24.10
17.10
4.9
21.11
10.10
26.9
17.8
25.8
26.8
6.9
19.8
8.9
9.10
31.8
23.8
4.9
20.11
21.11
13.11
10.10
16.10
21.11
19.9
20‐21.11
18.9
21.11
24.8
19.8
16.10
4.9
13.11
6.11
12‐14.11
6.11
3.10
2.10
8.10
12.9
19.8
28.8
30.10
19.9
12.9
7.11
7.11
24.10
16.10
19.9
7.11
19.9
10.10
18.9
16.10
5‐7.11
6.11
7.11
2.10
24.10
30.10
22.10
11.9
19.9
3.10
16.10
17.10
30.10
3.10
26.9
10.10
21.8
9.10
9.10
5.8
17.10
13.9
31.10
11.9
2.10
16.10
2.10
16.10
23.10
28.8
22.10
22.10
18.8
22.10
17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
9.10
3.10
3.10
23.10
4.9
16.10
17.10
Arena: Westinghouse Arena   Arrangör: Västerås FK
Tävlande: 379 (254+125)   Starter: 869 (551+318)


select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193, 9998, 9999) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12997921 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M35 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Julian Gabert
NT
Upsala IF
NT
  
2Mehdi AlipourMalmö AI
NT
PB
  
3Magnus WestbergIFK Märsta
NT
  
4Håkan SvedbergBrunflo IF
NT
PB
  
M35 60 m extra     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Lion Martinez
7.14
Upsala IF
7.14
  
2Julian Gabert
7.50
Upsala IF
7.50
  
M35 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Jonatan Brown
25.47
Alingsås IF
25.47
PB
  
2Håkan Svedberg
29.05
Brunflo IF
29.05
PB
  
Kalle Persson
Kalle Persson 85, Springtime
DQ
Springtime SC
DQ
  
M35 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jimmy Iby
Jimmy Iby 84, IKHP Huskvarna
59.49
IKHP Huskvarna
59.49
PB
  
2Håkan Svedberg
1:03.83
Brunflo IF
1:03.83
PB
  
3Joel Jonsson
1:06.84
Hässelby SK
1:06.84
PB
  
M35 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Jonatan Brown
2:20.14
Alingsås IF
2:20.14
  
2Håkan Svedberg
2:27.60
Brunflo IF
2:27.60
PB
  
3Simon Sköld
Simon Sköld 83, Västerås LK
2:31.00
Västerås LK
2:31.00
PB
  
M35 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jonatan Brown
4:34.30
Alingsås IF
4:34.30
PB
  
2Jimmy Iby
Jimmy Iby 84, IKHP Huskvarna
4:35.98
IKHP Huskvarna
4:35.98
PB
  
3Karl Wilenius
Karl Wilenius 85, Lidköpings VSK
4:36.32
Lidköpings VSK
4:36.32
PB
  
4Mattias Larsson
4:39.22
IS Göta
4:39.22
PB
  
5Simon Gustafsson
4:42.93
Turebergs FK
4:42.93
PB
  
6Håkan Svedberg
5:12.72
Brunflo IF
5:12.72
PB
  
M35 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Per Arvidsson
9:00.77
IF Start
9:00.77
PB
  
2Henrik Löfås
9:20.84
Ludvika FFI
9:20.84
  
3Christian Seeger
9:30.78
Uppsala LK
9:30.78
PB
  
4Jimmy Iby
Jimmy Iby 84, IKHP Huskvarna
9:34.99
IKHP Huskvarna
9:34.99
PB
  
5Karl Wilenius
Karl Wilenius 85, Lidköpings VSK
9:36.22
Lidköpings VSK
9:36.22
  
6Mattias NätterlundIF Start
9:52.47
  
7Mattias Larsson
9:56.24
IS Göta
9:56.24
PB
  
8Håkan Svedberg
11:14.19
Brunflo IF
11:14.19
PB
  
M35 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Mikael HernbergIK Sisu
5.23
PB
  
Hernberg4.414.944.775.23x4.81
M35 Kula     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Mikael HernbergIK Sisu
11.69
  
Hernberg11.3411.4311.69xx11.55
M40 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Lion Martinez
7.21
Upsala IF
7.21
  
2Markus RönnerlingFK Athlet
8.04
  
3Joakim Kumlemark
Joakim Kumlemark 81, IFK Göteborg
8.72
IFK Göteborg
8.72
PB
  
M40 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Joel Djerf
Joel Djerf 78, Tureberg
25.08
Turebergs FK
25.08
PB
  
2Magnus ThorstenssonIF Göta Karlstad
27.88
  
M40 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Karl Dannestam
Karl Dannestam 80, Björnstorp
56.90
Björnstorps IF
56.90
PB
  
2Markus RönnerlingFK Athlet
59.84
PB
  
3Kawa Ahmed
Kawa Ahmed 79, IF Tjalve
1:01.88
IF Tjalve
1:01.88
PB
  
Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
DQ
Västerås LK
DQ
  
M40 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Karl Dannestam
Karl Dannestam 80, Björnstorp
2:05.88
Björnstorps IF
2:05.88
PB
  
2Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
2:08.48
Västerås LK
2:08.48
PB
  
3Anders RichardssonFalu IK
2:14.70
PB
  
4Fredrik Johansson
2:14.78
Björnstorps IF
2:14.78
PB
  
5Thomas Rödin Hulth
2:21.61
IS Göta
2:21.61
PB
  
6Kawa Ahmed
Kawa Ahmed 79, IF Tjalve
2:23.84
IF Tjalve
2:23.84
PB
  
7David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
2:29.14
IFK Göteborg
2:29.14
PB
  
M40 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Karl Dannestam
Karl Dannestam 80, Björnstorp
4:19.93
Björnstorps IF
4:19.93
PB
  
2Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
4:22.93
Västerås LK
4:22.93
PB
  
3Fredrik Johansson
4:25.08
Björnstorps IF
4:25.08
PB
  
4Anders RichardssonFalu IK
4:43.06
PB
  
5Thomas Rödin Hulth
4:51.28
IS Göta
4:51.28
PB
  
6Andreas Wahlberg
4:55.39
IS Göta
4:55.39
PB
  
Robert Öryd
Robert Öryd 80, Västerås
DNF
Västerås FK
DNF
  
M40 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Karl Dannestam
Karl Dannestam 80, Björnstorp
9:16.18
Björnstorps IF
9:16.18
PB
  
2Fredrik Swahn
Fredrik Swahn 77, Mantra Sport
9:16.95
IF Mantra Sport
9:16.95
  
3Daniel Överfjord
Daniel Överfjord 77, Västerås LK
9:21.08
Västerås LK
9:21.08
PB
  
4Fredrik Johansson
9:24.73
Björnstorps IF
9:24.73
PB
  
5Johan Lindberg
9:35.48
Upsala IF
9:35.48
  
6Mikael Tisjö
9:36.83
F Bålsta IK
9:36.83
PB
  
7Rory Davies
Rory Davies 78, Mantra Sport
10:27.78
IF Mantra Sport
10:27.78
PB
  
8Andreas Wahlberg
10:30.11
IS Göta
10:30.11
PB
  
9Erik Nordberg
Erik Nordberg 80, Mantra Sport
10:30.27
IF Mantra Sport
10:30.27
PB
  
10Thomas Rödin Hulth
10:31.83
IS Göta
10:31.83
PB
  
11Markus Nägele
Markus Nägele 77, Mantra Sport
10:54.98
IF Mantra Sport
10:54.98
PB
  
M40 60 m häck (99.1 cm)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Jonas Torsvall
Jonas Torsvall 78, Mälarhöjden
10.02
Mälarhöjdens IK
10.02
  
2David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
10.29
IFK Göteborg
10.29
  
3Magnus ThorstenssonIF Göta Karlstad
10.85
  
M40 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jonas Torsvall
Jonas Torsvall 78, Mälarhöjden
1.70
Mälarhöjdens IK
1.70
PB
  
2David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
1.64
IFK Göteborg
1.64
  
1.581.611.641.671.701.73
Torsvall-oxooxoxxx
Klingbergooxoxxx
M40 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
3.00
IFK Göteborg
3.00
PB
  
2.603.003.20
Klingbergoxxoxxx
M40 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1David Frykholm
6.31
IF Göta Karlstad
6.31
  
2Tobias LundqvistIK Sisu
6.02
  
3David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
5.36
IFK Göteborg
5.36
  
4Joakim Kumlemark
Joakim Kumlemark 81, IFK Göteborg
5.24
IFK Göteborg
5.24
PB
  
5Stefan JohanssonIK Sisu
5.08
PB
  
Frykholm6.236.146.046.316.21
Lundqvist5.715.894.166.025.915.96
Klingberg5.20x5.345.175.365.33
Kumlemark4.705.024.884.96x5.24
Johansson4.884.985.015.08x4.92
M40 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Tobias LundqvistIK Sisu
13.04
  
2Samba Ndure
Samba Ndure 81, All Stripes
12.93
All Stripes SC
12.93
PB
  
3Jonas Torsvall
Jonas Torsvall 78, Mälarhöjden
11.79
Mälarhöjdens IK
11.79
PB
  
4David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
10.77
IFK Göteborg
10.77
  
Lundqvist12.6612.3212.4412.5512.9313.04
Ndure12.2112.4912.4212.4012.9312.74
Torsvall11.7611.4511.6311.6311.7911.58
Klingberg10.3710.5410.5910.5210.6610.77
M40 Kula     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Fredrik Boson
Fredrik Boson 77, Västerås
12.47
Västerås FK
12.47
  
