15.9
12.9
12.9
15.9
15.9
15.9
14.9
12.9
12.9
15.9
13.9
12.9
5.9
4.9
14.9
13.9
13.9
12.9
12.9
10.9
9.9
13.9
10.9
12.9
12.9
10.9
12.9
9.9
8.9
11‐12.9
12.9
5.9
3.9
11.9
12.9
11.9
11.9
8.9
11.9
9.9
2.9
11.9
11.9
8.9
8.9
8.9
8.9
11.9
11‐12.9
8.9
11.9
30.8
11‐12.9
12.9
13.9
11.9
19.6
21.8
8.9
11.9
4.9
7.9
9.9
9.9
8.9
4.9
7.9
10.9
11.9
10.9
8.9
5.9
11.9
11.9
11.7
20.6
4.9
8.9
8.9
28‐29.8
8.9
8.9
4‐5.9
4‐5.9
28.8
6.9
8.9
7.9
22.8
21.8
7.9
7.9
6.9
5.9
6.9
6.9
6.9
6.9
6.9
2.9
Arena: Tingvalla IP
Tävlande: 65 (34+31)   Starter: 293 (148+145)

Män
M 4x100 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Malmö AI 
41.02
  
  Daniel Persson  82, Philip Nossmy  82, Jens Löfgren  86, Jesper Lang  92
2Ullevi FK 
41.67
  
  David Sennung  91, Simon Johansson  90, Jonas Hilmersson  88, Christofer Sandin  79
3Spårvägens FK 
41.72
  
  Juan Pettersson  84, Emil Zail  87, Mattias Sunneborn  70, Thomas Nikitin  82
4Hässelby SK 
42.00
  
  Christian Rodriguez  87, Andreas Mokdasi  84, Niklas Larsson  85, Henrik Encke  84
5Falu IK 
42.25
  
  Aligul Erkisi  91, Nasser Sebabi  82, Torbjörn Eriksson  71, Rafael Askros  81
IF Göta Karlstad IF Göta
DNF
  
  Christian Sjöberg  84, Fredrik Johansson  86, Simon Johansson  87, Johan Engberg  81
Heat 1
23 maj
23 maj
1IF Göta Karlstad IF Göta
41.26
  
  Christian Sjöberg  84, Fredrik Johansson  86, Simon Johansson  87, Johan Engberg  81
2Hässelby SK 
42.31
  
  Christian Rodriguez  87, Andreas Mokdasi  84, Niklas Larsson  85, Henrik Encke  84
3FK Studenterna Fk Studenterna
46.35
  
  Jens Eklundh  73, Mikael Brodersen  80, Henrik Bergquist  73, Ingemar Ztorm  60
Turebergs FK 
42.88DQ
  
  Oscar Johansson  92, Nil de Oliveira  86, Sebastian Öberg  86, Nils-Göran Nilsson  88
Kils AIK 
43.74DQ
  
  Tomas Olsson  89, Fredrik Karlsson  91, Jesper Vestlund  91, Anders Teigen  92
Heat 2
23 maj
23 maj
1Malmö AI 
41.10
  
  Daniel Persson  82, Philip Nossmy  82, Jens Löfgren  86, Jesper Lang  92
2Spårvägens FK 
41.31
  
  Juan Pettersson  84, Emil Zail  87, Mattias Sunneborn  70, Thomas Nikitin  82
3Falu IK 
41.51
  
  Aligul Erkisi  91, Nasser Sebabi  82, Torbjörn Eriksson  71, Rafael Askros  81
4Ullevi FK 
41.66
  
  David Sennung  91, Simon Johansson  90, Jonas Hilmersson  88, Christofer Sandin  79
5IK Hakarpspojkarna 
44.11
  
  John Sallergård  89, Daniel Rogemark  89, Andreas Nyberg  87, Tommy Fors  90
Upsala IF 
DNF
  
  Erik Åselius  89, Robin Kruse  90, Martin Stenman-Andersson  87, Andreas Andersson  87
M 4x400 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Turebergs FK 
3:12.25
  
  Sebastian Öberg  86, Gustav Karnebäck  87, Fredrik Hallinder  88, Nil de Oliveira  86
2Hässelby SK 
3:12.83
  
  Henrik Encke  84, Niklas Larsson  85, Mattias Claesson  86, Andreas Mokdasi  84
3Spårvägens FK 
3:16.09
  
  Johan Svensson  89, Karim Mohammadi  89, Mattias Sunneborn  70, Thomas Nikitin  82
4IF Göta Karlstad IF Göta
3:21.95
  
  Johan Engberg  81, Fredrik Johansson  86, Jens Bengtsson  90, Simon Johansson  87
5Hässelby SK 
3:22.79
  
  Rasmus Olofsson  84, Albin Johansson  81, Johnny Johansson  90, Adnan Taees Akkar  80
6Östersunds GIF 
3:24.62
  
  Henrik Ögren  77, Joachim Ögren  81, Andreas Lund  77, Fredrik Lindberg  73
M 4x800 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Hässelby SK 
7:28.42
  
  Eric Hagelin  89, Adnan Taees Akkar  80, Albin Johansson  81, Mattias Claesson  86
2Hammarby IF 
7:32.16
  
  Fredrik Karlsson  78, Erik Emilsson  82, Rickard Pell  79, Joakim Löfwing  84
3Turebergs FK 
7:41.89
  
  William Taudien  88, John Laselle  79, Martin Stjernlöf  87, Daniel Lundgren  85
4Hammarby IF 
7:44.02
  
  Per Synnerman  71, André Kahlström  88, Alexander Persson  89, Johan Klinteskog  81
5KFUM Örebro 
7:46.95
  
  Jonathan Waern  86, Per Sjögren  79, Andreas Karlsson  88, Tim Sundström  89
6Spårvägens FK 
7:50.08
  
  Philip Aagaard  82, Karim Mohammadi  89, Sami Araya  87, Johan Svensson  89
7Sävedalens AIK 
7:54.15
  
  Desmond Manu  92, Bernhard Brundin  92, Oscar Edman  90, John Eliasson  89
8Hässelby SK 
7:59.48
  
