29.6
29.6
29.6
22.6
30.6
28.5
11.6
21.6
29.6
21.6
28.6
18‐19.6
26.6
30.6
8.6
8.6
1.6
24.5
19.5
30.6
4.6
28.6
16.6
28‐29.6
28.6
28.6
28.6
28.6
27.6
22.6
21.6
20.6
14.6
27.6
24.6
26.6
21.6
26.6
26.6
19.6
26.6
26.6
26.6
22.6
20.6
23.6
26.6
25‐26.6
22.6
22.6
22.6
16.6
20.6
15.6
22.6
21.6
20.6
18.6
14.6
17‐19.6
17‐19.6
6.6
26.5
18.6
15.6
21.6
21.6
21.6
18.6
30.4
15.5
21.5
22.5
8.6
20.6
20.6
13.6
16.6
14.6
19.6
6.6
6.6
6.6
6.6
1.6
1.6
1.6
31.5‐1.6
19.6
18.6
18.6
16.6
19.6
12.6
12.6
16.6
16.6
11.6
4.6
4.6
Arena: Slottsskogsvallen
Tävlande: 189 (96+93)   Starter: 214 (108+106)

Män
M 100 m     

Vind: -0.5

Final A

Final

Vind: -0.5
1Nil de Oliveira
10.41
Spårvägens FK
10.41
SB
  
2David Sennung
10.66
Ullevi FK
10.66
  
3Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.76
  
4Jonathan Wulff
10.84
Hammarby IF
10.84
PB
  
5Patrik Sjöö
11.36
Hässelby SK
11.36
  
6Martin Holm
11.56
IF Göta Karlstad
11.56
SB
  
M 200 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Nil de Oliveira
20.89
Spårvägens FK
20.89
  
2Oskar Åberg
21.76
Huddinge AIS
21.76
  
3Sunday Ojuri
22.09
Hammarby IF
22.09
SB
  
4Dennis Forsman
22.35
Ullevi FK
22.35
  
5Niklas Larsson
22.36
Hässelby SK
22.36
SB
  
6Carl Sjöstedt
22.88
IF Göta Karlstad
22.88
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
48.38
Spårvägens FK
48.38
  
2Alexander NordkvistHuddinge AIS
49.49
SB
  
3Mattias Claesson
49.82
Hässelby SK
49.82
SB
  
4Alexander LesserUllevi FK
51.32
  
5Alexander Persson
52.59
Hammarby IF
52.59
SB
  
6Martin Holm
55.04
IF Göta Karlstad
55.04
PB
  
M 800 m     


Final A

Final

1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:51.37
Spårvägens FK
1:51.37
  
2Rickard Gunnarsson
1:51.81
Hässelby SK
1:51.81
  
3Thobias Ekhamre
1:54.28
Hammarby IF
1:54.28
  
4Benjamin Ahlbäck
1:57.59
IF Göta Karlstad
1:57.59
SB
  
5Marcus Waerme
1:57.76
Ullevi FK
1:57.76
PB
  
6Anton Roos
Anton Roos 97, Huddinge
2:06.48
Huddinge AIS
2:06.48
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Nacerddine Hallil
3:57.81
Hässelby SK
3:57.81
  
2Alexander Holmblad
4:00.46
Spårvägens FK
4:00.46
  
3Thobias Ekhamre
4:00.90
Hammarby IF
4:00.90
SB
  
4Hampus Börjesson
4:13.71
Ullevi FK
4:13.71
SB
  
5Sören Persson
4:17.68
IF Göta Karlstad
4:17.68
SB
  
6Mika Repo
Mika Repo 78, Huddinge
4:32.35
Huddinge AIS
4:32.35
SB
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Haben Idris
Haben Idris 87, Hässelby
14:41.21
Hässelby SK
14:41.21
SB
  
2Alexander Söderberg
14:47.47
Spårvägens FK
14:47.47
  
3Daniel Woldu
15:28.30
Hammarby IF
15:28.30
SB
  
4Mathias Borg
15:39.92
Ullevi FK
15:39.92
SB
  
5André Rangelind
15:41.00
IF Göta Karlstad
15:41.00
PB
  
6Otto Kingstedt
16:02.05
Huddinge AIS
16:02.05
PB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Andreas Åhwall
9:08.37
Hässelby SK
9:08.37
SB
  
2Jonas Legernes
9:23.00
Ullevi FK
9:23.00
SB
  
3Henrik Jakobsson
9:31.66
Spårvägens FK
9:31.66
PB
  
4Niklas Jonsson
9:37.12
Hammarby IF
9:37.12
PB
  
5Jonas Nordström
10:18.84
Huddinge AIS
10:18.84
PB
  
6Hampus Balkåsen
10:52.23
IF Göta Karlstad
10:52.23
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +1.8

