21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Terräng   Arrangör: IFK Lidingö och IFK Lidingö SOK


select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12995629 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 15 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Oliver Löfqvist
47:26
Spårvägens FK
47:26
  
2Olle Walleräng
47:51
Spårvägens FK
47:51
  
3Abdelfath Yassin
48:26
Spårvägens FK
48:26
  
4Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
48:30
IKHP Huskvarna
48:30
  
5John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
48:46
Spårvägens FK
48:46
  
6Haben Kidane
49:32
IFK Lidingö
49:32
  
7Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
50:36
Spårvägens FK
50:36
  
8Brice Metzinger
Brice Metzinger 98, FRA
50:59
98FRA
50:59
  
9Tristan Kipfer
Tristan Kipfer 96, SUI
51:12
96SUI
51:12
  
10Erik Djurberg
52:31
Hässelby SK
52:31
  
11Anders Fox
Anders Fox 95, Spårvägen
52:43
Spårvägens FK
52:43
  
12Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
53:58
Spårvägens FK
53:58
  
13Johan Gustafsson
55:32
IF Tjalve
55:32
  
14Axel Bennhage
55:45
Umeå TFC
55:45
  
15David Valas
56:52
Huddinge AIS
56:52
  
16Fredrik Johnsson
57:13
Örebro AIK
57:13
  
17Erik Stenberg
57:18
  
18Jonas Hatzenbühler
Jonas Hatzenbühler 89, GER
57:19
89GER
57:19
  
19August Mårtensson
58:34
  
20Dustin Höschler
58:46
IF Linnéa
58:46
  
21Patric Astrén
58:52
Ryssbergets IK
58:52
  
22Kalle SigfridssonHögby IF
59:46
  
23Henrik Rydelius
59:51
IFK Lidingö
59:51
  
24Yavar Biranvand
Yavar Biranvand 90, Västerås LK
1:00:05
Västerås LK
1:00:05
  
25Erling Worm
Erling Worm 66, DEN
1:00:35
66DEN
1:00:35
  
26Per Nilsson
Per Nilsson 79, LK Nyköping
1:00:36
LK Nyköpings Runners
1:00:36
  
27Peter Svedin
Peter Svedin 74, Örebro AIK
1:00:41
Örebro AIK
1:00:41
  
28Fredrik Filipsson
1:00:46
IF Tjalve
1:00:46
  
29Niklas Simonsson
1:01:13
Fredrikshofs FIF
1:01:13
  
30Nils Dahlin
1:01:52
Öbacka LK
1:01:52
  
31Stefan Jensen
1:01:53
IF Linnéa
1:01:53
  
32Markus Ederwall
1:02:05
  
33Olle Staaf
Olle Staaf 04, Linköpings GIF
1:02:34
Linköpings GIF
1:02:34
  
34Michael Westin
1:03:13
Öbacka LK
1:03:13
  
35William DesmeulesFalu IK
1:03:16
  
36Olle Lindeberg
1:03:32
IFK Lidingö
1:03:32
  
37Simon Melinder
1:03:36
  
38Love Ebe Tjernberg
1:03:53
  
39Henrik Mikael Holmén
1:04:14
Triathlon Väst
1:04:14
  
40Per Aronsson
1:04:21
  
41Olle Lindwall
Olle Lindwall 81, Studenterna
1:04:27
FK Studenterna
1:04:27
  
42Martin SundströmYstads IF
1:04:28
  
43David Madeling
1:04:35
  
44Oscar Svensson
1:04:42
  
45Daniel Ketonen
1:04:43
  
46Andreas Movin
1:04:43
IFK Lidingö
1:04:43
  
47Jimmy Jansson
1:04:49
  
48Marcus Magnusson
1:04:56
  
49Carl Johan Renvall
1:05:00
  
50Johan Kristensen
1:05:09
FK Studenterna
1:05:09
  
51Martin Ramström
1:05:24
  
52Jakob Lagerdahl
1:05:28
  
53Fred Morgan Larsen
Fred Morgan Larsen 67, NOR
1:05:39
67NOR
1:05:39
  
54Mattias Johansson
Mattias Johansson 79, F&S Sollentuna
1:05:46
F&S Sollentuna
1:05:46
  
