21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
Arena: Stora Holms trafikövningsplats   Arrangör: Göteborgs FIF


select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12994900 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M Halvmaraton     


Final A

Final

1Alfred Kipchirchir
Alfred Kipchirchir 94, KEN
1:00:58
94KEN
1:00:58
PB
  
2Kebede Tulu
Kebede Tulu 96, ETH
1:01:12
96ETH
1:01:12
SB
  
3Enos Kakopil
Enos Kakopil , KEN
1:01:56
KEN
1:01:56
PB
  
4Samuel Tsegay
1:02:03
Hälle IF
1:02:03
MR SB
  
5Philimon Kipchumba
Philimon Kipchumba 98, KEN
1:03:05
98KEN
1:03:05
  
6Dawit Fikadu
Dawit Fikadu 95, BRN
1:03:09
95BRN
1:03:09
SB
  
7Micah Cheserek
Micah Cheserek 96, KEN
1:03:23
96KEN
1:03:23
PB
  
8Samuel Russom
1:03:48
Hässelby SK
1:03:48
  
9Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
1:04:14
91NOR
1:04:14
  
10Mustafa Mohamed
1:05:33
Hälle IF
1:05:33
  
11Jo Fukuda
Jo Fukuda 90, JPN
1:05:37
90JPN
1:05:37
  
12Kristofer Låås
1:06:43
Keep Up RC
1:06:43
SB
  
13Daniel Lundgren
1:06:48
Turebergs FK
1:06:48
SB
  
14Anders Grahl
1:08:13
Hälle IF
1:08:13
SB
  
15Daniel Mbogo
Daniel Mbogo 82, KEN
1:08:31
82KEN
1:08:31
SB
  
16Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
1:09:24
IKHP Huskvarna
1:09:24
PB
  
17Martin Nilsson
1:09:35
IFK Umeå
1:09:35
SB
  
18Filip Helmroth
1:10:55
IK Lerum FI
1:10:55
PB
  
19Erik Linnér
1:11:02
IFK Umeå
1:11:02
PB
  
20Rickard BäckströmHälle IF
1:11:04
PB
  
21Geert Tuinstra
1:11:45
Sävedalens AIK
1:11:45
SB
  
22Olof Simann
1:11:45
Majornas IK
1:11:45
SB
  
23Axel Smith
Axel Smith 86, Björnstorp
1:11:55
Björnstorps IF
1:11:55
PB
  
24Hugo Lindell
1:11:57
IK Akele
1:11:57
SB
  
25Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
1:12:21
Fredrikshofs FIF
1:12:21
SB
  
26Love Berzell
1:12:51
OK Ravinen
1:12:51
PB
  
27Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
1:13:10
Västerås SOK
1:13:10
SB
  
28Nils Hammaräng GripHögby IF
1:13:19
SB
  
29Lukas Segersten
1:13:21
Enköpings AI
1:13:21
PB
  
30Björn Morén
1:14:01
IK Akele
1:14:01
SB
  
31Viktor Lundmark
1:14:21
Örgryte IS
1:14:21
PB
  
32Johannes Bogren
1:14:34
Hälle IF
1:14:34
SB
  
33Christoffer Hiding
1:14:47
Fredrikshofs FIF
1:14:47
  
34Victor Dahlgren
1:15:02
Brattås CK
1:15:02
PB
  
35David Kjellén
1:16:26
IF Göta Karlstad
1:16:26
PB
  
36Mikael Tunali
Mikael Tunali 79, Lidköpings VSK
1:17:19
Lidköpings VSK
1:17:19
PB
  
37Niklas Wassberg
1:19:21
IF Göta Karlstad
1:19:21
SB
  
38Rasmus Gustafsson
1:19:59
Team Minos SC
1:19:59
PB
  
Joshua Belet
Joshua Belet 98, KEN
DNF
98KEN
DNF
  
John Kingstedt
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Abdelhafiz IbrahimSävedalens AIK
DNF
  
