16.10
16.10
16.10
3.10
17.10
14.10
9.10
3.10
10.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
Arena: Transtensvallen   Arrangör: KFUM Örebro
Tävlande: 75 (62+13)   Starter: 77 (63+14)

Män
M 800 m     


Final A

Final

1Simon Wallenlind
1:53.06
Mölndals AIK
1:53.06
  
2Anton Persson
1:53.38
Hässelby SK
1:53.38
SB
  
3Olof Silvander
1:53.49
IFK Lidingö
1:53.49
PB
  
4Jimmy Öhman
1:53.76
Gefle IF
1:53.76
PB
  
5Kevin Bodén
Kevin Bodén 02, KFUM Örebro
1:53.88
KFUM Örebro
1:53.88
  
6Björn Seifert
1:54.08
Upsala IF
1:54.08
SB
  
7Albin Wallenius
1:54.64
Västerås FK
1:54.64
PB
  
8Aleksej Pirgholizadeh
1:55.27
Eskilstuna FI
1:55.27
SB
  
Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Final B
1Jonas Magnusson
1:57.14
Hälle IF
1:57.14
PB
  
2Markus Andersson
1:58.10
Västerås FK
1:58.10
  
3Alexander CarlssonHälle IF
1:58.93
PB
  
4Brice Metzinger
Brice Metzinger 98, FRA
1:58.97
98FRA
1:58.97
PB
  
5Jacob Klinth
1:59.44
IFK Lidingö
1:59.44
  
6Julius Mördrup
2:00.94
IFK Lidingö
2:00.94
  
7Max Bechtel
Max Bechtel 01, Hässelby
2:01.50
Hässelby SK
2:01.50
  
8Simon Öberg
Simon Öberg 03, Västerås
2:02.23
Västerås FK
2:02.23
PB
  
Henrik Franzén
Henrik Franzén 03, KFUM Örebro
DNF
KFUM Örebro
DNF
  
Final C
1Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
2:06.93
Västerås FK
2:06.93
PB
  
2Benjamin Edman
2:08.67
Umedalens IF
2:08.67
  
3Jakob Tapani
Jakob Tapani 01, Kiruna Skidor
2:08.78
Kiruna Skidor
2:08.78
PB
  
4Abdinur Aden
Abdinur Aden 00, IFK Växjö
2:16.28
IFK Växjö
2:16.28
PB
  
5Patrik Johansson
Patrik Johansson 65, Östansjö SK
2:19.36
Östansjö SK
2:19.36
PB
  
6Lars Lundegård
Lars Lundegård 65, KFUM Örebro
2:30.52
KFUM Örebro
2:30.52
SB
  
7Milo Rugland
2:34.21
Kalmar SK
2:34.21
PB
  
8Tomas Kobayashi
2:35.69
Domnarvets GoIF
2:35.69
SB
  
Michael Welday
Michael Welday 99, Stocksäter
DNF
Stocksäters IF
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Oliver Löfqvist
13:56.73
Spårvägens FK
13:56.73
PB
  