  Andreas Rehnborg  80, Kristoffer Vilkancis  89, Peter Ngarariga  84, Viktor Andersson  89
9Rånäs 4H 
8:01.15
  
  John Dunell  86, Simon Rasmussen  86, Viktor Hedlöf  86, Henrik Jakobsson  88
M 4x1500 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Malmö AI 
15:58.23
  
  Martin Nilson  89, Jeppe Thomsen  77, Jonas Glans  91, Rizak Dirshe  72
2Spårvägens FK 
15:59.48
  
  Tobias Lundgren  87, Fredrik Uhrbom  77, Henrik Skoog  79, Olle Walleräng  85
3Hammarby IF 
16:04.19
  
  Joakim Löfwing  84, Magnus Jensen  84, Erik Emilsson  82, Rickard Pell  79
4Turebergs FK 
16:30.63
  
  Kristoffer Fransson  89, John Laselle  79, Daniel Lundgren  85, Martin Stjernlöf  87
5KFUM Örebro 
17:05.46
  
  Jonathan Waern  86, Patrik Persson  83, Lars Drageryd  89, Per Sjögren  79
6IF Göta Karlstad IF Göta
17:12.17
  
  Henrik Edelbring  85, Johan Arnqvist  85, Sören Persson  65, Per Jacobsen  77
M22 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1IFK Växjö 
42.56
  
  Christian Hedman  87, Jonas Mårtensson  88, Erik Karlsson  87, Niclas Åkerström  88
2Malmö AI 
42.59
  
  Vuk Djekic  88, Dennis Karanda  89, Petter Olson  91, Marvin Tay  90
3Bromma IF Bromma If
43.12
  
  Erik Jönhagen  91, Nicklas Nilsson  87, Malte Fibel  91, Daniel Katuric  89
4IF Göta Karlstad IF Göta
43.54
  
  David Tegel  87, Simon Johansson  87, Johan Andersson  89, Hans Lämås  88
5Bollnäs FIK 
43.85
  
  Erik Näsman  87, Andreas Andersson  92, Per-Erik Söderqvist  87, Per Jonsson  88
Upsala IF 
DNS
  
  Erik Åselius  89, Robin Kruse  90, Martin Stenman-Andersson  87, Andreas Andersson  87
Heat 1
24 maj
24 maj
1Malmö AI 
42.53
  
  Vuk Djekic  88, Dennis Karanda  89, Petter Olson  91, Marvin Tay  90
2Bromma IF Bromma If
42.84
  
  Erik Jönhagen  91, Nicklas Nilsson  87, Malte Fibel  91, Daniel Katuric  89
3Bollnäs FIK 
43.29
  
  Erik Näsman  87, Andreas Andersson  92, Per-Erik Söderqvist  87, Per Jonsson  88
4Hellas FK 
44.89
  
  Simon Mulondo  89, Patchely Láfyol  87, Sebastian Svedhammer  88, Andrew Inyoin  90
Heat 2
24 maj
24 maj
1IFK Växjö 
42.23
  
  Christian Hedman  87, Jonas Mårtensson  88, Erik Karlsson  87, Niclas Åkerström  88
2IF Göta Karlstad IF Göta
43.08
  
  David Tegel  87, Simon Johansson  87, Johan Andersson  89, Hans Lämås  88
3Upsala IF 
43.36
  
  Erik Åselius  89, Robin Kruse  90, Martin Stenman-Andersson  87, Andreas Andersson  87
4Hammarby IF 
44.04
  
  Victor Kårelid  89, Jonathan Söderling  88, Jonathan Eklund  88, Jonas Elgered  87
5IK Hakarpspojkarna 
44.25
  
  John Sallergård  89, Daniel Rogemark  89, Andreas Nyberg  87, Tommy Sagemar  90
M22 4x400 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Malmö AI 
3:20.09
  
  Petter Olson  91, Viktor Ekelund  89, Marvin Tay  90, Dennis Karanda  89
2Gefle IF 
3:24.09
  
  Oskar Borbos  91, Andreas Romin  91, Markus Living  89, Johan Walldén  87
3Turebergs FK 
3:24.64
  
  Anton Forsberg  91, Gustav Karnebäck  87, Johan Eriksson  88, Fredrik Hallinder  88
4Upsala IF 
3:25.24
  
  Martin Stenman-Andersson  87, Christian Sonehag  88, Robin Kruse  90, Andreas Andersson  87
M22 3x800 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Turebergs FK 
5:52.33
  
  Kristoffer Fransson  89, William Taudien  88, Johan Eriksson  88
2Hässelby SK 
5:52.68
  
  Kristoffer Vilkancis  89, Viktor Andersson  89, Eric Hagelin  89
3Hammarby IF 
5:57.16
  
  Jonas Elgered  87, Alexander Persson  89, André Kahlström  88
4Gefle IF 
5:58.63
  
  Andreas Efverström  91, Markus Living  89, Johan Walldén  87
5Spårvägens FK 
5:58.78
  
  Mattias Karlsson  89, Johan Jonsson Dahl  88, Marcus Gustafsson  88
6KFUM Örebro 
6:02.29
  
  Sebastian Johansson  89, Andreas Karlsson  88, Tim Sundström  89
P19 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Huddinge AIS 
42.37
  
  Tom Kling-Baptiste  90, Alexander Nordkvist  90, Rasmus Nilsson Ebers  91, Simon Mukiibi  90
2IFK Helsingborg 
43.82
  
  Thomas Ljungblom  90, Benjamin Olsson  91, Oliver Sänneskog  91, Jacob Melin  92
3IF Kville 
44.06
  
  Michael Skalenius  90, Patrik Andersson  91, Daniel Norgren  90, Erik Lindahl  90
5IFK Växjö 
46.19
  
  Erik Wesslund  91, Simon Kempinsky  91, Oscar Ivarsson  91, Marcus Eriksson  90
Ullevi FK 
DQ
  
  David Sennung  91, Mattias Abulu  91, Anton E Larsson  94, Martin Astner  93
Kils AIK 
DNS
  
