9.10
3.10
17.10
17.10
16.10
16.10
3.10
26.9
13.10
7.10
14.10
9.10
28.8
6.10
9.10
13.10
9.10
9.10
9.10
12.10
9.10
19.9
12.10
10.10
10.10
9.10
10.10
3.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
10.10
9.10
9.10
3.10
30.9
10.10
25.9
13.9
27.9
19.9
9.10
3.10
26.9
9.10
7.10
7.10
6.10
10.10
9.10
9.10
9.10
7.10
7.10
30.9
9.10
9.10
2.10
2.10
26.9
26.9
5.10
2.10
2.10
3.10
2.10
26.9
29.9
27.9
22.9
20.9
15.9
3.10
26.9
2.10
2.10
2.10
2.10
21.9
14.9
29.8
3.10
26.9
3.10
2.10
26.9
26.9
3.10
3.10
2.10
2.10
26.9
29.9
3.10
3.10
Arrangör: UNM Track & Field Complex
Tävlande: 148 (81+67)   Starter: 180 (97+83)

Män
M 100 m     

Vind: +3.2

Final A

Final

Vind: +3.2
1Dennis Johnson
Dennis Johnson , USA
10.25w
USA
10.25w
  
2Jonah Vigil
Jonah Vigil 01, USA
10.42w
01USA
10.42w
  
3Karon Dean
Karon Dean 98, BAH
10.45w
98BAH
10.45w
  
4Ali Moore
Ali Moore , USA
10.59w
USA
10.59w
  
5Aaron Brewster
Aaron Brewster 96, TTO
10.66w
96TTO
10.66w
  
6Timothy Frederick
Timothy Frederick 01, TTO
10.69w
01TTO
10.69w
  
7Onal Mitchell
Onal Mitchell 99, TTO
10.81w
99TTO
10.81w
  
8Ismael Calvillo
Ismael Calvillo 02, USA
10.83w
02USA
10.83w
  
Final B
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1Jonathon Martinez
Jonathon Martinez , USA
11.01
USA
11.01
PB
  
2Tyler Adams
Tyler Adams 96, USA
11.20
96USA
11.20
SB
  
M 200 m     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Denzel Feagin
Denzel Feagin 00, USA
20.44
00USA
20.44
PB
  
2Caleb Boger
Caleb Boger 01, USA
20.50
01USA
20.50
  
3Sean Bailey
Sean Bailey 97, JAM
20.99
97JAM
20.99
PB
  
4Jonah Vigil
Jonah Vigil 01, USA
21.01
01USA
21.01
PB
  
5Ismael Calvillo
Ismael Calvillo 02, USA
21.27
02USA
21.27
PB
  
6Aaron Brewster
Aaron Brewster 96, TTO
21.38
96TTO
21.38
PB
  
7Almighty Williamson
Almighty Williamson 01, USA
21.66
01USA
21.66
  
Final B
Vind: -1.3
Vind: -1.3
1Karon Dean
Karon Dean 98, BAH
21.56
98BAH
21.56
PB
  
