0

16.10
11.9
13.11
12.11
27.11
26.11
26.11
27.11
26.11
19.11
5.11
19.11
23.10
5.11
15.11
12.11
16.8
19‐20.11
19‐20.11
19‐20.11
19.11
20.11
19‐20.11
29.10
15.10
6.10
12.11
11‐13.11
12.11
22.10
5.11
5.11
30.10
15.10
8.9
1.9
30.8
25.8
23.8
30.10
29.10
15.10
6.8
29.10
24.9
5.8
20.9
16.10
9.10
22.10
15.10
29.10
10.9
2.10
16.10
23.10
15.10
18.9
10.9
8‐9.10
22‐23.10
22.10
23.10
23.10
23.10
22.10
8.10
1.10
15.10
16.10
16.10
22.10
18.9
23.10
23.10
23.10
22.10
15.10
20.10
19.10
15.10
16.10
16.10
18.10
15.10
25.9
23‐25.9
18.9
15.10
15.10
8.10
19‐20.8
27.8
18.9
15.10
8.10
8.10
15.10
15.10
16.10
Arena: Ekängens Friidrottsarena   Arrangör: Råby-Rekarne FIF
Tävlande: 120 (65+55)   Starter: 215 (116+99)

Män
M 100 m     

Vind: +2.4

Final A

Final

Vind: +2.4
1Dennis Otieno
NTw
Hammarby IF
NTw
  
2Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
NTw
KFUM Örebro
NTw
  
3Alexander OliverIF Göta Karlstad
NTw
  
4Oliver EllströmIF Göta Karlstad
NTw
  
5William Larsson SvenssonGefle IF
NTw
  
Final B
Vind: +2.4
Vind: +2.4
Pekka Kourilehto
Pekka Kourilehto 73, FIN
NTw
73FIN
NTw
  
Fredrik SundvallGefle IF
NTw
  
Preeda Tantimethakun
NTw
Eskilstuna FI
NTw
  
Adrian Kylington
NTw
Sundbybergs IK
NTw
  
Gustaf Vennerholm
NTw
Spårvägens FK
NTw
  
Wissam Al Mahmoud
NTw
KFUM Örebro
NTw
  
Heat 1
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Dennis Otieno
10.40w
Hammarby IF
10.40w
q
  
2Oliver Ellström
11.03w
IF Göta Karlstad
11.03w
q
  
3Arvid Borg
Arvid Borg 04, Linköpings GIF
11.41w
Linköpings GIF
11.41w
q
  
4Gustaf Vennerholm
11.64w
Spårvägens FK
11.64w
q
  
5Adrian Kylington
11.92w
Sundbybergs IK
11.92w
q
  
6Preeda Tantimethakun
11.98w
Eskilstuna FI
11.98w
q
  
7Fredrik SundvallGefle IF
13.16w
q
  
Heat 2
Vind: +2.8
Vind: +2.8
1Simon Sharapo
Simon Sharapo 01, KFUM Örebro
10.78w
KFUM Örebro
10.78w
q
  
2Alexander Oliver
10.84w
IF Göta Karlstad
10.84w
q
  
3Gustav Magnusson
11.32w
Tjalve FIF
11.32w
q
  
4William Larsson SvenssonGefle IF
11.50w
q
  
5Wissam Al Mahmoud
11.52w
KFUM Örebro
11.52w
q
  
6Viktor Lundqvist
12.26w
Upsala IF
12.26w
q
  
7Pekka Kourilehto
Pekka Kourilehto 73, FIN
16.33w
73FIN
16.33w
q
  
M 200 m     

Vind: +2.1

Final A

Final

Vind: +2.1
1Alvin Reinebo
Alvin Reinebo 04, KFUM Örebro
21.65w
KFUM Örebro
21.65w
  