2Magnus ThorstenssonIF Göta Karlstad
9.40
PB
  
3David Klingberg
David Klingberg 78, IFK Göteborg
8.90
IFK Göteborg
8.90
  
4Palle Storm
Palle Storm 77, Ösmo Nynäs
8.65
Ösmo Nynäs FIK
8.65
SB
  
5Markus RönnerlingFK Athlet
8.09
PB
  
Boson12.4712.2712.17xx
Thorstensson8.318.438.709.409.259.28
Klingberg8.908.498.60xxx
Storm8.298.208.658.468.458.42
Rönnerling8.097.757.957.877.297.51
M40 Vikt     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Magnus ThorstenssonIF Göta Karlstad
9.48
PB
  
2Palle Storm
Palle Storm 77, Ösmo Nynäs
7.84
Ösmo Nynäs FIK
7.84
PB
  
Thorstensson8.038.618.128.218.829.48
Storm7.48x7.647.847.76x
M45 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Marcus Lehto
7.97
Boden FI
7.97
  
2Sergej Nikolajev
8.23
Hässelby SK
8.23
  
3Pether Askestam
8.25
Wärnamo SK
8.25
  
4Tobias Rauch
8.28
IFK Lidingö
8.28
  
5Joacim Kämpe
Joacim Kämpe 74, Linköpings GIF
8.29
Linköpings GIF
8.29
PB
  
6Fredrik Schöllin
8.54
IF Tjalve
8.54
  
7Fredrik Hegefors
8.57
Nyköpings BIS
8.57
  
Heat 1
13 nov
13 nov
1Marcus Lehto
8.09
Boden FI
8.09
q
  
2Pether Askestam
8.25
Wärnamo SK
8.25
q
  
3Joacim Kämpe
Joacim Kämpe 74, Linköpings GIF
8.35
Linköpings GIF
8.35
PB
q
  
4Jonas Sandefeldt
8.80
Turebergs FK
8.80
PB
  
Heat 2
13 nov
13 nov
1Jonas Bergqvist
8.13
Spårvägens FK
8.13
q
  
2Tobias Rauch
8.27
IFK Lidingö
8.27
PB
q
  
3Sergej Nikolajev
8.31
Hässelby SK
8.31
q
  
4Fredrik Schöllin
8.53
IF Tjalve
8.53
PB
q
  
5Fredrik Hegefors
8.63
Nyköpings BIS
8.63
q
  
6Jonas KrogsgaardHöörs IS
8.95
PB
  
M45 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås
25.76
Västerås FK
25.76
  
2Tobias Rauch
26.32
IFK Lidingö
26.32
PB
  
3Sergej Nikolajev
26.63
Hässelby SK
26.63
  
4Mattias SandströmFalu IK
26.96
PB
  
Final B
14 nov
14 nov
1Pether Askestam
27.39
Wärnamo SK
27.39
  
2Staffan Gudin
Staffan Gudin 76, Åkersberga
27.63
Åkersberga SK
27.63
PB
  
3Fredrik Schöllin
27.85
IF Tjalve
27.85
  
Final C
14 nov
14 nov
1Joacim Kämpe
Joacim Kämpe 74, Linköpings GIF
27.07
Linköpings GIF
27.07
PB
  
2Jonas Sandefeldt
27.66
Turebergs FK
27.66
PB
  
Fredrik Hegefors
DNF
Nyköpings BIS
DNF
  
M45 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Erik DahlinIF Udd
56.62
PB
  
2Tobias Rauch
1:00.09
IFK Lidingö
1:00.09
  
Final B
13 nov
13 nov
1Fredrik Schöllin
1:00.86
IF Tjalve
1:00.86
PB
  
2Henrik Falknell
1:01.05
FK Athlet
1:01.05
PB
  
3Johan Nilsson
1:01.06
Majornas IK
1:01.06
PB
  
M45 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Magnus Wallenius
2:10.06
Västerås FK
2:10.06
  
2Henrik Nord
2:11.09
Ystads IF
2:11.09
  
3Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
2:11.64
Björnstorps IF
2:11.64
PB
  
4Sebastian Fannon
2:15.35
Björnstorps IF
2:15.35
PB
  
Daniel Förberg
DQ
Fredrikshofs FIF
DQ
  
Final B
14 nov
14 nov
1Karl Avedal
Karl Avedal 76, Runacademy
2:14.04
Runacademy IF
2:14.04
PB
  
2Björn Axelsson
2:14.38
Turebergs FK
2:14.38
PB
  
3Niklas PetterssonIK Akele
2:15.37
PB
  
4Martin EdvardssonYstads IF
2:15.54
  
M45 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Henrik Nord
4:24.41
Ystads IF
4:24.41
  
2Magnus Wallenius
4:24.98
Västerås FK
4:24.98
  
3Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
4:29.33
Björnstorps IF
4:29.33
PB
  
4Erik Framme
4:31.44
Hälle IF
4:31.44
  
5Sebastian Fannon
4:31.65
Björnstorps IF
4:31.65
PB
  
6Anders Soovik
Anders Soovik 76, Kongahälla
4:34.25
Kongahälla AIK
4:34.25
  
Final B
13 nov
13 nov
1Karl Avedal
Karl Avedal 76, Runacademy
4:36.44
Runacademy IF
4:36.44
PB
  
2Christian Dahlmann
4:37.91
Uppsala LK
4:37.91
PB
  
3Martin EdvardssonYstads IF
4:38.43
PB
  
4Pär Muhr
Pär Muhr 72, Västerås LK
4:39.17
Västerås LK
4:39.17
PB
  
5Niklas PetterssonIK Akele
4:44.25
  
6Daniel Förberg
5:05.53
Fredrikshofs FIF
5:05.53
PB
  
M45 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Henrik Nord
9:21.80
Ystads IF
9:21.80
PB
  
2Erik Framme
9:22.63
Hälle IF
9:22.63
  
3Johan Alfvén
Johan Alfvén 74, Björnstorp
9:32.81
Björnstorps IF
9:32.81
PB
  
4Anders Soovik
Anders Soovik 76, Kongahälla
9:36.06
Kongahälla AIK
9:36.06
  
5Sebastian Fannon
9:36.09
Björnstorps IF
9:36.09
PB
  
6Fredrik Johnsson
9:38.98
Örebro AIK
9:38.98
  
7Christian Dahlmann
9:50.21
Uppsala LK
9:50.21
  
8Niklas Pettersson
10:08.99
IK Akele
10:08.99
PB
  
9Björn Axelsson
10:13.17
Turebergs FK
10:13.17
PB
  
10Martin Edvardsson
10:16.74
Ystads IF
10:16.74
PB
  
11Daniel Förberg
11:22.80
Fredrikshofs FIF
11:22.80
PB
  
M45 60 m häck (99.1 cm)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Joacim Kämpe
Joacim Kämpe 74, Linköpings GIF
10.52
Linköpings GIF
10.52
  
2Erik DahlinIF Udd
10.71
  
3Mattias Olsborg
10.83
Sävedalens AIK
10.83
  
4Mattias SandströmFalu IK
11.37
  
5Fredrik Hegefors
12.60
Nyköpings BIS
12.60
  
M45 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås
1.70
Västerås FK
1.70
  
2Henrik Marcusson
1.67
Upsala IF
1.67
  
3Håkan Setthammar
1.67
Västerås FK
1.67
  
4Mattias Olsborg
1.61
Sävedalens AIK
1.61
  
1.501.581.611.641.671.701.77
Berr---oooxp
Marcusson--oooxxx
Setthammaroo-xoxoxx
Olsborgxoxoxxoxxx
M45 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Stellan Back
3.50
Turebergs FK
3.50
  
2Sven Diurlin
3.30
Högsbo AIK
3.30
  
3Henrik Marcusson
3.00
Upsala IF
3.00
PB
  
2.602.803.003.203.303.403.503.60
Back-----oxoxxx
Diurlin----oxxx
Marcussonoxooxxx
M45 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås
6.14
Västerås FK
6.14
PB
  
2Erik DahlinIF Udd
5.67
PB
  
3Mattias Olsborg
5.35
Sävedalens AIK
5.35
PB
  
4Joacim Kämpe
Joacim Kämpe 74, Linköpings GIF
5.09
Linköpings GIF
5.09
  
5Fredrik Hegefors
4.88
Nyköpings BIS
4.88
  
6Pether Askestam
4.69
Wärnamo SK
4.69
  
7Henrik FalknellFK Athlet
4.59
PB
  
8Jonas KrogsgaardHöörs IS
4.41
PB
  
9Marcus Lehto
4.33
Boden FI
4.33
  
Berrx6.14
Dahlin5.445.175.51x5.675.57
Olsborg4.945.35x5.315.275.13
Kämpex4.80x5.09
Hegefors4.554.724.874.884.714.72
Askestam4.534.474.694.484.674.42
Falknell4.56x3.54x3.724.59
Krogsgaard4.354.254.234.264.414.38
Lehto4.204.33x
M45 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås
11.95
Västerås FK
11.95
  
2Erik DahlinIF Udd
11.57
  
3Mattias Olsborg
9.91
Sävedalens AIK
9.91
PB
  
4Fredrik Hegefors
9.87
Nyköpings BIS
9.87
  
5Pether Askestam
9.85
Wärnamo SK
9.85
PB
  
Berr11.4211.6911.6011.95
Dahlinx11.0011.33x11.4911.57
Olsborgx9.749.839.579.919.81
Hegefors8.789.40x9.679.879.73
Askestam8.999.549.699.859.719.49
M45 Kula     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Stellan Back
12.66
Turebergs FK
12.66
  