Damian NevinsHögby IF
DNF
  
Jonatan Fahlén
DNF
Proletären FF
DNF
  
Archibald Casteel
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Olle Dahlberg
Olle Dahlberg 87, Solvikingarna
DNF
Solvikingarna
DNF
  
Linus Hultegård
DNF
Sävedalens AIK
DNF
  
Jonas Nilsson
Jonas Nilsson 92, Örebro AIK
DNF
Örebro AIK
DNF
  
Marcus Åberg
DNF
IF Tjalve
DNF
  
Pontus AlbertssonHälle IF
DNF
  
Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
DNF
Källbottens IK
DNF
  
Fredrik SkoglundÖrgryte IS
DNF
  
Jacob Halvarsson
DNF
Örebro AIK
DNF
  
Hillary Mosop
Hillary Mosop 99, KEN
DNF
99KEN
DNF
  
Josphat Kemei
Josphat Kemei 94, KEN
DNF
94KEN
DNF
  
Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Klas Johansson
Klas Johansson 80, Vegan Runners
DNF
Vegan Runners IK
DNF
  
Mellantider
Intermediate Times M 5 km     


Final A

Final

Alfred Kipchirchir
Alfred Kipchirchir 94, KEN
14:19
94KEN
14:19
PB
  
Samuel Tsegay
14:19
Hälle IF
14:19
SB
  
Enos Kakopil
Enos Kakopil , KEN
14:29
KEN
14:29
PB
  
Hillary Mosop
Hillary Mosop 99, KEN
14:30
99KEN
14:30
PB
  
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu 95, BRN
14:30
95BRN
14:30
PB
  
Micah Cheserek
Micah Cheserek 96, KEN
14:30
96KEN
14:30
PB
  
Joshua Belet
Joshua Belet 98, KEN
14:30
98KEN
14:30
PB
  
Philimon Kipchumba
Philimon Kipchumba 98, KEN
14:30
98KEN
14:30
PB
  
Kebede Tulu
Kebede Tulu 96, ETH
14:31
96ETH
14:31
PB
  
Josphat Kemei
Josphat Kemei 94, KEN
14:37
94KEN
14:37
PB
  
Samuel Russom
14:39
Hässelby SK
14:39
PB
  
Daniel Mbogo
Daniel Mbogo 82, KEN
14:52
82KEN
14:52
PB
  
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
15:02
91NOR
15:02
SB
  
Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
15:02
IKHP Huskvarna
15:02
  
Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
15:03
Spårvägens FK
15:03
PB
  
Jo Fukuda
Jo Fukuda 90, JPN
15:09
90JPN
15:09
PB
  
Kristofer Låås
15:21
Keep Up RC
15:21
PB
  
Archibald Casteel
15:21
Spårvägens FK
15:21
  
Daniel Lundgren
15:21
Turebergs FK
15:21
  
John Kingstedt
15:21
Hässelby SK
15:21
  
Mustafa MohamedHälle IF
15:21
  
Anders Grahl
15:21
Hälle IF
15:21
  
Martin Nilsson
15:47
IFK Umeå
15:47
PB
  
Abdelhafiz Ibrahim
15:54
Sävedalens AIK
15:54
PB
  
Linus Hultegård
16:34
Sävedalens AIK
16:34
  
Olle Dahlberg
Olle Dahlberg 87, Solvikingarna
16:36
Solvikingarna
16:36
PB
  
Niklas Wassberg
16:45
IF Göta Karlstad
16:45
PB
  
Erik Linnér
16:46
IFK Umeå
16:46
SB
  
Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
16:47
Fredrikshofs FIF
16:47
PB
  