  Johan Olsson  91, Fredrik Karlsson  91, Jesper Vestlund  91, Anders Teigen  92
Heat 1
24 maj
24 maj
1IF Kville 
43.47
  
  Michael Skalenius  90, Patrik Andersson  91, Daniel Norgren  90, Erik Lindahl  90
2Kils AIK 
44.16
  
  Johan Olsson  91, Fredrik Karlsson  91, Jesper Vestlund  91, Anders Teigen  92
Hammarby IF 
DNF
  
  Linus Vigert  90, Love Fältström  91, Jesper Jonsson  90, Maximilian Hjorth  91
Huddinge AIS 
DNS
  
  Patrik Holmberg  90, Anton Nilsson  92, Viktor Gustafsson  92, Kristian Persson  90
Heat 2
24 maj
24 maj
1Huddinge AIS 
42.42
  
  Tom Kling-Baptiste  90, Alexander Nordkvist  90, Rasmus Nilsson Ebers  91, Simon Mukiibi  90
2IFK Helsingborg 
43.57
  
  Thomas Ljungblom  90, Benjamin Olsson  91, Oliver Sänneskog  91, Jacob Melin  92
3IFK Växjö 
46.11
  
  Erik Wesslund  91, Simon Kempinsky  91, Oscar Ivarsson  91, Marcus Eriksson  90
4Ullevi FK 
50.17
  
  David Sennung  91, Simon Johansson  90, Mattias Abulu  91, Anton E Larsson  94
P19 4x400 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Huddinge AIS 
3:22.62
  
  Anton Nilsson  92, Rasmus Nilsson Ebers  91, Simon Mukiibi  90, Alexander Nordkvist  90
2IF Kville 
3:30.70
  
  Daniel Norgren  90, Björn Mattsson  92, Patrik Andersson  91, Erik Lindahl  90
3Hässelby SK 
3:33.60
  
  Filip Holmström  91, Johnny Johansson  90, Johan Hellgren  91, Pär Sundh  90
4IFK Växjö 
3:37.08
  
  Simon Kempinsky  91, Erik Wesslund  91, Elias Blomstrand  91, Marcus Eriksson  90
P19 3x800 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Huddinge AIS 
6:01.40
  
  Oskar Martinsson  91, Hreinn Juliusson  91, Victor Hedin  91
2Sävedalens AIK 
6:03.55
  
  Johan Lund  91, Tobias Gustavsson  91, Oscar Edman  90
3Hammarby IF 
6:03.98
  
  Filip Segerberg  90, Patrik Nilsson  91, Selman Özkan  91
4Österhaninge IF 
6:06.73
  
  Jimmy Westerlund  90, Mattias Almqvist  90, Philip Lundell  91
5Ullevi FK 
6:15.56
  
  Jens Petrusson  94, Henrik Blåder  90, Oskar Bryngelsson  91
6Hälle IF 
6:17.33
  
  Josef Åberg  91, Christoffer Forsberg  90, Jonas Kristiansen  90
7IFK Växjö 
6:20.79
  
  Tawakal Abdikadir  90, Kenan Harbas  90, Efraim Jovlunden  91
Sundbybergs IK 
DQ
  
  Patrik Werdin  91, Bilal Mohammed Seid  91, John-Alexander Boutzas  91
P17 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1IFK Lidingö 
44.43
  
  Carl Bühlmann  92, Timothy Lundkvist  92, Ulrik Sköldkvist  94, Johan Forsberg  92
2Ullevi FK 
44.81
  
  Hampus Andersson  92, Sadeeh Mbye  92, Oliver Willskytt  92, Oskar Persson  93
3Råby-Rekarne FIF 
45.43
  
  Axel Österman  92, Mattias Backman  94, Erik Inge  92, Marcus Backman  93
4Hammarby IF 
46.17
  
  Gunnar Odenman  93, Ken Braesch-Andersen  93, Henrik Wedberg  92
5Rånäs 4H 
46.69
  
  Tommy Lundqvist  92, Gabriel Gonzalez  93, Erik Holmberg  93, Tobias Westman  94
6Västerås FK 
47.03
  
  Daniel Nordmark  93, Jonne Hautala  93, Patric Hjort  93, Jesper Engström  92
Heat 1
24 maj
24 maj
1Ullevi FK 
44.69
  
  Hampus Andersson  92, Sadeeh Mbye  92, Oliver Willskytt  92, Oskar Persson  93
2Västerås FK 
47.14
  
  Daniel Nordmark  93, Jonne Hautala  93, Patric Hjort  93, Jesper Engström  92
IF Göta Karlstad IF Göta
DQ
  
  Michael Dahlström  92, Klas Tauberman  92, Sebastian Lorentzon  93, Albin Strid  94
Malmö AI 
DNF
  
  Robin Åkesson  92, Jesper Lang  92, Cedric Janson  92, Arjan Abdullah Faraj  93
Mölndals AIK 
DNS
  
  Lucas Persson  93, Tobias Block  93, Axel Bonevik  92, Erik Hansson  92
Heat 2
24 maj
24 maj
1Råby-Rekarne FIF 
45.11
  
  Axel Österman  92, Mattias Backman  94, Erik Inge  92, Marcus Backman  93
2IFK Lidingö 
45.14
  
  Carl Bühlmann  92, Timothy Lundkvist  92, Ulrik Sköldkvist  94, Johan Forsberg  92
3Hammarby IF 
46.36
  
  Gunnar Odenman  93, Ken Braesch-Andersen  93, Henrik Wedberg  92
4Rånäs 4H 
46.79
  
  Tommy Lundqvist  92, Gabriel Gonzalez  93, Erik Holmberg  93, Tobias Westman  94
P17 1000 m stafett     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Stenungsunds FI F Stenungsunds FI
2:00.77
  
  Adam Kastö  92, Niklas Johansson  92, Fredrik Lindgren  92, Johan Rogestedt  93
2Mölndals AIK 
2:01.67
  
  Lucas Persson  93, Axel Bonevik  92, Tobias Block  93, Axel Andersson  92
3Råby-Rekarne FIF 
2:01.92
  