55Eric Sönnert
Eric Sönnert 87, Uppsala LK
1:05:55
Uppsala LK
1:05:55
  
56Sam Lööf
1:05:55
  
57Joachim Espen
1:06:03
  
58Mikael Söderström
1:06:08
Vallentuna FK
1:06:08
  
M 30 km terräng     
25 sep

Final A

Final
25 sep
1Samuel Russom
1:36:55
Hässelby SK
1:36:55
  
2Oscar Kibet
Oscar Kibet 94, UGA
1:38:19
94UGA
1:38:19
  
3Oscar Niyonzima
Oscar Niyonzima 02, BDI
1:38:40
02BDI
1:38:40
  
4Samuel Tsegay
1:39:27
Hälle IF
1:39:27
  
5David Nilsson
1:40:04
Högby IF
1:40:04
  
6Otto Kingstedt
1:41:32
Hässelby SK
1:41:32
  
7Linus Rosdal
1:41:39
IK Akele
1:41:39
  
8Daniel Lundgren
1:41:45
Turebergs FK
1:41:45
  
9Kristofer Låås
1:42:06
Keep Up RC
1:42:06
  
10Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
1:42:29
IKHP Huskvarna
1:42:29
  
11Karsten Meier
1:43:33
IFK Umeå
1:43:33
  
12Jonas Leandersson
1:43:38
IF Göta Karlstad
1:43:38
  
13Oscar Wanemark
1:44:01
Hälle IF
1:44:01
  
14Ebba Tulu Chala
1:47:11
Keep Up RC
1:47:11
  
15Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
1:47:53
FK Studenterna
1:47:53
  
16Rickard Emilsson
1:47:55
IK Akele
1:47:55
  
17Martin Nilsson
1:48:02
IFK Umeå
1:48:02
  
18Per Arvidsson
1:48:48
IF Start
1:48:48
  
19Erik Lagerlöf
Erik Lagerlöf 97, Terrible Tuesday
1:49:24
Terrible Tuesdays TC
1:49:24
  
20Robert AlexanderssonHälle IF
1:49:57
  
21Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
1:50:27
Spårvägens FK
1:50:27
  
22Hugo Lindell
1:50:29
IK Akele
1:50:29
  
23Alexander Berg Rendahl
1:50:32
FK Studenterna
1:50:32
  
24Albin Lillieström
1:51:00
Malungs OK Skogsmårdarna
1:51:00
  
25Tom Honig
1:51:18
Keep Up RC
1:51:18
  
26Hugo Lillieström
1:51:20
Kils OK
1:51:20
  
27Love Berzell
1:51:23
OK Ravinen
1:51:23
  
28Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
1:51:42
Fredrikshofs FIF
1:51:42
  
29Alexander Lindskog
1:52:01
Hemlingby LK
1:52:01
  
30Gustav Milesson
1:52:12
  
31Alexander Söderberg
1:52:13
Spårvägens FK
1:52:13
  
32Kim Andersson
1:52:17
Umara SC
1:52:17
  
33Johan Ställberg
1:52:20
Tullinge SK
1:52:20
  
34Anton Rehn
1:52:35
Högby IF
1:52:35
  
35Noah Brautigam
Noah Brautigam 89, USA
1:52:44
89USA
1:52:44
  
36Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
1:52:46
FK Studenterna
1:52:46
  
37Hannes Bjernhagen
1:52:53
Fredrikshofs FIF
1:52:53
  
38Mikael Flockhart
1:53:16
  
39Tomas Mikaelsson
1:54:08
Dalasjö IK Framåt
1:54:08
  
40Tommy Karlsson
1:54:25
Ulrika IK
1:54:25
  
41Mathias Hall
1:54:46
Järla IF
1:54:46
  
42Simon Hodler
1:54:51
IFK Mora
1:54:51
  
43Gustav Myrberg
Gustav Myrberg 89, Lidköpings VSK
1:55:19
Lidköpings VSK
1:55:19
  
44Felix Silver
1:55:27
Gävle OK
1:55:27
  
45Joakim Frisk
Joakim Frisk 90, Västerås
1:55:29
Västerås FK
1:55:29
  
46Lukas Borgemo
1:55:46
IFK Umeå
1:55:46
  
47Erik Nero
Erik Nero 90, Mullsjö
1:55:57
Mullsjö SOK
1:55:57
  
48Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
1:56:04
Fredrikshofs FIF
1:56:04
  
49Jonas Zelleroth
1:56:22
Hälle IF
1:56:22
  
50Nicklas Gunnarsson
1:56:44
Örgryte IS
1:56:44
  
51Philip Seweling
1:56:58
Fredrikshofs FIF
1:56:58
  
52Ahmet Rapi
Ahmet Rapi 98, IKHP Huskvarna
1:56:59
IKHP Huskvarna
1:56:59
  
53Pétur Sturla Bjarnason
1:57:16
Runacademy IF
1:57:16
  
54Axel Bergsten
Axel Bergsten 87, IFK Skövde SK
1:57:22
IFK Skövde SK
1:57:22
  
55Gustaf Leonardsson
1:57:32
Örebro AIK
1:57:32
  
56Daniel Franco Cereceda
1:57:32
IKJ Haninge
1:57:32
  
57Lasse Eini
Lasse Eini 01, GBR
1:57:34
01GBR
1:57:34
  
M22 15 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Axel Djurberg
49:22
Hässelby SK
49:22
  