2Mattias Waernulf
Mattias Waernulf 02, Västerås FK
21.77w
Västerås FK
21.77w
  
3Alexander Oliver
22.30w
IF Göta Karlstad
22.30w
  
4Ludvig Molinder
Ludvig Molinder 03, KFUM Örebro
22.73w
KFUM Örebro
22.73w
  
5Stefan Franzén
Stefan Franzén 03, KFUM Örebro
22.88w
KFUM Örebro
22.88w
  
6Magnus Jutman
Magnus Jutman 90, KFUM Örebro
25.20w
KFUM Örebro
25.20w
  
Final B
Vind: +2.2
Vind: +2.2
1Preeda Tantimethakun
24.70w
Eskilstuna FI
24.70w
  
2William Larsson SvenssonGefle IF
24.83w
  
3Fredrik SundvallGefle IF
28.49w
  
M 800 m     


Final A

Final

1Jimmy Öhman
1:55.13
Gefle IF
1:55.13
SB
  
2Markus Brodin
1:57.61
Danderyds SK
1:57.61
  
3Alexander Björklund
2:07.49
Hässelby SK
2:07.49
  
4Markus Andersson
Markus Andersson 05, Västerås FK
2:08.16
Västerås FK
2:08.16
SB
  
5Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
2:09.82
Kiruna Skidor
2:09.82
SB
  
6Tage Häggmark
2:12.02
Ärla IF
2:12.02
PB
  
7Victor Johnson
2:12.12
Bromma IF
2:12.12
PB
  
8Joakim Rosendal
2:16.44
Ärla IF
2:16.44
SB
  
Abdelfath Yassin
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
M 110 m häck     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Anton Levin
13.93
Malmö AI
13.93
SB
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.36
Spårvägens FK
14.36
  
3Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.50
Eskilstuna FI
14.50
SB
  
4Benjamin Tinglöf
14.54
Ärla IF
14.54
SB
  
M 110 m häck extra     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Anton Levin
13.92
Malmö AI
13.92
PB
  
2Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.22
Spårvägens FK
14.22
SB
  
3Amir Shaker
Amir Shaker 89, Eskilstuna FI
14.44
Eskilstuna FI
14.44
SB
  
4Benjamin Tinglöf
14.54
Ärla IF
14.54
=SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Viktor Lundqvist
1.84
Upsala IF
1.84
SB
  
2Ebbe Abrahamsson
Ebbe Abrahamsson 06, Eskilstuna FI
1.53
Eskilstuna FI
1.53
PB
  
3Jakob LindbergHellas FK
1.50
PB
  
1.30
1.87
1.35
1.40
1.45
1.50
1.53
1.56
1.71
1.76
1.81
1.84
Lundqvist-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
o
o
Abrahamssono
o
o
xo
o
o
xxx




Lindbergo
o
o
o
o
xxx





M Längd     


Final A

Final

1Ko Ho Long 
Ko Ho Long  98, HKG
7.47
98HKG
7.47
0.0
  
2Noa Skomorowski
7.18
Kvarnsvedens GoIF
7.18
+1.8
  
3Oliver Ellström
6.73
IF Göta Karlstad
6.73
0.0 SB
  
4David Axelsson
6.63
Upsala IF
6.63
–0.8
  
5Jacob Vestman
6.54w
Huddinge AIS
6.54w
+3.2
  
6Lukas Forss
Lukas Forss 04, Upsala IF
5.84
Upsala IF
5.84
0.0 SB
  
7Håkan Setthammar
Håkan Setthammar 72, Västerås FK
5.60
Västerås FK
5.60
+1.0 SB
  
8Fredrik SundvallGefle IF
5.10
–3.3 SB
  
Ko Ho Longx
0.0
7.37
0.0
7.38
+0.2
7.33
-1.0
7.47
0.0
x
+0.1
Skomorowski6.35
+1.2
x
-0.1
x
0.0
6.78
-0.9
x
+0.7
7.18
+1.8
Ellström6.73
0.0
x
-0.1
5.16
-1.3
x
+0.5
x
-0.9
x
+2.1
Axelsson6.08
-0.1
6.40
-0.2
6.08
0.0
6.63
-0.8
x
+1.6
Vestman4.16
-0.3
4.39
+1.3
x
-1.5
6.24
-3.3
6.10
-0.9
6.54w
+3.2
Forss5.84
0.0
4.59
0.0
5.30
-0.3
5.69
-1.3
x
-0.1
x
0.0
Setthammar5.60
+1.0
x
+1.2
5.16
-1.4
Sundvall5.09
-1.0
5.04
+0.8
x
0.0
5.10
-3.3
4.73
-0.7
4.88
+0.1
M Tresteg     


