16
Luleå FIF
8.16
  
3Nea Perttula
Nea Perttula 09, Haparanda SKT
7.46
Haparanda SKT
7.46
PB
  
4Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
7.11
Gällivare SK
7.11
PB
  
5Maya Salmi
Maya Salmi 09, Haparanda SKT
6.71
Haparanda SKT
6.71
PB
  
6Elvira Brännström
6.62
Haparanda SKT
6.62
PB
  
7Maja Emanuelsson
Maja Emanuelsson 10, Nedre Soppero
6.62
Nedre Soppero IK
6.62
PB
  
8Ida-Felicia Koski
Ida-Felicia Koski 09, Haparanda SKT
6.55
Haparanda SKT
6.55
PB
  
9Ida Harming
6.51
Boden FI
6.51
  
10Julia Waara
Julia Waara 10, Gällivare SK
6.33
Gällivare SK
6.33
PB
  
11Mimmi Lindmark
Mimmi Lindmark 10, Nedre Soppero
6.27
Nedre Soppero IK
6.27
PB
  
12Sara Eriksson
6.16
Boden FI
6.16
PB
  
13Inez Johansson
Inez Johansson 09, Nedre Soppero
5.88
Nedre Soppero IK
5.88
PB
  
14Filippa Sundström MattsinGällivare SK
5.83
PB
  
15Agnes Niskala Blick
5.78
Haparanda SKT
5.78
PB
  
16Elsa Åström
Elsa Åström 09, Nedre Soppero
5.60
Nedre Soppero IK
5.60
PB
  
F13 Diskus (0.6 kg)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Nova FagerqvistLuleå FIF
19.10
PB
  
2Sara Eriksson
18.00
Boden FI
18.00
PB
  
3Tyra Alldén
Tyra Alldén 09, Gällivare SK
17.62
Gällivare SK
17.62
PB
  
4Ida Harming
13.35
Boden FI
13.35
PB
  
F13 Slägga (2.0 kg)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Sara Eriksson
15.46
Boden FI
15.46
PB
  
F13 Spjut (400 g)     
18 jun

Final A

Final
18 jun
1Felicia Lindvall
20.21
Boden FI
20.21
PB
  
2Mira Åberg
20.19
Luleå FIF
20.19
SB
  
3Sara Eriksson
17.41
Boden FI
17.41
PB
  
4Ida Harming
13.44
Boden FI
13.44
SB
  
5Tova Segerlund
Tova Segerlund 09, Gällivare SK
12.74
Gällivare SK
12.74
PB
  
6Elsa Åström
Elsa Åström 09, Nedre Soppero
12.50
Nedre Soppero IK
12.50
PB
  
Filippa Sundström MattsinGällivare SK
NM
  
K55 Spjut (500 g)     
19 jun

Final A

Final
19 jun
1Eva-Lena Bergkvist
21.40
Piteå IF
21.40
SB
  

© 2022 Friidrottsstatistik