18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
Arena: Stadion   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 135 (118+17)   Starter: 138 (121+17)

Män
M 5000 m     
Final A
1Andreas Jansson
14:27.75
Hässelby SK
14:27.75
SB
  
2Victor Smångs
14:50.55
Keep Up RC
14:50.55
SB
  
3Fredrik Billström
14:55.22
FK Studenterna
14:55.22
PB
  
4Jacob Joh
Jacob Joh 95, IFK Umeå
14:55.30
IFK Umeå
14:55.30
PB
  
5Tom Honig
14:57.30
Keep Up RC
14:57.30
PB
  
6Mohammed Loukili
15:02.77
Keep Up RC
15:02.77
PB
  
7Kristian Algers
Kristian Algers 75, Skogspojkarna
15:16.20
Skogspojkarnas OK
15:16.20
SB
  
8Joel Kronborg
15:27.09
Hässelby SK
15:27.09
PB
  
9Patrik Jennings
15:28.11
PB
  
10Damian Nevins
15:37.82
Högby IF
15:37.82
SB
  
11Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
15:39.86
Fredrikshofs FIF
15:39.86
  
12Per Wangel
Per Wangel 91, Terrible Tuesday
15:52.00
Terrible Tuesdays TC
15:52.00
SB
  
13Erik Widmark
Erik Widmark 96, Mantra Sport
16:09.85
IF Mantra Sport
16:09.85
  
Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  Pace
Final B
1Albin Sjöblom
15:21.59
PB
  
2Linus Jansson
15:24.45
Hässelby SK
15:24.45
PB
  
3Isak Hellström
15:25.02
FK Studenterna
15:25.02
  Pace
4Lars Drageryd
Lars Drageryd 89, KFUM Örebro
15:37.34
KFUM Örebro
15:37.34
PB
  
5Elias Rapp
Elias Rapp 99, Västerås
15:42.76
Västerås FK
15:42.76
PB
  
6Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
15:51.63
Spårvägens FK
15:51.63
SB
  
7Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
15:56.30
FK Studenterna
15:56.30
PB
  
8Sebastian Bauer
15:56.72
PB
  
9Philip Seweling
16:01.99
Fredrikshofs FIF
16:01.99
PB
  
10Hannes Bjernhagen
16:04.13
Fredrikshofs FIF
16:04.13
SB
  
11Jens Ljunggren
16:05.95
PB
  
12Stefan Bjerkegren
16:10.07
Spårvägens FK
16:10.07
PB
  
13Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
16:14.71
FK Studenterna
16:14.71
PB
  
14Alexander Berg Rendahl
16:18.29
FK Studenterna
16:18.29
PB
  
15Joakim Svederman
16:25.31
PB
  
16Oskar Bergström
16:46.10
SB
  
Jone Skarbøvik
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Timmy Karlsson
Timmy Karlsson 86, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Joakim Ekström
DNF
  
Daniel Arvidsson
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final C
1Henrik Brattander
16:14.00
Huddinge AIS
16:14.00
PB
  
2Isak Hellström
16:15.25
FK Studenterna
16:15.25
  Pace
3Ludvig Hansen
16:22.63
Hanvikens SK
16:22.63
PB
  
4Christian Smedberg
Christian Smedberg 86, Nacka Värmdö
16:26.49
Nacka Värmdö SK
16:26.49
PB
  
5Emma Dahl
Emma Dahl 91, Örgryte
16:28.40
Örgryte IS
16:28.40
PB
  
K 1
6Kim Rörvik
Kim Rörvik 84, Studenterna
16:30.99
FK Studenterna
16:30.99
PB
  
7Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
16:34.56
Saltsjöbadens IF
16:34.56
SB
  
8Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
16:36.69
FK Studenterna
16:36.69
PB
  
K 2
9Daniel Strandberg
16:37.16
SB
  
10Sebastian Lörstad
16:37.91
IFK Lidingö
16:37.91
PB
  
11Mikael Lundberg
16:40.80
FK Studenterna
16:40.80
PB
  
12Fredrik Johnsson
16:43.80
Örebro AIK
16:43.80
SB
  
13Daniel Elinder
Daniel Elinder 77, Fredrikshof
16:45.23
Fredrikshofs FIF
16:45.23
PB
  
