17.10
26.8
21‐22.9
24.10
24.10
9.10
19.10
3.10
23.10
4.9
16.10
17.10
24.10
24.10
24.10
21.10
23.10
23‐24.10
9.9
17.10
16.10
23.10
23.10
22.10
21.10
10.10
9.10
10.10
27.9
3.10
9.10
18.9
2.10
17.10
2.10
18.9
16.10
10.10
14.10
30.9
30.9
16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
Arena: Sollentunavallen och Edsbergs Sportfält   Arrangör: Turebergs FK
Tävlande: 453 (227+226)   Starter: 924 (434+490)


select distinct results21.*, womenpbestsweden.BB AS PBwomen, womensbestsweden.BB AS SBwomen, CASE WHEN EventN IN (910, 193) THEN EventN+RealMetres/100 ELSE EventN END AS RealEventN, RealEventN AS RealEventN2, '' AS SM, countries.Countryfull, Events.Event AS eventry, results21.Ind AS Indiiy, results21.ID AS ID, results21.ID AS IDI, Events.TF AS type, results21.eventname AS en2, results21.Country AS RealCountry, IF(EndDate Is Null,'',CONCAT(DAYOFMONTH(results21.Date),' ')) AS Datti1, IF(EndDate Is Null,'',substring(Monthname(results21.Date),1,3)) AS Datti2, Round.Roundname, Events.Eventname, Pos.PosName, Sex.Sexi, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGName ELSE a.AGName END AS AGName, CASE WHEN results21.AGO IN (12,15) THEN b.AGO ELSE a.AGO END AS agoo, `2010`.irrelagularities.Irrname, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.BB ELSE `2010`.womenwl.BB END AS WL, CASE WHEN results21.Sex = 1 THEN `2010`.menwl.Standing ELSE `2010`.womenwl.Standing END AS Standingi, CASE WHEN results21.Date<=Club10end THEN Club10 WHEN results21.Date<=Club9end THEN Club9 WHEN results21.Date<=Club8end THEN Club8 WHEN results21.Date<=Club7end THEN Club7 WHEN results21.Date<=Club6end THEN Club6 WHEN results21.Date<=Club5end THEN Club5 WHEN results21.Date<=Club4end THEN Club4 WHEN results21.Date<=Club3end THEN Club3 WHEN results21.Date<=Club2end THEN Club2 ELSE sweclubsat.Club END AS RealClub, posswe.PosName AS posswe, combinedmen.eventno AS combM, combinedwomen.eventno AS combW FROM results21 LEFT JOIN `2010`.sweclubsat ON sweclubsat.ID=results21.ID AND CASE WHEN results21.Sex=1 and (results21.secondarypos not rlike ('K|F') or results21.secondarypos is null) THEN sweclubsat.gender='M' ELSE sweclubsat.gender='W' END LEFT JOIN (SELECT events.*, eventsext.Orderi AS RealEventN FROM events LEFT JOIN `2010`.eventsext ON events.Event=eventsext.Event) AS Events ON CAST(results21.EventN AS UNSIGNED) = Events.Orderi LEFT JOIN Sex ON results21.Sex = Sex.Sex LEFT JOIN Comp ON results21.CID = Comp.CID LEFT JOIN AG as a ON results21.AGO = a.AGO LEFT JOIN AG as b ON results21.Points = b.AgeGroup LEFT OUTER JOIN Pos ON results21.PosOrderg = Pos.Orderi LEFT OUTER JOIN Round ON results21.Round = Round.Ro LEFT JOIN `2010`.irrelagularities ON `2010`.irrelagularities.Irr = results21.Irr LEFT JOIN `2010`.menwl ON `2010`.menwl.iid = results21.iid LEFT JOIN `2010`.womenwl ON `2010`.womenwl.iid = results21.iid LEFT JOIN world.countries ON results21.Country=countries.Country LEFT JOIN results.posswe ON results21.PosOrderg = posswe.Orderi LEFT JOIN `2010`.combinedmen ON results21.IID=combinedmen.parentid AND results21.Sex=1 LEFT JOIN `2010`.combinedwomen ON results21.IID=combinedwomen.parentid AND results21.Sex=2 LEFT JOIN `2010`.womenpbestsweden ON results21.iid=womenpbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womenpbestsweden.Roundi IS NULL LEFT JOIN `2010`.womensbestsweden ON results21.iid=womensbestsweden.iid AND (results21.Sex=2 OR results21.secondarypos rlike ('K|F')) AND womensbestsweden.Roundi IS NULL WHERE results21.CID= 12993239 AND `2010`.womenwl.Roundi IS NULL AND `2010`.menwl.Roundi IS NULL ORDER BY Sex, CASE WHEN results21.AGO=15 THEN COALESCE(agoo,0)+100000 ELSE agoo END, combM, combW, RealEventN2, RealEventN, CASE WHEN results21.AGO=12 THEN 999999 ELSE results21.AGO END, results21.Round, Posorderg, CASE WHEN Remarks Is Not Null THEN CASE WHEN Pos1>0 THEN 2 ELSE 3 END ELSE CASE WHEN Pos1>0 THEN 0 ELSE 1 END END, CASE WHEN Pos1 IS NOT NULL THEN Pos1 ELSE 999999 END, SortResult, RealMetres DESC

Män
M 100 m     
7 aug
Vind: -1.4

Final A

Final
7 aug
Vind: -1.4
1Desmond Rogo
10.76
Upsala IF
10.76
  
2Simon Plesse
11.01
Upsala IF
11.01
  
3Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.21
Upsala IF
11.21
  
4Imran Lernebo
11.50
Turebergs FK
11.50
  
Heat 1
7 aug Vind: -2.7
7 augVind: -2.7
1Desmond Rogo
10.85
Upsala IF
10.85
q
  
2Jean-Christian ZirignonMalmö AI
11.43
SB
q
  
3Paul Förnestig
11.48
Hammarby IF
11.48
SB
q
  
4Grigorios Kyriakoudis
11.51
Spårvägens FK
11.51
  
5Marcus Berggren
11.57
Spårvägens FK
11.57
  
6David Cenner
11.77
Upsala IF
11.77
SB
  
7Malik N´Kunu
Malik N´Kunu 99, Spårvägen
12.24
Spårvägens FK
12.24
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.0
7 augVind: -1.0
1Frederik Andersson
Frederik Andersson 01, DEN
11.08
01DEN
11.08
q
  
2Douglas HellbrattMalmö AI
11.35
q
  
3Imran Lernebo
11.36
Turebergs FK
11.36
q
  
4Markus Lantto
11.80
Upsala IF
11.80
  
5Ibrahim AbakarTäby IS
12.17
  
6Marcus Lehto
12.88
Boden FI
12.88
SB
  
Heat 3
7 aug Vind: -0.7
7 augVind: -0.7
1Simon Plesse
10.99
Upsala IF
10.99
q
  
2Oskar Motta
Oskar Motta 98, Upsala IF
11.11
Upsala IF
11.11
q
  
3Kidus Yohannes GetahunMalmö AI
11.78
  
4Lucas Strand
12.06
Nyköpings BIS
12.06
  
5Staffan  Lindberg Hellas FK
13.26
PB
  
6Olov Åslund
14.83
Upsala IF
14.83
PB
  
M 200 m     
8 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.0
1Desmond Rogo
21.27
Upsala IF
21.27
PB
  
2Douglas HellbrattMalmö AI
21.84
SB
  
3Kasper Andersson
Kasper Andersson 97, DEN
21.95
97DEN
21.95
  
4Olle Billgren
22.39
Hellas FK
22.39
PB
  
5Marcus Berggren
22.64
Spårvägens FK
22.64
  
6Markus Ögren
22.92
IF Göta Karlstad
22.92
SB
  
Final B
8 aug Vind: +1.2
8 augVind: +1.2
1Isak Andersson
21.68
Upsala IF
21.68
SB
  
2Imran Lernebo
22.79
Turebergs FK
22.79
PB
  
3Martin Hagberg
23.01
Hässelby SK
23.01
PB
  
4Lucas Strand
23.47
Nyköpings BIS
23.47
  
5Joel Djerf
Joel Djerf 78, Tureberg
25.43
Turebergs FK
25.43
SB
  
6Staffan  Lindberg Hellas FK
26.85
PB
  
Final C
8 aug Vind: +1.2
8 augVind: +1.2
1Dennis Otieno
22.24
Hammarby IF
22.24
  
2Grigorios Kyriakoudis
22.30
Spårvägens FK
22.30
SB
  
3Peder Berge
Peder Berge 79, Upsala IF
25.39
Upsala IF
25.39
SB
  
Marcus Lehto
DNF
Boden FI
DNF
  
M 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Erik Martinsson
47.76
Upsala IF
47.76
SB
  
2Alexander NyströmRehns BK
48.53
  
3Isak Andersson
49.59
Upsala IF
49.59
SB
  
4Habtom Asgede
Habtom Asgede 95, Löparnas vänner
50.04
Löparnas Vänner IF
50.04
  
5Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson 01, KFUM Örebro
50.33
KFUM Örebro
50.33
  
Final B
8 aug
8 aug
1Simon MartinssonMalmö AI
49.35
PB
  
2Erik Rosqvist
50.89
Upsala IF
50.89
SB
  
3Lucas Strand
52.28
Nyköpings BIS
52.28
PB
  
4Bienvenue Musore
53.27
Spårvägens FK
53.27
SB
  
M 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Johan Eriksson
1:56.60
Turebergs FK
1:56.60
SB
  
2Alexander NyströmRehns BK
1:57.43
  
3Viktor Skoglund
1:59.79
Danderyds SK
1:59.79
  
4Samuel Berhane
2:00.56
Hässelby SK
2:00.56
PB
  
5Erik Skoglund
2:00.78
Danderyds SK
2:00.78
  
6Linus Jansson
2:00.84
Hässelby SK
2:00.84
PB
  
7Kevin Duvert
2:09.28
Turebergs FK
2:09.28
SB
  
8Fredrik Eckerström
2:19.16
Spårvägens FK
2:19.16
  
9Björn Axelsson
2:19.67
Turebergs FK
2:19.67
  
10Morten Linnes
2:20.79
IFK Märsta
2:20.79
SB
  
Thomas Kvarnehag
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
M 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Fredrik Billström
4:10.16
FK Studenterna
4:10.16
PB
  
2Johannes Fahlström
4:22.83
FK Studenterna
4:22.83
PB
  
3Felix Davidsson-BerndtssonHammarby IF
4:31.84
  
4Sebastian Svedhammer
4:42.25
Spårvägens FK
4:42.25
SB
  
5Svante Lenke
4:43.53
Upsala IF
4:43.53
  
6Björn Axelsson
4:45.78
Turebergs FK
4:45.78
SB
  
7Morten Linnes
4:49.59
IFK Märsta
4:49.59
PB
  
8Anton Karlsson
Anton Karlsson 90, Studenterna
4:55.09
FK Studenterna
4:55.09
PB
  
M Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Oskar Lundqvist
2.04
Upsala IF
2.04
  
