11.8
11.8
11.8
9.8
10.8
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
3.8
9.8
9.8
6.8
9.8
9.8
21.7
3.8
6.8
9.8
9.8
6.8
4.8
23.7
19.7
6.8
30.7
27.7
7.8
7.8
6.8
6.8
6.8
2.8
5.8
5‐7.8
27.7
2.8
3.8
2.7
23.7
6.7
18.6
22.7
23.7
30.6
30.6
2.8
1.8
31.7
23‐24.7
30.7
1.8
29‐31.7
31.7
31.7
31.7
26.7
1.8
28.7
30‐31.7
28.7
31.7
31.7
30.7
30.7
26.7
30.7
30‐31.7
30.7
13.7
28.7
27.7
23.7
12.7
9.7
18.7
25.7
18.7
26.7
26.7
25‐26.7
26.7
23‐24.7
24.7
16.7
23.6
24.7
20.7
23.7
23.7
21.7
21.7
22.6
21.7
21.7
23‐24.7
7.7
23.7
23‐24.7
Tävlande: 345 (158+187)   Starter: 403 (181+222)

Män
M Kula     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Scott Lincoln
Scott Lincoln 93, GBR
20.92
93GBR
20.92
SB
  
2Marcus Thomsen
Marcus Thomsen 98, NOR
20.57
98NOR
20.57
  
3David Storl
David Storl 90, GER
20.31
90GER
20.31
SB
  
4Simon Bayer
Simon Bayer 95, GER
19.25
95GER
19.25
  
5Viktor GardenkransSWE
19.13
SB
  
6Christian Zimmermann
Christian Zimmermann 94, GER
19.08
94GER
19.08
  
7Dennis Lukas
Dennis Lukas 94, GER
18.98
94GER
18.98
SB
  
8Silas Ristl
Silas Ristl 95, GER
18.88
95GER
18.88
  
9Valentin Moll
Valentin Moll 99, GER
18.72
99GER
18.72
SB
  
10Eric Maihöfer
Eric Maihöfer 01, GER
18.55
01GER
18.55
SB
  
11Sven Poelmann
Sven Poelmann 97, NED
18.46
97NED
18.46
  
12Cedric Trinemeier
Cedric Trinemeier 97, GER
18.07
97GER
18.07
SB
  
13Niko Kappel
Niko Kappel 95, GER
14.94
95GER
14.94
PB
  
14Hagan Landry
Hagan Landry 94, USA
13.01
94USA
13.01
PB
  
Lincolnx20.2319.94x20.9220.41
Thomsenx20.5220.4620.3620.3420.57
Storl19.7819.9120.2120.1820.3120.16
Bayerx19.20x19.2519.1317.47
Gardenkrans18.6719.13xxx18.43
Zimmermannx18.7818.9119.08xx
Lukas18.9818.6518.7617.8718.7618.61
Ristl18.8818.63xxx18.83
Moll18.6318.7218.70
Maihöfer18.55x18.46
Poelmann16.2418.46x
Trinemeierx18.07x
Kappel13.3514.9413.6813.79x13.71
Landry13.0112.90x12.63xx
M Diskus     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Marek Bárta
Marek Bárta 92, CZE
63.36
92CZE
63.36
SB
  
2Martin Wierig
Martin Wierig 87, GER
62.95
87GER
62.95
SB
  
3David Wrobel
David Wrobel 91, GER
62.90
91GER
62.90
SB
  
4Henrik Janssen
Henrik Janssen 98, GER
61.91
98GER
61.91
  
5Mauricio Ortega
Mauricio Ortega 94, COL
61.60
94COL
61.60
SB
  
6Clemens Prüfer
Clemens Prüfer 97, GER
60.19
97GER
60.19
SB
  
7Henning Prüfer
Henning Prüfer 96, GER
59.97
96GER
59.97
SB
  
8Christoph Harting
Christoph Harting 90, GER
59.03
90GER
59.03
  
Bárta62.1461.5559.4460.1362.1763.36
Wierigxx62.9561.5860.15x
Wrobelx59.7960.44x56.6562.90
Janssen55.82x60.8860.6661.9157.67
Ortega61.60x59.4057.86xx
Prüfer60.1959.9856.8956.4260.00x
Prüferx59.8459.9758.70x59.21
Harting59.0357.4958.11xx57.31
Final B
21 maj
21 maj
1Oskar Stachnik
Oskar Stachnik 98, POL
62.28
98POL
62.28
  
2Mohd Irfan Shamsuddin
Mohd Irfan Shamsuddin 95, MAS
61.61
95MAS
61.61
SB
  
3Torben Brandt
Torben Brandt 95, GER
60.18
95GER
60.18
  
4Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 00, GER
57.62
00GER
57.62
SB
  
5Zane Duquemin
Zane Duquemin 91, GBR
57.54
91GBR
57.54
  
6Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson 99, ISL
57.26
99ISL
57.26
  
7Emil Mikkelsen
Emil Mikkelsen 90, DEN
56.37
90DEN
56.37
  
8Magnus Zimmermann
Magnus Zimmermann 02, GER
55.94
02GER
55.94
  
9Markus Schwerdtfeger
Markus Schwerdtfeger 94, GER
51.64
94GER
51.64
  
Stachnikx62.2860.35x59.0458.68
Shamsuddin61.6160.1057.6858.4257.3258.48
Brandtx57.8160.18xx59.93
Häßler57.25x56.8457.62x55.00
Duquemin55.28xxx57.54x
Sigurdsson56.4557.2655.4056.16x51.54
Mikkelsen52.9556.0054.24x56.3755.08
Zimmermannx55.23xx54.4555.94
Schwerdtfegerx51.64x
M Slägga     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson 96, ISL
75.52
96ISL
75.52
SB
  
2Ragnar CarlssonSWE
74.16
  
3Chris Bennett
Chris Bennett 89, GBR
72.62
89GBR
72.62
  
4Patrik Hájek
Patrik Hájek 98, CZE
70.81
98CZE
70.81
  
5Bence Pásztor
Bence Pásztor 95, HUN
70.70
95HUN
70.70
  
6Konstantin Steinfurth
Konstantin Steinfurth 97, GER
63.58
97GER
63.58
  
7Christoph Gleixner
Christoph Gleixner 99, GER
62.86
99GER
62.86
SB
  
Merlin Hummel
Merlin Hummel 02, GER
NM
02GER
NM
  
Jónsson70.6674.2173.57x75.52x
Carlsson71.2371.97x74.1674.0571.48
Bennett72.48x69.9572.30x72.62
Hájek65.7169.3169.9370.6667.4070.81
Pásztor67.8867.5670.7070.43x68.34
Steinfurth61.8762.6561.9063.5861.9762.48
Gleixner62.1559.1762.7961.0660.5162.86
Hummelxxx
M Spjut     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Maurice Voigt
Maurice Voigt 00, GER
80.46
00GER
80.46
PB
  