  Axel Österman  92, Marcus Backman  93, Mattias Backman  94, Erik Inge  92
4Sävedalens AIK 
2:03.50
  
  Pontus Ulander  93, Alexander Lesser  93, Bernhard Brundin  92, Desmond Manu  92
5Hässelby SK 
2:03.88
  
  Måns Abo Reslan  93, Christopher Bengtsson  93, Olle Forslin  93, Patrik Sjöö  92
6IF Göta Karlstad IF Göta
2:08.94
  
  Carl Håkansson  92, Joakim Djuvfeldt  93, Andreas Karlsson  92, Benjamin Ahlbäck  94
Heat 1
23 maj
23 maj
1Hässelby SK 
2:04.53
  
  Måns Abo Reslan  93, Christopher Bengtsson  93, Olle Forslin  93, Patrik Sjöö  92
2Hammarby IF 
2:07.55
  
  , Henrik Wedberg  92, Gunnar Odenman  93, Ken Braesch-Andersen  93
3Västerås FK 
2:08.26
  
  Daniel Nordmark  93, Jonne Hautala  93, Patric Hjort  93, Simon Gunnarsson  93
Ullevi FK 
DQ
  
  Mahyar Noghani  92, Hampus Andersson  92, Sadeeh Mbye  92, Oliver Willskytt  92
Rånäs 4H 
DQ
  
  Erik Holmberg  93, Mattias Jällrud  93, Markus Pettersson  92, Oscar Larsson  93
Heat 2
23 maj
23 maj
1Stenungsunds FI F Stenungsunds FI
2:01.68
  
  Adam Kastö  92, Niklas Johansson  92, Fredrik Lindgren  92, Johan Rogestedt  93
2Råby-Rekarne FIF 
2:01.94
  
  Axel Österman  92, Marcus Backman  93, Mattias Backman  94, Erik Inge  92
3Mölndals AIK 
2:02.98
  
  Lucas Persson  93, Erik Hansson  92, Axel Bonevik  92, Tobias Block  93
4Sävedalens AIK 
2:03.36
  
  Pontus Ulander  93, Bernhard Brundin  92, Alexander Lesser  93, Desmond Manu  92
5IF Göta Karlstad IF Göta
2:06.00
  
  Carl Håkansson  92, Joakim Djuvfeldt  93, Andreas Karlsson  92, Benjamin Ahlbäck  94
P17 3x800 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Hässelby SK 
6:09.85
  
  Emil Blomberg  92, Emil Mårtensson  92, Patrik Sjöö  92
2Mölndals AIK 
6:11.43
  
  Alexander Lötvall  93, Jakob Leo  93, Axel Andersson  92
3IF Göta Karlstad IF Göta
6:12.83
  
  Fredrik Eråker  93, Andreas Karlsson  92, Benjamin Ahlbäck  94
4Spårvägens FK 
6:19.84
  
  Niklas Könberg  93, Viktor Johansson  94, Medhane Temesgen Amanuel  92
5Sävedalens AIK 
6:29.51
  
  Pontus Ulander  93, Alexander Lesser  93, Filip Johansson  92
6Ärla IF Ärla If
6:31.82
  
  Alexander Thysell  93, Martin Andersson  93, Christofer Rydstedt  93
7Rånäs 4H 
6:37.27
  
  Marcus Hawkins  93, Ludvig von Polgar  93, Oscar Larsson  93
8Sävedalens AIK 
6:48.05
  
  Björn Hammar  92, Torsten Kymmer  93, Felix Jeske Magnusson  94
Huddinge AIS 
DQ
  
  Philip Gratell  92, Alexander Björnberg Mowinski  93, Viktor Björnberg Mowinski  93
Sävedalens AIK 
DQ
  
  Oscar Andreasson  92, Bernhard Brundin  92, Desmond Manu  92
P15 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Upsala IF 
45.85
  
  Axel Lönegren  94, Simon Söderlund  94, Erik Hagberg  95, Anton Nordback  94
2IFK Växjö 
46.13
  
  Pontus Johansson  94, Max Lexert  94, Victor Ivarsson  94, Hannes Kvist Wirdmo  94
3Huddinge AIS 
46.21
  
  Daniel Erkas  95, Fredrick Ekholm  94, Eric Zetterman  94, Carl Moskuvaara  95
4Hanvikens SK Hanvikens Sk
47.28
  
  Martin Löfblom  95, Eddie Schaub  94, Teodor Aleksejev  94, Martin Lindén  94
5Hammarby IF 
47.41
  
  Mattias Qvarfordt  94, Andreas Almlöf  95, Anton Brunnstedt  94, Jonathan Wulff  94
6Hässelby SK 
47.58
  
  Richard Davidsson  94, Tim Jonsson  94, Eric Bergvall  94, Joel Durén  94
Heat 1
24 maj
24 maj
1Upsala IF 
46.93
  
  Axel Lönegren  94, Simon Söderlund  94, Erik Hagberg  95, Anton Nordback  94
2Hammarby IF 
47.52
  
  Mattias Qvarfordt  94, Andreas Almlöf  95, Anton Brunnstedt  94, Jonathan Wulff  94
Sävedalens AIK 
48.98DQ
  
  John Collin  94, Hampus Börjesson  94, Gabriel Eriksson  94, Jakob Vikenadler  95
Heat 2
24 maj
24 maj
1IFK Växjö 
45.40
  
  Pontus Johansson  94, Max Lexert  94, Victor Ivarsson  94, Hannes Kvist Wirdmo  94
2Huddinge AIS 
46.19
  
  Daniel Erkas  95, Fredrick Ekholm  94, Eric Zetterman  94, Carl Moskuvaara  95
3Hanvikens SK Hanvikens Sk
47.08
  
  Martin Löfblom  95, Eddie Schaub  94, Teodor Aleksejev  94, Martin Lindén  94
4Hässelby SK 
47.45
  
  Richard Davidsson  94, Tim Jonsson  94, Eric Bergvall  94, Joel Durén  94
P15 3x800 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Huddinge AIS 
6:26.45
  