2Emil Petersson
1.94
Turebergs FK
1.94
  
3Erik Dahlberg
1.94
Turebergs FK
1.94
  
4Olle Hammarberg
1.88
Huddinge AIS
1.88
  
5Isac Åsbrink
1.78
Upsala IF
1.78
  
William Peiro
NH
Turebergs FK
NH
  
1.681.731.781.831.881.911.941.972.002.042.08
Lundqvist-----o-o-xxoxxx
Petersson---o-ooxxx
Dahlberg-----xxoxxo-xxx
Hammarberg-oxooxxoxxx
Åsbrink-ooxxx
Peiroxr
M Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Harald GemmelTäby IS
4.41
  
Teodor BorgiusHammarby IF
NH
  
Carl-Einar Söderström EskonniemiHellas FK
NH
  
4.414.61
Gemmeloxxx
Borgiusxxx
Söderström Eskonniemi-xxx
M Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Frederik Andersson
Frederik Andersson 01, DEN
6.80
01DEN
6.80
+0.5 PB
  
2Wilhelm EidenstedtHässelby SK
6.43
+1.2
  
3Jacob Tysén HolmbergHässelby SK
6.18w
+2.2
  
Alexander NymanHässelby SK
NM
  
Andersson4.17
+1.6
x
+1.0
6.34
+0.5
6.74
+1.1
6.80
+0.5
6.57
+1.5
Eidenstedt6.26w
+2.4
6.07
+1.0
6.43
+1.2
6.17
+0.4
x
+1.2
6.15
+1.2
Tysén Holmberg6.09w
+2.1
5.98
-0.1
6.18w
+2.2
6.06
-0.1
6.12
+1.2
x
+2.3
Nyman
0.0

0.0

0.0
M Kula     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Jeffrey Ige
Jeffrey Ige 83, Spårvägen
13.24
Spårvägens FK
13.24
  
Ige13.20xxx13.1713.24
M Diskus     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Emil Holm
Emil Holm 01, Tureberg
41.05
Turebergs FK
41.05
  
Holmxxxxx41.05
M Spjut     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Tim Holmberg
53.85
Upsala IF
53.85
  
2Andreas Vinghed
44.24
Upsala IF
44.24
  
3Juhan Nöps
Juhan Nöps 78, Upsala IF
31.90
Upsala IF
31.90
  
Holmberg53.0552.0053.7450.5653.85x
Vinghed42.26x44.2442.69x
Nöpsx31.28xx31.9031.04
P19 100 m     
7 aug
Vind: -1.6

Final A

Final
7 aug
Vind: -1.6
1Jonatan Borg
11.00
Hammarby IF
11.00
  
2Viktor Wall
11.31
Hammarby IF
11.31
  
3Hugo Wallberg
Hugo Wallberg 03, Östersunds GIF
11.64
Östersunds GIF
11.64
  
4Robin Isaksson
11.74
IFK Lidingö
11.74
  
5Joakim Hellbratt
11.79
Huddinge AIS
11.79
  
6Ville MakslahtiLuleå FIF
11.80
  
7Mikael Agge
11.86
Hammarby IF
11.86
  
Heat 1
7 aug Vind: -1.5
7 augVind: -1.5
1Jonatan Borg
11.03
Hammarby IF
11.03
Q
  
2Hugo Wallberg
Hugo Wallberg 03, Östersunds GIF
11.66
Östersunds GIF
11.66
Q
  
3Ville MakslahtiLuleå FIF
11.73
q
  
4Nick Heidarian
11.75
Turebergs FK
11.75
q
  
5Emil Sörqvist
11.80
Huddinge AIS
11.80
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.2
7 augVind: -1.2
1Viktor Wall
11.24
Hammarby IF
11.24
Q
  
2Joakim Hellbratt
11.63
Huddinge AIS
11.63
Q
  
3Robin Isaksson
11.65
IFK Lidingö
11.65
SB
q
  
4Mikael Agge
11.73
Hammarby IF
11.73
q
  
5William Larsson SvenssonGefle IF
11.80
  
6Eemeli Peura
11.85
Upsala IF
11.85
PB
  
P19 200 m     
8 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.5
1Markus Moberg
21.94
Hammarby IF
21.94
PB
  
2Alexander Pilgrim
22.07
Hammarby IF
22.07
PB
  
3Edvard Hansson
22.70
Hässelby SK
22.70
PB
  
4Hugo Wallberg
Hugo Wallberg 03, Östersunds GIF
23.26
Östersunds GIF
23.26
  
5Eemeli Peura
23.48
Upsala IF
23.48
PB
  
6William Larsson SvenssonGefle IF
24.06
SB
  
P19 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Robin Isaksson
49.70
IFK Lidingö
49.70
SB
  
2Emil Sörqvist
51.29
Huddinge AIS
51.29
PB
  
3Noah Bucht WesslénHammarby IF
51.56
PB
  
4Viktor HedlundFalu IK
51.69
PB
  
5Casper Elliot
51.77
Huddinge AIS
51.77
PB
  
6Lukas Holm
53.02
Gefle IF
53.02
PB
  
7Didrik Lindhé NilssonBromma IF
55.48
PB
  
8Christopher LundbergTurebergs FK
58.43
PB
  
P19 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Axel Hagerud
2:00.21
Bromma IF
2:00.21
  
2Lukas Holm
2:01.37
Gefle IF
2:01.37
  
3Johan Olsson
2:01.39
Upsala IF
2:01.39
PB
  
4Vidar Arvidsson
2:03.96
Upsala IF
2:03.96
  
5Abbe Ali
2:04.38
Rehns BK
2:04.38
PB
  
6Sebastian ChristensonTurebergs FK
2:05.16
PB
  
7David Wide
David Wide 03, Hässelby
2:08.69
Hässelby SK
2:08.69
  
8Fredrik Sundvall
2:30.47
Gefle IF
2:30.47
  
P19 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Axel Hagerud
4:13.71
Bromma IF
4:13.71
  
2Julius Mördrup
4:16.95
IFK Lidingö
4:16.95
  
3David Wide
David Wide 03, Hässelby
4:34.79
Hässelby SK
4:34.79
  
4Vilhelm Werner
4:45.08
Hässelby SK
4:45.08
PB
  
5Albin Carlerud
Albin Carlerud 02, Spårvägen
4:50.22
Spårvägens FK
4:50.22
  
P19 Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
Leo Thillou ThomassonSpårvägens FK
NH
  
3.41
Thillou Thomassonxxx
P19 Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Niklas Wall
7.01
Hammarby IF
7.01
+1.7 PB
  
2Hugo Olsson
6.75
Turebergs FK
6.75
+1.1 PB
  
3Joakim Hellbratt
6.68
Huddinge AIS
6.68
+0.4
  
4Ville MakslahtiLuleå FIF
6.04
+1.4
  
5William Larsson SvenssonGefle IF
5.83
+1.1
  
6Fredrik SundvallGefle IF
5.08
+1.8
  
Wall6.89
+1.0
6.67
+1.0
6.51
+1.7
4.51
+1.6
6.59
+0.5
7.01
+1.7
Olsson6.54
+1.0
x
+0.4
6.60
+1.8

0.0
6.52
+0.9
6.75
+1.1
Hellbrattx
+1.4
x
+1.4
6.50
+1.0
6.67
+0.4
6.56
+0.5
6.68
+0.4
Makslahti6.00
+1.6
6.04
+1.4
x
+1.6
6.04
+0.5
4.47
+0.8
4.26
+1.8
Larsson Svensson5.83
+1.1
5.78
+1.8
5.48
+1.0
5.42
+0.5
x
+1.3
5.17
+0.3
Sundvall5.08
+1.8
4.74
+0.9
4.99
+1.9
4.81
+1.3
4.92
+0.7
4.95
+1.7
P19 Kula (6.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Karl Ludvik
15.63
Turebergs FK
15.63
PB
  
2Martin Sundberg
14.58
Hammarby IF
14.58
  
3Teo Paganus
12.59
Turebergs FK
12.59
  
4Esbjörn ErikssonTurebergs FK
9.90
PB
  
Ludvik15.63xxxx15.32
Sundberg14.47xxx14.58x
Paganusxxxx12.59x
Eriksson9.248.568.82x9.779.90
P19 Diskus (1.75 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Jesper Ahlin
53.24
Turebergs FK
53.24
PB
  
2Teo Paganus
48.55
Turebergs FK
48.55
PB
  
3Karl Ludvik
46.22
Turebergs FK
46.22
  
4Martin Sundberg
43.64
Hammarby IF
43.64
  
5Melker Albertsson
41.85
Brännans IF
41.85
  
6August Schmidt
August Schmidt 03, Mälarhöjden
40.44
Mälarhöjdens IK
40.44
  
7Linus Olofsson
38.25
Boden FI
38.25
  
Ahlin42.5246.8744.53xx53.24
Paganus43.8045.25x46.31x48.55
Ludvik45.78xxx46.22x
Sundberg43.64xxxxx
Albertssonxxx40.5640.0341.85
Schmidt38.4637.7740.2440.0439.0340.44
Olofssonx36.78x38.2536.7634.96
P19 Slägga (6.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Alfons Haals
Alfons Haals 02, Västerås
67.42
Västerås FK
67.42
  
2Karl Ludvik
64.78
Turebergs FK
64.78
  
3Albin Silén
59.67
Strands IF
59.67
  
4Hampus Wallin
59.06
Hovslätts IK
59.06
  
Haals64.7264.5965.20xx67.42
Ludvikx64.6164.7863.74x64.70
Silénx54.36x57.00x59.67
Wallin56.2459.0658.69
P17 100 m     
7 aug
Vind: -1.8

Final A

Final
7 aug
Vind: -1.8
1Casper Gustafsson
11.60
Hanvikens SK
11.60
  
2Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
11.90
Nyköpings BIS
11.90
  
3Aaryaman SachdevaMalmö AI
12.60
  
4Oskar Carlsson
12.96
Mälarö SOK
12.96
  
5Robin Göransson
13.01
Turebergs FK
13.01
  
Heat 1
7 aug Vind: -1.3
7 augVind: -1.3
1Arvid Borg
Arvid Borg 04, Nyköping
11.74
Nyköpings BIS
11.74
Q
  
2Aaryaman SachdevaMalmö AI
12.26
Q
  
3Robin Göransson
12.72
Turebergs FK
12.72
q
  
4Elis Gemzell
13.01
Tierps IF
13.01
q
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.4
7 augVind: -1.4
1Casper Gustafsson
11.53
Hanvikens SK
11.53
=SB
Q
  
2William Brändeborn
11.80
Råby-Rekarne FIF
11.80
Q
  
3Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
12.15
q
  
4Oskar Carlsson
12.52
Mälarö SOK
12.52
q
  
P17 200 m     
8 aug
Vind: +1.7

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.7
1Josef Malsher
22.93
Alunda SK
22.93
PB
  
2Casper Gustafsson
23.11
Hanvikens SK
23.11
PB
  
3Babu Badjie
23.33
Bromma IF
23.33
  
4Oskar Carlsson
25.13
Mälarö SOK
25.13
  
5Victor Johnson
25.85
Bromma IF
25.85
  
Heat 2
8 aug Vind: +2.5
8 augVind: +2.5
1Tim Forsberg
23.84w
Huddinge AIS
23.84w
  
2Victor ZimmermanBoo IF
24.68w
  
3Edvin SamuelssonGefle IF
24.79w
  
4Felix ÖsterbergBoo IF
25.32w
  
5Robin Göransson
25.33w
Turebergs FK
25.33w
  
6Alex Eriksson
25.92w
Alunda SK
25.92w
  
P17 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Axel Månsson
2:09.92
Hässelby SK
2:09.92
SB
  