2Olof Silvander
49:26
IFK Lidingö
49:26
  
3Axel Granqvist
49:27
OK Ravinen
49:27
  
4Erik Linnér
50:57
IFK Umeå
50:57
  
5Samuel Eriksson LidbrinkSpårvägens FK
51:31
  
6Oscar Eliasson
51:36
Hässelby SK
51:36
  
7Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
51:38
Spårvägens FK
51:38
  
8Eelis Murto
51:43
OK Sarven
51:43
  
9Viktor Zackrisson
51:54
Enhörna IF
51:54
  
10Jacob Klinth
54:14
IFK Lidingö
54:14
  
11Kristian Lied Olsen
Kristian Lied Olsen 01, NOR
54:37
01NOR
54:37
  
12Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
54:47
Kiruna Skidor
54:47
  
13Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
55:50
Västerås FK
55:50
  
14Jonatan Graversen
57:45
IFK Lidingö SOK
57:45
  
15Harry McMurtrie
Harry McMurtrie 00, GBR
59:02
00GBR
59:02
  
16Filip Örn
1:04:05
IF Start
1:04:05
  
17Herman Hansi Rahm
1:05:22
  
P19 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi 03, SOM
32:35
03SOM
32:35
  
2Anders Danielson Frost
32:38
Dala-Järna IK
32:38
  
3Isak Lundholm
34:08
  
4Albin Warvelin
35:12
Turebergs FK
35:12
  
5Victor BerglundDuveds IF
35:59
  
6Julius Mördrup
36:02
IFK Lidingö
36:02
  
7Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
36:05
Spårvägens FK
36:05
  
8Oscar Wångberg AnelandHuddinge AIS
36:28
  
9Henri Murto
36:38
OK Sarven
36:38
  
10Gabriel Söderqvist
36:53
  
11David Lantto
37:29
Nilivaara IS
37:29
  
12Jonas Carlsson
38:40
  
13Love RamhultIK Ymer
38:40
  
14Theodor Broms
41:22
Hammarby IF
41:22
  
15Victor Häggh
42:01
Enhörna IF
42:01
  
16Alfred RamhultIK Ymer
42:27
  
17Jonathan Norén
48:13
  
18Jack Hermansson
48:43
IFK Lidingö
48:43
  
19Alfons Peterson
53:41
  
P17 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Karl Ottfalk
33:40
IFK Lidingö
33:40
  
2Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
34:25
Västerås FK
34:25
  
3Algot Wedberg
34:46
Hälle IF
34:46
  
4Milian Hentschke
35:07
Tullinge FI
35:07
  
5Linus Jansson
35:13
Hässelby SK
35:13
  
6Emil Sehlstedt
36:27
IFK Umeå
36:27
  
7Otto Timby
Otto Timby 05, Umeå OK
36:32
Umeå OK
36:32
  
8Hugo Örn
36:46
IF Start
36:46
  
9Elias Jannok
Elias Jannok 04, Gällivare SK
37:01
Gällivare SK
37:01
  
10Elis Peterson
37:03
  
11Benjamin Edman
37:49
Umedalens IF
37:49
  
12Alfred Jeppsson
38:29
Högbo GIF
38:29
  
13Jacob Henriksson
38:49
  
14Leonardo Garavini
38:59
IFK Lidingö
38:59
  
15Wilhelm Tengroth
39:34
  
16Jonas Serry
Jonas Serry 04, Rinkeby Run
39:41
IF Rinkeby Run
39:41
  
17Jonatan Anderson
40:10
  
18Theodor Lindberg
Theodor Lindberg 04, F&S Sollentuna
40:57
F&S Sollentuna
40:57
  
19Wilhelm SternerTäby IS
41:42
  
20Edvin Lake
Edvin Lake 04, Sundsvalls OK
42:49
Sundsvalls OK
42:49
  
21Isac Missin
43:40
Brattås CK
43:40
  
22Isak Holmgård
44:29
IF Göta Karlstad
44:29
  
23Martin Omberg
Martin Omberg 05, Löparnas vänner
46:55
Löparnas Vänner IF
46:55
  
24Mattis Fahlgren
47:35
Frösö IF
47:35
  
25Mattias Olsson LarssonSundsvalls FI
47:58
  
26Erik Olsson
Erik Olsson 04, Björnstorp
48:38
Björnstorps IF
48:38
  
M50 15 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Göran Jonsson
54:43
IFK Umeå
54:43
  