Final A

Final

1Erik Ehrlin
15.50w
Hammarby IF
15.50w
+2.3
  
Ehrlin15.00
0.0
15.43
+0.2
x15.50w
+2.3
xx
M Kula     


Final A

Final

1Ali Alsaadi
Ali Alsaadi 95, Eskilstuna FI
14.43
Eskilstuna FI
14.43
SB
  
Alsaadix14.0514.3514.43xx
M Spjut     


Final A

Final

1Gustaf Vennerholm
43.35
Spårvägens FK
43.35
SB
  
Vennerholm41.3043.35xxx37.62
P17 100 m     

Vind: -0.3

Final A

Final

Vind: -0.3
1Hilding Hanberg
Hilding Hanberg 06, Västerås FK
12.28
Västerås FK
12.28
  
2Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
12.96
Västerås FK
12.96
  
3Wiktor Hanssen
Wiktor Hanssen 99, Råby-Rekarne
20.83
Råby-Rekarne FIF
20.83
PB
  
P17 200 m     

Vind: +2.5

Final A

Final

Vind: +2.5
1Viktor ZimmermanBoo IF
24.70w
  
2Michel Muhindo
Michel Muhindo 06, Eskilstuna FI
25.32w
Eskilstuna FI
25.32w
  
3Ebbe Abrahamsson
Ebbe Abrahamsson 06, Eskilstuna FI
25.55w
Eskilstuna FI
25.55w
  
4Wiktor Hanssen
Wiktor Hanssen 99, Råby-Rekarne
52.51w
Råby-Rekarne FIF
52.51w
  
P17 Längd     


Final A

Final

1William Brändeborn
6.35
Råby-Rekarne FIF
6.35
–1.2
  
2Victor ZimmermanBoo IF
5.63
+0.1 PB
  
3Hilding Hanberg
Hilding Hanberg 06, Västerås FK
5.54
Västerås FK
5.54
0.0 PB
  
4Oscar Setthammar
Oscar Setthammar 06, Västerås FK
5.10
Västerås FK
5.10
+0.5 PB
  
5Michel Muhindo
Michel Muhindo 06, Eskilstuna FI
4.88w
Eskilstuna FI
4.88w
+2.7
  
Brändebornx
0.0
6.11
-1.9
4.29
+0.5
6.35
-1.2
Zimmerman5.44
+1.3
5.36
-1.4
5.63
+0.1
5.46
+0.4
5.45
-0.1
5.50
0.0
Hanbergx
0.0
5.40w
+2.4
5.03
+0.3
5.09
+0.8
5.54
0.0
5.38
+0.7
Setthammar4.56
0.0
5.10
+0.5
4.92w
+3.0
2.53
0.0
4.31
-2.0
x
0.0
Muhindo4.80
0.0
4.88w
+2.7
x
+0.1
3.94w
+2.2
4.79
-0.2
4.77
+0.6
P17 Kula (5.0 kg)     


Final A

Final

1Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
16.32
Råby-Rekarne FIF
16.32
PB
  
2Neo Jansson
Neo Jansson 06, Råby-Rekarne
12.74
Råby-Rekarne FIF
12.74
PB
  
Lögdahlx15.7316.32xxx
Jansson12.3612.7412.6912.7012.67x
P17 Slägga (5.0 kg)     


Final A

Final

1Neo Jansson
Neo Jansson 06, Råby-Rekarne
52.63
Råby-Rekarne FIF
52.63
  
Jansson52.4152.6349.07xx52.32
P17 Spjut (700 g)     