2Tim Forsberg
2:11.27
Huddinge AIS
2:11.27
  
3Nils Gähler
2:11.80
Bromma IF
2:11.80
  
4Linus Fondin
2:12.23
Hanvikens SK
2:12.23
  
5Simon Johansson
2:15.13
Bromma IF
2:15.13
  
6Edvin Samuelsson
2:16.64
Gefle IF
2:16.64
PB
  
7Felix ÖsterbergBoo IF
2:19.19
PB
  
8Benjamin Grahm
2:20.58
Bromma IF
2:20.58
  
9Theodor Holm
2:21.17
Gefle IF
2:21.17
  
P17 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Linus Jansson
4:10.00
Hässelby SK
4:10.00
PB
  
2Axel Månsson
4:30.59
Hässelby SK
4:30.59
SB
  
3Simon Bratt
Simon Bratt 05, Triangeln
4:30.65
IF Triangeln
4:30.65
PB
  
4Nils Gähler
4:36.58
Bromma IF
4:36.58
  
5Simon Johansson
4:37.74
Bromma IF
4:37.74
PB
  
6Leonardo Garavini
4:39.15
IFK Lidingö
4:39.15
PB
  
Benjamin GrahmBromma IF
DNF
  
P17 Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Rasmus Berg
1.85
Gefle IF
1.85
PB
  
2Viktor Lundqvist
1.78
Upsala IF
1.78
  
3Edvin Unger
1.73
IFK Lidingö
1.73
  
4Emil Danielsson
1.73
Mälarö SOK
1.73
  
5Anton Hellstrand HellebergIFK Lidingö
1.73
  
6Mindor Bergler
1.58
Hässelby SK
1.58
  
1.581.631.681.731.781.831.851.87
Berg-oooxxoxooxxx
Lundqvist-ooxoxxoxxx
Ungerooooxxx
Danielssonooxoxoxxx
Hellstrand Helleberg-xxoxoxoxxx
Bergleroxxx
P17 Stav     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Marcus Julin
3.42
Hanvikens SK
3.42
PB
  
3.323.423.52
Julinxooxxx
P17 Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Josef Malsher
6.35
Alunda SK
6.35
+0.9 PB
  
2William Brändeborn
6.30
Råby-Rekarne FIF
6.30
+1.6 PB
  
3Babu Badjie
6.29
Bromma IF
6.29
+1.8 PB
  
4Mindor Bergler
5.98
Hässelby SK
5.98
+1.1
  
5Leo Jordal
Leo Jordal 05, Huddinge
5.91
Huddinge AIS
5.91
+1.2
  
6Emil Danielsson
5.40
Mälarö SOK
5.40
+0.5 PB
  
7Teodor Nyman
5.11
Hanvikens SK
5.11
+1.7 PB
  
8Victor ZimmermanBoo IF
5.02
+1.2 PB
  
9Alex Eriksson
3.33w
Alunda SK
3.33w
+2.2
  
Malsher6.00
+0.7
x
+0.8
6.29
+1.2
x
+0.8
6.35
+0.9
6.21
+1.2
Brändeborn5.54
+1.1
6.28
+1.3

0.0
6.00
+1.0
6.29
+1.2
6.30
+1.6
Badjie6.16
+1.2
x
+2.1
x
+1.5
5.54
+2.0

0.0
6.29
+1.8
Bergler5.81
+1.9
5.85
0.0
5.98
+1.1

0.0
5.33
+1.1

0.0
Jordal5.45
+1.3
5.67
+0.4
5.91
+1.2
5.67
+0.5
5.69
+1.5

0.0
Danielssonx
+2.4
5.40
+0.5
5.37
+1.9
x
+0.1
5.25w
+2.4
5.19w
+2.2
Nyman4.93
+1.5
4.99
+1.5
5.04
+0.7
4.88
+0.9
5.00
+1.0
5.11
+1.7
Zimmerman4.93w
+2.3
x
+1.1
5.02
+1.2
4.66
+0.6
4.97
+1.9
4.93
+1.4
Eriksson3.33w
+2.2
x
+0.7
x
+1.4

0.0

0.0
P17 Kula (5.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
15.28
Råby-Rekarne FIF
15.28
  
2Fabian Mix
Fabian Mix 05, Tureberg
15.23
Turebergs FK
15.23
  
Lögdahl15.0214.97xx15.2814.55
Mix15.2114.7114.9915.2315.23x
P17 Diskus (1.5 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Adam Söder
34.67
Gefle IF
34.67
PB
  
Söderxx32.00xx34.67
P17 Slägga (5.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Fabian Mix
Fabian Mix 05, Tureberg
58.04
Turebergs FK
58.04
  
2Ludvig Wallén
49.62
Bromma IF
49.62
PB
  
Mixx48.83x56.99x58.04
Wallén39.8742.96xx49.4749.62
P17 Spjut (700 g)     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Max Fors
Max Fors 04, Upsala IF
63.91
Upsala IF
63.91
PB
  
2Viktor Lögdahl
Viktor Lögdahl 05, Råby-Rekarne
61.38
Råby-Rekarne FIF
61.38
PB
  
3Filip Sundin
58.44
IF Göta Karlstad
58.44
  
4Leon Bodén
Leon Bodén 05, KFUM Örebro
53.22
KFUM Örebro
53.22
  
5André FällströmTyresö FK
43.40
  
6Victor Johnson
29.82
Bromma IF
29.82
  
Fors50.8259.72x54.8263.91x
Lögdahl58.14xxx54.9961.38
Sundin53.77xx58.44x
Bodénxx51.9453.22xx
Fällströmxxxx43.40x
Johnson29.8229.7929.72xxx
P15 80 m     
7 aug
Vind: -1.7

Final A

Final
7 aug
Vind: -1.7
1Filip Olsson
9.34
Bromma IF
9.34
  
2Edvin Sidwall
9.86
Danderyds SK
9.86
  
3William Freifelt
10.33
Hammarby IF
10.33
  
4Albin Lundberg
10.35
Mälarö SOK
10.35
  
5Viktor SahlstenBoo IF
10.53
  
6Victor SvedbergGefle IF
10.55
  
7Anton Sallnäs
10.80
Hammarby IF
10.80
  
Heat 1
7 aug Vind: +0.2
7 augVind: +0.2
1Filip Olsson
9.29
Bromma IF
9.29
q
  
2William Freifelt
10.32
Hammarby IF
10.32
PB
q
  
3Viktor SahlstenBoo IF
10.40
PB
q
  
4Victor SvedbergGefle IF
10.42
q
  
5Hugo TheanderBoo IF
10.94
PB
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.5
7 augVind: -1.5
1Edvin Sidwall
10.03
Danderyds SK
10.03
q
  
2Albin Lundberg
10.30
Mälarö SOK
10.30
=PB
q
  
3Gabriel Öhrner
10.68
Hammarby IF
10.68
q
  
4Anton Sallnäs
10.74
Hammarby IF
10.74
q
  
P15 300 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Filip Herre
39.05
Hammarby IF
39.05
  
2Daniel Jerndorf
39.51
Hammarby IF
39.51
  
3Viktor SahlstenBoo IF
42.03
PB
  
4Anton Sallnäs
42.74
Hammarby IF
42.74
PB
  
P15 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Albert Ziegler
Albert Ziegler 06, Örebro AIK
2:10.61
Örebro AIK
2:10.61
  
2Anton Sallnäs
2:28.11
Hammarby IF
2:28.11
PB
  
P15 2000 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Alexander Hägg
6:06.52
Hässelby SK
6:06.52
PB
  
2Albert Ziegler
Albert Ziegler 06, Örebro AIK
6:13.12
Örebro AIK
6:13.12
PB
  
3Anton Petersson
6:23.02
Hässelby SK
6:23.02
PB
  
4Elton Hedberg
6:41.24
Hammarby IF
6:41.24
PB
  
5Erik Alteskog
8:12.07
Hammarby IF
8:12.07
SB
  
P15 80 m häck (83.8 cm)     
8 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.0
1Filip Olsson
11.18
Bromma IF
11.18
PB
  
2John Bäck
John Bäck 06, Tureberg
12.93
Turebergs FK
12.93
PB
  
P15 Stav     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
3.86
PB
  
2Oliver Sandberg
3.62
Huddinge AIS
3.62
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
3.42
Turebergs FK
3.42
  
4Quincy Hackett
3.32
Hammarby IF
3.32
  
5Simon Lindström
3.32
Turebergs FK
3.32
  
6Alexander MickelsonTurebergs FK
3.32
  
7David BerglundAIK
3.02
  
8Gabriel Öhrner
2.72
Hammarby IF
2.72
=PB
  
2.72
4.04
2.82
3.02
3.12
3.22
3.32
3.42
3.52
3.62
3.72
3.86
Semb-Josefson-
xxx
-
o
-
-
-
-
o
o
xo
xo
Sandberg-
-
-
-
-
o
o
o
xo
xxx

Back-
-
xxo
o
-
xo
o
xxx



Hackett-
-
xo
-
o
xo
xxx




Lindström-
-
xo
xo
o
xo
xpp




Mickelson-
-
o
o
o
xxo
xxx




Berglund-
-
o
xxx







Öhrnero
xxx









P15 Längd     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Filip Olsson
6.21
Bromma IF
6.21
+1.3
  
2Benjamin BodinSäters IF
5.62
+0.2
  
3Hugo Aronsson
Hugo Aronsson 06, Åkersberga
4.97w
Åkersberga SK
4.97w
+2.3
  
4William Freifelt
4.96
Hammarby IF
4.96
+1.1
  
5Anton Sallnäs
4.59
Hammarby IF
4.59
+1.9
  
Olsson5.69
+0.6
5.75
+1.7
6.10
+0.8
5.65
+1.4
6.21
+1.3
6.15
-1.3
Bodin5.34
+0.3
5.51w
+3.0
x
+2.2
x
+0.3
5.30w
+2.1
5.62
+0.2
Aronsson2.41
-1.1
4.61
+1.6
4.74w
+2.8
4.97w
+2.3
4.95
-2.1
4.82
+1.3
Freifelt3.80w
+2.4
x
+2.4
4.96
+1.1
4.86
+1.1
3.83w
+2.6

0.0
Sallnäs4.35
-0.6
4.59
+1.9
4.24
+1.2
4.36
+1.3
4.48
-0.1
4.48
+1.8
P15 Tresteg     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Albin Lundberg
10.11
Mälarö SOK
10.11
–0.5 PB
  
Lundbergx
-0.7
9.84
-1.0
10.11
-0.5
9.62
+0.1

0.0

0.0
P15 Diskus (1.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Jacob Semb-JosefsonTurebergs FK
37.44
PB
  
Semb-Josefson35.3433.63xx37.4435.61
P15 Spjut (600 g)     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Benjamin Bodin
45.74
Säters IF
45.74
  