Rickard BäckströmHälle IF
16:48
PB
  
Marcus Åberg
16:48
IF Tjalve
16:48
  
Filip HelmrothIK Lerum FI
16:48
PB
  
Klas Johansson
Klas Johansson 80, Vegan Runners
16:48
Vegan Runners IK
16:48
  
Geert Tuinstra
16:48
Sävedalens AIK
16:48
PB
  
Jonas Nilsson
Jonas Nilsson 92, Örebro AIK
16:48
Örebro AIK
16:48
PB
  
Damian Nevins
16:49
Högby IF
16:49
PB
  
Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
16:49
Västerås SOK
16:49
  
Olof Simann
16:49
Majornas IK
16:49
PB
  
Nils Hammaräng GripHögby IF
16:49
PB
  
Hugo Lindell
17:00
IK Akele
17:00
PB
  
Love Berzell
17:00
OK Ravinen
17:00
PB
  
Björn Morén
17:00
IK Akele
17:00
PB
  
Axel Smith
Axel Smith 86, Björnstorp
17:00
Björnstorps IF
17:00
  
Johannes BogrenHälle IF
17:13
PB
  
Pontus AlbertssonHälle IF
17:13
PB
  
Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
17:19
Källbottens IK
17:19
  
Lukas Segersten
17:20
Enköpings AI
17:20
PB
  
David Kjellén
17:20
IF Göta Karlstad
17:20
PB
  
Christoffer Hiding
17:29
Fredrikshofs FIF
17:29
  
Jonatan Fahlén
17:29
Proletären FF
17:29
PB
  
Mikael Tunali
Mikael Tunali 79, Lidköpings VSK
17:29
Lidköpings VSK
17:29
PB
  
Victor Dahlgren
17:30
Brattås CK
17:30
  
Viktor Lundmark
17:31
Örgryte IS
17:31
PB
  
Rasmus Gustafsson
17:37
Team Minos SC
17:37
PB
  
Fredrik Skoglund
18:34
Örgryte IS
18:34
  
Jacob Halvarsson
18:48
Örebro AIK
18:48
  
Mellantider
Intermediate Times M 10 km     


Final A

Final

Alfred Kipchirchir
Alfred Kipchirchir 94, KEN
28:41
94KEN
28:41
PB
  
Samuel Tsegay
28:46
Hälle IF
28:46
SB
  
Kebede Tulu
Kebede Tulu 96, ETH
28:53
96ETH
28:53
PB
  
Enos Kakopil
Enos Kakopil , KEN
28:53
KEN
28:53
PB
  
Hillary Mosop
Hillary Mosop 99, KEN
28:54
99KEN
28:54
PB
  
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu 95, BRN
28:58
95BRN
28:58
SB
  
Micah Cheserek
Micah Cheserek 96, KEN
29:07
96KEN
29:07
PB
  
Philimon Kipchumba
Philimon Kipchumba 98, KEN
29:10
98KEN
29:10
  
Samuel Russom
29:51
Hässelby SK
29:51
  
Josphat Kemei
Josphat Kemei 94, KEN
29:57
94KEN
29:57
SB
  
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
30:11
91NOR
30:11
  
Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
30:25
Spårvägens FK
30:25
  
Jo Fukuda
Jo Fukuda 90, JPN
30:43
90JPN
30:43
  
Daniel Mbogo
Daniel Mbogo 82, KEN
31:01
82KEN
31:01
PB
  
Archibald Casteel
31:10
Spårvägens FK
31:10
  
Anders Grahl
31:10
Hälle IF
31:10
  
Daniel Lundgren
31:11
Turebergs FK
31:11
  
Kristofer Låås
31:11
Keep Up RC
31:11
SB
  
Mustafa MohamedHälle IF
31:11
  
Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
31:38
IKHP Huskvarna
31:38
  
Martin Nilsson
31:58
IFK Umeå
31:58
SB
  
Niklas Wassberg
33:36
IF Göta Karlstad
33:36
PB
  
Erik Linnér
33:36
IFK Umeå
33:36
  
Filip HelmrothIK Lerum FI
33:36
  
Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
33:37
Fredrikshofs FIF
33:37
SB
  
