15.6
15.6
8.6
8.6
6.6
15.6
3.6
11.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
13.6
14.6
13.6
13.6
13.6
13.6
12.6
10.6
10.6
8.6
13.6
13.6
13.6
8.6
13.6
13.6
6.6
6.6
10.6
10.6
12.6
10.6
12.6
12.6
12.6
10.6
10.6
10.6
10.6
9.6
3.6
1.6
30.5
12‐13.6
13.6
12‐13.6
3.6
5.6
2.6
2.6
5‐6.6
11.6
10.6
29.5
6.6
8.6
7.6
7.6
9.6
8.6
8.6
8.6
7.6
6.6
9.6
5.6
6.6
5‐6.6
3.6
9.6
8.6
8.6
8.6
8.6
7.6
6.6
6.6
5.6
31.5
29.5
23.5
2.6
8.6
6.6
5‐6.6
5.6
6.6
6.6
3.6
3.6
25.5
5.6
6.6
6.6
6.6
6.6
6.6
Arena: Ryavallen   Arrangör: IK Ymer
Tävlande: 173 (86+87)   Starter: 204 (102+102)
Män
M 100 m     


Final A

Final

1Dennis Leal
Dennis Leal 94, Spårvägen
10.52
Spårvägens FK
10.52
  
2Tom Kling-BaptisteHuddinge AIS
10.57
  
3Emil von Barth
10.66
Ullevi FK
10.66
  
4Alexander AndreassonÖrgryte IS
11.02
  
5Oskar Motta
11.04
Upsala IF
11.04
  
6Grigorios KyriakoudisHässelby SK
11.28
PB
  
M 200 m     

Vind: +3.3

Final A

Final

Vind: +3.3
1Tom Kling-Baptiste
20.92w
Huddinge AIS
20.92w
  
2Johan Wissman
21.06w
Hässelby SK
21.06w
  
3Sulayman Bah
21.14w
Ullevi FK
21.14w
  
4Nil de Oliveira
21.15w
Spårvägens FK
21.15w
  
5Carl Bengtström
21.50w
Örgryte IS
21.50w
  
6Arvid Gustafsson
22.02w
Upsala IF
22.02w
  
M 400 m     


Final A

Final

1Felix Francois
47.50
Örgryte IS
47.50
  
2Johan Wissman
47.97
Hässelby SK
47.97
SB
  
3Dennis Forsman
48.33
Ullevi FK
48.33
  
4Alexander NordkvistHuddinge AIS
48.89
SB
  
5Axel Bergrahm
Axel Bergrahm 92, Spårvägen
49.77
Spårvägens FK
49.77
SB
  
6Albert Nygren
53.92
Upsala IF
53.92
  
M 800 m     


Final A

Final

1Johan Svensson
Johan Svensson 89, Spårvägen
1:53.84
Spårvägens FK
1:53.84
  
2Edom Abreham
1:55.35
Hässelby SK
1:55.35
  
3Albert Nygren
1:55.44
Upsala IF
1:55.44
PB
  
4Iyuel Ayele
1:55.86
Huddinge AIS
1:55.86
SB
  
5Samuel Wiik
1:56.04
Örgryte IS
1:56.04
PB
  
6Mathias Söder
1:56.28
Ullevi FK
1:56.28
PB
  
M 1500 m     


Final A

Final

1Awet Mengsteab
3:55.16
Örgryte IS
3:55.16
  
2Elmar Engholm
3:55.52
Hässelby SK
3:55.52
  
3Suldan Hassan
3:55.56
Ullevi FK
3:55.56
  
4Oliver Löfqvist
3:56.15
Spårvägens FK
3:56.15
  
5Axel Djurberg
4:05.80
Upsala IF
4:05.80
PB
  
6Otto Kingstedt
4:08.09
Huddinge AIS
4:08.09
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Robin Lindgren
14:18.55
Örgryte IS
14:18.55
  