2Oliver Sandberg
44.53
Huddinge AIS
44.53
  
3Daniel Opdahl
43.45
Turebergs FK
43.45
PB
  
4Ludvig Ellgren
40.92
Turebergs FK
40.92
  
5Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
33.15
Turebergs FK
33.15
  
Bodin41.9137.9245.7437.6740.0942.88
Sandberg41.5343.88x38.9441.7844.53
Opdahl38.6635.8140.5840.1739.2043.45
Ellgren40.79xx38.6040.6240.92
Back30.2433.15xx
P14 80 m     
7 aug
Vind: -0.3

Final A

Final
7 aug
Vind: -0.3
1Adrian Kylington
9.98
Sundbybergs IK
9.98
  
2Joar Eriksson
10.04
Turebergs FK
10.04
  
3Alexander MickelsonTurebergs FK
10.05
  
4Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
10.28
Råby-Rekarne FIF
10.28
  
5David BerglundAIK
10.49
  
6Jacob Rune
10.55
Täby IS
10.55
  
7Erik Håkansson
11.32
Turebergs FK
11.32
  
Heat 1
7 aug Vind: -0.6
7 augVind: -0.6
1Adrian Kylington
9.89
Sundbybergs IK
9.89
PB
q
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
9.97
q
  
3Joar Eriksson
9.99
Turebergs FK
9.99
q
  
4Oskar Tennhed
Oskar Tennhed 07, Råby-Rekarne
10.12
Råby-Rekarne FIF
10.12
q
  
5Jacob Rune
10.40
Täby IS
10.40
q
  
Heat 2
7 aug Vind: 0.0
7 augVind: 0.0
1David BerglundAIK
10.23
=PB
q
  
2William WellstedtBromma IF
10.46
PB
q
  
3Erik Håkansson
11.03
Turebergs FK
11.03
q
  
4Theo Carlström CousinsHammarby IF
11.12
  
P14 300 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Joar Eriksson
39.87
Turebergs FK
39.87
  
2Jacob Rune
41.48
Täby IS
41.48
PB
  
3Sam Rondung
Sam Rondung 07, Östersunds GIF
42.25
Östersunds GIF
42.25
PB
  
P14 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Vilhelm Lood Falgén
2:13.08
Turebergs FK
2:13.08
  
2Leo Papinski
2:13.50
Täby IS
2:13.50
  
3Simon Berhane
2:22.66
Hässelby SK
2:22.66
PB
  
4Iker Garcia LundströmTurebergs FK
2:24.18
  
P14 2000 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Leo Papinski
6:38.02
Täby IS
6:38.02
  
2Liam Tannlund
6:38.47
Täby IS
6:38.47
  
3Simon Berhane
7:05.90
Hässelby SK
7:05.90
PB
  
P14 80 m häck (83.8 cm)     
8 aug
Vind: +1.0

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.0
1Jacob Rune
11.77
Täby IS
11.77
  
2David BerglundAIK
11.87
PB
  
3Henrik Deresiewicz
12.95
Sundbybergs IK
12.95
PB
  
4Sam Rondung
Sam Rondung 07, Östersunds GIF
13.02
Östersunds GIF
13.02
PB
  
5Erik Håkansson
14.45
Turebergs FK
14.45
PB
  
P14 Höjd     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Simon Lindström
1.64
Turebergs FK
1.64
PB
  
2Alexander MickelsonTurebergs FK
1.64
  
3Henrik Deresiewicz
1.60
Sundbybergs IK
1.60
=PB
  
4Walter Hedblom GreenGefle IF
1.52
PB
  
5Erik Håkansson
1.44
Turebergs FK
1.44
  
1.401.441.481.521.561.601.641.68
Lindström----oooxxx
Mickelson----ooxxoxxx
Deresiewicz---ooxoxxx
Hedblom Greenoooxoxxx
Håkanssonooxxx
P14 Längd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Alexander MickelsonTurebergs FK
5.90w
+2.6
  
2David BerglundAIK
5.65w
+2.2
  
3Jacob Rune
5.46
Täby IS
5.46
+1.3
  
4Simon Lindström
5.22
Turebergs FK
5.22
+0.7 PB
  
5Joar Eriksson
5.07
Turebergs FK
5.07
+0.3
  
6Theo Carlström CousinsHammarby IF
5.01
+1.5 PB
  
7Erik Håkansson
4.96
Turebergs FK
4.96
+1.9 PB
  
8Sam Rondung
Sam Rondung 07, Östersunds GIF
4.91
Östersunds GIF
4.91
+1.2
  
9Quincy Hackett
4.61
Hammarby IF
4.61
+1.1 PB
  
10William WellstedtBromma IF
4.09
+1.1
  
Mickelson5.68
+1.2
x
+1.9

0.0
3.61
+1.1

0.0
5.90w
+2.6
Berglund5.65w
+2.2
3.32
+1.0
5.52
+0.6
5.47
+1.1
5.46
+1.5
x
+3.4
Rune5.34
+1.0
5.30
+1.1
5.42
+1.0
5.23
+0.7
5.28
+1.0
5.46
+1.3
Lindström5.10
+1.2
5.11
+1.5
5.22
+0.7
5.04
+0.6
5.09
+1.5
5.18
+1.0
Eriksson4.88
+0.9
5.01
+1.3
5.07
+0.3
4.94
+1.1
4.99w
+2.5
4.82w
+2.3
Carlström Cousins5.01
+1.5
x
+0.8
4.85
+0.9
x
+1.0
x
+2.5
4.60
+1.2
Håkansson4.74
+1.2
4.75
+1.1
4.87
+0.7
x
+0.6
4.86w
+2.1
4.96
+1.9
Rondung4.84
+1.0
4.85
+1.5
4.59
+0.5
4.83
+0.4
x
+1.9
4.91
+1.2
Hackett4.61
+1.1
x
+1.1
4.61
+0.7
Wellstedt4.09
+1.1

0.0

0.0
P14 Tresteg     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Simon Lindström
11.60w
Turebergs FK
11.60w
+2.9
  
2Joar Eriksson
11.11
Turebergs FK
11.11
–1.1 PB
  
3Erik Håkansson
10.87
Turebergs FK
10.87
+1.0 PB
  
4Sam Rondung
Sam Rondung 07, Östersunds GIF
10.72
Östersunds GIF
10.72
–3.2 =PB
  
5Vilgot DidriksonBromma IF
10.40
+1.5 PB
  
Lindström10.75
-1.4
11.04
-0.3
11.10
-1.2
11.12
-1.6
10.82
-0.8
11.60w
+2.9
Eriksson10.77
+0.4
x
+2.3
x
-0.4
x
-1.1
11.11
-1.1
x
-1.4
Håkansson10.39
-3.0
10.07
-0.7
10.50
-0.7
10.40
0.0
10.52
-1.3
10.87
+1.0
Rondung10.72
-3.2
x
+0.6
10.72
-2.8
10.28
-0.3
9.37
-0.7
x
-0.5
Didrikson10.31
-2.0
10.40
+1.5
10.20
-1.1
10.14
0.0

0.0

0.0
P14 Kula (4.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Ludvig Ellgren
12.77
Turebergs FK
12.77
PB
  
2Adrian Kylington
12.47
Sundbybergs IK
12.47
  
3Quincy Hackett
9.59
Hammarby IF
9.59
PB
  
4Erik Håkansson
9.36
Turebergs FK
9.36
PB
  
Ellgren11.8011.7312.77xx11.79
Kylingtonx12.2312.4711.99
Hackett8.878.858.959.148.999.59
Håkansson9.368.488.408.98
P14 Diskus (1.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Ludvig Ellgren
40.61
Turebergs FK
40.61
  
2William StrömbergTurebergs FK
27.80
PB
  
Ellgrenxx36.70xx40.61
Strömbergxx27.80xx21.18
P14 Slägga (4.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Lowe Wängelin
47.83
Upsala IF
47.83
  
2Ludvig Ellgren
41.35
Turebergs FK
41.35
PB
  
3William StrömbergTurebergs FK
20.51
PB
  
Wängelin45.9547.3444.6247.8346.5344.90
Ellgren34.9041.35x40.0840.59x
Strömbergxxx20.51x14.03
P13 60 m     
7 aug
Vind: -2.1

Final A

Final
7 aug
Vind: -2.1
1William BlomquistTurebergs FK
8.22
PB
  
2William StrömbergTurebergs FK
8.64
PB
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
8.68
Turebergs FK
8.68
  
4Elvin Rahm
8.99
Gefle IF
8.99
  
5Erik Rosenquist
9.10
Vallentuna FK
9.10
  
P13 600 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Vilgot Didrikson
1:40.49
Bromma IF
1:40.49
PB
  
2William Blomquist
1:42.03
Turebergs FK
1:42.03
PB
  
3Ludwig Engde
1:44.27
Turebergs FK
1:44.27
PB
  
4Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
1:44.85
Turebergs FK
1:44.85
  
5Oskar Halfwordson
2:03.03
Bromma IF
2:03.03
PB
  
P13 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
8 aug
Vind: +1.3

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.3
1William Blomquist
10.02
Turebergs FK
10.02
PB
  
P13 Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Elvin Rahm
1.64
Gefle IF
1.64
PB
  
2Vilgot DidriksonBromma IF
1.56
=PB
  
3Theodor Gutke
1.48
Hammarby IF
1.48
  
4Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
1.44
Turebergs FK
1.44
  
5Erik Rosenquist
1.40
Vallentuna FK
1.40
PB
  
1.321.361.401.441.481.521.561.601.641.66
Rahm--ooooooxoxxx
Didrikson-ooooooxxx
Gutkeooxoooxxx
Back--oxoxxx
Rosenquistoooxxx
P13 Längd (zon)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1William BlomquistTurebergs FK
5.13
–1.8
  
2William StrömbergTurebergs FK
4.98
–2.4 PB
  
3Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
4.72
Turebergs FK
4.72
–1.8
  
4Vilgot DidriksonBromma IF
4.67
–1.0
  
5Elvin Rahm
4.47
Gefle IF
4.47
–0.8
  
6Erik Rosenquist
4.01
Vallentuna FK
4.01
–1.3
  
7Oskar HalfwordsonBromma IF
3.78
–1.1
  
8Nore Wennergren
3.63
Hässelby SK
3.63
–2.1
  
Blomquistx
-1.7
4.89
-1.7
5.13
-1.8
4.79
-2.3
Strömberg4.97
-1.1
4.98
-2.4
4.83
-2.3
x
-0.2
Back4.54
-2.7
x
-2.0
4.70
-1.2
4.72
-1.8
Didrikson4.50
-2.3
4.67
-1.0
3.71
-0.9
4.51
-1.9
Rahm4.34
-2.4
4.47
-0.8
4.44
-2.0
4.35
-1.6
Rosenquist4.01
-1.3
x
-1.1
x
-2.8
x
-1.3
Halfwordson3.78
-1.1
x
-0.7
3.62
-1.7
3.70
-2.3
Wennergren3.63
-2.1
3.49
-1.6
3.39
-2.0
x
-2.2
P13 Kula (3.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1William StrömbergTurebergs FK
12.41
PB
  