2Niklas Sagawe
Niklas Sagawe 00, GER
75.79
00GER
75.79
PB
  
3Jakob Nauck
Jakob Nauck 99, GER
72.38
99GER
72.38
SB
  
4Tom Meier
Tom Meier 97, GER
71.64
97GER
71.64
SB
  
5Linus Limmer
Linus Limmer 00, GER
71.32
00GER
71.32
  
6Joe Harris
Joe Harris 97, GBR
70.52
97GBR
70.52
  
7Julian Fundel
Julian Fundel 00, GER
69.86
00GER
69.86
SB
  
8Patrick Hess
Patrick Hess 91, GER
68.97
91GER
68.97
  
Voigt75.6478.3374.92x77.5380.46
Sagawe68.2772.8771.7375.7969.31x
Nauck68.5066.9666.8472.3869.4071.42
Meierx69.3071.6468.78xx
Limmer70.7769.1869.5568.8071.3268.73
Harris65.8670.5267.18
Fundel68.4368.9968.29x69.86
Hess68.97x66.8368.23x65.13
M22 Kula     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria 03, GER
18.23
03GER
18.23
PB
  
2Eric Maihöfer
Eric Maihöfer 01, GER
18.10
01GER
18.10
  
3Mattijs Mols
Mattijs Mols 00, NED
18.02
00NED
18.02
  
4Kevin Reim
Kevin Reim 02, GER
17.85
02GER
17.85
PB
  
5Timo Northoff
Timo Northoff 00, GER
17.59
00GER
17.59
SB
  
6Claudio Stoessel
Claudio Stoessel 02, GER
17.09
02GER
17.09
PB
  
7Athanásios-Annívas Ikonómou
Athanásios-Annívas Ikonómou 02, GRE
17.08
02GRE
17.08
  
8Marc-Aurel Loibl
Marc-Aurel Loibl 01, GER
16.96
01GER
16.96
PB
  
9Jephté Vogel
Jephté Vogel 02, SUI
15.83
02SUI
15.83
  
10Kong Chin Poh
Kong Chin Poh 02, MAS
15.55
02MAS
15.55
SB
  
Lauria17.6317.90x17.55x18.23
Maihöferx17.7317.6918.0218.0918.10
Mols16.5617.3618.0217.38x17.31
Reimxx17.85x17.63x
Northoff16.4817.5917.05xxx
Stoessel16.90x17.0917.03xx
Ikonómou16.7517.08xx16.8917.08
Loibl16.8716.67xxx16.96
Vogelx14.8915.83
Chin Poh15.30x15.55
M22 Diskus     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Mika Sosna
Mika Sosna 03, GER
58.43
03GER
58.43
SB
  
1Michel Maly
Michel Maly 02, GER
54.12
02GER
54.12
PB
  
2Korbinian Häßler
Korbinian Häßler 00, GER
58.39
00GER
58.39
SB
  
2Thore Nahrstedt
Thore Nahrstedt 00, GER
52.71
00GER
52.71
PB
  
3Ruben Rolvink
Ruben Rolvink 02, NED
58.09
02NED
58.09
SB
  
3Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria 03, GER
52.30
03GER
52.30
PB
  
4Steven Richter
Steven Richter 03, GER
58.03
03GER
58.03
PB
  
4Alexander Schaller
Alexander Schaller 02, GER
52.14
02GER
52.14
  
5Martynas Alekna
Martynas Alekna 00, LTU
56.10
00LTU
56.10
  
5Lars Coene
Lars Coene 02, BEL
49.42
02BEL
49.42
  
6Matteo Maulana
Matteo Maulana 02, GER
56.04
02GER
56.04
PB
  
6Magnus Többen
Magnus Többen 02, GER
48.38
02GER
48.38
  
7Will Youssef Dibo
Will Youssef Dibo 01, AUT
51.84
01AUT
51.84
  
8Sascha Schmidt
Sascha Schmidt 02, GER
50.70
02GER
50.70
PB
  
Magnus Zimmermann
Magnus Zimmermann 02, GER
NM
02GER
NM
  
Sosna56.30xx58.43xx
Maly51.8652.1352.38x54.12x
Häßlerx52.3453.7658.3952.9058.00
Nahrstedt50.3050.8351.8451.9552.5552.71
Rolvink56.37xxxx58.09
Lauria52.30xxxx50.16
Richter55.1056.1358.03xxx
Schaller41.54x51.3751.79x52.14
Alekna52.6954.65xx54.9256.10
Coenex48.29x49.4248.54x
Maulana55.4851.0356.0454.4954.2154.97
Többen48.3848.20xxxx
Dibo51.8451.12xx51.36x
Schmidtx50.70xx43.97x
Zimmermannxxx
M22 Slägga     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Sören Klose
Sören Klose 02, GER
69.34
02GER
69.34
PB
  
2Hugo SörbySWE
67.17
PB
  
27 SWE AT
3Torben Schaper
Torben Schaper 02, GER
62.24
02GER
62.24
  
4Michael Burger
Michael Burger 00, GER
61.76
00GER
61.76
  
5Martin Buryan
Martin Buryan 01, CZE
61.28
01CZE
61.28
  
6Lukas Winkler
Lukas Winkler 02, GER
60.17
02GER
60.17
PB
  
7Raphael Winkelvoss
Raphael Winkelvoss 01, GER
60.11
01GER
60.11
SB
  
8Samuel Camara
Samuel Camara 00, CZE
59.15
00CZE
59.15
  
9Alfons HaalsSWE
57.91
  
10Nicco Hattesen
Nicco Hattesen 02, DEN
56.84
02DEN
56.84
  
11Jonas Schmidt
Jonas Schmidt 01, GER
54.30
01GER
54.30
PB
  
Klose66.1069.3468.6268.85x66.52
Sörby65.9066.6965.7565.1367.1766.19
Schaperx60.22xxx62.24
Burger61.7661.2760.1858.3961.7161.65
Buryan59.88x61.2858.6459.98x
Winkler58.6060.17x58.3058.73x
Winkelvoss58.61x57.5256.6156.7560.11
Camaraxx59.1555.6556.06x
Haals57.91xx
Hattesen55.73x56.84
Schmidt48.2752.0454.30
M22 Spjut     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Jakob Rahm
71.23
SWE
71.23
PB
  
47 SWE AT
2Martin Florian
Martin Florian 01, CZE
70.16
01CZE
70.16
  
3Florian Zimmermann
Florian Zimmermann 01, GER
68.73
01GER
68.73
  
4Eric Frank
Eric Frank 02, GER
68.35
02GER
68.35
  
5Jonáš Fiedler
Jonáš Fiedler 01, CZE
66.72
01CZE
66.72
  
6Sebastian R. Suurballe
Sebastian R. Suurballe 02, DEN
65.88
02DEN
65.88
SB
  
7Robin Rieß
Robin Rieß 01, GER
65.57
01GER
65.57
  
8Ludwig Huber
Ludwig Huber 02, NAM
63.91
02NAM
63.91
SB
  
9Florian Walther
Florian Walther 00, GER
62.41
00GER
62.41
PB
  
David Schepp
David Schepp 01, GER
NM
01GER
NM
  
Finn Helbig
Finn Helbig 01, GER
NM
01GER
NM
  
Rahm63.0367.9063.5966.3671.2367.22
Florian68.6869.10xx66.9770.16
Zimmermann68.2664.0864.6366.62x68.73
Frankxx65.6867.8068.3568.12
Fiedler66.14x66.72xx66.59
Suurballe64.2562.0565.88x61.4564.98
Rieß65.5763.5963.03x63.0364.38
Huber60.73x63.0059.7356.1063.91
Walther62.4156.2059.61
Schepp
Helbig
P19 Kula (6.0 kg)     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Philipp Thomas
Philipp Thomas 03, GER
20.08
03GER
20.08
PB
  