  Henrik Malmberg  95, Fredrick Ekholm  94, Younes Jilali  94
2Sävedalens AIK 
6:33.97
  
  Gabriel Eriksson  94, Joakim Rosenqvist  95, Hampus Börjesson  94
3Hässelby SK 
6:34.94
  
  Joel Durén  94, Jonatan Brihage  94, Rickard Lindoff  94
4Upsala IF 
6:41.85
  
  Jesper Bokefors  94, Rasmus Hartman  94, Petter Berner-Wik  94
5Mölndals AIK 
6:45.43
  
  Matz Larsson  94, Jonathan Weichbrodt  94, Alexander Nilsson  95
Kvinnor
K 4x100 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1IF Göta Karlstad IF Göta
46.07
  
 Emma Rienas  82, Elina Palmquist  91, Julia Mlakar  90, Caroline Sandsjoe  92
2IFK Växjö 
46.24
  
 Ellinore Hallin  87, Carolina Klüft  83, Emma Magnusson  85, Ulrika Pizzeghello  80
3Malmö AI 
46.52
  
 Josefin Magnusson  89, Elisabeth Reutercrona  87, Daniela Lincoln Saavedra  84, Daniella Busk  93
4Ullevi FK 
47.12
  
 Linnea Rodås  90, Emelie Svensson  89, Moa Larsson  85, Rebecca Nilsson  93
5Hammarby IF 
47.22
  
 Tove Tengvall  91, Stine Meland Tomb  86, Sofia Hellberg-Jonsén  89, Ulrika Jakobsson  91
6Täby IS 
47.60
  
 Emelie Haaparanta  88, Helene Bourdin  80, Frida Lüppert Thomsson  92, Fanny Lüppert Thomsson  90
Heat 1
23 maj
23 maj
1IF Göta Karlstad IF Göta
46.21
  
 Emma Rienas  82, Elina Palmquist  91, Julia Mlakar  90, Caroline Sandsjoe  92
2IFK Växjö 
46.31
  
 Ellinore Hallin  87, Carolina Klüft  83, Emma Magnusson  85, Ulrika Pizzeghello  80
3Malmö AI 
46.44
  
 Josefin Magnusson  89, Elisabeth Reutercrona  87, Daniela Lincoln Saavedra  84, Daniella Busk  93
4Ullevi FK 
47.31
  
 Linnea Rodås  90, Emelie Svensson  89, Moa Larsson  85, Rebecca Nilsson  93
5Hässelby SK 
48.13
  
 Sofia Lund  86, Louise Martin  87, Angelica Engberg  89, Linda Bergh  89
Heat 2
23 maj
23 maj
1Hammarby IF 
47.39
  
 Tove Tengvall  91, Stine Meland Tomb  86, Sofia Hellberg-Jonsén  89, Ulrika Jakobsson  91
2Täby IS 
47.73
  
 Emelie Haaparanta  88, Helene Bourdin  80, Frida Lüppert Thomsson  92, Fanny Lüppert Thomsson  90
3Spårvägens FK 
47.78
  
 Lisa Rönnkvist  86, Erica Jarder  86, Gladys Bamane  89, Moa Hjelmer  90
4Falu IK 
48.12
  
 Ellen Sääw  90, Louise Kronlund  90, Julia Tollin  89, Malin Henriksson  78
5IF Göta Karlstad IF Göta
49.74
  
 Malin Brattström  91, Linnéa Norrman  87, Camilla Eriksson  88, Sanna Jansson  89
K 4x400 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1IFK Växjö 
3:42.75
  
 Emma Magnusson  85, Ulrika Pizzeghello  80, Josefin Svensson  89, Carolina Klüft  83
2Hammarby IF 
3:44.27
  
 Jasmin Sabir  92, Frida Persson  89, Sofia Hellberg-Jonsén  89, Stine Meland Tomb  86
3Hässelby SK 
3:44.33
  
 Samia Adan  90, Louise Martin  87, Vendela Mindelöf  92, Jessica Samuelsson  85
4KFUM Örebro 
3:48.93
  
 Sandra Wagner  92, Helena Karlsson  92, Sofia Thorin  89, Rebecca Högberg  84
5IFK Lidingö 
3:50.33
  
 Isabelle Eriksson  86, Sofia Öberg  90, Maria Sylwan  91, Charlotte Schönbeck  84
6Falu IK 
3:50.61
  
 Elin Moraiti  91, Lisa Forsberg  89, Sara Ulin  91, Malin Henriksson  78
Heat 1
24 maj
24 maj
1Hässelby SK 
3:45.78
  
 Samia Adan  90, Louise Martin  87, Vendela Mindelöf  92, Jessica Samuelsson  85
2IFK Lidingö 
3:48.55
  
 Isabelle Eriksson  86, Charlotte Kane Johanson  86, Maria Sylwan  91, Sofia Öberg  90
3KFUM Örebro 
3:49.30
  
 Sandra Wagner  92, Rebecca Högberg  84, Helena Karlsson  92, Sofia Thorin  89
4Enhörna IF 
3:55.66
  
 Emmy Koskinen  89, Josefine Koskinen  89, Sanna Mustonen  91, Sara Rönnby  93
Heat 2
24 maj
24 maj
1IFK Växjö 
3:48.07
  
 Ellinore Hallin  87, Ulrika Pizzeghello  80, Josefin Svensson  89, Carolina Klüft  83
2Hammarby IF 
3:48.63
  
 Lova Wåhlin  92, Stine Meland Tomb  86, Sofia Hellberg-Jonsén  89, Frida Persson  89
3Falu IK 
3:53.09
  
 Elin Moraiti  91, Lisa Forsberg  89, Sara Ulin  91, Malin Henriksson  78
4Täby IS 
3:59.15
  
 Emelie Haaparanta  88, Frida Linde  90, Astrid Lönnervall  87, Caroline Enberg  87
K 4x800 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1IFK Lidingö 
8:44.51
  
 Nadja Casadei  83, Charlotte Schönbeck  84, Nathalie Rohlén  90, Sofia Öberg  90
2Hässelby SK 
8:57.77
  