2Ali Moore
Ali Moore , USA
21.86
USA
21.86
PB
  
3Timothy Frederick
Timothy Frederick 01, TTO
21.91
01TTO
21.91
SB
  
4Mark Haywood
Mark Haywood , USA
22.18
USA
22.18
SB
  
Final C
Vind: -4.1
Vind: -4.1
6Tyler Adams
Tyler Adams 96, USA
24.27
96USA
24.27
  
M 400 m     


Final A

Final

1Gamali Felix
Gamali Felix 99, GRN
46.20
99GRN
46.20
PB
  
2Chevannie Hanson
Chevannie Hanson 98, JAM
46.23
98JAM
46.23
SB
  
3Jevon O'Bryant
Jevon O'Bryant , USA
46.47
USA
46.47
PB
  
4Victor Akhalu
Victor Akhalu 03, NGR
46.62
03NGR
46.62
PB
  
5Javed Jones
Javed Jones 99, JAM
47.47
99JAM
47.47
PB
  
6Joshua Hill
Joshua Hill 00, IVB
47.69
00IVB
47.69
  
7Carlos Salcido
Carlos Salcido , MEX
47.73
MEX
47.73
  
8Telron Bradford
Telron Bradford , USA
49.65
USA
49.65
  
Final B
1Mark Haywood
Mark Haywood , USA
47.89
USA
47.89
SB
  
2Kevin James Hewitt
Kevin James Hewitt , USA
49.08
USA
49.08
  
3Montez Wright
Montez Wright , USA
49.60
USA
49.60
PB
  
4Keilin Jones
Keilin Jones , USA
49.71
USA
49.71
PB
  
5Eric Williams
Eric Williams , USA
49.72
USA
49.72
PB
  
Brian Stiles
Brian Stiles 01, USA
DNF
01USA
DNF
  
M 800 m     


Final A

Final

1Tyrese Reid
Tyrese Reid , USA
1:53.13
USA
1:53.13
  
2Alex Piquart
Alex Piquart 01, FRA
1:53.77
01FRA
1:53.77
  
3Lloyd Frilot
Lloyd Frilot , USA
1:54.87
USA
1:54.87
PB
  
4David Moenning
David Moenning , USA
1:54.93
USA
1:54.93
SB
  
5Abdi Abade
Abdi Abade , USA
1:55.13
USA
1:55.13
PB
  
Godfrey Chama
Godfrey Chama 98, ZAM
DNF
98ZAM
DNF
  
M 5000 m     


Final A

Final

1Yonas Haile
Yonas Haile , USA
14:45.17
USA
14:45.17
PB
  
Miguel Coca
Miguel Coca , USA
DNF
USA
DNF
  
Joshua Joseph
Joshua Joseph , USA
DNF
USA
DNF
  
Davonte Jett-Reynolds
Davonte Jett-Reynolds , USA
DNF
USA
DNF
  
Aron Orar
Aron Orar , USA
DNF
USA
DNF
  
M 110 m häck     

Vind: +1.5

Final A

Final

Vind: +1.5
1Shakeem Smith
Shakeem Smith 97, BAH
13.91
97BAH
13.91
PB
  
2Almighty Williamson
Almighty Williamson 01, USA
14.29
01USA
14.29
  
3Leroy Elliott
Leroy Elliott , USA
14.57
USA
14.57
SB
  
6Oscar Campos
Oscar Campos 92, VEN
15.56
92VEN
15.56
  
M 400 m häck     


Final A

Final

1Ja'Kwan Hale
Ja'Kwan Hale , USA
50.89
USA
50.89
PB
  
2Ned Justeen Dino Azemia
Ned Justeen Dino Azemia 97, SEY
52.62
97SEY
52.62
  
3Neveh Jones
Neveh Jones , USA
54.98
USA
54.98
  
M Höjd     


Final A

Final

1Ishmail Williams
Ishmail Williams , USA
2.04
USA
2.04
  
1.952.002.042.12
Williamsoxooxxx
M Stav     


Final A

Final

1Paulo Benavides
Paulo Benavides 97, USA
5.16
97USA
5.16
SB
  
2Gabriel Brown
Gabriel Brown , USA
5.01
USA
5.01
  
3Jadon Elliot
Jadon Elliot , USA
4.56
USA
4.56
  
Arturo Ciriza
Arturo Ciriza , USA
NH
USA
NH
  
4.564.714.865.015.165.26
Benavides---oxxoxxx
Brown--xooxxx
Elliotxxoxxx
Cirizaxxx
M Längd     


Final A

Final

1Shakwon Coke
Shakwon Coke 99, JAM
7.91w
99JAM
7.91w
+3.5
  
2Ishmail Williams
Ishmail Williams , USA
7.12w
USA
7.12w
+3.6
  
3Devin Mungro
Devin Mungro , USA
6.98w
USA
6.98w
+4.2
  
Cokex
0.0
7.91w
+3.5
x
0.0
x
0.0

0.0
7.60
+1.3
Williams5.80
-1.9
6.98w
+2.5
x
0.0
6.72
+2.0
7.12w
+3.6
7.06
+1.5
Mungro6.54w
+4.3
x
0.0
6.98w
+4.2
6.45w
+2.1
6.66
+1.9
x
0.0
M Tresteg     