2Steven Richter
Steven Richter 03, GER
19.92
03GER
19.92
SB
  
3Tilman Engelbrecht
Tilman Engelbrecht 03, GER
19.45
03GER
19.45
PB
  
4Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria 03, GER
19.40
03GER
19.40
SB
  
5Xaver Hastenrath
Xaver Hastenrath 03, GER
19.19
03GER
19.19
  
6Jonah Chang Anak Rigan
Jonah Chang Anak Rigan 03, MAS
18.60
03MAS
18.60
PB NU20R
  
7Leo ZikovicSWE
18.20
  
8Lasse Schulz
Lasse Schulz 04, GER
17.44
04GER
17.44
PB
  
9Andreas De Lathauwer
Andreas De Lathauwer 03, BEL
17.13
03BEL
17.13
  
10Dominik Idzan
Dominik Idzan 03, GER
16.88
03GER
16.88
  
11Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen 04, DEN
16.62
04DEN
16.62
PB
  
12Elias Lind
16.30
SWE
16.30
SB
  
13Johann Drilltzsch
Johann Drilltzsch 03, GER
16.08
03GER
16.08
PB
  
14Tomáš Procházka
Tomáš Procházka 03, CZE
16.04
03CZE
16.04
  
15Enrico da Cruz
Enrico da Cruz 03, GER
15.52
03GER
15.52
  
16Pieter Stuyven
Pieter Stuyven 04, BEL
14.99
04BEL
14.99
  
17Kjell Jokschat
Kjell Jokschat 04, GER
14.50
04GER
14.50
PB
  
Thomas19.03xx19.6418.7020.08
Richter18.8619.4019.7219.6019.9219.78
Engelbrecht18.2518.4618.72x19.45x
Lauriax19.0819.40x19.38x
Hastenrath18.6118.76xx19.1918.96
Chang Anak Rigan17.7118.4518.60xx18.02
Zikovicx16.9618.1718.20x18.07
Schulz16.6217.4417.16xxx
De Lathauwer16.98x17.13
Idzan16.88x16.65
Nielsen16.2116.6216.35
Lind16.30xx
Drilltzschx16.08x
Procházka16.04xx
da Cruz15.5215.30x
Stuyven14.9914.44x
Jokschat12.4414.5014.06
P19 Diskus (1.75 kg)     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Marius Karges
Marius Karges 03, GER
66.97
03GER
66.97
PB NU20R
  
2Mika Sosna
Mika Sosna 03, GER
66.22
03GER
66.22
PB
  
3Steven Richter
Steven Richter 03, GER
62.87
03GER
62.87
  
4Andreas De Lathauwer
Andreas De Lathauwer 03, BEL
57.33
03BEL
57.33
PB
  
5Johann Drilltzsch
Johann Drilltzsch 03, GER
53.73
03GER
53.73
PB
  
6Marcel Reisch
Marcel Reisch 03, GER
50.92
03GER
50.92
SB
  
7Tilman Engelbrecht
Tilman Engelbrecht 03, GER
50.59
03GER
50.59
  
8Enrico da Cruz
Enrico da Cruz 03, GER
47.81
03GER
47.81
  
9Adam HellbomSWE
46.69
  
10Michel Gröper
Michel Gröper 04, GER
44.50
04GER
44.50
  
Karges61.8766.8565.6964.8366.97x
Sosna56.7455.6261.6366.22x61.24
Richter59.4662.87xx59.9659.52
De Lathauwer51.85x56.7757.33xx
Drilltzsch52.32x52.1952.82x53.73
Reisch50.92x49.5349.5650.02x
Engelbrecht49.89x50.59
da Cruzx47.81x
Hellbom44.68x46.69
Gröper44.50x42.87
Final B
21 maj
21 maj
1Tizian Noah Lauria
Tizian Noah Lauria 03, GER
60.33
03GER
60.33
PB
  
2Pieter Stuyven
Pieter Stuyven 04, BEL
51.18
04BEL
51.18
PB
  
3Paul Galow
Paul Galow 04, GER
49.40
04GER
49.40
  
4Jakob Nützel
Jakob Nützel 04, GER
47.16
04GER
47.16
  
5Cédric Broeckaert
Cédric Broeckaert 04, BEL
46.71
04BEL
46.71
PB
  
6Kjell Jokschat
Kjell Jokschat 04, GER
43.39
04GER
43.39
PB
  
7Tim Sandmann
Tim Sandmann 04, GER
41.26
04GER
41.26
PB
  
8Mads Krogsgaard Nielsen
Mads Krogsgaard Nielsen 04, DEN
36.08
04DEN
36.08
  
9Jannis Mäusebach
Jannis Mäusebach 04, GER
34.79
04GER
34.79
PB
  
Lauria58.9560.33x55.6858.0858.80
Stuyven51.1846.0546.28x48.4346.05
Galow49.40x49.40
Nützelx47.16x
Broeckaert46.7143.3544.15
Jokschat41.1743.3942.58
Sandmannxx41.26
Nielsenx36.08x
Mäusebach34.79x32.28
P19 Slägga (6.0 kg)     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Miklós Csekő
Miklós Csekő 04, HUN
72.85
04HUN
72.85
  
2Kai Hurych
Kai Hurych 03, GER
71.01
03GER
71.01
  
3Leo BystedtSWE
68.23
  
4Lars Wolfisberg
Lars Wolfisberg 03, SUI
67.00
03SUI
67.00
PB
  
5Tim Steinfurth
Tim Steinfurth 04, GER
62.82
04GER
62.82
PB
  
6Linus Liebenwald
Linus Liebenwald 04, GER
61.02
04GER
61.02
PB
  
7Kilian Drisga
Kilian Drisga 03, GER
60.64
03GER
60.64
SB
  
8Benedikt Schweizer
Benedikt Schweizer 04, GER
57.89
04GER
57.89
PB
  
9Marvin Baumann
Marvin Baumann 03, GER
56.82
03GER
56.82
  
10Michael Neuenroth
Michael Neuenroth 04, GER
55.89
04GER
55.89
  
11Ronny Müller
Ronny Müller 04, GER
52.79
04GER
52.79
  
12Tom Flöter
Tom Flöter 04, GER
50.09
04GER
50.09
PB
  
13Colin Planert
Colin Planert 04, GER
44.93
04GER
44.93
PB
  
Bohumil Janoušek
Bohumil Janoušek 03, CZE
NM
03CZE
NM
  
Csekő70.3072.85xx
Hurych70.7369.9171.0170.41
Bystedtx68.2366.1867.95
Wolfisberg66.5766.01x67.00
Steinfurth61.3762.8262.55x
Liebenwald58.4759.62x58.7461.02
Drisga51.9759.3960.64x
Schweizer57.89xxx57.09
Baumann56.8056.8252.86
Neuenrothxx55.89
Müllerx52.2952.79
Flöter50.09xx
Planertx44.93x
Janoušekxxx
P19 Spjut     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Max Dehning
Max Dehning 04, GER
78.05
04GER
78.05
PB
  