Final A

Final

Vind: +1.8
1Andreas Andersson
14.86
Hässelby SK
14.86
SB
  
2Jonathan Eklund
15.07
Hammarby IF
15.07
SB
  
3Joakim Blaschke
15.27
Spårvägens FK
15.27
SB
  
4Douglas Stenberg
15.35
IF Göta Karlstad
15.35
PB
  
5Josua GustafssonUllevi FK
15.66
  
6Adam Chiguer
15.92
Huddinge AIS
15.92
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Erik Lindahl
53.11
Ullevi FK
53.11
SB
  
2Henrik Encke
53.41
Hässelby SK
53.41
  
3Anton Nilsson
55.01
Huddinge AIS
55.01
  
4Gunnar Odenman
58.05
Hammarby IF
58.05
SB
  
5Christian SjöbergIF Göta Karlstad
58.54
PB
  
6Martin Cameron
Martin Cameron 85, Spårvägen
59.95
Spårvägens FK
59.95
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Mehdi Alkhatib
2.16
Hammarby IF
2.16
SB
  
2Erik Liberg
2.00
Ullevi FK
2.00
SB
  
3Richard Huldén
1.96
IF Göta Karlstad
1.96
SB
  
4Fredrik SamuelssonHässelby SK
1.92
PB
  
5Fredrick Ekholm
1.87
Huddinge AIS
1.87
  
6Erik Sikström
Erik Sikström 80, Spårvägen
1.75
Spårvägens FK
1.75
SB
  
M Stav     


Final A

Final

1Erik Thorstensson
4.96
Spårvägens FK
4.96
  
2Björn Barrefors
4.76
Hammarby IF
4.76
  
3Philip Eliasson
4.56
Huddinge AIS
4.56
SB
  
4Josua GustafssonUllevi FK
4.46
SB
  
5Rasmus Olofsson
4.31
Hässelby SK
4.31
SB
  
5Douglas Stenberg
4.31
IF Göta Karlstad
4.31
PB
  
M Längd     


Final A

Final

1Michel Tornéus
7.99
Hammarby IF
7.99
+1.5
  
2Adam Chiguer
7.47w
Huddinge AIS
7.47w
+4.2
  
3Mattias Sunneborn
7.36
Spårvägens FK
7.36
+2.0 SB
  
4David Frykholm
7.26w
IF Göta Karlstad
7.26w
+2.6
  
5Mattias Abulu
6.97w
Ullevi FK
6.97w
+2.9
  
6Vuk Djekic
Vuk Djekic 88, Hässelby
6.86
Hässelby SK
6.86
+1.7 SB
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Mattias Sunneborn
14.66
Spårvägens FK
14.66
+0.7 SB
  
2Mehdi Alkhatib
14.24
Hammarby IF
14.24
+0.5 PB
  
3Daniel Almgren
14.06
Hässelby SK
14.06
+1.0 SB
  
4Sadeeh Mbye
13.97
Ullevi FK
13.97
0.0
  
5Joel Valdemarsson
13.58
IF Göta Karlstad
13.58
+0.5 SB
  
6Milan Jovanovic
13.40
Huddinge AIS
13.40
+0.1 SB
  
M Kula     


Final A

Final

1Leif Arrhenius
Leif Arrhenius 86, Spårvägen
19.48
Spårvägens FK
19.48
  
2Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
17.89
Hässelby SK
17.89
SB
  
3Arwid Koskinen
16.44
Huddinge AIS
16.44
SB
  
4Ulf Ankarling
16.27
IF Göta Karlstad
16.27
SB
  
5Martin Gren
14.58
Ullevi FK
14.58
  
6Johan Attersand
9.59
Hammarby IF
9.59
SB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Niklas Arrhenius
60.17
Spårvägens FK
60.17
  
2Ulf Ankarling
56.00
IF Göta Karlstad
56.00
  
3Per Rosell
49.28
Ullevi FK
49.28
  
4Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
46.49
Hässelby SK
46.49
SB
  
5Björn Barrefors
43.93
Hammarby IF
43.93
  
6Arwid Koskinen
33.05
Huddinge AIS
33.05
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Mattias Jons
73.97
Hässelby SK
73.97
  
2Markus Johansson
71.85
IF Göta Karlstad
71.85
  
3Johan BjörnstadUllevi FK
54.89
  
4Elias Håkansson
53.75
Spårvägens FK
53.75
  
5Jonas Hansson-BergénHuddinge AIS
49.06
PB
  
6Dejan Mirkovic
27.38
Hammarby IF
27.38
PB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Olof Hansson
71.64
Hässelby SK
71.64
PB
  