Rickard BäckströmHälle IF
33:37
  
Klas Johansson
Klas Johansson 80, Vegan Runners
33:37
Vegan Runners IK
33:37
  
Geert Tuinstra
33:37
Sävedalens AIK
33:37
SB
  
Olof Simann
33:37
Majornas IK
33:37
PB
  
Olle Dahlberg
Olle Dahlberg 87, Solvikingarna
33:38
Solvikingarna
33:38
  
Linus Hultegård
33:38
Sävedalens AIK
33:38
  
Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
33:39
Västerås SOK
33:39
  
Jonas Nilsson
Jonas Nilsson 92, Örebro AIK
33:43
Örebro AIK
33:43
  
Marcus Åberg
33:49
IF Tjalve
33:49
  
Nils Hammaräng GripHögby IF
33:54
  
Axel Smith
Axel Smith 86, Björnstorp
34:03
Björnstorps IF
34:03
  
Hugo Lindell
34:03
IK Akele
34:03
  
Love Berzell
34:06
OK Ravinen
34:06
PB
  
Björn Morén
34:14
IK Akele
34:14
  
Johannes BogrenHälle IF
34:38
  
Pontus AlbertssonHälle IF
34:38
  
Lukas Segersten
34:38
Enköpings AI
34:38
  
Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
34:38
Källbottens IK
34:38
  
David Kjellén
34:55
IF Göta Karlstad
34:55
PB
  
Mikael Tunali
Mikael Tunali 79, Lidköpings VSK
35:12
Lidköpings VSK
35:12
  
Christoffer Hiding
35:12
Fredrikshofs FIF
35:12
  
Victor Dahlgren
35:12
Brattås CK
35:12
  
Viktor Lundmark
35:12
Örgryte IS
35:12
  
Rasmus Gustafsson
36:24
Team Minos SC
36:24
PB
  
Fredrik Skoglund
37:31
Örgryte IS
37:31
  
Jacob Halvarsson
37:53
Örebro AIK
37:53
  
Mellantider
Intermediate Times M 15 km     


Final A

Final

Alfred Kipchirchir
Alfred Kipchirchir 94, KEN
43:18
94KEN
43:18
PB
  
Kebede Tulu
Kebede Tulu 96, ETH
43:31
96ETH
43:31
PB
  
Enos Kakopil
Enos Kakopil , KEN
43:40
KEN
43:40
PB
  
Samuel Tsegay
43:44
Hälle IF
43:44
PB
  
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu 95, BRN
44:03
95BRN
44:03
SB
  
Hillary Mosop
Hillary Mosop 99, KEN
44:07
99KEN
44:07
PB
  
Micah Cheserek
Micah Cheserek 96, KEN
44:33
96KEN
44:33
PB
  
Philimon Kipchumba
Philimon Kipchumba 98, KEN
44:50
98KEN
44:50
PB
  
Samuel Russom
45:16
Hässelby SK
45:16
PB
  
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
45:33
91NOR
45:33
SB
  
Josphat Kemei
Josphat Kemei 94, KEN
46:14
94KEN
46:14
PB
  
Jo Fukuda
Jo Fukuda 90, JPN
46:26
90JPN
46:26
  
Mohammad Reza
Mohammad Reza 89, Spårvägen
46:30
Spårvägens FK
46:30
PB
  
Mustafa MohamedHälle IF
46:42
  
Daniel Lundgren
47:07
Turebergs FK
47:07
PB
  
Kristofer Låås
47:07
Keep Up RC
47:07
PB
  
Anders Grahl
47:07
Hälle IF
47:07
PB
  
Daniel Mbogo
Daniel Mbogo 82, KEN
47:48
82KEN
47:48
PB
  
Martin Nilsson
48:51
IFK Umeå
48:51
PB
  
Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
48:51
IKHP Huskvarna
48:51
PB
  