2John Foitzik
John Foitzik 91, Spårvägen
14:25.04
Spårvägens FK
14:25.04
  
3Elmar Engholm
14:36.89
Hässelby SK
14:36.89
SB
  
4John Kingstedt
14:45.50
Huddinge AIS
14:45.50
  
5Hampus Börjesson
14:57.45
Ullevi FK
14:57.45
PB
  
6Henrik Löfås
15:33.57
Upsala IF
15:33.57
SB
  
M 3000 m hinder     


Final A

Final

1Awet Mengsteab
9:15.55
Örgryte IS
9:15.55
  
2Erik Djurberg
9:23.11
Hässelby SK
9:23.11
PB
  
3Niklas Jonsson
9:25.00
Huddinge AIS
9:25.00
PB
  
4Daniel Gleimar
Daniel Gleimar 92, Spårvägen
9:35.57
Spårvägens FK
9:35.57
PB
  
5Johan Lindberg
9:56.44
Upsala IF
9:56.44
SB
  
6Joel Zachrisson
10:01.08
Ullevi FK
10:01.08
PB
  
M 110 m häck     

Vind: +0.6

Final A

Final

Vind: +0.6
1Marvin Tay
Marvin Tay 90, Spårvägen
14.10
Spårvägens FK
14.10
SB
  
2Fredrick Ekholm
14.31
Huddinge AIS
14.31
SB
  
3Fredrik Samuelsson
14.35
Hässelby SK
14.35
  
4Oliwer Åstrand
14.67
Örgryte IS
14.67
PB
  
5Kevin Fankl
15.28
Ullevi FK
15.28
PB
  
6Linus Otto BoyerUpsala IF
15.38
SB
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Isak Andersson
50.86
Upsala IF
50.86
  
2Alexander LundskogUllevi FK
51.25
PB
  
30 SWE AT
3Jonathan Carbe
52.87
Örgryte IS
52.87
SB
  
4Petter Olson
53.75
Hässelby SK
53.75
SB
  
5Anton Nilsson
54.11
Huddinge AIS
54.11
  
6Truls Axelson
Truls Axelson 93, Spårvägen
56.60
Spårvägens FK
56.60
PB
  
M Höjd     


Final A

Final

1Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
2.03
Spårvägens FK
2.03
SB
  
2Herman Olvik
2.00
Ullevi FK
2.00
  
3Fredrik SamuelssonHässelby SK
2.00
  
4Filip BjörklundUpsala IF
1.96
  
5Daniel LennartssonÖrgryte IS
1.96
SB
  
6Anton Ledell
1.87
Huddinge AIS
1.87
SB
  
M Stav     


Final A

Final

1Armand DuplantisUpsala IF
5.46
  
2Melker Svärd JacobssonÖrgryte IS
5.26
SB
  
3Oscar Janson
4.86
Ullevi FK
4.86
  
4Erik Thorstensson
4.66
Spårvägens FK
4.66
  
5Jakob Samuelsson
4.56
Hässelby SK
4.56
SB
  
6Anton Johansson
2.60
Huddinge AIS
2.60
SB
  
M Längd     


Final A

Final

1Jesper Hellström
7.47
Hässelby SK
7.47
+0.8
  
2Adam Chiguer
Adam Chiguer 91, Spårvägen
7.28w
Spårvägens FK
7.28w
+2.1
  
3Isak AnderssonUpsala IF
7.14
+1.3 PB
  
4Fredrick Ekholm
7.02
Huddinge AIS
7.02
+1.7 SB
  
5Kevin Fankl
6.99w
Ullevi FK
6.99w
+4.3
  
6Artur Engström
6.98
Örgryte IS
6.98
+1.0
  
M Tresteg     


Final A

Final

1Moteba Mbumba
15.00
Hässelby SK
15.00
+2.0
  
2Antonis DinopoulosUpsala IF
14.73
+1.0
  
3Artur Engström
14.64
Örgryte IS
14.64
+0.9
  
4Markus LundborgUllevi FK
13.90
+1.3 PB
  
5Mattias Sunneborn
13.84
Spårvägens FK
13.84
+0.6 SB
  
6Anton Johansson
11.45
Huddinge AIS
11.45
+0.6 =PB
  
M Kula     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
17.90
Spårvägens FK
17.90
SB
  