2Terje Olsen
Terje Olsen 67, NOR
56:43
67NOR
56:43
  
3Anders Dahl
Anders Dahl 64, Högbo AIK
56:58
Högbo AIK
56:58
  
4Mattias Ung
Mattias Ung 71, Studenterna
57:20
FK Studenterna
57:20
  
5Per Åsberg
57:35
LK Roslagen
57:35
  
6Staffan JohanssonIK Akele
58:57
  
7Stefan Björck
59:02
IFK Umeå
59:02
  
8Olle Nyman
Olle Nyman 68, Terrible Tuesday
1:00:19
Terrible Tuesdays TC
1:00:19
  
9Jonas Almarsson
1:00:31
SK Graal
1:00:31
  
10Ulf Yngvesson
Ulf Yngvesson 64, Studenterna
1:01:06
FK Studenterna
1:01:06
  
11Johannes Lörstad
1:01:16
FK Studenterna
1:01:16
  
12Anders Burman
Anders Burman 63, Trångsviken
1:02:01
Trångsvikens IF
1:02:01
  
13Svante Lenke
1:02:24
Upsala IF
1:02:24
  
14David Wijk
David Wijk 70, Högbo GIF
1:02:41
Högbo GIF
1:02:41
  
15Håkan Wiman
1:02:42
IF Linnéa
1:02:42
  
16Anders Berglund
1:02:46
Falu IK
1:02:46
  
17Patrick Pring
1:02:57
Tullinge FI
1:02:57
  
18Jörgen Martinsson
1:03:37
IK Westmannia
1:03:37
  
19Lars Hevreng
Lars Hevreng 69, NOR
1:03:49
69NOR
1:03:49
  
20Jan Johansson
Jan Johansson 68, LK Nyköping
1:04:25
LK Nyköpings Runners
1:04:25
  
21Jan Hansson
1:05:15
  
22Carl-Henrik Rost
1:05:21
Sportsgym SC
1:05:21
  
23Magnus Thorstenson
1:06:18
Vreta SoMK
1:06:18
  
24Tomas Vensryd
Tomas Vensryd 70, Eslövs AI
1:06:39
Eslövs AI
1:06:39
  
M60 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
39:21
Malungs SoFK
39:21
  
2Lars-Åke Ekman
41:18
IFK Umeå
41:18
  
3Tedh Lundstedt
41:25
  
4Jonas Hellström
Jonas Hellström 61, Terrible Tuesday
41:41
Terrible Tuesdays TC
41:41
  
5Anders Olsson
Anders Olsson 60, Trelleborg
42:42
IFK Trelleborg
42:42
  
6Anders Modigs
Anders Modigs 61, Borlänge LK
43:40
Borlänge LK
43:40
  
7Mats Mattes
43:49
Edsbyns IF
43:49
  
8Jens Bylund
44:01
Jalles TC
44:01
  
9Ulf Jonsson
44:18
Kisa SK
44:18
  
10Mario Rieloff AspillagaFredrikshofs FIF
44:35
  
11Anders Toll
Anders Toll 61, Uppsala LK
45:39
Uppsala LK
45:39
  
12Jerry Olsson
Jerry Olsson 57, Björnstorp
45:42
Björnstorps IF
45:42
  
13Leif Helgman
46:12
IF Göta Karlstad
46:12
  
M70 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Sune Träskelin
Sune Träskelin 51, FIN
44:54
51FIN
44:54
  
2Anders Hansson
46:03
Vilsta IK
46:03
  
3Erik Öhman
46:58
Huddinge AIS
46:58
  
4Lars Eklund
48:41
  
5Tommy Eriksson
Tommy Eriksson 47, LK Nyköping
48:52
LK Nyköpings Runners
48:52
  
6tommy Johansson
49:18
  
7Lars Svidén
50:12
Hammarby IF
50:12
  
8Anders Windling
51:04
Söderhamns IF
51:04
  
9Mats StenmarckIF Start
55:00
  
10Lennart Lomaeus
55:49
  
11Håkan Aronsson
56:24
  
12Tage Winter
56:43
  
13Ola Bryngelson
Ola Bryngelson 48, Fredrikshof
57:36
Fredrikshofs FIF
57:36
  
14Bo Larsson
Bo Larsson 51, Järvsö
58:01
Järvsö IF
58:01
  
M80 4 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Ove Grönberg
22:50
  
2Åke Leverin
23:27
Väsby IK
23:27
  
3Rune Carlsson
Rune Carlsson 36, Sundbyberg
24:33
Sundbybergs IK
24:33
  
4Hans Grundell
Hans Grundell 40, Lidingö SOK
24:48
IFK Lidingö SOK
24:48
  
5Bengt-Olof Andersson
27:02
LK Nyköpings Runners
27:02
  
6Josef Sunna
27:05
  
Kort Klassiker M 10 km terräng     
3 okt

Final A

Final
3 okt
1Pierre de Bourgh
Pierre de Bourgh 65, Lidingö SOK
48:22
IFK Lidingö SOK
48:22
  
