9.10
3.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
3.10
2.10
2.10
26.9
29.9
3.10
3.10
Tävlande: 114 (45+69)   Starter: 126 (48+78)

Män
M 100 m     

Vind: +0.5

Final A

Final

Vind: +0.5
1Felix SvenssonSUI
10.51
PB
  
2Pascal Mancini
Pascal Mancini 89, SUI
10.59
89SUI
10.59
  
3Bradley Lestrade
Bradley Lestrade 01, SUI
10.63
01SUI
10.63
PB
  
4Enrico Güntert
Enrico Güntert 97, SUI
10.84
97SUI
10.84
SB
  
5Sylvain Chuard
Sylvain Chuard 96, SUI
10.85
96SUI
10.85
SB
  
6Martin Fuchs
Martin Fuchs 99, SUI
10.86
99SUI
10.86
SB
  
7Joe Martin
Joe Martin 02, SUI
10.91
02SUI
10.91
PB
  
8Timo Castrini
Timo Castrini 01, SUI
11.03
01SUI
11.03
SB
  
Final B
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Joel Schüpbach
Joel Schüpbach 99, SUI
10.93
99SUI
10.93
SB
  
2Lucien Kern
Lucien Kern 02, SUI
10.97
02SUI
10.97
PB
  
3Nathan Oberti
Nathan Oberti 03, SUI
10.98
03SUI
10.98
PB
  
4Jérémy Valnet
Jérémy Valnet 03, SUI
11.02
03SUI
11.02
PB
  
5Alan Pichonnaz
Alan Pichonnaz 01, SUI
11.02
01SUI
11.02
SB
  
M 200 m     

Vind: -1.3

Final A

Final

Vind: -1.3
1William Reais
William Reais 99, SUI
20.84
99SUI
20.84
  
2Bradley Lestrade
Bradley Lestrade 01, SUI
21.70
01SUI
21.70
SB
  
3Jarod Maury
Jarod Maury 01, SUI
21.96
01SUI
21.96
SB
  
4David Naki
David Naki 02, SUI
22.22
02SUI
22.22
SB
  
Final B
Vind: -2.3
Vind: -2.3
1Sylvain Chuard
Sylvain Chuard 96, SUI
22.37
96SUI
22.37
  
2Kylian Widmer
Kylian Widmer 02, SUI
22.38
02SUI
22.38
SB
  
M 400 m     


Final A

Final

1Charles Devantay
Charles Devantay 98, SUI
46.85
98SUI
46.85
SB
  
2Lionel Spitz
Lionel Spitz 01, SUI
47.49
01SUI
47.49
SB
  
3Filippo Moggi
Filippo Moggi 99, SUI
47.62
99SUI
47.62
SB
  
4Nathan Gyger
Nathan Gyger 92, SUI
48.05
92SUI
48.05
SB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Julien Wanders
Julien Wanders 96, SUI
3:46.74
96SUI
3:46.74
SB
  
2Boniface Kibiwott
Boniface Kibiwott 93, KEN
3:47.78
93KEN
3:47.78
PB
  
3Matthew Kibarus
Matthew Kibarus 93, KEN
3:57.22
93KEN
3:57.22
PB
  
4Navid Kerber
Navid Kerber 03, SUI
3:58.36
03SUI
3:58.36
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +0.7

Final A

Final

Vind: +0.7
1Jason Joseph
Jason Joseph 98, SUI
13.67
98SUI
13.67
  
2Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet 98, SUI
14.22
98SUI
14.22
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Kariem Hussein
Kariem Hussein 89, SUI
49.91
89SUI
49.91
SB
  
2Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa 96, SUI
50.18
96SUI
50.18
SB
  
3Julien Bonvin
Julien Bonvin 99, SUI
50.75
99SUI
50.75
PB
  
4Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin 99, SUI
51.49
99SUI
51.49
SB
  
5Mattia Tajana
Mattia Tajana 96, SUI
51.70
96SUI
51.70
SB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Roman Sieber
Roman Sieber 92, SUI
2.06
92SUI
2.06
SB
  