 Elin Wiik  85, Samia Adan  90, Vendela Mindelöf  92, Lina Alainentalo  92
3Spårvägens FK 
9:08.09
  
 Lena Örn  88, Flo Jonsson  78, Malin Kemi  75, Tove Ramos Berg  77
4Enhörna IF 
9:17.73
  
 Johanna Busk  93, Sanna Mustonen  91, Emmy Koskinen  89, Josefine Koskinen  89
K 3x1500 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Spårvägens FK 
13:53.00
  
 Lena Örn  88, Tove Ramos Berg  77, Flo Jonsson  78
2Hässelby SK 
14:02.14
  
 Elin Wiik  85, Louise Wistrand  85, Lina Alainentalo  92
3Ullevi FK 
14:13.23
  
 Maria Larsson  94, Charlotta Fougberg  85, Lovisa Lindh  91
4Täby IS 
14:35.83
14:35.83
  
 Linda Johansson  88, Sara Sjökvist  89, Lisa Voltaire  87
K22 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Malmö AI 
48.92
  
 Josefin Magnusson  89, Elisabeth Reutercrona  87, Caroline Bertheau  87, Frida Torstensson  87
2Hässelby SK 
49.44
  
 Victoria Ladanova  89, Louise Martin  87, Angelica Engberg  89, Linda Bergh  89
3Täby IS 
51.33
  
 Emelie Haaparanta  88, Matilda Ottosson  89, Astrid Lönnervall  87, Caroline Enberg  87
4IF Göta Karlstad IF Göta
51.56
  
 Malin Brattström  91, Linnéa Norrman  87, Camilla Eriksson  88, Sanna Jansson  89
F19 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1IF Göta Karlstad IF Göta
48.03
  
 Kristin Franke Björkman  91, Marine Jonsson  91, Julia Mlakar  90, Elina Palmquist  91
2IK Hakarpspojkarna 
48.85
  
 Olivia Danell  93, Rebecca Moyo  91, Emma Ulfberg  90, Ellen Wikström  93
3Falu IK 
49.41
  
 Ellen Sääw  90, Louise Kronlund  90, Sara Ulin  91, Anna Lyrberg  91
4Hammarby IF 
51.07
  
 Ulrika Jakobsson  91, Tove Tengvall  91, Sandra Höckerstrand  90, Paulina Engfors  90
5Bromma IF 
52.25
  
 Malin Nyberg  92, Mikaela Koller  91, Josefin Edwall  93, Clara Luthman  90
Malmö AI 
DNF
  
 Malin Olsson  90, Emma Waldo  91, Sofie Eriksson  92, Daniella Busk  93
Heat 1
24 maj
24 maj
1IF Göta Karlstad IF Göta
48.15
  
 Kristin Franke Björkman  91, Marine Jonsson  91, Julia Mlakar  90, Elina Palmquist  91
2IK Hakarpspojkarna 
48.88
  
 Olivia Danell  93, Rebecca Moyo  91, Emma Ulfberg  90, Ellen Wikström  93
3IFK Växjö 
51.23
  
 Hanna Pettersson  91, Isabella Kulevska  91, Elin Falegård  91, Linda Johansson  91
Göteborgs KIK 
DQ
  
 Hedda Linderstam  92, Sabina Winqvist  91, Melissa Stenzon  91, Estelle Montler  91
Täby IS 
DNF
  
 Linn Gunnarsson  91, Fanny Lüppert Thomsson  90, Frida Linde  90, Matilda Lindholm  92
Heat 2
24 maj
24 maj
1Malmö AI 
48.28
  
 Malin Olsson  90, Emma Waldo  91, Sofie Eriksson  92, Daniella Busk  93
2Falu IK 
49.00
  
 Ellen Sääw  90, Louise Kronlund  90, Sara Ulin  91, Anna Lyrberg  91
3Hammarby IF 
50.10
  
 Ulrika Jakobsson  91, Tove Tengvall  91, Sandra Höckerstrand  90, Paulina Engfors  90
4Bromma IF 
50.73
  
 Malin Nyberg  92, Mikaela Koller  91, Josefin Edwall  93, Clara Luthman  90
F19 1000 m stafett     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Falu IK 
2:13.50
  
 Ellen Sääw  90, Louise Kronlund  90, Sara Ulin  91, Elin Moraiti  91
2IK Hakarpspojkarna 
2:13.89
  
 Ellen Wikström  93, Olivia Danell  93, Emma Ulfberg  90, Rebecca Moyo  91
3Göteborgs KIK 
2:14.81
  
 Estelle Montler  91, Melissa Stenzon  91, Hedda Linderstam  92, Sabina Winqvist  91
4Täby IS 
2:16.30
  
 Linn Gunnarsson  91, Matilda Lindholm  92, Fanny Lüppert Thomsson  90, Frida Linde  90
5Malmö AI 
2:17.60
  
 Sofie Eriksson  92, Malin Olsson  90, Matilda Farkas  91, Daniella Busk  93
IF Göta Karlstad IF Göta
DNS
  
 Julia Mlakar  90, Elina Palmquist  91, Kristin Franke Björkman  91, Caroline Sandsjoe  92
Heat 1
23 maj
23 maj
1Göteborgs KIK 
2:14.19
  
 Estelle Montler  91, Melissa Stenzon  91, Hedda Linderstam  92, Sabina Winqvist  91
2IK Hakarpspojkarna 
2:16.85
  
 Ellen Wikström  93, Olivia Danell  93, Rebecca Moyo  91, Frida Simfors  91
3Täby IS 
2:17.49
  
 Linn Gunnarsson  91, Fanny Lüppert Thomsson  90, Matilda Lindholm  92, Frida Linde  90
4IF Göta Karlstad IF Göta
2:18.25
  
 Julia Mlakar  90, Elina Palmquist  91, Kristin Franke Björkman  91, Caroline Andersson  92
5IFK Växjö 
2:26.02
  
 Hanna Pettersson  91, Isabella Kulevska  91, Linda Johansson  91, Hannah Andersson  91
Heat 2
23 maj
23 maj
1Falu IK 
2:17.17
  