14Mattias Ung
Mattias Ung 71, Studenterna
16:47.61
FK Studenterna
16:47.61
PB
  
15Pontus Sjöblom
16:49.50
Fredrikshofs FIF
16:49.50
PB
  
16Louise Wiker
16:57.13
Hässelby SK
16:57.13
  
K 3
17Andreas Hardeström
16:57.26
IF Linnéa
16:57.26
SB
  
18Fredrik Tedborn
17:00.80
FK Studenterna
17:00.80
PB
  
19Robert Löfgren
17:14.53
IF Linnéa
17:14.53
SB
  
20Edvin Karlström
17:20.96
Rehns BK
17:20.96
  
Final D
1Yury Leonenko
16:33.15
Finspångs AIK
16:33.15
PB
  
2El Mehdi Amirate
16:37.72
Uppsala LK
16:37.72
PB
  
3Elias Vitell
Elias Vitell 01, Spårvägen
16:52.30
Spårvägens FK
16:52.30
PB
  
4Fredrik Nybäck
16:58.68
Spårvägens FK
16:58.68
PB
  
5Christoffer Ask
Christoffer Ask 87, Terrible Tuesday
17:01.24
Terrible Tuesdays TC
17:01.24
PB
  
6Christian Dahlmann
17:03.72
Uppsala LK
17:03.72
SB
  
7Simon Wahlström
17:04.53
PB
  
8Niklas Mylfalk
Niklas Mylfalk 73, Studenterna
17:06.48
FK Studenterna
17:06.48
PB
  
9Johannes Björnerås
17:08.01
Fredrikshofs FIF
17:08.01
PB
  
10Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
17:08.54
Spårvägens FK
17:08.54
PB
  
11Jessie Ross SkärvadTäby IS
17:09.09
PB
  
K 1
12Kevin McCloy
Kevin McCloy 86, Sthlm Frontrunners
17:13.15
Stockholm Frontrunners IF
17:13.15
PB
  
13Jacob Lapidus
17:15.55
PB
  
14Olof Plan
17:24.34
PB
  
15Olle Nyman
Olle Nyman 68, Terrible Tuesday
17:25.95
Terrible Tuesdays TC
17:25.95
PB
  
16Edvard Lundberg
17:30.19
Fredrikshofs FIF
17:30.19
PB
  
17Anders Åhlén
17:33.83
IFK Lidingö
17:33.83
PB
  
18Mathias Lindström
Mathias Lindström 90, Löparnas vänner
17:46.62
Löparnas Vänner IF
17:46.62
SB
  
19Kent Melin
17:50.77
IF Linnéa
17:50.77
SB
  
20Simon Gustafsson
17:53.03
Turebergs FK
17:53.03
PB
  
21Ola Söderblom
Ola Söderblom 76, Studenterna
17:55.97
FK Studenterna
17:55.97
  
Daniel Norberg
Daniel Norberg 78, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  Pace
Final E
1Håkan BonnevierAIK
17:20.33
PB
  
2Fred Grönwall
Fred Grönwall 81, Studenterna
17:20.44
FK Studenterna
17:20.44
SB
  Pace
3Sven Petersson
17:43.76
Huddinge AIS
17:43.76
PB
  
4John Kärrbrink
17:48.65
PB
  
5Ludwig Franquiz
18:00.44
FK Studenterna
18:00.44
PB
  
6Henrik Svedestig
18:00.44
PB
  
7Johannes Lörstad
18:00.87
FK Studenterna
18:00.87
SB
  
8Anton Karlsson
Anton Karlsson 90, Studenterna
18:03.52
FK Studenterna
18:03.52
PB
  
9Benjamin Balck-Norman
18:04.19
Fredrikshofs FIF
18:04.19
PB
  
10Rickard Andersson
18:05.07
IF Linnéa
18:05.07
SB
  
11Anders Nordlander
18:05.47
Fredrikshofs FIF
18:05.47
  
12Anton Helgman
18:05.55
IF Göta Karlstad
18:05.55
PB
  
13Ulf Yngvesson
Ulf Yngvesson 64, Studenterna
18:06.06
FK Studenterna
18:06.06
SB
  
14David Howding
18:08.13
PB
  
15Aron Tesfaghebriel
18:09.83
PB
  
16Jenny Rutström
18:13.36
Öbacka LK
18:13.36
PB
  
K 1
17Eskil Svensson
Eskil Svensson 64, Fredrikshof
18:19.28
Fredrikshofs FIF
18:19.28
  