Final A

Final

1Oreoluwa Adegoke
Oreoluwa Adegoke 93, USA
15.66
93USA
15.66
+0.5 PB
  
2Aidan Quinn
Aidan Quinn 00, GBR
15.40
00GBR
15.40
0.0 PB
  
3Camwrin Harris
Camwrin Harris , USA
14.02
USA
14.02
+0.5 PB
  
4Harry Afaxoe
Harry Afaxoe , USA
14.00
USA
14.00
–0.9 PB
  
5Jordan Spencer
Jordan Spencer , USA
13.75
USA
13.75
–0.7
  
Adegokex
0.0
15.24w
+2.7
x
0.0
15.66
+0.5

0.0
x
0.0
Quinn14.46
-1.4
14.99
+1.3
15.40
0.0
x
0.0
15.07w
+2.9
x
0.0
Harris13.50
+1.7
x
0.0
x
0.0
x
0.0
14.02
+0.5
13.17w
+3.1
Afaxoe14.00
-0.9
13.76
-1.6
x
0.0

0.0

0.0

0.0
Spencerx
0.0
x
0.0
13.72w
+3.1
13.75
-0.7
13.56
+1.5
13.67
+1.7
M Kula     


Final A

Final

1Diamante Gumbs
Diamante Gumbs 00, IVB
15.88
00IVB
15.88
=PB
  
2Benjamin Coronado
Benjamin Coronado , USA
15.73
USA
15.73
  
3John Hochanadel
John Hochanadel , USA
15.51
USA
15.51
PB
  
4Misael Ortiz
Misael Ortiz , USA
15.03
USA
15.03
  
8Camillo Dünninger
Camillo Dünninger 99, GER
12.58
99GER
12.58
  
9Oscar Campos
Oscar Campos 92, VEN
12.09
92VEN
12.09
SB
  
Gumbs15.3915.4415.6015.88x15.11
Coronado15.07x15.21x15.7314.93
Hochanadel14.20x14.1014.57x15.51
Ortiz14.29x14.10x13.6715.03
Dünninger12.3712.5811.90
Campos10.7211.88x12.09
M Diskus     


Final A

Final

1Aleks Khristov
Aleks Khristov 00, BUL
54.08
00BUL
54.08
  
2Diamante Gumbs
Diamante Gumbs 00, IVB
50.39
00IVB
50.39
PB
  
9Oscar Campos
Oscar Campos 92, VEN
37.51
92VEN
37.51
  
Khristov52.0454.08x51.72x50.83
Gumbs48.1648.1550.3948.55xx
Campos34.0837.5132.07
M Slägga     


Final A

Final

1Karol Končoš
Karol Končoš 96, SVK
65.59
96SVK
65.59
=PB
  
2Aleks Khristov
Aleks Khristov 00, BUL
57.25
00BUL
57.25
PB
  
Končoš61.8865.5961.97x64.9662.60
Khristov51.1854.9657.2553.56xx
M Spjut     


Final A

Final

1Chandler Ault
Chandler Ault 00, USA
69.70
00USA
69.70
PB
  
3Oscar Campos
Oscar Campos 92, VEN
50.65
92VEN
50.65
  
Ault69.32x69.27x68.9369.70
Campos50.59x46.4847.6350.6548.40
M 4x100 m     


Final A

Final

1Barton County CC 
Barton County CC  
39.86
USA
39.86
  
  Almighty Williamson, Denzel Feagin, Jevon O'Bryant, Caleb Boger
2Utep 
Utep  
40.14
USA
40.14
  