2Daniel HedströmValbo AIF
11.20
  
3Tony Karlsson
10.96
Huddinge AIS
10.96
  
4Daniel Berr
Daniel Berr 75, Västerås
10.85
Västerås FK
10.85
  
5Kristian Petersson
10.59
Åkersberga SK
10.59
PB
  
6Joacim Kämpe
Joacim Kämpe 74, Linköpings GIF
9.85
Linköpings GIF
9.85
  
7Pether Askestam
8.91
Wärnamo SK
8.91
PB
  
8Fredrik Hegefors
8.81
Nyköpings BIS
8.81
  
9Jonas KrogsgaardHöörs IS
8.34
  
10Marcus Lehto
7.49
Boden FI
7.49
  
11Anders Mellgård
6.75
Spårvägens FK
6.75
PB
  
Back12.2512.3412.1812.4412.2412.66
Hedström10.94x10.8310.8111.1411.20
Karlsson10.5710.5810.6110.1610.5410.96
Berr9.8010.7310.61x10.85x
Petersson10.3710.2410.2710.59xx
Kämpe9.469.489.859.749.67x
Askestam8.758.91x8.708.578.66
Hegefors8.248.81xxx8.45
Krogsgaard7.858.168.34
Lehto7.496.86
Mellgård6.75x6.64
M45 Vikt     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Henrik Arnerdal
Henrik Arnerdal 74, Råby-Rekarne
12.43
Råby-Rekarne FIF
12.43
PB
  
2Daniel HedströmValbo AIF
11.90
  
3Tony Karlsson
11.42
Huddinge AIS
11.42
  
4Kristian Petersson
10.02
Åkersberga SK
10.02
  
5Pether Askestam
9.53
Wärnamo SK
9.53
PB
  
6Anders Mellgård
8.97
Spårvägens FK
8.97
PB
  
7Fredrik Hegefors
7.41
Nyköpings BIS
7.41
  
Arnerdal11.5511.36x11.1211.6312.43
Hedström10.76x11.9011.33x10.70
Karlssonxx10.74x11.4211.02
Petersson9.669.90xxx10.02
Askestam9.369.229.279.269.539.17
Mellgård8.978.56x8.678.11x
Hegeforsx7.41xxx
M50 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
8.15
Oskarshamns SK
8.15
  
2Jonas Karlsson
Jonas Karlsson 67, Spårvägen
8.22
Spårvägens FK
8.22
PB
  
3Erik Åhlin
8.31
Turebergs FK
8.31
PB
  
4Fredrik Lindgren
8.44
IFK Lidingö
8.44
  
5Marcus HögetegHälle IF
8.52
PB
  
6Tomas JeanssonFK Athlet
8.96
PB
  
7Tobias Karlsson
9.16
Hammarby IF
9.16
PB
  
M50 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Henrik Tegnér
Henrik Tegnér 70, Spårvägen
25.70
Spårvägens FK
25.70
  
2Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
26.25
Oskarshamns SK
26.25
  
3Björn Flemsäter
26.77
IFK Lidingö
26.77
PB
  
Mattias Sunneborn
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final B
14 nov
14 nov
1Mikael Busch
27.60
Danderyds SK
27.60
PB
  
2Fredrik Lindgren
27.88
IFK Lidingö
27.88
  
3Leif Grönqvist
28.83
IS Göta
28.83
  
M50 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Henrik Tegnér
Henrik Tegnér 70, Spårvägen
58.43
Spårvägens FK
58.43
  
2Mikael Busch
1:01.35
Danderyds SK
1:01.35
PB
  
3Leif Grönqvist
1:05.14
IS Göta
1:05.14
  
4Marcus Högeteg
1:05.83
Hälle IF
1:05.83
PB
  
M50 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Mattias Wigert
Mattias Wigert 71, IKHP Huskvarna
2:17.16
IKHP Huskvarna
2:17.16
PB
  
2Svante Lenke
2:17.44
Upsala IF
2:17.44
PB
  
3Fredrik Eckerström
2:18.85
Spårvägens FK
2:18.85
PB
  
4Morten Linnes
2:19.19
IFK Märsta
2:19.19
PB
  
5Patrik Olsson
2:28.99
IS Göta
2:28.99
PB
  
Final B
14 nov
14 nov
1Mats Kollbrink
2:32.87
Hässelby SK
2:32.87
PB
  
2Leif Grönqvist
2:39.52
IS Göta
2:39.52
  
3Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
3:06.73
IKJ Haninge
3:06.73
PB
  
Björn FlemsäterIFK Lidingö
DQ
  
M50 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Fredrik Nybäck
4:35.82
Spårvägens FK
4:35.82
PB
  
2Mattias Wigert
Mattias Wigert 71, IKHP Huskvarna
4:37.15
IKHP Huskvarna
4:37.15
PB
  
3Svante Lenke
4:38.85
Upsala IF
4:38.85
PB
  
4Magnus Lövgren
Magnus Lövgren 69, Oskarshamn RC
4:43.63
Oskarshamn RC
4:43.63
PB
  
5Fredrik Eckerström
4:48.10
Spårvägens FK
4:48.10
PB
  
6Morten Linnes
4:54.39
IFK Märsta
4:54.39
PB
  
7Patrik Olsson
4:55.20
IS Göta
4:55.20
PB
  
8Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
6:18.16
IKJ Haninge
6:18.16
  
M50 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Fredrik Nybäck
9:58.83
Spårvägens FK
9:58.83
PB
  
2Martin Törnqvist
10:03.88
Turebergs FK
10:03.88
PB
  
3Stellan Rydin
10:05.81
Ärla IF
10:05.81
PB
  
4Svante Lenke
10:15.34
Upsala IF
10:15.34
PB
  
5Magnus Lövgren
Magnus Lövgren 69, Oskarshamn RC
10:17.49
Oskarshamn RC
10:17.49
PB
  
6Ingemar Wikman
10:26.52
AXA SC
10:26.52
PB
  
7Jan Johansson
Jan Johansson 68, LK Nyköping
10:27.74
LK Nyköpings Runners
10:27.74
  
8Patrik Olsson
10:46.44
IS Göta
10:46.44
PB
  
9Stefan Danielsson
10:50.13
Uppsala LK
10:50.13
PB
  
10Martin Larsson
Martin Larsson 71, IKJ Haninge
13:20.97
IKJ Haninge
13:20.97
PB
  
M50 60 m häck (91.4 cm)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Magnus Jiwestam PerssonÅhus FIK
11.41
  
M50 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Magnus Jiwestam PerssonÅhus FIK
1.46
=PB
  
1.371.401.431.461.49
Jiwestam Perssonoooxxoxxx
M50 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Hunter S Mabon
3.30
Turebergs FK
3.30
  
2Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
3.20
Oskarshamns SK
3.20
  
M50 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
5.38
Oskarshamns SK
5.38
  
2Erik Åhlin
4.93
Turebergs FK
4.93
PB
  
3Tomas JeanssonFK Athlet
4.25
PB
  
Fanta5.145.375.215.385.385.35
Åhlin4.934.904.79
Jeanssonx4.123.884.12x4.25
M50 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Tomas Fanta
Tomas Fanta 68, Oskarshamn
10.87
Oskarshamns SK
10.87
  
2Mats Kollbrink
10.82
Hässelby SK
10.82
PB
  
Fanta10.1510.1710.5910.8710.5310.26
Kollbrink10.4810.8210.5410.4810.6310.71
M50 Kula (6.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Fred Stenberg
14.10
Gefle IF
14.10
PB
  
2Mattias Sunneborn
13.62
Spårvägens FK
13.62
PB
  
3Göran Åberg
12.82
Järvsö IF
12.82
  
4Peter JohanssonVäsby IK
12.52
PB
  
5Patrick Lindfors
Patrick Lindfors 70, Mälarhöjden
12.32
Mälarhöjdens IK
12.32
  
6Henrik Larsson
12.29
F Bålsta IK
12.29
PB
  
7Hunter S Mabon
11.84
Turebergs FK
11.84
  
8Magnus Mårtensson
11.37
IFK Strömsund
11.37
PB
  
9Johan Jergander
Johan Jergander 70, Ösmo Nynäs
10.76
Ösmo Nynäs FIK
10.76
  
10Urban HåkanssonIstrums SK
9.09
  
11Tomas JeanssonFK Athlet
8.97
PB
  
Stenberg13.9613.39x13.2813.4414.10
Sunneborn13.28x13.5713.2913.62x
Åberg12.5812.5012.68x12.2112.82
Johansson12.2812.1112.2012.5212.5011.99
Lindfors12.3212.1612.27x12.21x
Larsson11.8112.1011.49xx12.29
Mabon10.4511.2910.8410.6211.2411.84
Mårtensson11.37x10.7410.5611.1511.11
Jergander10.5810.76x
Håkansson8.758.809.09
Jeansson8.978.908.94
M50 Vikt (11.34 kg)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Magnus Mårtensson
18.81
IFK Strömsund
18.81
PB
  