Filip HelmrothIK Lerum FI
50:23
PB
  
Klas Johansson
Klas Johansson 80, Vegan Runners
50:31
Vegan Runners IK
50:31
  
Rickard BäckströmHälle IF
50:36
PB
  
Geert Tuinstra
50:36
Sävedalens AIK
50:36
PB
  
Erik Linnér
50:37
IFK Umeå
50:37
PB
  
Olof Simann
50:43
Majornas IK
50:43
PB
  
Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
50:46
Fredrikshofs FIF
50:46
PB
  
Niklas Wassberg
50:51
IF Göta Karlstad
50:51
PB
  
Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
51:12
Västerås SOK
51:12
PB
  
Hugo Lindell
51:14
IK Akele
51:14
PB
  
Axel Smith
Axel Smith 86, Björnstorp
51:14
Björnstorps IF
51:14
PB
  
Nils Hammaräng GripHögby IF
51:24
PB
  
Love Berzell
51:41
OK Ravinen
51:41
PB
  
Björn Morén
52:16
IK Akele
52:16
PB
  
Lukas Segersten
52:22
Enköpings AI
52:22
PB
  
Johannes BogrenHälle IF
52:42
PB
  
Viktor Lundmark
53:00
Örgryte IS
53:00
PB
  
Christoffer Hiding
53:03
Fredrikshofs FIF
53:03
  
Victor Dahlgren
53:05
Brattås CK
53:05
PB
  
David Kjellén
53:17
IF Göta Karlstad
53:17
PB
  
Mikael Tunali
Mikael Tunali 79, Lidköpings VSK
54:09
Lidköpings VSK
54:09
PB
  
Rasmus Gustafsson
56:06
Team Minos SC
56:06
PB
  
Mellantider
Intermediate Times M 20 km     


Final A

Final

Alfred Kipchirchir
Alfred Kipchirchir 94, KEN
57:55
94KEN
57:55
PB
  
Kebede Tulu
Kebede Tulu 96, ETH
58:11
96ETH
58:11
PB
  
Samuel Tsegay
58:57
Hälle IF
58:57
SB
  
Enos Kakopil
Enos Kakopil , KEN
58:57
KEN
58:57
PB
  
Dawit Fikadu
Dawit Fikadu 95, BRN
59:48
95BRN
59:48
PB
  
Philimon Kipchumba
Philimon Kipchumba 98, KEN
1:00:05
98KEN
1:00:05
PB
  
Micah Cheserek
Micah Cheserek 96, KEN
1:00:09
96KEN
1:00:09
PB
  
Samuel Russom
1:00:40
Hässelby SK
1:00:40
PB
  
Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen 91, NOR
1:01:05
91NOR
1:01:05
SB
  
Mustafa Mohamed
1:02:22
Hälle IF
1:02:22
  
Jo Fukuda
Jo Fukuda 90, JPN
1:02:23
90JPN
1:02:23
  
Kristofer Låås
1:03:27
Keep Up RC
1:03:27
PB
  
Daniel Lundgren
1:03:29
Turebergs FK
1:03:29
PB
  
Anders Grahl
1:04:43
Hälle IF
1:04:43
PB
  
Daniel Mbogo
Daniel Mbogo 82, KEN
1:05:06
82KEN
1:05:06
PB
  
Oscar Claesson
Oscar Claesson 95, IKHP Huskvarna
1:06:05
IKHP Huskvarna
1:06:05
PB
  
Martin Nilsson
1:06:05
IFK Umeå
1:06:05
PB
  
Filip Helmroth
1:07:26
IK Lerum FI
1:07:26
PB
  
Erik Linnér
1:07:38
IFK Umeå
1:07:38
PB
  
Rickard BäckströmHälle IF
1:07:40
PB
  
Geert Tuinstra
1:08:14
Sävedalens AIK
1:08:14
PB
  
Olof Simann
1:08:18
Majornas IK
1:08:18
PB
  
Axel Smith
Axel Smith 86, Björnstorp
1:08:29
Björnstorps IF
1:08:29
PB
  
Hugo Lindell
1:08:33
IK Akele
1:08:33
PB
  
Emil Sultan
Emil Sultan 87, Fredrikshof
1:08:35
Fredrikshofs FIF
1:08:35
PB
  
Love Berzell
1:09:22
OK Ravinen
1:09:22
PB
  
Anders Österlund
Anders Österlund 73, Västerås SOK
1:09:34
Västerås SOK
1:09:34
PB
  
