19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
19.6
15.6
15.6
16.6
12.6
11‐13.6
17.6
17.6
17.6
16.6
17.6
16.6
17.6
12.6
15.6
16.6
16.6
16.6
15.6
30.5
16.6
16.6
11.6
1.6
13.6
11.6
7.6
5.6
2.6
5.6
13.6
16.6
13.6
16.6
12.6
14.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
13.6
13.6
6.6
6.6
10.6
10.6
12.6
10.6
12.6
12.6
12.6
10.6
10.6
10.6
10.6
9.6
3.6
1.6
30.5
12‐13.6
13.6
12‐13.6
3.6
5.6
2.6
2.6
5‐6.6
11.6
10.6
29.5
6.6
8.6
Arena: Källbrinks IP   Arrangör: FK Studenterna
Tävlande: 97 (74+23)   Starter: 97 (74+23)
Män
M 5000 m     
Final A
1Oliver Löfqvist
14:04.40
Spårvägens FK
14:04.40
PB
  
2Heshlu Andemariam
14:23.29
Keep Up RC
14:23.29
PB
  
3Isak Hellström
14:49.77
FK Studenterna
14:49.77
SB
  
4Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
14:53.40
FK Studenterna
14:53.40
SB
  
5Viktor Zackrisson
14:58.40
Enhörna IF
14:58.40
PB
  
6Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
14:59.57
Spårvägens FK
14:59.57
SB
  
7Fredrik Billström
15:09.12
FK Studenterna
15:09.12
  
Ej godkända skor
8Mathias Stjernlöf
15:16.06
Eskilstuna FI
15:16.06
PB
  
9Andreas Lundegård
15:18.73
FK Studenterna
15:18.73
PB
  
10Johannes Fahlström
15:19.78
FK Studenterna
15:19.78
PB
  
11Patrik Jennings
15:31.44
  
Ej godkända skor
12Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
16:01.52
Källbottens IK
16:01.52
PB
  
Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Christofer Salmén
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Daniel LundgrenTurebergs FK
DNF
  
Ted Armgren
DNF
Dalasjö IK Framåt
DNF
  
Hampus Månsson
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
Final B
1Niklas Henningsson
15:20.86
Sundbybergs IK
15:20.86
PB
  
2Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
15:24.15
Fredrikshofs FIF
15:24.15
PB
  
3Milian Hentschke
15:54.71
Tullinge FI
15:54.71
PB
  
4Oskar Arvidsson
15:58.76
Fredrikshofs FIF
15:58.76
  
Ej godkända skor
5Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
15:59.08
Västerås FK
15:59.08
PB
  
6Eskil Persson
16:03.02
Hammarby IF
16:03.02
PB
  
7Philip Seweling
16:09.12
Fredrikshofs FIF
16:09.12
SB
  
8Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
16:15.17
FK Studenterna
16:15.17
  
Ej godkända skor
9Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
16:16.14
FK Studenterna
16:16.14
PB
  
10Tomas Jennerstål
16:26.58
LK Roslagen
16:26.58
PB
  
11Halvor Eid Nielsen
16:30.56
FK Studenterna
16:30.56
  
Ej godkända skor
12Johan Forsstedt
16:34.41
Fredrikshofs FIF
16:34.41
PB
  
13Tilda Månsson
Tilda Månsson 04, Fredrikshof
16:37.15
Fredrikshofs FIF
16:37.15
  
K 1
14Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
16:38.09
FK Studenterna
16:38.09
  
K 2
15Louise Wiker
16:56.48
Hässelby SK
16:56.48
  
K 3
16Edvin Karlström
17:01.87
Turebergs FK
17:01.87
PB
  
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Mathias HallJärla IF
DNF
  
Andreas Carlborg
DNF
Spårvägens FK
DNF
  
Final C
1Håkan Eriksson
Håkan Eriksson 61, Malungs SoFK
16:39.57
Malungs SoFK
16:39.57
SB
  
2Christian Smedberg
Christian Smedberg 86, Nacka Värmdö
16:42.49
Nacka Värmdö SK
16:42.49
PB
  
3Fredrik Liw
Fredrik Liw 78, Vallentuna
16:45.15
Vallentuna FK
16:45.15
PB
  
4Anders Holmén
Anders Holmén 84, Studenterna
16:46.19
FK Studenterna
16:46.19
PB
  
5Erik Lindgren
Erik Lindgren 80, Studenterna
16:46.58
FK Studenterna
16:46.58
PB
  
6Andreas Åkesson
Andreas Åkesson 87, Saltsjöbaden
16:46.70
Saltsjöbadens IF
16:46.70
SB
  