2Mikael Nyström
Mikael Nyström 71, Ösmo Nynäs
16.97
Ösmo Nynäs FIK
16.97
PB
  
3Patrick Lindfors
Patrick Lindfors 70, Mälarhöjden
15.09
Mälarhöjdens IK
15.09
  
4Patrik Pettersson
13.48
Vittsjö GIK
13.48
  
5Johan Jergander
Johan Jergander 70, Ösmo Nynäs
12.29
Ösmo Nynäs FIK
12.29
  
6Henrik Larsson
10.44
F Bålsta IK
10.44
PB
  
7Urban HåkanssonIstrums SK
10.05
PB
  
8Markku JääskeläinenVästerås FK
9.00
PB
  
Mårtensson17.3417.7918.2617.7818.8117.51
Nyström16.9616.97xxxx
Lindfors14.0315.09x14.50xx
Petterssonxx12.69x13.4813.29
Jergander11.74x11.62x12.29x
Larsson9.278.949.739.9710.44x
Håkansson8.91x8.73x8.6310.05
Jääskeläinen9.00xxx8.95x
M55 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Anssi Lehtevä
7.88
Huddinge AIS
7.88
  
2Dag Dacke
8.09
IFK Märsta
8.09
  
3Sigge FrolovIFK Lund
8.44
PB
  
4Patrick NeudendorffIFK Märsta
8.48
=PB
  
5Peter BengtssonYstads IF
8.50
  
6Peter Jonsson
8.57
Upsala IF
8.57
PB
  
7Olov Åslund
9.29
Upsala IF
9.29
PB
  
8Per-Jonas TrollsåsDanderyds SK
9.67
  
Heat 1
13 nov
13 nov
1Dag Dacke
8.21
IFK Märsta
8.21
q
  
2Peter BengtssonYstads IF
8.66
q
  
3Olov Åslund
8.94
Upsala IF
8.94
PB
q
  
4Per-Jonas TrollsåsDanderyds SK
9.43
q
  
Heat 2
13 nov
13 nov
1Anssi Lehtevä
8.01
Huddinge AIS
8.01
q
  
2Sigge FrolovIFK Lund
8.46
q
  
3Patrick NeudendorffIFK Märsta
8.49
q
  
4Peter Jonsson
8.56
Upsala IF
8.56
PB
q
  
5Martin Danerud
9.50
Sävedalens AIK
9.50
  
M55 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Dag Dacke
26.11
IFK Märsta
26.11
  
2Peter BengtssonYstads IF
27.82
  
3Patrick NeudendorffIFK Märsta
28.13
PB
  
Final B
14 nov
14 nov
1Olov Åslund
29.39
Upsala IF
29.39
PB
  
2Martin Danerud
31.03
Sävedalens AIK
31.03
  
3Per-Jonas TrollsåsDanderyds SK
32.14
  
4Tomas Kobayashi
33.68
Domnarvets GoIF
33.68
PB
  
M55 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Dag Dacke
59.89
IFK Märsta
59.89
  
2Peter Bengtsson
1:00.23
Ystads IF
1:00.23
  
3Jan Berneryd
1:02.47
Danderyds SK
1:02.47
PB
  
Final B
13 nov
13 nov
1Johan Bergman
Johan Bergman 66, Sundbyberg
1:01.66
Sundbybergs IK
1:01.66
PB
  
2Anders Brandel
Anders Brandel 64, Spårvägen
1:07.91
Spårvägens FK
1:07.91
PB
  
Shpend MulajVarbergs GIF
DQ
  
M55 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Mats Olsson
2:23.44
Morjärv SK
2:23.44
PB
  
2Ove Lagerström
2:24.24
Hedemora FK
2:24.24
PB
  
3Peter Bengtsson
2:25.99
Ystads IF
2:25.99
  
4Lars Lundegård
Lars Lundegård 65, KFUM Örebro
2:26.45
KFUM Örebro
2:26.45
  
5Bo-Göran Nilensjö
2:27.39
IS Göta
2:27.39
  
Final B
14 nov
14 nov
1Shpend Mulaj
2:31.42
Varbergs GIF
2:31.42
  
2Örjan Pettersson
Örjan Pettersson 66, Löparnas vänner
2:37.01
Löparnas vänner IF
2:37.01
PB
  
3Johan Skäringer
2:38.28
Hemlingby LK
2:38.28
PB
  
Tomas KobayashiDomnarvets GoIF
DQ
  
M55 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Sören Persson
4:47.73
IF Göta Karlstad
4:47.73
  
2Lars Lundegård
Lars Lundegård 65, KFUM Örebro
4:49.53
KFUM Örebro
4:49.53
  
3Bo-Göran Nilensjö
4:54.26
IS Göta
4:54.26
PB
  
4Mikael Hansson
5:06.77
IF Start
5:06.77
PB
  
5Shpend Mulaj
5:09.58
Varbergs GIF
5:09.58
PB
  
6Johan Skäringer
5:16.77
Hemlingby LK
5:16.77
PB
  
M55 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Sören Persson
10:11.12
IF Göta Karlstad
10:11.12
  
2Bo-Göran Nilensjö
10:15.15
IS Göta
10:15.15
  
3Börje Holst
Börje Holst 66, Borlänge LK
10:15.75
Borlänge LK
10:15.75
  
4Johan Skäringer
11:18.25
Hemlingby LK
11:18.25
PB
  
5Mikael Hansson
11:20.56
IF Start
11:20.56
PB
  
6Morgan Sällström
12:23.53
Västerås LK
12:23.53
PB
  
M55 60 m häck (91.4 cm)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Peter Szamer
10.59
Hälle IF
10.59
PB
  
2Panagiotis AvramidisHanvikens SK
10.85
  
3Mikael Runsten
Mikael Runsten 63, IFK Göteborg
12.58
IFK Göteborg
12.58
PB
  
4Lars Nyqvist
Lars Nyqvist 64, Sundbyberg
12.82
Sundbybergs IK
12.82
PB
  
M55 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Anders Silén
1.58
Strands IF
1.58
  
2Mikael Runsten
Mikael Runsten 63, IFK Göteborg
1.58
IFK Göteborg
1.58
=PB
  
3Panagiotis AvramidisHanvikens SK
1.49
  
4Jan Berneryd
1.40
Danderyds SK
1.40
PB
  
1.24
1.58
1.28
1.61
1.31
1.34
1.37
1.40
1.43
1.46
1.49
1.52
1.55
Silén-
o
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
xo
xo
Runsten-
xxo
-
xxx
-
o
-
o
o
o
o
o
xxo
Avramidis-
-
-
-
-
o
-
o
o
xp
xx
Bernerydo
o
o
o
o
o
xxx




M55 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Anders Silén
3.20
Strands IF
3.20
  
2Panagiotis AvramidisHanvikens SK
3.00
  
2.403.003.203.30
Silén--xxoxxx
Avramidisxoxoxxx
M55 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Anders Silén
5.35
Strands IF
5.35
PB
  
2Mikael Runsten
Mikael Runsten 63, IFK Göteborg
4.75
IFK Göteborg
4.75
  
3Panagiotis AvramidisHanvikens SK
4.56
=PB
  
4Morgan Sällström
3.75
Västerås LK
3.75
PB
  
5Martin Danerud
3.61
Sävedalens AIK
3.61
  
Silén5.125.353.765.265.17
Runsten4.754.724.43
Avramidis4.434.564.47
Sällström3.403.543.753.29x2.58
Danerud3.613.373.603.473.61x
M55 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Dag Dacke
11.40
IFK Märsta
11.40
  
2Anders Silén
11.10
Strands IF
11.10
PB
  
3Mikael Runsten
Mikael Runsten 63, IFK Göteborg
9.17
IFK Göteborg
9.17
  
4Lars Nyqvist
Lars Nyqvist 64, Sundbyberg
8.55
Sundbybergs IK
8.55
PB
  
5Rafael DavidgårdBromma IF
8.08
PB
  
Dacke10.3610.6810.9811.0411.3011.40
Silén10.6511.03x10.6611.10x
Runsten8.278.949.009.069.17
Nyqvist8.55xx8.31
Davidgård8.087.51x7.797.24x
M55 Kula (6.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Lars GustafssonSäters IF
12.04
  
2Magnus Bernholtz
11.67
Spårvägens FK
11.67
  
3Panagiotis AvramidisHanvikens SK
11.51
PB
  
4Peter RosenlöfHörby AIF
11.22
  
5Jari Ketola
Jari Ketola 65, Spårvägen
10.37
Spårvägens FK
10.37
PB
  
6Mikael Runsten
Mikael Runsten 63, IFK Göteborg
9.17
IFK Göteborg
9.17
PB
  
7Anders Ek
Anders Ek 64, Helsingborg
9.03
IFK Helsingborg
9.03
  
8Per-Jonas TrollsåsDanderyds SK
8.48
  
9Martin Danerud
6.26
Sävedalens AIK
6.26
PB
  
Gustafsson11.2711.71x10.5912.0411.38
Bernholtz10.6111.1811.3411.67x10.87
Avramidis11.5110.67x10.95x10.52
Rosenlöf10.5511.0511.22xxx
Ketola10.37xxxxx
Runsten8.959.029.179.158.528.66
Ek8.738.84x9.038.898.88
Trollsås8.19x8.48xx8.08
Danerud6.266.216.02
M55 Vikt (11.34 kg)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Tomas Classon
14.63
Huddinge AIS
14.63
  
2Panagiotis AvramidisHanvikens SK
13.85
  
3Lars GustafssonSäters IF
13.10
PB
  
4Jari Ketola
Jari Ketola 65, Spårvägen
12.38
Spårvägens FK
12.38
  
5Peter RosenlöfHörby AIF
11.68
PB
  
6Per-Jonas TrollsåsDanderyds SK
10.40
  
7Anders Ek
Anders Ek 64, Helsingborg
9.61
IFK Helsingborg
9.61
PB
  
8Mikael MagnussonIFK Tumba
9.06
PB
  
Classon14.18x14.2114.1513.9614.63
Avramidisx10.59x11.8813.8513.20
Gustafsson11.1912.2413.1012.1812.5412.70
Ketolax12.3811.11xxx
Rosenlöf10.16xxx11.68x
Trollsås8.979.8910.40x10.049.74
Ek9.189.419.309.289.618.63
Magnusson9.06x8.51xx
M60 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Mikael Nord
Mikael Nord 61, Högbo GIF
8.51
Högbo GIF
8.51
  