Nils Hammaräng GripHögby IF
1:09:37
PB
  
Lukas Segersten
1:10:00
Enköpings AI
1:10:00
PB
  
Björn Morén
1:10:24
IK Akele
1:10:24
  
Viktor Lundmark
1:10:49
Örgryte IS
1:10:49
PB
  
Johannes Bogren
1:11:00
Hälle IF
1:11:00
PB
  
Christoffer Hiding
1:11:05
Fredrikshofs FIF
1:11:05
  
Victor Dahlgren
1:11:19
Brattås CK
1:11:19
PB
  
David Kjellén
1:12:31
IF Göta Karlstad
1:12:31
PB
  
Mikael Tunali
Mikael Tunali 79, Lidköpings VSK
1:13:30
Lidköpings VSK
1:13:30
PB
  
Niklas Wassberg
1:14:41
IF Göta Karlstad
1:14:41
PB
  
Rasmus Gustafsson
1:16:15
Team Minos SC
1:16:15
PB
  
Kvinnor
K Halvmaraton     


Final A

Final

1Beatrice Cheserek
Beatrice Cheserek 98, KEN
1:10:30
98KEN
1:10:30
PB
  
2Ludwina Chepngetich
Ludwina Chepngetich 98, KEN
1:10:34
98KEN
1:10:34
PB
  
3Margaret Muriuki
Margaret Muriuki 86, KEN
1:10:35
86KEN
1:10:35
SB
  
4Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
1:10:52
Hässelby SK
1:10:52
SB
  
5Tabitha Wambui
Tabitha Wambui 83, KEN
1:11:52
83KEN
1:11:52
SB
  
6Beatrice Cheburet
Beatrice Cheburet , KEN
1:12:32
KEN
1:12:32
PB
  
7Hanna Lindholm
1:12:35
Huddinge AIS
1:12:35
SB
  
8Peniah Jorop
Peniah Jorop 92, KEN
1:14:00
92KEN
1:14:00
PB
  
9Woynshet Ansa
Woynshet Ansa 96, ETH
1:14:03
96ETH
1:14:03
SB
  
10Addisalem Belay
Addisalem Belay 95, ETH
1:14:09
95ETH
1:14:09
  
11Sanna Mustonen
1:14:25
Hässelby SK
1:14:25
  
12Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden 84, NED
1:14:40
84NED
1:14:40
  
13Linnéa Sennström
1:15:56
Hässelby SK
1:15:56
  
14Charlotte Andersson
1:17:19
IFK Umeå
1:17:19
SB
  
15Johanna Larsson
1:19:07
Örgryte IS
1:19:07
SB
  
16Sofie Nelsson
Sofie Nelsson 90, Terrible Tuesday
1:20:36
Terrible Tuesdays TC
1:20:36
SB
  
17Fanny Schulstad
Fanny Schulstad 88, KFUM Örebro
1:21:17
KFUM Örebro
1:21:17
  
18Annelie Johansson
1:23:12
Hälle IF
1:23:12
  
Charlotta FougbergUllevi FK
DNF
  
Josefin Gerdevåg
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Nina Hagman
Nina Hagman 81, Team Minos
DNF
Team Minos SC
DNF
  