2Marcus Persson
67.60
IF Göta Karlstad
67.60
SB
  
3Albin Olsson
53.93
Ullevi FK
53.93
SB
  
4Mikael AlsterbågeHuddinge AIS
48.13
  
5David Sundström
45.73
Hammarby IF
45.73
SB
  
6Andrus Klaar
Andrus Klaar 75, Spårvägen
44.57
Spårvägens FK
44.57
SB
  
M 4x100 m     


Final A

Final

1Huddinge AIS 
41.27
  
2Spårvägens FK 
41.42
  
3Hammarby IF 
41.60
  
4Ullevi FK 
41.77
  
5Hässelby SK 
43.25
  
6IF Göta Karlstad 
44.51
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +2.2

Final A

Final

Vind: +2.2
1Lena Berntsson
11.71w
Ullevi FK
11.71w
  
2Freja Jernstig
11.81w
IF Göta Karlstad
11.81w
  
3Sandra TörnrosGefle IF
12.25w
  
4Marie Sönnerfors
12.30w
Spårvägens FK
12.30w
  
5Sara Österberg
12.34w
Hammarby IF
12.34w
  
6Sofia Lund
Sofia Lund 86, Hässelby
12.37w
Hässelby SK
12.37w
  
K 200 m     

Vind: +2.0

Final A

Final

Vind: +2.0
1Caroline Sandsjoe
24.83
IF Göta Karlstad
24.83
SB
  
2Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
25.00
Spårvägens FK
25.00
SB
  
3Emelie SvenssonUllevi FK
25.28
  
4Sofia Hellberg-JonsénHammarby IF
25.34
SB
  
5Josefin Palm
25.71
Gefle IF
25.71
SB
  
6Rebecca Larsson
25.89
Hässelby SK
25.89
PB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Linda Frödin GladGefle IF
57.12
PB
  
2Vendela Mindelöf
58.41
Hässelby SK
58.41
SB
  
3Lovisa Lindh
59.27
Ullevi FK
59.27
SB
  
4Caroline Tegel
1:01.06
IF Göta Karlstad
1:01.06
PB
  
5Lisa Nauclér
1:01.24
Hammarby IF
1:01.24
SB
  
6Hanna Palmgren
Hanna Palmgren 88, Spårvägen
1:01.92
Spårvägens FK
1:01.92
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Abeba Aregawi
2:05.73
Hammarby IF
2:05.73
SB
  
2Lovisa Lindh
2:11.61
Ullevi FK
2:11.61
SB
  
3Lisa Forsberg
Lisa Forsberg 89, Spårvägen
2:11.77
Spårvägens FK
2:11.77
SB
  
4Samia Adan
Samia Adan 90, Hässelby
2:23.65
Hässelby SK
2:23.65
  
5Caroline Andersson
2:31.68
IF Göta Karlstad
2:31.68
SB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Abeba Aregawi
4:28.24
Hammarby IF
4:28.24
  
2Hanna Bartholomew
4:36.60
Hässelby SK
4:36.60
SB
  
3Nathalie Rohlén
4:37.37
Spårvägens FK
4:37.37
  
4Elin Svensson
5:02.64
Ullevi FK
5:02.64
SB
  
5Matilda Lundmark
5:17.11
Gefle IF
5:17.11
SB
  
6Kristin Edquist-ServoldIF Göta Karlstad
6:05.62
SB
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Malin Liljestedt
17:10.76
Spårvägens FK
17:10.76
  
2Louise Wiker
17:11.20
Hässelby SK
17:11.20
  
3Charlotte Karlsson
17:27.78
Hammarby IF
17:27.78
PB
  
4Karin Nilsson
18:41.55
Ullevi FK
18:41.55
SB
  
5Elin Pöllä
19:21.63
Gefle IF
19:21.63
PB
  
6Emma Nordling
19:51.85
IF Göta Karlstad
19:51.85
PB
  
K 1500 m hinder     


Final A

Final

1Cecilia Norrbom
4:53.39
Spårvägens FK
4:53.39
PB
  
2Maria Larsson
5:01.55
Ullevi FK
5:01.55
PB
  
3Astrid Rosvall
5:10.14
Hässelby SK
5:10.14
PB
  
4Julia Wangenheim
5:40.05
Hammarby IF
5:40.05
PB
  
5Therese Lindhe
5:46.89
IF Göta Karlstad
5:46.89
PB
  
6Stina M Jansson
5:51.12
Gefle IF
5:51.12
PB
  
K 100 m häck     

Vind: +2.2

Final A

Final

Vind: +2.2
1Mary Ann Andreasson
14.08w
IF Göta Karlstad
14.08w
  
2Lena Berntsson
14.27w
Ullevi FK
14.27w
  
3Charlotte Skogström
14.39w
Hässelby SK
14.39w
  
4Madeleine ErikssonGefle IF
14.74w
  
5Sabina Sandberg
15.00w
Spårvägens FK
15.00w
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Louise Martin
1:02.07
Hässelby SK
1:02.07
SB
  
