0

13.11
19.11
5.11
19.11
23.10
5.11
15.11
12.11
16.8
19‐20.11
19‐20.11
19‐20.11
19.11
20.11
19‐20.11
29.10
15.10
6.10
12.11
11‐13.11
12.11
22.10
5.11
5.11
30.10
15.10
8.9
1.9
30.8
25.8
23.8
30.10
29.10
15.10
6.8
29.10
24.9
5.8
20.9
16.10
9.10
22.10
15.10
29.10
10.9
2.10
16.10
23.10
15.10
18.9
10.9
8‐9.10
22‐23.10
22.10
23.10
23.10
23.10
22.10
8.10
1.10
15.10
16.10
16.10
22.10
18.9
23.10
23.10
23.10
22.10
15.10
20.10
19.10
15.10
16.10
16.10
18.10
15.10
25.9
23‐25.9
18.9
15.10
15.10
8.10
19‐20.8
27.8
18.9
15.10
8.10
8.10
15.10
15.10
16.10
16.10
16.10
15.10
15.10
15.10
15.10
9.10
19.9
Arena: Ryavallen   Arrangör: IK Ymer
Tävlande: 378 (166+212)   Starter: 795 (321+474)

Män
M 100 m     
4 jun
Vind: -1.5

Final A

Final
4 jun
Vind: -1.5
1Milo Wahlgren
10.92
Täby IS
10.92
SB
  
2Ludvig All
11.11
Täby IS
11.11
SB
  
3Jacob Helsing
11.28
IK Orient
11.28
SB
  
4Tobias Jonsson
11.63
IK Orient
11.63
SB
  
5Jesper SimonssonIK Orient
11.69
SB
  
6Peter SvenssonIF Rigor
11.94
SB
  
M 200 m     
5 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.7
1Jonathan Johansson
23.06
Sävedalens AIK
23.06
PB
  
2Robin Noping
Robin Noping 96, Sävedalen
25.12
Sävedalens AIK
25.12
SB
  
M 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Marcus Tornée
Marcus Tornée 98, Helsingborg
47.95
IFK Helsingborg
47.95
PB
  
2Martin Selin
48.89
Ullevi FK
48.89
SB
  
3Samuel Wiik
49.25
Örgryte IS
49.25
SB
  
4Aaron Ladestam
49.54
Ullevi FK
49.54
PB
  
5Benjamin ÅbergHälle IF
49.63
SB
  
6Samuel AndreassonUllevi FK
50.06
SB
  
7Joakim Karlsson
50.25
Örgryte IS
50.25
SB
  
8Anders Logg
50.44
Hälle IF
50.44
SB
  
Final B
4 jun
4 jun
1William Brandberg
50.14
Örgryte IS
50.14
PB
  
2Linus Pihl
50.53
IK Lerum FI
50.53
PB
  
3Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
51.03
KFUM Örebro
51.03
PB
  
3Albin Hagstedt
51.03
Örgryte IS
51.03
PB
  
5Edvard Hansson
51.39
Örgryte IS
51.39
PB
  
6Fredrik Sangberg
51.73
Örgryte IS
51.73
PB
  
7Felix Larsen NilssonÖrgryte IS
51.74
PB
  
M 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Tomas Kobayashi
5:12.39
Domnarvets GoIF
5:12.39
SB
  
2Hamid Mosa i
5:26.35
Tidaholm SOK Sisu
5:26.35
PB
  
3Oscar Eliasson
4:08.76
Hässelby SK
4:08.76
PB
  
M 1500 m extra     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Anders Grahl
3:55.25
Hälle IF
3:55.25
SB
  
2Arvid Öhrn
4:02.02
Hälle IF
4:02.02
SB
  
Alexander NilssonMölndals AIK
DNF
  Pace
M 110 m häck     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Ludvig All
14.88
Täby IS
14.88
PB
  
M 400 m häck     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Anton Bertilsson
51.20
IFK Växjö
51.20
PB
  
2Karl Wållgren
51.95
Örgryte IS
51.95
PB
  
3Isak Andersson
52.60
Upsala IF
52.60
SB
  
4Gustav Karlsson
52.85
Örgryte IS
52.85
SB
  
5Ludvig HillenfjärdHuddinge AIS
53.56
SB
  
M Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Sören Simonson PauliUllevi FK
1.83
SB
  
1.651.701.751.801.831.86
Simonson Pauliooooxoxxx
M Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Tobias Carlryd
7.25
Örgryte IS
7.25
+1.2 SB
  
2Andreas CarlssonIK Ymer
6.82
+0.3 SB
  
3Tobias JonssonIK Orient
6.33
0.0 SB
  
4Max Helge
5.65
IK Ymer
5.65
–2.6 PB
  
5Philipp Westphal
Philipp Westphal 93, Trollhättan FIK
5.41
Trollhättan FIK
5.41
+0.9 PB
  
Carlrydxx7.08
-0.2
x6.09
-0.5
7.25
+1.2
Carlssonxxx6.82
+0.3
5.90
-2.8
6.75
0.0
Jonsson6.13
-1.7
6.09
+0.2
x6.33
0.0
6.27
-1.9
x
Helgex5.38
+1.2
5.65
-2.6
5.25
+1.6
5.60
-0.1
5.58
+0.9
Westphalxx3.42
+0.9
5.41
+0.9
5.17
-1.5
5.22
+0.1
M Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Markus Lundborg
14.96w
Ullevi FK
14.96w
+2.3
  
2Melker Manne
14.38
Ullevi FK
14.38
+1.3 SB
  
Lundborg14.60w
+3.3
14.83
+1.8
14.96w
+2.3
x14.54w
+2.8
14.91
0.0
Mannex14.16w
+2.5
14.38
+1.3
14.14w
+2.2
x14.35
+1.8
M Kula     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Philipp Westphal
Philipp Westphal 93, Trollhättan FIK
9.76
Trollhättan FIK
9.76
SB
  
Westphal9.559.34x9.76xx
M Diskus     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Philipp Westphal
Philipp Westphal 93, Trollhättan FIK
30.47
Trollhättan FIK
30.47
PB
  
2Alexander Sätterman
Alexander Sätterman 94, Trollhättan FIK
27.00
Trollhättan FIK
27.00
SB
  
Westphal25.1628.6827.8227.9330.2130.47
Sätterman19.3426.9326.23xx27.00
M Slägga     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Per-Joan LorentzonIK Orient
35.96
SB
  
2Alexander Sätterman
Alexander Sätterman 94, Trollhättan FIK
33.71
Trollhättan FIK
33.71
SB
  
3Robert Fabian
Robert Fabian 72, Herrljunga
33.08
Herrljunga SK
33.08
SB
  
Lorentzon31.77xx33.9232.5435.96
Sätterman31.0133.71x32.8028.8232.86
Fabian31.81xxx33.0831.41
M Spjut     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Peter SvenssonIF Rigor
43.76
SB
  
2Philipp Westphal
Philipp Westphal 93, Trollhättan FIK
39.01
Trollhättan FIK
39.01
PB
  
Svensson36.9338.95x37.7241.4643.76
Westphalxx37.6136.64x39.01
P19 100 m     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Linus Pihl
11.26
IK Lerum FI
11.26
PB
  
2Casper Bergstrand
Casper Bergstrand 04, Stenungsunds FI
11.83
F Stenungsunds FI
11.83
PB
  
3Gustav ThyrmanIF Rigor
12.02
SB
  
P19 200 m     
5 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.3
1Nils Thorin
23.83
Örgryte IS
23.83
SB
  
2Gustav ThyrmanIF Rigor
24.58
PB
  
P19 800 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Simon Sahlström
2:17.29
IF Rigor
2:17.29
PB
  
P19 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Simon Sahlström
5:02.79
IF Rigor
5:02.79
SB
  
P19 110 m häck (99.1 cm)     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Nils Thorin
14.41
Örgryte IS
14.41
PB
  
P19 400 m häck     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Noah Bucht WesslénHammarby IF
59.13
SB
  
P19 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Agustin HilmerssonIK Orient
1.86
  
2Casper Bergstrand
Casper Bergstrand 04, Stenungsunds FI
1.75
F Stenungsunds FI
1.75
PB
  
1.591.651.701.751.801.861.90
Hilmersson-----oxxx
Bergstrandooooxxx
P19 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Gustav ThyrmanIF Rigor
4.10
  
3.603.803.904.004.104.20
Thyrmanooooxxoxxx
P19 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Agustin HilmerssonIK Orient
6.42
+1.0
  
2Casper Bergstrand
Casper Bergstrand 04, Stenungsunds FI
6.04
F Stenungsunds FI
6.04
+0.7 SB
  
3Johannes LundqvistUllevi FK
5.71
+0.4 SB
  
Hilmersson5.94
0.0
5.82
0.0
6.42
+1.0
6.17
+1.4
Bergstrand6.04
+0.7
5.92
+1.1
x6.01
+1.6
5.71
-0.4
Lundqvist5.71
+0.4
xxx5.56
-1.6
x
P19 Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Johannes LundqvistUllevi FK
13.52w
+2.5
  
Lundqvist13.52w
+2.5
12.75
0.0
12.46
+0.1
12.51w
+2.9
P19 Slägga (6.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Jakob Johansson
49.88
Varbergs GIF
49.88
  
Johansson44.6049.7447.84x49.88x
P19 Spjut     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Agustin HilmerssonIK Orient
42.45
SB
  
Hilmersson42.45xx39.4440.7642.03
P17 100 m     
4 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
4 jun
Vind: +1.3
1Oscar IdehallIK Ymer
11.94
PB
  
2Jonathan Haggren
12.31
Alingsås IF
12.31
PB
  
3Marko MalnarIK Ymer
12.65
PB
  
4Jonas Ellison
12.72
Örgryte IS
12.72
SB
  
5Jonatan DaunIK Ymer
12.91
PB
  
6Bogdan Ryzhylo
15.10
Alingsås IF
15.10
PB
  
P17 100 m extra     
4 jun
Vind: -0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: -0.4
1Oscar IdehallIK Ymer
12.11
PB
  
2Jonathan Haggren
12.51
Alingsås IF
12.51
PB
  
3Jonas Ellison
12.59
Örgryte IS
12.59
SB
  
4Jonatan DaunIK Ymer
12.94
  
5Marko MalnarIK Ymer
13.06
  
6Bogdan Ryzhylo
14.93
Alingsås IF
14.93
PB
  
P17 200 m     
5 jun
Vind: +0.8

Final A

Final
5 jun
Vind: +0.8
1Jonathan Haggren
25.62
Alingsås IF
25.62
PB
  
2Marko MalnarIK Ymer
26.15
PB
  
P17 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Edvin Håkansson
54.49
IFK Halmstad
54.49
PB
  
2Ebbe Dahlenborg
57.19
Varbergs GIF
57.19
PB
  
3Marko MalnarIK Ymer
59.17
PB
  
P17 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Jimmy Nord
Jimmy Nord 06, Alingsås
4:24.79
Alingsås IF
4:24.79
PB
  
Henok Ande
DNS
Hälle IF
DNS
  
P17 1500 m extra     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Henok Ande
4:23.17
Hälle IF
4:23.17
PB
  