Final A

Final

1Michel Muhindo
Michel Muhindo 06, Eskilstuna FI
18.05
Eskilstuna FI
18.05
PB
  
Muhindo15.7517.78x15.6718.05x
P15 80 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
9.97
Råby-Rekarne FIF
9.97
  
2Vidar Bergström
10.65
Enköpings AI
10.65
PB
  
3Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
10.85
Råby-Rekarne FIF
10.85
PB
  
4Ethan Lindström
Ethan Lindström 08, Västerås FK
11.35
Västerås FK
11.35
  
P15 300 m     


Final A

Final

1Vidar Bergström
44.70
Enköpings AI
44.70
  
2Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
45.31
Västerås FK
45.31
PB
  
P15 Längd     


Final A

Final

1Yngve Findin
Yngve Findin 08, Råby-Rekarne
5.40w
Råby-Rekarne FIF
5.40w
+2.7
  
2Ethan Lindström
Ethan Lindström 08, Västerås FK
4.88w
Västerås FK
4.88w
+2.1
  
3Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
4.80
Västerås FK
4.80
+1.3
  
Findin5.40w
+2.7
4.31
-0.1
x
+0.8
4.75w
+3.0
5.12
0.0
4.80
+0.2
Lindström4.88w
+2.1
4.55
0.0
x
+1.1
4.58
+1.8
4.62
0.0
4.35
+0.7
Setthammarx
+0.3
4.76
+1.1
x
+1.1
4.56
+1.6
x
-0.9
4.80
+1.3
P15 Spjut (600 g)     


Final A

Final

1Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
41.73
Råby-Rekarne FIF
41.73
PB
  
2Anton Ringdahl
38.54
Marieby GIF
38.54
  
3Karl Setthammar
Karl Setthammar 08, Västerås FK
32.63
Västerås FK
32.63
PB
  
Tennhed41.20x40.7941.73
Ringdahlx36.0535.7038.5437.13x
Setthammarxx25.4232.63
P13 60 m     

Vind: +3.1

Final A

Final

Vind: +3.1
1Kalle Löf
8.45w
Gefle IF
8.45w
  
2Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
8.48w
Västerås FK
8.48w
  
3Jakob Lindberg
8.76w
Hellas FK
8.76w
  
4Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
8.87w
KFUM Örebro
8.87w
  
5Valdemar Svensson
Valdemar Svensson 09, Råby-Rekarne
9.86w
Råby-Rekarne FIF
9.86w
  
P13 200 m     

Vind: -1.4

Final A

Final

Vind: -1.4
1Kalle Löf
28.31
Gefle IF
28.31
PB
  
2Wilmer Åkerlund
Wilmer Åkerlund 09, Västerås FK
28.56
Västerås FK
28.56
PB
  
3Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
29.95
KFUM Örebro
29.95
PB
  
4Karl Vinblad
Karl Vinblad 10, KFUM Örebro
31.73
KFUM Örebro
31.73
  
P13 Tresteg (zon)     


Final A

Final

1Jakob LindbergHellas FK
9.48
+1.3 PB
  
2Emil Sjöholm
Emil Sjöholm 10, KFUM Örebro
9.36
KFUM Örebro
9.36
+1.0 PB
  
3Henrik Brus
Henrik Brus 10, KFUM Örebro
8.83
KFUM Örebro
8.83
0.0 =PB
  
4Eskil Finndin
Eskil Finndin 10, Råby-Rekarne
8.79
Råby-Rekarne FIF
8.79
+0.7 PB
  
5Love Lindberg
8.38
Hellas FK
8.38
0.0
  
Lindberg9.48
+1.3
9.14
+0.2
8.60
-2.8
9.33
0.0
Sjöholm9.36
+1.0
8.96
+0.2
8.98
-0.4
9.04
+1.2
Brus8.62
+1.3
8.83
+1.3
8.74
-2.3
8.83
0.0
Finndin8.50
+0.6
x8.79
+0.7
x
Lindberg8.17w
+2.2
8.05
+0.2
8.38
0.0
8.16
+0.2
P13 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Henrik Brus
Henrik Brus 10, KFUM Örebro
8.97
KFUM Örebro
8.97
SB
  