2Bobbie Baars
8.62
Turebergs FK
8.62
PB
  
3Magnus Agenfelt
8.78
IFK Lidingö
8.78
  
4Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
8.92
Uppsala LK
8.92
PB
  
5Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
8.98
Turebergs FK
8.98
  
6Michael Cocke
Michael Cocke 57, Spårvägen
9.11
Spårvägens FK
9.11
  
7Hans Krylander
Hans Krylander 59, Spårvägen
9.24
Spårvägens FK
9.24
PB
  
M60 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Bobbie Baars
27.94
Turebergs FK
27.94
PB
  
2Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
28.02
Turebergs FK
28.02
PB
  
3Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
28.23
Uppsala LK
28.23
PB
  
4Hans Krylander
Hans Krylander 59, Spårvägen
30.34
Spårvägens FK
30.34
PB
  
M60 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Bobbie Baars
1:02.33
Turebergs FK
1:02.33
PB
  
2Hans Krylander
Hans Krylander 59, Spårvägen
1:12.60
Spårvägens FK
1:12.60
PB
  
Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
DQ
Uppsala LK
DQ
  
Final B
13 nov
13 nov
1Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
1:03.14
Turebergs FK
1:03.14
PB
  
2Johan Norberg
Johan Norberg 61, Trångsviken
1:11.70
Trångsvikens IF
1:11.70
PB
  
3Göran Lindqvist
1:12.38
Hemlingby LK
1:12.38
PB
  
M60 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
2:18.52
Malungs SoFK
2:18.52
PB NR60
  
2Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
2:32.67
Uppsala LK
2:32.67
  
3Roger Reinhold
Roger Reinhold 61, Spårvägen
2:35.35
Spårvägens FK
2:35.35
  
4Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
2:40.16
Turebergs FK
2:40.16
PB
  
5Johan Norberg
Johan Norberg 61, Trångsviken
2:42.17
Trångsvikens IF
2:42.17
  
Per-Olov Åberg
DNF
Eskilstuna FI
DNF
  
M60 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
4:39.85
Malungs SoFK
4:39.85
  
2Per-Olov Åberg
5:21.48
Eskilstuna FI
5:21.48
PB
  
3Roger Reinhold
Roger Reinhold 61, Spårvägen
5:23.18
Spårvägens FK
5:23.18
  
4Göran Lindqvist
5:39.95
Hemlingby LK
5:39.95
PB
  
M60 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
9:40.12
Malungs SoFK
9:40.12
NR60
  
2Göran Lindqvist
12:15.57
Hemlingby LK
12:15.57
PB
  
3Mikael Tennare
12:19.27
LK Roslagen
12:19.27
  
4Karl Svensson
Karl Svensson 59, Mantra Sport
13:39.11
IF Mantra Sport
13:39.11
PB
  
M60 60 m häck (83.8 cm)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
10.97
Uppsala LK
10.97
PB
  
M60 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Mats Nagle
Mats Nagle 60, KFUM Örebro
1.55
KFUM Örebro
1.55
  
2Håkan Josefsson
1.52
Stensjöns IF
1.52
  
3Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
1.40
Uppsala LK
1.40
PB
  
1.24
1.58
1.28
1.31
1.34
1.37
1.40
1.43
1.46
1.49
1.52
1.55
Nagle-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
xxo
xo
xo
Josefsson-
-
-
-
-
o
o
xo
xxo
o
xxx
Tollo
o
o
o
xo
xo
xxx




M60 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Robert EliassonIFK Märsta
2.50
  
2.502.70
Eliassonoxxx
M60 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Hans Säll
Hans Säll 61, Tureberg
4.48
Turebergs FK
4.48
PB
  
2Michael Cocke
Michael Cocke 57, Spårvägen
4.23
Spårvägens FK
4.23
PB
  
Sällx4.17x4.274.484.29
Cocke3.99x3.954.231.964.13
M60 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Michael Cocke
Michael Cocke 57, Spårvägen
8.42
Spårvägens FK
8.42
PB
  
Cocke7.728.428.247.03
M60 Kula (5.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Örjan Fritiofsson
12.50
Finspångs AIK
12.50
PB
  
2Per Östlund
12.45
Hässelby SK
12.45
PB
  
3Tomas Bengtsson
10.32
IFK Märsta
10.32
PB
  
4Peter Lundmark
10.23
F Bålsta IK
10.23
PB
  
5Håkan Josefsson
10.11
Stensjöns IF
10.11
  
6Bruce Lambert
8.66
Turebergs FK
8.66
PB
  
Fritiofsson11.8512.50x11.3012.1112.13
Östlund12.1312.4512.22xxx
Bengtsson10.32xx9.90x10.15
Lundmark10.239.749.419.939.63x
Josefsson6.7010.1010.117.88
Lambertxx8.66x8.03x
M60 Vikt (9.08 kg)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Fred Schumacher
18.89
Västerås FK
18.89
PB
  
2Håkan Johansson
15.22
Hammarby IF
15.22
PB
  
3Lars Hammargren
13.74
Bollnäs FIK
13.74
  
4Tomas Bengtsson
12.58
IFK Märsta
12.58
PB
  
5Björn Pettersson
12.50
Bollnäs FIK
12.50
PB
  
Schumacher18.89xxx16.6018.14
Johanssonx13.9215.22x13.30x
Hammargren13.00x13.7413.25x13.27
Bengtsson12.0812.0811.6511.9612.58x
Pettersson12.5011.93x9.4511.969.40
M60 4x200 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Turebergs FK 
2:14.95
  
  Krzysztof Furmaniuk  48, Karl-Gunnar Karnebäck  55, Hans Säll  61, Bobbie Baars  58
M65 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Bengt Aikdahl
Bengt Aikdahl 56, Lidköpings IS
8.99
Lidköpings IS
8.99
  
2Lars SmedjebäckKA 2 IF
9.01
  
3Sören Bokvad
Sören Bokvad 55, Solvikingarna
9.47
Solvikingarna
9.47
PB
  
4Roland Jonsson
11.23
Turebergs FK
11.23
PB
  
5Örjan Wedin
Örjan Wedin 55, Östhammar
14.55
Östhammar FI
14.55
  
M65 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Lars SmedjebäckKA 2 IF
29.94
  
M65 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jan Olsson
1:07.34
Gefle IF
1:07.34
PB
  
2Karl-Gunnar KarnebäckTurebergs FK
1:26.05
PB
  
3Örjan Wedin
Örjan Wedin 55, Östhammar
2:09.61
Östhammar FI
2:09.61
PB
  
M65 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Jan Olsson
2:37.45
Gefle IF
2:37.45
PB
  
2Ulf Palmér
Ulf Palmér 56, Ulricehamns OK
2:43.10
Ulricehamns OK
2:43.10
PB
  
3Lars Lundqvist
2:44.16
IK Sisu
2:44.16
PB
  
4Birger Forsberg
2:48.98
Turebergs FK
2:48.98
PB
  
M65 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Ulf Palmér
Ulf Palmér 56, Ulricehamns OK
5:27.87
Ulricehamns OK
5:27.87
PB
  
2Lars Hagström
Lars Hagström 55, Spårvägen
5:34.06
Spårvägens FK
5:34.06
PB
  
3Lars Lundqvist
5:48.86
IK Sisu
5:48.86
  
4Örjan Wedin
Örjan Wedin 55, Östhammar
9:30.44
Östhammar FI
9:30.44
  
M65 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Ulf Palmér
Ulf Palmér 56, Ulricehamns OK
11:44.55
Ulricehamns OK
11:44.55
PB
  
2Björn Lindqvist
Björn Lindqvist 56, LK Nyköping
11:47.49
LK Nyköpings Runners
11:47.49
  
3Lars Lundqvist
12:16.97
IK Sisu
12:16.97
PB
  
4Örjan Wedin
Örjan Wedin 55, Östhammar
19:49.53
Östhammar FI
19:49.53
  
Roland Jansson
DNF
LK Roslagen
DNF
  
M65 60 m häck (83.8 cm)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Peter Danneman
12.02
Stensjöns IF
12.02
PB
  
M65 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Stefan Fougman
Stefan Fougman 56, Spårvägen
1.44
Spårvägens FK
1.44
  
2Per-Olof Larsson
1.38
Enköpings AI
1.38
PB
  
3Sören Bokvad
Sören Bokvad 55, Solvikingarna
1.34
Solvikingarna
1.34
PB
  
1.201.261.301.321.341.361.381.401.441.50
Fougman--o---o-oxxx
Larsson-xooxooooxxx
Bokvadooxxo-oxxx
M65 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Bengt Aikdahl
Bengt Aikdahl 56, Lidköpings IS
4.66
Lidköpings IS
4.66
  
Aikdahl4.664.514.544.644.40x
M65 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Bengt Aikdahl
Bengt Aikdahl 56, Lidköpings IS
9.51
Lidköpings IS
9.51
PB
  
2Lars SmedjebäckKA 2 IF
9.12
  
Aikdahl9.498.949.449.519.49
Smedjebäck8.528.829.129.079.00x
M65 Kula (5.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Tapio Kinnunen
11.66
Tullinge FI
11.66
PB
  