2Moritz Morstein
Moritz Morstein 03, GER
74.16
03GER
74.16
PB
  
3Simon Schmitt
Simon Schmitt 04, GER
64.78
04GER
64.78
PB
  
4Jakob Eberler
Jakob Eberler 03, GER
62.60
03GER
62.60
SB
  
5Josh Anhalt
Josh Anhalt 04, GER
60.40
04GER
60.40
  
6Fynn Lenzner
Fynn Lenzner 04, GER
59.24
04GER
59.24
PB
  
7Marc Wietasch
Marc Wietasch 03, GER
57.58
03GER
57.58
  
8Jannis Mäusebach
Jannis Mäusebach 04, GER
45.85
04GER
45.85
PB
  
Dehningx74.39x73.26x78.05
Morstein68.1470.8966.5270.2168.2174.16
Schmittx58.0254.27x57.7764.78
Eberler61.0357.51xx62.60x
Anhalt57.4960.4059.1059.53xx
Lenzner55.8455.8856.0556.0355.3659.24
Wietasch54.3557.58xxx57.54
Mäusebach40.46x45.85x41.62x
P17 Kula (5.0 kg)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Georg Harpf
Georg Harpf 05, GER
20.14
05GER
20.14
PB
  
2Luis André
Luis André 05, GER
18.76
05GER
18.76
PB
  
3Gustav RydåkerSWE
18.01
PB
  
4Theodor Otto Eltz
Theodor Otto Eltz 05, GER
17.21
05GER
17.21
PB
  
5Kelson De Carvalho
Kelson De Carvalho 06, POR
17.00
06POR
17.00
PB
  
6Maximilian Neukirchen
Maximilian Neukirchen 06, GER
16.69
06GER
16.69
  
7William Wolzenburg
William Wolzenburg 06, GER
16.33
06GER
16.33
PB
  
Harpf19.3620.1419.70x18.83x
André18.1117.8418.7618.00x17.88
Rydåker17.40xx16.39x18.01
Eltz16.5616.0017.21xxx
De Carvalhoxx15.05xx17.00
Neukirchen14.1216.6915.90x15.6616.66
Wolzenburg15.0115.8915.60x15.5516.33
P17 Diskus (1.5 kg)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Ides Verhulst
Ides Verhulst 05, BEL
57.85
05BEL
57.85
PB
  
2Ole Mehlberg
Ole Mehlberg 05, GER
52.92
05GER
52.92
  
3Louis Jäkel
Louis Jäkel 05, GER
52.40
05GER
52.40
  
4Jerome Schwager
Jerome Schwager 05, GER
51.79
05GER
51.79
PB
  
5Luis André
Luis André 05, GER
51.63
05GER
51.63
  
6Kelson De Carvalho
Kelson De Carvalho 06, POR
51.05
06POR
51.05
  
7William Wolzenburg
William Wolzenburg 06, GER
50.74
06GER
50.74
  
8Georg Harpf
Georg Harpf 05, GER
49.23
05GER
49.23
  
Verhulst48.9053.4948.9254.49x57.85
Mehlbergx52.42x52.9251.95x
Jäkel38.6547.3050.2552.40x52.35
Schwager48.42xxx51.79x
Andréxx51.63x51.44x
De Carvalhoxx50.13xx51.05
Wolzenburgx49.4650.7449.6547.5649.68
Harpf49.2347.25xxxx
P17 Slägga (5.0 kg)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Gustav RydåkerSWE
66.59
PB
  
2Patrik Danilevič
Patrik Danilevič 05, CZE
66.59
05CZE
66.59
PB
  
3Marius Numrich
Marius Numrich 06, GER
56.84
06GER
56.84
  
4Tom Baumann
Tom Baumann 06, GER
55.69
06GER
55.69
PB
  
5Lennart Hundertmark
Lennart Hundertmark 05, GER
54.37
05GER
54.37
PB
  
6Simon Paul Delzepich
Simon Paul Delzepich 05, GER
52.20
05GER
52.20
PB
  
Rydåker59.7361.0866.5962.6965.4963.57
Danilevič63.6960.5966.59x64.8364.10
Numrichx55.5955.14x53.4656.84
Baumann46.5252.7551.7055.6951.9853.42
Hundertmark51.4952.2553.50x54.3749.86
Delzepich49.95x50.69x52.20x
P17 Spjut (700 g)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Štěpán Šípek
Štěpán Šípek 06, CZE
71.70
06CZE
71.70
  
2Samuel Wolter
Samuel Wolter 05, GER
66.78
05GER
66.78
  
3Ides Verhulst
Ides Verhulst 05, BEL
66.43
05BEL
66.43
PB
  
4Jan Spieker
Jan Spieker 05, GER
66.12
05GER
66.12
PB
  
5Stanislav Klochko
Stanislav Klochko 05, UKR
64.69
05UKR
64.69
  
6Benedikt Müller
Benedikt Müller 05, GER
64.65
05GER
64.65
  
7Lucio Claudio Visca
Lucio Claudio Visca 05, ITA
59.99
05ITA
59.99
  
8Oskar Jänicke
Oskar Jänicke 06, GER
58.41
06GER
58.41
PB
  
Šípek62.3367.2463.6064.3664.6971.70
Wolter65.3466.78xxx64.06
Verhulst64.3964.1866.4359.1357.71x
Spieker66.1258.5860.45x62.0464.76
Klochko53.2858.3554.6553.1964.69x
Müller61.2859.4061.0660.59x64.65
Viscaxx59.99xx57.83
Jänicke56.95xx57.0358.41x
Kvinnor
K Kula     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Chase Ealey
Chase Ealey 94, USA
19.76
94USA
19.76
PB
  
2Auriol Dongmo
Auriol Dongmo 90, POR
19.09
90POR
19.09
  
3Fanny Roos
18.72
SWE
18.72
  
4Sara Gambetta
Sara Gambetta 93, GER
18.62
93GER
18.62
SB
  
5Katharina Maisch
Katharina Maisch 97, GER
18.57
97GER
18.57
PB
  
6Julia Ritter
Julia Ritter 98, GER
18.28
98GER
18.28
SB
  
7Amelia Strickler
Amelia Strickler 94, GBR
17.73
94GBR
17.73
  
8Sophie McKinna
Sophie McKinna 94, GBR
16.81
94GBR
16.81
  
Ealey19.76xx18.5919.3919.70
Dongmo18.4018.95x18.64x19.09
Roos18.0818.25x18.7218.02x
Gambetta18.42x18.62x18.24x
Maisch18.48x18.44x18.57x
Ritter18.0118.28xxx18.19
Strickler16.6417.73xx17.3217.04
McKinnax16.3916.8116.34x16.71
Final B
21 maj
21 maj
1Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye 98, GER
17.51
98GER
17.51
SB
  
2Lea Riedel
Lea Riedel 99, GER
16.80
99GER
16.80
SB
  
3Frida ÅkerströmSWE
16.14
SB
  
4Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo 93, BEL
16.10
93BEL
16.10
  
5Miryam Mazenauer
Miryam Mazenauer 00, SUI
15.18
00SUI
15.18
SB
  
6Elena Defrère
Elena Defrère 01, BEL
15.15
01BEL
15.15
  
7Michelle Oehmichen
Michelle Oehmichen 02, GER
14.51
02GER
14.51
  
8Katharina Schiele
Katharina Schiele 00, GER
14.07
00GER
14.07
  
9Jule Steuer
Jule Steuer 00, GER
13.43
00GER
13.43
  
Ogunleyex17.51x16.92xx
Riedel16.7316.3416.39xx16.80
Åkerströmx15.4315.57x16.0616.14
Boumkwo14.3915.20x15.9516.10x
Mazenauer13.68x13.7014.4014.1115.18
Defrère14.2314.4315.15xx15.08
Oehmichenx13.83xx13.8714.51
Schielex14.07xxxx
Steuerxx13.43
K Diskus     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Kristin Pudenz
Kristin Pudenz 93, GER
66.11
93GER
66.11
SB
  