2Jakob LindbergHellas FK
8.00
  
3Eskil Finndin
Eskil Finndin 10, Råby-Rekarne
6.87
Råby-Rekarne FIF
6.87
PB
  
4Love Lindberg
6.66
Hellas FK
6.66
  
Brus8.537.928.978.67
Lindberg7.366.657.378.00
Finndin6.505.906.606.87
Lindberg6.666.586.306.39
P13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Alexander Brändeborn
31.48
Råby-Rekarne FIF
31.48
PB
  
2Henrik Brus
Henrik Brus 10, KFUM Örebro
29.55
KFUM Örebro
29.55
PB
  
3Love Lindberg
25.63
Hellas FK
25.63
PB
  
4Eskil Finndin
Eskil Finndin 10, Råby-Rekarne
17.93
Råby-Rekarne FIF
17.93
PB
  
5Karl Vinblad
Karl Vinblad 10, KFUM Örebro
14.65
KFUM Örebro
14.65
  
Brändeborn25.8431.4828.1624.01
Brus29.5528.1525.4424.49
Lindberg17.5419.8325.6322.53
Finndin15.4017.7417.93x
Vinblad14.4014.6512.7813.33
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +2.9

Final A

Final

Vind: +2.9
1Katharina Gråman
11.82w
Spårvägens FK
11.82w
  
2Irma Jonhed
12.62w
IF Göta Karlstad
12.62w
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
12.63w
  
4Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
12.71w
Eskilstuna FI
12.71w
  
5Sarah Karlsson
Sarah Karlsson 01, Råby-Rekarne
12.80w
Råby-Rekarne FIF
12.80w
  
6Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
13.19w
Eskilstuna FI
13.19w
  
Final B
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1Moa Eklundh
Moa Eklundh 01, Råby-Rekarne
13.07
Råby-Rekarne FIF
13.07
SB
  
2Ida Kristiansson
13.43
IF Göta Karlstad
13.43
  
3Filippa Dedorsson
14.14
IF Göta Karlstad
14.14
  
4Junia Oskarsson
Junia Oskarsson 05, Råby-Rekarne
14.44
Råby-Rekarne FIF
14.44
  
5Momo Marqvardsen
Momo Marqvardsen 03, KFUM Örebro
14.81
KFUM Örebro
14.81
  
Heat 1
Vind: +1.8
Vind: +1.8
1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
12.48
Råby-Rekarne FIF
12.48
q
  
2Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
12.82
Eskilstuna FI
12.82
PB
q
  
3Filippa Rydensjö
Filippa Rydensjö 04, Eskilstuna FI
13.16
Eskilstuna FI
13.16
PB
q
  
4Moa Eklundh
Moa Eklundh 01, Råby-Rekarne
13.19
Råby-Rekarne FIF
13.19
q
  
5Ida Kristiansson
13.28
IF Göta Karlstad
13.28
PB
q
  
6Felicia Lindberg
13.40
Hammarby IF
13.40
SB
q
  
7Filippa Dedorsson
13.98
IF Göta Karlstad
13.98
PB
q
  
Heat 2
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1Katharina Gråman
11.89
Spårvägens FK
11.89
SB
q
  
2Victoria DavidssonTyresö FK
12.66
q
  
3Irma Jonhed
12.67
IF Göta Karlstad
12.67
=PB
q
  
4Sarah Karlsson
Sarah Karlsson 01, Råby-Rekarne
12.73
Råby-Rekarne FIF
12.73
SB
q
  
5Izabella Ripsweden
13.25
Råby-Rekarne FIF
13.25
SB
q
  
6Junia Oskarsson
Junia Oskarsson 05, Råby-Rekarne
14.28
Råby-Rekarne FIF
14.28
=PB
q
  