2Åke Ruus
Åke Ruus 53, Spårvägen
10.39
Spårvägens FK
10.39
  
3Lars Wallén
Lars Wallén 52, Spårvägen
9.98
Spårvägens FK
9.98
  
4Östen ErikssonValö IK
9.76
PB
  
5George MirkovIFK Lund
9.12
PB
  
6Sture Åhs
6.39
Roma IF
6.39
PB
  
Kinnunen11.2611.6611.1711.4010.3811.20
Ruus10.23xx10.39xx
Wallén9.329.589.779.469.489.98
Eriksson9.52x9.179.579.769.70
Mirkov8.749.128.258.769.098.87
Åhs6.396.386.246.176.346.21
M65 Vikt (9.08 kg)     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Åke Ruus
Åke Ruus 53, Spårvägen
14.82
Spårvägens FK
14.82
  
2Stefan Fougman
Stefan Fougman 56, Spårvägen
13.84
Spårvägens FK
13.84
PB
  
3George MirkovIFK Lund
10.42
PB
  
Ruus12.9013.9713.6914.7014.8214.28
Fougman13.1913.3513.6013.8413.6513.29
Mirkov10.429.249.569.759.4110.29
M70 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Christer ChristopherssonSpårvägens FK
8.73
PB
  
2Olle Borg
9.37
KFUM Arvika
9.37
  
3Lars Söderberg
9.98
Vallentuna FK
9.98
PB
  
4Tomas Eriksson
Tomas Eriksson 51, KFUM Örebro
10.23
KFUM Örebro
10.23
SB
  
5Göte Gustafsson
10.33
Västerås FK
10.33
PB
  
6Krzysztof FurmaniukTurebergs FK
10.50
  
M70 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Christer ChristopherssonSpårvägens FK
29.07
PB
  
2Olle Borg
31.76
KFUM Arvika
31.76
  
3Lars Söderberg
34.19
Vallentuna FK
34.19
  
Final B
14 nov
14 nov
1Nils-Olof NiklassonIF Kville
35.28
PB
  
2Krzysztof FurmaniukTurebergs FK
35.49
  
3Torvald PääjärviJärvsö IF
36.30
  
M70 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Nils-Olof NiklassonIF Kville
1:16.37
PB
  
2Lars Söderberg
1:18.85
Vallentuna FK
1:18.85
  
3Torvald Pääjärvi
1:24.30
Järvsö IF
1:24.30
  
4Krzysztof Furmaniuk
1:26.29
Turebergs FK
1:26.29
  
M70 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Tommy Eriksson
Tommy Eriksson 47, LK Nyköping
3:15.12
LK Nyköpings Runners
3:15.12
  
2Lars Söderberg
3:15.64
Vallentuna FK
3:15.64
  
3Nils-Olof NiklassonIF Kville
3:16.41
PB
  
4Torvald Pääjärvi
3:24.78
Järvsö IF
3:24.78
PB
  
Uno Steiner
Uno Steiner 48, Trosabygden
DQ
Trosabygdens OK
DQ
  
M70 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Tommy Eriksson
Tommy Eriksson 47, LK Nyköping
6:13.24
LK Nyköpings Runners
6:13.24
  
2Nils-Olof NiklassonIF Kville
6:13.45
PB
  
3Uno Steiner
Uno Steiner 48, Trosabygden
7:13.02
Trosabygdens OK
7:13.02
PB
  
M70 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Bo Persson
12:22.74
Almby IK
12:22.74
  
2Tommy Eriksson
Tommy Eriksson 47, LK Nyköping
13:02.37
LK Nyköpings Runners
13:02.37
  
3Bo Larsson
Bo Larsson 51, Järvsö
14:59.50
Järvsö IF
14:59.50
PB
  
4Uno Steiner
Uno Steiner 48, Trosabygden
15:39.54
Trosabygdens OK
15:39.54
PB
  
M70 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Olle Borg
11.23
KFUM Arvika
11.23
PB
  
2Ulf Tudem
Ulf Tudem 51, NOR
11.29
51NOR
11.29
PB
  
M70 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Ulf Tudem
Ulf Tudem 51, NOR
1.56
51NOR
1.56
PB
  
2Jan de Besche
1.28
Turebergs FK
1.28
PB
  
1.18
1.52
1.20
1.54
1.22
1.56
1.24
1.59
1.26
1.28
1.30
1.40
1.44
1.46
1.50
Tudem-
xo
-
xo
-
xo
-
xxx
-
-
-
o
o
o
o
de Bescheo
o
o
xo
o
o
xxx




M70 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Olle Borg
4.57
KFUM Arvika
4.57
PB
  
Borg4.474.57x4.564.564.50
M70 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Olle Borg
9.72
KFUM Arvika
9.72
PB
  
Borg9.279.609.379.649.399.72
M70 Kula (4.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Pentti KuusistoGefle IF
10.91
PB
  
2Stig-Arne MattssonJärvsö IF
10.78
PB
  
3Jöran Westberg
10.45
IFK Märsta
10.45
  
4Börje Nordin
10.42
Åsbro GoIF
10.42
PB
  
5Thomas GrundströmMalmö AI
9.72
PB
  
6Kent Svanström
8.39
Västerås FK
8.39
PB
  
Kuusistox10.5810.8010.9110.74x
Mattsson10.039.0010.2610.3910.7810.44
Westberg10.1810.4510.41xxx
Nordin10.2010.42xxx10.18
Grundström9.469.439.459.279.469.72
Svanström8.188.397.998.237.69
M70 Vikt (7.26 kg)     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Pentti KuusistoGefle IF
13.11
  
2Roger Karlsson
12.98
Stensjöns IF
12.98
PB
  
3Stig-Arne MattssonJärvsö IF
12.69
PB
  
4Thomas GrundströmMalmö AI
11.35
PB
  
Kuusisto11.8412.5413.11xxx
Karlsson11.7212.8612.9812.3012.7912.53
Mattsson11.4311.4712.6912.49x12.62
Grundström11.1211.2011.3511.18xx
M70 4x200 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Järvsö IF 
3:23.04
  
  Stig-Arne Mattsson  51, Kjell Widelund  45, Bo Larsson  63, Pääjärvi Torvald  48
M75 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Nils Bäck
9.82
IFK Lund
9.82
PB
  
2Leif Karlsson
10.40
Alvesta FI
10.40
PB
  
3Göte Hinders
11.69
Säters IF
11.69
PB
  
M75 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Leif Karlsson
35.68
Alvesta FI
35.68
  
2Göte Hinders
43.66
Säters IF
43.66
PB
  
3Kjell Widelund
49.24
Järvsö IF
49.24
PB
  
M75 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Sune Persson
1:27.78
IFK Umeå
1:27.78
  
2Sven-Åke PerssonIK Akele
1:29.37
  
M75 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Paul Simonsson
3:09.01
Simrishamns AIF
3:09.01
  
2Sven-Åke PerssonIK Akele
3:24.62
  
M75 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Anders Hansson
6:17.84
Vilsta IK
6:17.84
PB
  
2Paul Simonsson
6:19.69
Simrishamns AIF
6:19.69
  
3Sven-Åke PerssonIK Akele
6:42.45
  
M75 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Anders Hansson
12:41.94
Vilsta IK
12:41.94
  
2Sven-Åke Persson
13:59.15
IK Akele
13:59.15
PB
  
M75 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1John Östlund
15.83
Hässelby SK
15.83
PB
  
M75 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Claes Mossberg
1.34
IF Tjalve
1.34
PB
  
2John Östlund
1.22
Hässelby SK
1.22
  
3Gunnar Ekstedt
1.12
Hässelby SK
1.12
  
1.121.161.181.201.221.241.281.301.321.341.36
Mossbergoxoooooooxooxxx
Östlundooooxxoxxx
Ekstedtoxxx
M75 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Inge HermanssonIFK Märsta
2.30
  
2Sune Persson
2.20
IFK Umeå
2.20
  
2.102.202.30
Hermansson--xo
Perssonxoxxoxxx
M75 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Sune Persson
3.42
IFK Umeå
3.42
  
2Claes Mossberg
3.42
IF Tjalve
3.42
PB
  
3Sven Nilsson
Sven Nilsson 46, Västerås
3.35
Västerås FK
3.35
PB
  
4John Östlund
3.18
Hässelby SK
3.18
PB
  
Persson3.103.423.213.343.283.39
Mossberg3.36xx3.42xx
Nilsson3.193.353.103.263.353.11
Östlund3.073.023.083.182.892.95
M75 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Sven Nilsson
Sven Nilsson 46, Västerås
7.65
Västerås FK
7.65
PB
  
2John Östlund
6.80
Hässelby SK
6.80
PB
  
3Leif Karlsson
6.75
Alvesta FI
6.75
PB
  
Nilsson7.447.577.657.197.40
Östlund5.616.396.726.80
Karlsson5.916.75
M75 Kula (4.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Carl-Herbert WesselyVarbergs GIF
9.38
PB
  
2John Östlund
9.20
Hässelby SK
9.20
  
3Nils Bäck
9.00
IFK Lund
9.00
  
4Ambjörn MartinssonStensjöns IF
8.47
  
Wessely8.619.029.209.289.239.38
Östlund7.798.548.729.208.998.84
Bäck9.008.378.20
Martinsson8.478.438.328.368.218.36
M75 Vikt (7.26 kg)     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Ambjörn Martinsson
14.42
Stensjöns IF
14.42
  