2Ludwig Engde
11.73
Turebergs FK
11.73
PB
  
3William Blomquist
11.40
Turebergs FK
11.40
PB
  
4Levi Back
Levi Back 08, Tureberg
11.10
Turebergs FK
11.10
  
5Vilgot DidriksonBromma IF
9.81
PB
  
Strömberg11.7612.4111.81x
Engde11.3710.6111.4011.73
Blomquist11.4010.7811.1710.17
Back10.7010.1911.1011.02
Didrikson9.819.23xx
P12 60 m     
7 aug
Vind: -2.7

Final A

Final
7 aug
Vind: -2.7
1Ivar Olsson
8.39
Bromma IF
8.39
  
2Jonatan Borg
8.61
Hammarby IF
8.61
  
3Carl Grindange
8.77
Turebergs FK
8.77
  
4William GråmanTyresö FK
8.79
  
5Eliah Hallberg Hossain
Eliah Hallberg Hossain 10, Tureberg
8.89
10Turebergs FK
8.89
  
6Trausti Mar DagssonTurebergs FK
8.92
  
7Theodor Gutke
8.95
Hammarby IF
8.95
  
Heat 1
7 aug Vind: -1.4
7 augVind: -1.4
1Jonatan Borg
8.60
Hammarby IF
8.60
PB
q
  
2Carl Grindange
8.73
Turebergs FK
8.73
q
  
3Theodor Gutke
8.79
Hammarby IF
8.79
PB
q
  
4Eliah Hallberg Hossain
Eliah Hallberg Hossain 10, Tureberg
8.83
10Turebergs FK
8.83
PB
q
  
5Nils GrufmanTäby IS
9.41
PB
  
Heat 2
7 aug Vind: -0.9
7 augVind: -0.9
1Hanwen Dong
Hanwen Dong 10, Danderyd
8.88
10Danderyds SK
8.88
PB
q
  
2Filip Söderlund
8.98
Turebergs FK
8.98
  
3Hannes Bergkvist
9.13
Huddinge AIS
9.13
  
4Albin Rydling
9.17
Mälarö SOK
9.17
  
5Ture Hamrå
9.21
Tyresö FK
9.21
PB
  
Heat 3
7 aug Vind: -1.7
7 augVind: -1.7
1Ivar Olsson
8.30
Bromma IF
8.30
q
  
2William GråmanTyresö FK
8.90
q
  
3Trausti Mar DagssonTurebergs FK
8.92
q
  
4Thomas Moussay
9.54
Sundbybergs IK
9.54
PB
  
5Jack Forssmed
9.63
Turebergs FK
9.63
  
6Tristan Back
Tristan Back 10, Tureberg
9.92
10Turebergs FK
9.92
  
P12 600 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Trausti Mar Dagsson
1:46.77
Turebergs FK
1:46.77
PB
  
2Hannes Bergkvist
1:48.55
Huddinge AIS
1:48.55
PB
  
3Love Ahlepil
Love Ahlepil 11, Tureberg
1:52.72
11Turebergs FK
1:52.72
PB
  
4Viktor Berg
1:54.45
Turebergs FK
1:54.45
PB
  
5Tage Lood Falgén
Tage Lood Falgén 10, Tureberg
1:56.22
10Turebergs FK
1:56.22
PB
  
6Thomas Moussay
1:58.88
Sundbybergs IK
1:58.88
PB
  
7Jack Forssmed
2:00.75
Turebergs FK
2:00.75
SB
  
8Tristan Back
Tristan Back 10, Tureberg
2:09.11
10Turebergs FK
2:09.11
  
Final B
8 aug
8 aug
1Love Willén HolgerssonIFK Lidingö
1:47.58
PB
  
2Filip Söderlund
1:48.25
Turebergs FK
1:48.25
PB
  
3Eliah Hallberg Hossain
Eliah Hallberg Hossain 10, Tureberg
1:49.20
10Turebergs FK
1:49.20
PB
  
4Alvar Engström
Alvar Engström 10, Tureberg
1:50.03
10Turebergs FK
1:50.03
  
5Wilmer Hägg
1:53.95
Hässelby SK
1:53.95
  
P12 60 m häck (76.2 cm, 7.65 m)     
8 aug
Vind: +1.1

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.1
1Ivar Olsson
9.98
Bromma IF
9.98
  
2Theodor Gutke
10.23
Hammarby IF
10.23
PB
  
3Nils Grufman
10.56
Täby IS
10.56
PB
  
4Carl Grindange
10.59
Turebergs FK
10.59
PB
  
5Trausti Mar DagssonTurebergs FK
11.06
  
6Filip Söderlund
11.34
Turebergs FK
11.34
PB
  
Final B
8 aug Vind: +2.6
8 augVind: +2.6
1Eliah Hallberg Hossain
Eliah Hallberg Hossain 10, Tureberg
11.26w
10Turebergs FK
11.26w
  
2Tage Lood Falgén
Tage Lood Falgén 10, Tureberg
11.37w
10Turebergs FK
11.37w
  
3Tristan Back
Tristan Back 10, Tureberg
11.75w
10Turebergs FK
11.75w
  
4Viktor Berg
12.25w
Turebergs FK
12.25w
  
5Jack Forssmed
12.43w
Turebergs FK
12.43w
  
P12 Längd (zon)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Ivar Olsson
4.91
Bromma IF
4.91
–0.1
  
2William GråmanTyresö FK
4.74
+1.0 PB
  
3Theodor Gutke
4.70
Hammarby IF
4.70
+1.2
  
4Carl Grindange
4.55
Turebergs FK
4.55
+0.7
  
5Jonatan Borg
4.44w
Hammarby IF
4.44w
+2.2
  
6Eliah Hallberg Hossain
Eliah Hallberg Hossain 10, Tureberg
4.44
10Turebergs FK
4.44
+1.5
  
7Hanwen Dong
Hanwen Dong 10, Danderyd
4.42
10Danderyds SK
4.42
+1.3 PB
  
8Nils GrufmanTäby IS
4.40
+2.0
  
9Albin Rydling
4.40
Mälarö SOK
4.40
+1.0 PB
  
10Tage Lood Falgén
Tage Lood Falgén 10, Tureberg
4.29w
10Turebergs FK
4.29w
+2.5
  
11Ture Hamrå
4.23
Tyresö FK
4.23
+0.7 PB
  
12Filip Söderlund
4.13
Turebergs FK
4.13
+1.1
  
13Theo Lundström
Theo Lundström 09, Östersunds GIF
4.04
Östersunds GIF
4.04
+1.1 PB
  
14Jumanne Hackett
4.01
Hammarby IF
4.01
+1.5 PB
  
15Alvar Engström
Alvar Engström 10, Tureberg
3.94
10Turebergs FK
3.94
+1.0 PB
  
16Tristan Back
Tristan Back 10, Tureberg
3.92
10Turebergs FK
3.92
+1.0
  
17Jack Forssmed
3.90
Turebergs FK
3.90
+1.6 SB
  
18Trausti Mar DagssonTurebergs FK
3.78
+1.4
  
19Hannes Bergkvist
3.65
Huddinge AIS
3.65
+1.5
  
Olsson4.73
+1.6
4.91
-0.1
4.68
+1.6
x
+1.5
Gråman4.74
+1.0
4.54
+0.8
4.57
+1.1
4.65
+1.8
Gutke4.70
+1.2
4.67
+1.1

0.0

0.0
Grindange4.39
-0.3
4.37
+1.6
4.43
+0.5
4.55
+0.7
Borg4.43
+1.7
4.36
+0.4
4.27
+1.9
4.44w
+2.2
Hallberg Hossain4.23
0.0
4.44
+1.5
4.39
+1.1
4.26
+0.6
Dong4.22
+1.6
3.99
+1.0
3.84w
+2.8
4.42
+1.3
Grufman4.30
+0.1
4.40
+2.0
4.29
+1.8
4.36
+1.6
Rydling4.19w
+2.4
4.27
+0.4
4.34
+1.5
4.40
+1.0
Lood Falgén4.29w
+2.5
4.19
+0.5
3.40
+0.2
4.24
+0.6
Hamrå4.23
+0.7
4.04
+2.0
3.95
+0.7
4.23
+1.6
Söderlund3.99
+1.1
4.13
+1.1
4.08
+1.5
4.01
+0.8
Lundström3.54
+0.1
3.51
+1.7
3.50
+0.3
4.04
+1.1
Hackett3.73
+0.5
4.01
+1.5
3.86
+0.6
3.83
+1.2
Engström3.94
+1.0
3.87
+1.7
3.94
+0.6
x
+2.1
Back3.79
+0.6
3.73
+0.6
3.80
+1.8
3.92
+1.0
Forssmed3.77
+0.7
3.70
+0.8
3.90
+1.6
3.78
+2.0
Dagsson3.59
+0.9
3.78
+1.4
3.76
+1.3
3.74
+0.8
Bergkvist3.37
+0.2
1.90w
+2.1
3.54
+0.7
3.65
+1.5
P12 Kula (3.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Nils GrufmanTäby IS
9.57
PB
  
2Jumanne Hackett
9.05
Hammarby IF
9.05
PB
  
3Carl Grindange
7.80
Turebergs FK
7.80
PB
  
4Wilmer Hägg
7.56
Hässelby SK
7.56
PB
  
5Theo Lundström
Theo Lundström 09, Östersunds GIF
7.55
Östersunds GIF
7.55
PB
  
6Theodor Gutke
7.22
Hammarby IF
7.22
PB
  
7Hannes Bergkvist
7.20
Huddinge AIS
7.20
PB
  
8Trausti Mar DagssonTurebergs FK
7.13
PB
  
9Tristan Back
Tristan Back 10, Tureberg
6.71
10Turebergs FK
6.71
PB
  
10Jack Forssmed
6.44
Turebergs FK
6.44
PB
  
11Eliah Hallberg Hossain
Eliah Hallberg Hossain 10, Tureberg
5.42
10Turebergs FK
5.42
PB
  
Grufman8.128.469.579.05
Hackett9.058.668.528.45
Grindange7.637.43x7.80
Hägg7.287.567.00x
Lundström7.007.007.437.55
Gutke7.227.026.54x
Bergkvist6.466.376.537.20
Dagsson7.136.976.926.98
Backx6.635.806.71
Forssmed6.445.916.196.23
Hallberg Hossainx5.204.775.42
Kvinnor
K 100 m     
7 aug
Vind: -1.9

Final A

Final
7 aug
Vind: -1.9
1Charlotte Andersson
13.04
Hässelby SK
13.04
  
2Freja Avebäck
13.32
Malmö AI
13.32
  
3Helen Hermundstad
13.34
Spårvägens FK
13.34
  
4Anna Björkstedt
13.34
Spårvägens FK
13.34
  
5Lisa Maidell
13.98
Turebergs FK
13.98
  
6Johanna Hedberg
14.43
Söderhamns IF
14.43
  
Heat 1
7 aug Vind: -1.2
7 augVind: -1.2
1Charlotte Andersson
12.93
Hässelby SK
12.93
Q
  
2Freja Avebäck
13.18
Malmö AI
13.18
Q
  
3Charlotta Häggström
14.37
Spårvägens FK
14.37
  
4Pernilla Maltesdotter
15.51
Spårvägens FK
15.51
  
5Jessica Bené
Jessica Bené 76, Åkersberga
15.88
Åkersberga SK
15.88
PB
  
6Maria Björkman
17.83
Turebergs FK
17.83
PB
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.2
7 augVind: -1.2
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
11.93
Spårvägens FK
11.93
Q
  