2Mattias Pettersson
51:46
  
3Håkan Ståhl
53:31
  
Lidingöfemman M 5 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Anders Mogren
21:13
  
2Kristoffer Holmström
23:29
  
3Emil Arnberg
Emil Arnberg 74, Mälarhöjden
23:31
Mälarhöjdens IK
23:31
  
Rosabandetloppet M 4 km terräng     
3 okt

Final A

Final
3 okt
1Anders Mogren
17:27
  
2Anton Forsberg
17:30
IFK Lidingö
17:30
  
3Niclas FlossingTäby IS
22:24
  
Rosabandetloppet M 10 km terräng     
3 okt

Final A

Final
3 okt
1Henrik Rydelius
39:12
IFK Lidingö
39:12
  
2Rasmus Palmqvist Aslaksen
40:58
  
3Olle Lindwall
Olle Lindwall 81, Studenterna
41:48
FK Studenterna
41:48
  
4Oscar Blomberg
42:29
  
5Sam Lööf
43:58
  
Kvinnor
K 15 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Anastasia Denisova
54:02
Sävedalens AIK
54:02
  
2Johanna Salminen
55:31
FK Studenterna
55:31
  
3Lovisa Modig
56:12
  
4Sofia Hjert
56:54
Torsby LK
56:54
  
5Ebba Ganslandt
Ebba Ganslandt 99, Lidingö SOK
57:19
IFK Lidingö SOK
57:19
  
6Weronika Brzuchalska
1:00:18
FK Studenterna
1:00:18
  
7Ida Tryggveson
1:00:46
Upsala IF
1:00:46
  
8Madeleine Larsson
1:01:01
Hässelby SK
1:01:01
  
9Kerstin Axelsson
1:01:33
Hässelby SK
1:01:33
  
10Sabina Korpela
Sabina Korpela 82, Studenterna
1:01:56
FK Studenterna
1:01:56
  
11Amanda Håkansson
1:02:00
Högby IF
1:02:00
  
12Alice Hugosson
Alice Hugosson 94, Studenterna
1:02:23
FK Studenterna
1:02:23
  
13Tuva Svedin
Tuva Svedin 98, Örebro AIK
1:04:34
Örebro AIK
1:04:34
  
14Malin Löveborg
1:05:46
  
15Amanda Johansson
1:05:56
IF Göta Karlstad
1:05:56
  
16Malin Wigren
1:05:56
  
17Anna Hagberg
1:06:05
Falu IK
1:06:05
  
18Ida Lundgren
1:06:10
IFK Umeå
1:06:10
  
19Nathalie Tolvers
1:07:41
Spårvägens FK
1:07:41
  
20Vanessa Werkelin
1:07:56
  
21Matilda Kjellberg SamuelssonElmhults SC
1:08:24
  
22Annick Meister
Annick Meister 02, OK Södertörn
1:08:29
OK Södertörn
1:08:29
  
23Veronica Siljehav
1:08:58
  
24Sara Jakobsson
1:09:22
  
25Linda Olin
1:09:40
  
26Josefine Swärm
1:09:45
Motala AIF
1:09:45
  
27Agnes Risfelt
1:09:53
Täby IS
1:09:53
  
28Marika Thörewik
1:10:21
  
29Fredrika von Essen
1:10:23
  
30Jonna Ahlgren Lavesson
1:10:38
LK Nyköpings Runners
1:10:38
  
31Hannele Kurra
Hannele Kurra 84, Lidingö SOK
1:11:18
IFK Lidingö SOK
1:11:18
  
32Sigrid Andersson
1:11:28
Uppsala LK
1:11:28
  
33Isabella Tapper
1:11:38
IFK Lidingö
1:11:38
  
34Josefin Backlund
1:11:56
Runacademy IF
1:11:56
  
35Catharina Östring
1:12:09
IFK Lidingö
1:12:09
  
36Josefina Trende
1:12:31
  
37Sara Kvarfordh
1:12:35
IF Linnéa
1:12:35
  
38Cecilie Klepstad
Cecilie Klepstad 71, NOR
1:12:54
71NOR
1:12:54
  
39Lena Björklund
1:13:25
  
40Emma Backén
1:13:43
  
41Elin Stjernlöf
Elin Stjernlöf 93, Linköpings LK
1:13:45
Linköpings LK
1:13:45
  
42Matilda Andersson
1:13:51
Rånäs 4H