2Carl-Herbert WesselyVarbergs GIF
12.68
  
3John Östlund
11.69
Hässelby SK
11.69
  
Martinsson14.3214.23xx13.1614.42
Wessely11.1612.6812.5911.97xx
Östlund11.0611.1911.69x11.40x
M80 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Lennart Asplund
11.26
Turebergs FK
11.26
PB
  
2Jan Myrtorp
Jan Myrtorp 41, Östansjö SK
11.97
Östansjö SK
11.97
PB
  
3Erik-Åke TranbergSälens IF
12.67
PB
  
M80 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Lennart Asplund
38.65
IFK Märsta
38.65
PB
  
2Jan Myrtorp
Jan Myrtorp 41, Östansjö SK
41.28
Östansjö SK
41.28
PB
  
3Erik-Åke TranbergSälens IF
45.10
  
M80 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jan Myrtorp
Jan Myrtorp 41, Östansjö SK
1:36.22
Östansjö SK
1:36.22
PB
  
2Lennart Asplund
1:45.45
IFK Märsta
1:45.45
PB
  
3Erik-Åke TranbergSälens IF
1:52.44
PB
  
M80 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Sten F. Berglund
Sten F. Berglund 40, Djurmo Sifferbo
4:00.38
Djurmo Sifferbo IF
4:00.38
PB
  
2Jan Myrtorp
Jan Myrtorp 41, Östansjö SK
4:04.90
Östansjö SK
4:04.90
PB
  
3Bengt-Olof Andersson
4:18.48
LK Nyköpings Runners
4:18.48
PB
  
4Erik-Åke TranbergSälens IF
4:41.63
  
M80 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Sten F. Berglund
Sten F. Berglund 40, Djurmo Sifferbo
8:07.39
Djurmo Sifferbo IF
8:07.39
PB
  
2Bengt-Olof Andersson
8:42.31
LK Nyköpings Runners
8:42.31
PB
  
3Erik-Åke Tranberg
10:27.75
Sälens IF
10:27.75
  
M80 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Bengt-Olof Andersson
18:43.93
LK Nyköpings Runners
18:43.93
PB
  
M80 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Sten F. Berglund
Sten F. Berglund 40, Djurmo Sifferbo
3.25
Djurmo Sifferbo IF
3.25
PB
  
2Lennart Asplund
2.62
Turebergs FK
2.62
PB
  
3Erik-Åke TranbergSälens IF
1.44
  
Berglund2.892.943.25
Asplund2.582.542.512.392.622.53
Tranberg1.44
M80 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Sten F. Berglund
Sten F. Berglund 40, Djurmo Sifferbo
6.88
Djurmo Sifferbo IF
6.88
PB
  
2Erik-Åke TranbergSälens IF
4.00
  
Berglund6.626.88
Tranberg4.00
M80 Kula (3.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Erik-Åke TranbergSälens IF
5.84
  
Tranberg5.845.785.415.335.70
M80 Vikt (5.45 kg)     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Erik-Åke TranbergSälens IF
7.41
  
Tranberg5.546.857.417.317.287.23
M85 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Hans Bruno
11.69
IFK Tumba
11.69
  
M85 Kula (3.0 kg)     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Bernhard KarlssonValö IK
10.16
PB
  
Karlsson10.16x10.14xxx
Kvinnor
K35 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
8.37
  
2Helena Pettersson
8.64
Nyköpings BIS
8.64
PB
  
3Orsolya Gaal
8.80
Varbergs GIF
8.80
PB
  
4Rebecca Kruus
9.16
Turebergs FK
9.16
PB
  
K35 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Malin Otterling MarmbrandtVästerås FK
27.08
  
2Orsolya Gaal
28.80
Varbergs GIF
28.80
PB
  
3Helena Pettersson
28.98
Nyköpings BIS
28.98
PB
  
4Rebecca Kruus
30.53
Turebergs FK
30.53
PB
  
K35 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Orsolya Gaal
1:05.20
Varbergs GIF
1:05.20
PB
  
2Susanne Persson
1:24.10
Västerås FK
1:24.10
PB
  
3Elin Larsson
Elin Larsson 83, Västerås
1:24.96
Västerås FK
1:24.96
PB
  
K35 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Julia Forslin
Julia Forslin 82, Västerås LK
10:51.62
Västerås LK
10:51.62
PB
  
2Terese Friman
11:00.84
Glasrikets RC
11:00.84
PB
  
K35 60 m häck     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Helena Pettersson
10.39
Nyköpings BIS
10.39
  
2Rebecca Kruus
11.29
Turebergs FK
11.29
PB
  
K35 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Rebecca Kruus
1.37
Turebergs FK
1.37
PB
  
K35 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jenny Östlund
3.00
Hässelby SK
3.00
  
2.502.702.903.003.13
Östlundoooxoxxx
K35 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Rebecca Kruus
4.47
Turebergs FK
4.47
PB
  
2Elin Larsson
Elin Larsson 83, Västerås
3.35
Västerås FK
3.35
PB
  
Kruus4.47x4.364.254.39
Larsson2.792.983.022.893.053.35
K35 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Rebecca Kruus
8.93
Turebergs FK
8.93
PB
  
Kruus8.528.938.85x8.93x
K35 Kula     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Martina EfraimssonMotala AIF
11.22
  
2Carina Lindblom
8.10
Bollnäs FIK
8.10
PB
  
3Orsolya Gaal
7.97
Varbergs GIF
7.97
PB
  
4Evelina FridolfssonHälle IF
7.15
PB
  
5Rebecca Kruus
6.79
Turebergs FK
6.79
PB
  
6Elin Larsson
Elin Larsson 83, Västerås
6.26
Västerås FK
6.26
PB
  
7Susanne Persson
6.07
Västerås FK
6.07
PB
  
Efraimsson11.0710.9011.0710.7811.2210.92
Lindblom7.867.608.10xx7.73
Gaal7.877.977.937.427.837.70
Fridolfsson6.346.476.576.607.067.15
Kruus6.776.766.576.676.536.79
Larsson6.256.086.026.266.056.26
Persson5.68x5.705.806.075.53
K35 Vikt     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Carina Lindblom
8.02
Bollnäs FIK
8.02
  
2Evelina FridolfssonHälle IF
7.82
PB
  
Lindblomx7.577.11xx8.02
Fridolfsson7.217.82x7.207.356.85
K35 4x200 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Hälle IF 
2:13.06
  
 Catrine Forsström  80, Weronica Hägg  74, Angelica Kela  80, Evelina Fridolfsson  82
2Västerås FK 
2:13.14
  
 Primrose Ulegård  76, Maria Murelius  70, Elin Larsson  83, Samantha Lindström  77
K40 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Malin Forséll
8.21
Enköpings AI
8.21
  
2Lisa Maidell
8.55
Turebergs FK
8.55
PB
  
3Linda Holmström
8.69
Nyköpings BIS
8.69
  
4Linda Hjertzell
8.76
Upsala IF
8.76
PB
  
5Eva Sandvall
Eva Sandvall 81, Linköpings GIF
8.79
Linköpings GIF
8.79
  
6Samantha Lindström
9.28
Västerås FK
9.28
PB
  
7Malin LundqvistIK Sisu
9.32
PB
  
8Cecilia Assiks
11.72
Höörs IS
11.72
PB
  
K40 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Lisa Maidell
28.39
Turebergs FK
28.39
PB
  
2Eva Sandvall
Eva Sandvall 81, Linköpings GIF
28.61
Linköpings GIF
28.61
PB
  
3Samantha Lindström
31.63
Västerås FK
31.63
PB
  
Final B
14 nov
14 nov
1Linda Hjertzell
28.80
Upsala IF
28.80
PB
  
2Malin LundqvistIK Sisu
30.96
PB
  
K40 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Eva Sandvall
Eva Sandvall 81, Linköpings GIF
1:03.95
Linköpings GIF
1:03.95
  
2Samantha Lindström
1:19.71
Västerås FK
1:19.71
PB
  
K40 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Kajsa Petersson
2:25.68
Ludvika FFI
2:25.68
  
K40 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Malin LundqvistIK Sisu
6:06.68
PB
  
K40 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Elmina Saksi
11:08.13
IF Tjalve
11:08.13
PB
  
K40 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Malin Forséll
9.41
Enköpings AI
9.41
PB
  
2Linda Holmström
10.11
Nyköpings BIS
10.11
PB
  
3Samantha Lindström
12.84
Västerås FK
12.84
PB
  
K40 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Linda Holmström
1.40
Nyköpings BIS
1.40
  
1.311.371.401.45
Holmströmoxxooxxx
K40 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Malin Forséll
3.00
Enköpings AI
3.00
  
2Catrine ForsströmHälle IF
2.30
  
1.801.902.002.152.252.302.352.803.003.21
Forséll-------oxxoxp
Forsströmxxoooooxoxxx
K40 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Linda Holmström
4.72
Nyköpings BIS
4.72
  
2Samantha Lindström
4.22
Västerås FK
4.22
PB
  
Holmström4.53x4.654.724.454.50
Lindström3.783.934.154.224.174.09
K40 Tresteg     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Linda Holmström
10.75
Nyköpings BIS
10.75
  
2Eva Sandvall
Eva Sandvall 81, Linköpings GIF
9.85
Linköpings GIF
9.85
  
3Samantha Lindström
8.00
Västerås FK
8.00
PB
  
Holmström10.75x
Sandvallx9.679.549.569.679.85
Lindström5.01xxx8.00x
K40 Kula     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Linda Holmström
8.97
Nyköpings BIS
8.97
  