2Anna Björkstedt
13.14
Spårvägens FK
13.14
=SB
Q
  
3Lisa Maidell
13.75
Turebergs FK
13.75
PB
q
  
4Görel Manners
Görel Manners 63, Spårvägen
14.58
Spårvägens FK
14.58
SB
  
5Kerstin Grape
15.78
IFK Lidingö
15.78
  
6Ulla Karnebäck
16.37
Turebergs FK
16.37
  
Heat 3
7 aug Vind: -0.4
7 augVind: -0.4
1Klara Helander
12.54
Upsala IF
12.54
Q
  
2Helen Hermundstad
13.31
Spårvägens FK
13.31
Q
  
3Johanna Hedberg
13.92
Söderhamns IF
13.92
q
  
4Liva Gustavsson
14.36
Spårvägens FK
14.36
PB
  
5Charlotte Cederberg
15.37
Åkersberga SK
15.37
PB
  
6Gunnel Tolfes
16.46
Turebergs FK
16.46
  
K 200 m     
8 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.4
1Emma Jansson
Emma Jansson 97, KFUM Örebro
24.38
KFUM Örebro
24.38
  
2Linnéa Frobe
24.58
Täby IS
24.58
  
3Klara Helander
25.22
Upsala IF
25.22
  
4Ebba Jernmark BurrowsTäby IS
26.67
SB
  
5Anna Björkstedt
26.95
Spårvägens FK
26.95
SB
  
6Lisa Maidell
27.92
Turebergs FK
27.92
PB
  
7Johanna Hedberg
28.50
Söderhamns IF
28.50
PB
  
Final B
8 aug Vind: +1.2
8 augVind: +1.2
1Linda Hjertzell
29.47
Upsala IF
29.47
PB
  
2Görel Manners
Görel Manners 63, Spårvägen
29.81
Spårvägens FK
29.81
SB
  
3Gunnel Tolfes
32.50
Turebergs FK
32.50
PB
  
4Ulla Karnebäck
32.90
Turebergs FK
32.90
PB
  
5Kerstin Grape
33.09
IFK Lidingö
33.09
PB
  
6Anita ChristenssonTurebergs FK
36.95
PB
  
7Maria Björkman
39.36
Turebergs FK
39.36
PB
  
Final C
8 aug Vind: +1.6
8 augVind: +1.6
1Maria SödergrenTäby IS
25.52
PB
  
2Charlotte Andersson
26.58
Hässelby SK
26.58
SB
  
3Liva Gustavsson
29.00
Spårvägens FK
29.00
PB
  
4Amanda Cleréus
30.05
Spårvägens FK
30.05
PB
  
5Rebecca Kruus
30.60
Turebergs FK
30.60
PB
  
Linnea Josefsson
DQ
Spårvägens FK
DQ
  
K 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
53.25
Spårvägens FK
53.25
  
2Linnéa Frobe
54.96
Täby IS
54.96
SB
  
3Jeanine Nygård
Jeanine Nygård 91, FIN
55.24
91FIN
55.24
  
4Ebba Jernmark BurrowsTäby IS
1:00.05
PB
  
5Leticia Buchli
1:00.37
Täby IS
1:00.37
PB
  
Final B
8 aug
8 aug
1Linnea Josefsson
1:05.15
Spårvägens FK
1:05.15
PB
  
2Amanda Cleréus
1:05.89
Spårvägens FK
1:05.89
PB
  
3Gunnel Tolfes
1:12.59
Turebergs FK
1:12.59
PB
  
4Ulla Karnebäck
1:14.53
Turebergs FK
1:14.53
  
5Anita Christensson
1:23.03
Turebergs FK
1:23.03
PB
  
K 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Filippa Ramberg
2:20.52
Hammarby IF
2:20.52
  
2Ida Ekroth
Ida Ekroth 96, Upsala IF
2:23.19
Upsala IF
2:23.19
SB
  
3Wilma Hedwall
2:51.42
Gefle IF
2:51.42
  
K 1500 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Filippa Ramberg
4:48.49
Hammarby IF
4:48.49
SB
  
2Weronika Brzuchalska
4:51.48
FK Studenterna
4:51.48
PB
  
3Sabina Korpela
Sabina Korpela 82, Studenterna
5:01.55
FK Studenterna
5:01.55
SB
  
4Nina Willén HolgerssonIFK Lidingö
5:42.44
PB
  
5Wilma Hedwall
5:57.35
Gefle IF
5:57.35
PB
  
K Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Louise EkmanGefle IF
1.76
  
2Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.70
  
1.671.701.731.761.80
Ekmanooooxxx
Erlandssonooxpxx
K Stav     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Clara Billing
3.52
Turebergs FK
3.52
  
2Elena Mitchell
3.12
IFK Lidingö
3.12
  
Tilda Kapell
NH
Hammarby IF
NH
  
Alannah HellstadiusHammarby IF
NH
  
Emelie ForsbergHuddinge AIS
NH
  
Sophia Abdulrahim OmarIFK Lidingö
NH
  
Norah Lind
NH
Tyresö FK
NH
  
Alvah Lind
NH
Tyresö FK
NH
  
2.322.522.823.023.123.223.323.423.523.623.65
Billing------xxoooxppxx
Mitchell--oxoxopxx
Kapell------xxx
Hellstadius-----xxx
Forsberg---xxx
Abdulrahim Omarxxx
Lind-xxx
Lind-----xxx
K Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Johanna Hedberg
5.11
Söderhamns IF
5.11
–1.1
  
2Annina Stens
Annina Stens 99, Spårvägen
5.06
Spårvägens FK
5.06
+0.6
  
3Izabella RipswedenHuddinge AIS
5.04
–1.3
  
4Felicia Lindberg
4.91
Hammarby IF
4.91
–1.2
  
5Amanda Möller
4.59
Hässelby SK
4.59
–0.6
  
6Rebecca Kruus
4.37
Turebergs FK
4.37
–0.1 PB
  
7Ebba Lindblom
2.80
Alunda SK
2.80
–1.9 SB
  
Hedberg4.95
-1.8
4.87
-0.6
5.11
-1.1
5.02
+0.7
5.09
-0.8
4.99
-1.5
Stens5.06
+0.6
4.76
-2.0
x
-3.1
4.86
-1.1
4.94
-0.2
4.77
-1.9
Ripsweden5.04
-1.3
x
-1.5
x
-1.0
4.65
-1.6
x
-1.8
4.83
-1.1
Lindberg4.81
-0.9
4.88
-1.1
4.91
-1.2
x
-2.6

0.0

0.0
Möller4.57
-0.3
4.49
-1.5
4.40
-0.5
4.47
-2.7
4.59
-0.6
4.45
-0.9
Kruus4.36
-0.2
x
-0.8
4.37
-0.1

0.0

0.0

0.0
Lindblomx
-0.7
x
-1.7
x
-1.4
2.80
-1.9
x
+0.1
x
-1.1
K Diskus     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Fanny Öhrn SelahnTurebergs FK
41.55
  
Öhrn Selahnx39.72xx41.5539.74
K Slägga     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Rebecka Hallerth
58.20
Spårvägens FK
58.20
  
2Jennifer Quick
55.87
Malmö AI
55.87
  
3Kristina Andersson
55.21
Råby-Rekarne FIF
55.21
  
4Jonna Geiryd
Jonna Geiryd 00, Spårvägen
47.25
Spårvägens FK
47.25
  
5Caroline Wallin
45.54
Spårvägens FK
45.54
  
Hallerthxx58.20xx58.07
Quickx55.87xx55.29x
Anderssonxx53.37x55.2152.21
Geiryd47.24x47.25xxx
Wallinx45.26xx45.5444.71
K Spjut     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Sofia Linde
37.89
Täby IS
37.89
  
2Linnea WesterbergF Bålsta IK
34.87
  
3Felicia Lindberg
33.85
Hammarby IF
33.85
SB
  
Linde34.6234.36xx37.89
Westerberg32.0633.1032.8433.0333.4034.87
Lindberg33.3132.4531.7333.5233.8530.90
F19 100 m     
7 aug
Vind: -0.8

Final A

Final
7 aug
Vind: -0.8
1Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
12.77
Mälarhöjdens IK
12.77
  
2Tindra Frykholm
12.88
Glanshammars IF
12.88
  
3Lisen Rignell
12.90
Bromma IF
12.90
  
4Victoria DavidssonTyresö FK
13.20
  
5Fredrika PetterssonHammarby IF
13.26
  
F19 200 m     
8 aug
Vind: +1.5

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.5
1Elise Legzdins
Elise Legzdins 02, Mälarhöjden
25.91
Mälarhöjdens IK
25.91
  
2Clara Billing
26.75
Turebergs FK
26.75
  
3Annie NorströmAlunda SK
27.15
SB
  
F19 400 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Lisen Rignell
58.22
Bromma IF
58.22
SB
  
2Elwira Ripsweden
1:00.97
Huddinge AIS
1:00.97
  
3Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
1:03.09
Turebergs FK
1:03.09
PB
  
F19 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Alice Berg
Alice Berg 02, Tureberg
2:25.18
Turebergs FK
2:25.18
SB
  
2Hoa Sjöholm
2:32.94
Hammarby IF
2:32.94
  
F19 Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Klara Frykholm
Klara Frykholm 03, Glanshammar
1.67
Glanshammars IF
1.67
  
2Edda Flink
Edda Flink 03, Upsala IF
1.62
Upsala IF
1.62
  
1.521.571.621.671.70
Frykholm--ooxxx
Flinkoooxxx
F19 Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Katharina GråmanTyresö FK
5.85
–1.4
  
2Lisen Rignell
5.47
Bromma IF
5.47
–0.5
  
3Victoria DavidssonTyresö FK
5.31
–2.0 PB
  
4Emilia SjöstrandHellas FK
5.17
–1.6 SB
  
5Tindra Frykholm
5.12
Glanshammars IF
5.12
–1.3 SB
  
6Liv Andersson
5.10
Alunda SK
5.10
–1.1
  
7Annie NorströmAlunda SK
4.58
0.0 SB
  
Gråman5.25
-2.6
x
-1.6
5.69
-0.6
5.78
-0.1
x
-1.0
5.85
-1.4
Rignell5.47
-0.5
x
-0.8
4.85
-1.7
5.45
-0.8
5.35
-1.5
5.47
-1.2
Davidsson4.87
-1.6
4.54
-0.6
x
-0.8
5.10
-1.0
5.31
-2.0
x
-1.0
Sjöstrand5.17
-1.6
x
-0.5
5.01
-1.0
x
-0.6
x
-1.8
4.91
-1.1
Frykholm5.12
-1.3
4.85
-1.2
4.94
-1.3
4.94
-1.7
5.00
-0.8
5.07
-2.0
Andersson4.96
+0.1
5.10
-1.1
4.94
-0.3
x
-0.8
4.92
-0.5
5.02
-2.3
Norströmx
-1.6
x
-1.5
x
-1.1
x
-2.3
4.58
0.0
x
-2.3
F19 Kula     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
10.72
Hammarby IF
10.72
  
Wihk10.14x9.53x9.6910.72
F19 Diskus     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Felicia Wiberg ErikssonIFK Strömsund
36.65
  
2Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
34.92
Hammarby IF
34.92
  
Wiberg Eriksson35.5235.8036.6534.9035.28x
Wihk32.2234.9231.6633.2734.7134.18
F19 Slägga     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Molly Skugge
49.53
Turebergs FK
49.53
  
2Vilma Damberg
48.83
Turebergs FK
48.83
PB
  
3Linn Harryson
45.91
Hammarby IF
45.91
  
4Elin Granlöf
45.13
Timrå AIF
45.13
  
5Ella Nilsson
41.57
Hanvikens SK
41.57
PB
  
6Embla Wihk
Embla Wihk 02, Hammarby
40.63
Hammarby IF
40.63
  
7Rebecka Essman
Rebecka Essman 03, Råby-Rekarne
37.77
Råby-Rekarne FIF
37.77
  
Skugge49.5348.9849.43xx46.90
Dambergx44.47x46.3448.83x
Harryson36.6643.1445.9145.1742.4243.23
Granlöf45.13x42.46xx42.70
Nilsson41.5739.5039.7540.7841.1238.22
Wihk37.0440.1440.63xx39.25
Essmanxx34.62x37.7737.76
F19 Spjut     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Emma Sidwall
22.10
Danderyds SK
22.10
  
Sidwallx16.9322.1016.62
F17 100 m     
7 aug
Vind: -0.5

Final A

Final
7 aug
Vind: -0.5
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
12.45
Vallentuna FK
12.45
  
2Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
12.73
KFUM Örebro
12.73
  
3Tyra Tunander CedreniusBromma IF
12.98
  
4Saga Hermundstad
13.26
Hässelby SK
13.26
  
5Stella Sällström
13.44
IFK Umeå
13.44
  
6Ophelia ViirmanBromma IF
13.51
  
7Emma Carlsson
13.55
Turebergs FK
13.55
SB
  
Heat 1
7 aug Vind: -2.2
7 augVind: -2.2
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
12.42
Vallentuna FK
12.42
Q
  
2Saga Hermundstad
13.26
Hässelby SK
13.26
Q
  
3Stella Sällström
13.36
IFK Umeå
13.36
q
  
4Ebba SjöströmTäby IS
13.48
q
  
5Emma Carlsson
13.57
Turebergs FK
13.57
SB
q
  
6Ida Malmborg
13.72
Hässelby SK
13.72
  
7Lizette Carlsson
14.13
Vallentuna FK
14.13
PB
  
Heat 2
7 aug Vind: -0.9
7 augVind: -0.9
1Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
12.79
KFUM Örebro
12.79
Q
  
2Tyra Tunander CedreniusBromma IF
13.00
Q
  
3Ophelia ViirmanBromma IF
13.52
q
  
4Linnea VillskogGefle IF
13.59
  
5Tuva Wennergren
14.24
Hässelby SK
14.24
  
6Rebecka SjöbergTäby IS
14.48
  
F17 200 m     
8 aug
Vind: +1.4

Final A

Final
8 aug
Vind: +1.4
1Moa Granat
Moa Granat 04, Vallentuna
24.42
Vallentuna FK
24.42
PB
  
2Ebba Asp
Ebba Asp 04, KFUM Örebro
25.68
KFUM Örebro
25.68
PB
  
3Edda Chin NygårdsBromma IF
25.90
PB
  
4Vera Lindblad
26.81
Bromma IF
26.81
  
5Lizette Carlsson
27.33
Vallentuna FK
27.33
  
Final B
8 aug Vind: +1.4
8 augVind: +1.4
1Ida Malmborg
27.55
Hässelby SK
27.55
  
2Sara Winberg
28.04
Täby IS
28.04
PB
  
3Linnea VillskogGefle IF
28.35
PB
  
4Tuva Wennergren
29.09
Hässelby SK
29.09
PB
  
5Rebecka SjöbergTäby IS
29.27
PB
  
F17 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Elina Hellgren
2:23.26
Vallentuna FK
2:23.26
  
2Lia Cederberg
2:27.03
Hässelby SK
2:27.03
  
3Estelle Strand
2:28.02
IFK Lidingö
2:28.02
SB
  
4Isabella Elisson
2:31.51
Hässelby SK
2:31.51
  
5Agnes Olsson
2:51.20
Turebergs FK
2:51.20
  
F17 Höjd     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Emma Häggblom
1.62
Upsala IF
1.62
  
2Olivia Kålen
1.57
Marieby GIF
1.57
  
3Emma Karlsson Svedestam
1.52
Råby-Rekarne FIF
1.52
  
4Matilda PeterssonTurebergs FK
1.52
  
5Anja LalanderTäby IS
1.47
SB
  
6Emma Walfridsson
1.47
Hanvikens SK
1.47
SB
  
1.371.421.471.521.571.621.67
Häggblom---ooxoxxx
Kålen--ooxoxxp
Karlsson Svedestam--ooxxx
Petersson-ooxoxxx
Lalanderoxooxxx
Walfridssonooxoxxx
F17 Stav     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Alvah Lind
3.20
Tyresö FK
3.20
  
2Lovisa BlomqvistMarieby GIF
3.10
=PB
  
3Rebecka Forsling
3.00
Huddinge AIS
3.00
  
4Norah Lind
3.00
Tyresö FK
3.00
  
5Lisa AppelquistBromma IF
2.70
  
2.602.702.802.903.003.103.203.30
Lind----oxxooxxx
Blomqvistooooooxxx
Forsling----oxxx
Lindxoooxoxxoxxx
Appelquistxoxoxxx
F17 Längd     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 04, Råby-Rekarne
5.59
Råby-Rekarne FIF
5.59
+1.9
  
2Saga Hermundstad
5.59w
Hässelby SK
5.59w
+2.5
  
3Sara Winberg
5.49w
Täby IS
5.49w
+2.5
  
4Tyra Tunander CedreniusBromma IF
5.47
+1.4
  
6Alvah Lind
5.37
Tyresö FK
5.37
+1.6
  
7Alva Nordvarg
5.36
Upsala IF
5.36
+0.7 SB
  
8Agnes Jansson
5.29
Hammarby IF
5.29
+0.3
  
9Edda Chin NygårdsBromma IF
5.18
+1.7
  
10Fanny Karlsson
5.15
Hässelby SK
5.15
+0.9
  
11Olivia Kålen
5.09
Marieby GIF
5.09
+0.9
  
12Emma Häggblom
5.06
Upsala IF
5.06
+0.8
  
13Linnea VillskogGefle IF
5.01
+2.0 PB
  
14Ebba SjöströmTäby IS
4.98
+0.6 =PB
  
15Ophelia ViirmanBromma IF
4.94
+0.5
  
16Stella Sällström
4.82w
IFK Umeå
4.82w
+2.2
  
17Tuva Wennergren
4.57
Hässelby SK
4.57
+1.1
  
18Rebecka SjöbergTäby IS
4.40
+1.1
  
Gustafsson5.24
+1.3
5.36
+1.4
5.38
+0.9
5.56
+1.5
5.59
+1.9
5.44
+1.3
Hermundstad5.15
-0.4
5.36
+0.5
5.43
+1.9
5.40
+1.9
5.41
+1.2
5.59w
+2.5
Winberg5.36
-0.6
5.45
+1.2
5.41w
+2.7
5.39w
+2.5
x
+0.6
5.49w
+2.5
Tunander Cedrenius4.94
+1.7
5.47
+1.4
5.18
+1.5
5.33
+1.3
5.33
+0.7
5.33
+1.2
Lind5.27w
+2.4
5.02
+1.8
3.41
+1.5
5.16
+0.8
5.37
+1.6
5.26
+1.5
Nordvarg5.35
+1.3
4.81
+1.8
5.14
+1.9
5.02w
+2.9
5.36
+0.7
5.19w
+2.3
Jansson5.29
+0.3
x
+1.2
x
+1.7
5.13
+0.8
5.11
+0.7
x
+1.9
Chin Nygårds5.18
+1.7
5.04
+0.9
5.08
-0.1
Karlsson5.15
+0.9
5.14w
+2.7
5.15
+2.0
Kålenx
+3.3
5.09
+0.9
4.98w
+2.4
Häggblom5.04w
+2.1
5.06
+0.8
x
+1.5
Villskog4.27
+2.0
4.92
+1.2
5.01
+2.0
Sjöström4.85
+0.8
4.70
+1.4
4.98
+0.6
Viirmanx
+1.7
4.94
+0.5
x
+1.6
Sällström4.50w
+2.6
4.53
+0.7
4.82w
+2.2
Wennergren3.88
-0.2
4.57
+1.1
x
+2.2
Sjöbergx
+1.6
4.32
+0.8
4.40
+1.1
F17 Kula (3.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Frida Krantz
13.53
Hammarby IF
13.53
  
2Emma Hallencreutz
10.93
Hammarby IF
10.93
  
3Therese Silfver
Therese Silfver 05, Trångsviken
9.86
Trångsvikens IF
9.86
PB
  
4Rebecka SjöbergTäby IS
9.69
PB
  
Stella SällströmIFK Umeå
NM
  
Krantz11.03x12.1512.5713.53x
Hallencreutz10.3110.1010.4310.4610.3710.93
Silfverx9.309.869.189.739.30
Sjöberg8.079.079.23x9.699.00
Sällström
F17 Diskus     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Frida Krantz
38.87
Hammarby IF
38.87
  
2Emma Hallencreutz
27.62
Hammarby IF
27.62
  
3Therese Silfver
Therese Silfver 05, Trångsviken
17.75
Trångsvikens IF
17.75
  
Krantz32.7836.9237.4738.87xx
Hallencreutz27.6225.61xxxx
Silfver17.75xxxxx
F17 Slägga (3.0 kg)     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Malin Garbell
Malin Garbell 05, Östhammar
59.85
Östhammar FI
59.85
PB
  
2Saga Berg
Saga Berg 04, Östhammar
59.82
Östhammar FI
59.82
  
3Ruth Eklöf
51.70
Alunda SK
51.70
  
4Caitlin Wennberg
51.51
Upsala IF
51.51
  
Garbell59.8559.83xxxx
Berg51.87x59.82xxx
Eklöf46.0751.70x51.5549.5651.56
Wennberg49.5550.11x50.6951.51x
F17 Spjut (500 g)     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Alvah Lind
37.15
Tyresö FK
37.15
PB
  
2Lovisa Blomqvist
35.68
Marieby GIF
35.68
  
3Anna Strunke
32.29
Turebergs FK
32.29
PB
  
4Therese Silfver
Therese Silfver 05, Trångsviken
26.42
Trångsvikens IF
26.42
  
Irene Dahl
Irene Dahl 05, Huddinge
NM
Huddinge AIS
NM
  
Norah Lind
NM
Tyresö FK
NM
  
Lindx37.1533.7834.51x36.20
Blomqvistxxx35.68xx
Strunke31.7532.2928.52x28.63x
Silfver26.42xxxx23.01
Dahlxxxxx
Lindxxxxxx
F15 80 m     
7 aug
Vind: -1.5

Final A

Final
7 aug
Vind: -1.5
1Lovisa Ulvenstam
Lovisa Ulvenstam 06, Östersunds GIF
10.66
Östersunds GIF
10.66
  