7Joel Spratt
Joel Spratt 92, Studenterna
16:47.20
FK Studenterna
16:47.20
  
Ej godkända skor
8Kim Rörvik
Kim Rörvik 84, Studenterna
16:47.55
FK Studenterna
16:47.55
PB
  
9Stefan Wahlström
16:49.78
FK Studenterna
16:49.78
PB
  
10Mattias Willim
16:54.29
Vallentuna FK
16:54.29
PB
  
11Staffan Westerdahl
17:00.81
Fredrikshofs FIF
17:00.81
PB
  
12Carl-Johan Ahde
17:01.32
Fredrikshofs FIF
17:01.32
PB
  
13Thomas Nygårds
17:01.90
Vallentuna FK
17:01.90
PB
  
14Johanna Salminen
17:05.47
FK Studenterna
17:05.47
  
K 1
15André Söderstjerna
17:09.48
Fredrikshofs FIF
17:09.48
  
Ej godkända skor
16Johannes Björnerås
17:12.71
Fredrikshofs FIF
17:12.71
  
Ej godkända skor
17Kalle Zidén
17:26.50
Falu IK
17:26.50
SB
  
18Weronika Brzuchalska
17:32.05
FK Studenterna
17:32.05
  
K 2
19Edvard LundbergAXA SC
17:44.23
PB
  
Final D
1Tommy Nylander Leslie
17:07.43
FK Studenterna
17:07.43
PB
  
2Fredrik Tedborn
17:07.66
FK Studenterna
17:07.66
PB
  
3Fredrik Nybäck
17:14.55
Spårvägens FK
17:14.55
PB
  
4Sara Trané
Sara Trané 85, Fredrikshof
17:16.54
Fredrikshofs FIF
17:16.54
  
K 1
5Mattias Ung
Mattias Ung 71, Studenterna
17:23.29
FK Studenterna
17:23.29
SB
  
6Björn Fröblom
Björn Fröblom 78, Terrible Tuesday
17:24.29
Terrible Tuesdays TC
17:24.29
PB
  
7Emil Lehti
Emil Lehti 94, Runacademy
17:30.55
Runacademy IF
17:30.55
PB
  
8Niklas Mylfalk
Niklas Mylfalk 73, Studenterna
17:34.29
FK Studenterna
17:34.29
PB
  
9Ola Söderblom
Ola Söderblom 76, Studenterna
17:36.57
FK Studenterna
17:36.57
PB
  
10Ulf Eriksson
17:42.43
Huddinge AIS
17:42.43
SB
  
11Mikael Rosengren
17:43.05
Huddinge AIS
17:43.05
SB
  
12Vilhelm Öström
17:56.81
FK Studenterna
17:56.81
PB
  
13Anders Nordlander
17:59.01
Fredrikshofs FIF
17:59.01
PB
  
14David Howding
18:14.50
18:14.50
PB
  
15Carlos Bravo
Carlos Bravo 85, Fredrikshof
18:15.07
Fredrikshofs FIF
18:15.07
PB
  
16Mathilda Edmark
18:16.10
IF Linnéa
18:16.10
  
K 2
17Jakob Ringblom
Jakob Ringblom 79, Fredrikshof
18:28.95
Fredrikshofs FIF
18:28.95
SB
  
Erik Adeler
Erik Adeler 79, NOR
DNF
79NOR
DNF
  
Johan Palmquist
DNF
FK Studenterna
DNF
  
Ej godkända skor
Malin Gibrand
Malin Gibrand 81, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
K
Final E
1Ludwing Franquiz
18:05.95
Ericsson IK
18:05.95
  
Ej godkända skor
2Martin Wahlström
18:10.32
Hammarby IF
18:10.32
PB
  
3Andreas Bylund
Andreas Bylund 77, Studenterna
18:28.18
FK Studenterna
18:28.18
SB
  
4Jonas Hellström
Jonas Hellström 61, Terrible Tuesday
18:30.83
Terrible Tuesdays TC
18:30.83
SB
  
5Carin Brink
Carin Brink 71, Studenterna
18:38.48
FK Studenterna
18:38.48
  
K 1
6Anton Karlsson
Anton Karlsson 90, Studenterna
18:42.13
FK Studenterna
18:42.13
  
Ej godkända skor
7Sabina Korpela
Sabina Korpela 82, Studenterna
18:45.98
FK Studenterna
18:45.98
  
K 2
8Filipa Rodrigues
18:49.40
Järla IF
18:49.40
  
K 3
9Julia Montgomery
19:05.07
Heleneholms IF
19:05.07
  
K 4
10Andreas Huss
Andreas Huss 74, Studenterna
19:29.92
FK Studenterna
19:29.92
PB
  