P17 110 m häck (91.4 cm, 8.9 m)     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Melker Blomberg
16.82
Hökensås UR
16.82
PB
  
P17 300 m häck (83.8 cm)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Ludvig Palmkvist
41.75
IFK Halmstad
41.75
PB
  
2Morgan LindstedtMalmö AI
41.76
PB
  
P17 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Seth Svensson
1.70
Varbergs GIF
1.70
  
2Edvin Håkansson
1.70
IFK Halmstad
1.70
SB
  
3Maxime Saysaleumsack DeragårdenVarbergs GIF
1.59
=PB
  
4Jonatan DaunIK Ymer
1.59
PB
  
5Melker Blomberg
1.41
Hökensås UR
1.41
  
1.411.471.531.591.651.701.75
Svensson---oxooxxx
Håkansson---ooxoxxx
Saysaleumsack Deragården--ooxxx
Daun-ooxxoxxx
Blombergo-xxx
P17 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Elliot LindbomIK Lerum FI
4.20
  
2Gabriel TorgerssonIF Kville
3.90
SB
  
3Alexander CarlssonIFK Halmstad
3.60
PB
  
4Ludvig Palmkvist
3.40
IFK Halmstad
3.40
PB
  
2.80
3.90
2.90
4.00
3.00
4.10
3.10
4.20
3.20
4.31
3.30
3.40
3.50
3.60
3.70
3.80
Lindbom-
o
-
o
-
o
-
o
-
xxx
-
-
o
o
o
xo
Torgersson-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
-
xo
xxo
Carlsson-
o
o
o
o
o
xo
o
xo
xxx

Palmkvisto
-
o
o
o
xxo
o
xxx



P17 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Oscar IdehallIK Ymer
5.88
+1.4 PB
  
2Jonatan DaunIK Ymer
5.34
+0.8 PB
  
3Maxime Saysaleumsack DeragårdenVarbergs GIF
5.15
0.0 SB
  
4Marko MalnarIK Ymer
5.00
0.0 PB
  
5William MalmströmÖrgryte IS
4.97
0.0 PB
  
6William Östling
4.78
Brattås CK
4.78
+0.7 PB
  
7Bogdan Ryzhylo
4.00
Alingsås IF
4.00
0.0 PB
  
Idehall5.75
0.0
5.88
+1.4
x5.80
-0.3
5.77
+0.3
5.87
+1.6
Daun5.34
+0.8
4.76
0.0
2.50
+0.3
4.82
-0.9
x5.12
0.0
Saysaleumsack Deragården5.09
+0.6
5.06
+0.7
5.07
0.0
5.12
0.0
5.15
0.0
5.14
+1.7
Malnar4.98
0.0
4.86
0.0
4.52
0.0
4.83
-0.1
5.00
0.0
5.00
+0.1
Malmströmxxx4.97
0.0
4.59
-0.8
x
Östling4.78
+0.7
4.68
0.0
4.38
+1.8
Ryzhylo4.00
0.0
3.69
0.0
3.39
0.0
3.55
-0.3
3.64
-1.1
3.32
+1.3
P17 Kula (5.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Joel Holgersson
12.43
Tyft Arena IF
12.43
PB
  
2Christoffer AnderssonIK Orient
9.63
  
3Melker Blomberg
8.53
Hökensås UR
8.53
PB
  
Holgersson12.33x12.23x11.3612.43
Andersson9.309.639.369.459.20x
Blomberg8.368.328.148.408.53x
P17 Diskus (1.5 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Joel Holgersson
34.32
Tyft Arena IF
34.32
  
2Jonathan Haggren
23.11
Alingsås IF
23.11
PB
  
Holgerssonxx33.7831.2432.4134.32
Haggrenxxxx22.2823.11
P17 Slägga (5.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Joel Holgersson
38.66
Tyft Arena IF
38.66
  
2Christoffer AnderssonIK Orient
21.75
PB
  
Holgersson38.2038.66x36.2438.47x
Andersson21.7520.0619.4318.56x15.15
P17 Spjut (700 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
64.60
KFUM Örebro
64.60
  
2Albin Friberg
Albin Friberg 06, Sävedalen
52.68
Sävedalens AIK
52.68
  
3Ebbe Dahlenborg
39.48
Varbergs GIF
39.48
PB
  
4Christoffer AnderssonIK Orient
37.33
  
5Alexander CarlssonIFK Halmstad
35.66
PB
  
6Jonathan Haggren
27.82
Alingsås IF
27.82
PB
  
Bodén64.6061.93xxx60.12
Friberg42.5651.09x49.5648.1352.68
Dahlenborg39.4837.2534.7037.8834.6139.45
Andersson35.70x30.1131.9037.33x
Carlsson35.66xx31.36x
Haggren27.5225.70xx27.82x
P15 80 m     
4 jun
Vind: +1.6

Final A

Final
4 jun
Vind: +1.6
1Ivar Fransson LarssonIK Lerum FI
9.72
PB
  
2David Serban OprisAlingsås IF
9.94
PB
  
3Malte Andreasson
10.01
Alingsås IF
10.01
PB
  
4Eskil Ekström
Eskil Ekström 07, Trollhättan FIK
10.02
Trollhättan FIK
10.02
PB
  
5Vincent Almqvist
Vincent Almqvist 08, Trollhättan FIK
10.10
Trollhättan FIK
10.10
  
6Algot FlodmarkIK Ymer
10.19
PB
  
7Gustav Fjälling
10.67
Kongahälla AIK
10.67
PB
  
8Axel Johansson
Axel Johansson 07, Kongahälla
10.69
Kongahälla AIK
10.69
  
Heat 1
4 jun Vind: +0.2
4 junVind: +0.2
1Ivar Fransson LarssonIK Lerum FI
9.80
PB
q
  
2Eskil Ekström
Eskil Ekström 07, Trollhättan FIK
10.09
Trollhättan FIK
10.09
PB
q
  
3Vincent Almqvist
Vincent Almqvist 08, Trollhättan FIK
10.15
Trollhättan FIK
10.15
q
  
4Malte Andreasson
10.38
Alingsås IF
10.38
PB
q
  
5Gustav Fjälling
10.73
Kongahälla AIK
10.73
PB
q
  
6Gustav AppelgrenLaholm IF
11.29
  
Heat 2
4 jun Vind: +0.1
4 junVind: +0.1
1David Serban OprisAlingsås IF
9.95
PB
q
  
2Algot FlodmarkIK Ymer
10.29
PB
q
  
3Axel Johansson
Axel Johansson 07, Kongahälla
10.77
Kongahälla AIK
10.77
q
  
4Elvis Koszinowski
Elvis Koszinowski 08, Lidköpings IS
11.15
Lidköpings IS
11.15
PB
  
5Theodor AlbinssonLaholm IF
11.86
PB
  
P15 200 m     
5 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
5 jun
Vind: +0.4
1Ivar Fransson LarssonIK Lerum FI
24.44
  
2Algot FlodmarkIK Ymer
25.86
PB
  
3David Serban Opris
26.46
Alingsås IF
26.46
PB
  
4Gustav Fjälling
27.28
Kongahälla AIK
27.28
PB
  
5Elvis Koszinowski
Elvis Koszinowski 08, Lidköpings IS
28.62
Lidköpings IS
28.62
PB
  
P15 300 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Ivar Fransson LarssonIK Lerum FI
38.43
  
2Kalle Thyrman
38.49
IF Rigor
38.49
PB
  
3Eskil Ekström
Eskil Ekström 07, Trollhättan FIK
39.24
Trollhättan FIK
39.24
PB
  
4Vincent Almqvist
Vincent Almqvist 08, Trollhättan FIK
40.12
Trollhättan FIK
40.12
PB
  
5Algot FlodmarkIK Ymer
40.13
PB
  
6Oliver Di Lorenzo
41.94
Alingsås IF
41.94
PB
  
7Anton Grentzelius
Anton Grentzelius 07, Stenungsunds FI
42.22
F Stenungsunds FI
42.22
PB
  
8Adrian FrostbergIF Rigor
47.44
PB
  
P15 800 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Vincent Almqvist
Vincent Almqvist 08, Trollhättan FIK
2:19.17
Trollhättan FIK
2:19.17
PB
  
2Gustav Ramsin
2:25.09
Istrums SK
2:25.09
  
3Tim Drakfors
2:26.23
Istrums SK
2:26.23
PB
  
4Gustav Fjälling
2:38.39
Kongahälla AIK
2:38.39
PB
  
5Adrian Frostberg
3:00.53
IF Rigor
3:00.53
PB
  
P15 2000 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Valter Jönrup
6:21.58
Örgryte IS
6:21.58
PB
  
2Algot Tersing
Algot Tersing 08, Trollhättan FIK
6:21.63
Trollhättan FIK
6:21.63
PB
  
3Teo Palmér
Teo Palmér 08, Ulricehamns OK
6:54.94
Ulricehamns OK
6:54.94
PB
  
4Elliot Svanberg
6:59.65
Örgryte IS
6:59.65
PB
  
5Tim Drakfors
7:12.44
Istrums SK
7:12.44
  
6Gustav Ramsin
7:13.81
Istrums SK
7:13.81
PB
  
7Linus Pålsson
Linus Pålsson 08, Trollhättan FIK
7:18.56
Trollhättan FIK
7:18.56
  
P15 1500 m hinder     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Tim Drakfors
5:49.95
Istrums SK
5:49.95
PB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
4 jun
Vind: -0.2

Final A

Final
4 jun
Vind: -0.2
1Malte Andreasson
13.64
Alingsås IF
13.64
PB
  
2Gustav AppelgrenLaholm IF
14.61
PB
  
P15 300 m häck (76.2 cm)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Kalle Thyrman
42.04
IF Rigor
42.04
PB
  
2Eskil Ekström
Eskil Ekström 07, Trollhättan FIK
42.60
Trollhättan FIK
42.60
PB
  
3Anton Grentzelius
Anton Grentzelius 07, Stenungsunds FI
46.19
F Stenungsunds FI
46.19
PB
  
4Edvin Manderhjelm
Edvin Manderhjelm 08, IKHP Huskvarna
54.88
IKHP Huskvarna
54.88
PB
  
P15 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Malcom MoulareIF Hagen
1.75
PB
  
2Lucas Andersson
1.53
IFK Halmstad
1.53
PB
  
3Jonathan ThorinIstrums SK
1.53
  
4Felix Sköld
1.47
Wärnamo SK
1.47
  
1.361.411.471.531.591.651.701.751.80
Moulare---oxooxoxoxxx
Andersson-oooxxx
Thorin--oxxoxxx
Sköldxoooxxx
P15 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Ove Hagström
3.40
Örgryte IS
3.40
SB
  
2Jonathan ThorinIstrums SK
3.10
PB
  
3Isak Thörn
Isak Thörn 07, Sävedalen
2.90
Sävedalens AIK
2.90
PB
  
2.502.602.702.802.903.003.103.203.403.70
Hagström--------oxxx
Thorinooooooxoxxx
Thörn--xoxxoxxoxxx
P15 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Axel Johansson
Axel Johansson 07, Kongahälla
4.87
Kongahälla AIK
4.87
–0.1
  