 Ellen Sääw  90, Louise Kronlund  90, Sara Ulin  91, Elin Moraiti  91
2Malmö AI 
2:20.24
  
 Sofie Eriksson  92, Malin Olsson  90, Matilda Farkas  91, Emma Waldo  91
3KFUM Örebro 
2:22.58
  
 Emma Johansson  90, Emelie Forsell  91, Malin Eriksson  91, Elin Östlund  91
4Hammarby IF 
2:24.29
  
 Ulrika Jakobsson  91, Sandra Höckerstrand  90, Matilda Höglund  92, Paulina Engfors  90
5Bromma IF 
2:26.36
  
 Victoria Hammarstrand  91, Josefin Edwall  93, Tove Starfelt  93, Mikaela Koller  91
F19 3x800 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Hässelby SK 
7:05.69
  
 Rakel Ekendahl  91, Elin Pöllänen  90, Lina Alainentalo  92
2Malmö AI 
7:07.61
  
 Hannah Nilsson  91, Anna Nilson  91, Maria Sandström  90
3Bromma IF 
7:24.90
  
 Erika Svanborg  91, Lovisa Svanborg  91, Tove Starfelt  93
F17 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Bromma IF 
48.89
  
 Anna Bergström  92, Elin Sjögren  92, Lisa Duffy  93, Malin Nyberg  92
2Mölndals AIK 
48.96
  
 Nathalie Nagy  92, Erika Brandt  92, Josefin Holmberg  92, Hanna Jängnemyr  93
3Hammarby IF 
49.26
  
 Linnéa Alstermark  92, Jasmin Sabir  92, Frida Retsloff  92, Julia Karlsson  93
4Huddinge AIS 
49.47
  
 Lisa Sernbrandt  93, Frida Hansson  92, Joy Haegermark  92, Sandra Knezevic  92
5Ullevi FK 
49.48
  
 Ekanem Etim  92, Linnea Kullberg  92, Amanda Gustavsson  92, Rebecca Nilsson  93
6IFK Växjö 
50.53
  
 Christina Lillhav  93, Olivia Klüft  92, Elin Magnusson  93, Miriam Hammarström  92
Heat 1
24 maj
24 maj
1Mölndals AIK 
48.98
  
 Nathalie Nagy  92, Erika Brandt  92, Josefin Holmberg  92, Hanna Jängnemyr  93
2Ullevi FK 
49.24
  
 Ekanem Etim  92, Linnea Kullberg  92, Amanda Gustavsson  92, Rebecca Nilsson  93
3IFK Växjö 
49.85
  
 Christina Lillhav  93, Olivia Klüft  92, Elin Magnusson  93, Miriam Hammarström  92
4Danderyds SK 
51.94
  
 Ellen Stjerngren  93, Elina Svensson  92, Astrid Littorin  93, Samantha Wikmark  92
Heat 2
24 maj
24 maj
1Bromma IF 
49.07
  
 Anna Bergström  92, Elin Sjögren  92, Lisa Duffy  93, Malin Nyberg  92
2Sundsvalls FI 
50.36
  
 Evelina Strömberg  93, Evelina Åhman  93, Alice Sjölén  94
3IK Sisu 
51.62
  
 Emma Hansson  93, Nicole Uddén  93, Elina Rapp  93, Ebba Knutsson  93
4Mölndals AIK 
52.04
  
 Evelina Karlsson  93, Frida Löfvenborg  93, Clara von Corswant  93, Matilda Kjellin  93
Hässelby SK 
DQ
  
 Nadia Bazydlo  92, Ellinor Snickars  92, Jessica Östlund  93, Rebecca Ilehag  92
Heat 3
24 maj
24 maj
1Hammarby IF 
49.46
  
 Linnéa Alstermark  92, Jasmin Sabir  92, Frida Retsloff  92, Julia Karlsson  93
2Huddinge AIS 
50.08
  
 Lisa Sernbrandt  93, Frida Hansson  92, Joy Haegermark  92, Sandra Knezevic  92
3Varbergs GIF 
52.56
  
 Elin Jönsson  93, Maja Vastersson  93, Natalie Westman  93, Emilia Bengtsson  93
Västerås FK 
DQ
  
 Hanna Edvardsson  93, Ewa Marcinkiewicz  93, Åsa Söderlund  93, Malin Eriksson  93
F17 1000 m stafett     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1KFUM Örebro 
2:17.23
  
 Caroline Ståhl  93, Sandra Barkestam  92, Sandra Wagner  92, Helena Karlsson  92
2Hammarby IF 
2:19.58
  
 Linnéa Alstermark  92, Frida Retsloff  92, Julia Karlsson  93, Jasmin Sabir  92
3Västerås FK 
2:20.20
  
 Hanna Edvardsson  93, Sofie Wilhelmsson  93, Åsa Söderlund  93, Ewa Marcinkiewicz  93
4Ullevi FK 
2:20.65
  
 Amanda Gustavsson  92, Linnea Kullberg  92, Ekanem Etim  92, Linnéa Harrysson  92
5Sundsvalls FI 
2:22.89
  
 , Evelina Strömberg  93, Alice Sjölén  94, Evelina Åhman  93
6Bromma IF 
2:23.60
  
 Anna Bergström  92, Elin Sjögren  92, Lisa Duffy  93, Malin Nyberg  92
Heat 1
23 maj
23 maj
1Sundsvalls FI 
2:20.70
  
 , Evelina Strömberg  93, Alice Sjölén  94, Evelina Åhman  93
2Hammarby IF 
2:20.87
  
 Linnéa Alstermark  92, Frida Retsloff  92, Julia Karlsson  93, Lova Wåhlin  92
3Ullevi FK 
2:21.82
  
 Amanda Gustavsson  92, Linnea Kullberg  92, Ekanem Etim  92, Linnéa Harrysson  92
4Mölndals AIK 
2:26.72
  
 Evelina Karlsson  93, Matilda Kjellin  93, Josefin Holmberg  92, Frida Löfvenborg  93
5Hässelby SK 
2:27.90
  