11Åsa Nylander
Åsa Nylander 67, Studenterna
19:33.45
FK Studenterna
19:33.45
  
K 5
12Josefine Engdahl
19:34.83
FK Studenterna
19:34.83
  
K 6
13Camilla Gustafsson
19:38.88
  
K 7
14Moa Gustafsson
Moa Gustafsson 92, Studenterna
19:46.95
FK Studenterna
19:46.95
  
K 8
15Amanda Åström Ericsson
20:15.86
FK Studenterna
20:15.86
  
K 9
16Patricia Langenheim
20:50.45
IF Linnéa
20:50.45
  
K 10
17Frida Rosenberg
21:14.09
Huddinge AIS
21:14.09
  
K 11
18Erica Smedberg
Erica Smedberg 87, Nacka Värmdö
21:33.11
Nacka Värmdö SK
21:33.11
  
K 12
Julia Rennermalm
DNF
Fredrikshofs FIF
DNF
  
K
Louise Berlin
Louise Berlin 87, Studenterna
DNF
FK Studenterna
DNF
  
K
Madelaine ÖrtengrenFK Studenterna
DNF
  
K
Mellantider
M 3000 m     
Final A
Johan Walldén
Johan Walldén 87, Spårvägen
8:34.00
Spårvägens FK
8:34.00
SB
  
Oliver Löfqvist
8:34.11
Spårvägens FK
8:34.11
  
Heshlu Andemariam
8:36.81
Keep Up RC
8:36.81
SB
  
Johan Falk
Johan Falk 87, Studenterna
8:54.56
FK Studenterna
8:54.56
SB
  
Isak Hellström
8:55.68
FK Studenterna
8:55.68
SB
  
Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
8:55.93
Spårvägens FK
8:55.93
  
Viktor Zackrisson
8:55.95
Enhörna IF
8:55.95
PB
  
Fredrik Billström
9:10.95
FK Studenterna
9:10.95
SB
  
Martin Holm
Martin Holm 84, Studenterna
9:11.29
FK Studenterna
9:11.29
SB
  
Mathias Stjernlöf
9:11.53
Eskilstuna FI
9:11.53
PB
  
Johannes Fahlström
9:11.90
FK Studenterna
9:11.90
SB
  
Andreas Lundegård
9:12.31
FK Studenterna
9:12.31
PB
  
Patrik Jennings
9:12.55
PB
  
Christofer Salmén
9:20.00
Spårvägens FK
9:20.00
SB
  
Molle Olson
Molle Olson 93, Källbotten
9:20.35
Källbottens IK
9:20.35
PB
  
Final B
Fredrik Uhrbom
Fredrik Uhrbom 77, Spårvägen
9:13.75
Spårvägens FK
9:13.75
  
Oskar Lund
Oskar Lund 84, Fredrikshof
9:14.07
Fredrikshofs FIF
9:14.07
PB
  
Mathias Hall
9:14.40
Järla IF
9:14.40
PB
  
Niklas Henningsson
9:14.63
Sundbybergs IK
9:14.63
PB
  
Eskil Persson
9:42.16
Hammarby IF
9:42.16
PB
  
Philip Seweling
9:43.12
Fredrikshofs FIF
9:43.12
SB
  
Oskar Arvidsson
9:43.44
Fredrikshofs FIF
9:43.44
  
Ej godkända skor
Sylvain Glos
Sylvain Glos 87, Studenterna
9:43.63
FK Studenterna
9:43.63
PB
  
Felix Persson
Felix Persson 05, Västerås
9:43.73
Västerås FK
9:43.73
PB
  
Milian Hentschke
9:44.01
Tullinge FI
9:44.01
  
Joel Engström
Joel Engström 90, Studenterna
9:46.52
FK Studenterna
9:46.52
SB
  
Johan Forsstedt
10:01.58
Fredrikshofs FIF
10:01.58
PB
  
Andreas Carlborg
10:01.98
Spårvägens FK
10:01.98
SB
  
Halvor Eid Nielsen
10:02.22
FK Studenterna
10:02.22
  
Ej godkända skor
Tilda Månsson
Tilda Månsson 04, Fredrikshof
10:02.56
Fredrikshofs FIF
10:02.56
  
K
Leonie Balter
Leonie Balter 91, Studenterna
10:02.80
FK Studenterna
10:02.80
  
K
Louise Wiker
10:03.04
Hässelby SK
10:03.04
  
K
Tomas Jennerstål
10:03.44
LK Roslagen
10:03.44
SB
  
Edvin Karlström
10:04.00
Turebergs FK
10:04.00
PB