2Jonathan ThorinIstrums SK
4.82
–0.2 PB
  
3David Serban OprisAlingsås IF
4.81
–0.5 =PB
  
4Elvis Koszinowski
Elvis Koszinowski 08, Lidköpings IS
4.71
Lidköpings IS
4.71
+0.3
  
5Gustav Ramsin
4.30
Istrums SK
4.30
–0.7
  
6Gustav Fjälling
4.17
Kongahälla AIK
4.17
–0.8 PB
  
7Theodor AlbinssonLaholm IF
4.07
–0.9 PB
  
Johanssonx4.67
-0.8
4.46
-1.5
4.87
-0.1
x
Thorin4.21
-0.8
4.42
-2.0
4.53
-1.6
4.64
-0.1
4.43
+1.3
4.82
-0.2
Serban Opris4.81
+0.8
xxx4.81
-0.5
x
Koszinowski4.51
-0.3
4.64
-0.5
4.60
+0.4
4.20
0.0
4.71
+0.3
4.65
-0.1
Ramsinx4.30
-0.7
xx4.29
+0.1
x
Fjälling3.77
-1.0
3.82
+0.4
3.85
-0.3
4.17
-0.8
xx
Albinsson3.75
-1.2
3.82
-0.3
4.07
-0.9
xxx
P15 Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Fritz Theander
11.19
Varbergs GIF
11.19
+1.9 PB
  
2Malcom Moulare
10.49w
IF Hagen
10.49w
+2.1
  
3Edvin Manderhjelm
Edvin Manderhjelm 08, IKHP Huskvarna
8.59
IKHP Huskvarna
8.59
+1.8 PB
  
Theanderx11.11
+0.6
x10.95
0.0
11.19
+1.9
x
Moularex10.08
0.0
10.49w
+2.1
x10.32
+1.1
10.33w
+3.2
Manderhjelm8.59
+1.8
8.51
-0.5
8.10
+2.0
8.23
+0.6
8.05
+2.0
8.32w
+3.8
P15 Kula (4.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Lucas Andersson
11.04
IFK Halmstad
11.04
  
2Ivan Fredberg
10.01
Örgryte IS
10.01
  
3Albin Påfvelsson
8.38
Alingsås IF
8.38
  
4Gustav AppelgrenLaholm IF
7.89
  
5Theodor AlbinssonLaholm IF
6.54
SB
  
Andersson10.2710.9311.049.939.569.71
Fredberg9.95x10.01x9.18x
Påfvelsson8.087.888.388.277.896.99
Appelgren7.107.527.617.457.897.31
Albinsson5.856.266.375.806.176.54
P15 Diskus (1.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Ove Hagström
41.18
Örgryte IS
41.18
  
2Alexander Vedin
Alexander Vedin 07, Trollhättan FIK
39.51
Trollhättan FIK
39.51
  
3Ivan Fredberg
38.09
Örgryte IS
38.09
PB
  
4Albin Påfvelsson
31.42
Alingsås IF
31.42
PB
  
5Fritz Theander
24.87
Varbergs GIF
24.87
  
6Gustav AppelgrenLaholm IF
20.43
  
7Elvis Koszinowski
Elvis Koszinowski 08, Lidköpings IS
17.52
Lidköpings IS
17.52
PB
  
Hagströmx40.11xx41.18x
Vedin20.3635.80x37.7435.2739.51
Fredberg28.0634.8438.0937.4333.23x
Påfvelsson31.42xx21.3921.80
Theanderx24.87xxxx
Appelgren19.7520.4317.86x18.44x
Koszinowski14.2014.7017.52xxx
P15 Slägga (4.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Edvin Manderhjelm
Edvin Manderhjelm 08, IKHP Huskvarna
35.22
IKHP Huskvarna
35.22
PB
  
2Ove Hagström
35.20
Örgryte IS
35.20
  
3Albin Påfvelsson
20.55
Alingsås IF
20.55
  
4Gustav AppelgrenLaholm IF
18.93
PB
  
Manderhjelmxxx33.0334.0635.22
Hagströmxx35.12xx35.20
Påfvelsson19.1618.5118.4919.5617.5420.55
Appelgren18.9317.6416.9818.16xx
P15 Spjut (600 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Jacob Henriksson
Jacob Henriksson 07, IKHP Huskvarna
38.37
IKHP Huskvarna
38.37
  
2Lucas Andersson
38.37
IFK Halmstad
38.37
PB
  
3Jonathan ThorinIstrums SK
34.16
PB
  
4Ivan Fredberg
33.65
Örgryte IS
33.65
PB
  
5Albin Påfvelsson
32.08
Alingsås IF
32.08
  
Henriksson38.3737.8036.9233.8234.4635.87
Andersson37.2734.4438.3737.2931.34
Thorin33.5533.3432.0131.4134.1633.72
Fredberg33.65x30.06xx33.05
Påfvelsson31.2729.8132.08xx28.62
P13 60 m     
4 jun
Vind: -0.3

Final A

Final
4 jun
Vind: -0.3
1Isac Sehlstedt
8.33
Falkenbergs IK
8.33
PB
  
2Noel Henriksson
8.60
Falkenbergs IK
8.60
PB
  
3George Cederqvist
George Cederqvist 09, Stenungsunds FI
8.71
F Stenungsunds FI
8.71
PB
  
4Gareth Cederqvist
Gareth Cederqvist 10, Stenungsunds FI
8.96
F Stenungsunds FI
8.96
PB
  
5Silas Andersson
8.99
Falkenbergs IK
8.99
SB
  
6Oscar Dahl
9.09
IK Ymer
9.09
PB
  
7Markus Enander
Markus Enander 09, Lidköpings IS
9.23
Lidköpings IS
9.23
  
P13 200 m     
5 jun
Vind: +2.9

Final A

Final
5 jun
Vind: +2.9
1George Cederqvist
George Cederqvist 09, Stenungsunds FI
27.78w
F Stenungsunds FI
27.78w
  
2Silas Andersson
28.22w
Falkenbergs IK
28.22w
  
3Noel Henriksson
28.47w
Falkenbergs IK
28.47w
  
P13 600 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Silas Andersson
1:40.99
Falkenbergs IK
1:40.99
PB
  
2Noel Henriksson
1:52.63
Falkenbergs IK
1:52.63
PB
  
3Gareth Cederqvist
Gareth Cederqvist 10, Stenungsunds FI
1:56.09
F Stenungsunds FI
1:56.09
PB
  
4Ludvig Andersson
2:12.86
IF Hagen
2:12.86
PB
  
P13 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Silas Andersson
4:43.21
Falkenbergs IK
4:43.21
PB
  
2Noel Henriksson
5:34.12
Falkenbergs IK
5:34.12
PB
  
3Malte Palmér
Malte Palmér 09, Ulricehamns OK
5:38.82
Ulricehamns OK
5:38.82
PB
  
4Ludvig Andersson
7:05.11
IF Hagen
7:05.11
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
4 jun
Vind: +1.2

Final A

Final
4 jun
Vind: +1.2
1Silas Andersson
10.54
Falkenbergs IK
10.54
PB
  
P13 200 m häck (68.6 cm)     
5 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.3
1Silas Andersson
31.45
Falkenbergs IK
31.45
PB
  
P13 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Silas Andersson
1.48
Falkenbergs IK
1.48
PB
  
2Isac Sehlstedt
1.33
Falkenbergs IK
1.33
=PB
  
3Adam FribergIK Ymer
1.27
  
1.12
1.50
1.17
1.22
1.27
1.30
1.33
1.36
1.39
1.42
1.45
1.48
Andersson-
xxx
o
o
o
o
o
o
o
o
xo
o
Sehlstedt-
o
o
xxo
o
xxo
xxx




Fribergo
o
o
o
xxx






P13 Längd (zon)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Isac Sehlstedt
5.19
Falkenbergs IK
5.19
+0.4 PB
  
2Silas Andersson
4.75
Falkenbergs IK
4.75
+1.5 PB
  
3Markus Enander
Markus Enander 09, Lidköpings IS
4.51
Lidköpings IS
4.51
+1.1 PB
  
4Noel Henriksson
4.44
Falkenbergs IK
4.44
+0.1 PB
  
5Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
4.28
Lidköpings IS
4.28
+1.8 PB
  
6Oscar Dahl
4.10
IK Ymer
4.10
–1.4
  
Sehlstedt4.89
-0.7
4.65
+0.5
5.19
+0.4
Andersson4.66
+0.6
4.63
-0.2
4.66
-0.9
4.75
+1.5
Enander4.26
+0.2
4.33
-0.9
4.23
+1.1
4.51
+1.1
Henriksson4.44
+0.1
4.21
-0.4
4.25
-0.4
4.37w
+2.3
Jonsson4.06
-0.1
x4.09
+0.2
4.28
+1.8
Dahl3.97
+0.7
4.10
-1.4
3.16
-0.3
3.95
+0.6
P13 Tresteg (zon)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Silas Andersson
9.75
Falkenbergs IK
9.75
+1.9 PB
  
Andersson9.75w
+2.8
9.60
0.0
9.36
+1.1
9.75
+1.9
P13 Kula (3.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1George Cederqvist
George Cederqvist 09, Stenungsunds FI
11.09
F Stenungsunds FI
11.09
PB
  
2William LidénBohus IF
10.87
PB
  
3Peter Gustavsson
10.16
Tyft Arena IF
10.16
  
4Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
8.61
Lidköpings IS
8.61
PB
  
5Oscar Dahl
6.90
IK Ymer
6.90
PB
  
6Ludvig AnderssonIF Hagen
4.72
PB
  
Cederqvist10.8010.8211.0910.78
Lidén10.8710.459.91x
Gustavsson8.749.809.4710.16
Jonsson7.508.40x8.61
Dahl6.906.506.616.35
Andersson4.724.554.544.39
P13 Diskus (0.6 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Peter Gustavsson
36.28
Tyft Arena IF
36.28
  
2Karl Fredberg
34.16
Örgryte IS
34.16
PB
  
3Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
28.66
Lidköpings IS
28.66
PB
  
Gustavssonxx36.28xxx
Fredbergx29.8130.85xx34.16
Jonsson25.7328.6618.78xx26.07
P13 Slägga (3.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Peter Gustavsson
34.13
Tyft Arena IF
34.13
  
2Anton Manderhjelm
Anton Manderhjelm 11, IKHP Huskvarna
14.24
11IKHP Huskvarna
14.24
PB
  
Gustavsson33.2632.9534.13x33.66x
Manderhjelmxx14.2413.80
P13 Spjut (400 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1William LidénBohus IF
38.69
  
2Karl Fredberg
29.25
Örgryte IS
29.25
SB
  
3Efraim Jonsson
Efraim Jonsson 09, Lidköpings IS
28.18
Lidköpings IS
28.18
PB
  
4Markus Enander
Markus Enander 09, Lidköpings IS
20.45
Lidköpings IS
20.45
PB
  
5Anton Manderhjelm
Anton Manderhjelm 11, IKHP Huskvarna
19.89
11IKHP Huskvarna
19.89
PB
  