2Shanice Craft
Shanice Craft 93, GER
63.28
93GER
63.28
SB
  
3Claudine Vita
Claudine Vita 96, GER
61.43
96GER
61.43
  
4Marike Steinacker
Marike Steinacker 92, GER
61.26
92GER
61.26
SB
  
5Julia Harting
Julia Harting 90, GER
58.61
90GER
58.61
  
6Salla Sipponen
Salla Sipponen 95, FIN
56.70
95FIN
56.70
  
7Vanessa KamgaSWE
55.09
  
8Julia Ritter
Julia Ritter 98, GER
54.60
98GER
54.60
  
9Nadine Müller
Nadine Müller 85, GER
52.57
85GER
52.57
  
10Helena Leveelahti
Helena Leveelahti 99, FIN
50.50
99FIN
50.50
  
Lisa Brix Pedersen
Lisa Brix Pedersen 96, DEN
NM
96DEN
NM
  
Pudenz66.1163.3363.2964.1062.1659.48
Craft63.2860.1463.0262.7061.3760.61
Vita58.3458.1061.4360.6958.8456.69
Steinacker58.3159.2861.2658.7656.9160.73
Hartingx57.04x56.2158.6157.94
Sipponenx48.9756.70x55.03x
Kamga55.09xxxxx
Ritter54.51x51.23x54.3754.60
Müller52.5751.36x
Leveelahtix50.50x
Pedersenxxx
Final B
21 maj
21 maj
1Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 00, GER
57.04
00GER
57.04
SB
  
2Leia Braunagel
Leia Braunagel 00, GER
55.83
00GER
55.83
PB
  
3Annesofie Hartmann Nielsen
Annesofie Hartmann Nielsen 00, DEN
55.10
00DEN
55.10
SB
  
4Mathilda ErikssonSWE
53.22
  
5Jule Gipmann
Jule Gipmann 01, GER
52.62
01GER
52.62
  
6Sandy Uhlig
Sandy Uhlig 00, GER
52.02
00GER
52.02
  
7Babette Vandeput
Babette Vandeput 98, BEL
51.96
98BEL
51.96
  
8Joyce Oguama
Joyce Oguama 01, GER
50.65
01GER
50.65
  
9Charleen Zoschke
Charleen Zoschke 99, GER
49.85
99GER
49.85
  
10Paraskevoula Thrasivoulou
Paraskevoula Thrasivoulou 94, CYP
47.00
94CYP
47.00
  
11Mona Khulusi
Mona Khulusi 99, GER
46.70
99GER
46.70
SB
  
12Jennifer RudbergSWE
45.81
  
13Vanessa Wallisch
Vanessa Wallisch 93, GER
45.73
93GER
45.73
SB
  
14Ellen PetterssonSWE
45.29
PB
  
15Janne Petersen-Feddersen
Janne Petersen-Feddersen 01, GER
44.76
01GER
44.76
PB
  
Kinzel56.3155.7257.0455.4853.7856.41
Braunagel50.9653.4051.2553.4355.8348.72
Nielsen55.1053.0454.1854.2054.26x
Eriksson46.9053.2251.20xxx
Gipmannxx52.6250.30x48.76
Uhligx51.5152.02xxx
Vandeputxx51.96xxx
Oguamax50.65xxxx
Zoschkex49.85x
Thrasivoulou43.00x47.00
Khulusi46.7045.2946.15
Rudberg45.8145.76x
Wallisch45.73x45.38
Pettersson41.3545.2943.85
Petersen-Feddersenx43.5444.76
K Slägga     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Katrine Koch Jacobsen
Katrine Koch Jacobsen 99, DEN
69.86
99DEN
69.86
  
2Samantha Borutta
Samantha Borutta 00, GER
69.75
00GER
69.75
SB
  
3Grete AhlbergSWE
69.15
PB
  
4Carolin Paesler
Carolin Paesler 90, GER
64.99
90GER
64.99
  
5Michelle Döpke
Michelle Döpke 97, GER
64.67
97GER
64.67
SB
  
6Kajsa WennbergSWE
63.71
  
7Adéla Korečková
Adéla Korečková 97, CZE
62.86
97CZE
62.86
  
8Esther Imariagbee
Esther Imariagbee 02, GER
62.48
02GER
62.48
SB
  
9Liv Nedergaard
Liv Nedergaard 02, DEN
60.27
02DEN
60.27
  
10Neele Koopmann
Neele Koopmann 01, GER
57.95
01GER
57.95
  
Jacobsen69.8669.10xxx68.52
Borutta66.5566.9167.2168.6366.7469.75
Ahlberg66.1967.4667.3068.21x69.15
Paesler64.2464.3364.3464.99x60.73
Döpke64.67x64.3164.33x63.91
Wennbergx57.5660.4160.9561.7863.71
Korečková61.5862.8661.5762.68x62.38
Imariagbee62.48x59.42x58.6661.31
Nedergaard60.2759.7159.97
Koopmann57.2857.9557.25
K Spjut     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Christin Hussong
Christin Hussong 94, GER
62.33
94GER
62.33
  
2Liveta Jasiūnaitė
Liveta Jasiūnaitė 94, LTU
60.43
94LTU
60.43
SB
  
3Dana Bergrath
Dana Bergrath 94, GER
57.97
94GER
57.97
SB
  
4Christine Winkler
Christine Winkler 95, GER
56.81
95GER
56.81
SB
  
5Carolina Visca
Carolina Visca 00, ITA
56.75
00ITA
56.75
SB
  
6Annika Fuchs
Annika Fuchs 97, GER
56.23
97GER
56.23
  
7Jana Marie Lowka
Jana Marie Lowka 00, GER
55.62
00GER
55.62
  
8Lea Wipper
Lea Wipper 01, GER
54.66
01GER
54.66
  
9Patricia Madl
Patricia Madl 99, AUT
51.76
99AUT
51.76
  
10Emma Wörsdörfer
Emma Wörsdörfer 98, GER
51.30
98GER
51.30
  
11Carolin NäslundSWE
48.32
SB
  
12Elisabeth Hafenrichter
Elisabeth Hafenrichter 00, GER
47.70
00GER
47.70
  
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz 97, TUR
NM
97TUR
NM
  
Hussong62.3361.1660.50xx60.82
Jasiūnaitė55.85x56.9758.0060.3960.43
Bergrath54.48xx53.6157.97x
Winkler52.8056.81x
Viscax54.3056.75x52.8254.32
Fuchs51.8756.23xx52.55x
Lowkax53.0854.1951.38x55.62
Wipper51.9954.6654.58x51.64
Madl51.0351.7651.14
Wörsdörfer51.30xx
Näslund48.3246.0646.83
Hafenrichter47.70xx
Tuğsuzxxx
K22 Kula     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Serena Vincent
Serena Vincent 01, GBR
16.28
01GBR
16.28
PB
  
2Jule Steuer
Jule Steuer 00, GER
15.41
00GER
15.41
  
3Michelle Oehmichen
Michelle Oehmichen 02, GER
14.69
02GER
14.69
  
4Elena Defrère
Elena Defrère 01, BEL
14.68
01BEL
14.68
  
5Miryam Mazenauer
Miryam Mazenauer 00, SUI
14.51
00SUI
14.51
  
6Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi 04, GER
14.19
04GER
14.19
  