2Mats Olsson
Mats Olsson 86, Hässelby
17.46
Hässelby SK
17.46
SB
  
3Arwid Koskinen
17.42
Huddinge AIS
17.42
  
4Simon PetterssonUpsala IF
17.35
SB
  
5Jonas Meyer
16.35
Örgryte IS
16.35
  
6Gustav Liberg
16.34
Ullevi FK
16.34
PB
  
M Diskus     


Final A

Final

1Daniel Ståhl
Daniel Ståhl 92, Spårvägen
67.59
Spårvägens FK
67.59
  
2Simon PetterssonUpsala IF
60.91
  
3Gustav Liberg
55.23
Ullevi FK
55.23
  
4Axel Ohlson
Axel Ohlson 96, Hässelby
46.55
Hässelby SK
46.55
PB
  
5Jesper Arbinge
43.89
Huddinge AIS
43.89
  
6Jonas Meyer
40.60
Örgryte IS
40.60
SB
  
M Slägga     


Final A

Final

1Alexander LarssonUpsala IF
60.20
  
2Kristoffer FagerlundUllevi FK
57.43
  
3Patrik Lindstedt
56.76
Hässelby SK
56.76
PB
  
4Alexander Persson
48.61
Huddinge AIS
48.61
  
5Lennie Helander
46.12
Örgryte IS
46.12
SB
  
6David Gustafsson
44.71
Spårvägens FK
44.71
SB
  
M Spjut     


Final A

Final

1Jonathan HarleyUllevi FK
70.78
  
2Axel Lönegren
65.58
Upsala IF
65.58
SB
  
3Lasse Ohtamaa
64.72
Huddinge AIS
64.72
SB
  
4Olof Hansson
63.72
Hässelby SK
63.72
  
5Joachim Ivarsson
62.49
Spårvägens FK
62.49
  
6Richard Olsson
61.20
Örgryte IS
61.20
SB
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.3