7Momo Marqvardsen
Momo Marqvardsen 03, KFUM Örebro
14.45
KFUM Örebro
14.45
PB
q
  
K 200 m     

Vind: +2.4

Final A

Final

Vind: +2.4
1Irma Jonhed
26.15w
IF Göta Karlstad
26.15w
  
2Emelina Wirebro
26.27w
Motala AIF
26.27w
  
3Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna FI
26.56w
Eskilstuna FI
26.56w
  
4Emelie Melin
27.81w
Tierps IF
27.81w
  
5Ida Kristiansson
28.32w
IF Göta Karlstad
28.32w
  
6Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
28.34w
Västerås FK
28.34w
  
7Filippa Dedorsson
28.86w
IF Göta Karlstad
28.86w
  
K 800 m     


Final A

Final

1Linn Adolfsson
2:20.32
Hässelby SK
2:20.32
  
2Emelie Melin
2:21.92
Tierps IF
2:21.92
PB
  
3Sofia Wallén
2:23.43
Ärla IF
2:23.43
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Felicia Lindberg
1.56
Hammarby IF
1.56
PB
  
2Sara LarssonKils AIK
1.53
  
1.401.451.501.531.56
Lindbergooooxo
Larsson-oooxxx
K Längd     


Final A

Final

1Maja Åskag
Maja Åskag 02, Råby-Rekarne
6.09
Råby-Rekarne FIF
6.09
0.0 SB
  
2Katharina Gråman
5.95
Spårvägens FK
5.95
–2.2
  
3Klara Rådbo
5.86
Hässelby SK
5.86
–1.5
  
4Ebba Hedberg
Ebba Hedberg 03, Kvarnsveden
5.61
Kvarnsvedens GoIF
5.61
–1.1
  
5Tuvalisa Rosenquist
5.56
Tjalve FIF
5.56
–2.0
  
6Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
5.44
Råby-Rekarne FIF
5.44
–1.5
  
7Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
5.36
Spårvägens FK
5.36
+0.1 SB
  
8Tilde Söderlund
5.23
Upsala IF
5.23
–1.0
  
9Felicia Lindberg
5.09
Hammarby IF
5.09
–1.0
  
10Bilge Kaya
5.04
Hellas FK
5.04
–1.1
  
11Linnea VillskogGefle IF
4.69
0.0
  
12Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
4.43
Eskilstuna FI
4.43
+0.8 PB
  
13Samantha Lindström
4.22
Västerås FK
4.22
0.0 PB
  
Izabella Ripsweden
NM
Råby-Rekarne FIF
NM
  
Åskag6.09
0.0
5.92
-1.4
x
+1.7
6.05
-1.9
5.99
-1.9
6.04
-2.2
Gråman5.84
-3.3
5.73
-2.8
x
-3.4
x
0.0
5.64
-1.2
5.95
-2.2
Rådbox
-2.2
5.76
-1.9
x
+1.0
5.70
-2.5
5.86
-1.5
x
-0.9
Hedberg5.26
0.0
x
-0.5
5.61
-1.1
3.73
-2.2
x
-1.7
x
-3.1
Rosenquist5.50
-0.8
x
0.0
4.65
-2.3
5.56
-2.0
5.31
-1.8
Runeborgx
0.0
5.13
-2.8
x
0.0
5.42
0.0
5.31
-1.9
5.44
-1.5
Stensx
+2.4
5.11
-0.3
5.29
-2.0
x
0.0
4.84
-1.5
5.36
+0.1
Söderlundx
-1.6
x
-1.6
5.23
-1.0
x
+2.0
x
-2.3
x
-0.8
Lindbergx
-3.2
4.80
-1.9
5.09
-1.0
Kayax
+2.1
5.04
-1.1
x
-1.7
Villskog4.62
-0.9
4.69
0.0
x
-3.7
Östholm4.43
+0.8
x
-3.1
4.10
-1.2
Lindström3.96
-2.3
4.22
0.0
4.17
0.0
Ripswedenx
+1.5
x
-2.4
x
-1.4
K Tresteg     