Lidén37.88x38.69x
Fredberg26.8129.25xx
Jonsson22.6218.7020.7028.18
Enander16.5220.4518.0615.19
Manderhjelm18.2719.89x15.15
M35 Spjut     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Martin AndreassonEds SK
36.69
SB
  
Andreasson33.40x34.0333.1235.9736.69
M40 100 m     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Robert Blomdahl
Robert Blomdahl 80, Lidköpings IS
12.70
Lidköpings IS
12.70
PB
  
M40 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Johan Palmér
Johan Palmér 82, Ulricehamns OK
4:55.23
Ulricehamns OK
4:55.23
PB
  
M40 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Robert Blomdahl
Robert Blomdahl 80, Lidköpings IS
5.22
Lidköpings IS
5.22
+1.8 PB
  
Blomdahl5.04
-0.3
5.22
+1.8
4.95
0.0
4.95
-0.1
4.95
-0.1
4.90
-0.2
M40 Kula     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Johan Gustafsson
9.90
Alingsås IF
9.90
SB
  
2Joel MoularéIF Hagen
9.44
PB
  
Gustafsson9.279.909.749.769.749.76
Moularé9.448.507.788.849.108.89
M40 Diskus     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Joel Moularé
27.78
IF Hagen
27.78
PB
  
Moularéx20.4127.78x25.0725.05
M40 Spjut     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Johan Gustafsson
34.86
Alingsås IF
34.86
PB
  
2Joel Moularé
25.29
IF Hagen
25.29
  
Gustafsson31.7028.2634.8632.8631.4929.73
Moularé21.0621.7125.29x20.7022.33
M45 200 m     
5 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.7
1Johan Börjeson
Johan Börjeson 77, Lidköpings VSK
25.83
Lidköpings VSK
25.83
SB
  
M45 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Johan Börjeson
Johan Börjeson 77, Lidköpings VSK
4:38.74
Lidköpings VSK
4:38.74
PB
  
2Jerker Tegeman
5:41.37
Vedums AIS
5:41.37
PB
  
M45 400 m häck     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Erik Dahlin
1:07.13
IF Udd
1:07.13
  
M45 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Sven Diurlin
3.40
IF Kville
3.40
SB
  
3.003.103.203.303.403.50
Diurlinoxoxoxxooxxx
M45 Kula     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Johan Sjöholm
9.32
Tyft Arena IF
9.32
PB
  
Sjöholm8.989.159.329.299.16x
M45 Slägga     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Per-Joan LorentzonIK Orient
36.60
SB
  
Lorentzon34.3835.9035.5536.60xx
M50 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Fredrik Andersson
4:52.27
Alingsås IF
4:52.27
PB
  
2Jörgen Jonsson
4:53.32
Alingsås IF
4:53.32
PB
  
3Anders Grahn
5:05.66
IF Rigor
5:05.66
PB
  
4Jonas Holmberg
5:36.39
IK Ymer
5:36.39
SB
  
5Michel Matheussen
Michel Matheussen 69, Trollhättan FIK
5:47.37
Trollhättan FIK
5:47.37
SB
  
6Kurt Olsvik
Kurt Olsvik 72, Borås LK
6:50.77
Borås LK
6:50.77
PB
  
M50 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Michel Matheussen
Michel Matheussen 69, Trollhättan FIK
3.89
Trollhättan FIK
3.89
–0.4
  
2Kristian Savolainen
Kristian Savolainen 70, Trollhättan FIK
3.84
Trollhättan FIK
3.84
–0.9 SB
  
Matheussen3.60
-0.4
3.80w
+2.8
3.89
-0.4
3.83
-0.4
x3.73
-0.3
Savolainen3.53
+0.7
3.61
0.0
3.70w
+2.8
3.84
-0.9
3.81
-0.1
3.82
-0.9
M50 Kula (6.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Kristian Savolainen
Kristian Savolainen 70, Trollhättan FIK
9.80
Trollhättan FIK
9.80
SB
  
2Urban HåkanssonIstrums SK
8.55
SB
  
Savolainen9.649.809.619.779.719.59
Håkansson8.55x8.45x8.458.30
M50 Slägga (6.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Robert Fabian
Robert Fabian 72, Herrljunga
34.01
Herrljunga SK
34.01
PB
  
Fabianxxxx34.01x
M50 Spjut (700 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Kristian Savolainen
Kristian Savolainen 70, Trollhättan FIK
37.27
Trollhättan FIK
37.27
SB
  
2Urban HåkanssonIstrums SK
27.32
SB
  
Savolainen37.27xxxxx
Håkansson27.32xx25.08x25.00
M55 200 m     
5 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.7
1Martin Danerud
30.34
Sävedalens AIK
30.34
PB
  
M55 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Martin Danerud
1:09.37
Sävedalens AIK
1:09.37
PB
  
M55 Diskus (1.5 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Peter HagströmIstrums SK
24.45
SB
  
Hagström20.7122.93xx21.7024.45
M55 Slägga (6.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Peter HagströmIstrums SK
23.32
SB
  
Hagström23.3222.5523.0523.25x22.32
M60 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Per Joel AnderssonIK Orient
1:10.69
PB
  
M60 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Mats Tolfsson
6:29.99
Borås LK
6:29.99
PB
  
2Göran LinnarssonSOK Unden
8:14.98
PB
  
M65 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Jan Ekman
6:31.21
Ryda SK
6:31.21
SB
  
M65 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Radim Lichy
Radim Lichy 54, Alingsås
1.47
Alingsås IF
1.47
PB
  
1.361.411.471.53
Lichyoxoxxoxxx
M65 Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Per-Ove KristerssonIstrums SK
6.42
+1.2 PB
  
Kristersson6.28
+0.7
6.29
+1.5
6.42
+1.2
M65 Diskus (1.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Bengt Evertsson
Bengt Evertsson 54, Trollhättan FIK
18.65
Trollhättan FIK
18.65
  
2Per-Ove KristerssonIstrums SK
18.08
PB
  
Evertssonx16.10x18.65xx
Kristersson16.2818.08xx16.8117.61
M65 Slägga (5.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Bengt Evertsson
Bengt Evertsson 54, Trollhättan FIK
18.90
Trollhättan FIK
18.90
  
Evertsson18.36x18.90xxx
M70 800 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Tommy JosefssonIK Ymer
3:03.67
PB
  
M70 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Tommy JosefssonIK Ymer
6:17.08
SB
  
2Rolf Säfström
6:50.26
Tibro AIK
6:50.26
PB
  
3Orvar Vik-Fredriksson
7:22.72
Alingsås IF
7:22.72
PB
  
4Sören Remar
7:48.93
Borås LK
7:48.93
PB
  
5Kjell Millton
8:58.66
Istrums SK
8:58.66
PB
  
6Lennart Johansson
Lennart Johansson 48, Mariestads AIF
10:59.06
Mariestads AIF
10:59.06
SB
  
M75 100 m     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Tage IsakssonIK Ymer
15.21
SB
  
M75 200 m     
5 jun
Vind: +1.7

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.7
1Tage IsakssonIK Ymer
31.16
SB
  
M75 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Urban Apell
Urban Apell 46, Lidköpings IS
10:27.10
Lidköpings IS
10:27.10
PB
  
M75 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Sven Alm
1.12
IK Orient
1.12
PB
  
1.021.071.121.17
Almoxooxxx
M75 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Tage IsakssonIK Ymer
3.83
–0.3 SB
  
Isaksson3.76
0.0
x2.96
+1.8
3.83
-0.3
M75 Kula (4.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Sven Alm
10.17
IK Orient
10.17
PB
  
Alm9.629.9410.0410.0010.179.80
M75 Diskus (1.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Harald Henriksson
Harald Henriksson 45, Lekeryd-Svarttorp
25.05
Lekeryd-Svarttorps SK
25.05
SB
  
2Kenth Åkerman
18.57
IFK Halmstad
18.57
PB
  
Henriksson24.4723.7422.53x25.05x
Åkermanx15.8916.9217.4218.5717.84
M75 Slägga (4.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Carl-Herbert WesselyVarbergs GIF
35.56
SB
  
2Harald Henriksson
Harald Henriksson 45, Lekeryd-Svarttorp
28.66
Lekeryd-Svarttorps SK
28.66
  
3Kenth Åkerman
14.56
IFK Halmstad
14.56
SB
  
Wessely35.56x34.57x35.26x
Henriksson28.3126.9328.2428.5626.4628.66
Åkerman14.5613.62xxx13.18
M75 Spjut (500 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Sven Alm
25.66
IK Orient
25.66
PB
  
2Kenth Åkerman
20.51
IFK Halmstad
20.51
SB
  
Alm20.74x25.66x22.97
Åkermanx18.8920.5120.03x18.76
M80 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Lennart Svensson
8:49.89
Borås LK
8:49.89
PB
  
2Leif Arne Johansson
12:39.26
IFK Skövde
12:39.26
PB
  
M80 Kula (3.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Leif Arne Johansson
6.35
IFK Skövde
6.35
PB
  
Johansson6.355.906.125.966.166.18
Kvinnor
K 100 m     
4 jun
Vind: -0.2

Final A

Final
4 jun
Vind: -0.2
1Emma Ljungnér
13.08
Varbergs GIF
13.08
PB
  
K 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Emilia Mandl
57.90
Malmö AI
57.90
SB
  
2Embla Riquelme
1:01.99
Hälle IF
1:01.99
PB
  
K 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Alicia Nilsson
4:41.92
Ullevi FK
4:41.92
SB
  
2Agnes Thundal
Agnes Thundal 05, IFK Göteborg
4:46.83
IFK Göteborg
4:46.83
SB
  
K 100 m häck     
4 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.1
1Sarah Van Beilen
Sarah Van Beilen 02, NED
15.07
02NED
15.07
SB
  
2Tuvalisa Rosenquist
15.15
Tjalve FIF
15.15
SB
  
K 400 m häck     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Elenie Carlsson
1:03.72
IFK Växjö
1:03.72
PB
  
2Elin Joabsson
Elin Joabsson 04, IFK Växjö
1:04.01
IFK Växjö
1:04.01
  
3Emelie Öberg
1:04.49
Ullevi FK
1:04.49
SB
  
4Hanna Joabsson
Hanna Joabsson 04, IFK Växjö
1:05.38
IFK Växjö
1:05.38
PB
  
5Judith Wagersten
1:08.35
Örgryte IS
1:08.35
PB
  
6Frida Hansson
Frida Hansson 97, Färgelanda
1:08.61
Färgelanda IF
1:08.61
SB
  
K Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Ellen Ekholm
1.69
Ullevi FK
1.69
  
2Lisa Holmberg
Lisa Holmberg 02, Lidköpings IS
1.52
Lidköpings IS
1.52
SB
  
1.521.571.631.691.75
Ekholm--ooxxx
Holmbergoxxx
K Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Jenny Lestander
6.04
Örgryte IS
6.04
–0.8 SB
  