1:13:51
  
43Annelie Karlsson
1:13:56
IFK Lidingö
1:13:56
  
44Anna Johansson
1:14:20
Uppsala LK
1:14:20
  
45Sandra Carlson
1:14:31
IFK Lund
1:14:31
  
46Olivia Thomas
Olivia Thomas 91, GBR
1:14:46
91GBR
1:14:46
  
47Annika Ingelhammar
1:14:50
  
48Nina Willén HolgerssonIFK Lidingö
1:14:54
  
49Fanny Stengårds Jonsson
1:15:01
  
50Jenny Albrektsson
1:15:04
  
51Ella Nilsfors
1:15:04
  
K 30 km terräng     
25 sep

Final A

Final
25 sep
1Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge 90, KEN
1:55:02
90KEN
1:55:02
  
2Linnéa Sennström
1:57:51
Hässelby SK
1:57:51
  
3Samrawit MengsteabHälle IF
1:58:12
  
4Camilla Elofsson
1:59:12
Huddinge AIS
1:59:12
  
5Åsa Wiklund
Åsa Wiklund 88, Trångsviken
2:02:18
Trångsvikens IF
2:02:18
  
6Jenny Björnberg
2:02:30
Falu IK
2:02:30
  
7Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
2:05:16
FK Studenterna
2:05:16
  
8Erica Lech
Erica Lech 77, Örebro AIK
2:08:47
Örebro AIK
2:08:47
  
9Jenny Rutström
2:10:13
Öbacka LK
2:10:13
  
10Sofie Sihver
2:10:49
IFK Lidingö
2:10:49
  
11Camilla Berggren
2:14:56
FK Herkules
2:14:56
  
12Erika Lindeblad
2:15:05
Högby IF
2:15:05
  
13Nikita Steiner
2:15:22
Hässelby SK
2:15:22
  
14Hedwig Haas
2:15:23
OK Linné
2:15:23
  
15Kajsa Lutti
Kajsa Lutti 86, Uppsala LK
2:16:52
Uppsala LK
2:16:52
  
16Wilma Modig
2:19:11
  
17Eva Svedlund
2:19:27
  
18Ida Burrows
2:19:46
  
19Emma Stefansson
2:19:47
IFK Mora
2:19:47
  
20Marit Larsson
2:20:09
  
21Emeli Söderberg
2:20:13
IFK Skövde
2:20:13
  
22Natalie Persson
2:20:42
  
23Sarah Persson
Sarah Persson 98, Åtvidaberg
2:20:47
Åtvidabergs IF
2:20:47
  
24Camilla Runfors
2:21:02
  
25Jannike Ottosson
2:22:02
Team Blekinge LF
2:22:02
  
26Amanda Åström Ericsson
2:22:21
FK Studenterna
2:22:21
  
27Sandra Lund
2:22:22
  
28Anne-Mette Nygaard Lindblad
Anne-Mette Nygaard Lindblad 81, DEN
2:22:36
81DEN
2:22:36
  
29Malin Strand
Malin Strand 93, Sävedalen
2:23:14
Sävedalens AIK
2:23:14
  
30Katja Schönbeck
2:23:14
IFK Växjö
2:23:14
  
31Johanna Engström
2:23:37
  
32Karin Frimodt
2:23:38
IF Linnéa
2:23:38
  
33Frida Markstedt
Frida Markstedt 96, Skellefteå AIK
2:23:50
Skellefteå AIK
2:23:50
  
34Marielle Ramel
2:23:51
  
35Elin Vinblad
2:24:08
Hagaby GoIF
2:24:08
  
36Petra Klevmar
2:24:13
Umara SC
2:24:13
  
37Erika Andersson
2:24:31
IK Fryken
2:24:31
  
38Magdalena Grunder
Magdalena Grunder 73, Järfälla OK
2:24:34
Järfälla OK
2:24:34
  
39Annelie Larsson
2:25:08
Bromma IF
2:25:08
  
40Sofia Holmgård
2:26:11
Kils OK
2:26:11
  
41Signe Scharffetter
2:26:23
  
42Elin Trossholmen
2:26:31
  
43Sarah-Jane Barrable
2:26:39
OK Ravinen
2:26:39
  
44Sandra Carlsson
2:27:04
  
45Matilda Kjellberg SamuelssonElmhults SC
2:27:13
  
46Theresé Flensén
Theresé Flensén 87, Lidköpings VSK
2:27:26
Lidköpings VSK
2:27:26
  