2Emmy Wolgast
10.83
Hammarby IF
10.83
  
3Johanna Pihl
10.93
Hässelby SK
10.93
  
4Agnes Lind
11.05
Bromma IF
11.05
  
5Joline JonssonGefle IF
11.26
  
6Elizabeth Paul
11.29
Hammarby IF
11.29
  
7Alva Levin
11.33
Bromma IF
11.33
  
8Astrid Wallman
11.40
Huddinge AIS
11.40
  
Heat 1
7 aug Vind: -0.8
7 augVind: -0.8
1Johanna Pihl
11.00
Hässelby SK
11.00
q
  
2Agnes Lind
11.02
Bromma IF
11.02
q
  
3Elizabeth Paul
11.13
Hammarby IF
11.13
q
  
4Alva Levin
11.41
Bromma IF
11.41
q
  
5Julia Hansson
11.91
Huddinge AIS
11.91
  
6Tyra Holst
12.13
AIK
12.13
PB
  
Heat 2
7 aug Vind: -1.7
7 augVind: -1.7
1Lovisa Ulvenstam
Lovisa Ulvenstam 06, Östersunds GIF
10.55
Östersunds GIF
10.55
q
  
2Emmy Wolgast
10.90
Hammarby IF
10.90
q
  
3Joline JonssonGefle IF
10.96
q
  
4Astrid Wallman
11.45
Huddinge AIS
11.45
q
  
F15 300 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Emmy Wolgast
42.25
Hammarby IF
42.25
PB
  
2Johanna Pihl
42.94
Hässelby SK
42.94
PB
  
3Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
44.95
KFUM Örebro
44.95
PB
  
4Linnea Odéhn
46.52
Malmö AI
46.52
  
5Eleonora WahlinTäby IS
47.13
  
Final B
8 aug
8 aug
1Lovisa Ulvenstam
Lovisa Ulvenstam 06, Östersunds GIF
40.99
Östersunds GIF
40.99
PB
  
2Emilia HermanssonTäby IS
44.70
SB
  
3Alva Levin
45.27
Bromma IF
45.27
PB
  
4Vilma Stolpen
47.11
Täby IS
47.11
PB
  
F15 800 m     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Linnea Odéhn
2:47.38
Malmö AI
2:47.38
SB
  
2Emma Hagman
Emma Hagman 06, Hässelby
2:52.38
Hässelby SK
2:52.38
  
F15 2000 m     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Nora Hägg
Nora Hägg 06, Hässelby
7:52.76
Hässelby SK
7:52.76
PB
  
F15 80 m häck (76.2 cm, 8 m)     
8 aug
Vind: +3.3

Final A

Final
8 aug
Vind: +3.3
1Lovisa Ulvenstam
Lovisa Ulvenstam 06, Östersunds GIF
12.49w
Östersunds GIF
12.49w
  
2Rut Grufman
13.02w
Täby IS
13.02w
  
3Elin Hjertzell
13.30w
Huddinge AIS
13.30w
  
4Tyra Holst
14.33w
AIK
14.33w
  
F15 Höjd     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
1.68
SB
  
2Emilia Nielsen
1.56
Turebergs FK
1.56
  
3Elin Hjertzell
1.48
Huddinge AIS
1.48
=SB
  
4Matilda PeterssonTurebergs FK
1.44
  
5Maja McCarthy
1.44
Hammarby IF
1.44
  
6Evelina SwärdbornNyköpings BIS
1.36
  
1.361.401.441.481.521.561.601.641.681.73
Hallberg Hossain-----oooxoxxx
Nielsen-ooxoxooxxx
Hjertzell-oxooxxx
Petersson-xooxxx
McCarthy-oxxoxxx
Swärdbornxoxp
F15 Stav     
8 aug

Final A

Final
8 aug
1Beate Pott
Beate Pott 07, Tureberg
3.36
Turebergs FK
3.36
PB
  
2Rut Grufman
2.85
Täby IS
2.85
SB
  
3Agnes Lind
2.70
Bromma IF
2.70
PB
  
4Emma Jäderberg
2.20
Hanvikens SK
2.20
  
4Frida Sörqvist
2.20
Huddinge AIS
2.20
  
6Molly Lindell
2.20
Bromma IF
2.20
  
7My Lindberg
2.20
Hellas FK
2.20
=PB
  
Norah EdströmAIK
NH
  
1.802.002.202.402.552.702.853.003.253.363.41
Pott-------oooxxx
Grufman----oxoxxoxxx
Lind--ooxooxxx
Jäderberg--oxxx
Sörqvistoooxxx
Lindell-oxoxxx
Lindbergooxxoxxx
Edström----xxx
F15 Längd     
6 aug

Final A

Final
6 aug
1Lovisa Ulvenstam
Lovisa Ulvenstam 06, Östersunds GIF
5.10
Östersunds GIF
5.10
+1.0
  
2Johanna Pihl
5.08
Hässelby SK
5.08
–0.1
  
3Kristelle Grahn
4.84
Spårvägens FK
4.84
–0.6
  
4Elin Hjertzell
4.71
Huddinge AIS
4.71
0.0
  
5Agnes Lind
4.68
Bromma IF
4.68
–0.3
  
6Nora Hägg
Nora Hägg 06, Hässelby
4.65
Hässelby SK
4.65
–0.5
  
7Stella Önander
Stella Önander 06, KFUM Örebro
4.49
KFUM Örebro
4.49
+0.2
  
8Felicia Lundberg
4.38
Huddinge AIS
4.38
–0.4
  
9Eleonora WahlinTäby IS
4.35
+1.0
  
10Alva Levin
4.35
Bromma IF
4.35
–0.5
  
11Emilia HermanssonTäby IS
4.27
+0.7
  
12Ebba Hållén
Ebba Hållén 06, Eskilstuna
4.20
Eskilstuna FI
4.20
–0.2
  
13Tyra HolstAIK
4.10
–1.2
  
14Astrid Wallman
4.06
Huddinge AIS
4.06
+0.7
  
15Ella SilvergrenGefle IF
4.05
–0.9
  
16Vilma StolpenTäby IS
4.00
–1.3
  
17Julia Hansson
3.82
Huddinge AIS
3.82
–0.5
  
18Linnea SandströmTurebergs FK
3.67
–0.8
  
19Amisha Aubun
3.17
Turebergs FK
3.17
–1.2
  
Ulvenstam5.04
-1.1
4.97
+0.8
5.04
-2.7
5.10
+1.0
5.08
-1.2
4.76
-3.1
Pihl4.70
-1.8
4.95
+0.4
4.98
-0.1
5.08
-0.1
5.07
-1.1
4.82
-1.1
Grahn4.81
+0.8
4.55
-1.1
4.68
-1.3
4.40
-1.1
4.84
-0.6
x
-2.0
Hjertzell4.43
-2.0
4.71
0.0
4.55
-0.6
4.58
-3.1
4.62
+0.2
4.69
-2.9
Lind4.51
-1.6
4.53
-3.1
4.58
-0.4
4.37
-1.0
4.40
-1.5
4.68
-0.3
Hägg4.44
-0.1
4.50
-0.5
x
-0.5
4.48
-1.0
4.65
-0.5
4.51
-0.4
Önander4.49
+0.2
4.49
-0.9
4.43
-1.7
4.40
-0.5
4.36
-1.1
4.37
-1.8
Lundberg3.01
-1.9
4.28
-0.5
4.38
-0.4
x
-0.9
4.23
-2.1
3.27
-0.3
Wahlin4.35
+1.0
3.81
+0.2
4.34
-2.1

0.0

0.0

0.0
Levin4.35
-0.5
x
-2.5
2.90
-0.2

0.0

0.0

0.0
Hermanssonx
+0.4
4.27
+0.7
x
+0.1

0.0

0.0

0.0
Hållén4.20
-0.2
4.13
-0.5
x
-0.1

0.0

0.0

0.0
Holst4.10
-1.2
3.99
+1.0
4.03
-0.7

0.0

0.0

0.0
Wallman4.06
+0.7
3.99
-0.5
3.96
-0.9

0.0

0.0

0.0
Silvergren4.05
-0.9
3.66
-1.3
3.72
-0.2

0.0

0.0

0.0
Stolpen4.00
-1.3
3.89
-0.6
3.77
+0.1

0.0

0.0

0.0
Hansson3.55
-2.4
3.82
-0.5
3.68
0.0

0.0

0.0

0.0
Sandström3.67
-0.8
3.62
+1.1
3.35
-0.5

0.0

0.0

0.0
Aubun3.11
+0.2
x
+0.3
3.17
-1.2

-0.1

0.0

0.0
F15 Tresteg     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
11.91
–2.7 PB
  
2Lovisa Ulvenstam
Lovisa Ulvenstam 06, Östersunds GIF
11.47
Östersunds GIF
11.47
–2.5
  
3Kristelle Grahn
10.25
Spårvägens FK
10.25
–1.6
  
4Frida Ekstav
10.11
Tierps IF
10.11
–0.5
  
5Nora Hägg
Nora Hägg 06, Hässelby
9.78
Hässelby SK
9.78
–1.1
  
6Eleonora WahlinTäby IS
9.59
–1.5
  
7Astrid Wallman
9.23
Huddinge AIS
9.23
–1.5 PB
  
Hallberg Hossain11.91
-2.7
x
-0.4
11.60
-2.1
11.58
-1.4
11.72
-0.8
11.80
-1.3
Ulvenstam11.47
-2.5
11.28
-1.6
x
-2.0
10.61
-1.8

0.0

0.0
Grahn10.25
-1.6
10.04
-2.6
9.85
-0.8

0.0
x
-0.8
x
-2.7
Ekstavx
-1.3
x
-1.5
9.90
-1.8
x
-1.3
10.11
-0.5
9.95
0.0
Hägg9.74
-2.0
x
-1.9
9.42
-0.7
9.78
-1.1
9.72
-2.3
9.48
-3.5
Wahlinx
-1.3
9.59
-1.5
x
-1.6
9.37
-1.0
x
-1.3
x
-0.9
Wallmanx
-3.8
x
-1.7
9.23
-1.5

0.0
9.14
-1.9
9.11
-1.2
F15 Kula (3.0 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Rut Grufman
11.26
Täby IS
11.26
  
2Desiree Essman
Desiree Essman 06, Råby-Rekarne
10.64
Råby-Rekarne FIF
10.64
  
3Ayla Hallberg HossainTurebergs FK
10.41
  
4Linnéa WestlinGefle IF
9.91
=PB
  
5Elsa Kjellström
8.65
Hässelby SK
8.65
SB
  
6Annie Sjölund
6.62
Turebergs FK
6.62
  
7Amisha Aubun
6.59
Turebergs FK
6.59
PB
  
8Linnea SandströmTurebergs FK
6.25
  
Grufman11.2611.1010.5710.3810.9910.45
Essman10.6410.5710.60x10.61x
Hallberg Hossain10.339.8610.169.60x10.41
Westlinx9.519.709.639.859.91
Kjellström8.378.65x7.768.27x
Sjölund5.89x6.01x5.716.62
Aubun5.795.786.596.095.786.07
Sandströmxx6.255.876.106.12
F15 Diskus (0.75 kg)     
7 aug

Final A

Final
7 aug
1Rut Grufman