18Carlos Bravo
Carlos Bravo 85, Fredrikshof
18:31.98
Fredrikshofs FIF
18:31.98
  
19Benjamin Grahm
18:35.08
Bromma IF
18:35.08
PB
  
20David Åhman
18:37.85
IF Linnéa
18:37.85
SB
  
21Robin Isaksson Vivungi
18:48.61
SB
  
Final F
1Björn Axelsson
18:01.79
Turebergs FK
18:01.79
PB
  
2Marcus Lövnord
18:04.59
Fredrikshofs FIF
18:04.59
PB
  
3Isak Hellström
18:04.69
FK Studenterna
18:04.69
  Pace
4Gustav Stenhag
Gustav Stenhag 91, Fredrikshof
18:25.81
Fredrikshofs FIF
18:25.81
PB
  
5Carl Martinsson
18:26.76
Turebergs FK
18:26.76
PB
  
6Liam Tannlund
18:28.07
Täby IS
18:28.07
PB
  
7André Odda
André Odda 97, Fredrikshof
18:29.63
Fredrikshofs FIF
18:29.63
PB
  
8Carin Brink
Carin Brink 71, Studenterna
18:33.28
FK Studenterna
18:33.28
SB
  
K 1
9Amanda Håkansson
18:36.72
Högby IF
18:36.72
PB
  
K 2
10Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
18:38.26
Fredrikshofs FIF
18:38.26
  
11Alexander Blank
18:40.75
Atlas Copco IF
18:40.75
PB
  
12Simon Lefvert
Simon Lefvert 66, Studenterna
18:42.87
FK Studenterna
18:42.87
SB
  
13Jonas Hellström
Jonas Hellström 61, Terrible Tuesday
18:43.67
Terrible Tuesdays TC
18:43.67
  
14Daniel Nitsler
19:01.06
PB
  
15Jennifer Dereborg
19:25.70
FK Studenterna
19:25.70
PB
  
K 3
16Fredrik Sundström
19:32.70
SB
  
17Camilla Dexius
Camilla Dexius 80, Studenterna
19:33.68
FK Studenterna
19:33.68
SB
  
K 4
18Tomas Kvapil
Tomas Kvapil 69, Eskilstuna
19:59.81
Eskilstuna FI
19:59.81
PB
  
Final G
1Max Kollberg
19:06.12
PB
  
2Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 92, Studenterna
19:07.18
FK Studenterna
19:07.18
PB
  
K 1
3Peter Långström
19:19.39
PB
  
4Madeleine Bokedal
19:26.41
PB
  
K 2
5Madelaine Örtengren
19:33.11
FK Studenterna
19:33.11
PB
  
K 3
6Jakob Lagerdahl
19:35.37
PB
  
6Eric Nyberg
19:36.38
PB
  
7Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
19:39.92
FK Studenterna
19:39.92
  
K 4
8Weronika Brzuchalska
19:42.43
FK Studenterna
19:42.43
  Pace
K 5
9Anders Björk
Anders Björk 77, Vegan Runners
19:42.94
Vegan Runners IK
19:42.94
PB
  
10Dan Welin
Dan Welin 67, Hässelby
19:43.93
Hässelby SK
19:43.93
PB
  
11Alexander Korling
19:55.48
Bromma IF
19:55.48
PB
  
12Jennie Lind
Jennie Lind 85, Hässelby
20:04.31
Hässelby SK
20:04.31
PB
  
K 6
13Louise Berlin
Louise Berlin 87, Studenterna
20:05.52
FK Studenterna
20:05.52
SB
  
K 7
14Lars Björnebo
Lars Björnebo 90, Studenterna
20:10.85
FK Studenterna
20:10.85
PB
  
15Göran Säfverblad
20:13.85
Hässelby SK
20:13.85
PB
  
16Göran Nilsson
Göran Nilsson 58, Studenterna
20:14.72
FK Studenterna
20:14.72
PB
  
17Osman Keskin
20:17.54
PB
  
18Martin Omberg
Martin Omberg 05, Löparnas vänner
20:28.80
Löparnas Vänner IF
20:28.80
PB
  
19Sarah-Jane Barrable
20:30.35
OK Ravinen
20:30.35
PB
  
K 8
20Anders Hansson
20:44.35
Vilsta IK
20:44.35
SB
  
21Bo Roger Nordström
23:10.90
Dala-Järna IK
23:10.90
PB
  
Lorenzo Nesi
Lorenzo Nesi 65, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  Pace