2Maria Gylfe
8.52
Hälle IF
8.52
PB
  
3Anna-Karin WikströmHuddinge AIS
7.91
  
4Angelica Kela
7.88
Hälle IF
7.88
PB
  
5Catrine ForsströmHälle IF
7.77
PB
  
6Rebecca KantolaIK Orient
7.54
PB
  
7Cecilia AssiksHöörs IS
6.55
PB
  
Holmström8.978.648.53x8.748.88
Gylfe8.17x8.118.058.298.52
Wikström7.197.497.797.387.917.56
Kela7.577.43x7.887.83x
Forsström7.427.656.997.707.777.49
Kantola6.787.387.346.597.097.54
Assiks6.436.556.246.326.456.51
K40 Vikt     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Angelica Kela
10.86
Hälle IF
10.86
PB
  
2Anna Werner
9.63
Turebergs FK
9.63
  
3Anna-Karin WikströmHuddinge AIS
9.14
PB
  
4Maria Gylfe
8.88
Hälle IF
8.88
  
5Linda Holmström
8.16
Nyköpings BIS
8.16
  
6Cecilia AssiksHöörs IS
6.20
PB
  
Kela10.869.669.939.8010.3210.85
Werner9.368.219.018.999.379.63
Wikström8.678.89x8.578.809.14
Gylfex8.588.858.748.598.88
Holmström6.937.37xx8.167.73
Assiks6.20x5.095.795.88x
K45 60 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Helen Hermundstad
8.19
Spårvägens FK
8.19
  
2Cecilia Nesser
8.61
Mölndals AIK
8.61
  
3Jenny Åkervall
8.66
Spårvägens FK
8.66
  
4Ulrika Evjen
Ulrika Evjen 74, Spårvägen
8.85
Spårvägens FK
8.85
  
5Primrose Ulegård
8.94
Västerås FK
8.94
  
6Emma Ots
Emma Ots 76, IKHP Huskvarna
8.98
IKHP Huskvarna
8.98
PB
  
7Anna Eronn
Anna Eronn 74, Linköpings GIF
9.01
Linköpings GIF
9.01
  
Heat 1
13 nov
13 nov
1Jenny Åkervall
8.66
Spårvägens FK
8.66
q
  
2Anna Eronn
Anna Eronn 74, Linköpings GIF
8.95
Linköpings GIF
8.95
q
  
3Jenny Rosén
9.22
Nyköpings BIS
9.22
  
4Weronica HäggHälle IF
9.36
  
5Helena Zander
Helena Zander 75, Björnstorp
9.77
Björnstorps IF
9.77
  
6Malin Toreskog
10.90
Sävedalens AIK
10.90
PB
  
Heat 2
13 nov
13 nov
1Helen Hermundstad
8.31
Spårvägens FK
8.31
q
  
2Cecilia Nesser
8.63
Mölndals AIK
8.63
q
  
3Primrose Ulegård
8.94
Västerås FK
8.94
q
  
4Emma Ots
Emma Ots 76, IKHP Huskvarna
9.10
IKHP Huskvarna
9.10
PB
q
  
5Jessica Bené
Jessica Bené 76, Åkersberga
9.60
Åkersberga SK
9.60
PB
  
6Denise Cruz
Denise Cruz 73, Spårvägen
9.89
Spårvägens FK
9.89
PB
  
Heat 3
13 nov
13 nov
1Ulrika Evjen
Ulrika Evjen 74, Spårvägen
8.88
Spårvägens FK
8.88
q
  
2Catrine Eriksson
Catrine Eriksson 73, Linköpings GIF
9.02
Linköpings GIF
9.02
PB
q
  
3Anneli Bohm
Anneli Bohm 74, Sävedalen
9.16
Sävedalens AIK
9.16
  
4Maria Nilsson
9.28
Höörs IS
9.28
  
5Charlotte Cederberg
9.44
Åkersberga SK
9.44
PB
  
6Sara Engkvist
10.51
Upsala IF
10.51
PB
  
K45 200 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Helen Hermundstad
26.19
Spårvägens FK
26.19
PB NR45
  
2Jenny Åkervall
27.87
Spårvägens FK
27.87
  
3Anna Eronn
Anna Eronn 74, Linköpings GIF
29.77
Linköpings GIF
29.77
  
Final B
14 nov
14 nov
1Anneli Bohm
Anneli Bohm 74, Sävedalen
30.94
Sävedalens AIK
30.94
PB
  
2Helena Zander
Helena Zander 75, Björnstorp
32.66
Björnstorps IF
32.66
  
3Marie Karlsson
34.92
Turebergs FK
34.92
  
Final C
14 nov
14 nov
1Emma Ots
Emma Ots 76, IKHP Huskvarna
29.95
IKHP Huskvarna
29.95
PB
  
2Martina Gidlöf
30.29
IFK Lidingö
30.29
PB
  
3Denise Cruz
Denise Cruz 73, Spårvägen
33.25
Spårvägens FK
33.25
PB
  
K45 400 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Helen Hermundstad
59.55
Spårvägens FK
59.55
PB NR45
  
2Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
59.58
Björnstorps IF
59.58
PB
  
3Anna Eronn
Anna Eronn 74, Linköpings GIF
1:08.28
Linköpings GIF
1:08.28
  
Final B
13 nov
13 nov
1Helena Zander
Helena Zander 75, Björnstorp
1:13.05
Björnstorps IF
1:13.05
PB
  
2Marie Karlsson
1:19.93
Turebergs FK
1:19.93
  
K45 800 m     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
2:17.40
Björnstorps IF
2:17.40
PB NR45
  
2Florentina Stojakovic
2:31.87
IFK Helsingborg
2:31.87
  
3Maria Nagle
2:41.18
IF Start
2:41.18
PB
  
4Marie Karlsson
3:15.77
Turebergs FK
3:15.77
  
K45 1500 m     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
4:48.08
Björnstorps IF
4:48.08
  
2Florentina Stojakovic
5:09.67
IFK Helsingborg
5:09.67
  
3Linda Take
Linda Take 73, IF Göta
5:15.05
IF Göta Karlstad
5:15.05
  
4Maria Nagle
5:24.54
IF Start
5:24.54
  
K45 3000 m     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Annika Faager
Annika Faager 76, Björnstorp
10:13.14
Björnstorps IF
10:13.14
PB NR45
  
2Linda Take
Linda Take 73, IF Göta
10:59.92
IF Göta Karlstad
10:59.92
  
3Linda Danielsson
11:31.98
Uppsala LK
11:31.98
PB
  
4Maria Nagle
11:36.63
IF Start
11:36.63
  
5Marina Halldin
12:18.21
Waxholms OK
12:18.21
PB
  
Florentina StojakovicIFK Helsingborg
DNF
  
K45 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
Inne 14 nov

Final A

Final
Inne 14 nov
1Catrine Eriksson
Catrine Eriksson 73, Linköpings GIF
10.10
Linköpings GIF
10.10
PB
  
2Anna Eronn
Anna Eronn 74, Linköpings GIF
10.83
Linköpings GIF
10.83
PB
  
K45 Höjd     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Catrine Eriksson
Catrine Eriksson 73, Linköpings GIF
1.51
Linköpings GIF
1.51
  
2Tanja Salberg
Tanja Salberg 76, Linköpings GIF
1.24
Linköpings GIF
1.24
PB
  
3Petra Gadle
Petra Gadle 73, Upsala IF
1.08
Upsala IF
1.08
PB
  
4Sara Engkvist
1.04
Upsala IF
1.04
PB
  
1.00
1.51
1.04
1.53
1.08
1.12
1.16
1.20
1.24
1.28
1.37
1.45
1.48
Eriksson-
xo
-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
xo
Salberg-
-
-
-
o
o
o
xxx



Gadle-
-
o
xxx







Engkvistxo
xxo
xxx








K45 Stav     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Jenny Rosén
2.60
Nyköpings BIS
2.60
  
2.502.602.70
Rosénxoxoxxx
K45 Längd     
Inne 12 nov

Final A

Final
Inne 12 nov
1Catrine Eriksson
Catrine Eriksson 73, Linköpings GIF
4.62
Linköpings GIF
4.62
  
2Jenny Rosén
4.36
Nyköpings BIS
4.36
  
3Emma Ots
Emma Ots 76, IKHP Huskvarna
4.26
IKHP Huskvarna
4.26
PB
  
4Anneli Bohm
Anneli Bohm 74, Sävedalen
3.73
Sävedalens AIK
3.73
  
5Maria Nilsson
3.73
Höörs IS
3.73
  
6Sara Engkvist
3.11
Upsala IF
3.11
PB
  
7Malin Toreskog
3.09
Sävedalens AIK
3.09
PB
  
8Petra Gadle
Petra Gadle 73, Upsala IF
2.98
Upsala IF
2.98
PB
  
Eriksson4.334.174.484.394.424.62
Rosén4.34x4.014.124.004.36
Ots3.893.923.964.044.264.11
Bohm3.243.543.733.563.053.65
Nilsson3.733.603.602.533.613.63
Engkvist2.982.743.012.67x3.11
Toreskog3.042.933.093.092.932.88
Gadlexx2.98x2.722.44
K45 Kula     
Inne 13 nov

Final A

Final
Inne 13 nov
1Catrine Eriksson
Catrine Eriksson 73, Linköpings GIF
10.62
Linköpings GIF
10.62
=PB
  
2Anna Ek
Anna Ek 73, IKHP Huskvarna
10.48
IKHP Huskvarna
10.48
  
3Camilla Mattson