  Shakeem Smith, Jevaughn Powell, Chevannie Hanson, Dennis Johnson
M 1500 m     


Final A

Final

1Abdirizak Ibrahim
Abdirizak Ibrahim 97, USA
3:46.26
97USA
3:46.26
  
2James Dunne
James Dunne 01, IRL
3:49.03
01IRL
3:49.03
PB
  
3David Cardenas
David Cardenas , USA
3:50.84
USA
3:50.84
  
4Miguel Coca
Miguel Coca , USA
3:50.89
USA
3:50.89
PB
  
5Andrew O'Keefe
Andrew O'Keefe , USA
3:53.44
USA
3:53.44
  
6Titus Cheruiyot
Titus Cheruiyot , KEN
3:53.97
KEN
3:53.97
PB
  
7Baptiste Depril-Dupre
Baptiste Depril-Dupre 98, FRA
3:54.50
98FRA
3:54.50
PB
  
8Awet MengsteabSWE
3:57.78
SB
  
9Maxwell Kipkosgei
Maxwell Kipkosgei , KEN
3:58.31
KEN
3:58.31
PB
  
10John Ngaruiya
John Ngaruiya , USA
3:58.33
USA
3:58.33
PB
  
11Mitchell Dervin
Mitchell Dervin , USA
3:58.36
USA
3:58.36
PB
  
12Elias Perez
Elias Perez , USA
3:59.51
USA
3:59.51
PB
  
Iolo Hughes
Iolo Hughes 96, GBR
DNF
96GBR
DNF
  
Harrison Smith Iii
Harrison Smith Iii , USA
DNF
USA
DNF
  
Gavin Sleeter
Gavin Sleeter 97, USA
DNF
97USA
DNF
  
Kvinnor
K 100 m     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Denae McFarlane
Denae McFarlane 00, JAM
11.67
00JAM
11.67
PB
  
2Jayda Dillon
Jayda Dillon , USA
11.89
USA
11.89
PB
  
3Kadesha Adams
Kadesha Adams , USA
12.13
USA
12.13
  
4Taneka Ballard
Taneka Ballard , USA
12.13
USA
12.13
PB
  
5Terice Steen
Terice Steen 00, JAM
12.22
00JAM
12.22
PB
  
Maribel Caicedo
Maribel Caicedo 98, ECU
DNF
98ECU
DNF
  
Final B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1Brianna Gayle
Brianna Gayle 02, CAN
12.23
02CAN
12.23
SB
  
2Kimeone McLeod
Kimeone McLeod 00, JAM
12.27
00JAM
12.27
PB
  
K 200 m     

Vind: +2.4

Final A

Final

Vind: +2.4
1Ayesha Nelson
Ayesha Nelson , USA
24.77w
USA
24.77w
  
2Taneka Ballard
Taneka Ballard , USA
24.96w
USA
24.96w
  
Final C
Vind: -0.8
Vind: -0.8
2Jessica Campbell
Jessica Campbell , USA
26.80
USA
26.80
  
K 400 m     
Final B
1Maria Simanca
Maria Simanca , USA
55.60
USA
55.60
PB
  
2Madelin Whelpley
Madelin Whelpley , USA
56.77
USA
56.77
  
3Carolyne Chepkosgei
Carolyne Chepkosgei , KEN
57.47
KEN
57.47
PB
  
K 800 m     


Final A

Final

1Janiah Brown
Janiah Brown 01, USA
2:11.06
01USA
2:11.06
  
2Kayan Green
Kayan Green 01, JAM
2:11.42
01JAM
2:11.42
  
3Jenny Celis
Jenny Celis 96, USA
2:11.64
96USA
2:11.64
SB
  
4Nicole Lawrence
Nicole Lawrence , USA
2:12.70
USA
2:12.70
PB
  
5Emma Wren
Emma Wren 96, USA
2:14.89
96USA
2:14.89
  
Final B
Moisha Barnes
Moisha Barnes 99, JAM
DNF
99JAM
DNF
  
K 100 m häck     

Vind: +1.7

Final A

Final

Vind: +1.7
1Kimeone McLeod
Kimeone McLeod 00, JAM
13.68
00JAM
13.68
  
2Asjah Wallace
Asjah Wallace , USA
13.89
USA
13.89
  
3Valissa Brown
Valissa Brown 02, JAM
14.04
02JAM
14.04
=PB
  
4Aliyah Logan
Aliyah Logan 02, CAN
14.17
02CAN
14.17
  
5Richara McNeil
Richara McNeil 01, USA
14.19
01USA
14.19
  
6Ashantae Harvey
Ashantae Harvey , USA
14.54
USA
14.54
  
7Ayesha Nelson
Ayesha Nelson , USA
14.72
USA
14.72
  
8Jessica Campbell
Jessica Campbell , USA
16.20
USA
16.20
  
Final B
Vind: +2.2
Vind: +2.2
3Taneika Elliston
Taneika Elliston , USA
16.20w
USA
16.20w
  