Final A

Final

1Angelica Ström
11.72
Spårvägens FK
11.72
+0.6
  
2Tindra Frykholm
11.63
Glanshammars IF
11.63
+0.3
  
3Emelina WirebroMotala AIF
11.54
+1.1
  
4Lisa Weyhenmeyer
11.35
Upsala IF
11.35
+0.3
  
5Tilde Söderlund
11.28
Upsala IF
11.28
+1.9
  
6Linnea VillskogGefle IF
11.07
+0.8 SB
  
7Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
11.05
Spårvägens FK
11.05
–0.9
  
8Johanna Fernberg
10.25w
IK Westmannia
10.25w
+3.1
  
9Maggie Dahllöf
10.00
Hammarby IF
10.00
+1.2 SB
  
Strömx
+0.7
x
+1.0
x
+0.9
11.45
+0.7
x
+0.3
11.72
+0.6
Frykholm11.25
-0.1
11.22
0.0
11.01
0.0
xx11.63
+0.3
Wirebrox11.49
-0.1
11.53
+1.8
11.54
+1.1
x11.47
+0.7
Weyhenmeyer11.35
+1.4
xxxx11.35
+0.3
Söderlundx
+1.9
x
+0.2
x
+0.9
11.28
+1.9
x
+0.7
x
+0.5
Villskog10.94
+0.2
11.07
+0.8
10.87
+0.2
10.82
0.0
x10.72
+0.9
Stensx11.05
-0.9
xxxx
Fernberg10.25w
+3.1
9.64
+1.7
9.90
+0.3
Dahllöf10.00
+1.2
9.98
+1.7
9.80
0.0
9.69
+0.4
9.51
+1.4
9.46
+1.4
K Kula     


Final A

Final

1Linn Gabrielli Gustafsson
14.00
Råby-Rekarne FIF
14.00
  
2Justina Esangbedo
13.84
Kvarnsvedens GoIF
13.84
  
3Felicia Lindberg
12.28
Hammarby IF
12.28
=SB
  
Gabrielli Gustafssonx13.61xxx14.00
Esangbedo13.5613.72x13.59x13.84
Lindberg12.12x11.8612.2812.0512.14
K Slägga     


Final A

Final

1Kristina Andersson
58.34
Råby-Rekarne FIF
58.34
SB
  
2Isabella Wiklund
Isabella Wiklund 03, Västerås FK
51.02
Västerås FK
51.02
  
3Sofie Moroni
Sofie Moroni 04, Råby-Rekarne
41.34
Råby-Rekarne FIF
41.34
  
4Ilva Gunnarsson
40.53
Glanshammars IF
40.53
PB
  
5Beatrice LindbergHellas FK
39.51
PB
  
6Liv Norberg
39.34
IK Stål
39.34
  
7Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
38.95
Råby-Rekarne FIF
38.95
  
Andersson57.0657.3755.98x55.7958.34
Wiklundx51.02xx49.20x
Moronix41.1441.34xx39.96
Gunnarssonxx40.53xx39.96
Lindberg39.23x35.1439.51xx
Norberg39.2339.34xxx38.62
Essmanx37.67x38.95xx
K Spjut     


Final A

Final

1Klara Rådbo
39.77
Hässelby SK
39.77
SB
  
2Justina Esangbedo
36.80
Kvarnsvedens GoIF
36.80
  
3Sarah Van Beilen
Sarah Van Beilen 02, NED
35.77
02NED
35.77
  
Rådbo33.4735.3939.7739.27x38.32
Esangbedo36.6036.69xxx36.80
Van Beilenxx34.2035.2635.7733.57
F17 Längd     