2Emilia HammarströmÖrgryte IS
5.80
–0.8 SB
  
3Cajsa Augustsson
5.75
Örgryte IS
5.75
–0.1 SB
  
4Tuvalisa Rosenquist
5.69
Tjalve FIF
5.69
0.0 SB
  
5Ida Jexe Ek
5.57
IFK Halmstad
5.57
0.0 SB
  
6Ellen Hansson
5.48
Örgryte IS
5.48
+1.2 SB
  
7Clara Augustsson
Clara Augustsson 00, Göteborgs KIK
5.39
Göteborgs KIK
5.39
0.0 SB
  
8Sarah Van Beilen
Sarah Van Beilen 02, NED
5.32
02NED
5.32
+0.2 SB
  
9Judith Wagersten
5.24
Örgryte IS
5.24
+1.2 SB
  
Lestander5.82
+0.6
5.81
0.0
4.05
0.0
5.59
0.0
6.04
-0.8
x
Hammarströmx5.76
0.0
xx5.80
-0.8
x
Augustssonxx5.57
0.0
5.31
0.0
5.75
-0.1
x
Rosenquistx5.67
0.0
5.69
0.0
5.62
+0.8
x5.57
+0.6
Jexe Ek5.36
0.0
5.57
0.0
x5.18
0.0
x5.44
+0.3
Hansson5.25
-1.3
5.32
0.0
5.23
0.0
5.22
0.0
5.34
0.0
5.48
+1.2
Augustsson5.37
-1.3
x3.62
+0.7
5.39
0.0
3.64
0.0
5.06
0.0
Van Beilen5.27
+1.2
5.14
+0.1
5.32
+0.2
5.08
0.0
Wagersten5.21
0.0
5.24
+1.2
5.00
0.0
K Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Jenny Lestander
12.36w
Örgryte IS
12.36w
+2.4
  
2Sofia Ensberg
10.40w
Örgryte IS
10.40w
+3.6
  
Lestander11.58
+1.1
12.14
+0.5
x12.36w
+2.4
x12.31
0.0
Ensbergx10.32w
+2.6
10.40w
+3.6
xxx
K Kula     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Maria Nilsson
13.07
IK Orient
13.07
  
Nilsson13.0012.71xx13.0712.75
K Diskus     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Maria Nilsson
33.32
IK Orient
33.32
  
2Josefin HermanssonIstrums SK
28.11
PB
  
Nilssonx30.2833.32x32.73x
Hermansson27.8627.6227.2026.7828.1127.22
K Slägga     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Josefin HermanssonIstrums SK
22.07
PB
  
Hermansson18.0820.43xxx22.07
F19 100 m     
4 jun
Vind: -0.7

Final A

Final
4 jun
Vind: -0.7
1Ida Jexe Ek
12.93
IFK Halmstad
12.93
PB
  
2Sissel Eliasson
13.20
Alingsås IF
13.20
SB
  
3Ingrid Ronge
14.02
IF Rigor
14.02
SB
  
4Linn Ejnarsson
14.08
Laholm IF
14.08
PB
  
F19 200 m     
5 jun
Vind: +2.4

Final A

Final
5 jun
Vind: +2.4
1Ella Feldthusen
Ella Feldthusen 03, Trollhättan FIK
28.45w
Trollhättan FIK
28.45w
  
2Linn Ejnarsson
29.67w
Laholm IF
29.67w
  
F19 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Amanda Ehrnborg
1:01.19
Mölndals AIK
1:01.19
PB
  
F19 800 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Hanna Lagerkvist
2:21.68
Hälle IF
2:21.68
PB
  
2Liv Dinis
2:22.60
IK Ymer
2:22.60
PB
  
F19 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Alma Svantesson
4:33.76
Mölndals AIK
4:33.76
PB
  
2Liv Dinis
4:48.29
IK Ymer
4:48.29
PB
  
F19 2000 m hinder     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Wilma Karlsson
7:04.54
IF Göta Karlstad
7:04.54
SB
  
2Paulina Hultberg
7:06.32
Alingsås IF
7:06.32
PB
  
F19 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Ingrid RongeIF Rigor
1.63
SB
  
1Stina Larsson
1.63
IK Wilske
1.63
  
3Elsa WållgrenIK Lerum FI
1.63
  
4Kim Rodén
1.60
IK Orient
1.60
SB
  
5Tindra Redenfors
1.52
IFK Halmstad
1.52
SB
  
6Matilda Åkerman
1.47
IFK Halmstad
1.47
  
7Hanna Dahlin
1.42
IFK Halmstad
1.42
  
1.421.471.521.571.601.631.661.69
Ronge---o-o-xxx
Larsson--ooooxxx
Wållgren-xooxoxxooxxx
Rodénoxooxooxxx
Redenforsoooxxx
Åkermanoxoxxx
Dahlinoxxx
F19 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Sofia OlssonIF Rigor
3.20
  
2Klara HillmanIF Rigor
2.80
  
2.702.802.903.003.103.203.30
Olsson--ooooxxx
Hillmanooxxx
F19 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Matilda Åkerman
4.98
IFK Halmstad
4.98
+1.4 SB
  
2Linn EjnarssonLaholm IF
4.72
+1.9
  
3Alma HolmbergIK Ymer
4.63
0.0 SB
  
Åkerman4.98
+1.4
x4.75
-1.3
4.81
-1.0
Ejnarsson4.72
+1.9
4.60
+0.3
4.34
-1.7
4.48
-1.8
x4.55
+1.2
Holmberg4.53
+0.8
4.63
0.0
xx4.45
+0.8
x
F19 Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Nora Jolbäck
11.48
Ullevi FK
11.48
+1.1 SB
  
2Clara Weetom
10.25
Örgryte IS
10.25
+0.5 PB
  
3Matilda Åkerman
10.20
IFK Halmstad
10.20
+0.8 SB
  
4Linn Ejnarsson
9.31w
Laholm IF
9.31w
+2.2
  
Jolbäck11.37
+1.8
11.48
+1.1
11.40
+2.0
x11.27w
+2.2
11.32
+1.7
Weetom10.21w
+2.4
10.25
+0.5
9.97
+1.3
9.38
+1.8
9.85
+0.8
9.97w
+3.1
Åkermanxx10.08
+0.9
x10.18
+0.6
10.20
+0.8
Ejnarsson9.21
+1.3
9.31w
+2.2
x
F19 Kula     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Elsa WållgrenIK Lerum FI
11.87
SB
  
2Matilda Åkerman
9.43
IFK Halmstad
9.43
  
Wållgren11.8711.5811.5510.7610.79x
Åkermanx9.31x9.439.269.25
F19 Diskus     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Nora Jolbäck
35.73
Ullevi FK
35.73
SB
  
2Amelie Götesson
32.39
Varbergs GIF
32.39
SB
  
3Matilda Åkerman
32.22
IFK Halmstad
32.22
SB
  
4Josefine Möller
Josefine Möller 03, Mariestads AIF
17.80
Mariestads AIF
17.80
SB
  
Jolbäck33.09xx35.7334.4334.88
Götesson27.87x26.8727.7932.39x
Åkermanxx32.2231.72xx
Möller17.8015.6115.2616.0316.4716.53
F19 Slägga     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Amelie Götesson
40.42
Varbergs GIF
40.42
  
2Amanda Ehn
36.68
IK Ymer
36.68
  
3Klara Hillman
30.24
IF Rigor
30.24
PB
  
Götesson36.69xx39.2640.4240.32
Ehnxxx35.7436.6833.89
Hillmanx27.3928.8526.53x30.24
F17 100 m     
4 jun
Vind: +0.4

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.4
1Chanel MoularéIF Hagen
12.72
  
2Tova GustafssonIstrums SK
13.01
  
3Kellie Tran
13.10
IK Ymer
13.10
  
4Klara HåkanssonIK Orient
13.40
PB
  
5Elin Lövenklev
13.52
Varbergs GIF
13.52
=PB
  
6Signe AderstedtIK Ymer
13.68
  
7Ronja Berg
13.95
Laholm IF
13.95
  
8Moa Knutsson
13.98
IFK Halmstad
13.98
  
Heat 1
4 jun Vind: +0.1
4 junVind: +0.1
1Tova GustafssonIstrums SK
12.84
=SB
q
  
2Kellie Tran
12.96
IK Ymer
12.96
PB
q
  
3Klara HåkanssonIK Orient
13.43
q
  
4Ronja Berg
13.78
Laholm IF
13.78
PB
q
  
5Elsie Gerhardt
14.13
Brattås CK
14.13
  
6Leonor RiquelmeHälle IF
14.16
PB
  
Heat 2
4 jun Vind: -0.3
4 junVind: -0.3
1Chanel MoularéIF Hagen
12.53
SB
q
  
2Elin Lövenklev
13.52
Varbergs GIF
13.52
PB
q
  
3Signe AderstedtIK Ymer
13.54
PB
q
  
4Moa Knutsson
13.82
IFK Halmstad
13.82
PB
q
  
5Ida Larsson
Ida Larsson 05, Dals Södra
14.36
Dals Södra FFI
14.36
PB
  
F17 200 m     
5 jun
Vind: +1.3

Final A

Final
5 jun
Vind: +1.3
1Kellie Tran
26.51
IK Ymer
26.51
PB
  
2Signe AderstedtIK Ymer
27.50
PB
  
3Ebba Bengtsson
28.85
Laholm IF
28.85
PB
  
F17 400 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Elna Wester
55.63
Örgryte IS
55.63
PB
  
2Elin PihlströmMalmö AI
56.85
PB
  
3Elenie Carlsson
57.03
IFK Växjö
57.03
PB
  
4Nelly Elned
57.32
Hälle IF
57.32
PB
  
5Sara Barndik
Sara Barndik 06, Lidköpings IS
1:00.90
Lidköpings IS
1:00.90
PB
  
6Chanel Moularé
1:00.91
IF Hagen
1:00.91
  
7Adela Riquelme
1:04.87
Hälle IF
1:04.87
PB
  
8Leonor Riquelme
1:08.78
Hälle IF
1:08.78
SB
  
F17 800 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Sara Barndik
Sara Barndik 06, Lidköpings IS
2:26.53
Lidköpings IS
2:26.53
SB
  
2Cornelia Ullsten
2:36.30
Mölndals AIK
2:36.30
SB
  
3Agnes Frostberg
2:46.79
IF Rigor
2:46.79
SB
  
F17 1500 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Wilma Ehrnborg
4:33.06
Mölndals AIK
4:33.06
PB
  
2Ester Mägi Theorin
4:39.02
Örgryte IS
4:39.02
PB
  
3Paulina Hultberg
4:39.98
Alingsås IF
4:39.98
SB
  
4Frida Berglin
4:40.39
Mölndals AIK
4:40.39
SB
  
5Julia Rosén
4:47.29
Alingsås IF
4:47.29
PB
  
6Elsa Tagesson
4:48.04
IK Ymer
4:48.04
PB
  
7Ida Kraft
4:48.30
Hälle IF
4:48.30
PB
  
8Lovisa Emanuelsson
5:09.60
IFK Göteborg
5:09.60
SB
  
9Lovisa Nilsson
Lovisa Nilsson 06, Trollhättan FIK
5:09.65
Trollhättan FIK
5:09.65
PB
  