2Olle Ahlberg
14:04.10
Hälle IF
14:04.10
PB
  
3Omar Nuur
Omar Nuur 01, IFK Växjö
14:05.90
IFK Växjö
14:05.90
PB
  
4Miguel Palm
14:06.66
Mölndals AIK
14:06.66
PB
  
5Martin Regborn
Martin Regborn 92, KFUM Örebro
14:06.69
KFUM Örebro
14:06.69
PB
  
6Linus Rosdal
14:11.40
IK Akele
14:11.40
  
7Alexander Nilsson
14:11.86
Mölndals AIK
14:11.86
PB
  
8John Kingstedt
14:12.95
Hässelby SK
14:12.95
PB
  
9Axel Djurberg
14:13.30
Hässelby SK
14:13.30
PB
  
10Sharmarke Ahmed
14:22.21
Hälle IF
14:22.21
PB
  
11Sebastian Nilsson
14:25.60
Mölndals AIK
14:25.60
PB
  
12Otto Kingstedt
14:28.34
Hässelby SK
14:28.34
SB
  
13Heshlu Andemariam
14:33.42
Keep Up RC
14:33.42
  
14August Mollén
14:44.40
IF Tjalve
14:44.40
PB
  
15Erik Djurberg
15:07.34
Hässelby SK
15:07.34
SB
  
Jonatan FridolfssonSävedalens AIK
DNF
  
Jonathan Edman
DNF
IFK Umeå
DNF
  
Gustav Berlin
DNF
Hässelby SK
DNF
  
Final B
1Fredrik Johansson
14:26.29
IK Akele
14:26.29
PB
  
2Rickard Emilsson
14:27.94
IK Akele
14:27.94
PB
  
3Andreas Jansson
14:31.49
Hässelby SK
14:31.49
SB
  
4Yohannes Kiflay
14:45.84
Hässelby SK
14:45.84
PB
  
5Petter Svensson
14:46.37
Hälle IF
14:46.37
PB
  
6Adam Hammarberg
14:47.81
Ärla IF
14:47.81
PB
  
7Andreas Davidsson
14:56.03
Högby IF
14:56.03
  
8Ludvig Johansson
14:59.79
IFK Lidingö
14:59.79
PB
  
9Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
15:02.31
Spårvägens FK
15:02.31
  
10Anders Danielson Frost
15:03.98
Dala-Järna IK
15:03.98
PB
  
11Hugo Setthagen
Hugo Setthagen 01, Spårvägen
15:04.14
Spårvägens FK
15:04.14
PB
  
12Mathias Stjernlöf
15:05.08
Eskilstuna FI
15:05.08
PB
  
13Nils Spetz
Nils Spetz 91, Spårvägen
15:09.98
Spårvägens FK
15:09.98
SB
  
14Robert AlexanderssonHälle IF
15:21.60
  
15Mattias Östberg
Mattias Östberg 03, Borlänge LK
15:25.91
Borlänge LK
15:25.91
SB
  
16Dennis Olsson
Dennis Olsson 97, Spårvägen
15:57.02
Spårvägens FK
15:57.02
SB
  
Einar JohanssonÄrla IF
DNF
  
Efrem Brhane
Efrem Brhane 94, Västerås
DNF
Västerås FK
DNF
  
Kvinnor
K 800 m     


Final A

Final

1Lova Perman
2:06.69
IF Göta Karlstad
2:06.69
PB
  
2Julia Svennblad
2:08.16
Hälle IF
2:08.16
PB
  
3Olivia Weslien
2:08.91
IF Göta Karlstad
2:08.91
PB
  
4Hannah Kinane
2:11.48
Hässelby SK
2:11.48
PB
  
5Nadja Rugland
Nadja Rugland 01, Åtvidaberg
2:11.64
Åtvidabergs IF
2:11.64
  
6Carmen Cernjul
Carmen Cernjul 07, Spårvägen
2:11.65
Spårvägens FK
2:11.65
PB
  
7Rebecca Högberg
Rebecca Högberg 84, KFUM Örebro
2:12.22
KFUM Örebro
2:12.22
SB
  
8Alicia Nilsson
2:14.53
Ullevi FK
2:14.53
SB
  
Hanna Karlsson
DNF
IF Göta Karlstad
DNF
  
Final B
1Lovisa Ellström
2:14.35
IF Göta Karlstad
2:14.35
PB
  
2Linn Tapani
Linn Tapani 01, Kiruna Skidor
2:14.77
Kiruna Skidor
2:14.77
PB
  
3Wilma Marcusson
2:15.08
Hässelby SK
2:15.08
SB
  
4Linn Adolfsson
2:18.44
Hässelby SK
2:18.44
  
Hanna Karlsson
DNF
IF Göta Karlstad
DNF