7Emilia MalmehedSWE
13.97
  
8Helena Kopp
Helena Kopp 04, GER
13.84
04GER
13.84
PB
  
9Katharina Schiele
Katharina Schiele 00, GER
13.36
00GER
13.36
  
10Jana Meier
Jana Meier 04, GER
12.54
04GER
12.54
  
11Anna Lena Piele
Anna Lena Piele 03, GER
11.74
03GER
11.74
  
Vincent16.2815.8616.1015.79x15.84
Steuerx15.27x15.41xx
Oehmichen13.66x13.6613.8114.69x
Defrère14.59x14.6814.41xx
Mazenauer14.51x14.3914.2214.22x
Ndubuisi14.19x14.19x
Malmehed13.97x13.27xxx
Kopp13.2913.5413.3113.55x13.84
Schielex13.3613.30
Meier12.45x12.54
Pielex11.74x
K22 Diskus     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Antonia Kinzel
Antonia Kinzel 00, GER
57.47
00GER
57.47
SB
  
1Joyce Oguama
Joyce Oguama 01, GER
53.49
01GER
53.49
PB
  
2Jule Gipmann
Jule Gipmann 01, GER
56.60
01GER
56.60
PB
  
2Meryem Gül
Meryem Gül 02, GER
48.08
02GER
48.08
SB
  
3Annesofie Hartmann Nielsen
Annesofie Hartmann Nielsen 00, DEN
54.61
00DEN
54.61
  
3Lea Bostjancic
Lea Bostjancic 00, AUT
47.03
00AUT
47.03
  
4Sandy Uhlig
Sandy Uhlig 00, GER
53.56
00GER
53.56
PB
  
4Molly BrobackSWE
45.08
  
5Leia Braunagel
Leia Braunagel 00, GER
53.45
00GER
53.45
  
5Lara Sophie Glasow
Lara Sophie Glasow 01, GER
44.59
01GER
44.59
  
6Pia Northoff
Pia Northoff 02, GER
52.75
02GER
52.75
SB
  
6Jenny Patrovsky
Jenny Patrovsky 00, GER
43.24
00GER
43.24
  
7Michelle Santer
Michelle Santer 00, GER
52.06
00GER
52.06
  
7Janne Petersen-Feddersen
Janne Petersen-Feddersen 01, GER
43.11
01GER
43.11
  
8Daniella PerssonSWE
50.82
  
9Marie-Sophie Macke
Marie-Sophie Macke 04, GER
48.55
04GER
48.55
  
Kinzel57.4755.8955.09xx53.55
Oguama53.4953.0351.26xxx
Gipmann51.9556.6053.7355.8355.5255.77
Gül45.1143.5648.0845.0646.1444.94
Nielsen53.3153.9452.5252.44x54.61
Bostjancic47.03x44.20x44.05x
Uhlig51.00x51.4151.32x53.56
Broback44.8445.08xx44.5244.35
Braunagel53.0052.3752.8653.4553.2652.54
Glasow44.59xx41.1443.78x
Northoff48.26x50.4351.9652.7551.81
Patrovskyxx43.2441.9843.05x
Santer48.8849.1851.8652.0651.4849.91
Petersen-Feddersenx41.2242.0043.1142.7739.56
Perssonx50.8250.70xx48.04
Mackex48.5548.51
K22 Slägga     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Samantha Borutta
Samantha Borutta 00, GER
68.07
00GER
68.07
  
2Sara ForssellSWE
65.68
  
3Elísabet Rut Rúnarsdóttir
Elísabet Rut Rúnarsdóttir 02, ISL
64.30
02ISL
64.30
SB
  
4Esther Imariagbee
Esther Imariagbee 02, GER
58.25
02GER
58.25
  
5Liv Nedergaard
Liv Nedergaard 02, DEN
57.78
02DEN
57.78
  
6Neele Koopmann
Neele Koopmann 01, GER
57.02
01GER
57.02
  
7Olivia Fromm
Olivia Fromm 01, GER
56.19
01GER
56.19
SB
  
8Hillevi CarlssonSWE
55.76
  
9Flora Rustemeyer
Flora Rustemeyer 04, GER
50.56
04GER
50.56
  
10Wilhelmine Süßbier
Wilhelmine Süßbier 03, GER
46.91
03GER
46.91
  
Borutta67.7866.4966.08x68.0767.99
Forssell64.9665.68xx65.0665.08
Rúnarsdóttirx62.1063.3363.6563.0164.30
Imariagbeexx58.25x57.0356.79
Nedergaardx57.78xxxx
Koopmann55.6956.4956.4953.5557.0256.81
Fromm52.13x52.1954.56x56.19
Carlsson54.2554.39x54.92x55.76
Rustemeyer50.56x48.46
Süßbier46.9146.60x
K22 Spjut     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Carolina Visca
Carolina Visca 00, ITA
51.96
00ITA
51.96
  
2Julia Ulbricht
Julia Ulbricht 00, GER
51.85
00GER
51.85
SB
  
3Lilly Urban
Lilly Urban 02, GER
51.67
02GER
51.67
  
4Tjara Hsu
Tjara Hsu 02, GER
49.58
02GER
49.58
SB
  
5Kathrin Walter
Kathrin Walter 00, GER
48.62
00GER
48.62
SB
  
6Luisa Tremel
Luisa Tremel 02, GER
48.42
02GER
48.42
  
7Noemi Luyer
Noemi Luyer 00, AUT
47.66
00AUT
47.66
  
8Sydney Hollering
Sydney Hollering 01, GER
47.35
01GER
47.35
SB
  
9Katharina Müller
Katharina Müller 01, GER
45.43
01GER
45.43
  
10Sabrina Schröder
Sabrina Schröder 00, GER
44.03
00GER
44.03
  
Viscaxx51.9649.53xx
Ulbricht51.85xxxxx
Urban50.3449.4651.6750.2247.2747.82
Hsu40.3945.9040.6349.5842.1245.94
Walter48.0048.62x45.46x47.55
Tremel44.1746.89x48.4245.8647.46
Luyer43.1444.7447.6645.2146.9646.75
Hollering47.3543.1146.0545.4745.9047.06
Müller39.2545.43x
Schröderx44.03x
F19 Kula     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Jaqueline Gippner
Jaqueline Gippner 03, GER
15.42
03GER
15.42
SB
  
2Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi 04, GER
15.13
04GER
15.13
  
3Milaine Ammon
Milaine Ammon 03, GER
14.78
03GER
14.78
PB
  
4Jara Graf
Jara Graf 03, GER
13.59
03GER
13.59
SB
  
5Helena Kopp
Helena Kopp 04, GER
13.56
04GER
13.56
  
6Dea Gashi
Dea Gashi 03, GER
13.38
03GER
13.38
PB
  
7Julika Bonewit
Julika Bonewit 04, GER
13.13
04GER
13.13
  
8Jonna LundgrenSWE
12.93
  
9Jana Meier
Jana Meier 04, GER
11.59
04GER
11.59
  
10Anna Lena Piele
Anna Lena Piele 03, GER
11.53
03GER
11.53
  
11Veronique Quednau
Veronique Quednau 03, GER
10.26
03GER
10.26
PB
  
12Liv Marie Dircks
Liv Marie Dircks 04, GER
9.66
04GER
9.66
PB
  
Gippner15.4215.41xxxx
Ndubuisix14.6214.6214.6515.13x
Ammonx14.78xxxx
Graf13.2313.5913.22xxx
Kopp13.0713.1913.1113.5613.5513.17
Gashi13.0213.3812.6012.7213.1012.96
Bonewit12.3312.6112.9713.1312.77x
Lundgren12.3412.59x12.9312.7012.43
Meierxx11.59
Piele10.2811.5311.53
Quednau9.989.9110.26
Dircksx9.66x
F19 Diskus     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Katja Seng
Katja Seng 03, GER
50.95
03GER
50.95
  