K 400 m häck     


Final A

Final

1Lashanna Graham
Lashanna Graham 00, JAM
57.26
00JAM
57.26
PB
  
2Israel Swanson
Israel Swanson , USA
1:02.91
USA
1:02.91
PB
  
K Höjd     


Final A

Final

1Jamari Drake
Jamari Drake 98, USA
1.81
98USA
1.81
PB
  
2Ada'ora Chigbo
Ada'ora Chigbo 99, GBR
1.70
99GBR
1.70
=SB
  
3Nia Robinson
Nia Robinson 01, JAM
1.70
01JAM
1.70
  
4Victoria Plummer
Victoria Plummer 02, USA
1.70
02USA
1.70
SB
  
7Jessica Campbell
Jessica Campbell , USA
1.55
USA
1.55
  
1.551.601.651.701.741.781.811.84
Drake--oooooxxx
Chigbo---xoxxx
Robinson-oxoxoxxx
Plummer-xoxxoxxoxxx
Campbelloxxx
K Stav     


Final A

Final

1Shannon Fritz
Shannon Fritz , USA
3.80
USA
3.80
  
2Victoria Villanueva
Victoria Villanueva 99, VEN
3.80
99VEN
3.80
PB
  
3Kiara Quezada-Arzate
Kiara Quezada-Arzate , USA
3.65
USA
3.65
PB
  
3.503.653.803.90
Fritz-oxoxxx
Villanuevaoxxoxxoxxx
Quezada-Arzateoxoxxx
K Längd     


Final A

Final

1Aasha Marler
Aasha Marler 92, USA
6.02
92USA
6.02
+1.8
  
2Susan Francis
Susan Francis 99, JAM
5.94
99JAM
5.94
+1.3
  
3Dascha Robinson
Dascha Robinson , USA
5.92
USA
5.92
+1.8 PB
  
4Shemia Odaine
Shemia Odaine , BAR
5.91w
BAR
5.91w
+2.6
  
5Annia Ashley
Annia Ashley 00, JAM
5.80
00JAM
5.80
+1.7
  
6Nia Robinson
Nia Robinson 01, JAM
5.78
01JAM
5.78
+1.6
  
7Annie Topal
Annie Topal 96, PNG
5.53
96PNG
5.53
+1.2 SB
  
Marler5.91w
+3.0
5.93
+1.1
6.00w
+2.4
6.02
+1.8
5.71
0.0
x
0.0
Francis5.87w
+2.1
x
0.0
5.80w
+3.2
5.49w
+2.2
5.73
+0.2
5.94
+1.3
Robinson5.30w
+3.7
5.43
+1.8
5.46
+0.2
5.74w
+2.3
5.60
+1.4
5.92
+1.8
Odainex
0.0
5.91w
+2.6
5.72w
+3.6
5.77w
+3.3
5.46
0.0

0.0
Ashleyx
0.0
5.72
+0.6
5.80
+1.7
5.50w
+2.6
x
0.0
5.75
+1.0
Robinson5.78
+1.6

0.0

0.0

0.0

0.0

0.0
Topal5.48
+2.0
5.53
+1.2
5.52
+1.1

0.0

0.0

0.0
K Kula     


Final A

Final

1Yemisi Oroyinyin
Yemisi Oroyinyin , USA
15.39
USA
15.39
  
2Rebecca Green
Rebecca Green , USA
13.38
USA
13.38
  
3Luisaris Toledo
Luisaris Toledo 92, VEN
13.31
92VEN
13.31
PB
  
4Samantha Ponds
Samantha Ponds , USA
13.22
USA
13.22
SB
  
5Tamia Smith
Tamia Smith , USA
12.80
USA
12.80
  
6Taneika Elliston
Taneika Elliston , USA
12.25
USA
12.25
SB
  
7Cierra Chenault
Cierra Chenault , USA
12.09
USA
12.09
  
8Kayla Larry
Kayla Larry , USA
12.08
USA
12.08
PB
  
Oroyinyin14.0415.39xx14.67x
Greenx12.8513.0513.3813.1913.13
Toledo13.3113.1712.6312.03xx
Ponds13.22x12.80xxx
Smith12.8012.44x12.3912.7812.68
Elliston11.48x11.11x10.7312.25
Chenault12.09xxxxx
Larryx11.0912.08xxx
K Diskus     