47Susanne Reiman
2:27:28
IK Akele
2:27:28
  
48Stina Nero
Stina Nero 95, Mullsjö
2:27:29
Mullsjö SOK
2:27:29
  
49Hedda Hedenskog
2:27:33
Hässelby SK
2:27:33
  
50Frida Jönsson
Frida Jönsson 92, Lidingö SOK
2:27:37
IFK Lidingö SOK
2:27:37
  
51Åsa Mårsell
2:27:43
  
52Malin Löfgren
Malin Löfgren 73, Atlas Copco
2:27:47
Atlas Copco IF
2:27:47
  
53Clara Auland
2:27:50
OK renen
2:27:50
  
54Sofia Svensson
2:27:52
IFK Märsta
2:27:52
  
55Mikaela Augustsson
2:27:55
  
56Meta Steinbach Olsson
2:28:42
Team Blekinge LF
2:28:42
  
57Linda Sandberg
2:29:05
  
K22 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
39:12
Kiruna Skidor
39:12
  
2Amanda Kleijn
39:24
Enhörna IF
39:24
  
3Elin Andersson
40:37
  
4Ebba Larsson
Ebba Larsson 00, Gellivare SA
43:31
Gellivare SA
43:31
  
5Linnea JohanssonIK Akele
44:06
  
F19 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Alva Malmsten NilssonUpsala IF
37:42
  
2Josefine Johnsson
38:42
Eskilstuna FI
38:42
  
3Filippa Hägglund
40:08
Upsala IF
40:08
  
4My Rundgren
40:24
Luleå FIF
40:24
  
5Ebba Karlsson
44:29
IFK Lidingö
44:29
  
6Ebba Gårdmark
48:44
Öregrunds IK
48:44
  
7Petrea Hallberg
1:02:50
  
8Alma Herou
Alma Herou 03, Umeå TFC
1:17:39
Umeå TFC
1:17:39
  
F17 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Meija Peterson
37:42
IF Göta Karlstad
37:42
  
2Fanny Szalkai
Fanny Szalkai 08, Spårvägen
39:19
Spårvägens FK
39:19
  
3Lowa Branth
Lowa Branth 05, Upsala IF
39:35
Upsala IF
39:35
  
4Ida Knutsson
40:10
Upsala IF
40:10
  
5Klara Borg
Klara Borg 04, Enhörna
41:27
Enhörna IF
41:27
  
6Alice Dombos
Alice Dombos 04, Lidingö SOK
42:48
IFK Lidingö SOK
42:48
  
7Ella Högberg
44:44
  
8Ida Grimheden
Ida Grimheden 05, Mälarhöjden
44:59
Mälarhöjdens IK
44:59
  
9Elsa Hedin
Elsa Hedin 05, Upsala IF
45:01
Upsala IF
45:01
  
10Anna Backlund
Anna Backlund 05, Högbo GIF
45:56
Högbo GIF
45:56
  
11Filippa Bernsten
Filippa Bernsten 05, Östersunds SK
47:04
Östersunds SK
47:04
  
12Evelina Sparf
Evelina Sparf 05, Spårvägen
47:20
Spårvägens FK
47:20
  
13Tyra Hedin
Tyra Hedin 05, Lidingö
47:39
IFK Lidingö
47:39
  
14Tilde Josefsson
49:20
Vallentuna FK
49:20
  
15Annkatrin Willuhn
53:06
IFK Lidingö
53:06
  
16Maja Wikman
Maja Wikman 06, Umeå TFC
54:35
Umeå TFC
54:35
  
17Ella Glansk
58:10
  
18Alva Larsson
Alva Larsson 07, Gällivare SK
58:55
Gällivare SK
58:55
  
19Saga Fahlgren
59:31
Frösö IF
59:31
  
20Ebba Wikman
Ebba Wikman 04, Umeå TFC
1:00:45
Umeå TFC
1:00:45
  
21Malva Tapper
1:46:59
  
K50 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Mia Havinder
Mia Havinder 69, Björnstorp
41:38
Björnstorps IF
41:38
  
2Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
42:57
FK Studenterna
42:57
  
3Katarina Löf HagströmSpårvägens FK
44:25
  
4Catharina RamhultIK Ymer
45:39
  
5Eva Herbert
46:37
  
6Anna-Lena Stenlund
Anna-Lena Stenlund 71, Skellefteå AIK
47:27
Skellefteå AIK
47:27
  