Final A

Final

Vind: +1.3
1Jessica Östlund
11.76
Hässelby SK
11.76
SB
  
2Matilda HellqvistUllevi FK
11.80
  
3Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
11.81
SB
  
4Claudia Payton
11.86
IF Göta Karlstad
11.86
PB
  
5Gladys Bamane
Gladys Bamane 89, Spårvägen
11.99
Spårvägens FK
11.99
  
6Hanna Bellenby
13.25
IFK Växjö
13.25
=PB
  
K 200 m     

Vind: +1.2

Final A

Final

Vind: +1.2
1Isabelle Eurenius
24.01
Spårvägens FK
24.01
SB
  
2Jessica Östlund
24.11
Hässelby SK
24.11
PB
  
3Denise ErikssonUllevi FK
24.17
PB
  
4Hanna Adriansson NordbergIFK Lidingö
24.40
  
5Ida Hansen
Ida Hansen 93, IF Göta
25.42
IF Göta Karlstad
25.42
SB
  
6Julia Frisk
25.53
IFK Växjö
25.53
  
K 400 m     


Final A

Final

1Lisa Duffy
Lisa Duffy 93, Hässelby
54.14
Hässelby SK
54.14
SB
  
2Alice SvantessonUllevi FK
55.92
SB
  
3Isabelle Eriksson
57.08
IFK Lidingö
57.08
SB
  
4Moa Hjelmer
Moa Hjelmer 90, Spårvägen
57.40
Spårvägens FK
57.40
SB
  
5Elin Tornhed
58.52
IFK Växjö
58.52
SB
  
6Caroline Andersson
1:01.10
IF Göta Karlstad
1:01.10
  
K 800 m     


Final A

Final

1Anna Silvander
2:08.49
IFK Lidingö
2:08.49
  
2Elina Johansson
2:09.62
Spårvägens FK
2:09.62
SB
  
3Lovisa Bivstedt
2:11.95
Hässelby SK
2:11.95
  
4Alice Svantesson
2:13.41
Ullevi FK
2:13.41
PB
  
5Olivia Weslien
2:14.95
IF Göta Karlstad
2:14.95
  
6Mimmi Andersson
2:31.83
IFK Växjö
2:31.83
  
K 1500 m     


Final A

Final

1Sofia Öberg
4:21.53
IFK Lidingö
4:21.53
  
2Olivia Weslien
4:42.95
IF Göta Karlstad
4:42.95
  
3Louise Ringström
4:51.26
Spårvägens FK
4:51.26
SB
  
4Linnéa Sennström
4:53.75
Hässelby SK
4:53.75
  
5Katarina Åström
5:09.49
Ullevi FK
5:09.49
SB
  
6Lisa Wilhelmsson
5:30.55
IFK Växjö
5:30.55
  
K 5000 m     


Final A

Final

1Cecilia Norrbom
16:47.23
Spårvägens FK
16:47.23
  
2Charlotte Schönbeck
17:22.55
IFK Lidingö
17:22.55
PB
  
3Sanna Mustonen
17:37.20
Hässelby SK
17:37.20
SB
  
4Sofie Nelsson
17:55.26
IF Göta Karlstad
17:55.26
PB
  
5Karin Nilsson
18:32.01
Ullevi FK
18:32.01
  
6Rebecca Arnesson
18:48.81
IFK Växjö
18:48.81
PB
  
K 2000 m hinder     


Final A

Final

1Linn Bengtsson
6:51.87
IFK Växjö
6:51.87
PB
  
2Malin Liljestedt
7:08.75
Spårvägens FK
7:08.75
PB
  
3Emma Jansson
7:18.24
Hässelby SK
7:18.24
SB
  
4Lisa Fröberg
7:44.61
IFK Lidingö
7:44.61
PB
  
5Linda Take
Linda Take 73, IF Göta
7:52.92
IF Göta Karlstad
7:52.92
SB
  
6Saga Kullenbäck BalafoutisUllevi FK
8:14.14
SB
  
K 100 m häck     

Vind: 0.0

Final A

Final

Vind: 0.0
1Elin Westerlund
13.35
Spårvägens FK
13.35
  
2Amanda Hansson
13.42
Hässelby SK
13.42
PB
  
11 SWE AT, 6 SWE F19 AT
3Caroline Tegel
14.32
IF Göta Karlstad
14.32
SB
  
4Estelle MontlerUllevi FK
14.41
  
5Madeleine ErikssonIFK Lidingö
15.12
  
6Frida Bergvall
15.75
IFK Växjö
15.75
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Johanna Holmén SvenssonUllevi FK
58.67
PB
  