2Nuulu Ndiwabene
1:03.21
Spårvägens FK
1:03.21
SB
  
3Madeleine ErikssonGefle IF
1:03.78
PB
  
4Jennifer CzerapowiczUllevi FK
1:03.82
PB
  
5Amanda Nilsson
1:04.12
Hammarby IF
1:04.12
  
6Therese Lindhe
1:07.29
IF Göta Karlstad
1:07.29
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Victoria DronsfieldIF Göta Karlstad
1.79
  
2Jessica SamuelssonHässelby SK
1.70
  
3Sabina Sandberg
1.70
Spårvägens FK
1.70
SB
  
4Caroline AnderssonGefle IF
1.67
SB
  
5Pernilla Hansson
1.59
Hammarby IF
1.59
PB
  
6Ellen Ekholm
1.54
Ullevi FK
1.54
SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Angelica BengtssonHässelby SK
4.25
  
2Malin DahlströmUllevi FK
3.98
  
3Klara Vegerfors
3.88
Spårvägens FK
3.88
SB
  
4Denise ErikssonGefle IF
3.15
=PB
  
5Madeleine Rossi
2.80
Hammarby IF
2.80
PB
  
6Minna Svärd
2.80
IF Göta Karlstad
2.80
PB
  
K Längd     


Final A

Final

1Linda Bergh
Linda Bergh 89, Hässelby
6.04w
Hässelby SK
6.04w
+2.1
  
2Angelica StrömGefle IF
5.96
+1.9 SB
  
3Amber HelminskiUllevi FK
5.38
+0.3 SB
  
4Ellinor Bill
5.37
Hammarby IF
5.37
–0.9 SB
  
5Mary Ann AndreassonIF Göta Karlstad
5.35
+1.4 PB
  
6Jenny Isgren
Jenny Isgren 81, Spårvägen
5.09
Spårvägens FK
5.09
+1.9 SB
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Lynn Johnson
13.46
Ullevi FK
13.46
+2.0 PB
  
8 SWE AT, 3 SWE F19 AT
2Angelica StrömGefle IF
13.07
+1.0 SB
  
3Jenny Isgren
Jenny Isgren 81, Spårvägen
11.89
Spårvägens FK
11.89
+1.2 SB
  
4Jasmin Sabir
11.86
Hammarby IF
11.86
+0.3 SB
  
5Sofie Skoog
11.29w
IF Göta Karlstad
11.29w
+2.7
  
6Sofia Johnsson
10.82
Hässelby SK
10.82
+1.3 PB
  
K Kula     


Final A

Final

1Jessica Samuelsson
14.69
Hässelby SK
14.69
  
2Sandra AnderssonUllevi FK
13.16
SB
  
3Jenny Davidsson
12.65
Hammarby IF
12.65
PB
  
4Agnes Larsson
12.25
IF Göta Karlstad
12.25
PB
  
5Julia Wiberg
Julia Wiberg 92, Spårvägen
11.55
Spårvägens FK
11.55
SB
  
6Sandra TörnrosGefle IF
11.48
PB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Julia Wiberg
Julia Wiberg 92, Spårvägen
50.16
Spårvägens FK
50.16
  
2Elinor ForssanderUllevi FK
46.97
  
3Nadia Shirafkan-NejadIF Göta Karlstad
44.31
  
4Matilda ÅströmGefle IF
40.14
=PB
  
5Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
35.52
Hässelby SK
35.52
  
6Sandra HöckerstrandHammarby IF
27.09
SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Tracey AnderssonUllevi FK
67.56
  
2Josefin Berg
64.63
IF Göta Karlstad
64.63
PB
  
3Ida Storm
Ida Storm 91, Hässelby
60.97
Hässelby SK
60.97
  
4Anneli Ståhl
Anneli Ståhl 90, Spårvägen
55.72
Spårvägens FK
55.72
  
5Freja LiljedahlGefle IF
52.84
  
6Elina Almström
42.62
Hammarby IF
42.62
  
K Spjut     


Final A

Final

1Annika PeterssonGefle IF
49.49
  
2Emelie Larsson
49.03
Ullevi FK
49.03
  
3Elisabeth HöglundIF Göta Karlstad
47.91
SB
  
4Isabell Gradin
42.92
Hässelby SK
42.92
SB
  
5Sophie Jensen
Sophie Jensen 92, Spårvägen
36.61
Spårvägens FK
36.61
  
6Emma Fredriksson
26.06
Hammarby IF
26.06
  
K 4x100 m     


Final A

Final

1IF Göta Karlstad 
46.75
  
2Hässelby SK 
47.67
  
3Ullevi FK 
47.99
  
4Spårvägens FK 
48.70
  
5Gefle IF 
48.94
  
6Hammarby IF 
49.38
  

© 2022 Friidrottsstatistik