Final A

Final

1Rachel Dincoff
Rachel Dincoff 93, USA
59.85
93USA
59.85
SB
  
2Chioma Onyekwere
Chioma Onyekwere 94, NGR
57.85
94NGR
57.85
  
3Saydie Moss
Saydie Moss , USA
45.99
USA
45.99
PB
  
4Makiya Moore
Makiya Moore , USA
45.61
USA
45.61
  
5Rebecca Green
Rebecca Green , USA
43.12
USA
43.12
PB
  
Kayla Larry
Kayla Larry , USA
NM
USA
NM
  
Dincoff55.0153.5956.99x59.8557.74
Onyekwere55.2357.85xx53.85x
Moss42.3542.9844.29xx45.99
Moore44.12x40.70x45.61x
Green39.9140.8341.3841.2543.1242.27
Larryxxx
K Slägga     


Final A

Final

1Yemisi Oroyinyin
Yemisi Oroyinyin , USA
52.68
USA
52.68
  
2Makiya Moore
Makiya Moore , USA
49.86
USA
49.86
  
3Samantha Cordier
Samantha Cordier , USA
48.27
USA
48.27
PB
  
4Emily Hernandez
Emily Hernandez , USA
47.12
USA
47.12
  
Oroyinyinxxxxx52.68
Moore49.8547.7544.5649.86x47.61
Cordierxx46.75x48.2746.95
Hernandezxx47.12xx45.92
K Spjut     


Final A

Final

1Roosa Ylönen
Roosa Ylönen 99, FIN
50.80
99FIN
50.80
  
2Andi Harrelson
Andi Harrelson , USA
41.64
USA
41.64
  
3Luisaris Toledo
Luisaris Toledo 92, VEN
41.20
92VEN
41.20
  
8Jessica Campbell
Jessica Campbell , USA
34.48
USA
34.48
  
Ylönen46.3647.8945.4745.9847.3150.80
Harrelson38.0838.5335.3437.7738.5141.64
Toledo40.2737.5641.1440.7534.2241.20
Campbell32.9528.4133.1033.1031.7034.48
K 1500 m     


Final A

Final

1Roisin Flanagan
Roisin Flanagan 97, IRL
4:23.27
97IRL
4:23.27
SB
  
2Jenny Celis
Jenny Celis 96, USA
4:26.34
96USA
4:26.34
SB
  
3Amelia Mazza-Downie
Amelia Mazza-Downie 99, AUS
4:26.54
99AUS
4:26.54
SB
  
4Steffi Jones
Steffi Jones , USA
4:29.51
USA
4:29.51
  
5Hannah Miller
Hannah Miller 97, NZL
4:30.78
97NZL
4:30.78
SB
  
6Nicole Lawrence
Nicole Lawrence , USA
4:31.97
USA
4:31.97
PB
  
7Stephanie Cotter
Stephanie Cotter 99, IRL
4:33.57
99IRL
4:33.57
SB
  
8Emma Wren
Emma Wren 96, USA
4:34.68
96USA
4:34.68
SB
  
9Morgan Hykes
Morgan Hykes , USA
4:35.54
USA
4:35.54
PB
  
11Nicole Florez
Nicole Florez 92, GBR
4:52.46
92GBR
4:52.46
SB
  
Charlotte Prouse
Charlotte Prouse 97, CAN
DNF
97CAN
DNF
  
Gracelyn Larkin
Gracelyn Larkin 01, CAN
DNF
01CAN
DNF
  
Final B
1Ruth Jerubet
Ruth Jerubet , KEN
4:39.07
KEN
4:39.07
  
2Aliandrea Upshaw
Aliandrea Upshaw , USA
4:39.60
USA
4:39.60
PB
  
Lethabo Seema
Lethabo Seema , RSA
DNF
RSA
DNF