2Sofia Johnsson
1:00.32
Hässelby SK
1:00.32
  
3Minna Svärd
1:03.41
IF Göta Karlstad
1:03.41
SB
  
4Celina Reichardt
1:04.56
Spårvägens FK
1:04.56
  
5Josefine Havdelin
1:06.04
IFK Lidingö
1:06.04
  
6Julia Frisk
1:06.38
IFK Växjö
1:06.38
  
K Höjd     


Final A

Final

1Ellen Ekholm
1.73
Ullevi FK
1.73
  
2Evelina ErlandssonIF Göta Karlstad
1.73
SB
  
3Linda Skantze
1.70
IFK Lidingö
1.70
  
4Malin Skogström
1.67
Hässelby SK
1.67
  
5Frida Bergvall
1.63
IFK Växjö
1.63
  
6Ylva Engdahl
Ylva Engdahl 96, Spårvägen
1.63
Spårvägens FK
1.63
SB
  
K Stav     


Final A

Final

1Lisa Gunnarsson
4.45
Hässelby SK
4.45
  
2Malin DahlströmUllevi FK
4.08
  
3Emma Kiviniemi AnderssonSpårvägens FK
3.68
  
4Minna Svärd
3.15
IF Göta Karlstad
3.15
SB
  
5Alexia Lillhav
3.15
IFK Växjö
3.15
  
6Johanna Hellman
3.00
IFK Lidingö
3.00
  
K Längd     


Final A

Final

1Malin Olsson
5.99
IFK Lidingö
5.99
+1.1
  
2Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
5.75
Spårvägens FK
5.75
+1.5
  
3Sara Kviberg
5.57
Hässelby SK
5.57
+2.0
  
4Lizzie Hager
5.35
Ullevi FK
5.35
+1.3 SB
  
5Ebba Gustavsson
4.81
IF Göta Karlstad
4.81
+2.0
  
6Louise Persson
4.53w
IFK Växjö
4.53w
+2.4
  
K Tresteg     


Final A

Final

1Aina Griksaite
Aina Griksaite 94, Spårvägen
13.50
Spårvägens FK
13.50
+1.6
  
2Amanda HjalmarssonIFK Växjö
12.25w
+2.8
  
3Fatima Koné
12.19
Ullevi FK
12.19
+1.9
  
4Alice Eriksson
11.10
IFK Lidingö
11.10
–0.5
  
5Farydah Inoussa
10.95
Hässelby SK
10.95
+1.8 PB
  
6Maja Jernetz
10.35w
IF Göta Karlstad
10.35w
+2.4
  
K Kula     


Final A

Final

1Amanda Malmehed
14.48
IF Göta Karlstad
14.48
  
2Beatrice Lantz
13.29
IFK Växjö
13.29
  
3Amanda Lejros
12.49
Hässelby SK
12.49
PB
  
4Therese Jernbeck
12.20
IFK Lidingö
12.20
SB
  
5Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
12.20
PB
  
6Jessica Mattsson
10.31
Spårvägens FK
10.31
SB
  
K Diskus     


Final A

Final

1Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
44.65
Spårvägens FK
44.65
  
2Ida Wåhlstrand
42.84
IFK Växjö
42.84
PB
  
3Maria Wennlund
39.93
IF Göta Karlstad
39.93
SB
  
4Linn Hessler-BergstrandUllevi FK
39.89
  
5Marie Nordahl
Marie Nordahl 81, KFUM Örebro
39.39
KFUM Örebro
39.39
SB
  
6Klara Bladin
37.17
Hässelby SK
37.17
=SB
  
K Slägga     


Final A

Final

1Karolina Pedersen
58.31
Örgryte IS
58.31
SB
  
2Jessica Mattsson
53.25
Spårvägens FK
53.25
  
3Marie Nordahl
Marie Nordahl 81, KFUM Örebro
51.92
KFUM Örebro
51.92
SB
  
4Cecilia Larsson
47.09
IFK Växjö
47.09
  
5Anna-Clara RydbergIF Göta Karlstad
43.33
SB
  
6Amanda Lejros
42.91
Hässelby SK
42.91
SB
  
K Spjut     


Final A

Final

1Malin Haglund
54.24
Ullevi FK
54.24
PB
  
2Beatrice Lantz
44.25
IFK Växjö
44.25
  
3Marléne LindströmIFK Lidingö
42.56
SB
  
4Malin Skogström
38.40
Hässelby SK
38.40
SB
  
5Heidi Schmidt
Heidi Schmidt 93, Spårvägen
32.56
Spårvägens FK
32.56
SB
  
6Camilla Appel
28.77
IF Göta Karlstad
28.77
PB