2Joane Schoppa
Joane Schoppa 04, GER
50.84
04GER
50.84
  
3Marie-Sophie Macke
Marie-Sophie Macke 04, GER
48.70
04GER
48.70
  
4Lena Weinrauch
Lena Weinrauch 04, GER
46.43
04GER
46.43
  
5Lea Bork
Lea Bork 04, GER
46.18
04GER
46.18
  
6Franca Gelbhaar
Franca Gelbhaar 03, GER
43.78
03GER
43.78
  
7Carolin Kupsch
Carolin Kupsch 03, GER
43.42
03GER
43.42
  
8Marielle Sibinski
Marielle Sibinski 03, GER
41.29
03GER
41.29
  
9Sára Dočekalová
Sára Dočekalová 03, CZE
41.17
03CZE
41.17
  
10Zoe Stephan
Zoe Stephan 03, GER
40.94
03GER
40.94
  
11Nina Ndubuisi
Nina Ndubuisi 04, GER
38.91
04GER
38.91
PB
  
12Jessica Vasold
Jessica Vasold 03, GER
34.41
03GER
34.41
SB
  
Sengx50.95xxx
Schoppa49.80x47.8849.80x50.84
Macke43.0348.70x47.11xx
Weinrauch44.87x46.43xxx
Bork46.18x
Gelbhaar41.32xx41.5243.7843.55
Kupschx40.7342.76x37.4543.42
Sibinski41.29xxxxx
Dočekalováx41.1740.01
Stephan40.9438.9340.82
Ndubuisi38.91xx
Vasold34.41xx
F19 Slägga     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Jada Julien
Jada Julien 04, GER
62.31
04GER
62.31
  
2Aileen Kuhn
Aileen Kuhn 03, GER
61.78
03GER
61.78
SB
  
3Barbora Štejfová
Barbora Štejfová 03, CZE
60.20
03CZE
60.20
  
4Jázmin Csatári
Jázmin Csatári 04, HUN
59.85
04HUN
59.85
  
5Saga Berg
58.44
SWE
58.44
PB
  
40 SWE AT
6Lara Hundertmark
Lara Hundertmark 04, GER
58.21
04GER
58.21
  
7Nele Frisch
Nele Frisch 04, GER
56.21
04GER
56.21
  
8Leonie Moser
Leonie Moser 04, AUT
54.20
04AUT
54.20
SB
  
9Larissa Rollberg
Larissa Rollberg 04, GER
51.26
04GER
51.26
  
10Laura Putbrese
Laura Putbrese 03, GER
50.21
03GER
50.21
  
11Leonie Liebenwald
Leonie Liebenwald 04, GER
49.36
04GER
49.36
  
12Marie Luise Fischer
Marie Luise Fischer 03, GER
47.80
03GER
47.80
  
13Maike Renke
Maike Renke 04, GER
47.58
04GER
47.58
  
14Wilhelmine Süßbier
Wilhelmine Süßbier 03, GER
47.35
03GER
47.35
SB
  
15Merle Tetem
Merle Tetem 04, GER
47.17
04GER
47.17
PB
  
16Flora Rustemeyer
Flora Rustemeyer 04, GER
46.27
04GER
46.27
  
17Zoe Niemann
Zoe Niemann 04, GER
45.21
04GER
45.21
  
Julien61.4160.96x60.5062.31x
Kuhn61.7856.6558.5459.78x61.09
Štejfová60.20xx58.81x60.15
Csatári59.7858.3359.6059.4959.5759.85
Berg54.6758.4456.3754.70xx
Hundertmark58.2155.7955.6456.68xx
Frisch55.5756.21x54.5654.23x
Moserx54.2053.5352.78x53.63
Rollberg51.2650.28x
Putbrese50.2148.3747.85
Liebenwald49.36xx
Fischer47.80xx
Renke38.5747.58x
Süßbier47.3547.2245.29
Tetem46.2147.1745.30
Rustemeyerx46.27x
Niemann45.21x
F19 Spjut     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Petra Sicaková
Petra Sicaková 03, CZE
50.88
03CZE
50.88
  
2Alyssa John
Alyssa John 03, GER
50.74
03GER
50.74
  
3Josefa Schepp
Josefa Schepp 03, GER
49.53
03GER
49.53
  
4Christina Lahrs
Christina Lahrs 04, GER
49.22
04GER
49.22
  
5Adéla Müllerová
Adéla Müllerová 04, CZE
45.88
04CZE
45.88
  
6Ulrike Schmidt
Ulrike Schmidt 04, GER
41.81
04GER
41.81
  
7Mia Eitner
Mia Eitner 04, GER
40.60
04GER
40.60
PB
  
8Veronique Quednau
Veronique Quednau 03, GER
39.74
03GER
39.74
  
9Nina Reincke
Nina Reincke 04, GER
39.23
04GER
39.23
  
10Yasmin Wilke
Yasmin Wilke 03, GER
37.54
03GER
37.54
  
Sicakováxx48.8150.88x48.45
John47.3549.3947.7349.5746.3150.74
Schepp44.61xxxx49.53
Lahrs46.0746.1746.5443.89x49.22
Müllerová40.4641.6539.96x45.4845.88
Schmidt41.81x38.85xxx
Eitner40.60xxx38.68x
Quednaux39.7437.3238.9638.61
Reincke39.23x38.23
Wilke33.91x37.54
F17 Kula (3.0 kg)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Martina Mazurová
Martina Mazurová 05, CZE
17.04
05CZE
17.04
PB
  
2Jolina Lange
Jolina Lange 05, GER
16.75
05GER
16.75
  
3Chantal Rimke
Chantal Rimke 05, GER
16.52
05GER
16.52
  
4Frieda Echterhoff
Frieda Echterhoff 06, GER
14.69
06GER
14.69
PB
  
5Curly Brown
Curly Brown 06, GER
14.44
06GER
14.44
SB
  
6Finja Dziobek
Finja Dziobek 06, GER
13.83
06GER
13.83
SB
  
7Anna Fürstenau
Anna Fürstenau 06, GER
13.57
06GER
13.57
SB
  
8Nele Lauryn Stahl
Nele Lauryn Stahl 05, GER
13.36
05GER
13.36
PB
  
9Milina Wepiwe
Milina Wepiwe 05, GER
13.24
05GER
13.24
  
10Lynn Marie Engelhard
Lynn Marie Engelhard 05, GER
12.00
05GER
12.00
  
Mazurová16.71xx17.0416.3616.16
Lange16.7516.69xxxx
Rimke15.5016.3816.15x16.1716.52
Echterhoff13.6313.7814.0314.6914.1014.06
Brownx14.44xxxx
Dziobekx13.83xx13.65x
Fürstenau12.4613.57xxxx
Stahl13.36xx11.95x13.19
Wepiwe13.24xx
Engelhard11.4012.0011.76
F17 Diskus     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Curly Brown
Curly Brown 06, GER
48.30
06GER
48.30
  