 Nadia Bazydlo  92, Rebecca Ilehag  92, Desirée Gustafsson  93, Ellinor Snickars  92
Heat 2
23 maj
23 maj
1KFUM Örebro 
2:17.63
  
 Caroline Ståhl  93, Sandra Barkestam  92, Sandra Wagner  92, Helena Karlsson  92
2Västerås FK 
2:19.25
  
 Hanna Edvardsson  93, Sofie Wilhelmsson  93, Åsa Söderlund  93, Ewa Marcinkiewicz  93
3Bromma IF 
2:22.64
  
 Anna Bergström  92, Elin Sjögren  92, Lisa Duffy  93, Malin Nyberg  92
4Mölndals AIK 
2:23.69
  
 Nathalie Nagy  92, Erika Brandt  92, Clara von Corswant  93, Hanna Jängnemyr  93
5IK Sisu 
2:24.83
  
 Emma Hansson  93, Ebba Knutsson  93, Elina Rapp  93, Nicole Uddén  93
6Danderyds SK 
2:30.15
  
 Samantha Wikmark  92, Ellen Stjerngren  93, Elina Svensson  92, Malin Trollsås  93
F17 3x800 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Hellas FK 
7:03.58
  
 Amanda Folkebrant  93, Viktoria Ämting  93, Ellinor Norman  93
2Upsala IF 
7:09.39
  
 Alva Sandström  92, Ylva Stenström  92, Erica Wesström  92
3Enhörna IF 
7:13.27
  
 Sara Rönnby  93, Gabriella Frykbo  94, Johanna Busk  93
4Hammarby IF 
7:24.37
  
 Sofia Linjo  94, Hilde Adrianzon  92, Lova Wåhlin  92
F15 4x100 m     
24 maj

Final A

Final
24 maj
1Falu IK 
50.83
  
 Pauline Munters  94, Erika Löke  95, Siri Lindén  95
2Hässelby SK 
51.13
  
 Sofia Johnsson  94, Nathalie Erlingcarl  95, Farydah Inoussa  94, Amanda Bills  94
3Hammarby IF 
51.48
  
 Lisa Ferneman  95, Josefine Sandelius  94, Mikaela Gustafsson  94, Elin Lindell  95
4IF Udd 
51.64
  
 Elina Jonasson  94, Rebecka Abrahamsson  94, Josefin Myrén  94, Frida Olofsson  95
5Göteborgs KIK 
52.05
  
 Felicia Höglund  94, Tova Eurén Magnusson  94, Kamila Pietruszka  94, Matilda Lago  94
6Bromma IF 
52.23
  
 Lovisa Nyrenström-Gidehag  94, Hedda Regefalk  94, Erica Wide  94
Heat 1
24 maj
24 maj
1Falu IK 
50.42
  
 Pauline Munters  94, Erika Löke  95, Siri Lindén  95
2IF Udd 
51.18
  
 Elina Jonasson  94, Rebecka Abrahamsson  94, Josefin Myrén  94, Frida Olofsson  95
3Bromma IF 
52.38
  
 Lovisa Nyrenström-Gidehag  94, Hedda Regefalk  94, Erica Wide  94
Malmö AI 
DQ
  
 Natalie Möllerberg  95, Maja Svensson  94, Kajsa Jönsson  94, Alissa Söderberg  94
Varbergs GIF 
DNF
  
 Liza Axelsson  94, Linn Ögren  94, Amanda Hansson  94, Elsa Skagersten  94
IFK Lund 
DNF
  
 Anna Backlund  94, Hanna Kober  94, Emilia Eriksson  95, Tea Svensson  94
Heat 2
24 maj
24 maj
1Hammarby IF 
50.70
  
 Lisa Ferneman  95, Josefine Sandelius  94, Mikaela Gustafsson  94, Elin Lindell  95
2Hässelby SK 
51.13
  
 Sofia Johnsson  94, Nathalie Erlingcarl  95, Farydah Inoussa  94, Amanda Bills  94
3Göteborgs KIK 
51.68
  
 Felicia Höglund  94, Tova Eurén Magnusson  94, Kamila Pietruszka  94, Matilda Lago  94
4Kvarnsvedens GoIF 
52.85
  
 Hanna Engholm  94, Maja Dahlqvist  94, Linda Gillström  94, Evelina Larsson  94
5Mosjö FK 
53.71
  
 Petra Levtshuk  94, Louise Harker  94, Angelica Öhrn  94, Ellen Franzén  94
6Nyköpings BIS FI Nyköpings BIS
55.27
  
 Louise Dahl  94, Evelina Erlandsson  94, Matilda Gustafsson  94, Johanna Lundin  94
F15 3x800 m     
23 maj

Final A

Final
23 maj
1Gefle IF 
7:03.18
  
 Stina M Jansson  94, Moa Enmark  94, Betty Strandberg  95
2Täby IS 
7:19.46
  
 Julia Gardholm  94, Anna Hedström  94, Rakel Rosshagen  95
3Kvarnsvedens GoIF 
7:25.86
  
 Hanna Engholm  94, Linda Gillström  94, Evelina Larsson  94
4Mosjö FK 
7:26.96
  
 Filippa Afzelius  94, Isabelle Carlsson-Pallin  94, Julia Blomberg  94
5Hammarby IF 
7:26.99
  
 Emma Nors  94, Stina Åberg  94, Emma Forss  94
6Göteborgs KIK 
7:28.83
  
 Tova Eurén Magnusson  94, Matilda Lago  94, Malin Cederqvist  94
7Kongahälla AIK 
7:41.97
  
 Sigrid Lindh  94, Minda Langmoen  95, Sophia Geirup  94
8Hässelby SK 
7:44.06
  
 Daniela Tapia  94, Linnea Blomberg  94, Sofia Johnsson  94
9Mölndals AIK 
7:44.55
  
 Evelina Beramand  94, Lina Rissvik  94, Michaela Lindegran  95
10IF Göta Karlstad IF Göta
7:56.19
  
 Julia Schytzer  95, Erika Anderskär  94
11Nyköpings BIS FI Nyköpings BIS
8:14.52
  
 Evelina Erlandsson  94, Matilda Gustafsson  94