Johanna Bäcklund
DNF
Runacademy IF
DNF
  
Mellantider
Intermediate Times K 5 km     


Final A

Final

Woynshet Ansa
Woynshet Ansa 96, ETH
16:47
96ETH
16:47
SB
  
Margaret Muriuki
Margaret Muriuki 86, KEN
16:47
86KEN
16:47
SB
  
Tabitha Wambui
Tabitha Wambui 83, KEN
16:47
83KEN
16:47
SB
  
Beatrice Cheserek
Beatrice Cheserek 98, KEN
16:47
98KEN
16:47
PB
  
Beatrice Cheburet
Beatrice Cheburet , KEN
16:48
KEN
16:48
PB
  
Addisalem Belay
Addisalem Belay 95, ETH
16:48
95ETH
16:48
PB
  
Ludwina Chepngetich
Ludwina Chepngetich 98, KEN
16:48
98KEN
16:48
PB
  
Peniah Jorop
Peniah Jorop 92, KEN
16:48
92KEN
16:48
PB
  
Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
16:48
Hässelby SK
16:48
  
Charlotta FougbergUllevi FK
16:48
SB
  
Hanna Lindholm
16:49
Huddinge AIS
16:49
  
Sanna Mustonen
17:22
Hässelby SK
17:22
  
Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden 84, NED
17:30
84NED
17:30
SB
  
Linnéa Sennström
17:38
Hässelby SK
17:38
  
Charlotte Andersson
17:38
IFK Umeå
17:38
  
Johanna Bäcklund
18:16
Runacademy IF
18:16
  
Johanna Larsson
18:17
Örgryte IS
18:17
PB
  
Sofie Nelsson
Sofie Nelsson 90, Terrible Tuesday
18:47
Terrible Tuesdays TC
18:47
PB
  
Fanny Schulstad
Fanny Schulstad 88, KFUM Örebro
18:58
KFUM Örebro
18:58
  
Josefin Gerdevåg
18:59
KFUM Örebro
18:59
PB
  
Annelie JohanssonHälle IF
19:16
PB
  
Nina Hagman
Nina Hagman 81, Team Minos
19:24
Team Minos SC
19:24
  
Mellantider
Intermediate Times K 10 km     


Final A

Final

Margaret Muriuki
Margaret Muriuki 86, KEN
33:36
86KEN
33:36
SB
  
Ludwina Chepngetich
Ludwina Chepngetich 98, KEN
33:36
98KEN
33:36
PB
  
Tabitha Wambui
Tabitha Wambui 83, KEN
33:36
83KEN
33:36
SB
  
Beatrice Cheserek
Beatrice Cheserek 98, KEN
33:36
98KEN
33:36
PB
  
Beatrice Cheburet
Beatrice Cheburet , KEN
33:36
KEN
33:36
PB
  
Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
33:37
Hässelby SK
33:37
  
Charlotta FougbergUllevi FK
33:49
  
Hanna Lindholm
33:51
Huddinge AIS
33:51
  
Peniah Jorop
Peniah Jorop 92, KEN
33:57
92KEN
33:57
PB
  
Woynshet Ansa
Woynshet Ansa 96, ETH
33:58
96ETH
33:58
PB
  
Addisalem Belay
Addisalem Belay 95, ETH
34:31
95ETH
34:31
  
Sanna Mustonen
35:00
Hässelby SK
35:00
  
Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden 84, NED
35:12
84NED
35:12
  
Charlotte Andersson
35:36
IFK Umeå
35:36
  
Linnéa Sennström
35:37
Hässelby SK
35:37
  
Johanna Larsson
36:46
Örgryte IS
36:46
  
Johanna Bäcklund
36:51
Runacademy IF
36:51
  
Sofie Nelsson
Sofie Nelsson 90, Terrible Tuesday
37:46
Terrible Tuesdays TC
37:46
SB
  