F17 100 m häck (76.2 cm, 8.5 m)     
4 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.1
1Smilla Arkdal RanebroIF Rigor
15.71
  
2Ronja Berg
16.10
Laholm IF
16.10
  
F17 300 m häck     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Smilla Arkdal RanebroIF Rigor
48.58
PB
  
2Sara Barndik
Sara Barndik 06, Lidköpings IS
49.53
Lidköpings IS
49.53
SB
  
F17 300 m häck extra     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Smilla Arkdal RanebroIF Rigor
49.59
  
F17 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Smilla Arkdal RanebroIF Rigor
1.60
  
2Agnes AderstedtIK Ymer
1.47
SB
  
3Ida Larsson
Ida Larsson 05, Dals Södra
1.42
Dals Södra FFI
1.42
=PB
  
1.371.421.471.521.571.601.63
Arkdal Ranebro---ooxxoxxx
Aderstedt-ooxxx
Larssonooxxx
F17 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Jenny LundinIF Rigor
3.20
  
2Ida Widlund
Ida Widlund 05, Stenungsunds FI
2.30
F Stenungsunds FI
2.30
  
3Ida Larsson
Ida Larsson 06, Stenungsunds FI
2.20
F Stenungsunds FI
2.20
PB
  
1.90
3.20
2.00
3.30
2.10
2.20
2.30
2.40
2.70
2.80
2.90
3.00
3.10
Lundin-
o
-
xxx
-
-
-
-
o
o
o
o
xo
Widlundo
o
o
o
xo
xxx





Larsson-
o
o
xo
xxx






F17 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Tilde DahlbergHälle IF
5.67
+0.6 PB
  
2Kellie TranIK Ymer
5.32
+0.6 SB
  
3Agnes FrostbergIF Rigor
5.01
0.0 PB
  
4Elsie Gerhardt
4.88
Brattås CK
4.88
+0.7
  
5Jolina NyfeldtIK Ymer
4.87
+1.0
  
6Moa Andersson
4.80
IFK Halmstad
4.80
+1.0 SB
  
7Klara HåkanssonIK Orient
4.77w
+2.4
  
8Sara Barndik
Sara Barndik 06, Lidköpings IS
4.75
Lidköpings IS
4.75
+1.3
  
9Tova GustafssonIstrums SK
4.66
–1.5 SB
  
10Moa Knutsson
4.26
IFK Halmstad
4.26
+1.1 SB
  
11Linnea JohanssonVarbergs GIF
4.23
+0.1
  
12Elvira Karlsson
3.83
IFK Halmstad
3.83
+1.9 PB
  
Dahlberg5.46
-1.1
5.18
+0.8
x5.00
0.0
5.27
+1.5
5.67
+0.6
Tranx5.32
+0.6
x3.15
0.0
x5.27
-0.7
Frostbergx4.94
0.0
4.66
0.0
5.01
0.0
x4.93
0.0
Gerhardt4.88
+0.7
4.84w
+2.5
4.69
0.0
4.77
0.0
4.67
+1.1
4.68
+0.2
Nyfeldt4.84
0.0
x4.70
+1.2
2.75
-0.2
4.87
+1.0
x
Andersson4.74
0.0
4.64
+0.5
4.80
+1.0
4.57
+0.1
4.45
0.0
4.70
-0.2
Håkansson4.77w
+2.4
4.62
+0.9
4.42
-1.4
x4.68
0.0
4.46
-0.7
Barndik4.53
+0.1
4.75
+1.3
xx4.55
0.0
x
Gustafsson4.66
-1.5
x4.63
+1.1
Knutsson4.26
+1.1
4.11
0.0
4.12
+1.6
Johanssonx4.19
+1.9
4.23
+0.1
Karlsson3.83
+1.9
x3.64
0.0
F17 Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Ronja Rickardsson
11.03w
IFK Växjö
11.03w
+3.4
  
2Kellie Tran
10.40
IK Ymer
10.40
+1.8 PB
  
3Agnes FrostbergIF Rigor
10.10w
+3.1
  
Rickardsson10.51w
+2.6
11.03w
+3.4
xx10.07
+1.2
x
Tranx10.40
+1.8
10.23w
+3.1
xx9.97
+0.3
Frostberg9.85w
+2.7
9.69w
+2.2
10.10w
+3.1
9.94
+0.5
9.41
+1.3
9.61
+0.9
F17 Kula (3.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Beatrice PetterssonMölndals AIK
13.77
  
2Linnea Fohlén Gladh
Linnea Fohlén Gladh 06, Trollhättan FIK
12.50
Trollhättan FIK
12.50
  
3Ebba Bengtsson
10.83
Laholm IF
10.83
  
Pettersson12.9613.77x13.68xx
Fohlén Gladh12.0011.6312.5012.20xx
Bengtsson10.5210.7410.8310.5410.4510.74
F17 Diskus     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Anna Askencrantz
41.11
IFK Växjö
41.11
  
2Beatrice PetterssonMölndals AIK
38.72
  
3Ronja Rickardsson
30.79
IFK Växjö
30.79
SB
  
4Thea Grangéus
27.64
Falkenbergs IK
27.64
  
5Ebba Bengtsson
25.03
Laholm IF
25.03
SB
  
6Moa Persson
Moa Persson 06, Kongahälla
24.09
Kongahälla AIK
24.09
  
7Linnea Colliander
18.98
IFK Halmstad
18.98
  
Askencrantz40.94x41.1140.08xx
Petterssonxx37.5034.6538.7237.62
Rickardssonx27.3026.7026.81x30.79
Grangéusx27.6427.3727.0126.0025.82
Bengtssonx18.4420.2025.0324.4819.89
Perssonxxx24.09xx
Colliander17.8817.5518.9218.35x18.98
F17 Slägga (3.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Emma Krantz
56.10
Ullevi FK
56.10
  
2Linnea Fohlén Gladh
Linnea Fohlén Gladh 06, Trollhättan FIK
55.72
Trollhättan FIK
55.72
PB
  
3Jenny Lundin
32.25
IF Rigor
32.25
SB
  
4Linnea Colliander
21.52
IFK Halmstad
21.52
PB
  
Krantz53.1556.10xxxx
Fohlén Gladh50.7655.7253.2053.53x53.93
Lundinxxx32.2531.51x
Collianderxx21.52xx20.38
F17 Spjut (500 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Annie Sturesson
33.76
Falkenbergs IK
33.76
  
2Agnes Bylander
33.52
Ljungby FIK
33.52
SB
  
3Agnes AderstedtIK Ymer
23.97
PB
  
Sturesson33.5033.76
Bylander33.5231.3429.09x30.58
Aderstedt23.9721.0622.9121.04xx
F15 80 m     
4 jun
Vind: +0.1

Final A

Final
4 jun
Vind: +0.1
1Emilia Blomdahl
Emilia Blomdahl 07, Lidköpings IS
10.25
Lidköpings IS
10.25
PB
  
2Amanda Tran
10.28
IK Ymer
10.28
PB
  
3Saga AnderssonIK Ymer
10.73
  
4Jill Klint
Jill Klint 07, Kongahälla
10.91
Kongahälla AIK
10.91
  
5Esther Johansson
10.96
Varbergs GIF
10.96
  
6Stella Zaparta
11.19
IK Orient
11.19
  
Heat 1
4 jun Vind: +1.5
4 junVind: +1.5
1Saga AnderssonIK Ymer
10.50
PB
q
  
2Jill Klint
Jill Klint 07, Kongahälla
10.69
Kongahälla AIK
10.69
PB
q
  
3Stella Zaparta
11.18
IK Orient
11.18
PB
q
  
4Alva Andblad
11.61
Örgryte IS
11.61
PB
  
5Hanna VokshiIK Ymer
11.75
PB
  
6Elina Åberg
11.79
IK Orient
11.79
PB
  
7Wilma Stenborg
Wilma Stenborg 07, Lidköpings IS
12.53
Lidköpings IS
12.53
  
8Ebba Rickardsson
Ebba Rickardsson 07, Lidköpings IS
14.27
Lidköpings IS
14.27
  
Heat 2
4 jun Vind: +0.2
4 junVind: +0.2
1Emilia Blomdahl
Emilia Blomdahl 07, Lidköpings IS
10.37
Lidköpings IS
10.37
PB
q
  
2Vilda Hoff
Vilda Hoff 07, Alingsås
11.27
Alingsås IF
11.27
PB
  
3Alice LindvertIK Ymer
11.50
  
4Esmeralda OlaussonIK Orient
11.63
PB
  
5Maja AnderssonIF Hagen
11.64
  
6Zuzanna Draus
11.70
IFK Halmstad
11.70
PB
  
7Joline Velander
Joline Velander 08, Trollhättan FIK
13.23
Trollhättan FIK
13.23
PB
  
Heat 3
4 jun Vind: +0.8
4 junVind: +0.8
1Amanda Tran
10.35
IK Ymer
10.35
PB
q
  
2Esther Johansson
10.83
Varbergs GIF
10.83
PB
q
  
3Hannia Börjeson
Hannia Börjeson 08, Lidköpings IS
10.95
Lidköpings IS
10.95
PB
q
  
4Julia Alexandersson
Julia Alexandersson 08, Stenungsunds FI
11.27
F Stenungsunds FI
11.27
PB
  
5Svea Pellmé
Svea Pellmé 08, Stenungsunds FI
12.17
F Stenungsunds FI
12.17
PB
  
6Ella Flodman
12.19
IK Orient
12.19
PB
  
7Alma Sandö
12.69
Varbergs GIF
12.69
PB
  
F15 200 m     
5 jun
Vind: -2.8

Final A

Final
5 jun
Vind: -2.8
1Amanda Tran
26.90
IK Ymer
26.90
  
2Saga AnderssonIK Ymer
27.45
PB
  
3Nicolina Sinclair
Nicolina Sinclair 07, Stenungsunds FI
27.70
F Stenungsunds FI
27.70
PB
  
4Hilda Rydén
Hilda Rydén 07, Sävedalen
28.08
Sävedalens AIK
28.08
PB
  
5Elsa Ekgrim
28.43
IF Rigor
28.43
  
6Alice Boström HolmbergSävedalens AIK
29.08
  
7Alice LindvertIK Ymer
29.85
SB
  
8Stella Zaparta
30.45
IK Orient
30.45
PB
  
Heat 1
5 jun Vind: +3.0
5 junVind: +3.0
1Alice LindvertIK Ymer
28.92w
q
  
2Stella Zaparta
29.18w
IK Orient
29.18w
q
  
3Maja Andersson
29.62w
IF Hagen
29.62w
  
4Maja Barndik
Maja Barndik 08, Lidköpings IS
30.03w
Lidköpings IS
30.03w
  
5Hanna Vokshi
30.28w
IK Ymer
30.28w
  
6Sofia Wennström
30.54w
Laholm IF
30.54w
  
Heat 2
5 jun Vind: +1.1
5 junVind: +1.1
1Amanda Tran
26.52
IK Ymer
26.52
PB
q
  
2Elsa Ekgrim
27.78
IF Rigor
27.78
PB
q
  
3Hilda Rydén
Hilda Rydén 07, Sävedalen
28.12
Sävedalens AIK
28.12
PB
q
  
4Alice Boström HolmbergSävedalens AIK
28.59
PB
q
  
5Esmeralda OlaussonIK Orient
30.35
PB
  
6Vilma Jexe Ek
30.38
IFK Halmstad
30.38
PB
  
7Ebba Rickardsson
Ebba Rickardsson 07, Lidköpings IS
38.67
Lidköpings IS
38.67
PB
  