1.952.002.032.062.09
Sieberoxxooxoxxx
M Stav     


Final A

Final

1Dominik Alberto
Dominik Alberto 92, SUI
5.61
92SUI
5.61
PB
  
Adrian Kübler
Adrian Kübler 97, SUI
NH
97SUI
NH
  
4.705.305.505.615.72
Alberto-oxxooxxx
Küblerxxx
M Längd     


Final A

Final

1Enrico Güntert
Enrico Güntert 97, SUI
7.19
97SUI
7.19
–0.3
  
2Damian Wild
Damian Wild 00, SUI
7.13
00SUI
7.13
0.0 SB
  
Güntertx
-0.6
x
-0.3
x
-1.8
7.19
-0.3
x
-0.9
x
-0.5
Wild6.97
-1.9
6.97
-0.3
7.13
0.0
x
0.0
x
-1.2
7.09
0.0
M Tresteg     


Final A

Final

1Louis Mallet
Louis Mallet 00, SUI
14.87
00SUI
14.87
+0.4
  
2Simon Sieber
Simon Sieber 92, SUI
14.42
92SUI
14.42
0.0
  
Malletx
0.0
14.87
+0.4
x
-0.7

0.0
13.57
0.0
14.56
-0.3
Sieber14.10
0.0
x
-1.8
x
0.0
14.42
0.0
x
-0.8
x
+0.6
M Kula     


Final A

Final

1Stefan Wieland
Stefan Wieland 98, SUI
18.25
98SUI
18.25
PB
  
2Gregori Ott
Gregori Ott 94, SUI
16.90
94SUI
16.90
SB
  
3Lars Meyer
Lars Meyer 99, SUI
15.17
99SUI
15.17
  
Wieland18.04x17.6217.6217.9418.25
Ottxxx16.32x16.90
Meyer15.17xxxxx
M Slägga     


Final A

Final

1Sanna Balsa
Sanna Balsa 01, SUI
56.67
01SUI
56.67
  
Balsa54.5254.55x55.6856.6755.85
M 4x100 m     


Final A

Final

Schweiz 
Schweiz  lag U20
DQ
lag U20SUI
DQ
  
  Alexis Hirsiger, David Naki, Nathan Oberti, Lucien Kern
P19 Kula (6.0 kg)     


Final A

Final

1Jephté Vogel
Jephté Vogel 02, SUI
19.18
02SUI
19.18
PB NU20R NU20R NU20R
  
Vogel17.4018.9419.18x18.8118.53
M Nationell 100 m     

Vind: -0.2

Final A

Final

Vind: -0.2
1Alex Wilson
Alex Wilson 90, SUI
10.54
90SUI
10.54
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 00, SUI
11.48
00SUI
11.48
PB
  
2Riccarda Dietsche
Riccarda Dietsche 96, SUI
11.53
96SUI
11.53
PB
  
3Nathacha Kouni
Nathacha Kouni 01, SUI
11.56
01SUI
11.56
PB
  
4Mélissa Gutschmidt
Mélissa Gutschmidt 02, SUI
11.68
02SUI
11.68
SB
  
5Léonie Pointet
Léonie Pointet 01, SUI
11.69
01SUI
11.69
PB
  
6Céline Bürgi
Céline Bürgi 99, SUI
11.80
99SUI
11.80
SB
  
7Géraldine Frey
Géraldine Frey 97, SUI
11.81
97SUI
11.81
SB
  
8Samantha Dagry
Samantha Dagry 94, SUI
11.99
94SUI
11.99
SB
  
Final B
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1Soraya Becerra
Soraya Becerra 04, SUI
11.88
04SUI
11.88
PB
  
2Michelle Gloor
Michelle Gloor 00, SUI
11.89
00SUI
11.89
SB
  
3Zora Rauh
Zora Rauh 02, SUI
11.90
02SUI
11.90
PB
  
4Judith Goll
Judith Goll 99, SUI
12.09
99SUI
12.09
SB
  
5Larissa Bertényi
Larissa Bertényi 00, SUI
12.20
00SUI
12.20
=PB
  
6Aylin Rudolph
Aylin Rudolph 01, SUI
12.28
01SUI
12.28
  
7Emma Van Camp
Emma Van Camp 04, SUI
12.29
04SUI
12.29
SB
  
Final C
Vind: +1.1
Vind: +1.1
1Desirée Regazzoni
Desirée Regazzoni 04, SUI
12.18
04SUI
12.18
SB
  