Fanny Schulstad
Fanny Schulstad 88, KFUM Örebro
38:09
KFUM Örebro
38:09
  
Josefin Gerdevåg
38:31
KFUM Örebro
38:31
SB
  
Annelie JohanssonHälle IF
38:49
  
Nina Hagman
Nina Hagman 81, Team Minos
39:16
Team Minos SC
39:16
  
Mellantider
Intermediate Times K 15 km     


Final A

Final

Beatrice Cheserek
Beatrice Cheserek 98, KEN
50:22
98KEN
50:22
PB
  
Ludwina Chepngetich
Ludwina Chepngetich 98, KEN
50:23
98KEN
50:23
PB
  
Margaret Muriuki
Margaret Muriuki 86, KEN
50:23
86KEN
50:23
PB
  
Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
50:23
Hässelby SK
50:23
PB
  
Tabitha Wambui
Tabitha Wambui 83, KEN
50:25
83KEN
50:25
SB
  
Beatrice Cheburet
Beatrice Cheburet , KEN
50:45
KEN
50:45
PB
  
Hanna Lindholm
51:17
Huddinge AIS
51:17
SB
  
Peniah Jorop
Peniah Jorop 92, KEN
52:01
92KEN
52:01
PB
  
Woynshet Ansa
Woynshet Ansa 96, ETH
52:16
96ETH
52:16
PB
  
Sanna Mustonen
52:53
Hässelby SK
52:53
PB
  
Addisalem Belay
Addisalem Belay 95, ETH
53:00
95ETH
53:00
PB
  
Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden 84, NED
53:00
84NED
53:00
  
Linnéa Sennström
53:54
Hässelby SK
53:54
  
Charlotte Andersson
54:19
IFK Umeå
54:19
PB
  
Johanna Larsson
55:42
Örgryte IS
55:42
PB
  
Johanna Bäcklund
56:15
Runacademy IF
56:15
  
Sofie Nelsson
Sofie Nelsson 90, Terrible Tuesday
57:15
Terrible Tuesdays TC
57:15
PB
  
Fanny Schulstad
Fanny Schulstad 88, KFUM Örebro
57:41
KFUM Örebro
57:41
  
Annelie JohanssonHälle IF
58:41
PB
  
Mellantider
Intermediate Times K 20 km     


Final A

Final

Beatrice Cheserek
Beatrice Cheserek 98, KEN
1:07:08
98KEN
1:07:08
PB
  
Ludwina Chepngetich
Ludwina Chepngetich 98, KEN
1:07:15
98KEN
1:07:15
PB
  
Margaret Muriuki
Margaret Muriuki 86, KEN
1:07:17
86KEN
1:07:17
PB
  
Sarah Lahti
Sarah Lahti 95, Hässelby
1:07:18
Hässelby SK
1:07:18
PB
  
Tabitha Wambui
Tabitha Wambui 83, KEN
1:08:02
83KEN
1:08:02
SB
  
Beatrice Cheburet
Beatrice Cheburet , KEN
1:08:53
KEN
1:08:53
PB
  
Hanna Lindholm
1:09:01
Huddinge AIS
1:09:01
SB
  
Peniah Jorop
Peniah Jorop 92, KEN
1:10:17
92KEN
1:10:17
PB
  
Woynshet Ansa
Woynshet Ansa 96, ETH
1:10:42
96ETH
1:10:42
PB
  
Addisalem Belay
Addisalem Belay 95, ETH
1:10:47
95ETH
1:10:47
PB
  
Sanna Mustonen
1:10:49
Hässelby SK
1:10:49
PB
  
Ruth van der Meijden
Ruth van der Meijden 84, NED
1:11:05
84NED
1:11:05
  
Linnéa Sennström
1:12:14
Hässelby SK
1:12:14
  
Charlotte Andersson
1:13:30
IFK Umeå
1:13:30
PB
  
Johanna Larsson
1:15:07
Örgryte IS
1:15:07
PB
  
Sofie Nelsson
Sofie Nelsson 90, Terrible Tuesday
1:16:40
Terrible Tuesdays TC
1:16:40
PB
  
Fanny Schulstad
Fanny Schulstad 88, KFUM Örebro
1:17:26
KFUM Örebro
1:17:26
  
Annelie Johansson
1:19:05
Hälle IF
1:19:05
PB