Heat 3
5 jun Vind: +3.0
5 junVind: +3.0
1Saga AnderssonIK Ymer
27.05w
q
  
2Nicolina Sinclair
Nicolina Sinclair 07, Stenungsunds FI
27.58w
F Stenungsunds FI
27.58w
q
  
3Alva Andblad
29.77w
Örgryte IS
29.77w
  
4Elina Åberg
29.81w
IK Orient
29.81w
  
5Klara Rickardsson
Klara Rickardsson 07, Lidköpings IS
30.34w
Lidköpings IS
30.34w
  
6Zuzanna Draus
30.76w
IFK Halmstad
30.76w
  
F15 300 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Nathalie RantzerHögby IF
43.48
PB
  
2Nicolina Sinclair
Nicolina Sinclair 07, Stenungsunds FI
43.95
F Stenungsunds FI
43.95
PB
  
3Hannia Börjeson
Hannia Börjeson 08, Lidköpings IS
44.57
Lidköpings IS
44.57
PB
  
4Thea Arkdal RanebroIF Rigor
46.28
PB
  
5Maja AnderssonIF Hagen
47.95
  
Final B
4 jun
4 jun
1Nellie Sturesson
43.06
Falkenbergs IK
43.06
PB
  
2Maja Barndik
Maja Barndik 08, Lidköpings IS
48.45
Lidköpings IS
48.45
PB
  
3Klara Rickardsson
Klara Rickardsson 07, Lidköpings IS
48.50
Lidköpings IS
48.50
PB
  
4Svea Pellmé
Svea Pellmé 08, Stenungsunds FI
54.38
F Stenungsunds FI
54.38
PB
  
5Ebba Rickardsson
Ebba Rickardsson 07, Lidköpings IS
1:04.58
Lidköpings IS
1:04.58
PB
  
F15 800 m     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Moa Enander
2:32.11
Hälle IF
2:32.11
PB
  
2Agnes Ramhult
2:33.53
IK Ymer
2:33.53
PB
  
3Klara Rickardsson
Klara Rickardsson 07, Lidköpings IS
2:42.94
Lidköpings IS
2:42.94
  
4Elin Flagg
Elin Flagg 08, Kongahälla
2:43.04
Kongahälla AIK
2:43.04
PB
  
5Maja Andersson
2:53.89
IF Hagen
2:53.89
PB
  
F15 2000 m     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Ida Carlsson
Ida Carlsson 08, Lidköpings IS
7:43.43
Lidköpings IS
7:43.43
PB
  
2Maja Carlsson
Maja Carlsson 08, Kongahälla
7:58.52
Kongahälla AIK
7:58.52
PB
  
3Tilda Myrehag
8:00.63
IK Orient
8:00.63
PB
  
4Elin Flagg
Elin Flagg 08, Kongahälla
8:08.77
Kongahälla AIK
8:08.77
PB
  
F15 1500 m hinder     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Natalie Persson
Natalie Persson 07, Mariestads AIF
5:52.85
Mariestads AIF
5:52.85
PB
  
2Ida Carlsson
Ida Carlsson 08, Lidköpings IS
5:59.48
Lidköpings IS
5:59.48
SB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
4 jun
Vind: -0.2

Final A

Final
4 jun
Vind: -0.2
1Emilia Blomdahl
Emilia Blomdahl 07, Lidköpings IS
12.05
Lidköpings IS
12.05
PB
  
2Saga AnderssonIK Ymer
12.98
PB
  
3Elin Giebat
13.22
IK Orient
13.22
PB
  
4Ellen Perman
Ellen Perman 07, Stenungsunds FI
13.39
F Stenungsunds FI
13.39
SB
  
5Olga Drapella
Olga Drapella 07, Trollhättan FIK
14.79
Trollhättan FIK
14.79
PB
  
6Emilia WåhlbergIF Rigor
14.85
PB
  
7Alma Sandö
15.96
Varbergs GIF
15.96
SB
  
F15 300 m häck     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Majken Söderlund LarssonHälle IF
46.35
SB
  
2Linnea Johansson
47.78
Sävedalens AIK
47.78
PB
  
3Nathalie RantzerHögby IF
48.07
  
4Ellen Perman
Ellen Perman 07, Stenungsunds FI
48.87
F Stenungsunds FI
48.87
SB
  
5Ida Carlsson
Ida Carlsson 08, Lidköpings IS
54.06
Lidköpings IS
54.06
PB
  
6Marta Magnusson
56.49
Alingsås IF
56.49
PB
  
F15 300 m häck extra     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Majken Söderlund LarssonHälle IF
46.53
  
2Nathalie RantzerHögby IF
48.15
  
3Linnea Johansson
49.13
Sävedalens AIK
49.13
  
F15 Höjd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Elsa Ekgrim
1.56
IF Rigor
1.56
PB
  
2Alice Bredström
1.56
Brattås CK
1.56
=PB
  
3Elin Giebat
1.50
IK Orient
1.50
SB
  
4Emilia WåhlbergIF Rigor
1.42
  
4Leia Lindblad
Leia Lindblad 08, Tjalve FIF
1.42
Tjalve FIF
1.42
PB
  
6Maja Barndik
Maja Barndik 08, Lidköpings IS
1.42
Lidköpings IS
1.42
PB
  
7Astrid Milding
Astrid Milding 07, Trollhättan FIK
1.37
Trollhättan FIK
1.37
  
8Alma Sandö
1.32
Varbergs GIF
1.32
  
8Svea Pellmé
Svea Pellmé 08, Stenungsunds FI
1.32
F Stenungsunds FI
1.32
SB
  
10Elin Dahlén
Elin Dahlén 08, Stenungsunds FI
1.32
F Stenungsunds FI
1.32
=PB
  
1.221.271.321.371.421.471.501.531.561.59
Ekgrim----ooooxoxxx
Bredström---oooooxxoxxx
Giebat----oooxxx
Wåhlberg-oooxoxxx
Lindblad-oooxoxxx
Barndik-oooxxoxxx
Milding-oooxxx
Sandö-ooxxx
Pellmé-ooxxx
Dahlénoxoxxoxxx
F15 Stav     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Ebba Holmén
Ebba Holmén 08, IFK Göteborg
3.10
IFK Göteborg
3.10
  
2Elsa Skager
3.10
IK Lerum FI
3.10
PB
  
3Alice Bredström
3.10
Brattås CK
3.10
PB
  
4Klara DahlinIF Udd
3.00
=PB
  
5Ebba Bränholm
2.50
Sävedalens AIK
2.50
SB
  
6Siri Nilsson
2.30
IFK Halmstad
2.30
PB
  
7Hannia Börjeson
Hannia Börjeson 08, Lidköpings IS
2.30
Lidköpings IS
2.30
PB
  
8Vilma Jexe Ek
2.20
IFK Halmstad
2.20
PB
  
9Zuzanna Draus
1.80
IFK Halmstad
1.80
PB
  
1.50
2.70
1.70
2.80
1.80
2.90
1.90
3.00
2.00
3.10
2.10
3.20
2.20
2.30
2.40
2.50
2.60
Holmén-
o
-
-
-
xo
-
o
-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
Skager-
-
-
o
-
o
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
-
-
o
Bredström-
-
-
xo
-
xxo
-
o
-
xxo
-
xxx
-
-
-
-
xxo
Dahlin-
o
-
xxo
-
o
-
xo
-
xxx
-
-
-
o
o
o
Bränholm-
-
-
-
-
-
-
o
o
o
xxx
Nilsson-
-
-
o
o
o
o
o
xxx


Börjeson-
o
o
o
o
o
o
xo
xxx


Jexe Ek-
-
-
-
o
xo
o
xxx



Drausxo
o
xxo
xxx







F15 Längd     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Emilia Blomdahl
Emilia Blomdahl 07, Lidköpings IS
5.47w
Lidköpings IS
5.47w
+2.1
  
2Amanda TranIK Ymer
5.20
+1.2
  
3Alice Bredström
4.96
Brattås CK
4.96
+0.3 PB
  
4Saga AnderssonIK Ymer
4.92
+2.0
  
5Ellen Perman
Ellen Perman 07, Stenungsunds FI
4.87
F Stenungsunds FI
4.87
+1.1 SB
  
6Vilda Hoff
Vilda Hoff 07, Alingsås
4.74
Alingsås IF
4.74
0.0 PB
  
7Nellie Sturesson
4.54
Falkenbergs IK
4.54
–1.9 PB
  
8Emilia WåhlbergIF Rigor
4.40
0.0 SB
  
9Esther JohanssonVarbergs GIF
4.27
–0.9 SB
  
10Veronica Lopez
4.27
Örgryte IS
4.27
0.0 PB
  
11Thea Arkdal RanebroIF Rigor
4.27
–1.7 PB
  
12Leia Lindblad
Leia Lindblad 08, Tjalve FIF
4.23
Tjalve FIF
4.23
0.0 PB
  
13Alice LindvertIK Ymer
4.20
0.0
  
14Olga Drapella
Olga Drapella 07, Trollhättan FIK
4.15
Trollhättan FIK
4.15
0.0 PB
  
15Nicolina Sinclair
Nicolina Sinclair 07, Stenungsunds FI
4.03
F Stenungsunds FI
4.03
–1.0 SB
  
16Klara Rickardsson
Klara Rickardsson 07, Lidköpings IS
3.99
Lidköpings IS
3.99
–0.6
  
17Hanna VokshiIK Ymer
3.99
0.0 PB
  
18Ella Friberg
Ella Friberg 07, Lidköpings IS
3.98
Lidköpings IS
3.98
0.0 PB
  
19Stella ZapartaIK Orient
3.95
+1.3 PB
  
20Alva Andblad
3.87
Örgryte IS
3.87
+0.3 PB
  
21Zuzanna Draus
3.85
IFK Halmstad
3.85
0.0 PB
  
22Ella Flodman
3.77
IK Orient
3.77
+1.9 SB
  
23Elina Åberg
3.75
IK Orient
3.75
0.0 PB
  
24Wilma Stenborg
Wilma Stenborg 07, Lidköpings IS
3.56
Lidköpings IS
3.56
0.0
  
25Ebba Rickardsson
Ebba Rickardsson 07, Lidköpings IS
3.02
Lidköpings IS
3.02
0.0
  