2Selina Furler
Selina Furler 03, SUI
12.26
03SUI
12.26
SB
  
K 200 m     

Vind: -1.9

Final A

Final

Vind: -1.9
1Cornelia Halbheer
Cornelia Halbheer 92, SUI
23.95
92SUI
23.95
SB
  
2Cynthia Reinle
Cynthia Reinle 00, SUI
24.04
00SUI
24.04
SB
  
3Samantha Dagry
Samantha Dagry 94, SUI
24.53
94SUI
24.53
SB
  
4Géraldine Frey
Géraldine Frey 97, SUI
24.82
97SUI
24.82
SB
  
K 400 m     


Final A

Final

1Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė 88, LTU
52.42
88LTU
52.42
SB
  
1Simone Lalor
Simone Lalor 01, IRL
56.00
01IRL
56.00
SB
  
2Giulia Senn
Giulia Senn 01, SUI
54.69
01SUI
54.69
SB
  
2Annina Mösching
Annina Mösching 99, SUI
56.51
99SUI
56.51
PB
  
3Lena Wernli
Lena Wernli 01, SUI
55.06
01SUI
55.06
SB
  
3Natalia Issler
Natalia Issler 06, SUI
56.93
06SUI
56.93
PB
  
4Julia Niederberger
Julia Niederberger 00, SUI
55.33
00SUI
55.33
PB
  
4Mara Moser
Mara Moser 01, SUI
57.80
01SUI
57.80
PB
  
5Michelle Gröbli
Michelle Gröbli 01, SUI
55.69
01SUI
55.69
PB
  
6Manon Berclaz
Manon Berclaz 03, SUI
55.76
03SUI
55.76
PB
  
7Florence Nri
Florence Nri 00, SUI
56.11
00SUI
56.11
SB
  
8Lea Ammann
Lea Ammann 02, SUI
57.81
02SUI
57.81
SB
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Valentina Rosamilia
Valentina Rosamilia 03, SUI
4:22.51
03SUI
4:22.51
PB
  
2Joceline Wind
Joceline Wind 00, SUI
4:22.64
00SUI
4:22.64
PB
  
3Agnes McTighe
Agnes McTighe 01, SUI
4:26.67
01SUI
4:26.67
SB
  
4Lilly Nägeli
Lilly Nägeli 03, SUI
4:26.79
03SUI
4:26.79
SB
  
5Laura Giudice
Laura Giudice 02, SUI
4:30.78
02SUI
4:30.78
SB
  
6Sophie Baumann
Sophie Baumann 02, SUI
4:33.74
02SUI
4:33.74
SB
  
Simone Lalor
Simone Lalor 01, IRL
DNF
01IRL
DNF
  
Aarti Miescher
Aarti Miescher 03, SUI
DNF
03SUI
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Noemi Zbären
Noemi Zbären 94, SUI
13.09
94SUI
13.09
SB
  
2Ditaji Kambundji
Ditaji Kambundji 02, SUI
13.24
02SUI
13.24
SB
  
3Selina Von Jackowski
Selina Von Jackowski 97, SUI
13.35
97SUI
13.35
SB
  
4Kim Flattich
Kim Flattich 98, SUI
13.56
98SUI
13.56
SB
  
5Lia Mordasini
Lia Mordasini 02, SUI
14.59
02SUI
14.59
SB
  
6Ronja Wengi
Ronja Wengi 02, SUI
14.71
02SUI
14.71
SB
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Annina Fähr
Annina Fähr 93, SUI
58.74
93SUI
58.74
SB
  
2Debby Schenk
Debby Schenk 02, SUI
1:00.01
02SUI
1:00.01
PB
  
3Alizée Rusca
Alizée Rusca 99, SUI
1:00.73
99SUI
1:00.73
PB
  
4Ronja Mock
Ronja Mock 99, SUI
1:01.52
99SUI
1:01.52
SB
  
5Anna Haberthür
Anna Haberthür 03, SUI
1:02.75
03SUI
1:02.75
PB
  
6Olivia Kunz
Olivia Kunz 02, SUI
1:03.31
02SUI
1:03.31
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Salome Lang
Salome Lang 97, SUI
1.86
97SUI
1.86
  
2Marithé Engondo
Marithé Engondo 02, SUI
1.80
02SUI
1.80
  
3Deborah Vomsattel
Deborah Vomsattel 96, SUI
1.72
96SUI
1.72
SB
  
1.55
1.89
1.60
1.66
1.69
1.72
1.74
1.78
1.80
1.82
1.84
1.86
Lang-
xxx
-
-
-
-
-
o
-
o
-
o
Engondo-
-
-
o
-
o
-
xxo
-
xxx