Final A

Final

1Johanna Fernberg
5.02w
IK Westmannia
5.02w
+2.1
  
2Ella Grimheden
Ella Grimheden 06, Västerås FK
4.57w
Västerås FK
4.57w
+2.8
  
3Rashel Yousef
Rashel Yousef 06, Eskilstuna FI
1.58
Eskilstuna FI
1.58
–1.7 SB
  
Fernbergx
+3.3
4.96
-0.8
x
+1.0
5.02w
+2.1
4.66
+1.0
4.81
0.0
Grimheden4.54w
+2.6
4.24
-1.0
4.50
+1.0
4.57w
+2.8
4.40
+1.2
4.32
0.0
Yousefx
+3.0
1.58
-1.7
x
+1.0
x
+3.5
x
-1.5
x
-1.0
F17 Slägga (3.0 kg)     


Final A

Final

1Hanna Gabrielli GustafssonRåby-Rekarne FIF
54.20
  
2Ilva Gunnarsson
52.60
Glanshammars IF
52.60
PB
  
3Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
43.13
Råby-Rekarne FIF
43.13
  
Gabrielli Gustafsson52.9053.6854.20x51.2353.52
Gunnarssonx46.6952.6049.1450.5750.09
Essman43.13xxx42.8039.36
F17 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Maggie Dahllöf
42.18
Hammarby IF
42.18
PB
  
2Rashel Yousef
Rashel Yousef 06, Eskilstuna FI
10.58
Eskilstuna FI
10.58
PB
  
Dahllöf37.2338.6142.1840.17x34.70
Yousefx10.58x8.64x8.26
F15 80 m     

Vind: +2.7

Final A

Final

Vind: +2.7
1Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
10.28w
Råby-Rekarne FIF
10.28w
  
2Leticha Lopes Ximanes
12.50w
Eskilstuna FI
12.50w
  
F15 Kula (3.0 kg)     


Final A

Final

1Beatrice LindbergHellas FK
11.37
PB
  
2Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
10.50
Västerås FK
10.50
  
Lindberg10.9511.3711.0110.8810.719.88
Allard10.5010.25x10.12x9.88
F15 Spjut (500 g)     


Final A

Final

1Wilda Runeborg
Wilda Runeborg 07, Råby-Rekarne
45.66
Råby-Rekarne FIF
45.66
PB
  
2Midea Allard
Midea Allard 08, Västerås FK
34.51
Västerås FK
34.51
PB
  
Runeborg38.4041.2541.6645.5245.6643.77
Allard34.5132.4532.4933.1929.9830.92
F13 60 m     

Vind: +0.1

Final A

Final

Vind: +0.1
1Nellie Garmland
8.32
Katrineholms SK
8.32
=PB
  
2Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
9.11
Eskilstuna FI
9.11
PB
  
3Tove Lundberg
Tove Lundberg 10, Råby-Rekarne
10.06
Råby-Rekarne FIF
10.06
PB
  
F13 200 m     

Vind: -4.7

Final A

Final

Vind: -4.7
1Nellie Garmland
27.39
Katrineholms SK
27.39
  
2Stina Östholm
Stina Östholm 09, Eskilstuna FI
31.38
Eskilstuna FI
31.38
  
3Tove Lundberg
Tove Lundberg 10, Råby-Rekarne
34.94
Råby-Rekarne FIF
34.94
PB
  
F13 600 m     


Final A

Final

1Andjela Kjellberg
Andjela Kjellberg 10, Västerås FK
1:58.20
Västerås FK
1:58.20
  
2Embla Allard
Embla Allard 12, Västerås FK
2:01.12
12Västerås FK
2:01.12
PB
  
F13 Tresteg (zon)     


Final A

Final

1Nellie Garmland
11.14
Katrineholms SK
11.14
+0.4 PB
  
Garmland10.96w
+4.5
11.14
+0.4
11.11
-0.1
10.74
-1.8
F13 Kula (2.0 kg)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
10.56
Eskilstuna FI
10.56
  
2Nellie Garmland
9.62
Katrineholms SK
9.62
  
Dekreonx10.569.439.48
Garmland9.549.349.628.61
F13 Spjut (400 g)     


Final A

Final

1Vendela Dekreon
Vendela Dekreon 09, Eskilstuna FI
27.44
Eskilstuna FI
27.44
  
Dekreon21.9625.4227.4425.77

© 2022 Friidrottsstatistik