7Ingela Gahne
47:50
Hässelby SK
47:50
  
8Line Lied
Line Lied 70, NOR
48:56
70NOR
48:56
  
9Cecilia Karlsen
Cecilia Karlsen 68, Järfälla OK
49:41
Järfälla OK
49:41
  
10Ulrika HermanssonOK Orion
51:12
  
11Karin Kolmodin
Karin Kolmodin 71, Mälarhöjden
51:32
Mälarhöjdens IK
51:32
  
K60 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Monica Kingstedt
45:53
Huddinge AIS
45:53
  
2Lotta Frenander
49:59
Uppsala LK
49:59
  
3Ann-Katrin LundqvistIK Sisu
50:06
  
4Agneta Adriansson
50:07
  
K70 10 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Gullan Björnström
57:43
Hemlingby LK
57:43
  
2Britt Hellmark
Britt Hellmark 50, Lidköpings IS
57:58
Lidköpings IS
57:58
  
3Gunilla Juthback
1:02:24
Hemlingby LK
1:02:24
  
4Ulla Littenheim
Ulla Littenheim 47, Uddevalla IS
1:04:05
Uddevalla IS
1:04:05
  
5Virpi Heikinheimo
Virpi Heikinheimo 51, FIN
1:05:35
51FIN
1:05:35
  
K80 4 km terräng     
26 sep

Final A

Final
26 sep
1Viveka Rüffel
Viveka Rüffel 39, LK Nyköping
27:05
LK Nyköpings Runners
27:05
  
2Ingrid Benson
32:38
  
3Kristina Stannow
Kristina Stannow 35, Lidingö SOK
32:53
IFK Lidingö SOK
32:53
  
4Viveka Swedenborg
35:54
  
5Eleonora Alaoui
37:39
  
Kort Klassiker K 10 km terräng     
3 okt

Final A

Final
3 okt
1Marie Olsson
Marie Olsson 63, Björnstorp
45:43
Björnstorps IF
45:43
  
2Tyra Östberg
51:48
Umeå TFC
51:48
  
3Maria Ahlfors
53:46
  
Lidingöfemman K 5 km terräng     
24 sep

Final A

Final
24 sep
1Leila Ekelund Chatti
26:08
IFK Lidingö SOK
26:08
  
2Frida Hansson
26:09
  
3Julia Kimell Lövgren
28:53
IFK Lidingö SOK
28:53
  
Rosabandetloppet K 4 km terräng     
3 okt

Final A

Final
3 okt
1Alissa Nilsson WhiteIFK Lidingö
18:24
  
2Linnéa Holmén
Linnéa Holmén 81, Lidingö SOK
18:33
IFK Lidingö SOK
18:33
  
3Josefin Latvala
18:33
  
4Astrid FlossingTäby IS
21:09
  
5Stella Frithz
Stella Frithz 10, Lidingö SOK
21:11
10IFK Lidingö SOK
21:11
  
6Victoria Frithz
Victoria Frithz 10, Lidingö SOK
21:16
10IFK Lidingö SOK
21:16
  
Rosabandetloppet K 10 km terräng     
3 okt

Final A

Final
3 okt
1Sofia Öberg
38:21
IFK Lidingö
38:21
  
2Laila Kveli
Laila Kveli 87, NOR
39:20
87NOR
39:20
  
3Madeleine Larsson
39:23
Hässelby SK
39:23
  
4Ida Tryggveson
39:43
Upsala IF
39:43
  
5Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
40:01
Kiruna Skidor
40:01
  
6Sofia KlingaIFK Sala
42:35
  
7Amanda Åström EricssonFK Studenterna
43:26
  
8Signe Käck
Signe Käck 83, Sävedalen
43:37
Sävedalens AIK
43:37
  
9Frida Rydelius
43:47
IFK Lidingö
43:47
  
10Nathalie Tolvers
44:10
Spårvägens FK
44:10
  
11Jenny Göstas Källman
44:19
  
12Anna FabischIK Sisu
44:57
  
13Maria Maripuu
Maria Maripuu 78, Trångsviken
45:26
Trångsvikens if
45:26
  
14Josefine Jerner
45:40
IFK Lidingö
45:40
  
15Ellen Johansson
45:45
Hammarby IF
45:45
  
16Matilda Berghäll
Matilda Berghäll 86, Löparnas vänner
46:13
Löparnas vänner IF
46:13
  
17Vendela RundströmHanvikens SK
46:40
  
18Ebba Johannesson
47:02
  
19Tyra Hedin
Tyra Hedin 05, Lidingö
47:31
IFK Lidingö
47:31
  
20Hanna Östberg
48:15
  
21Catharina ÖstringIFK Lidingö
48:22