Blomdahl5.07
-1.3
5.22
0.0
5.19
-0.7
5.29
0.0
5.11
0.0
5.47w
+2.1
Tran5.11
-1.2
x4.95
-1.9
x5.00
-0.1
5.20
+1.2
Bredström4.56
0.0
3.24
0.0
4.39
-1.5
4.59
-0.1
4.96
+0.3
x
Anderssonxx4.71
0.0
4.51
-0.1
4.69
+0.9
4.92
+2.0
Perman4.15
-0.8
4.87
+1.1
4.61
-2.0
4.55
+1.0
4.86
0.0
x
Hoffx4.57
+0.3
4.51
-1.0
x4.74
0.0
x
Sturesson4.54
-1.9
xxx
Wåhlberg4.07
0.0
4.34
0.0
4.26
-0.1
4.26
0.0
4.40
0.0
x
Johansson4.13
-1.2
4.27
-0.9
4.27
0.0
Lopez4.25
0.0
4.12
+0.4
4.27
0.0
Arkdal Ranebroxx4.27
-1.7
Lindbladx4.23
0.0
4.06
-0.1
Lindvert4.20
0.0
x
Drapella3.71
-0.1
4.15
0.0
3.91
-1.2
Sinclair4.03
-1.0
3.85
0.0
x
Rickardsson3.96
-1.8
3.95
+0.3
3.99
-0.6
Vokshix3.99
0.0
x
Fribergx3.98
0.0
x
Zaparta3.81
-0.8
3.95
+1.3
3.80
-1.0
Andbladx3.87
+0.3
x
Drausx3.50
0.0
3.85
0.0
Flodmanx3.77
+1.9
3.64
-2.2
Åberg3.67
-0.9
3.75
0.0
3.72
-2.1
Stenborg3.42
-1.9
3.47
0.0
3.56
0.0
Rickardsson3.02
0.0
2.62
0.0
x
F15 Tresteg     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Linnea Johansson
10.83
Sävedalens AIK
10.83
0.0 PB
  
2Emilia Blomdahl
Emilia Blomdahl 07, Lidköpings IS
10.82
Lidköpings IS
10.82
+1.9 PB
  
3Saga AnderssonIK Ymer
10.47w
+3.4
  
4Amanda Tran
10.42
IK Ymer
10.42
+1.4 SB
  
5Thea Arkdal RanebroIF Rigor
9.88
+1.9 PB
  
6Hannia Börjeson
Hannia Börjeson 08, Lidköpings IS
9.64w
Lidköpings IS
9.64w
+3.3
  
7Emilia WåhlbergIF Rigor
9.46
+0.9 PB
  
8Elin Dahlén
Elin Dahlén 08, Stenungsunds FI
9.16
F Stenungsunds FI
9.16
+1.9
  
9Sofia WennströmLaholm IF
8.79w
+3.1
  
10Ebba Bränholm
8.59
Sävedalens AIK
8.59
+0.7 SB
  
11Wilma Stenborg
Wilma Stenborg 07, Lidköpings IS
7.68
Lidköpings IS
7.68
–0.2
  
Johanssonx9.92
+1.5
10.45w
+2.9
10.29w
+3.7
10.38
+0.9
10.83
0.0
Blomdahl10.82
+1.9
10.52
+0.1
x9.97
+2.0
10.73
+0.7
Andersson10.47w
+3.4
xx9.19
+0.9
9.58
+1.9
Tran10.11
+1.6
x10.36
+2.0
10.27
+1.3
10.42
+1.4
Arkdal Ranebrox9.81
-0.8
x9.75w
+2.9
x9.88
+1.9
Börjeson9.64w
+3.3
x9.27w
+2.8
9.17
+1.9
9.55
-0.7
Wåhlberg8.80w
+2.1
9.07
0.0
8.74
+1.3
9.13w
+3.2
9.23w
+2.7
9.46
+0.9
Dahlén9.04
+0.2
8.96
-1.1
8.54
-1.8
8.76w
+3.0
9.01
+0.2
9.16
+1.9
Wennströmx8.79w
+3.1
8.65
+0.8
Bränholm8.59
+0.7
8.47
+2.0
x
Stenborg7.62
+0.7
7.68
-0.2
x
F15 Kula (3.0 kg)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Elin Larsson
10.85
IF Rigor
10.85
PB
  
2Alma Jolbäck
Alma Jolbäck 07, Lidköpings IS
10.44
Lidköpings IS
10.44
PB
  
3Nathalie RantzerHögby IF
10.25
PB
  
4Emma AnderssonIF Hagen
10.05
  
5Lovisa Nisslert
8.96
Örgryte IS
8.96
PB
  
6Emma Theander
Emma Theander 08, Stenungsunds FI
8.62
F Stenungsunds FI
8.62
PB
  
7Ella Friberg
Ella Friberg 07, Lidköpings IS
8.42
Lidköpings IS
8.42
PB
  
8Sofia WennströmLaholm IF
8.17
  
9Maja Barndik
Maja Barndik 08, Lidköpings IS
7.45
Lidköpings IS
7.45
  
10Veronica Lopez
6.79
Örgryte IS
6.79
PB
  
11Ellen KryanderIK Ymer
6.13
PB
  
Larsson10.3210.46x10.6410.85x
Jolbäck9.729.9310.419.5910.2410.44
Rantzer9.7810.25x10.189.98x
Andersson9.298.6310.059.539.829.73
Nisslert8.968.108.778.868.938.86
Theander7.967.958.378.098.627.76
Friberg8.427.528.068.077.938.07
Wennström6.988.17xxx7.47
Barndik7.127.067.45
Lopez6.076.796.64
Kryander6.13xx
F15 Diskus (0.75 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Alma Jolbäck
Alma Jolbäck 07, Lidköpings IS
34.99
Lidköpings IS
34.99
SB
  
2Emma AnderssonIF Hagen
33.01
  
3Klara PeterssonIK Lerum FI
31.96
PB
  
4Alice Boström HolmbergSävedalens AIK
27.44
SB
  
5Ida Bjerkliden
Ida Bjerkliden 08, Kongahälla
25.00
Kongahälla AIK
25.00
PB
  
6Misa WidetoftHabo FIF-04
24.66
  
7Elsa Ekgrim
23.17
IF Rigor
23.17
PB
  
8Ebba Bränholm
20.06
Sävedalens AIK
20.06
SB
  
9Sofia WennströmLaholm IF
19.97
PB
  
10Maja Barndik
Maja Barndik 08, Lidköpings IS
19.68
Lidköpings IS
19.68
  
11Ellen KryanderIK Ymer
11.94
PB
  
Jolbäckx34.9933.8433.3532.66x
Andersson30.9732.9532.5632.6032.4033.01
Petersson25.21x28.6131.96xx
Boström Holmbergxx27.11xx27.44
Bjerkliden24.2821.9624.4223.1924.3125.00
Widetoft24.4824.27xxx24.66
Ekgrim23.1723.00xxx16.69
Bränholmxx20.06xxx
Wennström19.9717.8318.27
Barndikx18.8419.68
Kryanderx11.94x
F15 Slägga (3.0 kg)     
5 jun

Final A

Final
5 jun
1Emma AnderssonIF Hagen
39.59
  
2Klara PeterssonIK Lerum FI
38.56
  
3Alma Jolbäck
Alma Jolbäck 07, Lidköpings IS
38.48
Lidköpings IS
38.48
  
4Emilia Blomdahl
Emilia Blomdahl 07, Lidköpings IS
37.02
Lidköpings IS
37.02
PB
  
5Wilma Backström
Wilma Backström 07, Trollhättan FIK
36.35
Trollhättan FIK
36.35
  
6Astrid Milding
Astrid Milding 07, Trollhättan FIK
30.48
Trollhättan FIK
30.48
  
7Ella Friberg
Ella Friberg 07, Lidköpings IS
26.93
Lidköpings IS
26.93
PB
  
Andersson37.5839.3239.3038.0239.59x
Peterssonx38.5637.55xxx
Jolbäckx37.7838.4838.28x38.21
Blomdahl34.5637.02xx33.92x
Backströmx36.35xxxx
Mildingxxxx30.48x
Friberg25.2123.63x23.4726.5126.93
F15 Spjut (500 g)     
4 jun

Final A

Final
4 jun
1Emma AnderssonIF Hagen
36.01
  
2Misa WidetoftHabo FIF-04
30.82
  
3Jill Klint
Jill Klint 07, Kongahälla
27.64
Kongahälla AIK
27.64
  
4Elin Larsson
26.77
IF Rigor
26.77
PB
  
5Elin Giebat
25.29
IK Orient
25.29
SB
  
6Emilia WåhlbergIF Rigor
24.80
PB
  
7Lovisa Nisslert
19.66
Örgryte IS
19.66
PB
  
8Wilma Stenborg
Wilma Stenborg 07, Lidköpings IS
18.47
Lidköpings IS
18.47
  
9Veronica Lopez
13.61
Örgryte IS
13.61
PB
  
10Ellen KryanderIK Ymer
10.66
PB
  
Tilda LindqvistBohus IF
36.86
  
Andersson25.5436.0133.6935.23x35.53
Widetoft30.82xx29.24x28.99
Klintx25.3625.22x27.6424.37
Larssonx23.3026.7725.2624.69x
Giebat24.79xx25.2922.45x
Wåhlbergx22.4723.7724.0422.8524.80
Nisslert16.3619.66x15.7412.6516.23
Stenborg16.1714.26x18.47x17.57
Lopez13.6113.40x
Kryander10.66xx
Lindqvist36.8033.02xx36.8633.96
F13 60 m     
4 jun
Vind: +1.0

Final A

Final
4 jun
Vind: +1.0
1Isabell PerssonIK Ymer
8.53
PB
  
2Isabelle Blomdahl
Isabelle Blomdahl 09, Lidköpings IS
8.56
Lidköpings IS
8.56
PB
  
3Naomi Ohron
8.67
Istrums SK
8.67
SB
  
4Karla RamströmIF Rigor
8.87
  
5Ella Edgren
Ella Edgren 09, Lekeryd-Svarttorp
9.01
Lekeryd-Svarttorps SK
9.01
PB
  
6Linnea Stenborg
Linnea Stenborg 10, Lidköpings IS
9.14
Lidköpings IS
9.14
PB
  
Final B
4 jun Vind: +1.4
4 junVind: +1.4
1Thea SundlerIF Rigor
9.10
PB
  
2Signe PedersenIstrums SK
9.15
PB
  
3Ella Bredström
9.18
Brattås CK
9.18
PB
  
4Emma ReuterbergIK Orient
9.22
  
5Leja Blomberg
Leja Blomberg 09, Hökensås
9.27
Hökensås UR
9.27
  
6Hanna AnderssonIF Hagen
9.36
  
Final C
4 jun Vind: +0.5
4 junVind: +0.5
1Saga Drottz
8.56
IK Orient
8.56
  
2Elvira Berg
9.06
IK Orient
9.06
  
3Ella Gross
Ella Gross 09, Mölndal
9.13
Mölndals AIK
9.13
PB
  
4Signe FolkeIK Ymer
9.68
PB
  
5Emelie Edhag
10.24
IFK Halmstad
10.24
PB
  
F13 200 m     
5 jun
Vind: +2.8

Final A

Final
5 jun
Vind: +2.8
1Marika Söderlund Larsson
26.90w
F Stenungsunds FI
26.90w
  
2Saga Drottz