Vomsattelo
o
xxo
o
xo
xxx





K Stav     


Final A

Final

1Lene Retzius
Lene Retzius 96, NOR
4.40
96NOR
4.40
SB
  
2Andrina Hodel
Andrina Hodel 00, SUI
4.30
00SUI
4.30
SB
  
3Lea Bachmann
Lea Bachmann 96, SUI
4.20
96SUI
4.20
SB
  
4Pascale Stöcklin
Pascale Stöcklin 97, SUI
4.20
97SUI
4.20
SB
  
5Romy Burkhard
Romy Burkhard 04, SUI
4.00
04SUI
4.00
PB
  
6Sina Ettlin
Sina Ettlin 03, SUI
3.80
03SUI
3.80
SB
  
7Alexandra Stucki
Alexandra Stucki 04, SUI
3.70
04SUI
3.70
PB
  
3.30
4.52
3.50
3.60
3.70
3.80
3.90
4.00
4.10
4.20
4.30
4.40
Retzius-
xxx
-
-
-
-
-
-
o
o
xxo
xo
Hodel-
-
-
-
-
-
-
-
o
xxo
xxx
Bachmann-
-
-
-
-
-
-
-
o
xxx

Stöcklin-
-
-
-
-
-
o
-
xo
xxx

Burkhard-
o
-
o
xxo
xo
xxo
xxx



Ettlino
xo
xo
o
xo
xxx





Stuckio
o
xo
xo
xxx






K Längd     


Final A

Final

1Daniela Schlatter
Daniela Schlatter 94, SUI
6.13
94SUI
6.13
–0.4
  
2Gaelle Maonzambi
Gaelle Maonzambi 01, SUI
5.97
01SUI
5.97
0.0 SB
  
3Alessia Danelli
Alessia Danelli 00, SUI
5.91
00SUI
5.91
–0.6
  
4Ronja Wengi
Ronja Wengi 02, SUI
5.62
02SUI
5.62
0.0
  
Schlatter6.10
-0.4
x
-0.4
x
-1.1
6.13
-0.4
x
0.0
5.78
-1.0
Maonzambix
-0.4
5.53
-1.3
5.97
0.0
5.81
0.0
x
-0.6
x
-0.5
Danellix
0.0
5.84
-0.7
5.91
-0.6
5.71
-0.7
x
-1.0
x
-1.5
Wengi5.23
-0.7
5.42
-1.1
5.39
-0.9
5.61
-1.0
5.53
-0.7
5.62
0.0
K Tresteg     


Final A

Final

1Alina Tobler
Alina Tobler 99, SUI
12.67
99SUI
12.67
–0.3
  
Tobler12.67
-0.3
x
-0.5
x
-1.3
x
-0.4
x
0.0
x
-1.1
K Kula     


Final A

Final

1Miryam Mazenauer
Miryam Mazenauer 00, SUI
15.35
00SUI
15.35
SB
  
2Julia Hammesfahr
Julia Hammesfahr 02, SUI
13.39
02SUI
13.39
PB
  
Mazenauer13.5815.35xxx15.30
Hammesfahr12.8613.3913.2713.0513.33x
K Slägga     


Final A

Final

1Nicole Zihlmann
Nicole Zihlmann 86, SUI
63.74
86SUI
63.74
  
2Lydia Wehrli
Lydia Wehrli 90, SUI
55.66
90SUI
55.66
  
3Angela Peter
Angela Peter 93, SUI
51.48
93SUI
51.48
  
Zihlmann61.9759.6163.4963.7463.1561.05
Wehrli53.17x53.59x54.4855.66
Peterxx51.48x51.2950.24
K 4x100 m     


Final A

Final

1Schweiz 
Schweiz  
44.88
SUI
44.88
  
 Nathacha Kouni, Cynthia Reinle, Céline Bürgi, Michelle Gloor
2Schweiz 
Schweiz  
45.27
SUI
45.27
  
 Judith Goll, Lynn Mantingh, Léonie Pointet, Larissa Bertényi
3Schweiz 
Schweiz  lag U20
45.33
lag U20SUI
45.33
  
 Soraya Becerra, Mélissa Gutschmidt, Ditaji Kambundji, Zora Rauh
Schweiz 
Schweiz  lag U20
DNF
lag U20SUI
DNF
  
 Anouk Ledermann, Selina Furler, Emma Van Camp, Lia Thalmann
K 100 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Aylin Rudolph
Aylin Rudolph 01, SUI
12.19
01SUI
12.19
SB