2Frieda Echterhoff
Frieda Echterhoff 06, GER
45.27
06GER
45.27
  
3Lina Heine
Lina Heine 05, GER
43.64
05GER
43.64
PB
  
4Jolina Lange
Jolina Lange 05, GER
43.50
05GER
43.50
  
5Anne Juul Jensen
Anne Juul Jensen 06, DEN
41.89
06DEN
41.89
  
6Lara Ballenthin
Lara Ballenthin 05, GER
40.90
05GER
40.90
PB
  
7Soraya Sprenger
Soraya Sprenger 06, GER
40.60
06GER
40.60
PB
  
8Milina Wepiwe
Milina Wepiwe 05, GER
39.46
05GER
39.46
  
9Freja Veicherts
Freja Veicherts 05, DEN
38.08
05DEN
38.08
  
Brown46.6346.1546.6748.30x47.50
Echterhoff41.1543.4144.2041.40x45.27
Heine40.2033.7438.9843.6134.0043.64
Lange41.07xx43.50x42.79
Jensen40.1335.6841.89x41.72x
Ballenthinx40.9037.7337.1734.2440.27
Sprenger37.4639.88x40.6039.02x
Wepiwe32.22x39.46
Veichertsx38.08x
Final B
22 maj
22 maj
1Finja Dziobek
Finja Dziobek 06, GER
41.79
06GER
41.79
PB
  
2Luise Schmidt
Luise Schmidt 06, GER
38.60
06GER
38.60
PB
  
Dziobek41.4140.2740.83x41.79x
Schmidt34.4738.6037.46
F17 Slägga (3.0 kg)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Patricia KamgaSWE
62.62
SB
  
2Nova Kienast
Nova Kienast 07, GER
62.29
07GER
62.29
  
3Patricia Beck
Patricia Beck 05, GER
61.46
05GER
61.46
  
4Zuzana Štejfová
Zuzana Štejfová 06, CZE
58.11
06CZE
58.11
  
5Johanna Marrwitz
Johanna Marrwitz 06, GER
57.66
06GER
57.66
  
6Lily Murray
Lily Murray 05, GBR
57.35
05GBR
57.35
  
7Lara Holzapfel
Lara Holzapfel 05, GER
56.53
05GER
56.53
PB
  
8Verena Wesser
Verena Wesser 05, GER
54.54
05GER
54.54
SB
  
9Luise Herrmann
Luise Herrmann 06, GER
53.78
06GER
53.78
  
10Iris Nowack
Iris Nowack 05, SUI
53.58
05SUI
53.58
  
11Hannah Melzer
Hannah Melzer 06, GER
52.66
06GER
52.66
  
12Yasmin Sophie Amasheh
Yasmin Sophie Amasheh 06, GER
52.00
06GER
52.00
PB
  
13Ida Caroline Mørck
Ida Caroline Mørck 06, DEN
52.00
06DEN
52.00
  
14Maria Tsiante
Maria Tsiante 05, GER
50.73
05GER
50.73
  
15Pia Stern
Pia Stern 05, GER
44.47
05GER
44.47
PB
  
Annick Möller
Annick Möller 06, GER
NM
06GER
NM
  
Kamga58.90x62.0462.62xx
Kienast62.2953.9856.96x57.49x
Beck59.8561.4658.9460.28x60.84
Štejfováx56.0158.11xx50.62
Marrwitz57.66xxx55.64x
Murray54.17x54.6054.1653.6057.35
Holzapfel49.2456.53x50.7649.85x
Wesser51.2953.9153.40x54.5451.31
Herrmann53.78xx
Nowack52.75x53.58
Melzerx48.9752.66
Amasheh46.9751.5452.00
Mørck45.5452.00
Tsiante49.9748.8850.73
Stern44.47xx
Möllerxxx
F17 Spjut (500 g)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Lorena Frühn
Lorena Frühn 05, GER
50.26
05GER
50.26
  
2Daryna Kovhar
Daryna Kovhar 05, UKR
49.20
05UKR
49.20
PB
  
3Svenja Hübner
Svenja Hübner 05, GER
48.16
05GER
48.16
PB
  
4Ronja Melzner
Ronja Melzner 06, GER
45.31
06GER
45.31
SB
  
5Nele Strauß
Nele Strauß 06, GER
45.04
06GER
45.04
PB
  
6Nina Ritter
Nina Ritter 06, GER
45.03
06GER
45.03
PB
  
7Anna Zdena Mikulová
Anna Zdena Mikulová 06, CZE
42.53
06CZE
42.53
  
8Leni Hölzlwimmer
Leni Hölzlwimmer 05, GER
41.22
05GER
41.22
  
9Jule Sandmann
Jule Sandmann 05, GER
40.85
05GER
40.85
  
10Lina Joelle Abicht
Lina Joelle Abicht 06, GER
39.67
06GER
39.67
  
11Lena Knöppel
Lena Knöppel 05, GER
39.51
05GER
39.51
PB
  
12Sarah Kastenholz
Sarah Kastenholz 05, GER
39.10
05GER
39.10
  
13Nele Reitgruber
Nele Reitgruber 05, GER
39.03
05GER
39.03
  
Frühn46.5450.2649.19x
Kovharxx49.20xx44.57
Hübner45.8147.2142.3647.2546.7448.16
Melzner41.7444.6940.5737.8145.3144.24
Strauß45.0439.13xxx37.49
Ritter42.1639.10x45.03xx
Mikulová42.2139.0839.4742.5339.38x
Hölzlwimmer40.1639.8941.22xxx
Sandmann38.97x40.85
Abichtx39.67x
Knöppel39.5135.96x
Kastenholz39.10xx
Reitgruber37.44x39.03
F15 Kula (3.0 kg)     
22 maj

Final A

Final
22 maj
1Magdalena David
Magdalena David 07, GER
14.69
07GER
14.69
PB
  
2Emily Scherf
Emily Scherf 07, GER
14.18
07GER
14.18
PB
  
3Clara Hegemann
Clara Hegemann 07, GER
12.12
07GER
12.12
  
4Rachael Agbo Anih
Rachael Agbo Anih 07, GER
12.01
07GER
12.01
  
5Kristin Tonndorf
Kristin Tonndorf 07, GER
11.88
07GER
11.88
  
David14.5014.2713.9714.5714.6214.69
Scherfx14.1813.79xxx
Hegemann11.7310.6811.4312.1211.80x
Agbo Anih11.3611.7710.4312.00x12.01
Tonndorf11.7411.5311.2911.8811.55x
F15 Diskus     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Emily Scherf
Emily Scherf 07, GER
40.15
07GER
40.15
PB
  
Scherf35.5239.6436.5936.95x40.15
F15 Slägga (3.0 kg)     
21 maj

Final A

Final
21 maj
1Nova Kienast
Nova Kienast 07, GER
60.08
07GER
60.08
  
2Clara Hegemann
Clara Hegemann 07, GER
53.15
07GER
53.15
PB
  
Kienastxx57.55x60.0857.07
Hegemann53.1552.2849.81xxx

© 2022 Friidrottsstatistik